Рішення № 137432827, 15.06.2026, Олевський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
15.06.2026
Номер справи
932/3018/25
Номер документу
137432827
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 932/3018/25

провадження 2/287/322/26

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 червня 2026 року м. Олевськ

Олевський районний суд Житомирської області у складі:

головуючого судді: Нижника Г.П.,

за участю секретаря судового засідання: Корнєйчук О.В.,

відповідача: ОСОБА_1 ,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру перерахованих (виплачених) коштів допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, державної допомоги на дітей одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям,-

ВСТАНОВИВ:

До Олевського районного суду Житомирської області з Коростенського міськрайонного суду Житомирської області за підсудністю надійшла цивільна справа № 932/3018/25 за позовом Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру перерахованих (виплачених) коштів допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, державної допомоги на дітей одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у розмірі 14483,84 грн, та витрат по сплаті судового збору у розмірі 3028,00 грн.

Позов обґрунтовує тим, що 29.04.2024 ОСОБА_2 звернулася за допомогою на проживання ВПО на себе та сина. Рішенням управління їй призначено допомогу у розмірі 5000 грн щомісячно. 05.09.2024 до управління надійшло повідомлення про смерть ОСОБА_2 . У зв`язку з цим встановлено переплату допомоги ВПО за серпень 2024 року в сумі 5000 грн. Після звернення до АТ КБ «ПриватБанк» повернуто лише 630 грн, тому неповернена сума склала 4370 грн. 30.04.2024 ОСОБА_2 також звернулася за призначенням державної допомоги на дітей одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. На підставі поданих документів їй було призначено допомогу на дітей одиноким матерям 1282,89 грн щомісяця за період з 01.04.2024 по 30.09.2024; державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї 3774,03 грн щомісяця за той самий період. Після отримання відомостей про смерть одержувачки управлінням встановлено переплату: допомоги на дітей одиноким матерям за серпень вересень 2024 року 2565,78 грн; державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за серпень вересень 2024 року 7548,06 грн. Банк повідомив про неможливість повернення коштів через їх відсутність на рахунку. Загальна сума надміру виплачених коштів, з урахуванням повернених сум, склала 14483,84 грн. За результатами перевірки поліції встановлено, що після смерті ОСОБА_2 зазначені кошти з її рахунку зняла бабуся ОСОБА_1 , для поховання та утримання дитини померлої. Незважаючи на зобов`язання повернути кошти, станом на час звернення вони не відшкодовані. Управління вважає, що відповідач безпідставно набула бюджетні кошти, які підлягають поверненню відповідно до положень глави 83 ЦК України про набуття майна без достатньої правової підстави.

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу передано судді Нижнику Г.П.

Ухвалою суду від 27.01.2026 відкрито провадження у даній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

Представник позивача у судове засідання не з`явилася, надала суду заяву, у якій просить провести розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримує та просить задовольнити в повному обсязі.

Представник позивача зазначив, що вимоги Департаменту є цілком правомірними та обґрунтованими, а відтак підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідач у судовому засіданні позовні вимоги не визнала та просила відмовити у їх задоволенні.

Пояснила, що у зв`язку зі збройною агресією російської федерації разом з онукою та її малолітньою дитиною була вимушена залишити місце постійного проживання в м. Костянтинівка Донецької області та переїхати до м. Дружківка Донецької області. Після переїзду онука оформила державну допомогу як внутрішньо переміщена особа, допомогу на дітей одиноким матерям та державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям.

За словами відповідача, оскільки вона займалася приготуванням їжі та веденням домашнього господарства, онука передала їй банківську картку, на яку надходили зазначені соціальні виплати.

Після смерті онуки, яка настала ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідач повідомила про цей факт орган державної реєстрації актів цивільного стану та органи Національної поліції. 05.08.2024 було складено актовий запис про смерть.

Відповідач зазначила, що після смерті онуки користувалася грошовими коштами, які залишалися на банківському рахунку, оскільки вони були необхідні для організації поховання та подальшого утримання малолітнього сина померлої. При цьому їй не було відомо, коли саме та на яких підставах на вказаний рахунок продовжували надходити соціальні виплати.

Також відповідач вказала, що не вчиняла жодних дій, спрямованих на приховування факту смерті онуки або незаконне отримання соціальних виплат, а про смерть останньої своєчасно повідомила відповідні державні органи. Вважає, що не повинна повертати спірні кошти, оскільки вони були використані на поховання онуки та утримання її малолітньої дитини, а їх подальше зарахування на банківський рахунок стало наслідком неналежного виконання своїх обов`язків відповідними органами соціального захисту.

Крім того, відповідач зазначила, що внаслідок ворожих обстрілів було знищено її житло, а тому вона не має реальної можливості повернути кошти, стягнення яких є предметом даного спору.

Заслухавши учасників справи та дослідивши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги та якими доказами вони підтверджуються, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив таке.

Судом встановлено такі факти та відповідні їм правовідносини.

Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу (ч. 1 ст. 16 ЦК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно ч. 3 ст. 12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно з вимогами п. п. 1, 2, 3 ч. 1 ст. 264 ЦПК України, під час ухвалення рішення суд вирішує, чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи; які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин.

Частиною 1 ст. 2 ЦПК України передбачено, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Так, судом встановлено, що на обліку в Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради знаходиться особова справа по призначенню допомоги на проживання внутрішньо переміщеній особі ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка зареєстрована за адресом: АДРЕСА_1 , фактично мешкала як ВПО разом з сином АДРЕСА_2 .

29.04.2024 ОСОБА_2 звернулась до управління із заявою про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам на себе та свого сина ОСОБА_3 .

Рішенням управління від 29.04.2024 № 1527752604-2024-1 ОСОБА_2 призначено допомогу ВПО з 01.04.2024 в сумі 5000,00 грн. (на ОСОБА_2 та її сина).

30.04.2024 ОСОБА_2 звернулася до управління із заявою про призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

08.05.2024 управлінням було прийнято рішення № 21527752604-2024-3 про призначення ОСОБА_2 державної допомоги на дітей одиноким матерям. Допомогу призначено з 01.04.2024 по 30.09.2024 в розмірі 1282,89 грн. щомісяця. За період з 01.04.2024 по 30.09.2024 нараховано допомогу на дітей одиноким матерям у сумі 7697,34 грн.

Також 08.05.2024 управлінням було прийнято рішення № 21527752604-2024-2 про призначення ОСОБА_2 державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї. Допомогу призначено з 01.04.2024 по 30.09.2024 в розмірі 3774,03 грн. щомісяця. За період з 01.04.2021 по 30.09.2024 нараховано державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям у сумі 22644,18 грн.

Умови призначення допомоги на проживання визначає Порядок надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 № 332.

Відповідно до пункту 1 Порядку № 332 допомога призначається для забезпечення соціальної підтримки внутрішньо переміщених осіб із числа незахищених верств населення та стимулювання до працевлаштування внутрішньо переміщених осіб працездатного віку.

Згідно з п. 3 Порядку № 332 з 1 листопада 2023 р. допомога призначається на шість місяців на сім`ю, яка вперше звернулася за призначенням допомоги, та виплачується щомісяця одному з членів сім`ї (далі - уповноважена особа) у такому розмірі: для осіб з інвалідністю та дітей - 3000 гривень; для інших осіб - 2000 гривень.

Допомога призначається на кожного члена сім`ї (далі - отримувач), відомості про якого включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.

Допомога призначається за повний місяць, у якому уповноважена особа звернулася за її наданням, незалежно від дати такого звернення.

Відповідно до п. 6 Порядку 332, заява про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам за формою згідно з додатком 1 може бути подана до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах рад, уповноваженої особи виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або центру надання адміністративних послуг.

Згідно з п. 5 Порядку 332, внутрішньо переміщені особи несуть відповідальність за достовірність інформації, наданої для отримання допомоги.

На підставі заяви ОСОБА_2 від 29.04.2024 та наданих нею документів їй було призначено державну допомогу у розмірі 5000,00 грн.

Реалізація конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім`ям врегульована Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» від 01 червня 2000 року № 1768-ІІІ, зі змінами (в редакції чинній на момент виникнення обставин) (далі - Закон № 1768-III).

Відповідно до статті 1 Закону України від 21.11.1992 № 2811-XII «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», зі змінами (в редакції чинній на момент виникнення обставин) (далі - Закон № 2811) громадяни України, в сім`ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Умови призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (далі - державна соціальна допомога), передбачено Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 №250 (в редакції чинній на час виникнення обставин) (далі - Порядок №250).

Умови призначення і виплати державної соціальної допомоги одиноким матерям передбачено Порядком призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751, зі змінами (в редакції чинній на момент виникнення обставин) (далі - Порядок № 1751).

На підставі заяви ОСОБА_2 від 08.05.2024 та наданих нею документів їй було призначено державну допомогу на дітей одиноким матерям у розмірі 1282,89 грн щомісяця.

Також на підставі заяви ОСОБА_2 від 08.05.2024 та наданих нею документів їй було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї у розмірі 3774,03 грн.

05.09.2024 до управління надійшло повідомлення про громадян, які померли за серпень 2024 року від Відділу надання адміністративних послуг виконавчого комітету Дружківської міської ради, в якому під № 18 зазначено прізвище ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , адреса місця проживання АДРЕСА_1 , дата смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 , № актового запису 801, дата актового запису 05.08.2024.

10.09.2024 на адресу АТ «Приватбанк» були направлені листи № 5339 та 5340 від 10.09.2024 щодо повернення з рахунку ОСОБА_2 НОМЕР_1 коштів соціальної допомоги на дітей одиноким матерям за серпень-вересень 2024 року в розмірі 2565,78 грн та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за серпень-вересень 2024 року в розмірі 7548,06 грн на рахунок управління з причин припинення виплат допомоги.

04.10.2024 отримано листа від АТ КБ Приватбанк щодо неможливості виконання вимоги управління, оскільки кошти на рахунку одержувача ОСОБА_2 - відсутні.

15.10.2024 на адресу відділу поліції № 1 Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області був направлений лист про те, що з особового рахунка ОСОБА_2 після її смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 невідомими особами були зняті кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, соціальної допомоги на дітей одиноким матерям та допомоги на проживання внутрішньо переміщених осіб в розмірі 14483,84 грн.

15.10.2024 на адресу управління надійшов лист з відділу поліції № 1 Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області про те, що за результатами перевірки було встановлено, що грошові кошти ОСОБА_2 зняла її бабуся ОСОБА_1 для поховання ОСОБА_2 та утримання її дитини.

Орган соціального захисту населення з моменту виявлення факту надміру перерахованої (виплаченої) допомоги визначає обсяг неправомірно або повторно отриманих коштів та протягом 30 робочих днів повідомляє про це уповноваженій особі або отримувачу шляхом надсилання повідомлення з використанням засобів поштового/ електронного зв`язку (із застосуванням засобів електронного сповіщення Єдиної системи (за технічної можливості)/засобами мобільного зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику.

Відповідно до пункту 29 Порядку у разі неправомірної або повторної виплати отримувачу допомоги за певний період суми такої виплаченої допомоги повертаються отримувачем добровільно або за вимогою органу соціального захисту населення.

У разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки орган соціального захисту населення вирішує питання про їх стягнення в судовому порядку.

Разом з тим, суд зазначає, що загальні підстави для виникнення зобов`язання у зв`язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави визначені нормами глави 83 ЦК України.

Відповідно до ч.1 ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Відповідно до ст. 1215 ЦК України, не підлягають поверненню безпідставно набуті допомоги, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

За змістом зазначеної норми, допомога, в даному випадку допомога переміщеним особам на проживання, одиноким матерям та малозабезпеченим сім`ям не підлягає поверненню у випадку, якщо її виплата проведена юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки та відсутності недобросовісності з боку набувача.

Аналіз положень ст.1215 ЦК України дає підстави для висновку про те, що за загальним правилом безпідставно набута особою допомога не підлягає поверненню, натомість закон встановлює два виключення з цього правила: по-перше, якщо її виплата є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.

Таким чином, повернення надмірно виплаченої суми щомісячної допомоги передбачає стягнення зазначеної суми у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась з вини набувача, а саме, через зловживання, зокрема у випадку надання недостовірної інформації або взагалі ненадання відповідної інформації.

Так, судом встановлено, що у діях відповідача відсутні ознаки недобросовісної поведінки. Матеріали справи не містять доказів того, що відповідач приховувала факт смерті ОСОБА_2 , подавала недостовірні відомості, не повідомляла уповноважені органи про обставини, які впливають на призначення чи виплату соціальної допомоги, або іншим чином сприяла безпідставному нарахуванню та виплаті спірних коштів.

Сам по собі факт використання відповідачем коштів, які після смерті ОСОБА_2 продовжували надходити на її банківський рахунок, не свідчить про недобросовісність відповідача, оскільки встановлено, що такі кошти були використані на поховання померлої та утримання її малолітньої дитини. При цьому нарахування та перерахування спірних сум відбулося внаслідок несвоєчасного припинення виплат уповноваженими органами після державної реєстрації смерті отримувача допомоги.

За таких обставин, виплата позивачем щомісячної допомоги здійснювалась добровільно за відсутності рахункової помилки і одночасно її виплаті не передували жодні недобросовісні дії відповідача, що унеможливлює наявність будь-яких підстав для стягнення з останньої надміру сплачених сум допомоги.

Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, установлених ст. 82 ЦПК України. Належними доказами в розумінні ст. 77 ЦПК України є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Оцінивши надані сторонами докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позивачем не доведено наявності з боку відповідача недобросовісної поведінки, подання нею недостовірних відомостей чи вчинення інших дій, які б спричинили безпідставне нарахування та виплату спірних коштів. Також позивачем не надано належних та допустимих доказів того, що перерахування соціальних виплат після смерті їх отримувача відбулося внаслідок рахункової помилки або інших обставин, які відповідно до положень ст. 1215 ЦК України є підставою для їх повернення. Відтак позивачем не доведено наявності передбачених законом підстав для стягнення з відповідача надміру виплачених коштів у сумі 14 483,84 грн.

З урахуванням викладеного суд доходить висновку, що позовні вимоги Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру перерахованих (виплачених) коштів допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, державної допомоги на дітей одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Судові витрати суд покладає на позивача.

На підставі статей 1212, 1215 ЦК України, керуючись статтями 4, 10, 76, 247, 259, 264, 265, 268, 273, 281-282, 283-289, 354 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ :

В задоволенні позову Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру перерахованих (виплачених) коштів допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, державної допомоги на дітей одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям - відмовити.

Судові витрати залишити за позивачем.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Житомирського апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради, місцезнаходження: 84206, м. Дружківка, вул. Машинобудівників, буд. 64, Донецької області, ЄДРПОУ 26010987.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса проживання: АДРЕСА_3 .

Суддя: Г. П. Нижник