Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 589/3593/25
Провадження № 2/589/1169/26
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 квітня 2026 рокум. Шостка
Шосткинський міськрайонний суд Сумської області в особі головуючого судді Прачук О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Виконавчого комітету Шосткинської міської ради Сумської області, Товариства з обмеженою відповідальністю «Жилкомсервіс», третя особа: Управління житлово-комунального господарства Шосткинської міської ради
- про зобов`язання здійснити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивачі звернулись до суду з позовом, в якому просять зобов`язати Виконавчий комітет Шосткинської міської ради Сумської області або Товариство з обмеженою відповідальністю "Жилкомсервіс" виготовити (відновити) технічну документацію на багатоквартирний житловий будинок АДРЕСА_1 , та надати доступ до вказаної документації.
В обґрунтування позову позивачі посилаються на те, що ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_2 , які обслуговує ТОВ «Жилкомсервіс». Наразі у позивача постало питання щодо нарахування плати за опалення місць загального користування, з яким остання категорично не згодна. Для забезпечення точного розподілу загального обсягу спожитої теплової енергії у будинку та застосування в розрахунках технічних характеристик будинку необхідні технічні документи. Для отримання вказаних документів позивачка зверталась до відповідачів, які повідомили, що технічна документація на вказаний багатоквартирний житловий будинок відсутня. Тому позивачка змушена була звернутися до суду з вказаним позовом.
Станом на 09 квітня 2026 року відзив на позов та заперечення від відповідачів до суду не надійшли.
Заперечення проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження від сторін у справі, також не надходили.
Відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Суд, перевіривши та дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Договором про надання послуг з управління будинками та утримання жилих будинків та прибудинкових територій від 17.04.2014 укладеного між Управлінням житлово-комунального господарства Шосткинської міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю "Жилкомсервіс", останнього визначено Управителем- Виконавцем послуг з управління та утримання будинків та прибудинкової території в комплексі зі всією інженерною інфраструктурою з дотриманням вимог, установленим законом, іншими нормативно-правовими актами. (а.с.12-14)
Згідно запитів до ТОВ "Жилклмсервіс", Управління житлово-комунального господарства Шосткинської міської ради, відділу містобудування та архітектури Шосткинської міської ради технічна документація на багатоквартирний житловий будинок АДРЕСА_1 відсутня. (а.с.15,16,17)
Товариство з обмеженою відповідальністю "Жилкомсервіс" відповідно до рішення виконавчого комітету Шосткинської міської ради Сумської області від 22.04.2014 № 96 визначено виконавцем житлово-комунальних послуг. (а.с.11)
Відповідно до Витягу з Державного реєстру речових прав ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_2 . (а.с.10)
Згідно із ч. 5 ст. 60 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні", органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об`єктами комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об`єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як застав)', вирішувати питання їхнього відчуження, визнання в угодах та договорах умови використання та фінансування об`єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Від імені та в інтересах територіальних громад права суб`єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради (ч. 5 ст. 16 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні").
Відповідно до ч. 1 ст. 1 ЗУ "Про житлово-комунальні послуги" балансоутримувач будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд - власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом.
Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", житлово- комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.
Частина 1 статті 6 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", встановлює, що учасниками правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг є: 1) споживачі (індивідуальні та колективні); 2) управитель; 3) виконавці комунальних послуг.
Пунктом 2 частини 1 статті 7 ЗУ "Про житлово-комунальні послуги", встановлено що споживач має право без додаткової оплати одержувати від виконавця житлово- комунальних послуг інформацію про ціни/тарифи, загальну вартість місячного платежу, структуру ціни/тарифу, норми споживання та порядок надання відповідної послуги, а також про її споживчі властивості.
Пунктом 3 частини 4 статті 8 ЗУ "Про житлово-комунальні послуги", передбачено що Управитель багатоквартирного будинку зобов`язаний, вести і зберігати технічну та іншу встановлену законом та/або договором документацію багатоквартирного будинку.
Відповідно до ст. 30 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні", до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження, в тому числі управління об`єктами житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв`язку, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації', необхідного рівня та якості послуг населенню.
У відповідності до положень ст. 1, 9, 10 ЗУ "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", управління багатоквартирним будинком - це вчинення співвласниками багатоквартирного будинку дій щодо реалізації прав та виконання обов`язків співвласників, пов`язаних з володінням, користуванням і розпорядженням спільним майном багатоквартирного будинку. Управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками. За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції - об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку (асоціації об`єднань співвласників багатоквартирного будинку).
Відповідно до ч. 2 ст. 382 ЦК України усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", багатоквартирний будинок визначено як житловий будинок, в якому розташовано три чи більше квартири. У багатоквартирному будинку можуть також бути розташовані нежитлові приміщення, які є самостійними об`єктами нерухомого майна; допоміжні приміщення багатоквартирного будинку - приміщення, призначені для забезпечення експлуатації будинку та побутового обслуговування його мешканців (колясочні, комори, сміттєкамери, горища, підвали, шахти і машинні відділення ліфтів, вентиляційні камери та інші підсобні і технічні приміщення); співвласник багатоквартирного будинку (далі - співвласник) - власник квартири або нежитлового приміщення у багатоквартирному будинку; спільне майно багатоквартирного будинку - приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія.
Житлові будинки спроектовано з урахуванням сукупного теплового режиму всіх приміщень за умови підтримання в них нормованої температури. Зокрема, проектом забудови передбачено опалення місць загального користування та сходових клітин.
Відповідно до ст.150 Житлового кодексу України громадяни, які мають у приватній власності будинок (частину будинку), квартиру, користуються ним (нею) для особистого проживання і проживання членів їх сімей і мають право розпоряджатися цією власністю на свій розсуд: продавати, дарувати, заповідати, здавати в оренду, обмінювати, закладати, укладати інші не заборонені законом угоди.
Відповідно до статті 5 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» спільне майно багатоквартирного будинку є спільною сумісною власністю співвласників.
Відповідно до зазначеного Закону у разі зміни управителя або особи що здійснювала його обслуговування/утримання, попередній управитель або особа що здійснювала його обслуговування/утримання повинен передати наявну в нього технічну та іншу передбачену законодавством документацію на будинок новому управителю або особі що здійснювала його обслуговування/утримання .
Відповідно до пункту 9 частини 3 статті 4 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги", до повноважень органів місцевого самоврядування належить в тому числі, зберігання та забезпечення доступу до технічної та іншої передбаченої законодавством документації на багатоквартирні будинки та їх прибудинкові території, зокрема документів за обов`язковим переліком, визначеним центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері житлово-комунального господарства, документів, на підставі яких багатоквартирний будинок прийнято в експлуатацію, технічних паспортів будинків, планів інженерних мереж, документів, що засвідчують право власності чи користування земельними ділянками, документації щодо проведення робіт з капітального ремонту в багатоквартирних будинках.
Зважаючи на вищевикладене, суд приходить до висновку про задоволення позову та покладення обов`язку щодо виготовлення (відновлення) технічної документації на вказаний будинок саме на Виконавчий комітет Шосткинської міської ради Сумської області.
Щодо відшкодування витрат на послуги правничої допомоги в сумі 8700 грн, то слід зазначити наступне.
Відповідно до частини 1 та 3 статті 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; 3) пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 4) пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.
За змістом указаної норми процесуального закону до складу судових витрат належать витрати на професійну правничу допомогу, до яких відповідно до статті 137 ЦПК України належать витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката.
Однак, в обґрунтування цих витрат позивачем не надані докази щодо розміру фактично понесених ним витрат, а саме: документу про оплату позивачем витрат на професійну правничу допомогу, самого договору про надання правової допомоги, Акту передачі-приймання виконаних робіт та квитанції про сплату вказаних послуг.
З огляду на викладене, суд вважає необхідним відмовити позивачу у відшкодуванні витрат на послуги правничої допомоги.
Керуючись ст.ст. 4, 5, 12, 76-81, 83, 141, 223, 258, 259, 279 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити.
Зобов`язати Виконавчий комітет Шосткинської міської ради Сумської області виготовити (відновити) технічну документацію на багатоквартирний житловий будинок АДРЕСА_1 , та надати доступ до вказаної документації.
Позивачі: ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 .
ОСОБА_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_4 .
Відповідач: Виконавчий комітет Шосткинська міська рада, код ЄДРПОУ 04057994, вул. Садовий бульвар 14, м. Шостка, Сумська область, 41100.
Рішення суду може бути оскаржено до Сумського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його складення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Шосткинського міськрайонного суду
Сумської області О.В.Прачук