Рішення № 137417045, 16.06.2026, Господарський суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
16.06.2026
Номер справи
912/1137/26
Номер документу
137417045
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. В`ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25006,

тел. (0522) 30-10-22, 30-10-23, код ЄДРПОУ 03499951,

e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 червня 2026 рокуСправа № 912/1137/26

Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Кабакової В.Г., за участю секретаря судового засідання Лупенко А.І., розглянув у відкритому судовому засіданні справу № 912/1137/26

за позовом Обласного комунального виробничого підприємства "Дніпро-Кіровоград", вул. Соборна, 19А, м. Кропивницький, 25009

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Композиція", вул. Євгена Тельнова, 28, м. Кропивницький, 25013

про стягнення 73 907,79 грн

Представники участі не брали

У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

До Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява Обласного комунального виробничого підприємства "Дніпро-Кіровоград" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Композиція" з вимогами про стягнення 73 907,79 грн, з покладенням судових витрат.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає про скид стоків з перевищенням граничнодопустимого рівня забруднюючих речовин.

Ухвалою від 18.05.2026 суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі № 912/1137/26 за правилами спрощеного позовного провадження, судовий розгляд призначив на 16.06.2026 об 11:00.

01.06.2026 відповідач подав суду заяву про розстрочення виконання, де зазначає, що визнає позовні вимоги та просить розстрочити виконання рішення.

09.06.2026 позивач подав заяву, де просить задовольнити позовні вимоги, розстрочити виконання рішення суду з червня 2026 року та розгляд справи провести без участі представника позивача.

Сторони своїм процесуальним правом на участь в засіданні суду не скористались, уповноважених представників не направили, про дату, час і місце судового засідання повідомлені належним чином до електронних кабінетів.

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею. Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

З огляду на викладене, господарський суд розглядає справу №912/1137/26 у судовому засіданні 16.06.2026 за відсутності представників сторін.

Суд дослідив докази у справі.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини.

01.04.2013 ОКВП "Дніпро-Кіровоград" (Виконавець) та ТОВ "Композиція" (Споживач) уклали Договір № 5/901 про надання послуг з централізованого питного водопостачання та водовідведення по об`єкту розміщеному в м. Кропивницький, за адресою вул. Преображенська, 7 (далі - Договір, а.с. 9-11).

18.05.2020 сторони уклали Додаткову угоду № 1 до Договору та 14.12.2022 уклали Додаткову угоду № 2 до Договору.

Відповідно до п. 1.1 Договору, Виконавець бере на себе зобов`язання своїми силами та засобами надавати Споживачеві вчасно та відповідної якості послуги централізованого питного водопостачання та водовідведення (далі-Послуги) в об`ємах, визначених лімітом відпуску води та приймання стоків (Додаток №1 до Договору), а Споживач зобов`язується своєчасно оплачувати надані послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, визначених цим Договором.

Пунктом п. 3.1. Договору передбачено, що під час виконання умов Договору, а також вирішення всіх інших питань, що цим договором не обумовлені, сторони керуються чинним законодавством, зокрема Законом України "Про питну воду та питне водопостачання та водовідведення", Законом України "Про житлово- комунальні послуги", "Правилами технічної експлуатації систем водовідведення та каналізації населених пунктів України", "Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України", "Правилами приймання стічних вод до централізованих систем водовідведення", "Порядком визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до системи централізованого водовідведення", місцевими правилами приймання стічних вод.

Пунктом 3.3 Договору передбачено обов`язок Споживача оплачувати надані послуги та здійснювати інші платежі у строки і на умовах, передбачених цим договором.

Пунктом 8.3. Договору Сторони узгодили, що Споживач, після отримання рахунків Виконавця, на протязі 5 банківських днів, але не пізніше останнього банківського дня поточного місяця, здійснює оплату послуг у відповідності до: а) рахунку- фактури за фактичні об`єми споживання води та скиду стоків згідно акту виконаних робіт; б) рахунків, виписаних за самовільне безоблікове водокористування згідно "Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України" та перевищення гранично - допустимих концентрацій шкідливих речовин.

Відповідно до п. 8.5. Договору у разі перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах Споживач здійснює оплату за послуги водовідведення із застосуванням коефіцієнта кратності визначеного відповідно до місцевих правил приймання стічних вод, відповідно до наданого Виконавцем рахунку- фактурою.

Згідно п. 12.1. Договору, він набирає чинності з 01.04.2013 і укладається терміном на один рік з можливістю продовження його дії на той же термін у випадку коли Сторони за місяць до припинення дії Договору не заявлять бажання про його розірвання.

Додатком № 3 до укладеного Договору Сторонами погоджено допустиму концентрацію показників забруднюючих речовин у стічних водах та перелік забруднюючих речовин.

Наказами № 1 від 07.04.2025 та № 16 від 29.09.2025 ТОВ "Композиція" призначено відповідальних осіб Споживача за проведення відбору проб стічних вод з представниками ОКВП "Дніпро-Кіровоград" з правом підпису актів відбору проб (а.с. 17-18).

28.07.2025 представниками ОКВП "Дніпро-Кіровоград" з 13:35 годин до 14:05 годин з каналізаційного випуску Споживача на об`єкті за адресою: м. Кропивницький, вул. Преображенська, 7 відібрана контрольна проба стічної води. Контрольна проба відібрана в присутності представника Споживача. Арбітражні проби Споживача для відпрацювання у іншій лабораторії акредитованій у даній галузі акредитації не відбиралися. За наслідками відбору контрольної проби стічної води Споживача складено акт № 817 (а.с. 19).

Відібрані за актами контрольні проби стічних вод 28.07.2025 о 14 год 35 хв, передано на лабораторне дослідження лабораторією водовідведення ОКВП "Дніпро-Кіровоград" про що складено акт приймання-передачі (а.с. 20). Згідно з протоколом № 782 вимірювань показників складу та властивостей проб стічних вод, за результатами вимірювань встановлено, що стічна вода не відповідає встановленим значенням ДК (а.с. 21).

Позивач здійснив розрахунок № 817 плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями у систему каналізації м. Кропивницький за період з 30.04.2025 до 28.07.2025, що становить 30 762,71 грн.

01.08.2025 відповідачу направлено лист за № 1736/23/07-21 з повідомленням про виявлення перевищення ДК забруднень, до листа додано копію протоколу вимірювань.

Листом № 1206/22/к від 03.09.2025 відповідачу повідомлено, що за результатами вимірювання показників забруднюючих речовин у стічних водах відповідач перевищив допустимі концентрації. До листа додано рахунок № 5683/3 та акт виконаних робіт від 29.08.2025 на суму 30 762,71 грн.

Зазначені документи отримані відповідачем 05.09.2025.

Відповідачем частково оплатив рахунок на суму 17 733,80 грн, решта не сплаченої суми становить 13 028,91 грн.

Також, 08.10.2025 представниками ОКВП "Дніпро-Кіровоград" з 13:30 годин до 13:50 годин з каналізаційного випуску Споживача на об`єкті за адресою: м. Кропивницький, вул. Преображенська, 7 відібрана контрольна проба стічної води. Контрольна проба відібрана в присутності представника Споживача. Арбітражні проби Споживача для відпрацювання у іншій лабораторії акредитованій у даній галузі акредитації не відбиралися. За наслідками відбору контрольної проби стічної води Споживача було складено акт № 1107 (а.с. 27).

Відібрані за актом контрольні проби стічних вод 08.10.2025 о 14 год 50 хв передано на лабораторне дослідження лабораторією водовідведення ОКВП "Дніпро-Кіровоград" про що складено акт приймання-передачі (а.с. 28).

Згідно протоколу № 1063 вимірювань показників складу та властивостей проб стічних вод, за результатами вимірювань встановлено, що стічна вода не відповідає встановленим значенням ДК (а.с. 29).

Позивач здійснив розрахунок № 1107 плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями у систему каналізації м. Кропивницький за період з 29.07.2025 до 08.10.2025, що становить 28 347,36 грн.

14.10.2025 відповідачу направлено лист за № 2316/23/07-21 з повідомленням про виявлення перевищення ДК забруднень, до листа додано копію протоколу вимірювань.

Листом № 1708/22/к від 08.12.2025 відповідачу повідомлено, що за результатами вимірювання показників забруднюючих речовин у стічних водах, відповідач перевищив допустимі концентрації. До листа додано рахунок та акт виконаних робіт на суму 28 347,36 грн. Зазначені документи отримані відповідачем 10.12.2025.

У свою чергу, 28.11.2025 представниками ОКВП "Дніпро-Кіровоград" з 12:15 годин до 12:30 годин з каналізаційного випуску Споживача на об`єкті за адресою: м. Кропивницький, вул. Преображенська, 7 відібрана контрольна проба стічної води. Контрольна проба відібрана в присутності представника Споживача. Арбітражні проби Споживача для відпрацювання у іншій лабораторії акредитованій у даній галузі акредитації не відбиралися. За наслідками відбору контрольної проби стічної води Споживача складено акт № 1334 (а.с. 34).

Відібрані за актами контрольні проби стічних вод 28.11.2025 о 14 год 00 хв, передані на лабораторне дослідження лабораторією водовідведення ОКВП "Дніпро-Кіровоград" про що складено акт приймання-передачі (а.с. 35).

Згідно протоколу № 1272 вимірювань показників складу та властивостей проб стічних вод, за результатами вимірювань встановлено, що стічна вода не відповідає встановленим значенням ДК (а.с. 36).

Позивач здійснив розрахунок № 1334 плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями у систему каналізації м. Кропивницький за період з 09.10.2025 до 28.11.2025, що становить 16 697,76 грн (а.с. 37).

04.12.2025 відповідачу направлено лист за № 2740/23/07-21 з повідомленням про виявлення перевищення ДК забруднень, до листа додано копію протоколу вимірювань.

Листом № 10/22/к від 02.01.2026 відповідачу повідомлено, що за результатами вимірювання показників забруднюючих речовин у стічних водах, відповідач перевищив допустимі концентрації. До листа додано рахунок та акт виконаних робіт на суму 16 697,76 грн. Зазначені документи отримані відповідачем 08.01.2026.

Також, 26.12.2025 представниками ОКВП "Дніпро-Кіровоград" з 12:40 годин до 13:00 годин з каналізаційного випуску Споживача на об`єкті за адресою: м. Кропивницький, вул. Преображенська, 7 відібрана контрольна проба стічної води. Контрольна проба відібрана в присутності представника Споживача. Арбітражні проби Споживача для відпрацювання у іншій лабораторії акредитованій у даній галузі акредитації не відбиралися. За наслідками відбору контрольної проби стічної води Споживача складено акт № 1452 (а.с. 41).

Відібрані за актами контрольні проби стічних вод 26.12.2025 о 14 год 00 хв, передані на лабораторне дослідження лабораторією водовідведення ОКВП "Дніпро-Кіровоград" про що складено акт приймання-передачі (а.с. 42).

Згідно з протоколом № 1390 вимірювань показників складу та властивостей проб стічних вод, за результатами вимірювань встановлено, що стічна вода не відповідає встановленим значенням ДК (а.с. 43).

Позивач здійснив розрахунок № 1452 плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями у систему каналізації м. Кропивницький за період з 29.11.2025 до 26.12.2025, що становить 7766,40 грн (а.с. 44).

01.01.2026 відповідачу направлено лист за № 4/23/07-21 з повідомленням про виявлення перевищення ДК забруднень, до листа додано копію протоколу вимірювань.

Листом № 146/22/к від 22.01.2026 Відповідача поінформовано, що за результатами вимірювання показників забруднюючих речовин у стічних водах, відповідач перевищив допустимі концентрації. До листа додано рахунок та акт виконаних робіт на суму 7766,40 грн. Зазначені документи отримані відповідачем 11.02.2026.

Крім того, 28.01.2026 представниками ОКВП "Дніпро-Кіровоград" з 10:40 годин до 11:10 годин з каналізаційного випуску Споживача на об`єкті за адресою: м. Кропивницький, вул. Преображенська, 7 відібрана контрольна проба стічної води. Контрольна проба відібрана в присутності представника Споживача. Арбітражні проби Споживача для відпрацювання у іншій лабораторії акредитованій у даній галузі акредитації не відбиралися. За наслідками відбору контрольної проби стічної води Споживача складено акт № 108 (а.с. 48).

Відібрана за актом контрольна проба стічних вод 28.01.2026 о 14 год 40 хв, передана на лабораторне дослідження лабораторією водовідведення ОКВП "Дніпро-Кіровоград" про що складено акт приймання-передачі (а.с. 49).

Згідно з протоколом № 99 вимірювань показників складу та властивостей проб стічних вод, за результатами вимірювань встановлено, що стічна вода не відповідає встановленим значенням ДК (а.с. 50).

Позивачем здійснив розрахунок № 108 плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями у систему каналізації м. Кропивницький за період з 27.12.2026 року по 28.01.2026 року, що становить 8067,36 грн (а.с. 51).

03.02.2026 відповідачу направлено лист за № 309/23/07-21 з повідомленням про виявлення перевищення ДК забруднень, до листа додано копію протоколу вимірювань.

Листом № 311/22/к від 24.02.2026 відповідача поінформовано, що за результатами вимірювання показників забруднюючих речовин у стічних водах, відповідач перевищив допустимі концентрації. До листа додано рахунок та акт виконаних робіт на суму 8067,36 грн. Зазначені документи отримані відповідачем 09.03.2026.

Заборгованість відповідача з плати за скид стоків з понаднормативним вмістом забруднень у систему каналізації м. Кропивницький за період з 30.04.2025 до 28.01.2026 складає 73 907,79 грн, що і стало підставою для звернення до суду з даним позовом.

Розглядаючи спір по суті, господарський суд враховує таке.

Закон України "Про питну воду та питне водопостачання" (далі - Закон) встановлює, що послуги з централізованого питного водопостачання надаються споживачам підприємством питного водопостачання з урахуванням вимог Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" на підставі договору (ст. 19 Закону).

Згідно з визначеннями, наведених у вказаному Законі, питне водопостачання - діяльність, пов`язана з виробництвом, транспортуванням та постачанням питної води споживачам питної води, охороною джерел та систем питного водопостачання (ст. 1 Закону).

Законодавство у сфері питної води та питного водопостачання складається з Водного кодексу України, Кодексу України про надра, Законів України "Про охорону навколишнього природного середовища", "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення", цього Закону та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у цій сфері (ст. 3 Закону).

Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 316 від 01.12.2017 затверджено Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення (далі - Правила №316) та Порядок визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення (далі - Порядок визначення розміру плати).

Відповідно до п. 2 розділу І Правил №316 та п. 2 розділу 1 Порядку визначення розміру плати ці Правила та Порядок поширюються на суб`єктів господарювання, що провадять господарську діяльність з централізованого водовідведення (відведення та/або очищення стічних вод) (далі - виконавці), на юридичних осіб незалежно від форм власності та відомчої належності, фізичних осіб - підприємців, фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність і взяті на облік як само зайняті особи у контролюючих органах згідно з Податковим кодексом України, які використовують воду (у тому числі питну) для виробництва товарів та надання послуг та скидають стічні води до систем централізованого водовідведення або безпосередньо у очисні споруди системи централізованого водовідведення виконавця (далі - споживачі).

Згідно з п. 1 розділу ІІ Правил №316 виконавці повинні, зокрема: здійснювати обстеження локальних очисних споруд і мережі водовідведення споживачів; контролювати якість, кількість і режим скидання стічних вод споживачами; здійснювати раптовий (не погоджений зі споживачами заздалегідь) відбір контрольних проб; у разі виявлення порушень споживачами умов скидання стічних вод, вимог цих Правил, місцевих правил приймання та умов укладеного з виробником договору, вимагати їх усунення в установлені виробником строки та вживати заходів впливу, передбачених договором, цими Правилами та місцевими правилами приймання.

За положеннями підпунктів 1, 6, 7, 9 п. 2 розділу ІІ Правил №316 споживачі повинні: дотримуватися вимог до скиду стічних вод та установлених кількісних та якісних показників стічних вод на випусках водовідведення споживачів; надавати працівникам виконавця необхідну інформацію щодо своєї системи водовідведення та вільний доступ до неї, а також допомогу під час відбору проб стічних вод споживачів; визначати не менше двох представників, уповноважених представляти споживача під час відбору проб стічних вод, про що у триденний строк повідомляють виконавця у письмовій формі та забезпечують присутність уповноваженого представника безпосередньо під час відбору проб стічних вод виконавцем; перевіряти розрахунки ДК забруднюючих речовин стічних вод, які скидаються ними до систем централізованого водовідведення, виконані виробником, у разі незгоди звертатися щодо їх перегляду.

Кожен споживач скидає стічні води до системи централізованого водовідведення через окремий випуск з обов`язковим облаштуванням контрольного колодязя, розташованого у місці, погодженому з виконавцем (пункт 7 розділу І Правил №316).

Контрольний колодязь, згідно з визначення, наведеним у п. 3 розділу І Правилах №316, це колодязь на випуску водовідведення споживача безпосередньо перед приєднанням до колектора виконавця або в іншому місці за погодженням із виконавцем мереж з вільним доступом виконавця до такого колодязя.

У пункті 6 розділу VІ Правил №316 визначено, що з метою контролю якості стічних вод споживачів виконавець здійснює відбір контрольних проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є достатньою підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень.

Подібні умови також зазначено в Правилах приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення ОКВП "Дніпро-Кіровоград", затверджених рішенням Кіровоградської обласної ради № 600 від 18.12.2018 (із змінами) (далі - Місцеві правила).

Місцеві правила поширюються на ОКВП "Дніпро-Кіровоград", як на виробника послуги з централізованого водовідведення (відведення та/або очищення стічних вод), а також на юридичних осіб незалежно від форм власності та відомчої належності, фізичних осіб-підприємців, фізичних осіб, які проводять незалежну професійну діяльність і взяті на облік як самозайняті особи у контролюючих органах згідно з Податковим кодексом України, які скидають свої січні води в системи каналізації ОКВП "Дніпро-Кіровоград" та які розташовані на адміністративних територіях місцевих рад визначених в п. 1.2. цих Правил (крім закладів охорони здоров`я, освіти та об`єктів культурного призначення в яких забезпечується постійне проживання або перебування (проживання, лікування, навчання, оздоровлення) фізичних осіб, які не скидають стічні води технологічного та/або непобутового походження) (пункт 1.3.).

Місцевими правилами передбачено, що контроль за складом і властивостями стічних вод Споживачів (в тому числі за допомогою автоматичних пробовідбірників) здійснюється в контрольних з колодязях (КК), в приймальних відділеннях каналізаційних насосних станцій або ємностях-усереднювачах, які є місцями відбору проб. Місця відбору проб визначаються на схемі балансового розмежування, яка являється додатком до договору про надання послуг водовідведення і позначаються як контрольні колодязі (пункт 6.1.).

Контрольні колодязі улаштовуються і експлуатуються споживачами (пункт 6.3.).

Контрольні колодязі мають бути завжди доступними для огляду і відбору проб, вільними від завалів, без запірних пристроїв (пункту 6.4.).

Виробник, не менше одного разу на три місяці, здійснює контроль якості стічних вод Споживача з метою визначення відповідності їх складу вимогам встановленим у п. 4.2 та додатках 1-К, 1-3, 1-0, 1-С та 1-См даних Правил відповідно до вказаного в них переліку забруднень (пункт 6.8.).

Виробник має право здійснювати раптовий (в будь-який час доби), не узгоджений з Споживачем заздалегідь, відбір контрольних проб стічних вод, що скидаються до систем централізованого водовідведення (пункт 6.9.).

Споживачі, які скидають стічні води до системи централізованого водовідведення, повинні забезпечити можливість проведення Виробником у будь-який час доби контролю за скидом стічних вод, включаючи надання необхідних відомостей та експлуатаційного персоналу, а також призначити дві відповідальні особи за організацію проведення контролю якості та кількості стічних вод з правом підпису акту відбору проб (пункт 6.10.).

Для визначення вмісту забруднень у стічних водах Споживачів використовують як дані лабораторії Виробника, так і результати лабораторного контролю, виконаного лабораторіями місцевих органів охорони здоров`я, охорони навколишнього природного середовища або іншими лабораторіями, акредитованими у даній галузі вимірювань (пункт 6.12.).

Плата за скид споживачем стічних вод із перевищенням ДК забруднюючих речовин, що встановлено аналізом контрольної проби та підтверджено актом, стягується за період від попереднього відбору контрольної проби, проведеного Виробником, до дати зафіксованого порушення, але не більше дев`яноста днів. Підвищена плата стягується за весь обсяг стічних вод, скинутих споживачем за цей період з певного об`єкта (пункт 8.12.).

Плата за скид стічних вод до систем централізованого водовідведення у разі порушення вимог, щодо якості і режиму їх скидання вноситься Споживачем на рахунок Виробника у порядку та в строки, що передбачені цими Правилами та/або договором (пункт 8.13.).

З метою контролю якості стічних вод Споживачів, Виробник здійснює відбір контрольних проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень (пункт 9.1.).

Виробник виставляє Споживачу рахунок за понаднормативний скид забруднень з коефіцієнтом кратності Kk = 5 за розрахунковий місяць, зокрема, у разі зволікання з допуском представника Виробника до місця відбору (КК), незалежно від місця його розташування, більш ніж 30 хвилин після його прибуття та/або неявки уповноваженого представника Споживача для спільного відбору проб після його виклику представником Виробника шляхом сповіщення на контактний номер телефону (пункт 9.10.).

При вчиненні Споживачем порушень визначених у п. 9.9.-9.10. цих Правил, представники Виробника, які прибули для відбору проб стічних вод, фіксують їх в акті із чітким зазначеним допущеного Споживачем порушення, що призвело до неможливості відбору проб стічних вод.

Акт підписується представниками Виробника і в цей же день вручається (а при відмові в отриманні - протягом трьох робочих днів направляється рекомендованим листом) Споживачу разом із приписом про усунення допущеного порушення (пункт 9.11.).

ОКВП "Дніпро-Кіровоград" є підприємством водопровідно-каналізаційного господарства та здійснює господарську діяльність в сфері водопровідно-каналізаційного господарства з метою задоволення суспільних потреб у продукції, роботах та послугах, поліпшення побутових умов населення області, а також отримання прибутку і реалізації на основі одержаного прибутку соціальних та економічних інтересів територіальних громад сіл, селищ і міст області в галузі житлово-комунального господарства.

Предметом діяльності ОКВП "Дніпро-Кіровоград", серед іншого, є: централізоване водопостачання та водовідведення; обслуговування водопровідних мереж та мереж водовідведення; забирання, очищення та розподілення води; збирання і оброблення стічних вод.

Відповідно до п. 1.2. Місцевих правил дані правила затверджені, зокрема, в інтересах територіальної громади м. Кропивницький.

Отже, позивач наділений повноваженнями здійснення контролю якості стічних вод споживачів, які надходять до системи централізованого водовідведення міста Кропивницький, у відповідності до Правил № 316 та Місцевих правил.

ТОВ "Композиція" здійснює скид своїх стічних вод до централізованої системи водовідведення м. Кропивницький та є Споживачем у розумінні вимог Правил № 316 і Місцевих правил.

Приймання стічних вод відповідача до системи централізованого водовідведення здійснюється відповідно до Договору та додаткових угод до нього.

Згідно з актами № 817 від 28.07.2025, № 1107 від 08.10.2025, № 1334 від 28.11.2025, №1452 від 26.12.2025, № 108 від 28.01.2026 відбору контрольної проби стічної води Споживача ТОВ "Композиція" зафіксовано прибуття представників ОКВП "Дніпро-Кіровоград" на об`єкт Споживача для відбору контрольних проб стічних вод за участі представника Споживача.

Акти підписані представниками сторін.

Відповідачеві нараховано плату за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням на загальну суму 91 641,59 грн, з яких 17 733,80 грн сплачено.

Відповідач позовні вимоги визнав в повному обсязі.

З підстав викладеного, суд дійшов висновку про правомірність нарахування позивачем плати за перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах відповідача на розраховану позивачем суму в загальному розмірі 73 907,79 грн.

За таких обставин, позовні вимоги про стягнення з відповідача 73 907,79 грн плати за понаднормативне забруднення стічних вод заявлені обґрунтовано та підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 129 ГПК України судовий збір покладається на відповідача.

Частиною 1 статті 130 ГПК України передбачено, що у разі, зокрема, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

Аналогічні положення містить ч. 3 ст. 7 Закону України "Про судовий збір".

Таким чином, ураховуючи визнання відповідачем позову до початку розгляду справи по суті 50 % судового збору в розмірі 1331,20 грн покладаються на відповідача, інші 50 % судового збору в розмірі 1331,20 грн підлягають поверненню позивачу з Державного бюджету України.

Також, ТОВ "Композиція" подало заяву про розстрочення виконання, де просить розстрочити в сумі 73 907,79 грн за таким графіком: судовий збір до 30.06.2026 - 2 662,40 грн та до 30.06.2026 - 14 781,56 грн, до 20.07.2026 - 14 781,56 грн, до 20.08.2026 - 14 781,56 грн, до 20.09.2026 - 14 781,56 грн, до 20.10.2026 - 14 781,56 грн.

В обґрунтування відповідач зазначає, що стягнення в примусовому порядку або єдиним платежем призведе до критичного погіршення фінансового стану підприємства та зупинення його господарської діяльності. До заяви відповідач додав виписки по рахункам станом на 29.05.2026 з залишком коштів 502,97 грн та 107,92 грн.

Позивач не заперечив проти розстрочення виконання рішення суду.

Відповідно до ч. 1, 3, 4 ст. 331 ГПК України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує:

1) ступінь вини відповідача у виникненні спору;

2) стосовно фізичної особи - тяжке захворювання її самої або членів її сім`ї, її матеріальний стан;

3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо (ч. 4 ст. 331 ГПК України).

Як вбачається з вищезазначеної норми ГПК, підставою для відстрочки або розстрочки виконання судового рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у строк.

Так, питання задоволення заяви сторони у справі про розстрочку виконання рішення суду вирішується судом в кожному конкретному випадку виходячи з особливого характеру обставин справи, що унеможливлюють чи ускладнюють виконання рішення.

Разом з тим необхідно враховувати, що виконання судового рішення є невід`ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (п. 2 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 13.12.2012 № 18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (п. 3 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 25.04.2012 № 11-рп/2012); відповідно до усталеної практики Європейського Суду з прав людини право на суд, захищене ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, було б ілюзорним, якби національна правова система Високої Договірної Сторони дозволяла, щоб остаточне, обов`язкове для виконання судове рішення залишалося невиконаним на шкоду будь-якій зі сторін (рішення ЄСПЛ у справі "Горнсбі проти Греції" від 19.03.97); за певних обставин затримка з виконанням судового рішення може бути виправданою, але затримка не може бути такою, що спотворює сутність гарантованого пунктом 1 ст. 6 Конвенції права (рішення ЄСПЛ у справі "Іммобільяре Саффі" проти Італії" від 28.07.99).

Враховуючи те, що існування заборгованості, підтверджене обов`язковими та такими, що підлягають виконанню, судовими рішеннями, надає особі, на чию користь воно було винесено, "легітимні сподівання" на те, що заборгованість буде йому сплачено та така заборгованість становить "майно" цієї особи у розумінні ст. 1 Першого протоколу до Конвенції (рішення у справі "Пономарьов проти України" від 03.04.2008), то з метою недопущення порушення гарантованих Конституцією України та Конвенцією права на справедливий суд та права на повагу до приватної власності суд, який надає відстрочку чи розстрочку у виконанні рішення, у кожному конкретному випадку повинен встановити: 1) чи затримка у виконанні рішення зумовлена особливими і непереборними обставинами; 2) чи передбачена домовленістю сторін у національному законодавстві компенсація "потерпілій стороні" за затримку виконання рішення, ухваленого на його користь судового рішення, та індексації присудженої суми; 3) чи не є період виконання рішення надмірно тривалим для стягувача як "потерпілої сторони"; 4) чи дотримано справедливий баланс інтересів сторін у спорі.

З огляду на викладене, суд вважає, що негайне звернення стягнення на кошти і майно відповідача з великою вірогідністю не буде сприяти ефективному виконанню судового рішення та може порушити господарську діяльність товариства.

Розстрочення виконання рішення суду в повній мірі буде відповідати принципам справедливого судового розгляду в контексті ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, тому заява ТОВ "Композиція" підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 74, 76, 77, 129, 233, 236-241, 250, 252, 326, 327, 331 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Композиція" (вул. Євгена Тельнова, 28, м. Кропивницький, 25013, код ЄДРПОУ 23686520) на користь Обласного комунального виробничого підприємства "Дніпро-Кіровоград" (вул. Соборна, 19 а, м. Кропивницький, 25009, код ЄДР 03346822) 73 907,79 грн плати за понаднормативне забруднення стічних вод, а також 1331,20 грн судового збору.

Розстрочити виконання судового рішення за таким графіком: до 30.06.2026 - 1331,20 грн судового збору, до 30.06.2026 - 14 781,56 грн, до 20.07.2026 - 14 781,56 грн, до 20.08.2026 - 14 781,56 грн, до 20.09.2026 - 14 781,56 грн, до 20.10.2026 - 14 781,55 грн.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Повернути із спеціального фонду Державного бюджету України на користь Обласного комунального виробничого підприємства "Дніпро-Кіровоград" (вул. Соборна, 19А, м. Кропивницький, 25009, код ЄДРПОУ03346822) 1331,20 рн судового збору, сплаченого згідно з платіжною інструкцією № 68592 від 13.05.2026, що залишається в матеріалах справи.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку, передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Копії рішення направити сторонам (до електронних кабінетів).

Повне рішення складено 16.06.2026.

Суддя В.Г. Кабакова