Рішення № 137409137, 15.06.2026, Охтирський міськрайонний суд Сумської області

Дата ухвалення
15.06.2026
Номер справи
583/2196/26
Номер документу
137409137
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 583/2196/26

2/583/1258/26

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 червня 2026 року Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:

головуючого судді Яценко Н.Г.,

за участю секретаря судового засідання Артеменко О.С.,

представника позивача Горностая Є.В.

представника відповідача Абрамовича О.В.

розглянувши у спрощеному позовному провадженні в залі суду №8 в місті Охтирка Сумської області цивільну справу за позовом Охтирської міської ради Охтирського району Сумської області до ОСОБА_1 про стягнення безпідставно збережених коштів у вигляді орендної плати за землю,

ВСТАНОВИВ:

30.04.2026 представник позивача звернувся до суду із зазначеним позовом, згідно з яким просить стягнути з ОСОБА_1 на користь Охтирської міської ради Охтирського району Сумської області безпідставно збережені кошти у вигляді орендної плати за використання земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 5910200000:11:013:0005, площею 0,6459 га (30/1000 від 0,6459 га) без правовстановлюючих документів (договору оренди) за період 13 днів 5 місяців 2019 року - 6 місяців 2025 року в розмірі 218213,37 грн, а також стягнути судові витрати.

Вимоги вмотивовані тим, що відповідач є власником нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_2 , загальною площею 141,8 кв.м, що розташоване на земельній ділянці комунальної власності кадастровий номер 5910200000:11:013:0005, площею 0,6459 га. Внаслідок невжиття відповідачем заходів щодо оформлення права землекористування та оформлення відповідного договору оренди землі міська об`єднана територіальна громада в особі Охтирської міської ради не отримала плату за використання земельної ділянки у вигляді збережених без достатньої правової підстави коштів орендної плати за користування земельною ділянкою комунальної власності площею 30/1000 від 0,6459 га за період 13 днів 5 місяців 2019 року - 6 місяців 2025 року в розмірі 218213,37 грн, що встановлено на засіданні комісії виконавчого комітету Охтирської міської ради з визначення та відшкодування збитків власникам землі 13.11.2025. Повідомлення з пропозицією добровільно відшкодувати збитки відповідачем проігноровано, що і стало підставою для звернення до суду з даним позовом.

05.05.2026 ухвалою Охтирського міськрайонного суду Сумської області відкрито провадження по справі у спрощеному позовному провадженні з повідомленням учасників справи.

19.05.2026 від представника відповідача ОСОБА_1 адвоката Абрамовича О.В. надійшов відзив на позовну заяву, у якому він просив відмовити у задоволенні позовних вимог, пославшись на їх безпідставність. При цьому представник відповідача зазначив, що позивач не сплатив судовий збір за подачу позовної заяви, а тому суд повинен винести ухвалу про залишення позову без розгляду та надати позивачу строк для усунення недоліків сплати судового збору. Також зазначив, що розрахунок розміру збитків проведено позивачем неправильно, оскільки останнім при розрахунку був використаний єдиний витяг із технічної документації з нормативно грошової оцінки земельних ділянок станом на 01.09.2025, однак позивач не надав розміру нормативно грошової оцінки землі за 2019-2024 роки, що суттєвим при розгляді даної справи. За розрахунками сторони відповідача загальна сума збитків становить 84872,39 грн. Крім того із проведеного розрахунку розміру збитків вбачається, що стороною позивача було застосовано ставку орендної плати 10% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, код КВЦПЗ 03.07, для будівництва та обслуговування будівель торгівлі. Однак, згідно додатку 2 до Положення про порядок оформлення права оренди земельних ділянок, затвердженого рішенням Охтирської міської ради від 25.06.2020 №2006-МР передбачено ставку податку в розмірі 5%.

В судовому засіданні 10.06.2026 представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив їх задовольнити.

Відповідач у судове засідання не з`явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, його представник у судовому засіданні 10.06.2026 висловив заперечення проти позовних вимог з підстав, що викладені у відзиві на позовну заяву.

Суд, вивчивши матеріали справи, дослідивши письмові докази, заслухавши пояснення учасників справи, дійшов наступного висновку.

Встановлено, що відповідачу на підставі договору купівлі-продажу нежитлових приміщень від 19.07.2019, на праві приватної власності належать нежитлові приміщення в нежитловій будівлі літ. «В, в», загальною площею 141,8 кв.м, а саме: приміщення №13 площею 14,8 кв.м, приміщення №13а площею 15,2 кв.м, приміщення №13б площею 17,6 кв.м, приміщення №13в площею 61,3 кв.м, приміщення №23т площею 32,9 кв.м, що розташовані за адресою: АДРЕСА_2 . Нежитлові приміщення розташовані на земельній ділянці, яка має кадастровий номер 5910200000:11:013:0005 (а.с. 6-7).

Як вбачається з Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 16.10.2025 №НВ-5901142582025 та кадастрового плану земельної ділянки земельна ділянка площею 0,6459 га, кадастровий номер 5910200000:11:013:0005, що розташована по АДРЕСА_1 , цільове призначення: для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, категорія земель: землі житлової та громадської забудови, знаходиться у комунальній власності Охтирської міської ради, дата державної реєстрації земельної ділянки 27.04.2006 (а.с. 8-13) .

Згідно з довідкою відділу земельних відносин Охтирської міської ради від 25.09.2025 №02-05/172 нежитлові приміщення, що належать ОСОБА_1 , площею 141,8 кв.м, що в свою чергу складає 30/1000 частки від загальної площі будівель 4977,2 кв.м по вул. Незалежності, 12 та АДРЕСА_2 . Земельна ділянка комунальної власності кадастровий номер 5910200000:11:013:0005 має площу 0,6459 га. Таким чином, розмір площі земельної ділянки кадастровий номер 5910200000:11:013:0005, яка застосовується для розрахунку збитків становить 30/100 від 0,6459 га (а.с. 37).

Відповідно до акту з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам від 13.11.2025 №02-09/203, затвердженого рішенням виконавчого комітету Охтирської міської ради від 02.12.2025 №248, розмір збитків, завданих ОСОБА_1 використанням земельної ділянки без достатньої правової підстави, розташованої по АДРЕСА_1 , площею 30/1000 від 0,6459 га, кадастровий номер 5910200000:11:013:0005, за період 13 днів 5 місяців 2019 року 6 місяців 2025 року становить 218213,37 грн (а.с. 45,46-53).

05.12.2025 за вих. № 01-05/3395 на адресу відповідача надіслана копія акту з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам від 13.11.2025 №02-09/203 з повідомленням, яке містить пропозицію у 30-денний термін з дня надходження цього повідомлення розглянути його разом з актом та про результати їх розгляду інформувати Охтирську міську раду. Також відповідача повідомлено, що у разі визнання заявлених вимог добровільне відшкодування збитків здійснюється в досудовому порядку шляхом укладення договору про відшкодування збитків (а.с. 54).

Відповідно до ст. 13 Конституції України земля є об`єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Згідно з ч. 2 ст. 2 ЗК України суб`єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.

Положеннями ст. 80 ЗК України визначено, що територіальні громади, реалізують право власності на землі комунальної власності безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.

Частиною 1 ст. 122 ЗК України визначено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Відповідно до ч. 1 ст. 123 ЗК України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

За положеннями ч.ч. 2, 3 ст. 123 ЗК України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Згідно зі ст. 206 ЗК України використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка.Плата за землю справляється відповідно до закону.

За приписами ч. 2 ст. 152 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Відповідно до п. «д» ч. 3 ст. 152 ЗК України власникам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.

Згідно з п. 2 ч. 2 ст. 22 ЦК України збитками є доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

З наведеного вбачається, що відшкодування шкоди (збитків) є заходом відповідальності, зокрема, за завдану шкоду майну чи за порушення прав власника земельної ділянки.

Відповідно до ч. 2 ст. 1166 ЦК України підставою для відшкодування є наявність таких елементів складу цивільного правопорушення, як: шкода; протиправна поведінка її заподіювача; причинний зв`язок між шкодою та протиправною поведінкою заподіювача; вина. За відсутності хоча б одного із цих елементів цивільно-правова відповідальність не настає. Особа, яка завдала шкоду, звільняється від обов`язку її відшкодовувати, якщо доведе, що шкоди заподіяно не з її вини.

За приписами ч.ч. 1, 2 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Кондикційні зобов`язання виникають за наявності одночасно таких умов: набуття чи збереження майна однією особою (набувачем) за рахунок іншої (потерпілого); набуття чи збереження майна відбулося за відсутності правової підстави або підстава, на якій майно набувалося, згодом відпала.

За змістом приписів глав 82 і 83 Цивільного кодексу України для деліктних зобов`язань, які виникають із заподіяння шкоди майну, характерним є, зокрема, зменшення майна потерпілого, а для кондикційних - приріст майна в набувача без достатніх правових підстав. Вина заподіювача шкоди є обов`язковим елементом настання відповідальності в деліктних зобов`язаннях. Натомість для кондикційних зобов`язань вина не має значення, оскільки важливим є факт неправомірного набуття (збереження) майна однією особою за рахунок іншої. Таким чином, обов`язок набувача повернути потерпілому безпідставно набуте (збережене) майно чи відшкодувати його вартість не є заходом відповідальності, оскільки набувач зобов`язується повернути тільки майно, яке безпідставно набув (зберігав), або вартість цього майна.

Аналогічний правовий висновок викладено в постановах Великої Палати Верховного Суду від 23 травня 2018 року у справі №629/4628/16-ц, від 20 листопада 2018 року у справі №922/3412/17, від 04.12.2019 року по справі №917/1739/17.

Таким чином, з матеріалів справи вбачається, що відповідач як фактичний користувач земельної ділянки, що без достатньої правової підстави, за рахунок власника цієї земельної ділянки, зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов`язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі ч. 1 ст. 1212 ЦК України. Разом з тим, за приписами ст. 1212-1214 ЦК України для кондикційних зобов`язань доведення вини особи не має значення, а важливим є факт неправомірного набуття (збереження) майна однією особою за рахунок іншої.

Надаючи оцінку доводам представника відповідача щодо відсутності у матеріалах справи витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку спірної земельної ділянки за 2019-2024 роки, слід зауважити наступне.

Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки - це роздруковані за допомогою програмного забезпечення актуальні дані про земельну ділянку, які є у Державному земельному кадастрі та технічній документації з нормативної грошової оцінки земель.

Видача витягу - це адміністративна послуга, яку надає відповідне управління Держгеокадастру через центр надання адміністративних послуг згідно з вимогами Закону України «Про адміністративні послуги», постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.2011 №835 «Деякі питання надання Державною службою з питань геодезії, картографії та кадастру та її територіальними органами адміністративних послуг» та розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.05.2014 №523-р «Деякі питання надання адміністративних послуг органів виконавчої влади через центри надання адміністративних послуг».

Відповідно до п. 1 розділу III Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються за заявою зацікавленої особи як витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки. Порядком затверджена форма заяви на витяг та сама форма витягу, у якій, зокрема, зазначено: «Витяг сформовано».

Згідно з п.п. 14 п. 24 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 №1051 до Державного земельного кадастру вносяться, зокрема, такі відомості про земельні ділянки як нормативна грошова оцінка; значення нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яке розраховується за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру на підставі відомостей про земельну ділянку, зазначених у цьому пункті, та відомостей про нормативну грошову оцінку земель у межах території адміністративно-територіальної одиниці згідно з підпунктом 8 пункту 22 цього Порядку; дата проведення нормативної грошової оцінки земель.

Таким чином, витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки не розраховується, а формується автоматично за актуальними даними Державного земельного кадастру про земельну ділянку та з використанням ГІС-технологій та електронних цифрових карт Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель Охтирської територіальної громади на дату звернення зацікавленої особи.

Тобто, витяг містить виключно актуальну інформацію щодо нормативної грошової оцінки конкретної земельної ділянки на дату його формування, натомість сформувати такий витяг за минулі роки є неможливим. Такого висновку дійшов Верховний Суд у справі №201/2956/19 та викладеного у постанові від 02.06.2021.

Беручи до уваги, що предметом спору у справі є стягнення з відповідача безпідставно утриманих грошових коштів плати за користування земельною ділянкою комунальної власності починаючи з 2019 року, а сам розрахунок проведено у 2025 році, отримати на час проведення розрахунку інформацію щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки за попередні роки саме у формі витягу з технічної документації є неможливим. А отже суд приймає до уваги наданий позивачем витяг з технічної документації.

Разом з тим, суд вважає слушними доводи представника відповідача про те, що позивачем при обрахунку безпідставно збережених коштів орендної плати за використання земельної ділянки необґрунтовано застосовано ставку 10% орендної плати замість 5% з огляду на те, що предметом спору у цій справі є стягнення не збитків чи орендної плати за користування земельною ділянкою, а суми, яка відповідає її еквіваленту, і яку відповідач має сплатити за фактичне користування земельною ділянкою. Тобто, фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов`язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі ч. 1 ст. 1212 ЦК України. Розмір суми коштів, заявлений до стягнення повинен дорівнювати розміру недоотриманої місцевим бюджетом орендної плати, яку зобов`язаний був сплачувати відповідач за користування земельною ділянкою, з моменту набуття права власності на об`єкти нерухомого майна, що розташовані на ній. При цьому, положення законодавства України, що регулюють питання визначення розміру орендної плати за земельну ділянку державної або комунальної власності, закріплюють право територіальної громади на отримання плати за користування земельною ділянкою комунальної власності незалежно від проведення нормативної грошової оцінки такої ділянки.

Відповідно до розділу 4 Положення про порядок оформлення права оренди земельних ділянок, затвердженого рішенням Охтирської міської ради від 25.06.2020 №2006-МР, обчислення розміру орендної плати за користування земельними ділянками здійснюється з урахуванням цільового призначення земельної ділянки, коефіцієнту індексації та індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку: для земельних ділянок, нормативно грошову оцінку яких проведено у розмірі не більше 3% їх нормативно грошової оцінки, для земель загального користування не більше 1% їх нормативно грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативно грошової оцінки; для земель громадської забудови для будівництва та обслуговування будівель торгівлі 5 % (а.с. 27-34).

З матеріалів справи вбачається, що нерухомість відповідача знаходиться на земельній ділянці з цільовим призначеннямземлі житлової та громадської забудови, цільове призначення: для будівництва та обслуговування будівель торгівлі.

Відповідно до ставок орендної плати за земельні ділянки адміністративно територіальної одиниці, на яку поширюється дія рішення органу місцевого самоврядування затвердженого рішенням Охтирської міської ради від 25.06.2020 №2006-МР, ставка орендної плати на землі громадської забудови для будівництва та обслуговування будівель торгівлі становить 5%.

Таким чином, суд дійшов висновку, що нарахування безпідставно збережених відповідачем грошових коштів за використання ним земельної ділянки без правовстановлюючих документів повинне здійснюватися виходячи з 5% ставки орендної плати від нормативно-грошової оцінки спірної земельної ділянки.

Згідно з витягом із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 01.09.2025, нормативно-грошова оцінка 30/1000 частини земельної ділянки, яку використовував відповідач ОСОБА_1 , становить 366645,75 грн, п`ять відсотків від якої складає 18332,29 грн.

Таким чином, з відповідача підлягають стягненню на користь позивача безпідставно збережені грошові кошти за використання ним земельної ділянки за період 13 днів 5 місяців 2019 року - 6 місяців 2025 року в сумі 109106,69 грн.

Крім того, враховуючи наявність підстав для часткового задоволення позову, відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір пропорційно задоволеним позовним вимогам (50,0% від 3328,00 грн) в розмірі 1664,00 грн.

Керуючись ст.ст. 120, 123, 124 Земельного кодексу України, ст.ст. 1212, 1214 Цивільного кодексу України, ст.ст. 12, 13, 89, 141, 247, 259, 263, 264, 265, 279, 352, 354, 355 Цивільного процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

Позов Охтирської міської ради Охтирського району Сумської області задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Охтирської міської ради Охтирського району Сумської області безпідставно збережені кошти у вигляді орендної плати за використання земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 5910200000:11:013:0005, площею 0,6459 га (30/1000 від 0,6459 га) без правовстановлюючих документів (договору оренди) за період 13 днів 5 місяців 2019 року 6 місяців 2025 року у розмірі 109106 (сто дев`ять тисяч сто шість) гривень 69 копійок.

В іншій частині позову відмовити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь виконавчого комітету Охтирської міської ради Охтирського району Сумської області сплачений судовий збір в сумі 1664 (одна тисяча шістсот шістдесят чотири) гривні 00 копійок.

Рішення може бути оскаржене до Сумського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач Охтирська міська рада Охтирського району Сумської області, місцезнаходження: вул. Незалежності, буд. 11, м. Охтирка Сумська область, код ЄДРПОУ 36467402.

Відповідач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєтрований за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Суддя Охтирського міськрайонного суду

Сумської області Н.Г.Яценко