Рішення № 137382439, 12.06.2026, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.06.2026
Номер справи
280/2504/26
Номер документу
137382439
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

12 червня 2026 року Справа № 280/2504/26 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прудивуса О.В. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовною заявою: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 )

до: ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 ),

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Міністерство оборони України (код ЄДРПОУ 00034022, 03168, м. Київ, просп. Повітрофлотський, буд. 6),

про: визнання протиправною бездіяльності суб`єкта владних повноважень та зобов`язання суб`єкта владних повноважень вчинити певні дії.

23.03.2026 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Міністерство оборони України (далі - третя особа), в якому позивач просить:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо надсилання заяви та документів позивача про призначення одноразової грошової допомоги у зв`язку із смертю її чоловіка, військовослужбовця ОСОБА_2 , до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України (через Управління соціальної підтримки) за процедурою та в спосіб, визначений Порядком і умовами призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану, затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 25.01.2023 № 45 «Про затвердження Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану»;

- зобов`язати відповідача надіслати заяву та документи позивача про призначення одноразової грошової допомоги у зв`язку із смертю її чоловіка, військовослужбовця ОСОБА_2 , до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України за процедурою та в спосіб, визначений Порядком і умовами призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану, затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 25.01.2023 № 45 «Про затвердження Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану»;

- вирішити питання щодо розподілу судових витрат.

Позовна заява підписана представником позивача адвокатом Нуянзовою А.О., яка діє на підставі ордеру на надання правничої допомоги серія АХ № 1336147 від 23.03.2026.

Позивач є дружиною померлого військовослужбовця - ОСОБА_2 (далі - чоловік позивача), який був призваний на військову службу під час мобілізації, в особливий період відповідно до наказу ІНФОРМАЦІЯ_2 від 18.04.2022 № 103.

В період з 10.11.2022 по 26.12.2022 чоловік позивача проходив лікування в стаціонарі з основним діагнозом: органічний емоційно-лабільний розлад внаслідок судинного захворювання головного мозку з тривожно-депресивним синдромом з диссомнічними розладами.

Відповідно до довідки Військово-лікарської комісії від 15.03.2023 № 3396 чоловіка позивача визнано обмежено придатним до військової служби.

На підставі сповіщення від 30.08.2024 № 39 за підписом начальника штабу військової частини НОМЕР_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 було сформовано сповіщення сім`ї (близьких родичів) померлого (загиблого) від 02.09.2024 № 1/ф/7176, яким позивача повідомили, що її чоловік помер ІНФОРМАЦІЯ_4 в результаті гострої серцевої недостатності.

Згідно з лікарським свідоцтвом про смерть від 30.08.2024 № 872н смерть чоловіка позивача настала внаслідок захворювання, а саме, хворобою (патологічним станом), що призвели до смерті є: а) гостра серцева недостатність; б) інші форми гострої ішемічної хвороби серця.

Довідка про причину смерті від 30.08.2024 № 872н містить аналогічні висновки про причину смерті чоловіка позивача.

Згідно з висновку експерта від 30.08.2024 № 872н смерть чоловіка позивача настала від гострої ішемічної хвороби серця, у виді раптової коронарної смерті, яка привела до гострої коронарної недостатності. Крім того, в даному висновку зазначено про виявлення в крові померлого етилового спирту у концентрації 1,72%о.

Відповідно до акту проведення службового розслідування від 26.09.2024 смерть чоловіка позивача настала на території наметового містечка військової частини НОМЕР_3 поблизу АДРЕСА_3 . Явних ознак вживання спиртних напоїв чи наркотиків в ході огляду тіла не виявлено. Причина смерті: гостра серцева недостатність; інші форми гострої ішемічної хвороби серця. За результатом службового розслідування комісія військової частини НОМЕР_3 дійшла висновку, що даний випадок пов`язаний з виконанням військовослужбовцем обов`язків військової служби та відповідає характеристиці: природна смерть внаслідок вроджених вад здоров`я, смерть від загального захворювання, що підтверджено висновками судово-медичної експертизи.

У Витязі з протоколу засідання штатної 20 регіональної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишніх військовослужбовців (протокол № 420 від 30.01.2025) зазначено, що захворювання чоловіка позивача, а саме, гостра серцева недостатність, інші форми гострої ішемічної хвороби серця, послужило причиною смерті ІНФОРМАЦІЯ_4 «- ЗАХВОРЮВАННЯ, ЯКЕ ПРИЗВЕЛО ДО СМЕРТІ, ТАК, ПОВ`ЯЗАНІ З ПРОХОДЖЕННЯМ ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ».

Позивач звернулася до ІНФОРМАЦІЯ_5 з питання призначення одноразової грошової допомоги у зв`язку із смертю ІНФОРМАЦІЯ_4 її чоловіка.

Листом від 22.01.2026 № 478/С відповідач повернув без реалізації подані позивачем документи, посилаючись на ст. 16-4 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» у зв`язку з виявленням в крові померлого концентрації алкоголю 1,72%о.

Позивач також посилається на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 15.10.2025 по справі № 280/7071/25 (головуючий суддя - Артоуз О.О.), під час розгляду якої суд дійшов висновку про відсутність медичного висновку, який би підтверджував, що смерть чоловіка позивача є наслідком вживання або отруєння алкоголем, наркотичними засобами, токсичними чи отруйними речовинами, а також їх дії.

На переконання позивача, факт перебування її чоловіка на момент смерті у стані алкогольного сп`яніння є необґрунтованою підставою для відмови у призначенні та виплаті їй одноразової грошової допомоги. Позивач вважає бездіяльність відповідача щодо надсилання заяви та документів про призначення одноразової грошової допомоги у зв`язку із смертю її чоловіка до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України протиправною, та з огляду на викладені обставини, позивач просить суд задовольнити позов у повному обсязі.

Ухвалою судді Запорізького окружного адміністративного суду від 30.03.2026 позовну заяву залишено без руху, надано строк для усунення її недоліків протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Позивачем було усунуто недоліки позовної заяви у встановлений строк.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 13.04.2026 відкрито провадження у справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у порядку письмового провадження).

27.04.2026 судом отримано відзив на позовну заяву (вх. № 22449 від 27.04.2026), в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, оскільки відповідно до пп. «б» п. 1 ст. 16-4 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), захворювання, інвалідність або часткова втрата працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовця, військовозобов`язаного або резервіста є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп`яніння. В крові чоловіка позивача була виявлена концентрація алкоголю, яка перевищує допустиму норму. Позивач стверджує, що між вжиттям алкоголю та смертю її чоловіка не має причинно-наслідкового зв`язку. На переконання відповідача, зазначене спростовуються тим, що чоловік позивача страждав гіпертонічною хворобою, при наявності якої людині суворо заборонено вживати алкоголь, оскільки останній може викликати такі ускладнення хвороби, які можуть привести до летального наслідку. Померлий не міг про це не знати, оскільки це загальновідомий факт. Вживаючи алкоголь, чоловік позивача створив умови для активізації його хророби. Отже, на думку відповідача, його смерть була наслідком дій в стані алкогольного сп`яніння. З огляду на викладені обставини, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Третя особа, належним чином повідомлена про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у порядку письмового провадження), про що свідчить наявна у матеріалах справи довідка про доставку електронного листа (а.с.65), у встановлений судом строк не подала письмових пояснень, а також не надіслала суду будь-яких інших доказів щодо предмету даної справи.

Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

У зв`язку з розглядом даної справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у порядку письмового провадження) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Суд, розглянувши матеріали і з`ясувавши обставини адміністративної справи, дослідивши всі наявні у справі докази у їх сукупності,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відповідача зареєстровано як юридичну особу. Згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань третю особу зареєстровано як юридичну особу - орган державної влади 17.12.1992.

Позивач є дружиною померлого військовослужбовця - ОСОБА_2 (далі - чоловік позивача), що підтверджується наявною у матеріалах справи копією свідоцтва про одруження серії НОМЕР_4 (а.с.15).

Чоловік позивача був призваний на військову службу під час мобілізації, в особливий період відповідно до наказу ІНФОРМАЦІЯ_2 від 18.04.2022 № 103, що підтверджується копією довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 21.04.2022 № 1/3/941 (а.с.19).

Згідно з епікризом із медичної карти стаціонарно хворого № 9971/2022 в період з 10.11.2022 по 26.12.2022 чоловік позивача проходив лікування в стаціонарі з основним діагнозом: органічний емоційно-лабільний розлад внаслідок судинного захворювання головного мозку з тривожно-депресивним синдромом з диссомнічними розладами (а.с.27).

Відповідно до довідки Військово-лікарської комісії від 15.03.2023 № 3396 чоловіка позивача визнано обмежено придатним до військової служби (а.с.24).

На підставі сповіщення від 30.08.2024 № 39 за підписом начальника штабу військової частини НОМЕР_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 було сформовано сповіщення сім`ї (близьких родичів) померлого (загиблого) від 02.09.2024 № 1/ф/7176, яким позивача повідомили, що її чоловік помер ІНФОРМАЦІЯ_4 в результаті гострої серцевої недостатності (а.с.29). Факт смерті чоловіка позивача також підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5 (а.с.28).

Згідно з лікарським свідоцтвом про смерть від 30.08.2024 № 872н смерть чоловіка позивача настала внаслідок захворювання, а саме, хворобою (патологічним станом), що призвели до смерті є: а) гостра серцева недостатність; б) інші форми гострої ішемічної хвороби серця (а.с.30).

Довідка про причину смерті від 30.08.2024 № 872н містить аналогічні висновки про причину смерті чоловіка позивача (а.с.31).

Згідно з висновку експерта від 30.08.2024 № 872н смерть чоловіка позивача настала від гострої ішемічної хвороби серця, у виді раптової коронарної смерті, яка привела до гострої коронарної недостатності. Крім того, в даному висновку зазначено про виявлення в крові померлого етилового спирту у концентрації 1,72%о (а.с.36-39).

Відповідно до акту проведення службового розслідування від 26.09.2024 смерть чоловіка позивача настала на території наметового містечка військової частини НОМЕР_3 поблизу АДРЕСА_3 . Явних ознак вживання спиртних напоїв чи наркотиків в ході огляду тіла не виявлено. Причина смерті: гостра серцева недостатність; інші форми гострої ішемічної хвороби серця. За результатом службового розслідування комісія військової частини НОМЕР_3 дійшла висновку, що даний випадок пов`язаний з виконанням військовослужбовцем обов`язків військової служби та відповідає характеристиці: природна смерть внаслідок вроджених вад здоров`я, смерть від загального захворювання, що підтверджено висновками судово-медичної експертизи (а.с.31-33).

У Витязі з протоколу засідання штатної 20 регіональної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишніх військовослужбовців (протокол № 420 від 30.01.2025) зазначено, що захворювання чоловіка позивача, а саме, гостра серцева недостатність, інші форми гострої ішемічної хвороби серця, послужило причиною смерті ІНФОРМАЦІЯ_4 «- ЗАХВОРЮВАННЯ, ЯКЕ ПРИЗВЕЛО ДО СМЕРТІ, ТАК, ПОВ`ЯЗАНІ З ПРОХОДЖЕННЯМ ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ» (а.с.34).

Позивач звернулася до ІНФОРМАЦІЯ_5 з питання призначення одноразової грошової допомоги у зв`язку із смертю ІНФОРМАЦІЯ_4 її чоловіка.

Листом від 22.01.2026 № 478/С відповідач повернув без реалізації подані позивачем документи, посилаючись на ст. 16-4 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ) у зв`язку з виявленням у крові померлого концентрації алкоголю 1,72%о (а.с.39).

Оцінюючи правомірність бездіяльності відповідача щодо надсилання заяви та документів позивача про призначення одноразової грошової допомоги у зв`язку із смертю її чоловіка, військовослужбовця ОСОБА_2 , до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України (через Управління соціальної підтримки) за процедурою та в спосіб, визначений Порядком і умовами призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану, затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 25.01.2023 № 45 «Про затвердження Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану» (далі - Порядок № 45), суд виходить із такого.

Згідно зі ст. 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За приписами ст. 41 Закону України від 25.03.1992 № 2232-ХІІ «Про військовий обов`язок і військову службу» виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов`язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ.

Спеціальним законом, який визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі є Закон України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ.

За приписами ст. 1 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ дія цього Закону поширюється на військовослужбовців, які стали особами з інвалідністю внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов`язаного з проходженням військової служби, та членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти.

Нормою ч. 1 ст. 16 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ визначено, що одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

У ч. 2 ст. 16 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ встановлено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі:

1) загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов`язків військової служби або внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням ним обов`язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов`язаних з виконанням обов`язків військової служби;

2) смерті військовослужбовця, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов`язаних з проходженням військової служби;

3) загибелі (смерті) військовозобов`язаного або резервіста, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, що настала під час виконання обов`язків військової служби або служби у військовому резерві;

4) встановлення військовослужбовцю (крім військовослужбовців строкової служби) інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов`язків військової служби або внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням ним обов`язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті;

5) встановлення військовослужбовцю (крім військовослужбовців строкової служби) інвалідності, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням ним військової служби, або встановлення особі, звільненій з військової служби, інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення її з військової служби чи після закінчення тримісячного строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження зазначеної служби;

6) встановлення військовослужбовцю строкової військової служби, військовозобов`язаному або резервісту, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовослужбовцю строкової військової служби, військовозобов`язаному або резервісту при виконанні обов`язків військової служби або служби у військовому резерві, або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби, закінчення зборів, проходження служби у військовому резерві, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження строкової військової служби, цих зборів, служби у військовому резерві;

7) отримання військовослужбовцем поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання під час виконання ним обов`язків військової служби, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, а також особою, звільненою з військової служби, яка частково втратила працездатність внаслідок зазначених причин, але не пізніше ніж через три місяці після звільнення її з військової служби;

8) отримання військовослужбовцем строкової військової служби поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання у період проходження ним строкової військової служби, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, а також особою, звільненою із строкової військової служби, яка частково втратила працездатність внаслідок зазначених причин, пов`язаних з проходженням військової служби, але не пізніше ніж через три місяці після звільнення її із строкової військової служби;

9) отримання військовозобов`язаним, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, або резервістом поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання під час виконання обов`язків військової служби або служби у військовому резерві, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення йому інвалідності в період проходження зборів чи служби у військовому резерві або не пізніше ніж через три місяці після закінчення таких зборів чи виконання резервістом обов`язків служби у військовому резерві.

Відповідно до п.п. 1, 6, 10 ст. 16-3 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ одноразова грошова допомога у випадках, передбачених пп. 1-3 п. 2 ст.16 цього Закону, за відсутності особистого розпорядження призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою або заявою їх законних представників.

Одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов`язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.

Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

У ст. 16-4 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ визначені підстави, за якими призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), захворювання, інвалідність або часткова втрата працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовця, військовозобов`язаного або резервіста є наслідком:

а) вчинення ним кримінального або адміністративного правопорушення;

б) вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп`яніння;

в) навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров`ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, встановленого судом);

г) подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати одноразової грошової допомоги.

На виконання Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII Кабінет Міністрів України прийняв Постанову від 25.12.2013 № 975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві», якою затвердив відповідний Порядок (далі - Порядок № 975).

Згідно з п. 3 Порядку № 975 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста, є дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть.

Нормою п. 4 Порядку № 975 визначено, що одноразова грошова допомога призначається, зокрема, у разі:

1) загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов`язків військової служби або внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням ним обов`язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов`язаних з виконанням обов`язків військової служби;

2) смерті військовослужбовця, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов`язаних із проходженням військової служби;

3) загибелі (смерті) військовозобов`язаного або резервіста, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, що настала під час виконання обов`язків військової служби або служби у військовому резерві.

Відповідно до п. 5 Порядку № 975 одноразова грошова допомога призначається і виплачується рівними частинами членам сім`ї, батькам та утриманцям загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста:

у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов`язаного або резервіста у випадках, передбачених підпунктом 1 пункту 4 цього Порядку, - у розмірі 750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому настала загибель (смерть);

у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов`язаного або резервіста у випадках, передбачених підпунктами 2 і 3 пункту 4 цього Порядку, - у розмірі 500-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому настала загибель (смерть).

Якщо одна із зазначених осіб відмовляється від отримання одноразової грошової допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на її отримання.

Заява про відмову від отримання одноразової грошової допомоги повинна бути нотаріально посвідчена в установленому законодавством порядку.

Члени сім`ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII.

За приписами п. 10 Порядку № 975 члени сім`ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується одноразова грошова допомога, подають за місцем проходження служби (зборів) військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста або уповноваженим структурним підрозділам державних органів, на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважений орган), такі документи:

заяву кожного повнолітнього члена сім`ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується одноразова грошова допомога, подають за місцем проходження служби (зборів) військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста або уповноваженим структурним підрозділам державних органів, на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважений орган), такі документи:

заяву кожного повнолітнього члена сім`ї, батьків та утриманців загиблого (померлого), які мають право на отримання допомоги, а у разі наявності малолітніх та/або неповнолітніх дітей - іншого з батьків або опікунів чи піклувальників дітей про виплату одноразової грошової допомоги;

витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста із списків особового складу військової частини (підрозділу, органу);

витяг з особової справи про склад сім`ї військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста, призваного на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.

До заяви додаються копії:

документа, що свідчить про причини та обставини загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста, зокрема про те, що вона не пов`язана з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства;

свідоцтва про смерть військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста;

свідоцтва про народження військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста - для виплати одноразової грошової допомоги батькам загиблого (померлого);

свідоцтва про шлюб - для виплати грошової допомоги дружині (чоловікові);

документів (відповідних сторінок за наявності), що посвідчують особу (паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту) членів сім`ї, з даними про прізвище, ім`я та по батькові (за наявності) особи, до яких внесено відомості про реєстрацію місця проживання, та довідку про реєстрацію місця проживання (у разі коли відомості про реєстрацію місця проживання до таких документів не внесені);

свідоцтва про народження дитини - для виплати одноразової грошової допомоги дитині;

документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою);

рішення районної, районної у м.Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті, сільської, селищної ради або суду про встановлення над дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, опіки, піклування (у разі здійснення опіки або піклування над дітьми військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста);

рішення суду або нотаріально посвідченого правочину, що підтверджуватиме факт перебування заявника на утриманні загиблого (померлого) (надають особи, які не були членами сім`ї загиблого (померлого), але перебували на його утриманні);

постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв`язку смерті (контузії, травми або каліцтва), захворювання.

У разі наявності рішення суду, яке набрало законної сили, з питань призначення та виплати одноразової грошової допомоги члени сім`ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується допомога, подають уповноваженому органові документи, копії документів, зазначені в абзацах другому - шістнадцятому цього пункту, та копію відповідного рішення суду.

У п.п. 15, 19 Порядку № 975 визначено, що рішення про відмову у призначенні грошової допомоги може бути оскаржено в установленому порядку.

Призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), захворювання, інвалідність чи часткова втрата працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовця, військовозобов`язаного чи резервіста є наслідком:

вчинення ним злочину або адміністративного правопорушення;

вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння;

навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи іншої шкоди своєму здоров`ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, встановленого судом);

подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати одноразової грошової допомоги.

Порядок № 45 визначає завдання органів військового управління, військових частин, установ, військових навчальних закладів щодо оформлення документів для призначення та виплати одноразової грошової допомоги, алгоритм її призначення та виплати, перелік необхідних документів.

Відповідно до п. 1.2 Порядку № 45 одноразова грошова допомога (далі - ОГД) призначається та виплачується у разі загибелі військовослужбовця Збройних Сил України (далі - військовослужбовець) під час дії воєнного стану, а також смерті осіб, які померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого на військовій службі в Збройних Силах України у період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини, участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора у період здійснення зазначених заходів, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва) (далі - під час захисту Батьківщини).

Згідно з п.п. 1.3, 1.4 Порядку № 45 сім`ям загиблих військовослужбовців відповідно до п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану" (далі - Постанова КМУ від 28.02.2022 № 168) виплачується ОГД, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у ст. 16-1 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII. Особи, які мають право на отримання ОГД, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі (смерті) особи, зазначеної у п. 1 Постанови КМУ від 28.02.2022 № 168, що вказана у свідоцтві про смерть. Право осіб на отримання ОГД визначається станом на дату загибелі (смерті) військовослужбовця.

Нормою п. 1.7 Порядку № 45 визначено, що ОГД призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою чи заявою їх законних представників. Заява (додаток 1) подається до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - ТЦКСП) незалежно від місця реєстрації заявника. Призначення і виплата ОГД не здійснюються у випадках, визначених ст. 16-4 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII. Рішення про відмову у призначенні ОГД може бути оскаржене в установленому законодавством порядку до суду. У разі звернення отримувача ОГД до суду керівник уповноваженого органу забезпечує участь у судовому засіданні представника уповноваженого органу.

У п. 3.1 Порядку № 45 закріплено, що районний (міський) ТЦКСП:

1) є органом, уповноваженим приймати документи (додаток 2) від осіб, які можуть звернутися за ОГД, оформлювати документи для її призначення та виплати. Доповідь про результати проведеної роботи щодо встановлення осіб, які можуть звернутися за ОГД (додаток 3), подається за підпорядкованістю у ТЦКСП;

2) інформує про осіб, які можуть звернутися за ОГД та проживають поза територією відповідальності районного (міського) ТЦКСП, ті обласні (Київський міський) ТЦКСП, на території відповідальності яких (за наявною інформацією) вони проживають, з наданням копій документів щодо загиблого та його сім`ї, - не пізніше 5-ти робочих днів після отримання відповідної інформації;

3) якщо після надсилання доповіді про результати проведеної роботи щодо встановлення осіб, які можуть звернутися за ОГД (додаток 3), отримано документи (інформацію) щодо інших осіб, які можуть бути віднесені до зазначених у статті 16-1-1 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII, не пізніше наступного робочого дня повідомляє про це засобами зв`язку та письмово за підпорядкованістю ТЦКСП для подальшого невідкладного інформування Департаменту соціального забезпечення;

4) у встановленому порядку представляє інтереси Міністерства оборони України у судових справах, пов`язаних з визначенням кола осіб, яким виплачується ОГД, звертається до суду щодо залучення до цих справ інших членів сім`ї загиблого, інтересів яких вони стосуються;

5) веде облік осіб загиблих (померлих) військовослужбовців (осіб, звільнених з військової служби), та осіб, які звернулися (можуть звернутися) за отриманням ОГД.

Відповідно до п.3.2 даного Порядку, зокрема, визначено, що обласний ТЦКСП:

1) є органом, уповноваженим подавати висновок щодо можливості призначення ОГД (додаток 4). У разі отримання інформації, яка не відповідає раніше наданому висновку, не пізніше 3 робочих днів подається новий висновок з урахуванням встановлених обставин;

2) проводить перевірку отриманих з Департаменту соціального забезпечення результатів попереднього опрацювання документів для призначення ОГД, та не пізніше 3 робочих днів після їх реєстрації письмово повідомляє про результати проведеної роботи;

3) у встановленому порядку представляє інтереси Міністерства оборони України у судових справах, пов`язаних з визначенням кола осіб, яким виплачується ОГД, звертається до суду щодо залучення до справ інших членів сім`ї загиблого, інтересів яких вони стосуються;

4) веде облік осіб загиблих (померлих) військовослужбовців (осіб, звільнених з військової служби), та осіб, які звернулися (можуть звернутися) за отриманням ОГД.

Положеннями п.п. 4.1-4.6 Порядку № 45 визначено, що члени сім`ї звертаються до районного (міського) ТЦКСП незалежно від місця реєстрації та подають документи, зазначені в додатку 2.

Районний (міський) ТЦКСП приймає від заявника (незалежно від місця його реєстрації) документи, завіряє копії цих документів, не пізніше 7 робочих днів після надходження всіх документів (додаток 5) надсилає їх обласному (Київському міському) ТЦКСП за підпорядкуванням.

У разі відсутності документів, які підтверджують загибель військовослужбовця (смерть померлого внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого під час захисту Батьківщини у період дії воєнного стану, що настала не пізніше, ніж через один рік після такого поранення (контузії, травми, каліцтва)), та виплату йому винагороди, передбаченої пунктом 1 Постанови КМУ від 28.02.2022 № 168, районний (міський) ТЦКСП здійснює розшук відсутніх документів шляхом направлення запитів до військової частини (лікувального закладу), обласного (Київського міського) ТЦКСП, підрозділу персоналу ІНФОРМАЦІЯ_6 .

Обласний ТЦКСП перевіряє отримані документи, визначає осіб, які документально підтвердили своє право на одержання ОГД а також осіб, які звернулися (можуть звернутися) за її одержанням, але не надали (надали не всі) документи (додаток 2).

На підставі витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян (далі - ДРАЦСГ) перевіряє документи, що підтверджують родинні зв`язки загиблого (померлого) з заявниками, в тому числі щодо зміни прізвища, імені, по батькові, встановлення батьківства, усиновлення, наявності запису відомостей про батька за вказівкою матері (стаття 135 Сімейного кодексу України).

Результати опрацювання документів обласним (Київським міським) ТЦКСП зазначаються у висновку (додаток 4) та доповіді (додаток 3), які разом з іншими документами, зазначеними в додатку 6, надсилаються до Департаменту соціального забезпечення (через Управління соціальної підтримки).

Комплект документів надсилається з використанням системи електронного документообігу, для цього він сканується у один файл формату PDF, на який накладається кваліфікований електронний підпис. У разі тривалої відсутності зв`язку (понад 5 робочих днів) комплект документів надсилається на паперових носіях, а після відновлення зв`язку - невідкладно ще раз з використанням системи електронного документообігу.

Якщо після надсилання документів для призначення та виплати ОГД отримано документи (інформацію) щодо інших осіб, які можуть бути віднесені до зазначених у ст. 16-1 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII або можуть звернутися за призначенням та виплатою цієї допомоги, не пізніше наступного робочого дня повідомляє про це Департамент соціального забезпечення встановленим порядком.

Департамент соціального забезпечення після отримання від обласного (Київського міського) ТЦКСП документів (додаток 6), надсилає запит до Кадрового центру Збройних Сил України щодо військовослужбовців, які загинули та відповідно до пункту 1 розділу ХIII Інструкції з організації обліку особового складу в системі Міністерства оборони України, затвердженної Наказом Міністра оборони України від 15.09.2022 № 280 «Про затвердження Інструкції з організації обліку особового складу в системі Міністерства оборони України», віднесені до бойових безповоротних втрат під час дії воєнного стану.

У разі отримання листа Кадрового центру Збройних Сил України щодо відсутності загиблого військовослужбовця у списках бойових безповоротних втрат під час дії воєнного стану Департамент соціального забезпечення не пізніше 5 робочих днів повідомляє про це обласний (Київський міський) ТЦКСП, який надіслав документи, для інформування про це військової частини та членів сім`ї загиблого. Через 30 днів після отримання листа з ТЦКСП щодо проведеного інформування повторно надсилає відповідний запит. У разі повторного підтвердження відсутності загиблого військовослужбовця у списках бойових безповоротних втрат під час дії воєнного стану за результатами отриманого листа Кадрового центру Збройних Сил України подає документи на розгляд Комісії Міноборони.

Після отримання підтвердження Кадрового центру Збройних Сил України щодо віднесення загиблого військовослужбовця до бойових безповоротних втрат під час дії воєнного стану Департамент соціального забезпечення доводить до обласних (Київського міського) ТЦКСП результати попереднього опрацювання документів для їх перевірки щодо відповідності чинному законодавству та впродовж 3-х робочих днів опрацьовує отримані від них пропозиції.

В подальшому документи опрацьовуються структурними підрозділами апарату Міністерства оборони України і Генерального штабу Збройних Сил України відповідно до їх повноважень та подаються на розгляд Комісії Міноборони.

Після прийняття головним розпорядником бюджетних коштів рішення щодо призначення ОГД (відмови у призначенні, повернення документів на доопрацювання - у разі коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) Департамент соціального забезпечення не пізніше 3 робочих днів доводить його до фінансово-економічного управління ІНФОРМАЦІЯ_13 для інформування обласних (Київського міського, районних, міських) ТЦКСП, та, у разі її призначення, - готує проєкти розподілів відкритих асигнувань для виплати допомоги в порядку черговості відповідно до дати надходження документів з обласного (Київського міського) ТЦКСП.

Так, судом встановлено, що позивач є дружиною померлого військовослужбовця - ОСОБА_2 , що підтверджується наявною у матеріалах справи копією свідоцтва про одруження серії НОМЕР_4 (а.с.15).

Чоловік позивача був призваний на військову службу під час мобілізації, в особливий період відповідно до наказу ІНФОРМАЦІЯ_2 від 18.04.2022 № 103, що підтверджується копією довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 21.04.2022 № 1/3/941 (а.с.19).

Згідно з епікризом із медичної карти стаціонарно хворого № 9971/2022 в період з 10.11.2022 по 26.12.2022 чоловік позивача проходив лікування в стаціонарі з основним діагнозом: органічний емоційно-лабільний розлад внаслідок судинного захворювання головного мозку з тривожно-депресивним синдромом з диссомнічними розладами (а.с.27).

Відповідно до довідки Військово-лікарської комісії від 15.03.2023 № 3396 чоловіка позивача визнано обмежено придатним до військової служби (а.с.24).

На підставі сповіщення від 30.08.2024 № 39 за підписом начальника штабу військової частини НОМЕР_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 було сформовано сповіщення сім`ї (близьких родичів) померлого (загиблого) від 02.09.2024 № 1/ф/7176, яким позивача повідомили, що її чоловік помер ІНФОРМАЦІЯ_4 в результаті гострої серцевої недостатності (а.с.29). Факт смерті чоловіка позивача також підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5 (а.с.28).

Згідно з лікарським свідоцтвом про смерть від 30.08.2024 № 872н смерть чоловіка позивача настала внаслідок захворювання, а саме, хворобою (патологічним станом), що призвели до смерті є: а) гостра серцева недостатність; б) інші форми гострої ішемічної хвороби серця (а.с.30).

Довідка про причину смерті від 30.08.2024 № 872н містить аналогічні висновки про причину смерті чоловіка позивача (а.с.31).

Згідно з висновку експерта від 30.08.2024 № 872н смерть чоловіка позивача настала від гострої ішемічної хвороби серця, у виді раптової коронарної смерті, яка привела до гострої коронарної недостатності. Крім того, в даному висновку зазначено про виявлення в крові померлого етилового спирту у концентрації 1,72%о (а.с.36-39).

Відповідно до акту проведення службового розслідування від 26.09.2024 смерть чоловіка позивача настала на території наметового містечка військової частини НОМЕР_3 поблизу АДРЕСА_3 . Явних ознак вживання спиртних напоїв чи наркотиків в ході огляду тіла не виявлено. Причина смерті: гостра серцева недостатність; інші форми гострої ішемічної хвороби серця. За результатом службового розслідування комісія військової частини НОМЕР_3 дійшла висновку, що даний випадок пов`язаний з виконанням військовослужбовцем обов`язків військової служби та відповідає характеристиці: природна смерть внаслідок вроджених вад здоров`я, смерть від загального захворювання, що підтверджено висновками судово-медичної експертизи (а.с.31-33).

У Витязі з протоколу засідання штатної 20 регіональної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишніх військовослужбовців (протокол № 420 від 30.01.2025) зазначено, що захворювання чоловіка позивача, а саме, гостра серцева недостатність, інші форми гострої ішемічної хвороби серця, послужило причиною смерті ІНФОРМАЦІЯ_4 «- ЗАХВОРЮВАННЯ, ЯКЕ ПРИЗВЕЛО ДО СМЕРТІ, ТАК, ПОВ`ЯЗАНІ З ПРОХОДЖЕННЯМ ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ» (а.с.34).

Позивач звернулася до ІНФОРМАЦІЯ_5 з питання призначення одноразової грошової допомоги у зв`язку із смертю ІНФОРМАЦІЯ_4 її чоловіка.

Листом від 22.01.2026 № 478/С відповідач повернув без реалізації подані позивачем документи, посилаючись на ст. 16-4 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ у зв`язку з виявленням у крові померлого концентрації алкоголю 1,72%о (а.с.39).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що аналіз вищенаведених положень Порядку № 45 вказує на те, що у спірних правовідносинах нормативно визначено чітку послідовність дій та обсяг повноважень органів військового управління щодо оформлення документів для призначення та виплати ОГД. Так, районний (міський) ТЦКСП є органом, уповноваженим приймати документи від осіб, які можуть звернутися за ОГД, оформлювати документи для її призначення та виплати (завіряє копії цих документів) та готує доповідь про результати проведеної роботи щодо встановлення осіб, які можуть звернутися за ОГД, які направляє до обласного (Київського міського) ТЦКСП за підпорядкуванням. У свою чергу, обласний (Київський міський) ТЦКСП опрацьовує документи та складає висновок щодо можливості призначення ОГД, а Комісія Міноборони, після відповідних перевірок, приймає рішення щодо призначення ОГД (відмови у призначенні, повернення документів на доопрацювання).

Отже, із системного аналізу наведених вище норм випливає, що прийняття рішення щодо призначення ОГД (відмови у призначенні, повернення документів на доопрацювання) не відноситься до компетенції обласного ТЦК та СП.

Суд зазначає, що лише розпорядник бюджетних коштів, а саме, третя особа, приймає рішення про призначення/відмову в призначенні одноразової грошової допомоги або про повернення поданих документів на доопрацювання. Таке рішення належить до виключної компетенції розпорядника бюджетних коштів і може бути предметом судового контролю в окремому провадженні.

Враховуючи вищенаведені обставини у їх сукупності, керуючись зазначеними вище правовими нормами, суд доходить висновку, що відповідач повинен був надіслати до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України заяву та документи позивача про призначення одноразової грошової допомоги у зв`язку із смертю її чоловіка за процедурою та в спосіб, визначений Порядком № 45, однак цього не зробив, чим допустив протиправну бездіяльність щодо здійснення зазначених дій.

Таким чином, позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо надсилання заяви та документів позивача про призначення одноразової грошової допомоги у зв`язку із смертю її чоловіка, військовослужбовця ОСОБА_2 , до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України (через Управління соціальної підтримки) за процедурою та в спосіб, визначений Порядком № 45, на переконання суду, є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Оцінюючи наявність правових підстав для зобов`язання відповідача надіслати заяву та документи позивача про призначення одноразової грошової допомоги у зв`язку із смертю її чоловіка, військовослужбовця ОСОБА_2 , до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України за процедурою та в спосіб, визначений Порядком № 45, суд виходить із такого.

Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду.

Суд, із урахуванням обставин, встановлених під час надання правової оцінки бездіяльності відповідача щодо надсилання заяви та документів позивача про призначення одноразової грошової допомоги у зв`язку із смертю її чоловіка, військовослужбовця ОСОБА_2 , до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України (через Управління соціальної підтримки) за процедурою та в спосіб, визначений Порядком № 45, з метою захисту прав, свобод та інтересів позивача, про захист яких він просить, вважає за необхідне зобов`язати відповідача надіслати заяву та документи позивача про призначення одноразової грошової допомоги у зв`язку із смертю її чоловіка, військовослужбовця ОСОБА_2 , до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України за процедурою та в спосіб, визначений Порядком № 45.

Таким чином, позовні вимоги про зобов`язання відповідача надіслати заяву та документи позивача про призначення одноразової грошової допомоги у зв`язку із смертю її чоловіка, військовослужбовця ОСОБА_2 , до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України за процедурою та в спосіб, визначений Порядком № 45, на переконання суду, є обґрунтованими та такими, що також підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 КАС України. Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Позивачем, на переконання суду, обґрунтовано протиправність бездіяльності відповідача щодо надсилання заяви та документів позивача про призначення одноразової грошової допомоги у зв`язку із смертю її чоловіка, військовослужбовця ОСОБА_2 , до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України (через Управління соціальної підтримки) за процедурою та в спосіб, визначений Порядком № 45, а також вмотивовано наявність підстав для зобов`язання відповідача надіслати заяву та документи позивача про призначення одноразової грошової допомоги у зв`язку із смертю її чоловіка, військовослужбовця ОСОБА_2 , до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України за процедурою та в спосіб, визначений Порядком № 45.

У свою чергу, відповідач не надав суду докази на спростування обставин, якими позивач обґрунтував свої позовні вимоги.

Таким чином, адміністративний позов, на переконання суду, є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню у повному обсязі.

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Квитанцією про сплату від 23.03.2026 № 1696-7841-5030-3593 підтверджується сплата позивачем судового збору у розмірі 1 064,96 грн. (а.с.46). Отже, відповідна сума підлягає присудженню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Враховуючи вищезазначене та керуючись ст.ст. 2, 6, 8 - 10, 14, 90, 139, 143, 241 - 246, 250 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Задовольнити повністю адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Міністерство оборони України (код ЄДРПОУ 00034022, 03168, м. Київ, просп. Повітрофлотський, буд. 6) про визнання протиправною бездіяльності суб`єкта владних повноважень та зобов`язання суб`єкта владних повноважень вчинити певні дії.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо надсилання заяви та документів ОСОБА_1 про призначення одноразової грошової допомоги у зв`язку із смертю її чоловіка, військовослужбовця ОСОБА_2 , до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України (через Управління соціальної підтримки) за процедурою та в спосіб, визначений Порядком і умовами призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану, затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 25.01.2023 № 45 «Про затвердження Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану».

Зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_7 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 ) надіслати заяву та документи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) про призначення одноразової грошової допомоги у зв`язку із смертю її чоловіка, військовослужбовця ОСОБА_2 , до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України за процедурою та в спосіб, визначений Порядком і умовами призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану, затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 25.01.2023 № 45 «Про затвердження Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану».

Судовий збір у розмірі 1 064,96 грн. (одна тисяча шістдесят чотири гривні дев`яносто шість копійок) присудити на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 ).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення виготовлено в повному обсязі та підписано 12 червня 2026 року.

Суддя О.В. Прудивус