Єдиний державний реєстр судових рішень
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 червня 2026 рокуСправа №160/32636/25
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Савченко А.В., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України (01133, м. Київ, вул. Госпітальна, 16) про визнання дій протиправними та скасування рішення,
установив:
13 листопада 2025 року позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України, яке оформлене Протоколом засідання військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України від 24.10.2024 р. №7651, в частині скасування постанови військово-лікарської комісії про причинний зв`язок захворювань у формулюванні «Захворювання, ТАК, пов`язані з проходженням військової служби» за Протоколом від 17.01.2024 р. №162 засідання 20 Регіональної військово-лікарської комісії щодо ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 );
- зобов`язати Центральну військово-лікарську комісію Збройних Сил України повторно розглянути питання щодо встановлення причинного зв`язку захворювання ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) з проходженням військової служби, з урахуванням висновків суду у даній справі.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що всупереч Положенню про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України, затвердженому наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року № 402 при перегляді рішення ВЛК про причинний зв`язок захворювань з проходження військової служби від 17.01.2024 № 162 відповідачем не було повідомлено позивача про перегляд такого протоколу, не направлено позивача у заклади охорони здоров`я в системі Міністерства оборони України на контрольне обстеження та медичний огляд для підтвердження чи спростування діагнозу, який був йому встановлений при проходженні медичного огляду 20 регіональною військово-лікарською комісією. У зв`язку з цим, позивач звернулась до суду із даним позовом.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2025 року позов залишено без руху. Встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів з дня отримання копії цієї ухвали, шляхом надання до суду уточненої редакції позовної заяви, відповідно до кількості учасників справи, в якій уточнити суб`єктний склад сторін у цій адміністративній справі.
03 грудня 2025 року позивачем надано уточнену позовну заяву, в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України, оформлене Протоколом засідання військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України від 24.10.2024 p. №7651;
- зобов`язати Центральну військово-лікарську комісію Збройних Сил України повторно розглянути питання щодо встановлення причинного зв`язку захворювання ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) з проходженням військової служби, з урахуванням висновків суду у даній справі.
Також позивачем заявлено клопотання про поновлення строків звернення до суду, яке обґрунтоване тим, що 21 січня 2025 р. мені, ОСОБА_1 , від Начальника кафедри військової підготовки спеціалістів Державної спеціальної служби транспорту Українського державного університету надійшла відповідь №35/27 згідно змісту якої стало відомо, що Рішенням ВЛК Центральної військово-лікарської комісії ЗСУ від 24.10.2024 р. Протокол №7651 було скасовано постанову ВЛК про причинний зв`язок захворювань з проходженням військової служби, протокол від 17.01.2024 р. №162. З огляду на медичний характер спору, була необхідна додаткова підготовка доказової бази: отримання медичної документації, висновків лікарів і експертів. З огляду на специфіку предмету оскарження - стан здоров`я, динаміку захворювання та встановлення причинного зв`язку із проходженням служби, для належного формування правової позиції мені була необхідна додаткова підготовка доказової бази: отримання медичної документації, висновків лікарів та експертів у медичній сфері, з огляду на те, що саме ВЛК була порушено процедура проведення медичного огляду. Так, 19.05.2025 р. представником було направлено адвокатський запит №19/0501 до Комунального підприємства «Дніпропетровська обласна клінічна лікарня імені І.Мечникова» з метою отримання інформації про динаміку стану здоров`я позивача в період проходження військової служби. 09.06.2025 року отримано відповідь вих. №15/1282, в якій зазначено, що протягом 2022-2024 рр. ОСОБА_1 дійсно проходив стаціонарне лікування у зв`язку з цукровим діабетом 1-го типу (важка форма), причому спостерігалася негативна динаміка перебігу хвороби, що, за висновками лікарні, відповідає прогресивному перебігу захворювання та зумовлено, зокрема, стресовим фактором, який корелює з проходженням військової служби. Отримані відомості та документація були суттєвими та необхідними для належного обґрунтування позовних вимог і безпосередньо вплинули на можливість реалізації права на судовий захист у межах встановленого процесуального строку. Крім того, під час дії строку на звернення з позовом, позивач перебував на стаціонарному лікуванні (квітень 2025 р.), а також проходив обстеження для продовження групи інвалідності, що підтверджується витягом із рішення експертної команди (витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи №9919/25/282/В від 30.07.2025 р. Стан здоров`я (інсулінозалежний цукровий діабет 1 типу) потребує постійного медичного контролю та нагляду лікарів, що об`єктивно обмежує мою фізичну можливість своєчасно здійснювати процесуальні дії, оскільки періодичне погіршення самопочуття вимагає оперативного реагування для запобігання можливим ускладненням. Дії Центральної ВЛК ЗСУ при скасуванні попереднього висновку порушують п. 2.3.4 розділу 1 Положення №402, оскільки не було проведено додаткового медичного огляду чи контрольного обстеження, що є істотним порушенням процедури. Факт погіршення стану здоров`я є важливим для встановлення усіх обставин справи, які мають значення для її правильного вирішення по суті.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 грудня 2025 року прийнято рішення задовольнити заяву ОСОБА_1 про поновлення строку звернення до суду та поновлено строк звернення до суду в адміністративній справі №160/32636/25. Прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі.
Зобов`язано Центральну військово-лікарську комісію Збройних Сил України:
- надати копію рішення Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України, яке оформлене Протоколом засідання військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України від 24.10.2024 р. №7651 та всі документи, які враховані при винесенні оскаржуваного рішення.
Встановлено строк п`ятнадцять днів з дня отримання копії цієї ухвали, для надання відповідних доказів.
Дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд доходить висновку про відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, з огляду на таке.
Згідно зі свідоцтвом про хворобу Nє 14 від 09.10.2023 ВЛК "Університетської лікарні" Дніпропетровського Державного Медичного Університету захворювання, ні, не повязане із проходженням військової служби.
Відповідно до Наказу N 147 від 31.10.2023 р. Голови Адміністрації Держспецтранслужби ОСОБА_1 звільнено у відставку, відповідно до п.2 ч.4 ст.26 ЗУ «Про військовий обов?язок і військову службу» за п.п. «б», за станом здоров?я
Згідно з довідкою від 01.11.2023 р. N 28/639 ОСОБА_1 перебував на військовій службі на кафедрі військової підготовки спеціалістів Державної спеціальної служби транспорту Українського державного університету науки і технологій на посаді помічника начальника кафедри з правової роботи, призначений наказом голови Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту від 21.10.2022 р. № 87, призваний за мобілізацією.
Постановою Nє125 від 28.12.2023 р. Медичної військово-лікарської комісії державної установи «територіального медичного об?єднання МВС України» визнано, що захворювання сахарний діабет 1 типу - «ТАК», пов?язане з проходженням служби в поліції».
Відповідно до довідки до акта огляду МСЕК № 567536 02.02.2024 р. ОСОБА_1 з 17.01.2024 р. встановлено 3 групу інвалідності, причина інвалідності захворювання, так, пов`язане з проходженням військової служби.
Протоколом 20 Регіональної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв?язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв Nє162 від 17.01.2024 р визнано, що захворювання, ТАК, пов?язане з проходженням військової служби.
У відповідності до листа Адміністрації державної спеціальної служби транспорту від 27.09.2024 р. N518/1.6/1159, який був направлений на адресу ЦВЛК ЗС України, посилаючись на п.2.3.4. глави 2 розділу 1 Положення № 402 Адміністрація державної спеціальної служби транспорту просила перевірити законність рішення 20 регіональної військово-лікарської комісії по становленню причинного зв?язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв від 17.01.204 р. Nє162 та підтвердити або відмінити вищезгадане рішення. Вирішення цього питання необхідне для прийняття рішення Комісією Адміністрації державної спеціальної служби транспорту з розгляду питань, пов?язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги у разі інвалідності капітану юстиції ОСОБА_1 .
Протоколом Nє7651 засідання військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України від 24.10.2024 р. Постанову ВЛК про зв`язок захворювань у формулюванні «Захворювання, ТАК, пов?язані з проходженням військової служби» за протоколом від 17.01.2024 р. Nє162 засідання 20 РВЛК скасовано. Враховуючи той факт, що важка форма цукрового діабету І типу спостерігається з капітана юстиції ОСОБА_2 протягом тривалого часу та сформувалася до мобілізації в 2022 році, постанова ВЛК про причинний зв?язок зазначеного захворювання за свідоцтвом про хворобу Nє 14 від 09.10.2023 ВЛК "Університетської лікарні" Дніпропетровського Державного Медичного Університету прийнята правильно. Висновок про причинний зв`язок захворювань у формулюванні Захворювання, ТАК, пов?язані з проходженням військової служби" за протоколом від 17.01.2024 Nє 162 засідання 20 РВЛК СКАСУВАТИ.
Згідно з п. 8 «Причини Інвалідності» витягу N 9919/25/282/ВТ від 30.07.2025 р. з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, що надсилається до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів Служби безпеки України, відповідних підрозділів розвідувальних органів, причиною інвалідності вказано захворювання, одержані в період проходження військової служби і служби в органах внутрішніх справ поліції, державні пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту, Держспецзв?язку (наявний висновок ВЛК, або ЛЕК, або МВЛК. ЗСУ - Збройні Сили України: Захворювання, ТАК, пов?язане з проходженням військової служби.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частинами 1, 2 статті 70 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров`я» від 19 листопада 1992 року №2801-ХІІ Військово-лікарська експертиза визначає придатність до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, встановлює причинний зв`язок захворювань, поранень і травм з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Військово-лікарська експертиза здійснюється військово-лікарськими комісіями, які створюються при територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, а також при закладах охорони здоров`я Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, за потреби - інших органів або військових формувань сектору безпеки і оборони, визначених частиною другою статті 12 Закону України "Про національну безпеку України".
Процедура проведення військово-лікарської експертизи військово-лікарськими комісіями військовослужбовців Збройних Сил України, врегульована Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженим наказом Міністра оборони України № 402 від 14.08.2008, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800. (Положення № 420)
Відповідно до пункту 1.2 розділу І Положення № 420, військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров`я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, установлює причинний зв`язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Військово-лікарська експертиза - це:
медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців, які проходять базову військову службу); військовозобов`язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби;
визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ;
встановлення причинного зв`язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів, осіб, звільнених з військової служби, а також причинного зв`язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв), які призвели до смерті військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби.
Пунктом 1.3. розділу І Положення № 420 встановлено, що основними завданнями військово-лікарської експертизи є:
добір громадян України, придатних за станом здоров`я до військової служби, для укомплектування Збройних Сил України;
аналіз результатів медичного огляду та розробка заходів щодо комплектування Збройних Сил України особовим складом, придатним до військової служби за станом здоров`я;
контроль за організацією і станом лікувально-оздоровчої роботи серед призовників, аналіз результатів і розроблення пропозицій із удосконалення цієї роботи;
контроль за організацією, проведенням і результатами лікувально-діагностичної роботи у закладах охорони здоров`я в системі Міністерства оборони України, закладах охорони здоров`я комунальної або державної форми власності (далі - заклади охорони здоров`я (установи) та медичних підрозділах військових частин, що стосується військово-лікарської експертизи;
надання методичної та практичної допомоги з питань військово-лікарської експертизи військово-лікарським комісіям, закладам охорони здоров`я (установам);
визначення причинного зв`язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтва) у військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів, які призвані на збори, у осіб, звільнених із військової служби, а також причинного зв`язку захворювань, поранень, які заподіяли військовослужбовцям смерть;
розроблення спільно з головними медичними спеціалістами Міністерства охорони здоров`я України (далі - МОЗ України) і Міністерства оборони України вимог щодо стану здоров`я призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, військовослужбовців, громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, резервістів для найдоцільнішого використання їх на військовій службі;
визначення ступеня придатності військовослужбовців до військової служби у зв`язку з їх звільненням;
проведення наукової роботи з питань військово-лікарської експертизи;
підготовка кадрів для військово-лікарських комісій;
формування висновку про необхідність забезпечення особи з обмеженнями повсякденного функціонування допоміжними засобами реабілітації (технічними та іншими засобами реабілітації) за формою, наведеною в додатку доПорядку забезпечення допоміжними засобами реабілітації (технічними та іншими засобами реабілітації) або з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення і виплати грошової компенсації вартості за самостійно придбані такі засоби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05 квітня 2012 року № 321.
Пунктом 2.1 розділу І Положення № 420 передбачено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК приймають постанови, які оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.
Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов`язкові до виконання. Постанови ВЛК можуть бути відмінені або скасовані штатними ВЛК.
Згідно з пунктом 2.2 розділу І, штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (ЦВЛК) та ВЛК регіону.
Так, підпунктом 2.3.3 пункту 2.3 розділу І Положення № 420 встановлено, що на ЦВЛК покладається організація військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України, а також:
розроблення та участь у розробленні проектів нормативно-правових актів, посібників, методичних рекомендацій з питань військово-лікарської експертизи;
розроблення спільно з головними медичними спеціалістами Міністерства оборони України та МОЗ України медичних показань для військово-професійного призначення призовників до видів Збройних Сил України, родів військ та за військовими спеціальностями;
розроблення спільно з головними медичними спеціалістами Міністерства оборони України науково обґрунтованих вимог до стану здоров`я військовослужбовців з метою максимального збереження їх на військовій службі, запобігання необґрунтованого їх звільнення із Збройних Сил України за станом здоров`я;
перевірка якості лікувально-профілактичної роботи у цілях військово-лікарської експертизи серед військовослужбовців у військових частинах і закладах охорони здоров`я в системі Міністерства оборони України;
організація медичного огляду призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, військовослужбовців, громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов`язаних та резервістів (кандидатів у резервісти);
розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи;
аналіз та узагальнення результатів і досвіду роботи підпорядкованих ВЛК, здійснення контролю за роботою підпорядкованих ВЛК та надання їм методичної і практичної допомоги;
проведення спільно з головними (провідними) медичними спеціалістами та іншими лікарями-спеціалістами аналізу й оцінки результатів медичного огляду військовослужбовців та інших контингентів, розробка пропозицій для покращення військово-лікарської експертизи;
організація та керівництво науковою роботою з питань військово-лікарської експертизи у підпорядкованих ВЛК;
підготовка та вдосконалення персоналу для ВЛК;
прийняття та перегляд постанов ВЛК про ступінь придатності осіб, звільнених з військової служби, на період їх фактичного звільнення із Збройних Сил України;
проведення спільно з МОЗ України аналізу та узагальнення результатів лікувально-оздоровчої роботи серед допризовників і призовників, медичного огляду призовників та розроблення пропозицій щодо покращення цієї роботи.
На виконання підпункту 2.3.4 пункту 2.3 розділу І Положення № 420, ЦВЛК має право: оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених упункті 1.2розділу I цього Положення;
перевіряти роботу підпорядкованих ВЛК з питань військово-лікарської експертизи;
перевіряти організацію медичного огляду військовослужбовців та інших осіб у закладах охорони здоров`я (установах), військових частинах;
перевіряти організацію та стан лікувально-діагностичної роботи у закладах охорони здоров`я (установах), медичних підрозділах військових частин та ВВНЗ у цілях військово-лікарської експертизи;
запитувати документи в частині, що характеризують обставини отримання захворювання, поранення, травми, каліцтва, необхідні для прийняття постанови про їх причинний зв`язок, а саме:
виписки (витяги) з матеріалів службового (спеціального) розслідування, матеріалів дізнання, досудового розслідування, а також витяги з наказів, актів;
особові та пенсійні справи, медичні документи (у разі запиту оригіналів зазначених документів вони повертаються за належністю після складання протоколу);
архівні довідки, характеристики та інші документи, необхідні для прийняття постанови (у разі надання копій зазначених вище документів копії підшиваються до складеного протоколу та передаються до архіву зі строком зберігання 50 років);
залучати, у разі необхідності, головних медичних фахівців Збройних Сил України, лікарів-спеціалістів Національного військово-медичного клінічного центру та інших закладів охорони здоров`я в системі Міністерства оборони України, спеціалістів інших спеціальностей, начальників медичної служби та представників командування (керівництва) військових частин, де проходить службу військовослужбовець, що оглядається, для вирішення питань військово-лікарської, лікарсько-льотної експертизи;
перевіряти у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (далі - ТЦК та СП) і закладах охорони здоров`я (установах) організацію, стан та результати лікувально-оздоровчої роботи серед допризовників та призовників, медичного огляду призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, осіб, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов`язаних, резервістів;
направляти у заклади охорони здоров`я в системі Міністерства оборони України на контрольне обстеження, медичний огляд, повторний медичний огляд, військовослужбовців, членів їх сімей (крім членів сімей військовослужбовців, які проходять базову військову службу), військовозобов`язаних, резервістів;
запитувати від закладів охорони здоров`я (установ), військових частин, ТЦК та СП і ВВНЗ додаткові дані для аналізу, узагальнення та оцінки результатів військово-лікарської експертизи (за необхідності);
надавати до Генерального штабу Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, керівникам органів місцевої адміністрації результати медичного огляду військовослужбовців, членів їх сімей, призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов`язаних, резервістів та інших осіб;
розглядати, переглядати, скасовувати, відміняти, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України;
надавати роз`яснення щодо формулювання постанов ВЛК (ЛЛК).
Підпунктом 2.3.5 пункту 2.3 розділу І Положення № 420 встановлено право оскарження в судовому порядку рішень, постанов ЦВЛК.
Абзацом десятим підпункту 2.4.5 пункту 2.4 глави 2 розділу ІІ Положення № 402 визначено, що ВЛК регіону має право приймати постанови, а за необхідності переглядати свої постанови про причинний зв`язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та смерті у осіб, звільнених з військової служби, з військовою службою (крім постанов ЦВЛК).
Відповідно до пункту 3.1 розділу І Положення № 420, вимоги до звернення військовослужбовців та інших осіб, указаних у пункті 1.2 глави 1 розділу I цього Положення, їх права, порядок та строки розгляду пропозицій, заяв та скарг, а також обов`язки штатних ВЛК щодо розгляду звернень регулюються Законом України«Про звернення громадян», Інструкцією про організацію розгляду звернень та проведення особистого прийому громадян у Міністерстві оборони України та Збройних Силах України, затвердженоюнаказом Міністерства оборони України від 28 грудня 2016 року № 735, зареєстрованою у Міністерстві юстиції України 23 січня 2017 року за № 94/29962.
Скарги до штатних ВЛК подаються в строк, визначений Законом України«Про звернення громадян» (пункт 3.2 розділу І).
Згідно з пунктом 3.3 розділу І, скарги на дії (бездіяльність) чи постанови позаштатних ВЛК подаються до штатних ВЛК згідно з адміністративно-територіальними зонами відповідальності, наведеними у додатку 2 до наказу Міністерства оборони України № 608 від 16.11.2016 «Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров`я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення».
Пунктом 3.4 розділу І Положення № 402 встановлено, що у разі визнання штатною ВЛК заяви чи скарги щодо перегляду (відміни, скасування) постанови ВЛК обґрунтованою, ВЛК штатної ВЛК переглядає оскаржувану постанову ВЛК або приймає рішення про направлення на контрольне обстеження та медичний огляд ВЛК.
Таке рішення є обов`язковим до виконання та має бути реалізовано не пізніше ніж в місячний строк з дати прийняття.
Порядок встановлення причинного зв`язку захворювань (поранень, контузій, травм, каліцтв) у військовослужбовців, військовозобов`язаних і резервістів, які призвані на збори, та осіб, звільнених з військової служби, зі службою у Збройних Силах України визначено главою 21 розділу II Положення № 402.
Відповідно до пункту 21.3 глави 21 розділу II Положення № 402, причинний зв`язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у осіб, звільнених з військової служби визначають штатні ВЛК; у осіб, звільнених з військової служби інших військових формувань та військових формувань колишнього СРСР, правонаступниками яких вони стали, - штатні ВЛК цих військових формувань та оформлюють протоколом за формою, наведеною в додатку 19.
Верховний Суд у постанові від 12.02.2021 у справі № 820/5570/16 зауважив, що розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку. Однак суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку, оскільки, як попередньо зазначалося, суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підставності висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права.
Суд встановив, що оскаржуваний висновок відповідача, зроблений у протоколі Nє7651 засідання військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України від 24.10.2024 р., обґрунтований тим, що важка форма цукрового діабету І типу спостерігається з капітана юстиції ОСОБА_2 протягом тривалого часу та сформувалася до мобілізації в 2022 році.
Проте, підпункт "ж" пункту 21.5 глави 21 розділу II Порядку № 402 передбачає, що постанови ВЛК про причинний зв`язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв приймаються в таких формулюваннях: «Захворювання (поранення, травма, контузія, каліцтво), НІ, не пов`язане з проходженням військової служби» - якщо захворювання виникло в того, хто пройшов медичний огляд, до призову на військову службу, прийняття на військову службу за контрактом (у тому числі і захворювання, яке не діагностовано під час призову (під час прийому на військову службу), але патогенетично їх розвиток почався до призову (до прийому) на військову службу) і військова служба не вплинула на вже наявне захворювання і придатність до військової служби або коли захворювання виникло після звільнення з військової служби, коли початок захворювання не можна віднести на період проходження військової служби.
Отже, за змістом вказаної норми, самого лише факту, що захворювання виникло до військової служби, недостатньо для висновку, що «Захворювання (поранення, травма, контузія, каліцтво), НІ, не пов`язане з проходженням військової служби», у разі, якщо військова служба вплинула на вже наявне захворювання і придатність до військової служби.
Так, суд встановив, що 19.05.2025 р. представником було направлено адвокатський запит №19/0501 до Комунального підприємства «Дніпропетровська обласна клінічна лікарня імені І.Мечникова» з метою отримання інформації про динаміку стану здоров`я позивача в період проходження військової служби. 09.06.2025 року отримано відповідь вих. №15/1282, в якій зазначено, що протягом 2022-2024 рр. ОСОБА_1 дійсно проходив стаціонарне лікування у зв`язку з цукровим діабетом 1-го типу (важка форма), причому спостерігалася негативна динаміка перебігу хвороби, що, за висновками лікарні, відповідає прогресивному перебігу захворювання та зумовлено, зокрема, стресовим фактором, який корелює з проходженням військової служби.
На підтвердження вказаних обставин позивач надав також Виписку із медичної карти стаціонарного хворого Nє ЭА 496 від 16.10.2022 р., Виписку із медичної карти стаціонарного хворого Nє ЭА 15884 19.12.2022 р., Виписку із медичної карти стаціонарного хворого Nє Е 2516 20.02.2023, Виписку із медичної карти стаціонарного хворого Nє Е 13480 28.08.2023, Виписку із медичної карти стаціонарного хворого Nє Е 7007 10.05.2024, Виписку із медичної карти стаціонарного хворого Nє Е 1850 13.02.2024.
Проте, вказані документи не були предметом дослідження ЦВЛК при винесенні оскаржуваної постанови, а тому відповідач не перевірив належним чином, чи не вплинула хвороба на вже наявне захворювання і придатність до військової служби.
За таких обставин, висновок що «Захворювання (поранення, травма, контузія, каліцтво), НІ, не пов`язане з проходженням військової служби», є передчасним та необґрунтованим внаслідок не дослідження усіх обставин та порушення процедури прийняття рішення.
Суд дійшов висновку про задоволення позову з викладених вище підстав та відшкодування з відповідача судового збору згідно зі статтею 139 КАС України у розмірі, який належало сплатити.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначений Законом України Про судовий збір від 08.07.2011 р. № 3674-VI.
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України Про судовий збір судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до положень ст. 7 Закону України Про Державний бюджет України на 2025 рік встановлено з 01.01.2025 р. прожитковий мінімум для працездатних осіб у сумі 3028,00 грн.
Відповідно до приписів п.3 ч.2 ст.4 Закону України Про судовий збір, за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, встановлено ставку судового збору 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто 1211,20 грн.
Поняття похідної вимоги визначене у п. 23 ч. 1 ст. 4 Кодекс адміністративного судочинства України: похідна позовна вимога - вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).
Позивач заявив дві позовні вимоги, одна з яких є основною, а інша похідною, тобто судовий збір належало сплатити за одну вимогу.
Переплачений судовий збір позивач може повернути за його заявою.
Керуючись ст. 241-246, 250 КАС України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України (01133, м. Київ, вул. Госпітальна, 16) про визнання дій протиправними та скасування рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України, оформлене Протоколом засідання військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України від 24.10.2024 p. №7651.
Зобов`язати Центральну військово-лікарську комісію Збройних Сил України повторно розглянути питання щодо встановлення причинного зв`язку захворювання ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) з проходженням військової служби, з урахуванням висновків суду у цій справі.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України (01133, м. Київ, вул. Госпітальна, 16, 08356179) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) витрати на сплату судового збору у розмірі 1211,20 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст.ст.295, 297 КАС України.
Суддя А.В. Савченко