Рішення № 137381233, 15.06.2026, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.06.2026
Номер справи
160/2493/26
Номер документу
137381233
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 червня 2026 рокуСправа №160/2493/26

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Врони О. В.

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною відмову та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просить:

визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, викладену у формі постанови від 08 січня 2026 року №114052342/4001-114052342-2026-1 у призначенні та виплаті ОСОБА_1 страхової виплати;

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 30 вересня 2025 року страхову виплату згідно рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи № 151/25/4941/Р від 24 грудня 2025 року.

Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на те, позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення щомісячної соціальної виплати у зв`язку із нещасним випадком на виробництві з урахуванням 20% втрати професійної працездатності, та надав витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, натомість відповідачем відмовлено в здійсненні таких страхових виплат з посиланням на відсутність інформації, яка підтверджує право на страхову виплату (документи).

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.02.2026 року відкрито провадження у справі №160/2493/26, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Відповідно до ч.6 ст.12, ч.1, 2 ст. 257, ч.1 ст.260 Кодексу адміністративного судочинства України зазначена справа є справою незначної складності та розглядається за правилами спрощеного позовного провадження. Питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження.

За ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у відзиві на позовну заяву заперечує проти задоволення позовних вимог, посилаючись на таке.

Відповідно до ст. 30 Закону України від 23.09.1999 № 1105-ХІV Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, страховими виплатами є грошові суми, які уповноважений орган управління виплачує застрахованій особі чи особам, які мають на це право, у разі настання страхового випадку.

Підставою для оплати потерпілому витрат на проведення професійної реабілітації, оплати соціальних послуг, а також для здійснення страхових виплат є акт розслідування нещасного випадку або акт розслідування професійного захворювання (отруєння) за встановленими формами.

Відповідно до п. 9 Розділу VII Прикінцеві та перехідні положення Закону № 1105, особливості здійснення страхових виплат за соціальним страхуванням внутрішньо переміщеним особам та застрахованим особам, що перебувають за кордоном, які мають право на страхові виплати, визначаються Кабінетом Міністрів України.

Порядок виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) та здійснення страхових виплат за страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, особам, які тимчасово проживають за межами України, або проживають на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, або виїхали з тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України та проживають на підконтрольній Україні території, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2025 № 299 (далі - Порядок).

Відповідно до п. 8 Порядку пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) та страхові виплати, виплату яких припинено до набрання чинності цього Порядку, у зв`язку з непроходженням одержувачем фізичної ідентифікації, поновлюються за заявами про поновлення виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), страхових виплат, що надійшли до органів Пенсійного фонду України, зокрема поданими з використанням віддаленого кваліфікованого електронного підпису "Дія. Підпис" ("Дія ID"), створеного за допомогою мобільного додатка Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (Дія), або через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України, у разі встановлення органами Пенсійного фонду України особи отримувача в режимі відеоконференцзв`язку із дотриманням вимог законодавства у сфері електронних довірчих послуг, під час якого пред`являються документи, що посвідчують особу.

Питання подовження страхових виплат буде розглянуте після проходження фізичної ідентифікації, а саме:

- особистого звернення до будь-якого відділу обслуговування громадян (сервісного центру) Пенсійного фонду України та надання повного пакету документів;

- надання повного пакету документів з використанням віддаленого кваліфікованого електронного підпису "Дія Підпис" ("Дія ID"), створеного за допомогою мобільного додатка Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (Дія);

- через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України, у разі встановлення органами Пенсійного фонду України особи отримувача в режимі відеоконференцзв`язку.

Щодо призначення страхової виплати з 30.09.2025, то відповідно до Витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи від 24.12.2025 №151/25/4941/Р, дата, з якої визначено відсоток втрати професійної працездатності 16.12.2025 (пункт 17.2.2), отже, вимога позивача не відповідає обставинам справи та наданим документам.

Ухвалою суду від 09.04.2026 продовжено строк розгляду справи №160/3412/26 на розумний строк, достатній для всебічного та повного розгляду справи.

Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.

Позивач - ОСОБА_1 працює на посаді помічника машиніста тепловозу АТ «Укрзалізниця» ВП «Синельниківське локомотивне депо» філії «Локомотивна компанія» АТ «Укрзалізниця».

05.09.2025 помічник машиніста тепловоза ОСОБА_1 під час знаходження на території депо для прийомки тепловозу ЧМЕ 3 №3690 приблизно о 8 год. 30 хв під час вибуху літального апарату був поранений в руку. Відповідно до листа Комунального підприємства «Васильківська центральна районна лікарня» Васильківської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області від 16.09.2025 №01-02/671 «Вибухова травма 05.09.2025 множинне осколкове поранення ділянок лівого передпліччя та лівої великої гомілкової кістки. Стан після оперативного втручання, первинна хірургічна обробка ран 05.09.2025. Травма виробнича, легкого ступеню, тверезий (виписка із медичної карти стаціонарного хворого ОСОБА_1 ).

Вказані обставини зафіксовані в акті спеціального розслідування нещасного випадку, що стався 05 вересня 2025 року о 08 годині 30 хвилин філії «Локомотивна компанія» Акціонерного товариства «Українська залізниця» від 29.09.2025 (Форма Н-1/П), затвердженого Т.в.о. начальника Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці 30.09.2025.

Відповідно до витягу рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи №151/25/4941/В (рішення №151/25/4941/Р) від 24.12.2025 позивачу встановлено 20% втрати працездатності на 1 рік.

Позивач зазначає, що 05.01.2026 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення щомісячної соціальної виплати у зв`язку із нещасним випадком на виробництві, з урахуванням 20% втрати професійної працездатності та надав витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи.

Постановою Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №114052342/4001-114052342-2026-1 від 08.01.2026 позивачу відмовлено у здійсненні страхових виплат/наданні соціальних послуг, у зв`язку з відсутністю інформації, що підтверджує право на страхову виплату (документи).

Не погодившись з рішенням відповідача, вважаючи його протиправним, позивач за захистом своїх порушених прав і інтересів звернувся з позовом до суду.

При вирішенні спору суд виходить з наступного.

За приписами ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов`язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров`я визначено Законом України від 23.09.1999 №1105-XIV «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (Закон №1105-XIV).

Частиною 1 ст. 4 Закону №1105-XIV визначено, що уповноваженим органом управління в системі загальнообов`язкового державного соціального страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку (далі - уповноважений орган управління) є Пенсійний фонд України.

Основними завданнями уповноваженого органу управління та його територіальних органів відповідно до ст. 5 Закону №1105-XIV є:

1) реалізація державної політики у сферах соціального страхування;

2) здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг відповідно до цього Закону;

3) профілактика нещасних випадків;

4) проведення перевірки обґрунтованості видачі, продовження листків непрацездатності і документів, що є підставою для їх формування, на базі інформації з електронних систем та реєстрів;

5) здійснення контролю за використанням страхувальниками та застрахованими особами страхових коштів.

За визначенням у ч. 1 ст. 30 Закону №1105-XIV страховими виплатами є грошові суми, які уповноважений орган управління виплачує застрахованій особі чи особам, які мають на це право, у разі настання страхового випадку.

Частинами 2-4 ст. 30 Закону №1105-XIV встановлено, що факт нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання розслідується в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України відповідно до Закону України "Про охорону праці".

Підставою для оплати потерпілому витрат на проведення професійної реабілітації, оплати соціальних послуг, а також для здійснення страхових виплат є акт розслідування нещасного випадку або акт розслідування професійного захворювання (отруєння) за встановленими формами.

Перелік обставин, за яких настає страховий випадок, та перелік професійних захворювань визначаються Кабінетом Міністрів України.

Страхові виплати складаються, зокрема, із щомісячної страхової виплати втраченої заробітної плати (або відповідної її частини) залежно від ступеня втрати потерпілим професійної працездатності (далі - щомісячна страхова виплата) (п. 1 ч. 7 ст. 30 Закону №1105-XIV).

Відповідно до ст. 37 Закону №1105-XIV (в редакції на час виникнення спірних відносин) , для призначення страхових виплат потерпілий або особи, які мають право на такі виплати у разі смерті потерпілого, подають до уповноваженого органу управління заяву (у паперовій або електронній формі) про призначення виплати (особисто або через уповноваженого представника) за формою, затвердженою правлінням Пенсійного фонду України. Заява в електронній формі подається через Єдиний державний вебпортал електронних послуг або веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України.

За малолітніх або неповнолітніх осіб заяву подає один із батьків або інший законний представник.

Заява може бути подана до Пенсійного фонду України у формі паперового документа.

Територіальні органи уповноваженого органу управління приймають рішення про призначення страхових виплат на підставі поданої в електронній або паперовій формі заяви та отриманих шляхом автоматизованого обміну наявними даними між інформаційно-комунікаційними системами органів державної влади, підприємств, установ, організацій:

1) акта розслідування нещасного випадку або акта розслідування професійного захворювання за встановленими формами;

2) даних про встановлення інвалідності та ступеня втрати професійної працездатності;

3) даних Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження особи, яка має право на виплати, та її походження, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть потерпілого та інших актів цивільного стану, необхідних для призначення страхових виплат;

4) даних реєстру застрахованих осіб та реєстру страхувальників Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування про працевлаштування, нараховану заробітну плату (дохід) і сплату страхових внесків та інших даних, необхідних для призначення виплат;

5) наявних даних Єдиного державного демографічного реєстру про реєстрацію місця проживання;

6) даних органів реєстрації про реєстрацію місця проживання;

7) даних Єдиної державної електронної бази з питань освіти про навчання;

8) даних Державного реєстру боржників про виплату аліментів;

9) даних Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб щодо статусу внутрішньо переміщеної особи;

10) даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Потерпілий або особи, які мають право на страхові виплати, у разі відсутності необхідної інформації в державних реєстрах і базах даних мають право надати додаткові документи, необхідні для призначення страхових виплат.

Зі змісту вищенаведеної норми вбачається, що особою, яка виявила намір отримати страхову виплату до органу пенсійного фонду подається лише заява, а рішення про призначення страхової виплати органом пенсійного приймається з урахуванням інформації, одержаної ним шляхом автоматизованого обміну наявними даними між інформаційно-комунікаційними системами органів державної влади, підприємств, установ, організацій.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Статтею 38 Закону №1105-XIV встановлено, що територіальні органи уповноваженого органу управління розглядають справу про страхові виплати на підставі поданої в електронній або паперовій формі заяви потерпілого або заінтересованої особи і приймають відповідні рішення протягом 10 календарних днів, не враховуючи дня надходження зазначених документів.

Рішення оформлюється постановою, в якій зазначаються дані про осіб, які мають право на страхові виплати, розміри виплат на кожного члена сім`ї та строки їх здійснення або обґрунтування відмови у виплатах; до постанови додаються копії необхідних документів.

Територіальні органи уповноваженого органу управління можуть затримати страхові виплати до з`ясування підстав для виплат, якщо документи про нещасний випадок оформлені з порушенням установлених вимог.

Перелік підстав для відмова у здійсненні страхових виплат і наданні соціальних послуг наведений у ст. 39 Закону №1105-XIV.

Уповноважений орган управління відмовляє у здійсненні страхових виплат і наданні соціальних послуг застрахованому, якщо:

1) потерпілий вчиняв дії, а також бездіяльність (приховування захворювань, невиконання рекомендацій лікаря), що сприяли настанню страхового випадку;

2) роботодавець, інші органи, що беруть участь у встановленні страхового випадку, або потерпілий надали уповноваженому органу управління завідомо неправдиві відомості про страховий випадок;

3) застрахована особа вчинила умисне кримінальне правопорушення, що призвело до настання страхового випадку.

Уповноважений орган управління відмовляє у здійсненні страхових виплат і наданні соціальних послуг застрахованій особі, якщо нещасний випадок згідно із законодавством не визнаний пов`язаним з виробництвом.

Загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення суб`єктом владних повноважень підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.

Рішення відповідача не містить в собі мотивування та обґрунтування підстав прийняття такого рішення. Відповідач, вказавши таку підставу у рішенні як відсутність інформації, що підтверджує право на страхову виплату (документи), не конкретизував, яка саме інформація та документи відсутні.

Суд зазначає, що з урахуванням положень статті 37 №1105-XIV у разі відсутності необхідної інформації орган пенсійного фонду може повідомити позивача про необхідність надання додаткових документів чи інформації з посиланням на нормативно правові акти, якими вимагається надання таких документів чи інформації, до прийняття рішення про відмову у призначенні страхових виплат.

Проте, доказів такого повідомлення матеріали справи не містять.

Суд не приймає доводи Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області , який посилається на п. 8 Порядку виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) та здійснення страхових виплат за страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, особам, які тимчасово проживають за межами України, або проживають на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, або виїхали з тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України та проживають на підконтрольній Україні території, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2025 р. № 299 .

Частиною 1 Порядку встановлено, що він визначає механізм виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) та здійснення страхових виплат за страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності (далі - страхові виплати), особам які:

тимчасово проживають за межами України;

проживають на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції, для яких не визначена дата завершення тимчасової окупації (далі - тимчасово окуповані Російською Федерацією території України);

які виїхали з тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України та проживають на підконтрольній Україні території.

Позивач до вищезазначеного переліку осіб не відноситься, отже посилання відповідача на вказаний Порядок є безпідставним.

При цьому, Головним управлінням Пенсійного фонду надано до відзиву рішення про відмову в призначенні/ перерахунку/продовженні щомісячних страхових виплат втраченої заробітної плати №4001-114052342-2026-1 від 08.01.2026, яким позивачу відмовлено у призначенні страхових виплат внаслідок професійного захворювання у зв`язку з відсутністю кваліфікованого електронного підпису «Дія. Підпис» з посиланням на п. 8 Порядку №299.

Тобто, вказане рішення не відповідає також і змісту рішення наданого позивачу та містить відмову внаслідок професійного захворювання, тоді як позивач звертався про призначення щомісячної соціальної виплати у зв`язку із нещасним випадком на виробництві.

Позивач ніяким чином не обґрунтував невідповідність такого рішення змісту рішення наданого позивачу і оскаржуваного ним до суду.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про протиправність оскаржуваного рішення і наявність підстав для його скасування.

Щодо позовних вимог в частині нарахувати та виплатити позивачу страхову виплату з 30 вересня 2025 року, то такі вимоги не підлягають задоволенню.

Як вбачається з витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи №151/25/4941/В відповідно до п. 17.2.2 датою, з якої визначено відсоток втрати професійної працездатності є 16.12.2025.

Позивач помилково посилається на дату 30.09.2025, яка є датою встановлення нещасного випадку на виробництві (затвердження акту спеціального розслідування).

Отже, позивач має право на нарахування і виплату страхової виплати з 16.12.2025.

За ч. 1 ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Відповідно до частин 1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до ч.3 ст.139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

При зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір у сумі 1331,20 грн. відповідно до платіжної інструкції на переказ готівки №1562479814 від 31.01.2026.

Суд, керуючись положеннями ст. 139 КАС України, враховуючи часткове задоволення позову, вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судовий збір у сумі 665,60 грн.

На підставі викладеного, керуючись статями 139, 240, 243-246, 250, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м.Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання протиправною відмову та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково .

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, викладену у формі постанови від 08 січня 2026 року №114052342/4001-114052342-2026-1 у призначенні та виплаті ОСОБА_1 страхової виплати.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 16 грудня 2025 року страхову виплату згідно рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи № 151/25/4941/Р від 24 грудня 2025 року.

В решті позовних вимог -відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) витрати з оплати судового збору у сумі 665 (шістсот шістдесят п`ять) грн. 60 коп.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Врона