Єдиний державний реєстр судових рішень
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
15 червня 2026 року Справа №160/16871/25
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Сластьон А.О., розглянувши звіт військової частини НОМЕР_1 про виконання рішення суду в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.09.2025 у справі №160/16871/25 позовні вимоги задоволено.
Визнано протиправними дії військової частини НОМЕР_1 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 у повному обсязі індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 до 16.01.2018 із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року.
Зобов`язано військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 до 16.01.2018 із застосуванням січня 2008 року, як місяця, за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця), з урахуванням виплачених сум.
02.03.2026 до суду надійшла заява позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.09.2025 у справі №160/16871/25 шляхом зобов`язання військової частини НОМЕР_1 подати у 30- денний строк звіт про виконання судового рішення.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 березня 2026 року зобов`язано військову частини НОМЕР_1 подати у 30-денний строк звіт про виконання судового рішення суду від 05.09.2025 у справі №160/16871/25..
30 березня 2026 року від відповідача - військової частини НОМЕР_1 надійшов звіт про виконання рішення суду.
Звіт обґрунтований тим, що станом на сьогодні, військовою частиною НОМЕР_1 здійснено всі можливі дії для добровільного виконання рішення, однак у зв`язку із тим, що фінансування військової частини НОМЕР_1 здійснюється за рахунок коштів з державного бюджету та проводиться в установленому порядку, рішення не виконано в частині виплати наоахованих за наслідком перерахунку грошового забезпечення сум. Зокрема, сума нарахування за період з 01.04.2019 до 31.05.2025 становить 77305,79 грн.
Розглянувши питання про виконання судового рішення, суд приходить до висновку, що рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.09.2025 у справі №160/16871/25 в частині виплати грошового забезпечення за наслідком проведеного перерахунку в розмірі 77305,79 грн. не виконано. Доказів протилежного матеріали справи не містять.
Стаття 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин 5 статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються іменем України і є обов`язковими до виконання на всій території України.
Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, зокрема, гарантує право особи на виконання судового рішення, винесеного на її користь, протягом розумного строку.
Частиною 2 статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 №1402-VIII визначено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Обов`язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
Статтею 14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) установлено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Статтею 370 КАС України передбачено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Підстави та порядок встановлення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах визначений статтею 382 КАС України.
Частиною 1 статті 382 КАС України встановлено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ч. 2 ст. 382 КАС України).
Отже, питання встановлення нового строку подання звіту, накладення на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення суду, штрафу, вирішується судом за наслідками розгляду поданого суб`єктом владних повноважень звіту щодо повноти виконання останнім рішення суду.
Суд зазначає, що рішення залишається невиконаним в частині виплати перерахованого грошового забезпечення позивача.
Встановлені судом обставини справи вказують на неможливість самостійного виконання відповідачем рішення суду у цій справі, що обумовлюється відсутністю у відповідача належного фінансового забезпечення та коштів, необхідних для виплати вказаної заборгованості.
Згідно з усталеною правовою позицією Верховного Суду, сформованою у постановах від 21.11.2018 у справі №373/436/17, від 15.05.2020 у справі №812/1813/18, від 21.05.2020 у справі №310/6910/16-а та від 19.02.2020 у справі №821/1491/17, невиконання боржником судового рішення в частині виплати грошових коштів стягувачу за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів, не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.
При цьому, суд враховує, що основним призначенням стадії виконання судового рішення є фактичне втілення судових присуджень у матеріальні блага, яких особа була протиправно позбавлена до отримання судового захисту.
Суд звертає увагу на те, що проблема невиконання рішень національних судів у соціальних спорах має загальнодержавний характер.
Проблема з виконанням рішення суду у цій справі не є індивідуальною, а охоплюється загальною проблемою належного виконання судових рішень в соціальних спорах, яка потребує системного підходу до її вирішення на найвищих рівнях органів державної влади.
На підставі вищевикладеного, суд вважає за необхідне встановити новий строк для подання звіту про виконання судового рішення від 05.09.2025 у справі №160/16871/25, з метою встановлення факту повного та належного виконання рішення суду.
Також, суд звертає увагу, що відповідачем не надано до суду доказів, на підтвердження обставин того, що за наслідком проведеного перерахунку грошового забезпечення ОСОБА_1 різниця, належна позивачу до виплати, становить за період з 01.04.2019 до 31.05.2025 77305,79 грн. Крім того, надана до суду заявка-розрахунок вих.№6 ф. від 05.01.2026 не містить відомостей щодо номеру судової справи належної позивачу суми, які б вказували на те, що розрахунок стосується нарахованого на виконання рішення суду в цій справі грошового забезпечення позивача у сумі 77305,79 грн.
З наданих до звіту додатків не вбачається, що позивач повідомляв ІНФОРМАЦІЯ_1 -штурмових військ України неодноразово про необхідність виконання судового рішення. Лист директора Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України від 04.11.2024 №220/13/9088 до суду відповідачем не надано.
Стосовно наявності правових підстав для накладення штрафу на керівника військової частини НОМЕР_1 за невиконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справі № 160/16871/25, суд зазначає таке.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтями 23, 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.
Військова частина НОМЕР_1 вказує, що здійснила перерахунок грошового забезпечення позивача, однак грошові кошти не виплачено через відсутність бюджетних асигнувань. На підтвердження вжиття заходів надає заявку-розрахунок на фінансування дл виплати грошового забезпечення та підйомної допомоги військовослужбовцям, виконання рішень судів та видатків за КЕКВ 2800 "Інші поточні видатки" за напрямом грошового забезпечення А1126 на січень 2026 року.
Отже, відповідач в особі керівника військової частини НОМЕР_1 вживає конкретні заходи з метою виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справі 160/16871/24.
Зокрема, начальником фінансово-економічної служби військової частини НОМЕР_1 складено розрахунок коштів, необхідних для виконання рішення суду в цій справі. На підставі зазначеного розрахунку командуванням військової частини НОМЕР_1 складено та подано до ІНФОРМАЦІЯ_1 -штурмових військ України заявку-розрахунок на фінансування виплат грошового забезпечення, виконання рішень судів та видатків за КЕКВ 2800 "Інші пооточні видатки" за напрямом грошового забезпечення військової частини НОМЕР_1 .
Відтак, фактична невиплата нарахованих сум грошового забезпечення позивача за минулий період зумовлена тим, що виділені бюджетні кошти на виконання судових рішень, боржником в яких є військова частина НОМЕР_1 , спрямовуються на безумовне виконання таких рішень у порядку черговості прийняття. Тому, за умови дотримання військовою частиною НОМЕР_1 встановленого порядку виконання судового рішення, рішення щодо накладення штрафу на керівника управління є передчасним, оскільки жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.
Аналогічну позицію Верховний Суд України висловив, зокрема, в ухвалі від 19 травня 2015 року № 21-1044а15 та в постанові від 22 листопада 2016 року у справі № 804/5081/13-а та підтримав Верховний Суд, зокрема, у постановах від 24 січня 2018 року у справі № 405/3663/13-а, від 16 липня 2018 року у справі № 811/1469/18.
Суд враховує, що переслідуючи мету забезпечення реалізації конституційного принципу обов`язковості судових рішень, адміністративні суди мають зважено підходити до вибору процесуальних засобів такого забезпечення, а саме: встановлювати дійсні причини виникнення затримки у виконанні судового рішення, аналізувати акти законодавства, враховувати здійснені відповідною посадовою особою дії, спрямовані на виконання судового рішення, та їх відповідність вимогам законодавства, встановлювати наявність та форму вини такої посадової особи, а також зазначати про співмірність розміру штрафу та доходів (фінансової спроможності) такої посадової особи. Це не повинно зумовлювати порушення основоположних засад адміністративного судочинства, зокрема, пропорційності, необхідності дотримання оптимального балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи та цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) тощо. Такі засоби не можуть бути надмірними за визначених умов та не мають призводити до порушення прав, гарантованих Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод.
Посилення судового контролю за виконанням судових рішень та наділення суду з цією метою правом накладати штрафні санкції визнається заходом для забезпечення конституційного права громадян на судовий захист. Специфіка застосування штрафної санкції, полягає в тому, що вона накладається на керівника суб`єкта владних повноважень, яким не забезпечено виконання судового рішення та який є відповідальним за діяльність державного органу, який він очолює. Можливість накладення штрафу розглядається не самостійно, а за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або у разі неподання такого звіту. Накладення на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови, штрафу є мірою покарання, а тому можливість суду накласти такий штраф може бути реалізована лише за умови встановлення судом обставин, які свідчать про умисне невиконання рішення суду, недобросовісність у діях суб`єкта владних повноважень, які свідчать про ухилення останнього від виконання рішення суду. Зважаючи на приписи наведених положень процесуального закону, з урахуванням характеру спірних правовідносин та фактичних обставин справи Верховний Суд не вбачає наявності таких підстав.
Зважаючи на те, що військова частина НОМЕР_1 надала докази вжиття заходів, спрямованих на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справі № 160/16871/25, суд доходить до висновку про неможливість застосування до керівництва військової частини НОМЕР_1 штрафу за несвоєчасне виконання судового рішення.
Керуючись статтями 248, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Відмовити у прийнятті звіту військової частини НОМЕР_1 від 30.03.2026 про виконання судового рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.09.2025 в адміністративній справі №160/16871/25.
Зобов`язати військову частину НОМЕР_1 у строк до 15.07.2026 подати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду від 05.09.2025 у справі №160/16871/25.
Звільнити керівника військової частини НОМЕР_1 від сплати штрафу за наслідком відмови у прийнятті звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.09.2025 у справі №160/16871/25.
Ухвала набирає законної сили у порядку та у строки, встановлені ст.256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст.295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя А.О. Сластьон