Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 405/3751/26
2-о/405/94/26
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09.06.2026 Подільський районний суд міста Кропивницького у складі:
головуючого судді Волоткевича А.В.,
секретар судового засідання Бобко В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницький цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Подільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кропивницькому Дніпровського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України, -
ВСТАНОВИВ:
Адвокат Куценко Т.В., яка діє в інтересах ОСОБА_1 , звернулася до суду із заявою, в якій просить: встановити факт смерті громадянина України, ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Нова Маячка, Цюрупинського району Херсонської області, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . Місце смерті Херсонська обл., Каховський р-н, м. Таврійськ.
В обґрунтування заяви зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_3 у віці 83 років помер батько заявника ОСОБА_1 (далі - батько), ІНФОРМАЦІЯ_1 . Місце смерті АДРЕСА_1 . Відповідно до актуальної редакції наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 №376 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», Таврійська міська територіальна громада Каховського району Херсонської області з 24.02.2022 входить до переліку тимчасово окупованих рф територій України. Про смерть батька заявник дізнався телефоном від своєї матері (дружини померлого), ОСОБА_2 ; від неї заявник отримав через мережу Інтернет відповідні документи, пов`язані зі смертю батька. За інформацією, отриманою телефоном від своєї матері, ОСОБА_2 , батько помер ІНФОРМАЦІЯ_2 вдома, за адресою: АДРЕСА_1 внаслідок тяжкого побиття з боку патруля окупаційної армії. Похованням батька займалась мати заявника. Через дії органів окупаційної влади матері вдалось отримати лише Лікарське свідоцтво про смерть №112 та Довідку про причину смерті №112 від 14 листопада 2022 року (видані КНП «ЦПМСД м.Таврійськ» Таврійської міської ради); представники окупаційної влади заборонили фотографувати місце поховання батька. Реєстрація факту смерті необхідна для отримання свідоцтва про смерть, вчинення подальших юридично значимих дій, в тому числі для вирішення питання щодо оформлення спадщини.
Ухвалою судді від 08.06.2026 відкрито окреме провадження у даній справі та призначено судове засідання.
09.06.2026 на адресу суду від представника заявника надійшла заява про розгляд справи без її участі.
09.06.2026 на адресу суду від представника заінтересованої особи надійшла заява про розгляд справи без її участі.
Враховуючи передбачену законом невідкладність розгляду такої категорії справ суд вважає за можливе здійснювати розгляд справи у відсутність учасників за наявними у справі доказами.
Фіксування судового засідання технічними засобами не здійснювалося на підставі приписів ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд вважає, що заява підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , є громадянином України, що підтверджується паспортом громадянина України № НОМЕР_2 , виданим 04.10.2021, орган, що видав № 6513 (а.с.8)
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 є громадянином України, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_3 , виданим Новокаховським МВ УМВС України в Херсонській області (а.с.9-13).
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 є батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується свідоцтвом про народження, виданим РАЦС міста Нова Каховка Херсонської області ІІ- НОМЕР_4 від 16.11.1983 (а.с. 15).
Як зазначає заявник, ІНФОРМАЦІЯ_3 у віці 83 років помер його батько ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Місце смерті АДРЕСА_1 .
На підтвердження факту смерті на тимчасово окупованій території України до заяви надано Лікарське свідоцтво про смерть №112 та Довідку про причину смерті №112 від 14 листопада 2022 року (а.с. 16).
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Пунктом 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України встановлено, що суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час в разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
У п. 18 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення вказано, що рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Відповідно до ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України. Справи про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду. Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
За змістом статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація факту смерті, встановленого у судовому порядку, проводиться за заявою осіб, що були позивачами при розгляді судом справи, а також спадкоємців померлого при поданні рішення суду.
Згідно зі ст. 17 Закону України Про державну реєстрацію актів цивільного стану, державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Виходячи з практики Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ), яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами як джерело права, необхідно враховувати висновки суду у справах протии Туреччини (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001 року), Молдови та Росії (Mozer v. The Republicof Moldova and Russia, 23.02.2016 року), де наголошено, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони (тобто є окупованою). Цей висновок в контексті сформульованого у Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого намібійського винятку, який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватись недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованих територіях, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цих територій при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать. При цьому, за логікою цього рішення, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу.
Враховуючи наведену практику ЄСПЛ, а також ключове значення, яке має встановлення факту смерті для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявника, суд вважає можливим, як виняток, взяти до уваги відомості, зазначені у лікарському свідоцтві про смерть №112 та довідці про причину смерті №112 від 14 листопада 2022 року.
На підставі викладеного, а також враховуючи те, що законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, суд дійшов висновку про задоволення заяви про встановлення факту смерті громадянина України, ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Нова Маячка, Цюрупинського району Херсонської області, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце смерті Херсонська обл., Каховський р-н, м. Таврійськ, для подальшої реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану та отримання відповідного свідоцтва про смерть.
Керуючись ст. 263-265, 317-319, 430 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території - задовольнити повністю.
Встановити факт смерті громадянина України, ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Нова Маячка, Цюрупинського району Херсонської області, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце смерті Херсонська обл., Каховський р-н, м. Таврійськ, для подальшої реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану та отримання відповідного свідоцтва про смерть.
Допустити рішення суду до негайного виконання.
Копію судового рішення невідкладно надіслати до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації смерті ОСОБА_1 .
Рішення суду є підставою для видачі органом державної реєстрації актів цивільного стану свідоцтва про смерть ОСОБА_1 , встановленого законодавством України зразка.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга може бути подана до Кропивницького апеляційного суду протягом 30 днів з дня складення судового рішення.
Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Оскарження рішення суду не зупиняє його виконання.
Учасники справи:
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ІПН НОМЕР_5 , адреса: АДРЕСА_2 ;
Заінтересована особа: Подільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кропивницькому Дніпровського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, ІКЮО 24144761, адреса: пров. Андрія Ліпатова, 10, . Кропивницький, 25006.
Суддя Подільського районного
суду міста Кропивницького А. В. Волоткевич