Єдиний державний реєстр судових рішень
печерський районний суд міста києва
Справа № 761/46339/23
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 лютого 2026 року Печерський районний суд м.Києва у складі:
головуючого - судді ОСОБА_1
за участю: секретаря ОСОБА_2
прокурора ОСОБА_3
захисника адвоката ОСОБА_4
обвинуваченого ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Києві обвинувальний акт у кримінальному провадженні за № 12023000000002072 від 08.11.2023 за обвинуваченням ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч.2 ст.366 КК України
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_5 діючи за попередньою змовою з невстановленими особами у період з 20 по 29 грудня 2020 року використовуючи своє службове становище як уповноваженої особи для проведення закупівель товарів, робіт та послуг Департаменту охорони здоров`я Київської обласної державної адміністрації, усупереч інтересам служби, на порушення вимог законодавства України у сфері проведення закупівель, провів закупівлю ДК 021:2015: 33110000-4 - Візуалізаційне обладнання для потреб медицини, стоматології та ветеринарної медицини - Апарат ультразвукової діагностики - Апарат УЗД з набором датчиків, виробництва Siemens Medical Solutions USA, Inc у ТОВ «АРТЕК МЕДІКАЛ ГРУП» (код ЄДРПОУ 38865928) по завищеним цінам на користь вказаного товариства, що призвело до збитків державі на загальну суму 8 543 333,4 грн, за таких обставин.
06.11.2020 наказом №198-ос директора Департаменту охорони здоров`я Київської обласної державної адміністрації ОСОБА_6 , ОСОБА_5 призначено на посаду головного спеціаліста відділу з організації медичної допомоги населенню Управління з медичної роботи Департаменту охорони здоров`я Київської обласної державної адміністрації з 09.11.2020.
09.11.2020 наказом № 1177адм директора Департаменту охорони здоров`я Київської обласної державної адміністрації ОСОБА_6 , ОСОБА_5 призначено уповноваженою особою з питань організації та проведення процедур закупівель товарів, робіт та послуг, що є необхідними для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню, локалізації та ліквідації спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19)на території України - головного спеціаліста відділу з організації медичної допомоги населенню Управління з медичної роботи Департаменту охорони здоров`я Київської обласної державної адміністрації.
Згідно п. 35, 36 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі - Закон) уповноважена особа (особи) - службова (посадова) чи інша особа, яка є працівником замовника і визначена відповідальною за організацію та проведення процедур закупівлі/спрощених закупівель згідно з цим Законом на підставі власного розпорядчого рішення замовника або трудового договору (контракту).
Уповноважений орган - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері публічних закупівель.
Відповідно до ст. 5 Закону закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія, ефективність та пропорційність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників та рівне ставлення до них; об`єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; запобігання корупційним діям і зловживанням.
Учасники (резиденти та нерезиденти) всіх форм власності та організаційно-правових форм беруть участь у процедурах закупівель/спрощених закупівлях на рівних умовах.
Замовники забезпечують вільний доступ усіх учасників до інформації про закупівлю, передбаченої цим Законом.
Замовники не мають права встановлювати жодних дискримінаційних вимог до учасників.
Згідно статті 11 (Організація закупівельної діяльності замовника) відповідальною за організацію та проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі є уповноважена особа, яка визначається або призначається замовником одним з таких способів: шляхом покладення на працівника (працівників) із штатної чисельності функцій уповноваженої особи як додаткової роботи з відповідною доплатою згідно із законодавством; шляхом введення до штатного розпису окремої (окремих) посади (посад), на яку буде покладено обов`язки виконання функцій уповноваженої особи (уповноважених осіб); шляхом укладення трудової угоди (контракту) згідно із законодавством.
Визначення або призначення уповноваженої особи не повинно створювати конфлікт між інтересами замовника та учасника чи між інтересами учасників процедури закупівлі/спрощеної закупівлі, наявність якого може вплинути на об`єктивність і неупередженість ухвалення рішень щодо вибору переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі.
Для цілей цього Закону конфліктом інтересів вважається наявність приватного інтересу у працівника замовника чи будь-якої особи або органу, які діють від імені замовника і беруть участь у проведенні процедури закупівлі/спрощеної закупівлі або можуть вплинути на результати цієї процедури закупівлі/спрощеної закупівлі, що може вплинути на об`єктивність чи неупередженість прийняття нею рішень або на вчинення чи невчинення дій під час проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі, та/або наявність суперечності між приватним інтересом працівника замовника чи будь-якої особи або органу, які діють від імені замовника і беруть участь у проведенні процедури закупівлі/спрощеної закупівлі та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об`єктивність або неупередженість прийняття рішень або на вчинення чи не вчинення дій під час проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі.
Уповноважена особа під час організації та проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі повинна забезпечити об`єктивність та неупередженість процесу організації та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель в інтересах замовника.
Уповноважена особа для здійснення своїх функцій, визначених цим Законом, підтверджує свій рівень володіння необхідними (базовими) знаннями у сфері публічних закупівель на веб-порталі Уповноваженого органу шляхом проходження безкоштовного тестування. Порядок організації тестування уповноважених осіб визначається Уповноваженим органом.
Статтею 9 Закону передбачене примірне положення про уповноважену особу. Відповідно до вказаної статті уповноважена особа: планує закупівлі та формує річний план закупівель в електронній системі закупівель; здійснює вибір процедури закупівлі; проводить процедури закупівель/спрощені закупівлі; забезпечує рівні умови для всіх учасників, об`єктивний та чесний вибір переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; забезпечує складання, затвердження та зберігання відповідних документів з питань публічних закупівель, визначених цим Законом; забезпечує оприлюднення в електронній системі закупівель інформації, необхідної для виконання вимог цього Закону; здійснює інші дії, передбачені цим Законом.
Рішення уповноваженої особи оформлюються протоколом із зазначенням дати прийняття рішення, який підписується уповноваженою особою.
Статтею 44 Закону передбачено відповідальність за порушення вимог цього Закону.
За порушення вимог, установлених цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими на виконання цього Закону, уповноважені особи, службові (посадові) особи замовників, службові (посадові) особи та члени органу оскарження, службові (посадові) особи Уповноваженого органу, службові (посадові) особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, службові (посадові) особи органів, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів (обслуговуючого банку), несуть відповідальність згідно із законами України.
Відповідно до примітки 1 статті 364 Кримінального кодексу України службовими особами у статтях 364 є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Уповноважена особа згідно Закону відповідальна за організацію та проведення процедур закупівлі/спрощених закупівель, одноособово приймає рішення, щодо: планування закупівель та формує річні плани закупівель; здійснює вибір процедури закупівлі; проводить процедури закупівель/спрощені закупівлі; забезпечує оприлюднення в електронній системі закупівель інформації, необхідної для виконання вимог цього Закону; проводить моніторинг цін під час спрощеної закупівлі; приймає рішення щодо вибору методу визначення очікуваної вартості; визначає переможця під час спрощеної закупівлі.
Таким чином, ОСОБА_5 як уповноважена особа з проведення закупівель виконував організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції за спеціальним повноваженням, тобто був службовою особою Департаменту охорони здоров`я Київської обласної державної адміністрації.
Установлено, що у зв`язку з епідемією короновірусної хвороби з весни 2020 року в Україні діє спрощений режим закупівель товарів та послуг, які необхідні для боротьби зі спалахами короновірусної хвороби COVID-19. Постановою Кабінету Міністрів України від 20.032020 № 224 дозволено медичним закладам проводити закупівлі без конкурсних торгів (аукціону), але з обов`язковим відображенням процедури закупівлі в електронній системі Прозоро всієї інформації про закупівлю.
Це надало змогу, службовим особам окремих товариств за попередньою змовою із службовими особами державних установ та організацій - замовниками товарів, зловживаючи своїм службовим становищем, заволодіти державними коштами шляхом завищення вартості цих товарів, постачання товарів не належної якості та/або технічним характеристикам.
Так, в 20-х числах грудня 2020 року директор Департаменту охорони здоров`я Київської обласної державної адміністрації ОСОБА_6 повідомила уповноваженій особі з проведення закупівель Департаменту охорони здоров`я Київської обласної державної адміністрації ОСОБА_5 про наявність постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 № 1251 «Про виділення коштів для забезпечення опорних закладів охорони здоров`я у госпітальних округах медичним обладнанням, а саме системами рентгенівськими діагностичними стаціонарними загального призначення (цифровими) та апаратами ультразвукової діагностики», відповідно до якої виділено кошти Департаменту охорони здоров`я Київської обласної державної адміністрації на закупівлю 10 рентгенівських апаратів та 11 Апаратів ультразвукової діагностики.
Після чого ОСОБА_5 , як уповноваженою особою було розпочато пошук можливого постачальника Апаратів ультразвукової діагностики, що відповідають наявному технічному завданню, яке було розроблено Міністерством охорони здоров`я України від 22.12.2020 № 2964.
Разом з цим, в 20-х числах грудня 2020 року, більш точні час та дата досудовим розслідуванням не встановлено, у ОСОБА_5 виник злочинний умисел, спрямований на використання свого службового становища як уповноваженої особи для проведення закупівель товарів, робіт та послуг Департаменту охорони здоров`я Київської обласної державної адміністрації, усупереч інтересам служби, на порушення вимог законодавства України у сфері проведення закупівель, провів закупівлю ДК 021:2015: 33110000-4 - Візуалізаційне обладнання для потреб медицини, стоматології та ветеринарної медицини - Апарат ультразвукової діагностики - Апарат УЗД з набором датчиків, виробництва Siemens Medical Solutions USA, Inc по завищеним цінам на користь ТОВ «АРТЕК МЕДІКАЛ ГРУП» (код ЄДРПОУ 38865928).
З цією метою ОСОБА_5 повинен був провести вказану закупівлю, за результатом якої визначити постачальником цього медичного обладнання саме ТОВ «АРТЕК МЕДІКАЛ ГРУП», що передбачало складання ним, як уповноваженої особи з проведення закупівлі відповідних документів з порушенням вимог законодавства України у сфері проведення закупівель.
Для забезпечення проведення закупівлі вказаних 11 апаратів ультразвукової діагностики саме у ТОВ «АРТЕК МЕДІКАЛ ГРУП», ОСОБА_5 повинен був внести в офіційні документи, щодо визначення замовником очікуваної вартості, завідомо неправдиві відомості.
24.12.2020 ОСОБА_5 , як уповноважена особа з проведення закупівель, діючи умисно, згідно розробленого злочинного плану, направленого на службове підроблення офіційних документів для забезпечення проведення закупівлі медичного обладнання у ТОВ «АРТЕК МЕДІКАЛ ГРУП» по завищеним цінам, склав протокольне рішення (протокол) уповноваженої замовником особи, щодо проведення закупівлі для протидії COVID-19, відповідно до якого вирішено: провести закупівлю шляхом оприлюднення звіту про укладений договір в електронній системі закупівель відповідно до Закону; затвердити та оприлюднити Річний план закупівель на 2020 рік шляхом внесення інформації в електронній системі закупівель.
В подальшому, ОСОБА_5 діючи умисно, з корисливих мотивів, з метою прикриття своїх злочинних дій і надання їм вигляду законності, а також з метою забезпечення проведення закупівлі вказаного медичного обладнання у ТОВ «АРТЕК МЕДІКАЛ ГРУП» по цінам, значно вищими від ринкових, на порушення наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 18.02.2020 № 275 склав та підписав офіційний документ, щодо визначення замовником очікуваної вартості: «Щодо проведення моніторингу цін на закупівлю ДК 021:2015 33110000-4 Візуалізаційне обладнання для потреб медицини, стоматології та ветеринарної медицини - Апарат ультразвукової діагностики - Апарат УЗД з набором датчиків», до якого вніс завідомо неправдиві відомості, а саме про нібито наявність у системі Prozorro закупівлі, переможцем яких визначено ТОВ «АРТЕК МЕДІКАЛ ГРУП» на обладнання ДК 021:2015 33110000-4 Візуалізаціне обладнання для потреб медицини, стоматології та ветеринарної медицини - Апарат ультразвукової діагностики - Апарат УЗД з набором датчиків з визначеними вищезазначеними документами медико-технічними вимогами.
Крім того, у вказаному офіційному документів ОСОБА_5 вказав, що розглянув цінові пропозиції ТОВ «АРТЕК МЕДІКАЛ ГРУП» - 1 900 000 грн. та ТОВ «Астріум» - 1 900 000 грн.
На адресу ТОВ «Астріум» не надходив від Департаменту охорони здоров`я Київської обласної державної адміністрації, у тому числі від уповноваженої особи ОСОБА_5 , запит на комерційну пропозицію (письмовий запит цінової пропозиції) у тому числі на електронну пошту, щодо участі у закупівлі ДК 021:2015: 33110000-4 - Візуалізаційне обладнання для потреб медицини, стоматології та ветеринарної медицини - Апарат ультразвукової діагностики - Апарат УЗД з набором датчиків, та ТОВ «Астріум» не надавало такої комерційної пропозиції вказаній установі.
Таким чином, відомості, як зазначив ОСОБА_5 у офіційному документі: «Щодо проведення моніторингу цін на закупівлю ДК 021:2015 33110000-4 Візуалізаційне обладнання для потреб медицини, стоматології та ветеринарної медицини - Апарат ультразвукової діагностики - Апарат УЗД з набором датчиків», щодо розгляду цінової пропозиції ТОВ «Астріум» є завідомо недостовірними, так як такої комерційної пропозиції вказане товариство уповноваженій особі з проведення закупівель ОСОБА_5 не надавало.
Відповідно до примітки ст. 358 КПК України під офіційним документом, у тому числі в статті 366 цього Кодексу, слід розуміти документи, що містять зафіксовану на будь-яких матеріальних носіях інформацію, яка підтверджує чи посвідчує певні події, явища або факти, які спричинили чи здатні спричинити наслідки правового характеру, чи може бути використана як документи - докази у правозастосовчій діяльності, що складаються, видаються чи посвідчуються повноважними (компетентними) особами органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, юридичних осіб незалежно від форми власності та організаційно-правової форми, а також окремими громадянами, у тому числі самозайнятими особами, яким законом надано право у зв`язку з їх професійною чи службовою діяльністю складати, видавати чи посвідчувати певні види документів, що складені з дотриманням визначених законом форм та містять передбачені законом реквізити.
Документ - «Щодо проведення моніторингу цін на закупівлю ДК 021:2015 33110000-4 Візуалізаційне обладнання для потреб медицини, стоматології та ветеринарної медицини - Апарат ультразвукової діагностики - Апарат УЗД з набором датчиків», який складений уповноваженою особою ОСОБА_5 , є офіційним документом, так як є основним документом, що дає підстави визначити замовником очікувану вартість, відомості щодо ринкових цін та постачальника товару, тобто є документом, який підтверджує факти, що здатні спричинити наслідки правового характеру.
Відповідно до вимог ст. 71 КПК України, на підставі постанови про залучення спеціаліста від 22.02.2023 до участі у проведенні слідчих дій у кримінальному провадженні № 42021110000000182 від 08.07.2021 залучено спеціаліста ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка має спеціальні знання у сфері публічних закупівель та роботі з електронними майданчиками, що підтверджується сертифікатами №№ 12345836; 123458514 та 12345796.
27.02.2023 отримано довідку спеціаліста, щодо проведення аналізу на предмет дотримання вимог законодавства у сфері закупівлі ДК 021:2015 33110000-4 Візуалізаційне обладнання для потреб медицини, стоматології та ветеринарної медицини - Апарат ультразвукової діагностики - Апарат УЗД з набором датчиків, проведеної уповноваженою особою Департаментом охорони здоров`я Київської обласної державної адміністрації ОСОБА_5 переможцем яких визнано ТОВ «АРТЕК МЕДІКАЛ ГРУП».
Висновком спеціаліста установлено порушення вимог законодавства уповноваженою особою ОСОБА_5 , що призвело до завищення ціни придбаного державною установою медичного обладнання.
Так, за результатами проведення аналізу закупівель UA-2020-12-28-004446-a встановлено наступне:
Наявні зауваження, щодо проведення моніторингу цін на закупівлю ДК 021:2015 33110000-4 Візуалізаційне обладнання для потреб медицини, стоматології та ветеринарної медицини - Апарат ультразвукової діагностики - Апарат УЗД з набором датчиків (далі - моніторинг) проведеного уповноваженою Замовником особою ОСОБА_5 Департаменту охорони здоров`я Київської обласної державної адміністрації (далі - уповноважена особа)
В даному моніторингу зазначається, що уповноважена особа здійснила моніторинг цін у системі Prozorro на обладнання ДК 021:2015 33110000-4 Візуалізаціне обладнання для потреб медицини, стоматології та ветеринарної медицини - Апарат ультразвукової діагностики - Апарат УЗД з набором датчиків з визначеними вищезазначеними документами медико-технічними вимогами.
Уповноваженою особою не зазначаються в моніторингу номера оголошень або посилання на веб сторінки в системі Prozorro, тому не зрозуміло, які саме закупівлі підпали під моніторинг та в яких закупівлях закуповувався апарат УЗД з набором датчиків з визначеними медико-технічними вимогами, що затверджені Наказом МОЗ України від 22.12.2020 № 2964 «Про затвердження медико-технічних вимог до систем рентгенівських діагностичних стаціонарних загального призначення (цифрових) та апаратів ультразвукової діагностики, які є предметом закупівлі за кошти субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам для забезпечення опорних закладів охорони здоров`я у госпітальних округах медичним обладнанням, а саме системами рентгенівськими діагностичними стаціонарними загального призначення (цифровими) та апаратами ультразвукової діагностики за рахунок коштів, виділених з фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками» (далі - Наказ МОЗ).
Також, уповноваженою особою було розглянуто цінові пропозиції ТОВ «Артек Медікал Груп» - 1 900 000,00 грн без ПДВ (за одиницю товару), ТОВ «Астріум» - 1 900 000,00 грн без ПДВ (за одиницю товару).
Додатково спеціалістом було зроблено моніторинг в системі Prozorro, щодо поданих пропозицій та участі в публічних закупівлях ТОВ «Артек Медікал Груп» (код ЄДРПОУ 38865928) з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2020 року.
Проведеним моніторингом спеціаліста установлено, що ТОВ «Артек Медікал Груп» в 2020 році приймав участь всього у двох торгах на закупівлю за кодом ДК 021:2015: 33110000-4 - Візуалізаційне обладнання для потреб медицини, стоматології та ветеринарної медицини (Стаціонарна ангіографічна рентгенівська система цифрова).
За моніторингом в системі Prozorro, щодо поданих пропозицій та участі в публічних закупівлях ТОВ «Астріум» (код ЄДРПОУ 33603690) з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2020 року установлено, що ТОВ «Астріум» з 2019 по 2020 роки приймав участь у 53-х торгах на закупівлю за кодом ДК 021:2015: 33110000-4 - Візуалізаційне обладнання для потреб медицини, стоматології та ветеринарної медицини.
Даний моніторинг зроблено спеціалістом для отримання інформації, який з Постачальників має більш досвідчений досвід в публічних закупівлях.
Наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 18.02.2020 № 275 "Про затвердження примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі" (далі - Наказ Мінекономіки) визначена примірна методика визначення очікуваної вартості предмета закупівлі.
Розділом ІІІ Методу визначення очікуваної вартості (Наказ Мінекономіки) передбачено визначення замовником очікуваної вартості предмета закупівлі може здійснюватися наступним методами:
Розрахунок очікуваної вартості товарів/послуг методом порівняння ринкових цін.
Метод порівняння ринкових цін - це метод визначення очікуваної вартості на підставі даних ринку, а саме загальнодоступної відкритої інформації про ціни та інформації з отриманих цінових пропозицій та прайс-листів на момент вивчення ринку.
Способи, що рекомендуються для отримання інформації про ціну товарів та послуг: здійснити пошук, збір та аналіз загальнодоступної інформації про ціну, до якої відноситься в тому числі:інформація про ціни товарів та послуг, що міститься в мережі Інтернет у відкритому доступі, в тому числі на сайтах виробників та/або постачальників відповідної продукції, спеціалізованих торгівельних майданчиках, в електронних каталогах, рекламі, прайс-листах, в електронній системі закупівель "Prozorro" та на аналогічних торгівельних електронних майданчиках;довідкові ціни на товари та послуги, що публікуються в спеціалізованих виданнях, які випускаються в друкованій та електронній формі або розміщуються в мережі Інтернет (у разі їх наявності);біржові котирування світових, регіональних, місцевих та профільних бірж (в разі біржового товару);дані спеціалізованих інформаційно-аналітичних видань;дані офіційних статистичних видань, в тому числі іноземних.
Під час збору інформації про ціну слід враховувати, що умови запланованих закупівель (обсяги закупівлі, умови оплати та поставки тощо) мають бути співставні з умовами закупівель, інформація про які міститься у відкритих джерелах та може бути використана для розрахунку очікуваної вартості. Крім того, слід враховувати інші можливі чинники, що впливають на ціну товарів та послуг, як, наприклад, сезонні коливання цін на певні предмети закупівлі; направити не менше 3-х письмових запитів цінових пропозицій (електронною поштою) виробникам, офіційним представникам та дилерам, постачальникам конкретного товару, надавачам послуг.
У запитах цінових пропозицій рекомендується зазначати інформацію щодо повної характеристики предмета закупівлі (марка, креслення, розмір, ДСТУ, ГОСТ, технічні умови, тип, сорт, категорія, артикул, ємність, густина, тип упаковки (тара), а також рік випуску для техніки та обладнання), необхідної кількості, графіку поставок, умов постачання, умов оплати та системи надання знижок, гарантійного терміну тощо. Зазначати, що збір інформації не тягне за собою ніяких зобов`язань замовника. Також рекомендується зазначати щодо відповідності якості товарів та послуг вимогам чинних нормативних документів та документів на їх виготовлення.
Для розрахунку очікуваної вартості за методом порівняння ринкових цін рекомендується: привести всі ціни, отримані з вищезазначених джерел інформації, до єдиних умов, враховуючі валюту, умови поставки, умови оплати тощо;з масиву цінових даних (щонайменше 3 ціни) виключити, за необхідності, ціни, які суттєво (на 30 % і більше) відрізняються в меншу/більшу сторону від найближчої наступної/попередньої ціни. В разі, якщо після виключення таких цін залишилось менше 3 цінових пропозицій, слід використовувати метод розрахунку очікуваної вартості на підставі закупівельних цін попередніх закупівель;визначити очікувану ціну за одиницю, як середньоарифметичне значення масиву отриманих даних, що розраховується за формулою яка наведена в Наказі Мінекономіки.
Відповідно до Наказу Мінекономіки для визначення очікуваної вартості пропонується 2 способи, який саме метод підходить для кожної уповноваженої особи замовників, це вирішує сама уповноважена особа самостійно.
Уповноважена особа ОСОБА_5 міг скористатися одним із способів, що рекомендуються для отримання інформації про ціну товарів.
Для формування очікуваної вартості предмета закупівлі уповноважена особа ОСОБА_5 використав два способи, це: моніторинг цін у системі Prozorro на обладнання ДК 021:2015 33110000-4 Візуалізаціне обладнання для потреб медицини, стоматології та ветеринарної медицини - Апарат ультразвукової діагностики - Апарат УЗД з набором датчиків з визначеними вищезазначеними документами медико-технічними вимогами, але в моніторингу не зазначаються номера оголошень або посилання на веб сторінки в системі Prozorro, торгів, які підпали під моніторинг та в яких закупівлях закуповувався апарат УЗД з набором датчиків з визначеними медико-технічними вимогами, що затверджені Наказом МОЗ України від 22.12.2020 № 2964;отримав дві цінові пропозиції від ТОВ «Артек Медікал Груп» та ТОВ «Астріум», що є невідповідністю Наказу Мінекономіки, в якому чітко зазначається, щонайменше 3 ціни для прорахунку очікуваної вартості предмета закупівлі.
Таким чином, уповноваженою особою ОСОБА_5 Департаменту охорони здоров`я Київської обласної державної адміністрації порушено наказ Мінекономіки від 18.02.2020 № 275 в частині формування очікуваної вартості предмета закупівлі в закупівлі UA-2020-12-28-004446-a.
Крім того, відповідно до відповіді громадської організації «Українська асоціація фахівців з ультразвукової діагностики» від 13.01.2022 вих. № 1/19012022, установлено, що закуплена техніка (Апарат ультразвукової діагностики) не відповідає медико-технічним вимогам.
Так, проведеними аналізом договорів, укладених між ТОВ «АРТЕК МЕДІКАЛ ГРУП» та відповідними закладами охорони здоров`я, у тому числі Департаментом охорони здоров`я Київської обласної державної адміністрації, технічної документації та технічних вимог визначених наказом Міністерства охорони здоров`я України від 22.12.2020 № 2664 установлено, що закуплена техніка (Апарат ультразвукової діагностики) не відповідає медико-технічним вимогам, а саме: на порушення п. 2.7 медико-технічних вимог в проданому ТОВ «АРТЕК МЕДІКАЛ ГРУП» медичному обладнанні взагалі відсутнє збільшення зображення (т.н. ЗУМ);на порушення п. 2.8 медико-технічних вимог, продане ТОВ «АРТЕК МЕДІКАЛ ГРУП» медичне обладнання не підлягає автономній роботі, відсутня акумуляторна батареє необхідних характеристик, а саме консоль ультразвукової діагностичної системи ACUSON Freestyle, виробництва Siemens Medical Solutions USA, Inc має вбудовану батарею, що розрахована тільки на 90 хвилин роботи, замість 2-х годин автономної роботи, як зазначено у медико-технічних вимогах.
Не зважаючи на наявні порушення вимог законодавства, що визначають порядок формування очікуваної вартості предмета закупівлі та наявності невідповідності технічних характеристик апаратів ультразвукової діагностики медико-технічним вимогам, 28.12.2020 ОСОБА_5 продовжуючи свої злочинні дії, діючи умисно, з корисливих мотивів, зловживаючи своїм службовим становищем уповноваженої особи з проведення закупівель, з метою забезпечення проведення закупівлі вказаного медичного обладнання у ТОВ «АРТЕК МЕДІКАЛ ГРУП» по цінам, значно вищими від ринкових, склав протокольне рішення (протокол) уповноваженої замовником особи щодо проведення закупівлі для протидії COVID-19, відповідно до якого вирішено: провести закупівлю з ТОВ «АРТЕК МЕДІКАЛ ГРУП», а саме 11 (одинадцяти) апаратів ультразвукової діагностики - апаратів УЗД з набором датчиків ACUSON Freestyle, виробництва Siemens Medical Solutions USA, Inc за ціною за одиницю товару 1 900 000 грн., на загальну суму 20 900 000 грн.
У кримінальному провадженні призначено та отримано висновок судової товарознавчої експертизи, відповідно до якої ринкова вартість 11 (одинадцяти) апаратів ультразвукової діагностики - апаратів УЗД з набором датчиків ACUSON Freestyle, виробництва Siemens Medical Solutions USA, Inc складає 12 356 666,67 грн., що на 8 543 333,4 грн (різниця від 20 900 000 грн.) менше ніж було поставлено ТОВ «АРТЕК МЕДІКАЛ ГРУП».
Злочинні дії уповноваженої особи ОСОБА_5 забезпечили проведення закупівлі апаратів ультразвукової діагностики - апаратів УЗД з набором датчиків ТОВ «АРТЕК МЕДІКАЛ ГРУП» по ціні, яка на 8 543 333,4 грн більша ніж ринкові ціни.
В подальшому, на підставі проведеної закупівлі уповноваженою особою ОСОБА_5 , 28.12.2020 між Департаментом охорони здоров`я Київської обласної державної адміністрації (замовник) в особі директора ОСОБА_6 та ТОВ «АРТЕК МЕДІКАЛ ГРУП» ОСОБА_8 укладено договір № 31/12 про закупівлю товару за державні кошти.
Згідно вказаного договору та специфікації до нього ТОВ «АРТЕК МЕДІКАЛ ГРУП» зобов`язується поставити 11 (одинадцять) апаратів ультразвукової діагностики - апаратів УЗД з набором датчиків ACUSON Freestyle, виробництва Siemens Medical Solutions USA, Inc за ціною за одиницю товару 1 900 000 грн., на загальну суму 20 900 000 грн, в строк до 31.12.2020.
Відповідно до видаткових накладних та актів прийманя-передачі товару вказане медичне обладнання поставлено до закладів охорони здоровя Київської області в період 10-24 березня 2021 року.
Згідно платіжного доручення № 2 від 29.12.2020 Департамент охорони здоров`я Київської обласної державної адміністрації зі свого рахунку, відкритого в Державній казначейській службі України м. Києва №UA028201720344291014147014380 перераховано ТОВ «АРТЕК МЕДІКАЛ ГРУП» на рахунок, відкритого в Державній казначейській службі України м. Києва № UA378201720355329600000710193 кошти в сумі 20 900 000 грн.
Таким чином, складання та видача офіційного документу: «Щодо проведення моніторингу цін на закупівлю ДК 021:2015 33110000-4 Візуалізаційне обладнання для потреб медицини, стоматології та ветеринарної медицини - Апарат ультразвукової діагностики - Апарат УЗД з набором датчиків» уповноваженою особою з проведення закупівель ОСОБА_5 забезпечило визначення постачання вказаного медичного обладнання ТОВ «АРТЕК МЕДІКАЛ ГРУП», що спричинило збитків державі в особі Департаменту охорони здоров`я Київської обласної державної адміністрації на загальну суму 8 543 333,4 грн.
Дії ОСОБА_5 кваліфікуються за ч.2 ст.366 КК України, як внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей та видачі завідомо неправдивих офіційних документів, що спричинило тяжкі наслідки.
У судовому засідання захисник ОСОБА_4 заявив клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності та закриття кримінального провадження відносно ОСОБА_5 на підставі ст.49 КК України у зв`язку із закінченням строків давності.
В судовому засідання обвинувачений ОСОБА_5 підтримав позицію захисника.
Прокурор в судовому засіданні не заперечував проти звільнення від кримінальної відповідальності ОСОБА_5 на підставі ст.49 КК України.
Суд, вислухавши думку учасників судового процесу, дослідивши характеризуючи матеріали відносно обвинуваченого на предмет неперебування у розшуку чи ухилення від органів досудового розслідування, не переходячи до стадії з`ясування фактичних обставин та перевірки їх доказами, прийшов до наступного.
Згідно з п.3 ч.1 ст.49 Кримінального кодексу України, особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минуло п`ять років- у разі вчинення нетяжкого злочину, крім випадку, передбаченого у пункті 2 цієї частини;
Відповідно до ч.2 ст.12 КК України нетяжким злочином є передбачене цим Кодексом діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі не більше десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення волі на строк не більше п`яти років.
Санкція ч.2 ст.366 КК України передбачає покарання у виді штрафу від двох тисяч до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Таким чином, обвинувачений ОСОБА_5 вчинив нетяжкий злочин.
Судом встановлено, що відповідно до обвинувального акту, ОСОБА_5 вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч.2 ст.366 КК України в період часу з 20 по 29 грудня 2020 року. Таким чином, з дня вчинення ОСОБА_5 кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.366 КК України, до дня винесення ухвали минуло більше п`яти років.
Частиною 4 ст.286 КПК України передбачено, що якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання.
Відповідно до п.1 ч.2 ст. 284 КПК України, кримінальне провадження закривається судом у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Згідно з ч.3 ст.288 КК України суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Враховуючи вищевикладене, у зв`язку з тим, що кримінальне правопорушення за ч.2 ст.366 КК України, за яким обвинувачується ОСОБА_5 , відноситься до нетяжкого злочину, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк не більше п`яти років, з дня вчинення кримінального правопорушення більше п`яти років, суд вважає за необхідне на підставі ст.49 КК України звільнити ОСОБА_5 від кримінальної відповідальності у зв`язку із закінченням строків давності та закрити кримінальне провадження відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України.
Згідно з довідкою витрати на проведення експертизи в кримінальному провадженні складають 5258 грн, та підлягають стягненню з ОСОБА_5 на користь держави.
Згідно з довідкою витрати на проведення експертизи в кримінальному провадженні складають 858,10 грн, та підлягають стягненню з ОСОБА_5 на користь держави.
Запобіжний захід відносно обвинуваченого не обирався.
Речові докази у кримінальному провадженні відсутні.
Цивільний позов не заявлявся.
На підставі викладеного та керуючись ст.49 КК України, ст.ст. 284-286, 288, 314, 369-371, 395, 532, 533 КПК України
УХВАЛИВ:
ОСОБА_5 на підставі ч.1 ст.49 КК України звільнити від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.366 КК України у зв`язку з закінченням строків давності.
Кримінальне провадження № 12023000000002072 від 08.11.2023 за обвинуваченням ОСОБА_5 за ч.2 ст.366 КК України, закрити на підставі п.1 ч.2 ст.284 КПК України.
Згідно з довідкою витрати на проведення експертизи в кримінальному провадженні складають 5258 грн, та підлягають стягненню з ОСОБА_5 на користь держави.
Згідно з довідкою витрати на проведення експертизи в кримінальному провадженні складають 858,10 грн, та підлягають стягненню з ОСОБА_5 на користь держави.
Запобіжний захід відносно обвинуваченого не обирався.
На ухвалу може бути подана апеляція протягом семи днів з дня її оголошення до Київського апеляційного суду через Печерський районний суд м.Києва.
Суддя: ОСОБА_1