Рішення № 137354943, 12.06.2026, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.06.2026
Номер справи
280/3407/26
Номер документу
137354943
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

12 червня 2026 року Справа № 280/3407/26 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Конишевої О.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовом ДЕРЖАВНОГО ПІДПРИЄМСТВА "МІСЦЕВІ ДОРОГИ ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ" (69095, м. Запоріжжя, вул. Поштова, буд. 159-Б, код ЄДРПОУ 42698149)

до ПІВНІЧНО-СХІДНОГО ОФІСУ ДЕРЖАУДИТСЛУЖБИ (61022, м.Харків, Майдан Свободи, буд.5, Держпром, 4 підїзд, 10 пов, код ЄДРПОУ 40478572)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ІНТЕРПРОФСЕРВІС" (69035, м. Запоріжжя, б.Примаченко Марії, буд. 11, офіс 23, код ЄДРПОУ 41471185)

про визнання протиправними та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

15.04.2026 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ДЕРЖАВНОГО ПІДПРИЄМСТВА "МІСЦЕВІ ДОРОГИ ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ" (далі - позивач) до ПІВНІЧНО-СХІДНОГО ОФІСУ ДЕРЖАУДИТСЛУЖБИ (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ІНТЕРПРОФСЕРВІС" (далі -третя особа), в якій позивач просить суд:

визнати протиправним та скасувати Висновок про результати моніторингу процедури закупівлі № UA-2026-01-29-005141-a від 02.04.2026.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що абзац 15 п. 83 Особливостей встановлює випадки коли забезпечення тендерної пропозиції не повертається, а положення п. 84 Особливостей встановлює випадки, коли Замовник, зобов`язаний відхилити тендерну пропозицію, наведені вище норми права є нормами прямої дії, які підлягають застосуванню незалежно від дублювання таких норми в Тендерній документації, а відсутність дублювання норм закону в Тендерній документації не призвела до участі у закупівлі особи, яка не відповідала вимогам пункту 83 Особливостей, не вплинула на зміст тендерної пропозиції переможця, не унеможливила перевірку прийнятності учасника, не спричинила негативні наслідки для замовника та держави. Зокрема звернув увагу, що нормами пункту 93 Особливостей не встановлено обов`язку Замовника здійснювати відмову, а лише обов`язок передбачити відповідні підстави, що і було виконано позивачем, а так як позивач не вбачав підстав для відмови дана норма не застосовувалась. Стосовно подання необхідної інформації щодо субпідрядників і постачальників, пояснив, що третя особа не планувала залучати субпідрядників і залучення їх неможливо передбачити на відповідному етапі, зокрема була надана переможцем довідка про обов`язок повідомлення необхідної інформації, у разі залучення субпідрядників, тому і твердження відповідача про порушення статті 7 Рамкової угоди є передчасним та необґрунтованим. Крім того, вказав, що законодавством не визначений чіткий перелік факторів, які ідентифікують напрями фінансування (види витрат), а тому позивач під час підготовки Плану фінансування виходив із виду будівництва, на яке буде спрямоване фінансування, що само по собі дає чітку визначеність спрямування коштів та витрат, тому висновки в цій частині вважає протиправними. Стверджує, що Висновок не відповідає критеріям обґрунтованості та вмотивованості, а вимоги встановлені в ньому щодо припинення зобов`язань за договором, прийняті поза межами повноважень та у спосіб, що не визначений Конституцією та законами України. Просить позов задовольнити.

Відповідач проти задоволення позову заперечив з підстав викладених у відзиві на позов, зокрема зазначив, що всі виявлені порушення є доведеними та підтвердженими, а спосіб усунення порушення шляхом припинення зобов`язань за договором направлений на приведення відносин між сторонами у первісний стан, адже наслідком допущеного порушення стало неправомірне обрання переможцем процедури закупівлі та укладення договору з позивачем. Просить у задоволенні позову відмовити.

Третя особа скористалася правом на подання пояснень, в яких зазначає, висновок відповідача про невідповідність тендерної пропозиції, у зв`язку з нібито «гірший» показником еквівалентного матеріалу є оціночним та формальним, не ґрунтується на технічному аналізі та не підтверджений належними доказами. Також, безпідставним та помилковим в оскаржуваному висновку є твердження відповідача про невідповідність тендерної пропозиції ТОВ ІНТЕРПРОФСЕРВІС" тендерній документації Замовника, в частині не зазначення інформації про субпідрядників та їх бенефіціарів. Також не погоджується із обраним відповідачем способом усунення порушення шляхом розірвання договору. Позов просить задовольнити.

Згідно із ч.5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Ухвалою суду від 20.04.2026 відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні).

Дослідивши подані сторонами докази, заслухавши пояснення учасників справи, всебічно і повно оцінивши всі фактичні обставини (факти), що обґрунтовують вимоги і заперечення та інші обставини, які мають значення для правильного вирішення справи, суд встановив наступне.

Замовником було розпочато проведення процедури відкритих торгів з особливостями № UA- 2026-01-29-005141-а («Нове будівництво протирадіаційного укриття Запорізької гімназії № 97 за адресою: м. Запоріжжя, пр. Героїв Національної Гвардії України, 27»).

Тендерна документація по Торгам затверджена рішенням уповноваженої особи, згідно протоколу від 29.01.2026 № 45, зі змінами згідно протоколів від 29.01.2026 № 49 та від 09.02.2026 № 61 та розміщена на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель.

Згідно з інформацією, розміщеною на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель, свою Пропозицію для участі в Процедурі закупівлі подав один учасник ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ІНТЕРПРОФСЕРВІС».

Протокол розкриття тендерних пропозицій/пропозицій опубліковано на веб-порталі Уповноваженого органу 25.02.2026.

Розгляд тендерної пропозиції ТОВ «ІНТЕРПРОФСЕРВІС» на відповідність вимогам тендерної документації відбувся 25.02.2026, що підтверджується протоколом Уповноваженої особи №79, опублікованим на веб-порталі Уповноваженого органу.

Повідомлення про намір укласти договір оприлюднено 25.02.2026.

За результатами проведеної Закупівлі позивачем з ТОВ «ІНТЕРПРОФСЕРВІС» укладено договір від 12.03.2026 №НБ/Г97-03/26 на суму 162 421 838,00 гривень в т. ч. ПДВ.

Згідно наказу Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Сумській області від 11.03.2026 №26-3, проведено моніторинг публічної процедури закупівлі за предметом: «Нове будівництво протирадіаційного укриття Запорізької гімназії № 97 за адресою: м. Запоріжжя, пр. Героїв Національної Гвардії України, 27» згідно ДК 021:2015 код 45210000-2 Будівництво будівель», очікуваною вартістю 162 431 838,00 гривень (інформація опублікована в електронній системі закупівель за номером ID: UA-2026-01-29-005141-a, яка оголошена Державним підприємством «Місцеві дороги Запорізької області»

Підставою для проведення моніторингу зазначено: «Виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель».

Під час моніторингу проаналізовано: річний план закупівель Замовник на 2026 рік, оголошення про проведення відкритих торгів, тендерну документацію, затверджену рішенням уповноваженої особи Замовника від 29.01.2026 (протокол №45) зі змінами від 29.01.2026 (протокол №49) та змінами від 09.02.2026 (протокол №61), реєстр отриманих тендерних пропозицій, протокол розкриття тендерних пропозицій від 17.02.2026, тендерну пропозицію товариства з обмеженою відповідальністю «ІНТЕРПРОФСЕРВІС» (далі - ТОВ «ІНТЕРПРОФСЕРВІС», учасник), протокол щодо прийняття рішення уповноваженою особою Замовника від 25.02.2026 №79, повідомлення про намір укласти договір від 25.02.2026, договір про закупівлю від 12.03.2026 №НБ/Г97-03/26 (далі - Договір), додаткову угоду від 12.03.2026 №1, пояснення та документи Замовника, отримані через електронну систему закупівель від 17.03.2026 та від 24.03.2026.

За результатами моніторингу процедури закупівель UA-2026-01-29-005141-a Відповідачем складено висновки про результати моніторингу процедури закупівлі від 02.04.2026, де зафіксоване наступне порушення:

за результатами аналізу питання відповідності вимог тендерної документації вимогам Закону та Особливостей встановлено порушення вимог пунктів 28, 77, 83, 84 та 93 Особливостей;

за результатами аналізу питання розгляду тендерної пропозиції установлено порушення вимог абзаців другого та п`ятого підпункту 2 пункту 44 Особливостей;

за результатами аналізу питання відповідності договору про закупівлю умовам Рамкової угоди установлено порушення вимог статті 7 Рамкової угоди в частині укладення договору з учасником, пропозиція якого не містить інформації про найменування субпідрядника, а також імен, прізвищ та дат народження його бенефіціарних власників, як визначено у статті 3(6) Директиви Європейського Парламенту і Ради (ЄС) 2015/849 від 20 травня 2015 року (підпункти «ii» та «iii» пункту 5 статті 7 Рамкової угоди);

за результатами аналізу питання відповідності умов договору про закупівлю вимогам законодавства встановлено порушення пункту 3 та 17 Особливостей, пункту 84 Загальних умов;

за результатами аналізу питання оприлюднення змін до договору установлено порушення вимог пункту 11 частини першої статті 10 Закону та пункту 15 Порядку № 1082.

З огляду на встановлені порушення законодавства у сфері закупівель, керуючись статтями 5 та 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» та статтею 8 Закону України «Про публічні закупівлі» Управління Північно- східного офісу Держаудитслужби в Сумській області зобов`язує здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень шляхом припинення зобов`язань за договором та протягом п`яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушення (порушень).

Висновок оприлюднено в електронній системі закупівель 02.04.2026.

Не погодившись із вищезазначеним висновком державної аудиторської служби про результати моніторингу процедури закупівлі, позивач звернувся до суду за захистом власних прав та інтересів в адміністративному судочинстві.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступного.

Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади регулює Закон України "Про публічні закупівлі" №922-VIII від 25.12.2015 року (далі - Закон №922-VIII), метою якого є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.

Згідно пункту 1 Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого постановою Кабінетом Міністрів України від 03.02.2016 №43 (далі - Положення №43) Державна аудиторська служба України (Держаудитслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України та який забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.

Відповідно до статті 2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" №2939-XII від 26.01.1993 року (далі - Закон №2939-XII), головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов`язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов`язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб`єктах господарювання державного сектору економіки, в тому числі суб`єктах господарювання, у статутному капіталі яких 50 і більше відсотків акцій (часток) належить суб`єктам господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про закупівлі, діяльністю суб`єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.

Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, інспектування, перевірки закупівель та моніторингу закупівлі.

Також, відповідно до частини 1 статті 10 Закону №2939-XII, органу державного фінансового контролю надається право, серед іншого, перевіряти в ході державного фінансового контролю грошові та бухгалтерські документи, звіти, кошториси й інші документи, що підтверджують надходження і витрачання коштів та матеріальних цінностей, документи щодо проведення закупівель, проводити перевірки фактичної наявності цінностей (коштів, цінних паперів, сировини, матеріалів, готової продукції, устаткування тощо).

Відповідно до пункту 14 частини 1 статті 1 Закону №922-VIII моніторинг процедури закупівлі - аналіз дотримання замовником законодавства у сфері публічних закупівель під час проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та протягом його дії з метою запобігання порушенням законодавства у сфері публічних закупівель.

За результатами моніторингу процедури закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю складає та підписує висновок про результати моніторингу процедури закупівлі (далі - висновок), що затверджується керівником органу державного фінансового контролю або його заступником. Такий висновок підлягає оприлюдненню в електронній системі закупівель протягом трьох робочих днів з дня його складання (ч. 6 ст. 8 Закону №922-VIII).

За правилами частини дев`ятнадцятої статті 8 Закону України №922, форма висновку та порядок його заповнення визначаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.

Звіт про результати проведення закупівлі з використанням електронної системи закупівель оприлюднюється відповідно до статті 19 цього Закону (частина 2 статті 10 Закону №922).

Частиною 1 ст. 26 Закону №922 визначено, що тендерна пропозиція подається в електронному вигляді через електронну систему закупівель шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про ціну, інші критерії оцінки (у разі їх встановлення замовником), інформація від учасника процедури закупівлі про його відповідність кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, наявність/відсутність підстав, установлених у статті 17 цього Закону і в тендерній документації, та шляхом завантаження необхідних документів, що вимагаються замовником у тендерній документації.

Електронна система закупівель автоматично формує та надсилає повідомлення учаснику про отримання його тендерної пропозиції із зазначенням дати та часу. Електронна система закупівель повинна забезпечити можливість подання тендерної пропозиції/пропозиції всім особам на рівних умовах.

Відповідно до ч.2 ст. ст. 26 Закону №922 кожен учасник має право подати тільки одну тендерну пропозицію/пропозицію (у тому числі до визначеної в тендерній документації/оголошенні про проведення спрощеної закупівлі

Згідно з ч.8 ст. 26 Закону №922 учасник процедури закупівлі має право внести зміни до своєї тендерної пропозиції або відкликати її до закінчення кінцевого строку її подання без втрати свого забезпечення тендерної пропозиції. Такі зміни або заява про відкликання тендерної пропозиції враховуються, якщо вони отримані електронною системою закупівель до закінчення кінцевого строку подання тендерних пропозицій.

Частино 9 ст. 26 Закону №922 встановлено, що учасник процедури закупівлі виправляє невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у своїй тендерній пропозиції, виявлені замовником після розкриття тендерних пропозицій, шляхом завантаження через електронну систему закупівель уточнених або нових документів в електронній системі закупівель протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей.

Замовник розглядає подані тендерні пропозиції з урахуванням виправлення або невиправлення учасниками виявлених невідповідностей.

Відповідно до ч. 1 ст. 31 Закону №922 замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, якщо:

1) учасник процедури закупівлі: не відповідає кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, установленим статтею 16 цього Закону та/або наявні підстави, встановлені частиною першою статті 17 цього Закону; не відповідає встановленим абзацом першим частини третьої статті 22 цього Закону вимогам до учасника відповідно до законодавства; зазначив у тендерній пропозиції недостовірну інформацію, що є суттєвою при визначенні результатів процедури закупівлі, яку замовником виявлено згідно з частиною п`ятнадцятою статті 29 цього Закону; не надав забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та/або забезпечення тендерної пропозиції не відповідає умовам, що визначені замовником у тендерній документації до такого забезпечення тендерної пропозиції; не виправив виявлені замовником після розкриття тендерних пропозицій невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у своїй тендерній пропозиції, протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей; не надав обґрунтування аномально низької ціни тендерної пропозиції протягом строку, визначеного в частині чотирнадцятій статті 29 цього Закону; визначив конфіденційною інформацію, що не може бути визначена як конфіденційна відповідно до вимог частини другої статті 28 цього Закону;

2) тендерна пропозиція учасника: не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації; викладена іншою мовою (мовами), аніж мова (мови), що вимагається тендерною документацією; є такою, строк дії якої закінчився;

3) переможець процедури закупівлі: відмовився від підписання договору про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації або укладення договору про закупівлю; не надав у спосіб, зазначений в тендерній документації, документи, що підтверджують відсутність підстав, установлених статтею 17 цього Закону; не надав копію ліцензії або документа дозвільного характеру (у разі їх наявності) відповідно до частини другої статті 41 цього Закону; не надав забезпечення виконання договору про закупівлю, якщо таке забезпечення вимагалося замовником.

Частиною 1 ст. 31 Закону №922 визначено, що інформація про відхилення тендерної пропозиції, у тому числі підстави такого відхилення (з посиланням на відповідні норми цього Закону та умови тендерної документації, яким така тендерна пропозиція та/або учасник не відповідають, із зазначенням, у чому саме полягає така невідповідність), протягом одного дня з дня ухвалення рішення оприлюднюється в електронній системі закупівель та автоматично надсилається учаснику/переможцю процедури закупівлі, тендерна пропозиція якого відхилена, через електронну систему закупівель.

Відповідно до п.28 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 року № 1178 (далі- Постанова №1178, Особливості), Тендерна документація формується замовником відповідно до вимог статті 22 Закону з урахуванням цих особливостей.

Замовник в тендерній документації обов`язково зазначає інформацію про прийняття чи неприйняття до розгляду тендерної пропозиції, ціна якої є вищою, ніж очікувана вартість предмета закупівлі, визначена замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів.

Якщо замовник зазначає в тендерній документації про прийняття до розгляду тендерної пропозиції, ціна якої є вищою, ніж очікувана вартість предмета закупівлі, визначена замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів, він повинен зазначити про прийнятний відсоток перевищення ціни тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі над очікуваною вартістю предмета закупівлі, визначеної замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів.

Якщо замовник не зазначив про прийняття до розгляду тендерної пропозиції, ціна якої є вищою, ніж очікувана вартість предмета закупівлі, визначена замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів, та/або не зазначив прийнятний відсоток перевищення, або відсоток перевищення є більшим, ніж зазначений замовником в тендерній документації, то замовник відхиляє таку тендерну пропозицію відповідно до абзацу четвертого підпункту 2 пункту 44 цих особливостей.

У тендерній документації відомості, наведені у пункті 2 частини другої статті 22 Закону, визначаються відповідно до вимог, зазначених в абзацах шостому - дев`ятому цього пункту.

У тендерній документації зазначаються:

один або кілька кваліфікаційних критеріїв відповідно до статті 16 Закону з урахуванням положень цих особливостей та інформація про спосіб підтвердження відповідності учасників процедури закупівлі установленим критеріям і вимогам згідно із законодавством;

підстави для відмови в участі у відкритих торгах, встановлені пунктом 47 цих особливостей, та інформація про спосіб підтвердження відсутності підстав для відхилення. Замовник не вимагає документального підтвердження інформації про відсутність підстав для відхилення тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі та/або переможця, визначених пунктом 47 цих особливостей, у разі, коли така інформація є публічною, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України Про доступ до публічної інформації, та/або міститься у відкритих публічних електронних реєстрах, доступ до яких є вільним, та/або може бути отримана електронною системою закупівель шляхом обміну інформацією з іншими державними системами та реєстрами;

спосіб підтвердження такої інформації про кінцевих бенефіціарних власників учасника процедури закупівлі, що є нерезидентом: прізвище, ім`я, по батькові (за наявності), країна громадянства (підданства), а в разі, коли кінцевий бенефіціарний власник - іноземець є громадянином (підданим) кількох країн, - усі країни його громадянства (підданства), а також повне найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код (для резидента) засновника юридичної особи, в якому така особа є кінцевим бенефіціарним власником, характер та міра (рівень, ступінь, частка) бенефіціарного володіння (вигоди, інтересу, впливу).

Згідно пункту 43 Особливостей якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі виявлено невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та/або подання яких передбачалося тендерною документацією, він розміщує у строк, який не може бути меншим, ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель.

Під невідповідністю в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції та/або подання яких вимагається тендерною документацією, розуміється у тому числі відсутність у складі тендерної пропозиції інформації та/або документів, подання яких передбачається тендерною документацією (крім випадків відсутності забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та/або відсутності інформації (та/або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції). Невідповідністю в інформації та/або документах, які надаються учасником процедури закупівлі на виконання вимог технічної специфікації до предмета закупівлі, вважаються помилки, виправлення яких не призводить до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції, найменування товару, марки, моделі тощо.

Замовник не може розміщувати щодо одного і того ж учасника процедури закупівлі більше ніж один раз повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, крім випадків, пов`язаних з виконанням рішення органу оскарження.

Пунктом 44 Особливостей визначене, що замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли:

1) учасник процедури закупівлі:

підпадає під підстави, встановлені пунктом 47 цих особливостей;

зазначив у тендерній пропозиції недостовірну інформацію, що є суттєвою для визначення результатів відкритих торгів, яку замовником виявлено згідно з абзацом першим пункту 42 цих особливостей;

не надав забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником;

не виправив виявлені замовником після розкриття тендерних пропозицій невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у складі своєї тендерної пропозиції, та/або змінив предмет закупівлі (його найменування, марку, модель тощо) під час виправлення виявлених замовником невідповідностей, протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей;

не надав обґрунтування аномально низької ціни тендерної пропозиції протягом строку, визначеного абзацом першим частини чотирнадцятої статті 29 Закону/абзацом дев`ятим пункту 37 цих особливостей;

визначив конфіденційною інформацію, що не може бути визначена як конфіденційна відповідно до вимог пункту 40 цих особливостей;

є громадянином Російської Федерації/Республіки Білорусь/Ісламської Республіки Іран (крім того, що проживає на території України на законних підставах); юридичною особою, утвореною та зареєстрованою відповідно до законодавства Російської Федерації/Республіки Білорусь/Ісламської Республіки Іран; юридичною особою, утвореною та зареєстрованою відповідно до законодавства України, кінцевим бенефіціарним власником, членом або учасником (акціонером), що має частку в статутному капіталі 10 і більше відсотків (далі - активи), якої є Російська Федерація/Республіка Білорусь/Ісламська Республіка Іран, громадянин Російської Федерації/Республіки Білорусь/Ісламської Республіки Іран (крім того, що проживає на території України на законних підставах), або юридичною особою, утвореною та зареєстрованою відповідно до законодавства Російської Федерації/Республіки Білорусь/Ісламської Республіки Іран, крім випадків, коли активи в установленому законодавством порядку передані в управління АРМА; або пропонує в тендерній пропозиції товари походженням з Російської Федерації/Республіки Білорусь/Ісламської Республіки Іран (за винятком товарів походженням з Російської Федерації/Республіки Білорусь, необхідних для ремонту та обслуговування товарів, придбаних до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178 Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України Про публічні закупівлі, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування (Офіційний вісник України, 2022 р., № 84, ст. 5176);

2) тендерна пропозиція:

не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності в інформації та/або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 цих особливостей;

є такою, строк дії якої закінчився;

є такою, ціна якої перевищує очікувану вартість предмета закупівлі, визначену замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів, якщо замовник у тендерній документації не зазначив про прийняття до розгляду тендерної пропозиції, ціна якої є вищою, ніж очікувана вартість предмета закупівлі, визначена замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів, та/або не зазначив прийнятний відсоток перевищення або відсоток перевищення є більшим, ніж зазначений замовником в тендерній документації;

не відповідає вимогам, установленим у тендерній документації відповідно до абзацу першого частини третьої статті 22 Закону;

3) переможець процедури закупівлі:

відмовився від підписання договору про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації або укладення договору про закупівлю;

не надав у спосіб, зазначений в тендерній документації, документи, що підтверджують відсутність підстав, визначених у підпунктах 3, 5, 6 і 12 пункту 47 цих особливостей;

не надав забезпечення виконання договору про закупівлю, якщо таке забезпечення вимагалося замовником;

надав недостовірну інформацію, що є суттєвою для визначення результатів процедури закупівлі, яку замовником виявлено згідно з абзацом першим пункту 42 цих особливостей.

Відсутність документів або інформації, що не передбачені додатками до тендерної документації, зазначеними в абзаці десятому пункту 28 цих особливостей, не є підставою для відхилення замовником тендерної пропозиції такого учасника процедури закупівлі відповідно до цього пункту.

Відповілно до п.77 Особливостей закупівлі товарів, робіт і послуг у рамках виконання заходів (кроків), передбачених Планом України, схваленим розпорядженням Кабінету Міністрів України від 18 березня 2024 р. № 244 (Офіційний вісник України, 2024 р., № 32, ст. 2035) (далі - План України), здійснюються замовниками з урахуванням положень, визначених цим розділом, незалежно від вартості таких закупівель.

Пунктами 82-84 та 93 Особливостей визначене наступне:

П.82 в оголошенні про проведення відкритих торгів у полі Донор замовник зазначає інформацію про те, що закупівля здійснюється в рамках Ukraine Facility.

Звіт про результати проведення закупівлі з використанням електронної системи закупівель повинен додатково містити інформацію про те, що закупівля здійснюється в рамках Ukraine Facility.

П.83 у тендерній документації замовник зазначає інформацію, передбачену пунктом 28 цих особливостей, а також інформацію про те, що: закупівля здійснюється в рамках Ukraine Facility; учасники процедури закупівлі (резиденти і нерезиденти) незалежно від форми власності та організаційно-правової форми беруть участь у закупівлях товарів, робіт і послуг у рамках виконання заходів (кроків), передбачених Планом України, за умови, що зареєстровані (для юридичних осіб)/є громадянами (для фізичних осіб) у прийнятних країнах; спроможності інших суб`єктів господарювання можуть бути залучені як субпідрядники/співвиконавці (далі - субпідрядники/співвиконавці) до виконання робіт чи надання послуг за умови, що такий суб`єкт господарювання зареєстрований у прийнятній країні; до учасника процедури закупівлі (резидента та нерезидента) всіх форм власності та організаційно-правових форм, особисто або його кінцевих бенефіціарних власників, членів або учасників (акціонерів) юридичної особи - учасника процедури закупівлі не повинно бути застосовано обмежувальних заходів у вигляді санкцій Європейського Союзу та вони не повинні бути включені до санкційного списку Європейського Союзу; субпідрядники/співвиконавці можуть бути залучені до виконання робіт чи надання послуг за умови, що кожний субпідрядник/співвиконавець особисто або його кінцеві бенефіціарні власники, члени або учасники (акціонери) юридичної особи - субпідрядника/співвиконавця є особами, до яких не застосовано обмежувальні заходи у вигляді санкцій Європейського Союзу та які не включені до санкційного списку Європейського Союзу; усі товари, товари у складі закупівель послуг, товари та/або матеріальні ресурси у складі закупівель послуг з поточного ремонту/робіт, які закуповуються в рамках виконання заходів (кроків), передбачених Планом України, повинні походити з прийнятних країн.

Учасник процедури закупівлі під час подання тендерної пропозиції підтверджує інформацію, зазначену в абзацах третьому - сьомому цього пункту, шляхом самостійного декларування.

Переможець процедури закупівлі у строк, що не перевищує чотири дні з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, повинен надати замовнику шляхом оприлюднення в електронній системі закупівель: документ, який підтверджує країну реєстрації юридичної особи, якщо переможець процедури закупівлі є нерезидентом; документ, який підтверджує країну реєстрації кожного субпідрядника/співвиконавця у прийнятній країні, у разі коли переможець процедури закупівлі має намір залучити спроможності інших субпідрядників/співвиконавців; інформацію про громадянство, прізвище, ім`я, по батькові (за наявності), які повинні бути зазначені українською мовою і транслітерацією латиницею (для фізичної особи - переможця процедури закупівлі); інформацію про те, що до нього, його кінцевих бенефіціарних власників, членів або учасників (акціонерів) не застосовано обмежувальні заходи у вигляді санкцій Європейського Союзу, та про те, що він та зазначені особи не включені до санкційного списку Європейського Союзу. Зазначена інформація підтверджується шляхом формування файла у форматі PDF на сайті www.sanctionsmap.eu (файл у форматі PDF повинен бути сформований не раніше ніж за чотири дні до дати його подання); інформацію про те, що до субпідрядників/співвиконавців особисто або до їх кінцевих бенефіціарних власників, членів або учасників (акціонерів) юридичних осіб - субпідрядників/співвиконавців не застосовано обмежувальні заходи у вигляді санкцій Європейського Союзу, та про те, що вони не включені до санкційного списку Європейського Союзу. Зазначена інформація підтверджується шляхом формування файла у форматі PDF на сайті www.sanctionsmap.eu (файл у форматі PDF повинен бути сформований не раніше ніж за чотири дні до дати його подання).

Забезпечення тендерної пропозиції не повертається у випадках, визначених статтею 25 Закону (крім пункту 3 частини третьої статті 25 Закону), та/або у разі ненадання переможцем процедури закупівлі у строк, визначений абзацом п`ятнадцятим пункту 47 цих особливостей, документів, що підтверджують відсутність підстав, установлених пунктом 47 цих особливостей, та/або у разі ненадання учасником процедури закупівлі інформації та документів, передбачених абзацами десятим - чотирнадцятим цього пункту, та/або якщо інформація, передбачена абзацами тринадцятим і чотирнадцятим цього пункту, надана з порушенням вимог щодо її надання.

Постачальник товарів, виконавець робіт чи надавач послуг, з яким укладено договір про закупівлю, під час подання документів для здійснення оплати за договором про закупівлю повинен подати замовнику: інформацію про те, що до нього, його кінцевих бенефіціарних власників, членів або учасників (акціонерів) не застосовано обмежувальні заходи у вигляді санкцій Європейського Союзу та вони не включені до санкційного списку Європейського Союзу. Зазначена інформація підтверджується шляхом формування файла у форматі PDF на сайті www.sanctionsmap.eu (файл у форматі PDF повинен бути сформований не раніше ніж за чотири дні до дати його подання); інформацію про те, що до субпідрядників/співвиконавців особисто або до їх кінцевих бенефіціарних власників, членів або учасників (акціонерів) юридичних осіб - субпідрядників/співвиконавців не застосовано обмежувальні заходи у вигляді санкцій Європейського Союзу та вони не включені до санкційного списку Європейського Союзу. Зазначена інформація підтверджується шляхом формування файла у форматі PDF на сайті www.sanctionsmap.eu (файл у форматі PDF повинен бути сформований не раніше ніж за чотири дні до дати його подання); документ, який підтверджує країну походження кожного товару, кожного товару у складі закупівель послуг, кожного товару та/або матеріального ресурсу у складі закупівель послуг з поточного ремонту/ робіт, який постачатиметься за результатом такої оплати/поставлений (сертифікат про походження товару або засвідчену декларацію про походження товару, або декларацію про походження товару, або сертифікат про регіональне найменування товару).

П.84 Замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель відповідно до пункту 44 цих особливостей, а також у разі, коли:

1) учасник процедури закупівлі: не зареєстрований (для юридичної особи)/не є громадянином (для фізичної особи) у прийнятній країні; має намір залучити субпідрядника/співвиконавця, який не зареєстрований (для юридичної особи)/не є громадянином (для фізичної особи) у прийнятній країні; особисто або його кінцевий бенефіціарний власник, член або учасник (акціонер) є особою, до якої застосовано обмежувальні заходи у вигляді санкцій Європейського Союзу, та/або особою, що включена до санкційного списку Європейського Союзу; має намір залучити субпідрядника/співвиконавця, який особисто або його кінцевий бенефіціарний власник, член або учасник (акціонер) юридичної особи - субпідрядника/співвиконавця є особою, до якої застосовано обмежувальні заходи у вигляді санкцій Європейського Союзу, та/або особою, що включена до санкційного списку Європейського Союзу;

2) тендерна пропозиція містить товари, товари у складі закупівель послуг, товари та/або матеріальні ресурси у складі закупівель послуг з поточного ремонту/робіт, які не походять з прийнятних країн;

3) переможець процедури закупівлі: особисто або його кінцевий бенефіціарний власник, член або учасник (акціонер) є особою, до якої застосовано обмежувальні заходи у вигляді санкцій Європейського Союзу, та/або особою, що включена до санкційного списку Європейського Союзу; має намір залучити субпідрядника/співвиконавця, який особисто або його кінцевий бенефіціарний власник, член або учасник (акціонер) юридичної особи - субпідрядника/співвиконавця є особою, до якої застосовано обмежувальні заходи у вигляді санкцій Європейського Союзу, та/або особою, що включена до санкційного списку Європейського Союзу; не подав інформацію, передбачену абзацами десятим - чотирнадцятим пункту 83 цих особливостей, або інформація, передбачена абзацами тринадцятим та чотирнадцятим пункту 83 цих особливостей, подана з порушенням вимог, визначених такими абзацами.

П.93 Замовник повинен передбачити у проекті договору про закупівлю, який укладається відповідно до положень цього розділу, такі підстави для односторонньої відмови замовника від виконання такого договору про закупівлю в повному обсязі:

постачальник товарів, виконавець робіт чи надавач послуг, з яким укладено договір про закупівлю відповідно до положень цього розділу, не зареєстрований (для юридичної особи)/не є громадянином (для фізичної особи) у прийнятній країні (крім випадків укладення договорів відповідно до пунктів 85, 86, 89 та 91 цих особливостей);

постачальник товарів, виконавець робіт чи надавач послуг, з яким укладено договір про закупівлю, або його кінцевий бенефіціарний власник, член або учасник (акціонер) такої юридичної особи став особою, до якої застосовано обмежувальні заходи у вигляді санкцій Європейського Союзу та/або така особа потрапила до санкційних списків Європейського Союзу;

постачальник товарів, виконавець робіт чи надавач послуг, з яким укладено договір про закупівлю, під час подання документів для здійснення оплати за таким договором про закупівлю не надав замовнику документ, що підтверджує країну походження кожного товару, кожного товару у складі закупівель послуг, кожного товару та/або матеріального ресурсу у складі закупівель послуг з поточного ремонту/робіт, який постачатиметься за результатом такої оплати/поставлений, або країну походження такого товару та/або матеріального ресурсу не включено до переліку прийнятних країн (крім випадків укладення договорів відповідно до пунктів 85, 86, 88, 89 та 91 цих особливостей).

Стосовно встановлених порушень вимог пунктів 28, 77, 83, 84 та 93 Особливостей, суд зазначає наступне.

Порушення обґрунтовані наступним: «Згідно з пунктом 28 Особливостей тендерна документація формується замовником відповідно до вимог статті 22 Закону з урахуванням цих Особливостей. Пунктом 83 Особливостей визначено, що у тендерній документації замовник зазначає інформацію, передбачену пунктом 28 цих особливостей, а також інформацію визначену абзацами десятим - чотирнадцятим, яку переможець процедури закупівлі у строк, що не перевищує чотири дні з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, повинен надати замовнику шляхом оприлюднення в електронній системі закупівель. На порушення вимог пункту 83 Особливостей тендерна документація Замовника не містить інформацію про надання переможцем процедури закупівлі інформації, визначеної абзацами десятим - чотирнадцятим цього пункту. Разом з тим, учасник ТОВ «ІНТЕРПРОФСЕРВІС», якого 25.02.2026 Замовник визначив переможцем торгів, 27.02.2026 в електронній системі закупівель завантажив інформацію про те, що до переможця процедури закупівлі ТОВ «ІНТЕРПРОФСЕРВІС», його кінцевого бенефіціарного власника ОСОБА_1 не застосовано обмежувальні заходи у вигляді санкцій Європейського Союзу. Також, абзацом п`ятнадцятим пункту 83 Особливостей передбачено, що забезпечення тендерної пропозиції не повертається у випадках, визначених статтею 25 Закону (крім пункту 3 частини третьої статті 25 Закону), та/або у разі ненадання переможцем процедури закупівлі у строк, визначений абзацом п`ятнадцятим пункту 47 Особливостей документів, що підтверджують відсутність підстав, установлених пунктом 47 цих особливостей, та/або у разі ненадання учасником процедури закупівлі інформації та документів, передбачених абзацами десятим - чотирнадцятим цього пункту, та/або якщо інформація, передбачена абзацами тринадцятим і чотирнадцятим цього пункту, надана з порушенням вимог щодо її надання. Моніторингом встановлено, що Замовник у тендерній документації, зокрема у пункті 3 «Умови повернення чи неповернення забезпечення тендерної пропозиції» Розділу 3 «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» не визначив умови неповернення забезпечення тендерної пропозиції, передбачені абзацом п`ятнадцятим пункту 83 Особливостей. Пунктом 84 Особливостей встановлено підстави відхилення тендерної пропозиції, зокрема, абзацом четвертим підпункту 3 пункту 84 Особливостей визначено, що замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель відповідно до пункту 44 цих особливостей, а також у разі, коли переможець процедури закупівлі не подав інформацію, передбачену абзацами десятим - чотирнадцятим пункту 83 цих особливостей, або інформація, передбачена абзацами тринадцятим та чотирнадцятим пункту 83 цих особливостей, подана з порушенням вимог, визначених такими абзацами. Разом з тим, моніторингом встановлено, що тендерна документація, зокрема пункт 4 «Відхилення тендерних пропозицій» Розділу 5 «Оцінка тендерної пропозиції» не містить підстав для відхилення тендерної пропозиції, визначених пунктом 84 Особливостей. У пункті 93 Особливостей визначено, що замовник повинен передбачити у проекті договору про закупівлю, який укладається відповідно до положень розділу «Особливості здійснення закупівель у рамках виконання заходів (кроків), передбачених Планом України, схваленим розпорядженням Кабінету Міністрів України від 18 березня 2024 р. № 244», такі підстави для односторонньої відмови замовника від виконання такого договору про закупівлю в повному обсязі(…) Водночас, моніторингом встановлено, що у проекті договору (Додаток 3 до тендерної документації) у пункті 14.5. визначено, що замовник може відмовитись в односторонньому порядку від виконання такого договору в повному обсязі у відповідних випадках (визначені випадки відповідають переліку у пункті 93 Особливостей). Наявність зазначених у пункті 93 Особливостей підстав є недотриманням положень статті 5 Рамкової угоди стосовно правил щодо прийнятності осіб, суб`єктів і матеріалів для постачання, а також статті 3 Рамкової угоди щодо обмежувальних заходів ЄС. Зі змісту норми пункту 93 Особливостей вбачається, що замовник повинен у проекті договору про закупівлю передбачити підстави, коли одностороння відмова від виконання такого договору є обов`язковою, тобто дана норма має імперативний характер, не залишає замовнику дискреції щодо включення цих умов, і наявність відповідних підстав імперативно зобов`язує замовника відмовитись від виконання договору в повному обсязі. Отже, з огляду на проведення досліджуваної закупівлі за рахунок фінансової підтримки Ukraine Facility відповідно до Рамкової угоди, необхідності дотримання відповідних положень Рамкової угоди, у разі настання вказаної у пункті 93 Особливостей підстави Замовник має обов`язок, а не право в односторонньому порядку відмовитися від виконання такого договору в повному обсязі».

Суд не погоджується з аргументом відповідача, що на порушення вимог пункту 83 Особливостей тендерна документація Замовника не містить інформацію про надання переможцем процедури закупівлі інформації, визначеної абзацами десятим - чотирнадцятим цього пункту, з огляду на наступне.

Абзаци 1-7 п. 83 Особливостей чікто визначають вимогу до Замовника, що саме має бути передбачено в тендерній документації.

При цьому абзаци 10-14 п. 83 Особливостей встановлює правила та вимоги для Переможця процедури закупівлі щодо надання документів та інформації.

З аналізу наведених норм, судом встановлено, що п.83 Особливостей не встановлює обов`язку для замовників зазначати в тендерній документації інформацію визначену абзацами десятим - чотирнадцятим п. 83 Особливостей.

Також судом зауважує, що під час формування оголошення та проведення процедури закупівлі в електронній системі закупівель було використано функціонал електронних полів, через який фактично забезпечувалося відображення та реалізація вимог, пов`язаних із закупівлею в межах Ukraine Facility.

Дана обставина не спростована відповідачем та підтверджена наданим до матеріалів справи скріншотом з електонної системи закупівель.

У Порядку розміщення інформації про публічні закупівлі, затвердженого наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 11.06.2020 № 1082 зазначено, що у разі якщо інформація, розміщена в електронній системі закупівель шляхом завантаження документів, відрізняється від інформації, розміщеної шляхом заповнення електронних полів, автентичною вважається інформація, внесена саме до електронних полів.

Отже, інформація, внесена Замовником до електронних полів електронної системи закупівель, є офіційною інформацією процедури закупівлі та має пріоритет при її оцінці.

З матеріалів справи та Висновку встановлено, що вимоги пункту 83 Особливостей були реалізовані, Переможцем процедури закупівлі необхідна інформація була подана в електронній системі закупівель у встановлений строк, а Замовник отримав і перевірив відповідну інформацію.

Таким чином, суд погоджується з позивачем, що твердження Відповідача, зазначене у Висновку, про порушення вимог пункту 83 Особливостей, оскільки тендерна документація Замовника не містить інформацію про надання переможцем процедури закупівлі інформації, визначеної абзацами десятим - чотирнадцятим цього пункту, є протиправним.

Стосовно аргументу відповідача цитування абзац 15 п. 83 Особливостей в якому встановлені випадки, коли забезпечення тендерної пропозиції не повертається, суд зазначає, що дана норма є обов`язковою для виконання у разі настання відповідних умов, а її цитування у тендерній документації не передбачено нормами закону. Крім того, це не впливає на зміст тендерної пропозиції переможця, не унеможливлює перевірку прийнятності учасника процедури закупівлі та не спричиняє негативних наслідків для замовника.

Теж саме слід зазначити і з приводу аргумента відповідача, стосовно зазначення у тендерній документації п. 84 Особливостей, який встановлює випадки, коли Замовник, зобов`язаний відхилити тендерну пропозицію.

Так як умови коли забезпечення тендерної пропозиції не повертається та підстави для відхилення тендерної пропозиції не виникли, відповідно прямого обов`язку щодо виконання наведених вище норм у позивача не було.

Стосовно того, що положення пункту 93 Особливостей визначають, що Замовник повинен передбачити у проекті договору про закупівлю, який укладається відповідно до положень цього розділу, підстави для односторонньої відмови замовника від виконання такого договору про закупівлю в повному обсязі, суд зазначає наступне.

В п.14.5. Проєкту договору (Додаток 3 до тендерної документації) і в укладеному Договорі Позивачем було визначено: «Замовник може відмовитись в односторонньому порядку від виконання такого договору в повному обсязі у випадках, якщо:

Постачальник товарів, виконавець робіт чи надавач послуг, з яким укладено договір не зареєстрований (для юридичної особи)/не є громадянином (для фізичної особи) у прийнятній країні (крім випадків укладення договорів відповідно до пунктів 85, 86, 89 та 91 Особливостей);

Постачальник товарів, виконавець робіт чи надавач послуг, з яким укладено договір, або його кінцевий бенефіціарний власник, член або учасник (акціонер) такої юридичної особи став особою, до якої застосовано обмежувальні заходи у вигляді санкцій Європейського Союзу та/або така особа потрапила до санкційних списків Європейського Союзу;

Постачальник товарів, виконавець робіт чи надавач послуг, з яким укладено договір про закупівлю, під час подання документів для здійснення оплати за таким договором не надав замовнику документ, що підтверджує країну походження кожного товару, кожного товару у складі закупівель послуг, кожного товару та/або матеріального ресурсу у складі закупівель послуг з поточного ремонту/робіт, який постачатиметься за результатом такої оплати/поставлений, або країну походження такого товару та/або матеріального ресурсу не включено до переліку прийнятних країн (крім випадків укладення договорів відповідно до пунктів 85, 86, 88, 89 та 91 цих Особливостей)».

З цього приводу суд зазначає, що при формулюванні в Проєкті договору «Замовник може відмовитись», а ні як вважає відповідача повинно бути зазначено «Замовних відмовляється» не змінює правову природу односторонньої відмови замовника від виконання такого договору про закупівлю в повному обсязі та не надає право Замовнику обирати іншу правову поведінку ніж відмовитися в односторонньому порядку від виконання такого договору в повному обсязі, у разі виникнення випадків які передбачені п.93 Особливостей та п.14.5 Проєкту Договору.

Щодо встановлених порушень вимог абзаців другого та п`ятого підпункту 2 пункту 44 Особливостей, та ст.7 Рамкової угоди між Україною та Європейським Союзом щодо спеціальних механізмів реалізації фінансування Союзу для України згідно з інструментом Ukraine Facility, ратифікованої Законом України № 3786-ІХ від 06.06.2024, суд зазначає наступне.

У Висновку зазначено «...за результатами моніторингу процедури закупівлі установлено невідповідність тендерної пропозиції ТОВ «ІНТЕРПРОФСЕРВІС» вимогам технічної специфікації та іншим вимогам, установленим у тендерній документації відповідно до абзацу першого частини третьої статті 22 Закону. Замовник установив вимогу щодо обов`язкового надання учасниками у складі тендерної пропозиції при пропозиції еквіваленту матеріалів, механізмів, конструкцій, які будуть використані під час виконання робіт за предметом закупівлі, технічної та якісної документації (технічний паспорт, протокол випробувань, сертифікат, тощо)до тих позицій матеріалів, механізмів, конструкцій які він планує замінити, для підтвердження технічної, функціональної та якісної відповідності еквівалента технічним вимогам Замовника та зазначив, що всі характеристики запропонованого еквіваленту повинні бути не гірше, ніж у матеріалів що визначені Замовником у Технічному завданні. Відповідно до Гарантійного листа від 15.02.2026 № 20 (який міститься у складі тендерної пропозиції ТОВ ІНТЕРПРОФСЕРВІС», учасник пропонує замість товару «Світильник світлодіодний, накладний, потужністю 35 Вт, IP66 ЛЕД СИГМА LW-35Bt/840-39 О L1200 IP66 Люмен», передбаченого Замовником в позиції 1093 Додатку 2 «Технічне завдання (Технічні умови)» до тендерної документації у кількості 183 шт, еквівалент - «Світильник ДПП07В-40-313 (ТОВ «ТД «Ватра Інжиніринг», Україна)» (далі - еквівалент). При цьому, відповідно до наданих учасником у складі тендерної пропозиції технічних характеристик еквіваленту (файл «3.5. VATRA-UKR_DPP07V.pdf»), зазначений світильник має інші характеристики, ніж передбачений Технічним завданням, а саме: потужність 40 Вт, а не 35 Вт, ступінь захисту IP65, а не IP66. Відповідно до абзацу другого підпункту 2 пункту 44 Особливостей замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли тендерна пропозиція не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності в інформації та/ або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 цих особливостей».

Як пояснив позивач та третя особа, під час розгляду тендерної пропозиції Замовником, із залученням відповідних технічних спеціалістів, було оцінено функціональне призначення запропонованого товару (копія гарантійного листа від 15.02.2026 № 20 та технічних характеристик еквіваленту VATRA-UKR_DPP07V додаються), умови його фактичної експлуатації та можливість використання на об`єкті будівництва.

Відповідно до міжнародного стандарту класифікації ступеня захисту оболонок (IP), показники: IP65 повний захист від пилу та захист від струменів води; IP66 повний захист від пилу та захист від сильних струменів води. Таким чином, різниця між IP65 та IP66 полягає виключно у рівні захисту від водяного струменя, при цьому обидва показники забезпечують повний захист від пилу та належний рівень захисту від впливу вологи в умовах експлуатації.

При цьому технічним завданням не передбачено специфічних умов експлуатації (зокрема впливу сильних водяних струменів), які б об`єктивно вимагали застосування саме ступеня захисту IP66.

Відповідач не навів жодних доказів того, що використання світильників зі ступенем захисту IP65 унеможливлює виконання робіт, та/або що такі світильники не відповідають умовам експлуатації об`єкта, та/або що їх застосування створює ризики для безпеки або функціонування об`єкта.

Крім того, з характеристики світильників, судом встановлено, що вони мають потужність 40 Вт, а не 35 Вт, що свідчить про покращення якості товару, а запропонований учасником світильник зі ступенем захисту IP65 є функціонально придатним та таким, що забезпечує належний рівень захисту для цілей закупівлі, тому може розглядатися як еквівалент.

Тому суд не вбачає невідповідність тендерної пропозиції ТОВ «ІНТЕРПРОФСЕРВІС» вимогам технічної специфікації та іншим вимогам, установленим у тендерній документації.

Щодо порушень ст.7 Рамкової угоди, відповідач виходить із того, що наявність у технічному завданні робіт протипожежного призначення означає, що учасник на етапі подання тендерної пропозиції повинен був визначити конкретного субпідрядника, який виконуватиме такі роботи та надати інформацію про нього і його бенефіціарних власників.

При цьому суд звертає увагу, що дане порушення не стосується інформації, яка надається учасником про те, що до учасника не застосовані обмежувальні заходи у вигляді санкцій Європейського Союзу та він не включений до санкційного списку Європейського Союзу, така інформація була надана.

21.05.2024 у місті Києві (Україна) та 22.05.2024 у місті Брюссель (Бельгія) підписано Рамкову угоду між Україною та Європейським Союзом щодо спеціальних механізмів реалізації фінансування ЄС для України згідно з інструментом Ukraine Facility, ратифіковану Законом України «Про ратифікацію Рамкової угоди між Україною та Європейським Союзом щодо спеціальних механізмів реалізації фінансування Союзу для України згідно з інструментом Ukraine Facility» від 06.06.2024 № 3786-IX (далі Рамкова угода).

Слід звернути увагу на те, що на законодавчому рівні порядок укладення і реалізації зазначених угод визначається, зокрема, Законом України «Про міжнародні договори України». В свою чергу, за вимог національного законодавства Рамкова угода є міжнародним договором між Україною та ЄС та не являється нормативно-правовим актом України. Разом з тим, вказана угода як зазначено вище ратифікована Законом № 3786-IX. Вказаний Закон України № 3786-IX - це акт ратифікації міжнародної угоди, який юридично вводить угоду в дію для України, а відтак Рамкова угода є застосовна для невизначеного кола осіб. Після ратифікації, відповідно до ст. 9 Конституції України та Закону України «Про міжнародні договори України» вказаної угода є частиною національного законодавства України. Відтак, суд відхиляє аргументи позивача в частині того, що аудитор в спірних правовідносинах не міг керуватись/посилатись, тощо на вимоги Рамкової угоди.

Згідно статті 2 Рамкової угоди ця Угода встановлює принципи фінансової співпраці між Європейським Союзом та Україною згідно з Регламентом щодо Ukraine Facility, за винятком перехідного фінансування. У ній визначаються спеціальні механізми: - управління, контролю, нагляду, моніторингу, оцінювання, звітування та аудиту коштів згідно з інструментом Ukraine Facility; а також - запобігання, виявлення, усунення та повідомлення про незаконні дії, шахрайство, корупцію та іншу незаконну діяльність, що впливає на фінансові інтереси Союзу, включаючи конфлікти інтересів, а також для забезпечення ефективного розслідування та притягнення до відповідальності компетентними органами ЄС та/або національними органами.

Статтею 7 Рамкової угоди врегульовано питання внутрішньої системи управління та контролю України, а також зобов`язання щодо протидії неналежному управлінню коштами.

Згідно частини 1 статті 7 Рамкової угоди згідно зі Статтею 35 Регламенту щодо Ukraine Facility та додатком C, для цілей Компонента I Україна повинна створити ефективну та дієву систему управління та контролю з використанням міжнародно визнаних принципів внутрішнього контролю-6, і забезпечити оперативне повернення помилково виплачених або неправильно використаних сум. Така система управління та контролю передусім повинна ґрунтуватися на двох елементах:

(i) заходи контролю для надання обґрунтованих гарантій законності та відповідності базисних операцій, та

(ii) заходи контролю для забезпечення належного захисту фінансових інтересів Союзу у спосіб, передбачений у пункті 3 цієї Статті і додатку C.

Україна може покладатися на національні системи управління бюджетом.

Комісія або її представники повинні спочатку провести аудит системи управління та контролю України згідно з міжнародно визнаними стандартами. Звіт про результати аудиту повинен містити рекомендації Україні щодо вдосконалення її системи управління та контролю і може бути переданий OLAF, ECA та Аудиторській раді, які здійснюватимуть моніторинг виконання рекомендацій Україні щодо вдосконалення її системи управління та контролю (частина 2 статті 7 Рамкової угоди).

Відповідно до частини 3 статті 7 Рамкової угоди комісія повинна мати достатню впевненість у тому, що система управління та контролю в Україні відповідає ключовим вимогам, викладеним у додатку C. Комісія може вимагати додаткову інформацію, а також мати право в будь-який час проводити верифікації, аудити або виїзні перевірки системи управління та контролю України згідно з міжнародно визнаними стандартами. У разі необхідності, Комісія може залучати незалежних зовнішніх експертів або зовнішні аудиторські фірми. Відповідний звіт може бути наданий Аудиторській раді повністю або частково та може містити рекомендації для України щодо вдосконалення її системи управління та контролю, а також надавати висновок щодо законності та відповідності базисних операцій і визначати фінансовий вплив будь-якого можливого неналежного управління коштами.

Україна повинна надати Комісії повний опис наявної системи управління та контролю до подання першого запиту на виплати. Україна повинна забезпечити Комісії або її представникам доступ до всіх установ і документів, необхідних для проведення аудиту, верифікації та виїзних перевірок (частина 4 статті 7 Рамкової угоди).

Підпунктами «іі» та «ііі» пункту «j» частини 5 статті 7 Рамкової угоди передбачено, що у рамках цього зобов`язання Україна повинна збирати та забезпечувати прямий доступ для Комісії, OLAF, Аудиторської ради, ECA та EPPO, які діють у межах їхніх відповідних повноважень, до таких стандартизованих категорій даних у єдиній електронній базі даних, що постійно - принаймні кожні три місяці - оновлюється, у машинозчитуваному форматі на вебсторінці в порядку за загальною сумою отриманих коштів, у відповідності з принципами ЄС щодо захисту даних і відповідних правил щодо захисту даних згідно зі Статтями 15 та 16 цієї Угоди:

найменування підрядника та субпідрядника, якщо реципієнт коштів є публічним замовником згідно з правом Союзу або національним правом у сфері публічних закупівель;

імена, прізвища та дати народження бенефіціарних власників реципієнта коштів, підрядника або субпідрядника, як визначено у Статті 3(6) Директиви Європейського Парламенту і Ради (ЄС) 2015/849 від 20 травня 2015 року.

Згідно статті 15 Рамкової угоди Україна повинна забезпечити високий рівень захисту будь-яких персональних даних, які вона опрацьовує згідно із цією Угодою. Персональні дані підлягають опрацюванню тільки в обсязі, необхідному для реалізації інструменту Ukraine Facility.

Зокрема, Україна повинна вжити належних технічних і організаційних заходів безпеки з урахуванням ризиків, які притаманні будь-яким таким операціям і характеру інформації про відповідних фізичних осіб, щоб: - запобігти отриманню будь-якою неуповноваженою особою доступу до комп`ютерних систем, які здійснюють такі операції, особливо несанкціонованому перегляду, копіюванню, зміненню або видаленню носіїв інформації, несанкціонованому вводу даних, а також будь-якому несанкціонованому розкриттю, зміненню або видаленню збереженої інформації; - забезпечити, щоб авторизовані користувачі IT-системи, що здійснюють такі операції, могли отримати доступ тільки до інформації, на яку поширюються їхні права доступу; - розробити організаційну структуру таким чином, щоб вона відповідала зазначеним нижче вимогам.

Статтею 16 Рамкової угоди визначено, що Україна повинна забезпечити, шляхом включення таких зобов`язань до договорів з відповідними особами та суб`єктами, щоб реципієнти фінансування Союзу під час виконання заходів Плану, визнавали походження та забезпечували публічність. Це включає, у разі потреби, зазначення емблеми Союзу та здійснення відповідної заяви про фінансування, що містить слова «фінансується Європейським Союзом - Ukraine Facility» або «співфінансується Європейським Союзом - Ukraine Facility», зокрема, у ході просування заходів та їх результатів, шляхом надання послідовної, дієвої та пропорційної цільової інформації для різних типів аудиторії, у тому числі для медіа та громадськості.

Такі заходи із забезпечення публічності, комунікацій, оприлюднення та поширення інформації повинні здійснюватися в доступному форматі та відповідати Вимогам щодо комунікації та забезпечення публічності зовнішніх дій ЄС, викладених і опублікованих Європейською Комісією, у редакції, чинній на момент виконання заходів.

У відповідності до положень частини 3 статті 1 Рамкової угоди «реципієнт» означає будь-яку особу або суб`єкта, що отримує фінансування від України, у тому числі від органів і суб`єктів, підконтрольних Україні, для реалізації якісних і кількісних заходів, визначених у Плані, включно з підрядниками та субпідрядниками.

«Підрядник» означає фізичну або юридичну особу, яка укладає договір про надання послуг, виконання робіт та/або купівлю-продаж товарів (частина 7 статті 1 Рамкової угоди).

Тобто у рамках цього зобов`язання Україна повинна збирати та забезпечувати прямий доступ для Комісії, OLAF, Аудиторської ради, ECA та EPPO, даних у єдиній електронній базі даних, серед яких: (…) найменування підрядника та субпідрядника, якщо реципієнт коштів є публічним замовником згідно з правом Союзу або національним правом у сфері публічних закупівель; імена, прізвища та дати народження бенефіціарних власників реципієнта коштів, підрядника або субпідрядника, як визначено у Статті 3(6) Директиви Європейського Парламенту і Ради (ЄС) 2015/849 від 20 травня 2015 року(…)

В п.83 Особливостей визначено, що у тендерній документації замовник зазначає про надання інформації щодо субпідрядників/співвиконавців особисто або до їх кінцевих бенефіціарних власників, членів або учасників (акціонерів) юридичних осіб - субпідрядників/співвиконавців не застосовано обмежувальні заходи у вигляді санкцій Європейського Союзу, та про те, що вони не включені до санкційного списку Європейського Союзу. Зазначена інформація підтверджується шляхом формування файла у форматі PDF на сайті www.sanctionsmap.eu (файл у форматі PDF повинен бути сформований не раніше ніж за чотири дні до дати його подання) (…)

Учасник процедури закупівлі під час подання тендерної пропозиції підтверджує інформацію, зазначену в абзацах третьому - сьомому цього пункту, шляхом самостійного декларування.

Переможець процедури закупівлі надає замовнику (..) документ, який підтверджує країну реєстрації кожного субпідрядника/співвиконавця у прийнятній країні, у разі коли переможець процедури закупівлі має намір залучити спроможності інших субпідрядників/співвиконавців; інформацію про те, що до субпідрядників/співвиконавців особисто або до їх кінцевих бенефіціарних власників, членів або учасників (акціонерів) юридичних осіб - субпідрядників/співвиконавців не застосовано обмежувальні заходи у вигляді санкцій Європейського Союзу, та про те, що вони не включені до санкційного списку Європейського Союзу (...).

Судом встановлено, що у тендерній документації передбачено наступне:

пунктами 4.8 та 4.9 додатку 1 до тендерної документації Замовником чітко визначений перелік дозвільних документів, згідно яких учасники можуть довести можливість виконання робіт, які є предметом закупівлі;

пунктом 3.2 додатку 1 до тендерної документації передбачається, що учасник за необхідності самостійно відповідає за одержання всіх необхідних дозволів, ліцензій, сертифікатів, які будуть необхідні для виконання робіт. У складі тендерної пропозиції учасник надав довідку №19 від 15.02.2026 (а.с.141), у якій надав згоду на одержання всіх необхідних дозволів, ліцензій, сертифікатів, які необхідні будуть для виконання робіт;

пункт 4.10 додатку 1 до тендерної документації передбачав надання інформації щодо субпідрядників/співвиконавців, яких учасник планує залучати в обсязі не менше 20 % від вартості договору. Отже, тендерна документація чітко встановлює наявність обов`язку (лише у разі такого залучення). Учасником ТОВ «ІНТЕРПРОФСЕРВІС» у складі тендерної пропозиції надано довідку №24 від 15.02.2026 (а.с.144), якою підтверджено, що він не планує залучати субпідрядників в обсязі не менше ніж 20% . У складі тендерної пропозиції учасник надав довідку №26 від 15.02.2026 (а.с.145), в якій гарантував надання інформації про субпідрядників та постачальників, які будуть залучені в ході виконання робіт, якщо їх залучення неможливо передбачити на етапі подання тендерної пропозиції;

пункт 4.15 додатку 1 до тендерної документації вимагав надати інформацію про учасника та всіх субпідрядників, яких він планує залучити, а також гарантію надання відповідної інформації щодо субпідрядників і постачальників, залучення яких неможливо передбачити на етапі подання тендерної пропозиції.

Таким чином, тендерна документація містила вимоги щодо надання учасниками інформації про всіх субпідрядників, яких він планує залучити до виконання робіт, але такі вимоги можливо виконати лише у разі залучення субпідрядника.

Однак, ані норми закону, ані тендерна документація не містять зобов`язання визначення конкретного субпідрядника для всіх видів спеціалізованих робіт, вже на стадії подання пропозиції для учасника закупівлі, так як роботи можуть бути виконані і власними силами учасника закупівлі, без залучення субпідрядників, даний обов`язок виникає у разі якщо

При цьому, у довідці від 15.02.2026 № 26 ТОВ «ІНТЕРПРОФСЕРВІС» гарантує, що інформація про субпідрядників буде надана у разі їх залучення в процесі виконання договору, а довідкою №24 від 15.02.2026 підтверджено, що він не планує залучати субпідрядників в обсязі не менше ніж 20%.

Також слід зазначити, що п.4.8 договору від 12.03.2026 №НБ/Г97-03/26 (а.с.18), який був укладений за результатами проведеної Закупівлі, передбачає подання відповідно інформації щодо субпідрядників, що свідчить про дотримання позивачем міжнародного та національного законодавства, і як наслідок відсутність правових та фактичних підстав для висновку про невідповідність тендерної пропозиції вимогам тендерної документації.

З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про відсутність у діях позивача ознак недобросовісної поведінки чи ухилення від виконання норм закону.

Стосовно порушення вимог п. 3 та п. 17 Особливостей, та п. 84 Загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2005 №668 (далі - Загальні умови) та обгрунтовує наступним: «Замовником в електронній системі закупівель 16.03.2026 опубліковано Договір, предметом якого є роботи «Нове будівництво протирадіаційного укриття Запорізької гімназії № 97 за адресою: м. Запоріжжя, пр. Героїв Національної Гвардії України, 27» згідно ДК 021:2015 код 45210000-2 Будівництво будівель. Проте, на порушення вимог, встановлених пунктом 84 Загальних умов, в Плані фінансування робіт (Додаток 1 до Договору) не зазначено НАПРЯМІВ ФІНАНСУВАННЯ (ВИДІВ ВИТРАТ) на поточний рік».

Відповідно до п. 83 Загальних умов, фінансування робіт (будівництва об`єкта) проводиться за планом, який складається замовником, узгоджується з інвестором (головним розпорядником бюджетних коштів) та підрядником і є невід`ємною частиною договору підряду.

Відповідно до п. 84 Загальних умов, план фінансування будівництва складається на весь період будівництва за роками, а на поточний рік - за місяцями з визначенням джерел та напрямів фінансування (видами витрат). Щомісячний розподіл коштів для перехідних об`єктів будівництва щороку узгоджується сторонами у визначені договором підряду строки. Відповідно до договору підряду замовник має право у визначені строки уточнити план фінансування будівництва на поточний рік з урахуванням наявних у нього коштів, обсягів фактично виконаних робіт тощо.

План фінансування визначений Додатком №1 до Договору (а.с.25,58).

План фінансування до Договору: був складений на весь період будівництва за роками 2026-2027, так на 2026 рік обсяг фінансування 162 421 838,00 грн, а на 2027 рік 161 621 838,00 грн; на поточний рік (2026) містив розбивку за місяцями; також визначені джерела фінансування (за рахунок коштів місцевого бюджету, відповідно до бюджетних призначень, доведених Замовнику головним розпорядником коштів за КПКВК МБ 0611300 "Підготовка та реалізація публічних інвестиційних проектів / програм публічних інвестицій за рахунок коштів місцевого бюджету в галузі освіти"); визначав напрями фінансування (видами витрат) (а саме: фінансування спрямоване на нове будівництво протирадіаційного укриття Запорізької гімназії № 97 за адресою: м. Запоріжжя, пр. Героїв Національної Гвардії України, 27»).

Суд погоджується з обґрунтуванням позивача, що чинним законодавством не визначений чіткий перелік факторів, які ідентифікують напрями фінансування (види витрат), а тому визначення спрямування фінансування на «нове будівництво протирадіаційного укриття», дає чітке розуміння спрямування коштів та витрат.

Зокрема слід зазначити, що Додатковою угодою № 2 від 07.04.2026 до Договору (копія додається) були внесені зміни зокрема до Плану фінансування, в якому розширено і деталізовано інформацію щодо напрямів фінансування (видів витрат).

Стосовно порушення вимог пункту 11 частини першої статті 10 Закону та пункту 15 Порядку розміщення інформації про публічні закупівлі затверджено наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України 11 червня 2020 року № 1082 (далі - Порядок № 1082) відповідач зазначає наступне: «Відповідно до пункту 15 Порядку№ 1082 замовник розміщує в електронній системі закупівель у форматі PDF та машинозчитувальному форматі текстових даних (ТХТ RTF MD, ODT, DOC(X), (X)HTML) зміни до договору про закупівлю, зазначеного в абзацах другому і третьому частини першої статті 41 Закону (у тому числі документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси, у разі зміни цін на них), у випадках, передбачених частиною п`ятою статті 41 Закону. За результатами моніторингу процедури закупівлі установлено, що Замовник додатковою угодою від 12.03.2026 № 1 продовжив строк дії Договору та строк виконання зобов`язань щодо виконання робіт на підставі підпункту 4 пункту 19 Особливостей (продовження строку дії договору про закупівлю та/або строку виконання зобов`язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послугу разі виникнення документально підтверджених об`єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови, що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю), що відповідає пункту 4 частини п`ятої статті 41 Закону. При цьому, Замовником 16.03.2026 в електронній системі закупівель опубліковано зазначену додаткову угоду лише у форма ті PDF. Отже, Замовником не оприлюднено в електронній системі закупівель додаткову угоду від 12.03.2026 №1 до Договору у машинозчитувальному форматі, чим порушено вимоги пункту 11 частини першої статті 10 Закону та пункту 15 Порядку № 1082».

Відповідачем не заперечувалося, що позивач врахував зауваження відповідача ще під час проведення перевірки та оприлюднив додаткову угоду у машинозчитувальному форматі. Таким чином, вказане зауваження також було усунуте.

Наведене порушення не мало жодного впливу на визначення переможця, ціну закупівлі чи обсяг робіт, а отже усунення цього недоліку підтверджує відсутність підстав для застосування крайнього заходу у вигляді припинення зобов`язань за договором.

Стосовно обраного способу усунення виявленого порушення шляхом зобов`язання здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень шляхом припинення зобов`язань за договором, суд звертає увагу, що Верховний суду від 12.02.2026 у справі №420/17767/23 зазначив, що: «суди попередніх інстанцій помилково вважали, що визначений в оскаржуваному висновку спосіб усунення виявлених порушень у вигляді припинення зобов`язань за договором є неналежним і неконкретизованим, у зв`язку з чим дійшли помилкового висновку про необхідність його скасування, незалежно від доведення або спростування правомірності зафіксованих у ньому порушень», тобто відповідачем може бути обрано такий спосіб усунення виявлених порушень, за умови обгрунтованості таких висновків.

Таким чином, з огляду на наведені вище обставини, суд дійшов висновку про невідповідність оскаржуваного висновку відповідача критеріям обґрунтованості та вмотивованості, що є підставою для визнання його протиправним і скасування.

Інші доводи сторін не впливають на вищевикладені висновки суду та їх не спростовують.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому, ч. 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

При вирішенні питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями139,241,243-246,250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ДЕРЖАВНОГО ПІДПРИЄМСТВА "МІСЦЕВІ ДОРОГИ ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ" (69095, м. Запоріжжя, вул. Поштова, буд. 159-Б, код ЄДРПОУ 42698149) до ПІВНІЧНО-СХІДНОГО ОФІСУ ДЕРЖАУДИТСЛУЖБИ (61022, м.Харків, Майдан Свободи, буд.5, Держпром, 4 підїзд, 10 пов, код ЄДРПОУ 40478572), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ІНТЕРПРОФСЕРВІС" (69035, м. Запоріжжя, б.Примаченко Марії, буд. 11, офіс 23, код ЄДРПОУ 41471185)- задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати Висновок про результати моніторингу процедури закупівлі № UA-2026-01-29-005141-a від 02.04.2026.

Стягнути на користь ДЕРЖАВНОГО ПІДПРИЄМСТВА "МІСЦЕВІ ДОРОГИ ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ" (69095, м. Запоріжжя, вул. Поштова, буд. 159-Б, код ЄДРПОУ 42698149) понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 2662,40 грн (дві тисячі шістсот шістдесят дві гривні 40 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань ПІВНІЧНО-СХІДНОГО ОФІСУ ДЕРЖАУДИТСЛУЖБИ (61022, м.Харків, Майдан Свободи, буд.5, Держпром, 4 підїзд, 10 пов, код ЄДРПОУ 40478572).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення виготовлено в повному обсязі 12.06.2026.

Суддя О.В. Конишева