Єдиний державний реєстр судових рішень
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про прийняття звіту про виконання судового рішення
11 червня 2026 року м. Житомир Справа № 240/18019/24
категорія 106030000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Майстренко Н.М., розглянувши звіт Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України , про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 28.11.2024 у справі №240/18019/24 адміністративний позов задоволено, зокрема:
- визнано протиправною бездіяльність Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України щодо розрахунку та виплати ОСОБА_1 з 29.07.2022 по 19.05.2023 належних сум грошового забезпечення без врахування розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року Законом України від 19.11.2021 № 1928-ІХ "Про Державний бюджет України на 2022 рік" та Законом України від 03.11.2022 року № 2710-IX "Про Державний бюджет України на 2023 рік";
- зобов`язано Фінансове управління Генерального штабу Збройних Сил України здійснити перерахунок ОСОБА_1 з 29.07.2022 по 19.05.2023 належних сум грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року Законом України від 19.11.2021 № 1928-ІХ "Про Державний бюджет України на 2022 рік" та Законом України від 03.11.2022 року № 2710-IX "Про Державний бюджет України на 2023 рік", на відповідний тарифний коефіцієнт, а також провести їх виплату з урахуванням раніше виплачених сум.
13.02.2026 до суду надійшла заява ОСОБА_1 , в порядку статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), у якій він посилається на невиконання відповідачем судового рішення у цій справі та просить зобов`язати відповідача подати оформлений згідно вимог ст.382-2 КАС України звіт про виконання судового рішення у цій справі.
Ухвалою від 23.02.2026 суд вказану заяву задовольнив частково та зобов`язав Фінансове управління Генерального штабу Збройних Сил України протягом трьох місяців подати звіт про виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 28.11.2024 у справі №240/18019/24.
В межах встановленого судом строку від Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України до суду надійшов звіт про виконання судового рішення у цій справі.
Розглянувши поданий звіт та додані до нього матеріали, суд дійшов висновку про таке.
Згідно з частиною 1 статті 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб`єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Враховуючи відсутність відповідних клопотань, суд здійснює розгляд поданого звіту в письмовому провадженні без проведення судового засідання.
Перевіривши правову та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених в основу звіту про виконання судового рішення, дослідивши подані докази, а також матеріали справи, суд зазначає таке.
Відповідно до статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Розділом IV КАС України врегульовано окремі процесуальні питання, пов`язані з виконанням судового рішення, та передбачено, що судовий контроль за виконанням судового рішення здійснює суд, який його ухвалив.
Водночас, особливості судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах визначено статтями 381-1, 382, 382-1, 382-2 та 382-3 КАС України.
Відповідно до частини 1 статті 381-1 КАС України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції.
За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п`ятої статті 382-1 цього Кодексу (частина 1 статті 382-3 КАС України).
Як унормовано частиною 2 статті 382-3 КАС України, суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб`єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
Судом встановлено, що на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 28.11.2024, з врахуванням постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 02.06.2025, по справі № 240/18019/24 Фінансовим управлінням здійснено перерахунок ОСОБА_1 з 29.07.2022 по 19.05.2023 належних сум грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року Законом України від 19.11.2021 №1928-ІХ "Про Державний бюджет України на 2022 рік" та Законом України від 03.11.2022 №2710-IX "Про Державний бюджет України на 2023 рік", на відповідний тарифний коефіцієнт, а також проведено часткову їх виплату з урахуванням раніше виплачених сум, а саме: загальна сума нарахування згідно рішення 145 054,59 грн.; сума часткового погашення заборгованості виплачено 9 904,00 грн.; з них утримано податків і зборів 23%: 2 277,92 грн. (де ПДФО 18% - 1 782,72 грн., військовий збір 5% - 495,20 грн.); фактично перераховано на рахунок 7 626,08 грн.; залишок заборгованості 135 150,59 грн. (сума до виплати 104 065,96 грн. за умови збереження чинних ставок оподаткування).
Зауважено, що повна оплата буде виконана Фінансовим управлінням після надходження фінансування від забезпечувального фінансового органу, всі дії щодо витребування коштів Фінансовим управлінням здійснюються. На даний момент кошти для виконання даного рішення суду відсутн.і
Суд зазначає, що виконання рішення суду залежить не тільки від дій відповідача, а й від здійснення відповідного фінансування (надходження до нього коштів), присуджених за судовим рішенням. Відсутність відповідного фінансового забезпечення боржника на виконання судового рішення не може вважатися невиконанням такого рішення без поважних причин. Невиплата в повному обсязі коштів на виконання рішення суду зумовлена не недбалістю відповідача чи неналежним виконанням своїх обов`язків, а відсутністю відповідного фінансового забезпечення боржника на виконання судового рішення, що не може вважатися невиконанням такого рішення без поважних причин, оскільки виділення коштів на фінансування не залежить від волі керівника відповідача і вимагати від нього дій, які виходять за межі його повноважень, немає правових підстав.
Зокрема, суд ураховує, що у постанові від 24 липня 2023 року у справі №420/6671/18 Верховний Суд зазначив, що фактичне, у повному обсязі виконання судового рішення, можливо лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок Державного бюджету України. Водночас, стягнення з суб`єкта владних повноважень коштів, які знаходяться на його рахунках, але призначені для іншої мети, може поставити під загрозу функціонування такого суб`єкта, виконання покладених на нього функцій та, відповідно, нанесення шкоди необмеженій кількості осіб.
Відповідно до правового висновку, викладеного у постанові Верховного Суду від 24 січня 2018 року у справі №405/3663/13-а, невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.
Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.
Суд враховує відсутність в діях відповідача вини щодо невиконання рішення суду в частині виплати заборгованості. Суду не надано жодних доказів того, що відповідач умисно не виконує рішення суду.
Отже, встановлення подальшого судового контролю за виконанням рішення суду в цій справі може призвести лише до встановлення відповідачу нового строку для подання звіту про виконання судового рішення, але це не призведе до відновлення порушених прав позивача.
Відтак, за наслідками розгляду поданого відповідачем звіту та доданих до нього матеріалів суд дійшов висновку про відсутність у суду підстав для встановлення нового строку подання звіту та про наявність підстав для постановлення ухвали про прийняття звіту.
Керуючись статтями 243, 248, 381-1, 382-1, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Прийняти звіт Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України про виконання судового рішення в адміністративній справі № 240/18019/24 за позовом ОСОБА_1 до Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України , про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Суддя Н.М. Майстренко