Рішення № 137337755, 11.06.2026, П'ятихатський районний суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
11.06.2026
Номер справи
190/1337/26
Номер документу
137337755
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 190/1337/26

Провадження №2-о/190/40/26

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 червня 2026 року м.Пятихатки

П`ятихатський районний суд Дніпропетровської області в складі:

головуючої судді Кудрявцевої Ю.В.

за участю секретаря Пронської Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. П`ятихатки в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Південний відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кам`янське Кам`янського району Дніпропетровської області Дніпровського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України,-

встановив:

11 червня 2026 року ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою, у якій просить встановити факт смерті своєї доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки м.Добропілля, Донецької області, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце смерті - місто Алчевськ, Луганської області, Україна, що віноситься до тимчасово окупованої території України.

Заява обґрунтована тим, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 є матір`ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 у місті Алчевськ, Луганської області (на момент смерті була зареєстрована за адресом: АДРЕСА_1 ). Місто Алчевськ на момент смерті та станом на день подання цієї заяви є тимчасово окупованою територією України та включене до Переліку територій, на яких ведуться (велись) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Наказом Міністерства розвитку громад на територій від 28.02.2025 року № 376. Факт смерті підтверджується свідоцтвом про смерть НОМЕР_1 від 05.05.2023 року, виданого окупаційною владою, а також фотографіями з місця поховання. Отримати медичне свідоцтво про смерть державного зразка та зареєструвати смерть у відділі ДРАЦС згідно з чинним законодавством України наразі неможливо, оскільки органи державної влади у місті Алчевськ, Луганської області тимчасово не здійснюють свої повноваження. Встановлення факту смерті в судовому порядку необхідно для подальшої реєстрації цього факту в органах державної реєстрації актів цивільного стану та отримання відповідного документу свідоцтва про смерть, згідно чинного законодавства України.

Оскільки, особа померла на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, який може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті особи, відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», заявник просить суд встановити факт, що має юридичне значення з метою отримання свідоцтва про смерть державного зразка для державної реєстрації смерті померлої особи, проведеної державним органом України.

Згідно із частиною другою статті 317 ЦПК України справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.

Ухвалою П`ятихатського районного суду Дніпропетровської області від 11 червня 2026 року відкрито провадження у справі та призначено до розгляду на 11 червня 2026 року о 16:00 год., про що повідомлено учасників провадження.

Заявник ОСОБА_1 у судове засідання не з`явилася, про розгляд справи повідомлена належним чином, надала через канцелярію суду заяву з проханням розглянути справу у її відсутність. Заявлені вимоги підтримує у повному обсязі.

Заінтересована особа - Південний відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кам`янське у судове засідання свого представника не направили, заяв та клопотань про відкладення розгляду справи не надходило.

Дослідивши матеріали справи та проаналізувавши надані докази, суд вважає, що заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України підлягає задоволенню, з таких підстав.

Згідно копії свідоцтва про народження VIII-HO (зазначено рос.мовою), - ОСОБА_2 родилась ІНФОРМАЦІЯ_5 ; батько - ОСОБА_3 , матір - ОСОБА_4 (а.с.5)

Відповідно до копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 05.05.2023 року (виданого на російській мові), - ІНФОРМАЦІЯ_6 в г.Алчевск, Луганская Народная Республика, Российская Федерация умерла ОСОБА_2 . (а.с.7).

Факт смерті доньки заявниці - громадянки України ОСОБА_2 підлягає державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру актів цивільного стану України. Внесення до Реєстру запису про смерть та наступна видача свідоцтва про смерть обумовлено необхідністю, зокрема, для державної реєстрації смерті померлої особи.

Відповідно до пункту 5 частини другої статті 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Згідно із пунктом 8 частини першої статті 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Статтею 317 ЦПК передбачено, що заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.

Як роз`яснено у пункті 1 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 31.03.1995 року № 5, в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

Відповідно до частини першої, другої статті 317ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника. Заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.

Згідно ч. 1 ст.9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державною фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.

Згідно положень ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно п.18 Постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року, рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.

Згідно з Наказом № 309, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23.12.2022 за №1668/39004 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», - місце смерті доньки заявниці є тимчасово окупованою територією.

Відповідно до роз`яснень, наданих в п.13 Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин.

Тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території (стаття 1, 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»).

Згідно із пунктами 1, 2, 3 статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Відповідно до частини другої та третьої статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Таким чином, судом встановлено, що заявник не має можливості здійснити державну реєстрацію смерті доньки, яка померла на тимчасово окупованій території України та реалізувати інші права та обов`язки, що стало підставою звернення до суду з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення.

Згідно з частинами першою та другої статті 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» Україна вживає всіх необхідних заходів щодо гарантування прав і свобод людини і громадянина, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, усім громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території. Україна зобов`язується підтримувати і забезпечувати економічні, фінансові, політичні, соціальні, інформаційні, культурні та інші зв`язки з громадянами України, які проживають на тимчасово окупованій території.

Відповідно до частин другої та третьої статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.

Частиною першою статті 17 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.

Згідно із статтею 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Статтею 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» встановлено, що Державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; рішенням суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі якщо заява надійшла після закінчення одного року з дня настання смерті; встановлення у судовому порядку факту смерті; звернення для реєстрації смерті особи, оголошеної судом померлою.

З досліджених вище письмових матеріалів справи встановлено, що місцем смерті доньки заявниці є тимчасово окупована територія України і свідоцтво про її смерть видане на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження, що у інший спосіб, ніж шляхом звернення до суду із даною заявою, провести реєстрацію смерті та отримати свідоцтво про смерть на території України неможливо, відтак суд дійшов висновку, що заява про встановлення факту смерті підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 1, 5, 9, 17, 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», статтею 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», статтею 7 Закону України «Про громадянство України», статтями 2, 4-5, 76-81, 263-265, 293, 315-317, 319, 354, 430 ЦПК України, суд

ухвалив:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Південний відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кам`янське Кам`янського району Дніпропетровської області Дніпровського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, - задовольнити.

Встановити факт смерті громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , уродженки м.Добропілля, Донецької області, Україна, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в м.Алчевськ, Луганської області, Україна.

Рішення суду у частині встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-дений строк з дня проголошення рішення. У випадку, якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрована та проживає як ВПО за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_3 ;

Заінтересована особа: Південний відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кам`янське Кам`янського району Дніпропетровської області Дніпровського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, ЄДРПОУ 25516868, місцезнаходження: 51938, Дніпропетровська область, Кам`янський район, м.Кам`янське, вул.Ялтинська,буд.2.

Суддя П`ятихатського районного суду

Дніпропетровської області Ю.В.Кудрявцева