Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд 61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
11 червня 2026 року № 520/15083/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мельникова Р.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) до військової частини НОМЕР_2 (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_4 щодо невключення ОСОБА_1 до наказу про нарахування та виплату додаткової винагороди у розмірі до 100000 грн. на місяць за період з 01.02.2023 по 25.06.2023, з 06.07.2023 по 25.08.2023, з 05.09.2023 по 01.12.2023 виплата якої передбачена пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 р. № 168 в розрахунку на місяць пропорційно часу участі, як такому, що брав безпосередню участь у бойових діях або забезпечував здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій російською федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів;
- зобов`язати військову частину НОМЕР_4 включити ОСОБА_1 до наказу про нарахування та виплату додаткової винагороди у розмірі до 100000 грн. на місяць з 01.02.2023 по 25.06.2023, з 06.07.2023 по 25.08.2023, з 05.09.2023 по 01.12.2023 виплата якої передбачена пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 р. № 168 в розрахунку на місяць пропорційно часу участі, як такому, що брав безпосередню участь у бойових діях або забезпечував здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема, на тимчасово окупованій російською федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів та виплати з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовної заяви позивачем зазначено, що відповідачем йому протиправно не нараховано та не виплачено додаткову винагороду у розмірі до 100000 грн, яка передбачена пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 р. № 168 в розрахунку на місяць пропорційно часу участі, як такому, що брав безпосередню участь у бойових діях або забезпечував здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення).
Ухвалою суду від 17.06.2025 року прийнято адміністративну справу до розгляду, відкрито спрощене провадження у справі. Витребувано від Військової частини НОМЕР_4 відомості, щодо наявності/відсутності документального підтвердження ознайомлення ОСОБА_1 до 24.05.2025 з розміром та складовими нарахованого та виплаченого грошового забезпечення, зокрема додаткової винагороди передбаченої пунктом 1 постанови Кабінету МІНІСТРІВ України від 28.02.2022 р. № 168 у спірних періодах: з 01.02.2023 по 25.06.2023, з 06.07.2023 по 25.08.2023, з 05.09.2023 по 01.12.2023; докази направлення/видачі розрахункових листів, довідок про грошове забезпечення.
Копію ухвали та позовної заяви з додатками судом направлено відповідачу у його електронний кабінет "Електронного суду", про що в матеріалах справи міститься довідка про доставку документа.
Відповідач правом подати відзив на позовну заяву не скористався. Витребувані докази до суду також не подано.
Ухвалою суду від 21.04.2026 клопотання представника позивача - задоволено. Замінено відповідача у справі у порядку процесуального правонаступництва шляхом заміни військової частини НОМЕР_4 (ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) на її правонаступника - військову частину НОМЕР_2 (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ).
Копію ухвали та позовної заяви з додатками судом направлено відповідачу у його електронний кабінет "Електронного суду", про що в матеріалах справи міститься довідка про доставку документа.
Від представника відповідача до суду надійшли письмові пояснення, в яких відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував, оскільки у спірні періоди були відсутні підстави для нарахування позивачу збільшеної до 100000 грн додаткової винагороди передбаченої пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 р. № 168.
Відповідно до ч.5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Отже, зважаючи на зміст поданих відповідачем пояснень, суд вважає за можливе здійснити розгляд справи за відсутності витребуваних доказів, виходячи з наявних у матеріалах справи відомостей.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, проаналізувавши доводи позову та заперечень проти нього, суд встановив таке.
ОСОБА_1 з 25.02.2022 року на підставі наказу командира військової частини НОМЕР_4 від 25.02.2022 №26 зарахований до списків особового складу частини та на всі види забезпечення. На підставі наказу командира військової частини НОМЕР_4 від 01.12.2023 №342 позивач справи та посаду склав та вибув до нового місця служби.
Як вбачається з довідки про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України від 22.05.2025 №1573/1535 виданої командиром військової частини НОМЕР_4 на підставі відповідних бойових розпоряджень, бойових наказів, відомостей з журналів ведення бойових дій військової частини НОМЕР_4 (реквізити первинних документів зазначаються безпосередньо у довідці), ОСОБА_1 у періоди з 25.02.2022 по 30.08.2022, з 05.09.2022 по 25.06.2023, з 06.07.2023 по 25.08.2023, з 05.09.2023 по 01.12.2023 у складі НОМЕР_6 об ТрО брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв?язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в: м. Красноград Красноградського району Харківської області; м. Харків; с. Дворічна Куп?янського району Харківської області; с. Бугаївка Ізюмського району Харківської області; н.п. Часів Яр Бахмутського району Донецької області; с. Ступочки Краматорського району Донецької області; АДРЕСА_2 (а.с.45-46).
Разом з тим, з витягу з особового рахунку військовослужбовця за період з 25.02.2022 до 01.12.2023 від 22.05.2025 №1573/1527 виданої військовою частиною НОМЕР_4 , не вбачається відомостей, щодо нарахування та виплати позивачу додаткової винагороди передбаченої пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 р. № 168 (а.с.47-48).
Позивач, через свого представника звернувся до військової частини НОМЕР_4 , щодо нарахування та виплати йому пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 р. № 168 у розмірі збільшеному до 100000 грн в розрахунку на місяць пропорційно часу участі, як такому, що брав безпосередню участь у бойових діях або забезпечував здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій російською федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів за періоди з 01.02.2023 по 25.06.2023, з 06.07.2023 по 25.08.2023, з 05.09.2023 по 01.12.2023.
Військовою частиною НОМЕР_4 представнику позивача надано відповідь від 24.05.2025 №153/1554, в якій зазначено про відсутність для нарахування та виплати відповідної винагороди у збільшеному до 100000 грн розмірі, оскільки у період з лютого 2023 до травня 2024 військова частина НОМЕР_4 була розташована біля АДРЕСА_2 та не залучалася до безпосередньої участі у бойових діях або здійсненні заходів необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв?язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах їх здійснення (а.с.35).
Позивач не погоджуючись з бездіяльністю відповідача, звернувся до суду з позовом.
Суд, розглядаючи справу по суті заявлених позовних вимог, виходив з такого.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 5 ст. 17 Конституції України, держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Закон України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей від 20.12.1991 № 2011-ХІІ (в подальшому - Закон 2011-ХІІ) визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Згідно з ст. 1 Закон № 2011-ХІІ, соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі.
Відповідно до ч. 1-4 ст. 9 Закону № 2011-XII, держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Так, пунктом 1 Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 Про введення воєнного стану в Україні, затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.
Пунктом 4 цього Указу визначено Кабінету Міністрів України невідкладно, зокрема, забезпечити фінансування та вжити в межах повноважень інших заходів, пов`язаних із запровадженням правового режиму воєнного стану на території України.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 Про загальну мобілізацію, у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до частини другої статті 102, пунктів 1, 17, 20 частини першої статті 106 Конституції України, постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію, яка проводиться на всій території України.
Пунктом 6 цього Указу визначено Кабінету Міністрів України забезпечити фінансування та вжити в межах повноважень інших заходів, пов`язаних з оголошенням та проведенням загальної мобілізації.
На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 № 64 Про введення воєнного стану в Україні та № 69 Про загальну мобілізацію Кабінетом Міністрів України 28.02.2022 прийнята постанова Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану" (в подальшому - Постанова № 168).
Відповідно до п. 1 Постанови № 168 (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Особам рядового і начальницького складу територіальних (міжрегіональних) воєнізованих формувань Державної кримінально-виконавчої служби, що залучаються Головнокомандувачем Збройних Сил до складу оперативно-стратегічного угруповання відповідної групи військ для безпосередньої участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, виплачується додаткова винагорода в розмірі до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).
Особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, які виконують бойові (спеціальні) завдання у складі органу військового управління, штабу угруповання військ (сил) або штабу тактичної групи до пункту управління оперативно-стратегічного угруповання військ включно (у тому числі поза районами ведення бойових (воєнних) дій), який здійснює оперативне (бойове) управління військовими частинами та підрозділами, що ведуть воєнні (бойові) дії на лінії бойового зіткнення на відстані виконання бойових (спеціальних) завдань військовою частиною (підрозділом, зокрема зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки), розмір додаткової винагороди може бути збільшений відповідно до умов та розмірів, визначених Міністерством оборони, але не більше ніж до 50000 гривень.
Установлено, що керівники відповідних міністерств та державних органів визначають порядок і умови виплати додаткової винагороди, одноразової грошової допомоги, розміри виплати додаткової винагороди в розмірі до 30000 гривень.
З аналізу наведених норм слідує, що військовослужбовці мають право на виплату додаткової винагороди, в тому числі додаткової винагороди у збільшеному розмірі у разі безпосередньої участі військовослужбовців Збройних Сил у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, вони набувають права на отримання додаткової винагороди, збільшеної до 100000 грн. пропорційно часу участі у таких діях та заходах. За інші періоди несення служби військовослужбовці Збройних Сил отримують додаткову винагороду в розмірі 30000 грн. При цьому порядок і умови виплати додаткової винагороди в розмірах, встановлених Постановою № 168, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.
З метою врегулювання порядку виплати військовослужбовцям Збройних Сил України додаткової винагороди, передбаченої постановою № 168, Міністром оборони України видано Окреме доручення № 912/з/29 від 23.06.2022, пунктом 1 якого установлено, що під терміном безпосередня участь військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (далі - бойові дії або заходи) слід розуміти виконання військовослужбовцем: бойових завдань у складі військової частини (підрозділу), яка (який) веде воєнні (бойові) дії у складі діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави (визначених Головнокомандувачем Збройних Сил України або начальником Генерального штабу Збройних Сил України) в районі ведення воєнних (бойових) дій; бойових (спеціальних) завдань на лінії бойового зіткнення (в межах району виконання бойових (спеціальних) завдань військовою частиною (підрозділом, у тому числі зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки)) під час перебування у складі органу військового управління, штабу угрупування військ (сил) або штабу тактичної групи, включеної до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави; бойових (спеціальних) завдань із всебічного забезпечення діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави безпосередньо в районі ведення бойових дій згідно з бойовими розпорядженнями; бойових завдань з ведення руху опору на територіях України, тимчасово окупованих (захоплених) противником; завдань з ведення оперативної (військової, спеціальної) розвідки в районі ведення бойових дій або на територіях України, тимчасово окупованих (захоплених) противником; бойових завдань з відбиття збройного нападу (вогневого ураження противника) на об`єкти, що охороняються, звільнення таких об`єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою; бойових завдань з пошуку, виявлення та знешкодження диверсійно-розвідувальних груп, незаконних збройних формувань (озброєних осіб); виконання бойових завдань з вогневого ураження повітряних цілей; виконання бойових завдань у районах ведення бойових дій з виявлення повітряних цілей; здійснення польотів у районах ведення воєнних дій, ведення повітряного бою; здійснення заходів з виводу повітряних суден з під удару противника з виконанням зльоту; виконання бойових (спеціальних) завдань кораблями, катерами, суднами в морській, річковій акваторії.
Пунктом 2 Окремого доручення Міністра № 912/з/29 передбачено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям (у тому числі військовослужбовцям строкової служби та курсантам вищих військових навчальних закладів і військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти) встановлювати виплату щомісячної додаткової винагороди (пропорційно із розрахунку на місяць) в розмірах, зокрема: 100000 гривень - військовослужбовцям, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (пропорційно часу участі у таких діях або заходах).
Згідно з п. 3 Окремого доручення Міністра № 912/з/29, райони ведення бойових дій слід визначати відповідними рішеннями (наказами, директивами, розпорядженнями) Головнокомандувача Збройних Сил України, а склад діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави - відповідними рішеннями (наказами, директивами, розпорядженнями) Головнокомандувача Збройних Сил України або начальника Генерального штабу Збройних Сил України.
Окремо, відповідними рішеннями (наказами, директивами, розпорядженнями) Головнокомандувача Збройних Сил України визначати інші райони ведення бойових дій (у т.ч. повітряного простору), в яких також здійснювалися заходи з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії з визначенням конкретного місця та часу їх проведення.
Документальне підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у період здійснення зазначених дій або заходів здійснювати на підставі таких документів: бойовий наказ (бойове розпорядження); журнал бойових дій (вахтовий, навігаційно-вахтовий, навігаційний журнал) або журнал ведення оперативної обстановки або бойове донесення (підсумкове, термінове, позатермінове) або постова відомість (під час охорони об`єкта, на який було здійснено збройний напад); рапорт (донесення) командира підрозділу (групи) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань.
Про підтвердження безпосередньої участі відряджених військовослужбовців у бойових діях або заходах надавати довідку керівника органу військового управління, штабу угрупування військ (сил), штабу тактичної групи, командира військової частини (установи, навчального закладу), до яких для виконання завдань відряджений військовослужбовець.
Пунктом 4 Окремого доручення Міністра № 912/з/29, доручено керівникам органів військового управління, штабів угрупувань військ (сил), штабів тактичних груп, командирам військових частин (установ, навчальних закладів), що входять до складу діючих угруповань військ (сил) оборони держави, до яких відряджені військовослужбовці, щомісячно до 5 числа повідомляти органи військового управління, військові частини (установи, навчальні заклади) за місцем штатної служби цих військовослужбовців про дні безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або заходах за минулий місяць за формою, наведеною в додатку № 1 до цього доручення.
У разі, якщо військовослужбовці були відряджені до військових частин (установ), що входять до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави з однієї військової частини, то безпосередня участь у бойових діях цих військовослужбовців може підтверджуватися однією довідкою з відображенням в ній термінів безпосередньої участі у бойових діях або заходах кожного військовослужбовця за формою, наведеною у додатку № 2 до цього доручення.
Згідно із пунктами 5 та 6 зазначеного окремого доручення, виплату додаткової винагороди в розмірі 100000 гривень або 30000 гривень здійснювати на підставі наказів: командирів (начальників) військових частин (військових навчальних закладів, установ, організацій) (далі - військові частини) - особовому складу військової частини; керівника вищого органу військового управління - командирам (начальникам) військових частин.
В цих наказах про виплату додаткової винагороди виходячи з розміру 100000 гривень за місяць обов`язково зазначати підстави для його видання з посиланням на бойовий наказ (бойове розпорядження) тощо (зразок наведено в додатку № 3 до цього доручення).
Накази про виплату додаткової винагороди за минулий місяць видавати до 5 числа поточного місяця на підставі рапортів командирів підрозділів.
Згідно з п. 14 Окремого доручення Міністра № 912/з/29, це доручення застосовувати з 01.06.2022 (крім абзацу третього пункту 1, абзацу четвертого пункту 7 та підпункту 9.11 пункту 9 (в частині виплати додаткової винагороди військовослужбовцям за час проходження підготовки (навчання) за кордоном щодо порядку застосування, обслуговування та ремонту різних видів озброєння та військової/спеціальної техніки) цього доручення, які застосовувати з 24.02.2022).
Таким чином, підставами для виплати військовослужбовцям, які брали безпосередню участь у бойових діях у певний період, додаткової винагороди у розмірі до 100000 грн., передбаченої Постановою КМУ № 168, є бойовий наказ (бойове розпорядження), журнал бойових дій; журнал ведення оперативної обстановки; бойове донесення або постова відомість; рапорт (донесення) командира підрозділу (групи) про участь кожного військовослужбовця у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань та довідка командира військової частини, до якої для виконання завдань відряджений військовослужбовець. Передбачений цим окремим дорученням перелік видів бойових дій і заходів, які вважаються безпосередньою участю у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, є вичерпним.
Відповідно до ст. 1 Закону України від 06.12.1991 № 1932-XII Про оборону України бойові дії - це форма застосування з`єднань, військових частин, підрозділів (інших сил і засобів) Збройних Сил України, інших складових сил оборони для вирішення бойових (спеціальних) завдань в операціях або самостійно під час відсічі збройної агресії проти України або ліквідації (нейтралізації) збройного конфлікту, виконання інших завдань із застосуванням будь-яких видів зброї (озброєння); район воєнних (бойових) дій - це визначена рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України частина сухопутної території України, повітряного або/та водного простору, на якій впродовж певного часу ведуться або/та можуть вестися воєнні (бойові) дії.
Постановка бойових завдань підрозділам (елементам бойового порядку) здійснюється бойовим наказом, під час ведення бою (дій) або в інших умовах бойової обстановки - бойовим розпорядженням. Зазвичай вони доводяться до командирів підрозділів в усній формі.
Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права, викладений у постановах Верховного Суду від 05.06.2024 в справі № 200/660/23, від 27.06.2024 у справі № 200/3996/23, від 07.08.2025 у справі № 420/33902/24.
У бойовому наказі вказується: висновки з оцінювання противника; завдання, які виконуються силами і засобами старшого командира на напрямку дій військової частини (підрозділу), а також завдання сусідів і розмежувальні лінії з ними; бойове завдання військової частини (підрозділу) та замисел бою (дій); бойові завдання штатним і доданим підрозділам (елементам бойового порядку); норма витрат ракет і боєприпасів на виконання бойового завдання; місце і час розгортання ОКП (ксП) та напрямок його переміщення, порядок передачі управління; час готовності до виконання завдання та порядок доповіді замислу старшому командиру.
У бойовому розпорядженні зазвичай командир вказує: стислі відомості про положення та характер дій противника; завдання, що виконуються силами і засобами старшого командира на напрямку дій підрозділів; бойове завдання підпорядкованим підрозділам; час готовності до бою (дій). За необхідності у ньому можуть бути зазначені завдання військової частини (підрозділу), сусідів та інші дані.
Бойові (попередні бойові) розпорядження і вказівки, які віддає командир усно, записуються в журнал відданих і отриманих розпоряджень, у якому відображається: дата, час і зміст розпоряджень, спосіб їх передачі або отримання, кому вони передані або повинні бути передані, від кого отримані.
Таким чином, суд вважає, що обов`язковою умовою отримання спірної додаткової винагороди є підтвердження безпосередньої участі військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, під час перебування безпосередньо в районах їх ведення (здійснення).
При цьому, для підтвердження такої участі вимагається сукупність інформації, викладеної у наступних документах: бойові накази (бойового розпорядження); журнали бойових дій, журнали ведення оперативної обстановки, бойового донесення або постової відомості; рапорти (донесення) начальника (командира) відповідного підрозділу.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до наказів командира військової частини НОМЕР_4 №111 від 07.04.2023; №143 від 04.05.2023; №191 від 04.06.2023; №229 від 05.07.2023; №261 від 04.08.2023; №290 від 04.09.2023; №335 від 03.10.2023; позивача було включено до виплати особовому складу військової частини НОМЕР_4 за період безпосередньої участі у бойових діях або здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв?язку з військовою агресією російської федерації проти України, у розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах, відповідно до Додатку 1 до цього наказу за періоди з 01.02.2023 до 28.02.2023; з 01.03.2023 до 31.03.2023; з 01.04.2023 до 30.04.2023; з 01.05.2023 до 31.05.2023; з 01.06.2023 до 25.06.2023; з 06.07.2023 до 31.07.2023; з 01.08.2023 до 25.08.2023; з 05.09.2023 до 28.09.2023 (відповідно).
Відповідно до наказів командира військової частини НОМЕР_4 №367 від 03.11.2023; №401 від 03.12.2023 та №426 від 23.12.2023 позивача було включено до виплати особовому складу військової частини НОМЕР_4 за період безпосередньої участі у бойових діях або здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв?язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах їх здійснення, у період здійснення зазначених заходів та виконують бойові (спеціальні) завдання під час ведення бойових (спеціальних) дій на лінії бойового зіткнення з противником на глибину виконання бойових (спеціальних) завдань військовою частиною першого ешелону оборони або наступу до батальйону включно додаткову винагороду в розмірі 30 000 грн 00 коп. у розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах, відповідно до Додатку 1 до цього наказу з 29.09.2023 до 30.09.2023 та з 01.10.2023 до 31.10.2023; з 01.11.2023 до 30.11.2023; та за 01.12.2023 (відповідно).
При цьому, для підтвердження такої участі вимагається сукупність інформації, викладеної у наступних документах: бойові накази (бойового розпорядження); журнали бойових дій, журнали ведення оперативної обстановки, бойового донесення або постової відомості; рапорти (донесення) начальника (командира) відповідного підрозділу.
Так, позивачу військовою частиною НОМЕР_4 видано довідку від 22.05.2025 №1573/1535 про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України.
Суд зазначає, що вищезазначена довідка видана на підставі бойового розпорядження Головнокомандувача ЗСУ від 23.02.2022 року №39/304/92/29, бойового розпорядження Командувача Об`єднаних сил ЗСУ від 23.02.2022 року №313/200/80т, бойового розпорядження ОК « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 24.02.2022 року №01, наказу командира військової частини НОМЕР_7 №61 від 24.02.2022 року, бойового розпорядження командира НОМЕР_6 об ТрО №1 від 24.02.2022 року, розпорядження командувача РУВ «Слобода» №1/Тр від 01.03.2022 року, бойового розпорядження командира НОМЕР_8 обр ТрО №20 від 01.03.2022 року, бойового наказу НОМЕР_6 об ТрО №1 від 01.03.2022 року, бойового розпорядження командира НОМЕР_8 обр ТрО №51 від 22.03.2022 року, бойового розпорядження ОУВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 25.03.2022 року №182т, бойового розпорядження командира НОМЕР_8 обр ТрО №90 від 10.04.2022 року, бойового наказу НОМЕР_6 об ТрО №3 від 14.04.2022 року, бойового наказу 121 ТрО №7 від 26.06.2022 року, бойового розпорядження командира обр ТрО №462 від 27.07.2022 року, бойового розпорядження командувача угрупування військ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » №2/254дск від 01.08.2022 року, бойового наказу НОМЕР_8 об ТрО №11 від 01.08.2022 року, бойового розпорядження командувача угрупування військ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » №2/259дск від 02.08.2022 року, бойового розпорядження командувача угрупування військ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » №2/306дск від 12.08.2022 року, бойового наказу НОМЕР_6 об ТрО №12 від 14.08.2022 року, бойового розпорядження командира 1 ОБр СпП №376 від 15.08.2022 року, бойового розпорядження керівника оборони м. Харків №1/115дск від 28.09.2022 року, розпорядження штабу 4 ОТБр №363 від 29.09.2022 року, бойового наказу НОМЕР_6 об ТрО №13 від 04.10.2022 року, бойового наказу командира 4 ОТБр №277 від 06.10.2022 року, бойового розпорядження командира НОМЕР_8 обр ТрО №780 від 08.10.2022 року, бойового розпорядження командира НОМЕР_8 обр ТрО №787 від 10.10.2022 року, бойового розпорядження командира 3 ОТБр №1775/КП/дск від 11.10.2022 року, бойового розпорядження командира 3 ОТБр №1791/КП/дск від 12.10.2022 року, бойового наказу НОМЕР_6 об ТрО №18 від 14.10.2022 року, бойового розпорядження командира НОМЕР_8 обр ТрО №986 від 25.11.2022 року, бойового наказу НОМЕР_6 об ТрО №21 від 27.11.2022 року, бойового наказу НОМЕР_6 об ТрО №23 від 05.12.2022 року, бойового наказу НОМЕР_6 об ТрО №24 від 10.12.2022 року, бойового наказу НОМЕР_6 об ТрО №25 від 18.12.2022 року, журналу ведення бойових дій військової частини НОМЕР_4 №29дск (розпочатого 24.02.2022 року), бойового розпорядження командира НОМЕР_8 окремої бригади територіальної оборони №6 від 02.01.2023 року, наказу командира військової частини НОМЕР_4 (з адміністративно-господарської діяльності) від 03.02.2023 №46, наказу командира військової частини НОМЕР_4 (з адміністративно-господарської діяльності) від 12.03.2023 №81, бойового наказу НОМЕР_6 об ТрО №2 від 04.01.2023 року, витягу з бойового наказу командира НОМЕР_8 окремої бригади територіальної оборони №383дск від 11.03.2023 року, бойового наказу НОМЕР_6 об ТрО №7 від 15.03.2023 року, бойового розпорядження командира НОМЕР_8 окремої бригади територіальної оборони №673 від 08.05.2023 року, бойового розпорядження командира НОМЕР_8 окремої бригади територіальної оборони №786 від 30.05.2023 року, бойового розпорядження командира НОМЕР_8 окремої бригади територіальної оборони №1194 від 11.08.2023 року, бойового наказу командира НОМЕР_6 об ТрО №7дск від 15.03.2023 року, бойового розпорядження командира НОМЕР_6 об ТрО №2445дск від 01.10.2023 року, бойового розпорядження командира НОМЕР_6 об ТрО №2443дск від 01.10.2023 року, бойового розпорядження командира НОМЕР_8 окремої бригади територіальної оборони №1670дск від 16.11.2023 року, бойового наказу командира НОМЕР_6 об ТрО №11дск від 17.11.2023 року, бойового розпорядження командира НОМЕР_6 об ТрО №2742дск від 31.10.2023 року, бойового розпорядження командира НОМЕР_6 об ТрО №3046дск від 01.12.2023 року, журналу ведення бойових дій військової частини НОМЕР_4 №26дск (розпочатого 15.09.2023 року).
Відповідно до даної довідки, позивач у періоди з 25.02.2022 по 30.08.2022, з 05.09.2022 по 25.06.2023, з 06.07.2023 по 25.08.2023, з 05.09.2023 по 01.12.2023 у складі 121 об ТрО брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в: м. Красноград Красноградського району Харківської області; м. Харків; с. Дворічна Куп`янського району Харківської області; с. Бугаївка Ізюмського району Харківської області; н.п. Часів Яр Бахмутського району Донецької області; с. Ступочки Краматорського району Донецької області; с. Козача Лопань Харківського району Харківської області.
Як вбачається зі змісту позовної заяви, позивач протягом спірного періоду перебував у складі військової частини, яка розміщувалась у населеному пункті с. Козача Лопань.
Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією затвердженого Наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22 грудня 2022 року № 309 (чинного на момент виникнення спірних правовідносин), смт. Козача Лопань Дергачівської міської територіальної громади Харківської області віднесена з 11.09.2022 до територій можливих бойових дій.
Також суд зазначає, що сама по собі видача бойового наказу (розпорядження) не є безумовним доказом виконання військовослужбовцем та його безпосередньої участі у бойових діях чи відповідних заходах, як і лише сам факт виконання позивачем бойових завдань на підставі бойових розпоряджень (наказів) у спірні періоди, здійснюючи заходи з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії рф, не є достатньою підставою для нарахування та виплати додаткової грошової винагороди у розмірі 100 000 гривень, яка передбачена пунктом 1 Постанови № 168.
Такі висновки узгоджуються з правовою позицією викладеною у постанові Другого апеляційного адміністративного суду викладеними у постанові від 11.06.2025 у справі № 520/30971/24.
Судом також враховується, що у постанові від 06.06.2024 у справі № 400/1217/23 Верховний Суд дійшов висновку, що при прийнятті такого рішення (окремого доручення) Міністр оборони України як очільник відповідного міністерства, реалізував делеговані йому повноваження щодо визначення порядку та умов виплати додаткової винагороди військовослужбовцям відповідного військового формування - Збройних Сил України, та з метою забезпечення реалізації пункту 1 Постанови № 168, шляхом прийняття в межах свої повноважень відповідних окремих рішень, визначив на період дії воєнного стану порядок та умови виплати додаткової винагороди, а також документи для підтвердження безпосередньої участі військовослужбовця у бойових діях та заходах.
При дослідженні порядку та умов цієї виплати, Верховний Суд у вказаній постанові зазначив, що перебування військовослужбовця в районі ведення бойових дій само по собі не є достатньою підставою для виплати додаткової винагороди у розмірі до 100 000.00 грн на місяць, передбаченої Постановою № 168. Ключовою умовою для здійснення виплати такої додаткової винагороди є виконання військовослужбовцем спеціальних бойових завдань та заходів, які у розумінні Постанови № 168 означають «безпосередню участь військовослужбовця у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії в період здійснення зазначених заходів» та підтвердження цих обставин відповідними документами.
Документальним підтвердженням можуть слугувати: бойовий наказ (бойове розпорядження), журнал бойових дій або журнал ведення оперативної обстановки (підсумкове, термінове, позатермінове) або бойове донесення або постова відомість (під час охорони об`єкта, на який було здійснено збройний напад), рапорт (донесення) командира підрозділу (групи) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових журнал ведення оперативної обстановки або бойове донесення або постова відомість (спеціальних) завдань.
Аналогічні висновки були викладені Верховним Судом також, зокрема, у постановах від 06.08.2024 у справі № 400/10311/23, від 07.11.2024 у справі № 200/2297/23, від 05.12.2024 у справі № 420/19038/23, від 27.02.2025 у справі № 340/3447/23 та багатьох інших.
У свою чергу, у постанові від 22.04.2025 у справі № 520/17681/23, Верховний Суд у межах тлумачення пункту 1 Окремого доручення № 912/з/29 щодо Військової частини як військової частини Зенітних ракетних військ Повітряних сил Збройних Сил України термін «безпосередня участь військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів» (далі - безпосередня участь) охоплює виконання військовослужбовцем, зокрема:
- бойових завдань у складі частини, що веде бойові дії у складі сил оборони в районі ведення бойових дій (абзац 1);
- бойових завдань з вогневого ураження повітряних цілей противника (абзац 9);
- бойових завдань у районах ведення бойових дій з виявлення повітряних цілей (абзац 10).
Аналіз наведених положень свідчить, що виконання бойових завдань з вогневого ураження повітряних цілей визнається «безпосередньою участю» незалежно від місця їх виконання (тобто навіть поза районами ведення бойових дій). Натомість, виконання бойових завдань з виявлення та супроводу повітряних цілей набуває статусу «безпосередньої участі» лише за умови їх здійснення у районах ведення воєнних дій.
Таким чином, не кожна діяльність підрозділу автоматично прирівнюється до безпосередньої участі у бойових діях. Ключовими критеріями є характер завдання та місце його виконання.
Відповідні висновки суду узгоджуються з правовою позицією викладеною у постанові Другого апеляційного адміністративного суду від 13.04.2026 у справі № 520/28695/24.
Водночас, матеріали справи не містять належних, допустимих, достовірних та достатніх доказів безпосередньої участі позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, його безпосереднього перебування в районах у період здійснення зазначених заходів, а також кількості днів участі у таких діях та заходах.
За таких обставин, у військової частини НОМЕР_2 не було підстав для нарахування та виплати позивачу додаткової винагороди в розмірі 100 000,00 гривень, визначеної пунктом 1 Постанови №168.
З урахуванням встановлених обставин, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог позивача.
Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 243-246, 250, 255, 257-262, 295, 297 КАС України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) до військової частини НОМЕР_2 (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Мельников Р.В.