Ухвала суду № 137312803, 10.06.2026, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.06.2026
Номер справи
380/5602/26
Номер документу
137312803
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про зупинення провадження у справі

справа №380/5602/26

10 червня 2026 року

Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Ланкевича А.З., розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові в порядку загального позовного провадження клопотання представника відповідача про зупинення провадження в адміністративній справі за позовом Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області до Західного офісу Держаудитслужби про визнання протиправною та скасування вимоги, -

в с т а н о в и в :

Позивач звернувся з позовом, в якому просить визнати протиправною та скасувати вимогу Західного офісу Держаудитслужби від 17.03.2026 №131307-14/1891-2026 «Про пред`явлення обов`язкових до виконання вимог щодо усунення виявлених порушень законодавства».

Ухвалою судді від 08.04.2026 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою судді від 05.05.2026 розгляд справи №380/5602/26 ухвалено здійснювати за правилами загального позовного провадження з проведенням підготовчого судового засідання.

Від представника відповідача надійшло клопотання про зупинення провадження у справі. Обґрунтовуючи клопотання, відповідач посилається на те, що предметом оскарження у справі є вимога органу державного фінансового контролю, яка стосується забезпечення відшкодування коштів, що призвели до матеріальної шкоди (збитків). Вказує, що ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 30.03.2026 справу №580/2287/24 у подібних правовідносинах передано на розгляд Судової палати з розгляду справ щодо виборчого процесу та референдуму, а також захисту політичних прав громадян Касаційного адміністративного суду. З огляду на наведене відповідач просить зупинити провадження у справі №380/5602/26 до набрання законної сили рішенням Судової палати з розгляду справ щодо виборчого процесу та референдуму, а також захисту політичних прав громадян Касаційного адміністративного суду у справі №580/2287/24.

Від представника позивача надійшли заперечення щодо задоволення клопотання, в яких зазначає, що підстава для зупинення провадження, передбачена п.5 ч.2 ст.236 КАС України, не є обов`язковою, а тому питання про зупинення вирішується судом на власний розсуд у кожній конкретній справі. Вказує, що правовідносини у справі №580/2287/24 не є подібними до правовідносин у справі, що розглядається, оскільки предметом спору у справі №380/5602/26 є вимога Західного офісу Держаудитслужби від 17.03.2026 №131307-14/1891-2026, яка оскаржується з підстав її винесення з порушенням вимог закону, а не з підстав неправильності обчислення розміру збитків. Зазначає, що необґрунтоване зупинення провадження може призвести до затягування строків розгляду справи та перебування учасників справи у стані невизначеності. З огляду на наведене позивач просить відмовити у задоволенні клопотання відповідача про зупинення провадження у справі.

Вирішуючи клопотання, суд враховує наступне.

Відповідно до п.5 ч.2 ст.236 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) суд може зупинити провадження у справі у разі перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об`єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду - до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції.

Суд установив, що предметом спору у даній справі є правомірність вимоги Західного офісу Держаудитслужби від 17.03.2026 №131307-14/1891-2026, якою на позивача покладено обов`язок щодо усунення виявлених порушень законодавства, зокрема в частині забезпечення відшкодування коштів, що призвели до матеріальної шкоди (збитків).

Водночас ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 30.03.2026 у справі №580/2287/24 за позовом Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Черкаській області до Північного офісу Держаудитслужби в особі Управління Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області, за участю третіх осіб Товариства з обмеженою відповідальністю «ШРБУ-48», Товариства з обмеженою відповідальністю «Мост-Девелопмент», Товариства з обмеженою відповідальністю «ДС Пром Груп», про визнання протиправною та скасування окремих пунктів вимоги, з метою забезпечення єдності практики вирішення спорів у подібних правовідносинах справу передано на розгляд Судової палати з розгляду справ щодо виборчого процесу та референдуму, а також захисту політичних прав громадян Касаційного адміністративного суду.

Предметом спору у справі №580/2287/24 є правомірність вимоги органу державного фінансового контролю про усунення порушень законодавства, виявлених під час проведення ревізії, окремі пункти якої стосуються забезпечення відшкодування зайвих виплат, здійснених внаслідок завищення вартості виконаних робіт.

Як зазначено в ухвалі Верховного Суду від 30.03.2026, під час касаційного перегляду справи №580/2287/24 встановлено наявність неоднакової практики Верховного Суду з питання правової природи вимоги органу державного фінансового контролю та меж її судового контролю за позовом підконтрольної установи. Зокрема, у постановах від 22.10.2020 у справі №820/3089/17, від 31.05.2021 у справі №826/18686/16, від 31.08.2021 у справі №160/5323/20, від 02.11.2021 у справі №420/6808/19, від 12.05.2022 у справі №620/4169/20, від 22.12.2022 у справі №826/13003/17, від 21.03.2023 у справі №560/4370/22 Верховний Суд виходив із того, що всі рішення, дії чи бездіяльність органів державного фінансового контролю, прийняті або здійснені при реалізації ними їхніх владних управлінських функцій, можуть бути окремим предметом судового розгляду при поданні відповідного адміністративного позову, а реалізація контролюючим органом компетенції в частині пред`явлення обов`язкових до виконання вимог і в частині здійснення процедури стягнення заподіяних збитків передбачає наявність різних, окремих, незалежних процедур. Натомість у постановах від 23.04.2019 у справі №820/339/17, від 08.08.2019 у справі №804/9577/13-а, від 11.12.2019 у справі №160/641/19, від 20.03.2020 у справі №814/380/17, від 31.03.2020 у справі №817/650/18, від 07.04.2020 у справі №813/1984/18, від 08.04.2020 у справі №809/504/17, від 12.03.2021 у справі №640/3186/19, від 27.05.2021 у справі №160/8621/19, від 17.06.2021 у справі №440/6907/18, від 31.08.2021 у справі №160/5323/20 та від 03.06.2022 у справі №160/13920/20 Верховний Суд висновував, що законність та правильність обчислення розміру збитків може бути предметом перевірки у судовому порядку за позовом органу державного фінансового контролю про їхнє стягнення, а не у справі за позовом підконтрольного об`єкта про визнання вимоги протиправною.

Аналіз правових норм, що підлягають застосуванню до спірних правовідносин, дає підстави для висновку, що зупинення провадження у справі з підстави, передбаченої п.5 ч.2 ст.236 КАС України, можливе за наявності одночасно двох умов: перегляду судового рішення у касаційному порядку палатою, об`єднаною палатою або Великою Палатою Верховного Суду та подібності правовідносин у справі, що розглядається, і у справі, яка переглядається в касаційному порядку. Метою цієї норми є забезпечення єдності судової практики та уникнення ухвалення судами суперечливих рішень у подібних правовідносинах до формування правового висновку касаційної інстанції.

Подібність правовідносин визначається з урахуванням предмета спору, змісту спірних правовідносин, підстав позову та правового регулювання, що підлягає застосуванню. Так, у справі, що розглядається, та у справі №580/2287/24 предметом спору є правомірність вимоги органу державного фінансового контролю про усунення виявлених порушень законодавства, окремі положення якої стосуються забезпечення відшкодування коштів, що призвели до матеріальної шкоди (збитків). Спірні правовідносини в обох справах врегульовані одними й тими самими нормами Закону України від 26.01.1993 №2939-XII «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» та Порядку проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 №550. Наведене свідчить про подібність правовідносин у цих справах.

Питання, від вирішення якого Судовою палатою з розгляду справ щодо виборчого процесу та референдуму, а також захисту політичних прав громадян Касаційного адміністративного суду у справі №580/2287/24 залежить правозастосування у справі, що розглядається, полягає у визначенні правової природи вимоги органу державного фінансового контролю та меж її судового контролю за позовом підконтрольної установи, зокрема в частині перевірки законності та правильності обчислення розміру збитків.

Суд відхиляє посилання позивача на неподібність правовідносин у справі, що розглядається, та у справі №580/2287/24. Як роз`яснила Велика Палата Верховного Суду у постанові від 12.10.2021 у справі №233/2021/19, подібність правовідносин для цілей застосування приписів процесуального закону, в яких вжитий термін «подібні правовідносини», слід оцінювати за змістовим, суб`єктним та об`єктним критеріями. Зміст правовідносин з метою з`ясування їх подібності визначається обставинами кожної конкретної справи. У справі, що розглядається, та у справі №580/2287/24 суб`єктний склад утворюють підконтрольна установа та орган державного фінансового контролю, об`єктом спору є вимога такого органу про усунення виявлених порушень законодавства, окремі положення якої стосуються забезпечення відшкодування коштів, що призвели до матеріальної шкоди (збитків), а зміст спірних правовідносин полягає у наявності в підконтрольної установи обов`язку щодо виконання такої вимоги та праві оскаржити її в порядку адміністративного судочинства. Спірні правовідносини в обох справах врегульовані одними й тими самими нормами Закону України від 26.01.1993 №2939-XII «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» та Порядку проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 №550.

Доводи позивача про те, що вимога оскаржується ним з підстав її винесення з порушенням вимог закону, а не з підстав неправильності обчислення розміру збитків, не свідчить про неподібність правовідносин. Наведене вище питання, від вирішення якого Судовою палатою у справі №580/2287/24 залежить правозастосування у справі, що розглядається, має значення для розгляду справи №380/5602/26 незалежно від наведених позивачем підстав оскарження, оскільки вимога, яка є предметом спору, містить зобов`язання щодо забезпечення відшкодування коштів, що призвели до матеріальної шкоди (збитків).

З огляду на встановлені обставини справи та наведені норми законодавства, зупинення провадження у даному випадку зумовлене необхідністю врахування правового висновку, який буде сформовано Судовою палатою Касаційного адміністративного суду у справі №580/2287/24, та спрямоване на ухвалення законного і обґрунтованого рішення у справі.

Відтак, суд приходить висновку про наявність підстав для задоволення клопотання представника відповідача та зупинення провадження у справі №380/5602/26 до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у справі №580/2287/24.

Керуючись ст.236, ст.237, ст.ст.248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

п о с т а н о в и в :

клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі задовольнити.

Зупинити провадження в адміністративній справі №380/5602/26 за позовом Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області до Західного офісу Держаудитслужби про визнання протиправною та скасування вимоги до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у складі Судової палати з розгляду справ щодо виборчого процесу та референдуму, а також захисту політичних прав громадян Касаційного адміністративного суду у справі №580/2287/24.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя Ланкевич А.З.