Рішення № 137312616, 09.06.2026, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.06.2026
Номер справи
380/22385/25
Номер документу
137312616
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 червня 2026 рокусправа № 380/22385/25місто Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гулика А.Г.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу за позовом ОСОБА_1 до Дрогобицької районної державної адміністрації Львівської області про визнання протиправними та скасування рішень, протиправними дій, про зобов`язання вчинити дії

у с т а н о в и в:

І. Стислий виклад позицій учасників справи

до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 до Дрогобицької районної державної адміністрації Львівської області код ЄДРПОУ 04056477, адреса: вул. 22 Січня, 37, м. Дрогобич, Львівська область, 82100, у якій, з урахуванням заяви про зміну предмета позову, просить суд:

- визнати протиправними дії Дрогобицької районної військової адміністрації щодо відмови у розгляді питання про присвоєння адреси садовому будинку, розташованому по АДРЕСА_2 , на земельній ділянці з кадастровим номером 4621286500:05:000:0085;

- визнати протиправним та скасувати рішення Дрогобицької районної військової адміністрації від 27.10.2025 про відмову у розгляді питання про присвоєння адреси садовому будинку, розташованому по АДРЕСА_2 , на земельній ділянці з кадастровим номером 4621286500:05:000:0085;

- зобов`язати Дрогобицьку районну військову адміністрацію розглянути заяву ОСОБА_1 про присвоєння адреси садовому будинку, розташованому по АДРЕСА_2 , на земельній ділянці з кадастровим номером 4621286500:05:000:0085 та прийняти рішення про присвоєння поштової адреси зазначеному об`єкту й внести відповідні відомості до Реєстру будівельної діяльності.

Позовні вимоги мотивовані тим, що у наказі начальник відділу архітектури та містобудування виконавчого комітету Східницької селищної ради Львівської області посилається на пункт 2 частини п`ятнадцятої статті 26-3 Закону №3038-VI як на підставу у відмові ОСОБА_1 у присвоєнні поштової адреси, тоді як зазначена норма закону передбачає підстави для відмови у зміні адреси щодо закінченого будівництвом об`єкта. Отже, застосування такої норми у наказі №191 від 08.11.2024 є неправомірним та безпідставним. Крім того, у своєму наказі начальник відділу архітектури та містобудування виконавчого комітету Східницької селищної ради Львівської області відмовив у присвоєнні поштової адреси об`єкту нерухомого майна житловому будинку садибного типу, тоді як ОСОБА_1 звертався про присвоєння адреси садовому будинку із заявою. Відповідно до підпунктів 14.1.129.1 та 14.1.129.2 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, поняття «житловий будинок садибного типу» та «садовий будинок» не є тотожними. Також у наказі начальник відділу архітектури та містобудування виконавчого комітету Східницької селищної ради Львівської області посилається на те, що зазначена земельна ділянка розташована в санітарно захисній зоні кладовища. Водночас 24.05.2021 відділом містобудування та архітектури Дрогобицької районної державної адміністрації на вказане нерухоме майно видано будівельний паспорт, 01.06.2012 рішенням виконавчого комітету Східницької селищної ради Львівської області №47 зазначеній земельній ділянці присвоєно тимчасову поштову адресу та 23.10.2024 зазначений об`єкт нерухомого майна прийнято в експлуатацію, шляхом реєстрації декларації про готовність об`єкту до експлуатації. 27.10.2025 відповідач прийняв рішення про відмову у задоволенні заяви ОСОБА_1 , посилаючись на п. «б» ч. 19 ст. 26-3 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності». Відмова мотивована мотивована наявністю у Реєстрі будівельної діяльності рішення органу з присвоєння адреси з цього питання, а саме: питання вже розглянуто, і згідно з п. 3 наказу відділу архітектури та містобудування виконавчого комітету Східницької селищної ради Львівської області №191 від 08.11.2024 внесено відповідну інформацію в Реєстр будівельної діяльності. Проте зазначене твердження не відповідає дійсності, оскільки інформація про зміну адреси до Реєстру будівельної діяльності не внесена, що підтверджується роздруківкою з Порталу Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва (копія додається). Дрогобицька районна військова адміністрація, не перевіривши наявну у Реєстрі будівельної діяльності інформацію, яка є загальнодоступною, у своїй відмові посилається на п. 3 оспорюваного наказу №191 від 08.11.2024, в якому зазначено зобов`язання внести інформацію про зміну адреси до реєстру будівельної діяльності, а не встановлено факт її внесення , як про це зазначає у своєму рішенні Дрогобицька військова адміністрація. Викладене у сукупності свідчить про бездіяльність відповідача та про прийняття нею рішення поверхнево, без належного дослідження документів, що свідчить про його протиправність та є підставою для скасування.

09.12.2025 від представника позивача до суду надійшла заява про зміну предмету позову, яка мотивована тим, що оскільки позовна заява прийнята судом тільки у частині позовних вимог, які не забезпечують у повному обсязі захист порушених прав та інтересів позивача, виникла необхідність у зміні предмета позову шляхом доповнення позовних вимог новою, а саме: зобов`язати Дрогобицьку районну військову адміністрацію розглянути заяву ОСОБА_1 про присвоєння адреси садовому будинку, розташованому по АДРЕСА_2 , на земельній ділянці з кадастровим номером 4621286500:05:000:0085 та прийняти рішення про присвоєння поштової адреси зазначеному об`єкту й внести відповідні відомості до Реєстру будівельної діяльності.

30.12.2025 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, у якому проти задоволення позовних вимог заперечив повністю. Відзив обґрунтований тим, що відповідно до пункту 10 частини першої статті 20 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" місцева державна адміністрація приймає рішення про присвоєння, зміну, коригування, анулювання адрес об`єктів нерухомого майна у випадках та порядку, встановлених Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності". Відповідно до норм абзаців 1 та 3 частини п`ятої статті 26-3 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" адреса (крім реквізиту, визначеного пунктом 10 частини четвертої цієї статті) присвоюється, змінюється, коригується, скасовується місцевою державною адміністрацією- у разі, якщо об`єкт знаходиться у межах території, на яку не поширюються повноваження сільської, селищної, міської ради, а також у разі неприйняття органом з присвоєння адреси рішення про присвоєння, зміну, коригування, скасування адреси у строк, визначений цією статтею. Так, позивач - ОСОБА_1 звернувся 04.11.2024 року до відділу ЦНАП виконавчого комітету Східницької селищної ради Дрогобицького району із заявою про прийняття рішення про присвоєння адреси, а Відділ архітектури та містобудування Виконавчого комітету Східницької селищної ради Львівської області 08.11.2024 року прийняв наказ № 191 «Про відмову у присвоєнні поштової адреси об`єкту» (далі - наказ № 191 від 08.11.2024), тобто в строк, визначений статтею 26-3 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» - п`ять робочих днів, відповідна інформація та наказ № 191 від 08.11.2024 внесено в Реєстр будівельної діяльності. Пунктом "б" частини 19 статті 26-З Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" передбачено те, що підставою для відмови у прийнятті місцевою державною адміністрацією рішення про присвоєння, зміну, коригування адреси є наявність у Реєстрі будівельної діяльності рішення органу з присвоєння адреси з цього питання. Системний аналіз згаданих норм дає підстави для висновку, що за наслідками розгляду заяви про присвоєння поштової адреси місцева державна адміністрація приймає одне з передбачених рішень - про присвоєння поштової адреси або про відмову в її присвоєнні. Така правова позиція узгоджується з пунктом 47 Постанови Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 08 серпня 2019 року по справі № 826/11281/15. Рішення Дрогобицької районної військової адміністрації у формі відповіді № ЗВГ ВИХ-53-100/0/25 від 28.10.2025 містить посилання на відповідні норми Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та зазначено, що під час оформлення та подання документів позивачем не враховано факт наявності наказу Відділу архітектури та містобудування Виконавчого комітету Східницької селищної ради Львівської області № 191 від 08.11.2024 "Про відмову у присвоєнні поштової адреси об`єкту", який внесено в Реєстр будівельної діяльності. Рішення Дрогобицької районної державної адміністрації відповідає змісту адміністративного акту, визначеного статтями 71 та 72 Закону України "Про адміністративну процедуру"

15.12.2025 представник відповідача подав до суду клопотання про залишення позову без розгляду.

15.12.2025 представник відповідача подав до суду клопотання про зменшення розміру витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами по адміністративній справі № 380/22385/25 за позовом ОСОБА_1 до Дрогобицької районної військової адміністрації Львівської області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії до 0 гривень, відповідно, відмовити у задоволенні позовних вимог про стягнення витрат на професійну правничу допомогу.

18.12.2025 представник позивача подав до суду заперечення на клопотання, зазначивши, що є уповноваженим представником позивача у справі.

21.01.2026 від позивача до суду надійшла відповідь на відзив, у якій просить позов задоволити повністю. Вказана відповідь мотивована тим, що рішення Дрогобицької районної військової адміністрації від 27.10.2025 прийнято з порушенням норм чинного законодавства та ухвалене без з`ясування всіх обставин справи та без належного дослідження доказів і інших матеріалів, що свідчить про його протиправність. Позивач є власником земельної ділянки з кадастровим номером 4621286500:05:000:0085, розташованої по АДРЕСА_2 , на якій зведено садовий будинок, побудований відповідно до вимог чинного законодавства та введений в експлуатацію, що підтверджується наявними дозвільними документами. Відповідно, існують правові підстави для присвоєння поштової адреси зазначеному об`єкту нерухомості. Враховуючи вищезазначене, твердження представника відповідача у відзиві є необґрунтованими, а оспорюване рішення Дрогобицької районної військової адміністрації від 27.10.2025 протиправним.

21.01.2026 від відповідача до суду надійшли заперечення на відповідь на відзив, у яких просить у задоволенні позову відмовити повністю. Вказані заперечення мотивовані тим, що рішенням Виконавчого комітету Східницької селищної ради Львівської області від 01 червня 2021 року № 47 "Про присвоєння тимчасової поштової адреси земельній ділянці" (долучене до відзиву на позовну заяву) з метою впорядкування розміщення об`єкта містобудування присвоєно земельній ділянці, кадастровий номер якої 4621286500:05:000:0085, що перебуває у приватній власності гр. ОСОБА_1 та розташована на АДРЕСА_2 , тимчасову поштову адресу: АДРЕСА_2 , тобто до прийняття вказаного вище наказу № 191 від 08.11.2024. Наявність присвоєної тимчасової поштової адреси підтверджено позивачем у позовній заяві, а тому в наказі № 191 від 08.11.2024 вірно застосовано пункт 2 частини 15 статті 26-3 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" в якому зазначено підстави для відмови у зміні адреси, а саме такою підставою є виявлення неповних або недостовірних відомостей у поданих документах, що підтверджено документально. Згідно абзацу 2 частини 15 статті 26-3 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" відмова у зміні адреси щодо закінченого будівництвом об`єкта з підстав, не передбачених цією частиною, не допускається. А оскільки будівництво є закінченим, тому правильно застосовано вказаний пункт 2 частини 15 статті 26-3 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" щодо зміни адреси, оскільки було присвоєно тимчасову адресу об`єкту будівництва. Крім того, в матеріалах справи відсутні докази, які підтверджують, що позивач просив Східницьку селищну раду Львівської області саме присвоїти адресу садовому будинку, а не змінити таку адресу, заяви, яка подана до Східницької селищної ради Львівської області позивачем не надано.

Відділ архітектури та містобудування виконавчого комітету Східницької селищної ради Львівської області правом на подання відзиву не скористався.

ІІ. Рух справи

Ухвалою від 17.11.2025 суддя залишив позовну заяву без руху.

Ухвалою від 02.12.2025 суддя повернув позивачу позовну заяву у частині позовних вимог про:

- визнання протиправними дій начальника відділу архітектури та містобудування виконавчого комітету Східницької селищної ради Львівської області Петрів Марії щодо відмови у присвоєнні поштової адреси об`єкту нерухомого майна садовому будинку, розташованому по АДРЕСА_2 , на земельній ділянці з кадастровим номером 4621286500:05:000:0085;

- визнання протиправним та скасування наказу начальника відділу архітектури та містобудування виконавчого комітету Східницької селищної ради Львівської області Петрів Марії №191 від 08.11.2024 про відмову у прийняті рішення про присвоєння поштової адреси об`єкту нерухомого майна - садовому будинку, розташованому по вул. Надгірна, с. Рибник, Дрогобицький район, Львівська область на земельній ділянці з кадастровим номером 4621286500:05:000:0085;

- зобов`язання відділу архітектури та містобудування виконавчого комітету Східницької селищної ради Львівської області прийняти рішення про присвоєння поштової адреси об`єкту нерухомого майна - садовому будинку, розташованому по вул. Надгірна, с.Рибник, Дрогобицький район, Львівська область на земельній ділянці з кадастровим номером 4621286500:05:000:0085 та внесення відомостей про присвоєння адреси до Реєстру будівельної діяльності.

Ухвалою від 02.12.2025 суддя прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі у частині позовних вимог.

15.12.2025 представник відповідача подав до суду клопотання про залишення позову без розгляду.

15.12.2025 представник відповідача подав до суду клопотання про зменшення розміру витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами по адміністративній справі № 380/22385/25 за позовом ОСОБА_1 до Дрогобицької районної військової адміністрації Львівської області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії до 0 гривень, відповідно, відмовити у задоволенні позовних вимог про стягнення витрат на професійну правничу допомогу.

Ухвалою від 18.12.2025 суд прийняв до розгляду заяву представника позивача від 09.12.2025 про зміну предмету позову.

Ухвалою від 19.12.2025 суд відмовив повністю у клопотанні представника відповідача про залишення позову без розгляду.

Заходи забезпечення позову та доказів, у тому числі шляхом їх витребування, не вживались.

ІІІ. Фактичні обставини справи

ОСОБА_1 є власником земельної ділянки кадастровий номер 4621286500:05:000:0085, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, індексний номер витягу: 248964527 від 19.03.2021.

24.05.2021 відділом містобудування та архітектури Дрогобицької районної державної адміністрації видано будівельний паспорт на будівництво садового будинку на приватизованій земельній ділянці по вул. Надгірна, с. Рибники, Дрогобицького району, Львівської області, реєстраційний №22/2021.

01.06.2021 рішенням виконавчого комітету Східницької селищної ради Львівської області №47, земельній ділянці, кадастровий номер 4621286500:05:000:0085, що перебуває у приватній власності ОСОБА_1 присвоєно тимчасову поштову адресу: АДРЕСА_2 .

05.08.2021 Департаментом ДАБі у Львівській області зареєстровано за вх. номером 1013/21/16-г-3156 повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об`єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорту. Комунальним підприємством Львівської обласної ради «Дрогобицьке міжміське бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки» проведено технічну інвентаризацію об`єкта нерухомого майна садового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 . Технічний паспорт виготовлено 17.10.2024, реєстраційний номер у Реєстрі будівельної діяльності: ТІ01:1411-0877-0059-2178. 23.10.2024 зазначений об`єкт нерухомого майна прийнято в експлуатацію, шляхом реєстрації декларації про готовність об`єкту до експлуатації.

04.11.2024 ОСОБА_1 звернувся до відділу архітектури та містобудування виконавчого комітету Східницької селищної ради Львівської області із заявою про присвоєння адреси зазначеному об`єкту нерухомого майна, яка зареєстрована відділом ЦНАП виконавчого комітету Східницької селищної ради за №8469.

08.11.2024 наказом №191 відділ архітектури та містобудування виконавчого комітету Східницької селищної ради Львівської області відмовив у присвоєнні поштової адреси об`єкту нерухомого майна, житловому будинку садибного типу (як зазначено у наказі) на земельній ділянці кадастровий номер 4621286500:05:000:0085, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , посилаючись на пункт 2 частини п`ятнадцятої статті 26-3 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», виявлення неповних або недостовірних відомостей у поданих документах, що підтверджено документально, а саме: відповідно до чинного генерального плану земельна ділянка знаходиться в санітарно-захисній зоні кладовища.

З метою досудового врегулювання спору 21.10.2025 ОСОБА_1 звернувся із заявою до Дрогобицької районної військової адміністрації. 27.10.2025 Дрогобицькою районною військовою адміністрацією прийнято рішення про відмову у задоволенні заяви ОСОБА_1 , посилаючись на пункт «б» частини дев`ятнадцятої статті 26-3 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». Відмова мотивована мотивована наявністю у Реєстрі будівельної діяльності рішення органу з присвоєння адреси з цього питання, а саме: питання вже розглянуто, і згідно з пунктом 3 наказу відділу архітектури та містобудування виконавчого комітету Східницької селищної ради Львівської області №191 від 08.11.2024 внесено відповідну інформацію в Реєстр будівельної діяльності.

Вважаючи вказані дії та рішення відповідача протиправними, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.

IV. Позиція суду

Вирішуючи спір по суті, суд керується такими мотивами.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частина перша статті 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначає, що органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.

Відповідно до частини першої статті 51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень.

Згідно з пунктом 1-1 частини першої статті 37 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать такі власні (самоврядні) повноваження: прийняття рішень про присвоєння, зміну, коригування, анулювання адрес об`єктів нерухомого майна у випадках та порядку, встановлених Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Відповідно до вимог абзаців 1 та 2 частини п`ятої статті 26-3 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" адреса (крім реквізиту, визначеного пунктом 10 частини четвертої цієї статті) присвоюється, змінюється, коригується, скасовується виконавчим органом сільської, селищної, міської ради - у разі, якщо об`єкт знаходиться у межах території, на яку поширюються повноваження сільської, селищної, міської ради.

Згідно з правовою позицією, викладеною у Постановах Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 10 вересня 2020 року у справі №591/245/17, від 13 серпня 2020 року у справі № 344/9283/16-а, від 22 січня 2019 року у справі №441/1625/15-а, від 31 липня 2024 року у справі № 480/379/20 вирішення питання про присвоєння об`єкту нерухомого майна поштової адреси належить до повноважень виконавчого органу сільської, селищної, міської ради. Тобто у спріному випадку такі повноваження належать виконавчому комітету Східницької селищної ради Львівської області.

Як вбачається з підпункту 10 пункту "б" статті 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до делегованих законом повноважень виконавчого органу сільської, селищної, міської ради в галузі житлово-комунального господарства віднесено облік відповідно до закону об`єктів нерухомого майна незалежно від форми власності.

Отже, саме виконавчий комітет Східницької селищної ради Львівської області є уповноваженим органом, що приймає рішення про присвоєння адреси об`єкту будівництва в межах Східницької територіальної громади, до якої належить село Рибник Дрогобицького району.

Так, рішенням Виконавчого комітету Східницької селищної ради Львівської області від 12 квітня 2023 року № 48 "Про уповноважений орган з присвоєння адреси об`єкту будівництва, об`єкту нерухомого майна" у пункті 1 вирішено "Уповноважити відділ архітектури та містобудування виконавчого комітету Східницької селищної ради присвоювати або змінювати адреси об`єктів будівництва, об`єктів нерухомого майна у межах території Східницької територіальної громади та приймати відповідні рішення".

За змістом пункту 1 частини першої статті 1 Закону України "Про адміністративні послуги" адміністративна послуга - результат здійснення владних повноважень суб`єктом надання адміністративних послуг за заявою фізичної або юридичної особи, спрямований на набуття, зміну чи припинення прав та/або здійснення обов`язків такої особи відповідно до закону.

Згідно з частиною першою статті 8 Закону України "Про адміністративні послуги" суб`єктом надання адміністративних послуг на кожну адміністративну послугу, яку він надає відповідно до закону, затверджуються інформаційна і технологічна картки, а у разі якщо суб`єктом надання є посадова особа, - органом, якому вона підпорядковується.

Рішенням виконавчого комітету Східницької селищної ради № 149 від 03.11.2022 затверджено Інформаційну картку адміністративної послуги - "Прийняття рішення про присвоєння адреси об`єкту нерухомого майна".

Підставами для відмови у присвоєнні адреси, згідно Інформаційної картки адміністративної послуги, є:

1) подання неповного пакета документів;

2) виявлення неповних або недостовірних відомостей у поданих документах, що підтверджено документально;

3) подання заяви особою, яка не є власником (співвласником) об`єкта нерухомого майна, щодо якого подано заяву про зміну адреси, або його (їх) представником;

4) подання заяви до органу з присвоєння адреси, який не має повноважень приймати рішення про присвоєння адреси на відповідній території

За результатами розгляду заяви позивача Відділом архітектури та містобудування Виконавчого комітету Східницької селищної ради Львівської області прийнято наказ № 191 від 08.11.2024 "Про відмову у присвоєнні поштової адреси об`єкту".

Згідно з пунктом 1 наказу № 191 від 08.11.2024 відмовлено позивачу у присвоєнні поштової адреси об`єкту нерухомого майна, житловому будинку садибного типу на земельній ділянці кадастровий номер 4621286500:05:000:0085, що знаходиться за адресою: вул. Надгірна, с. Рибник, Східницька ТГ, Дрогобицький район, Львівська область.

На підставі пункту 2 частини п`ятнадцятої статті 26-3 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" причина відмови - виявлення неповних або недостовірних відомостей у поданих документах, що підтверджено документально, а саме: відповідно до чинного генерального плану земельна ділянка знаходиться в санітарно-захисній зоні кладовища.

Відповідно до пункту 3 наказу № 191 від 08.11.2024 вирішено внести інформацію про зміну адреси до реєстру будівельної діяльності.

Окрім цього, суд вказує на те, що відповідно до пункту 3 наказу № 191 від 08.11.2024 вирішено внести інформацію про розгляд заяви до реєстру будівельної діяльності, а не про зміну адреси, оскільки у присвоєнні поштової адреси відмовлено відповідно до пункту 1 вказаного наказу.

Суд наголошує на тому, що ухвалою від 01.12.2025 суддя повернув позивачу позовну заяву у частині позовних вимог про:

- визнання протиправними дій начальника відділу архітектури та містобудування виконавчого комітету Східницької селищної ради Львівської області Петрів Марії щодо відмови у присвоєнні поштової адреси об`єкту нерухомого майна садовому будинку, розташованому по АДРЕСА_2 , на земельній ділянці з кадастровим номером 4621286500:05:000:0085;

- визнання протиправним та скасування наказу начальника відділу архітектури та містобудування виконавчого комітету Східницької селищної ради Львівської області Петрів Марії №191 від 08.11.2024 про відмову у прийняті рішення про присвоєння поштової адреси об`єкту нерухомого майна - садовому будинку, розташованому по вул. Надгірна, с. Рибник, Дрогобицький район, Львівська область на земельній ділянці з кадастровим номером 4621286500:05:000:0085;

- зобов`язання відділу архітектури та містобудування виконавчого комітету Східницької селищної ради Львівської області прийняти рішення про присвоєння поштової адреси об`єкту нерухомого майна - садовому будинку, розташованому по АДРЕСА_2 на земельній ділянці з кадастровим номером 4621286500:05:000:0085 та внесення відомостей про присвоєння адреси до Реєстру будівельної діяльності.

Отже, наказ начальника відділу архітектури та містобудування виконавчого комітету Східницької селищної ради Львівської області Петрів Марії №191 від 08.11.2024 про відмову у прийняті рішення про присвоєння поштової адреси об`єкту нерухомого майна - садовому будинку, розташованому по вул. Надгірна, с. Рибник, Дрогобицький район, Львівська область на земельній ділянці з кадастровим номером 4621286500:05:000:0085 є чинним.

Суд звертає увагу на те, що рішенням Виконавчого комітету Східницької селищної ради Львівської області від 01.06.2021 № 47 "Про присвоєння тимчасової поштової адреси земельній ділянці" з метою впорядкування розміщення об`єкта містобудування присвоєно земельній ділянці, кадастровий номер якої 4621286500:05:000:0085, що перебуває у приватній власності гр. ОСОБА_1 та розташована на вул. Надгірна у с.Рибник, тимчасову поштову адресу: вул. Надгірна, 41 Б, с. Рибник, Дрогобицький район, Львівська область.

Наявність присвоєної тимчасової поштової адреси підтверджено позивачем у позовній заяві, а тому правильно застосовано пункт 2 частини п`ятнадцятої статті 26-3 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", у якому зазначено підстави для відмови у зміні адреси.

Вказаним наказом № 191 від 08.11.2024 у пункті 1 встановлено, що відповідно до чинного генерального плану с. Рибник земельна ділянка знаходиться в санітарно захисній зоні кладовища, а згідно з пунктом 3.5 та примітки до такого пункту розділу 3 Державних санітарних правил та норм Гігієнічні вимоги щодо облаштування і утримання кладовищ в населених пунктах України, затверджених постановою головного державного санітарного лікаря України від 1 липня 1999 року № 28 (із змінами, внесеними згідно з Розпорядженням КМ № 317-р (317-2025-р ) від 08.04.2025) кладовища повинні бути розміщені в приміській зоні міських поселень і поблизу місць розташування сіл. Санітарно-захисна зона від території кладовища традиційного поховання і крематорію до житлових і громадських будівель, зон відпочинку, а також колективних садів та городів повинна бути не меншою 300м (Державні санітарні правила №379/1404 (z0379-96), а від території кладовища для поховання урн після кремації до житлових і громадських будівель та об`єктів, що прирівнені до них, має бути не меншою 100 м.

Виконавчий комітет Східницької селищної ради Львівської області на виконання пункту 3 наказу № 191 від 08.11.2024 вніс інформацію про відмову у присвоєнні адреси до Реєстру будівельної діяльності.

Витяг з Реєстру будівельної діяльності щодо інформації про відмову у присвоєнні адреси Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва з наказом Відділу архітектури та містобудування Виконавчого комітету Східницької селищної ради Львівської області № 191 від 08.11.2024 «Про відмову у присвоєнні поштової адреси об`єкту», номер відмови: 191 від 08.11.2024, Реєстраційний номер в ЄДЕССБ: AR01:6849-3301-4742-7607 додається. Витяг з Реєстру будівельної діяльності містить унікальний електронний ідентифікатор у вигляді двохвимірного штрихкоду, що містить відомості про зазначений документ QR-код, за допомогою якого є можливість перевірити чинність документа.

Згідно з ескізами намірів забудови на земельній ділянці для будівництва садового будинку на вул. Надгірна у с. Рибник Дрогобицького району Львівської області клас наслідків (відповідальності) цього об`єкта значиться СС1, тобто належить до об`єктів з незначними наслідками.

Частина перша статті 26-3 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" визначає, що порядок присвоєння адрес об`єктів нерухомого майна затверджується Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до вимог абзаців 1, 3 та 5 пункту 3-1 Порядку присвоєння адрес об`єктам будівництва, об`єктам нерухомого майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 липня 2021 року № 690 документи для присвоєння, зміни, коригування, анулювання адреси подаються до уповноважених органів з присвоєння адрес:

особисто через центр надання адміністративних послуг або в електронній формі через електронний кабінет Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, або надсилаються рекомендованим листом з описом вкладення центру надання адміністративних послуг - щодо об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1).

Документи, подані через центр надання адміністративних послуг, передаються на розгляд адміністратором центру надання адміністративних послуг до уповноваженого органу з присвоєння адрес виключно через електронний кабінет користувача Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва.

Частина дев`ятнадцята статті 26-3 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" визначає вичерпний перелік підстав для відмови у прийнятті місцевою державною адміністрацією рішення про присвоєння, зміну, коригування адреси.

Пунктом "б" частини дев`ятнадцятої статті 26-З Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" передбачено те, що підставою для відмови у прийнятті місцевою державною адміністрацією рішення про присвоєння, зміну, коригування адреси є наявність у Реєстрі будівельної діяльності рішення органу з присвоєння адреси з цього питання.

Системний аналіз згаданих норм дає підстави вважати, що за наслідками розгляду заяви про присвоєння поштової адреси місцева державна адміністрація приймає одне з передбачених рішень - про присвоєння поштової адреси або про відмову в її присвоєнні.

Така правова позиція узгоджується з пунктом 47 Постанови Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 08 серпня 2019 року у справі №826/11281/15.

Витяг з Реєстру будівельної діяльності щодо інформації про відмову у присвоєнні адреси Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва з наказом Відділу архітектури та містобудування Виконавчого комітету Східницької селищної ради Львівської області № 191 від 08.11.2024 «Про відмову у присвоєнні поштової адреси об`єкту», номер відмови: 191 від 08.11.2024, Реєстраційний номер в ЄДЕССБ: AR01:6849-3301-4742-7607.

Відповідно до частини першої, пунктів 2 та 3 частини другої статті 53 Закону України "Про адміністративну процедуру" доказами в адміністративному провадженні є будь-які фактичні дані, на підставі яких адміністративний орган у визначеному законодавством порядку встановлює наявність чи відсутність обставини, що має значення для вирішення справи. Засобами доказування в адміністративному провадженні можуть бути, зокрема, документи та дані відповідних національних електронних інформаційних ресурсів.

Перевіривши в Реєстрі будівельної діяльності інформацію про відмову у присвоєнні адреси Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва з доданим наказом уповноваженого органу з присвоєння адреси № 191 від 08.11.2024, за результатом розгляду заяви позивачу надано відповідь № ЗВГ-ВИХ-53-100/0/25 від 28.10.2025 про відмову у присвоєнні адреси, тобто в термін п`яти робочих днів з дня отримання заяви про присвоєння адреси, який визначений частиною вісімнадцятою статті 26-3 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".

За змістом пункту 3 Порядку присвоєння адрес об`єктам будівництва, об`єктам нерухомого майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.07.2021 №690 перелік документів, що подаються для присвоєння, зміни, коригування, анулювання адреси, строки їх розгляду, підстави для відмови у присвоєнні-3 адреси визначаються відповідно до положень статей 26-4 , 26-5 і 26 згаданого Закону.

Враховуючи частини першу і п`яту статті 26-З Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та пункт "б" частини дев`ятнадцятої статті 26-З Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", Дрогобицька районна військова адміністрація обґрунтувала відмову у присвоєнні адреси тим, що наявність наказу Відділу архітектури та містобудування Виконавчого комітету Східницької селищної ради Львівської області № 191 від 08.11.2024 "Про відмову у присвоєнні поштової адреси об`єкту" виключає можливість повторного розгляду Дрогобицькою районною військовою адміністрацією питання про присвоєння адреси садовому будинку, який знаходиться по вул. Надгірна в с. Рибник Дрогобицького району Львівської області, оскільки таке питання вже фактично розглянуто уповноваженим органом та згідно пункту 3 вказаного наказу внесено відповідну інформацію в Реєстр будівельної діяльності, правові підстави для задоволення заяви позивача у Дрогобицької районної військової адміністрації відсутні.

Суд зазначає, що рішення Дрогобицької районної військової адміністрації у формі відповіді № ЗВГ ВИХ-53-100/0/25 від 28.10.2025 містить посилання на відповідні норми законодавства - частини першу і п`яту статті 26-3 та пункт "б" частини дев`ятнадцятої статті 26-3 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та міститься посилання на те, що під час оформлення та подання документів позивачем не враховано факт наявності наказу Відділу архітектури та містобудування Виконавчого комітету Східницької селищної ради Львівської області № 191 від 08.11.2024 "Про відмову у присвоєнні поштової адреси об`єкту", який внесено в Реєстр будівельної діяльності.

Суд, оцінивши відповідність критеріям правомірності рішення Дрогобицької районної державної адміністрації, висновує, що таке відповідає змісту адміністративного акту, визначеного статтями 71 та 72 Закону України "Про адміністративну процедуру".

Так, у вступній частині зазначено найменування адміністративного органу - Дрогобицька районна державна (військова) адміністрація Львівської області, відомості в обсязі, достатньому для встановлення особи адресата адміністративного акта - позивача ОСОБА_1 , та його контактні дані - адресу.

У мотивувальній частині адміністративного акта зазначено:

1) стислий зміст вимоги заяви - про присвоєння адреси садовому будинку;

2) фактичні обставини справи - встановлено факт подання 04.11.2024 позивачем заяви у відділ ЦНАП виконавчого комітету Східницької селищної ради Дрогобицького району та наявність наказу Відділу архітектури та містобудування Виконавчого комітету Східницької селищної ради Львівської області № 191 від 08.11.2024 "Про відмову у присвоєнні поштової адреси об`єкту" за результатом розгляду його заяви;

3) зміст документів та відомості, враховані під час розгляду справи - наявність наказу Відділу архітектури та містобудування Виконавчого комітету Східницької селищної ради Львівської області № 191 від 08.11.2024, який внесено в Реєстр будівельної діяльності.

4) посилання на докази та інші матеріали справи, на яких ґрунтуються висновки адміністративного органу - заява позивача № 8469 від 04.11.2024 про прийняття рішення про присвоєння адреси до відділу ЦНАП виконавчого комітету Східницької селищної ради Дрогобицького району та наказ Відділу архітектури та містобудування Виконавчого комітету Східницької селищної ради Львівської області № 191 від 08.11.2024 "Про відмову у присвоєнні поштової адреси об`єкту", інформація в Реєстрі будівельної діяльності, Реєстраційний номер в ЄДЕССБ: AR01:6849-3301-4742-7607.

5) детальна правова оцінка обставин, виявлених адміністративним органом зазначено частини 1 і 5 статті 26-3 та пункт "б" частини 19 статті 26-3 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та чітке зазначення висновків, зроблених на підставі такої правової оцінки виявлених обставин, зокрема, встановлено наявність наказу Відділу архітектури та містобудування Виконавчого комітету Східницької селищної ради Львівської області № 191 від 08.11.2024 "Про відмову у присвоєнні поштової адреси об`єкту", що виключає можливість повторного розгляду Дрогобицькою районною військовою адміністрацією питання про присвоєння адреси.

У резолютивній частині адміністративного акта зазначено суть прийнятого за результатами розгляду справи рішення - правові підстави для задоволення заяви позивача у Дрогобицької районної військової адміністрації відсутні.

Відповідно до частини першої статті 15 Закону України "Про адміністративну процедуру" дії та вимоги особи є правомірними, доки інше не буде доведено під час розгляду та/або вирішення справи.

Суд вказує на те, що за результатом розгляду заяви позивача відповідач прийняв правомірне рішення від 27.10.2025 про відмову у розгляді питання про присвоєння адреси садовому будинку, розташованому по вул. Надгірна, с. Рибник, Дрогобицький район, Львівська область, 4621286500:05:000:0085.

З огляду на те, що позовна вимога про зобов`язання відповідача розглянути заяву ОСОБА_1 про присвоєння адреси садовому будинку, розташованому по АДРЕСА_2 , на земельній ділянці з кадастровим номером 4621286500:05:000:0085 та прийняти рішення про присвоєння поштової адреси зазначеному об`єкту й внести відповідні відомості до Реєстру будівельної діяльності є похідною від позовної вимоги про визнання протиправним рішення від 27.10.2025 про відмову у розгляді питання про присвоєння адреси садовому будинку, розташованому по АДРЕСА_2 :05:000:0085, у такій позовній вимозі також необхідно відмовити повністю.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини другої статті 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що у позові необхідно відмовити повністю.

V. Судові витрати

У зв`язку з відмовою у позові повністю, підстави для розподілу судових витрат між сторонами відсутні.

Керуючись статтями 6, 9, 73-76, 242, 243, 244, 245 КАС України, суд

в и р і ш и в:

у позові ОСОБА_1 до Дрогобицької районної державної адміністрації Львівської області про визнання протиправним та скасування рішення, протиправними дій, про зобов`язання вчинити дії відмовити повністю.

Судові витрати між сторонами не розподіляються.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.

Суддя Гулик Андрій Григорович