Рішення № 137311900, 11.06.2026, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.06.2026
Номер справи
280/2976/26
Номер документу
137311900
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

11 червня 2026 року Справа № 280/2976/26 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, 158-Б, м. Запоріжжя, 69057, ЄДРПОУ 20490012) про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі позивачка) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі відповідач), в якій позивач просить суд:

- визнати бездіяльність відповідача щодо непроведення перерахунку встановленої пенсії ОСОБА_1 за пенсійною справою № ТЗ 0801019509, починаючи з 01 січня 2023 року, протиправною;

- зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату встановленої пенсії позивача за пенсійною справою № ТЗ 0801019509, починаючи з 01 січня 2023 року, виходячи з 65% грошового забезпечення, встановленого на підставі Довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 02 вересня 2025 року у адміністративній справі № 360/860/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, та без обмеження загального перерахованого розміру пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром, встановленим частиною 7 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», здійснивши доплату недоплаченої частини основного розміру пенсії єдиною сумою з 01 січня 2023 року, з урахуванням проведених виплат;

- визнати бездіяльність відповідача щодо непроведення перерахунку встановленої пенсії ОСОБА_1 за пенсійною справою № ТЗ 0801019509, починаючи з 01 січня 2024 року, протиправною;

- зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату встановленої пенсії ОСОБА_1 за пенсійною справою № ТЗ 0801019509, починаючи з 01 січня 2024 року, виходячи з 65% грошового забезпечення, встановленого на підставі Довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 за № 21/с від 07 січня 2026 року, та без обмеження загального перерахованого розміру пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром, встановленим частиною 7 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», здійснивши доплату недоплаченої частини основного розміру.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Запорізькій області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Зазначає, що позивачу видано довідки для перерахунку пенсії, з якими позивач звернувся до відповідача для перерахунку пенсії. Разом з тим, відповідач відмовив позивачу у проведенні перерахунку пенсії. Разом з тим, позивач вважає таку відмову безпідставною та протиправною, а також такою, що суперечить положенням Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв`язку з чим просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою судді від 08 квітня 2026 року позовну заяву залишено без руху у зв`язку із несплатою судового збору.

15 квітня 2026 року позивачем усунуто недоліки позовної заяви.

Ухвалою суду від 20 квітня 2026 року відкрито спрощене позовне провадження.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив та вказав на те, що підстави для перерахунку пенсії позивача відсутні.

18 травня 2026 року представником позивача до суду надано копії довідок про грошове забезпечення позивача станом на 01 січня 023 року та 01 січня 2024 року, на підставі яких останній просить здійснити перерахунок пенсії позивача в межах даної адміністративної справи.

Суд, оцінивши повідомлені обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі, з огляду на наступне.

З матеріалів адміністративної справи судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

24 листопада 2025 року ІНФОРМАЦІЯ_1 складено довідку № 1138/с про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , відповідно до якої станом на 01 січня 2023 року, розмір грошового забезпечення за відповідною (аналогічною) посадою (на день звільнення із служби) складає 35044,75 грн.

Окрім того, 07 січня 2026 року ІНФОРМАЦІЯ_1 складено довідку № 21/с про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , відповідно до якої станом на 01 січня 2024 року, розмір грошового забезпечення за відповідною (аналогічною) посадою (на день звільнення із служби) складає 35 410,10 грн.

Позивач, звернувся до відповідача з питання перерахунку пенсії на підставі зазначених довідок, проте, перерахунок на підставі вищезазначених довідок так і не було проведено, що розцінюється як відмова відповідача у здійсненні перерахунку пенсії на підставі оновлених довідок.

Позивач, не погодившись з правомірністю відмови у перерахунку пенсії, звернувся з даним позовом до суду.

Суд зазначає, що Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом (далі Закон №2262-XII).

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-XII, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

При цьому, суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.

Згідно із частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Тобто, у даному випадку підстави для перерахунку пенсії виникли з 01 січня 2023 року та з 01 січня 2024 року, а тому відповідно до положень Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсії повинен проводитись з 01 лютого 2023 року та з 01 лютого 2024 року.

Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Тобто, до моменту отримання належних довідок у Пенсійного фонду не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.

Однак, у порушення вказаних вимог законодавства, ГУПФУ в Запорізькій області пенсію позивача після надходження оновлених довідок про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, не перерахувало її, що зумовлює висновок суду про задоволення позовних вимог в цій частині.

З огляду на зміст спірних правовідносин помилковим є зобов`язання відповідача перерахувати пенсію виходячи з 65% грошового забезпечення, оскільки, як зазначено вище, перерахунок пенсії здійснюється на підставі довідки, яка складається на направляється до територіального органу Пенсійного фонду колишнім роботодавцем, отже саме з видів та розмірім грошового забезпечення, зазначених у відповідній довідці, має виходити Управління. Визначення таких розмірів судом неможливо, оскільки зміст довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача, сторонами не оспорюється, а тому не охоплюється межами даного судового розгляду.

Щодо позовних вимог в частині зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії без обмеження загального перерахованого розміру пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром, встановленим частиною 7 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», здійснивши при цьому доплату недоплаченої частини основного розміру пенсії єдиною сумою з 01 січня 2023 року, з урахуванням проведених виплат суд зазначає, що такі вимоги спрямовані на майбутнє. Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити, як передчасних.

Щодо доводів відповідача у відзиві про те, що позивачем подано позов з пропуском строку, суд вважає за необхідне зазначити, що в даному випадку системний аналіз законодавства дає підстави для висновку, що за загальним правилом не існує строкового обмеження стосовно виплати пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку особа не отримувала з вини державного органу у повному обсязі, а тому такі доводи відзиву не можуть бути визнані обґрунтованими.

Окрім того, враховуючи дату видачу позивачу довідок (24 листопада 2024 року, 07 січня 2026 року) та дату звернення позивача до суду із позовом (02 квітня 2026 року), строк звернення до суду із позовом, встановлений частиною 2 статті 122 КАС України не пропущено.

За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Відповідно до положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до частини 3 статті 139 КАС України понесені позивачем судові витрати на оплату судового збору в розмірі 2 129,92 грн. підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо нездійснення ОСОБА_1 з 01 лютого 2023 року перерахунку пенсії у відповідності до вимог статей 43, 51 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсії забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабіні Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового начальницького складу та деяких інших осіб», виходячи із грошового забезпечення, зазначеного у довідці ІНФОРМАЦІЯ_3 № 1138/с від 24 листопада 2025 року, з 01 лютого 2024 року виходячи із грошового забезпечення, зазначеного у довідці ІНФОРМАЦІЯ_3 № 21/с від 07 січня 2026 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області у відповідності вимог статей 43, 51 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХП «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу деяких інших осіб», провести з 01 лютого 2023 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , виходячи із грошового забезпечення (з урахуванням усіх його складових), зазначеною довідці ІНФОРМАЦІЯ_3 № 1138/с від 24 листопада 2025 року про грошове забезпечення для нарахування пенсії станом на 01 січня 2023 року, з урахувань раніше виплачених сум.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області у відповідності вимог статей 43, 51 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХП «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу деяких інших осіб», провести з 01 лютого 2024 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , виходячи із грошового забезпечення (з урахуванням усіх його складових), зазначеною довідці ІНФОРМАЦІЯ_3 № 21/с від 07 січня 2026 року про грошове забезпечення для нарахування пенсії станом на 01 січня 2024 року, з урахувань раніше виплачених сум.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2 129,92 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 11 червня 2026 року.

Суддя Д.В. Татаринов