Єдиний державний реєстр судових рішень
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
11 червня 2026 року Справа № 280/1271/26 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), 20 регіональної військово-лікарської комісії (49000, місто Дніпро, вулиця Грушевського Михайла, будинок 65, ЄДРПОУ 26637746), Комунального некомерційне підприємство «Міська лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги» Запорізької міської Ради (69005, Україна, Запорізька обл., місто Запоріжжя, вулиця Перемоги, будинок 80, ЄДРПОУ 05498677) при визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
13 лютого 2026 року до Запорізького окружного адміністративного суду засобами системи Електронний суд надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі позивач) до Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі відповідач), 20 регіональна військово-лікарська комісія (далі відповідач 2), Комунального некомерційне підприємство «Міська лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги» Запорізької міської Ради (далі відповідач 3), в якому позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 №2025-1106-1356-5290-3 від 06 листопада 2025 року, про визнання придатним до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв`язку, оперативного забезпечення, охорони. Такі особи є непридатними до служби у підрозділах спеціального призначення, Десантно-штурмових військах, морській піхоті, на підводних човнах, надводних кораблях, у спецспорудах ОСОБА_1 ;
- визнати протиправною бездіяльність 20 Регіональної військово-лікарської комісії щодо неналежного розгляду скарги ОСОБА_1 від 08 грудня 2025 року на постанову військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 яка оформлена довідкою № №2025-1106-1356-5290-3 від 06 листопада 2025 року;
- зобов`язати 20 Регіональну військово-лікарську комісію розглянути скаргу ОСОБА_1 від 08 грудня 2025 року на постанову при ІНФОРМАЦІЯ_1 яка оформлена довідкою № №2025-1106-1356-5290-3 від 06 листопада 2025 року, з урахуванням висновків суду у цій справі.
Обґрунтовуючи позов, представник позивача зазначає, що 06 листопада 2025 року військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_1 позивача за наслідками медичного огляду визнано придатним до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв`язку, оперативного забезпечення, охорони. Такі особи є непридатними до служби у підрозділах спеціального призначення, Десантно-штурмових військах, морській піхоті, на підводних човнах, надводних кораблях, у спецспорудах. На думку позивача, він є непридатним до несення військової служби, а такий висновок прийнято без належного дослідження стану його здоров`я, оскільки комісією не було враховано наявні у нього психічні та поведінкові розлади, не проведено повного медичного огляду й обов`язкових лабораторних досліджень, не перевірено медичні записи в електронній системі охорони здоров`я та не забезпечено можливості надати медичні документи. Окрім того, вказує, що 20 регіональна військово-лікарська комісія безпідставно не розглянула скаргу на вищезазначене рішення відповідача 1 та не направила позивача на повторний медичний огляд з метою визначення придатності позивача до несення військової служби.
Разом із позовною заявою позивачем подано до суду заяву про забезпечення позову.
Ухвалою судді від 16 лютого 2026 року у задоволенні вищезазначеної заяви про забезпечення позову відмовлено.
Ухвалою судді від 18 лютого 2026 року відкрито спрощене позовне провадження в порядку статті 262 КАС України.
09 березня 2026 року 20 регіональною військово-лікарською комісією до суду подано відзив, який містить заперечення проти задоволення позову з огляду на наступне. Так, відповідач 2 вказує, що на адресу 20 РВЛК (вх. № 934 від 03 лютого 2026 року) надійшла скарга від представника позивача в інтересах ОСОБА_1 щодо скасування рішення ВЛК від 06 листопада 2025 року №2025-1106-1356-5290-3. Розглянувши скаргу в межах компетенції та наданих повноважень 20 РВЛК направлено за належністю скаргу позивача начальнику ІНФОРМАЦІЯ_2 09 лютого 2026 року № 1854/833 та відповідно доведено до відома представника позивача. Вказує, що жодних інших скарг на адресу відповідача не надходило, протиправна бездіяльність чи дії у відношенні позивача не вчинялись.
16 березня 2026 року ІНФОРМАЦІЯ_1 до суду також подано відзив на позов, у якому останній заперечує проти задоволення позову та зазначає наступне. Згідно даних Єдиного електронного реєстру військовозобов`язаних «Оберіг» громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , перебуває на військовому обліку ІНФОРМАЦІЯ_4 з 02 листопада 2021 року. Рішенням військово-лікарської комісії Комунального некомерційного підприємства «Міська лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги" Запорізької міської Ради №2025-1106-1356-5290-3 від 06 листопада 2025 року громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , визнаний придатним до служби у в/ч забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, НЦ, закладах, медпідрозділах логістики, зв`язку, ОЗ, охорони по графі ІІ статті 16б, 13в, 61б, 30б, 78в наказу МО України від 14.08.2008 №402. Військово-лікарська комісія у своїй роботі та прийнятті рішення користується дискреційними повноваженнями, а саме вибирати варіанти рішень, що прямо або опосередковано закріплені у законі. Окрім того, звертає увагу суду на те, що довідка №2025-1106-1356- 5290-3 від 06 листопада 2025 року на громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , складена військово-лікарською комісією Комунального некомерційного підприємства «Міська лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги» Запорізької міської Ради, яка, з огляду на предмет спору, має бути залучена у якості співвідповідача по справі. В задоволенні позову просить відмовити.
28 березня 2026 року від представника позивача на адресу суду надійшла відповідь на відзив відповідача 1, у якому остання звертає увагу суду на те, що під час проходження ВЛК відповідачем 1 не були прийняті до уваги скарги позивача, медичні довідки, які засвідчують з раннього віку психологічну хворобу позивача. Вказує, що позивачу встановлено статтею 16-б. Проте, фактичні обставини (соціальна дезадаптація, відмова від ліків, зловживання алкоголем, випадки зникнення та втрати документів) вказують на наявність стійких, помірно виражених хворобливих проявів. Відповідач-1 стверджує про правомірність висновку, проте матеріали справи свідчать про формальний підхід до огляду. У позивача зафіксовано Шизотиповий розлад (F21) з дитинства, що підтверджується епікризами за 1996, 2016 та 2024-2025 роки. Згідно з пунктом 6.6 глави 6 розділу II Положення №402, за наявності суперечливих даних або тяжких розладів, позивач мав бути направлений на стаціонарне обстеження, чого зроблено не було. Під час проходження ВЛК не враховано сукупність діагнозів (міопія -8.0 D, коксартроз II ст., ожиріння ІІ ст.), які у поєднанні з психічним розладом роблять особу фактично нездатною виконувати обов`язки навіть у частинах забезпечення. Також вказує, що не вбачає правових підстав для залучення КНП Міська лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги» Запорізької міської Ради у якості співвідповідача по справі.
Ухвалою суду від 20 квітня 2026 року залучено до участі у справі №280/1271/26 у якості співвідповідача Комунальне некомерційне підприємство «Міська лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги» Запорізької міської Ради, розгляд справи розпочато спочатку. Також, вказаною ухвалою суду запропоновано КНП «Міська лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги» Запорізької міської Ради подати відзив на позовну заяву протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення копії даної ухвали.
06 травня 2026 року представником Комунального некомерційного підприємства «Міська лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги» Запорізької міської Ради до суду подано відзив на позову у якому останній вказує про відсутність правових підстав для задоволення позову з огляду на наступне. Військово-лікарською комісією Комунального некомерційного підприємства «Міська лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги» Запорізької міської ради 23 липня 2025 року проведено медичний огляд позивача, за результатами якого, встановлено непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку, яке оформлено Свідоцтвом про хворобу 23 липня 2025 року №2025-0723-1246-5787-7, поряд з цим протоколом штатної військово-лікарської комісії від 04 серпня 2025 року свідоцтво не затверджено, згідно даної медичної документації підходить під дію ст.16Б графи ІІ. Повторний огляд ВЛК. Вказаний протокол не оскаржувався позивачем, а враховуючи, що постанови штатних та позаштатних ВЛК обов`язкові до виконання, то ВЛК КПН «МЛЕ та ШМД» ЗМР проведено повторний огляд позивача та видана оскаржувана довідка від 06 листопада 2025 року. З наведеного вбачається, що дії ВЛК КНП «МЛЕ та ШМД» ЗМР відповідали вимогам Положення №402, оскільки свідоцтво про хворобу від 23 липнч 2025 року про визнання позивача непридатним до військової служби з подальшим виключенням з військового обліку не була затверджена штатною ВЛК, як це передбачено Положенням №402. Окрім того вказує, що за наявності сумніву щодо правильності висновку ВЛК стосовно ступеня придатності до військової служби, позивач має право звернутися до ВЛК вищого рівня із відповідною скаргою. Рішення 20 Регіональною військово-лікарською комісією за результатами скарги не прийнята, а тому у суду відсутні підстави для задоволення позовної вимоги про визнання протиправним та скасувати рішення ВЛК КНП «МЛЕ та ШМД» ЗМР №2025-1106-1356-5290-3 від 06 листопада 2025 року, стосовно ОСОБА_1 . Вказує, що оскільки КНП «МЛЕ та ШМД» ЗМР не було допущено порушень вимог чинного законодавства, які б стосувались саме процедури проведення медичного огляду позивача та оформлення його результатів, а до повноважень суду не належить надання оцінки медичної документації, визначенню діагнозу та відповідності йому конкретній статті Розкладу хвороб, підстави для задоволення позову відсутні. З огляду на вказане, у задоволенні позову просить відмовити.
11 травня 2026 року від представника позивача на адресу суду надійшла відповідь на відзив відповідача 3 та вказує, що співвідповідач під час проведення повторного медичного огляду позивача не врахував наявні у нього захворювання та не провів необхідні медичні обстеження.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , перебуває на військовому обліку ІНФОРМАЦІЯ_4 з 02 листопада 2021 року.
06 листопада 2025 року ОСОБА_1 пройдено медичний огляд у Комунальному некомерційному підприємстві «Міська лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги" Запорізької міської Ради з метою визначення ступеня придатності для несення військової служби.
За результатами проведеного 06 листопада 2025 медичного огляду ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , Комунальним некомерційним підприємстві «Міська лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги" Запорізької міської Ради сформована Довідка ВЛК №2025-1106-1956-5290-3 від 06 листопада 2025 року Діагноз: (F21) Шизотиповий розлад - стаття 16Б; (E 66) Ожиріння II ст. (ІМТ-36), аліментарно-конституційного генезу - стаття 13 В; (Н 52.2, Н 52.1) Складний прямий міопічний астигматизм в 1,0 D. Короткозорість у 8,0 D обох очей - стаття 30Б; (М16, М 17, М19) Посттравматичний правобічний коксартроз II ст. Консолідований перелом с/3 правої стегнової кістки. СПО (2016 р.) МОС. Посттравматичний правобічний артроз правого плечового суглоба II ст. Консолідований перелом правої плечової кістки. СПО (2016 р.) МОС. Посттравматичний правобічний гонартроз - стаття 61Б, 78В.
На підставі статей: 16Б, 61Б, 30Б, 13В, 78В, графа II, розкладу хвороб визначено: придатний до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв`язку, оперативного забезпечення, охорони. Такі особи є непридатними до служби у підрозділах спеціального призначення, Десантно-штурмових військах, морській піхоті, на підводних човнах, надводних кораблях, у спецспорудах.
Позивач, не погодившись із висновками вищезазначеної постанови в частині придатності позивача до несення військової служби звернувся засобами поштового зв`язку зі скаргою до 20 Регіональної ВЛК, яка була повернута позивачу без вручення з незалежних від нього причин.
06 січня 2026 року позивач повторно звернувся до відповідача 2 зі скаргою, проте вказана скарга також повернута позивачу без вручення з незалежних від нього причин.
Вважаючи протиправною довідку військово-лікарської комісії, а також протиправною бездіяльність 20 Регіональної ВЛК в частині неналежного розгляду скарги на рішення (довідку) ВЛК, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд виходить з такого.
Нормами статті 65 Конституції України передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів визнано обов`язком громадянина України. Громадяни відбувають на військову службу відповідно до закону.
Вказане кореспондується також з положеннями частини першої статті 1 Закону України від 25 березня 1992 року №2232-XII «Про військовий обов`язок і військову службу» (далі - Закон №2232-XII).
Військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби (частина перша статті 2 Закону №2232-XII).
Відповідно до частини 13 статті 2 Закону №2232-XII порядок проведення медичного огляду затверджується відповідно Міністерством оборони України, центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, Службою безпеки України, Службою зовнішньої розвідки України за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров`я.
Відповідно до частини тринадцятої статті 2 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров`я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року № 402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, яке зареєстроване в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2008 року за № 1109/15800 (далі - Положення № 402).
Згідно із пунктами 1.1, 1.2 глави 1 розділу І Положення № 402 це Положення визначає процедуру проведення військово-лікарської експертизи військово-лікарськими комісіями, визначеними у главі 2 цього розділу.
Військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров`я до військової служби, служби у військовому резерві військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, установлює причинний зв`язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Військово-лікарська експертиза - це:
медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців, які проходять базову військову службу); військовозобов`язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби;
визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ;
встановлення причинного зв`язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів, осіб, звільнених з військової служби, а також причинного зв`язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв), які призвели до смерті військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби.
Згідно з пунктом 2.1 глави 2 розділу І Положення № 402 проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.
ВЛК приймають постанови у тому числі на виїзних засіданнях та, в окремих випадках (лікування за кордоном) - дистанційно.
Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов`язкові до виконання.
Постанови ВЛК можуть бути відмінені або скасовані штатними ВЛК.
Постанова ВЛК скасовується у випадках, коли попередня постанова ВЛК на дату її прийняття не відповідала законодавству та/або була прийнята на підставі недійсних документів.
Постанова ВЛК відміняється у випадках, коли необхідно привести зміст попередньої постанови ВЛК (яка була прийнята правильно) у відповідність до чинного законодавства.
Підпунктом 2.5.1 пункту 2.5 глави 2 розділу І Положення № 402 визначено, що до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать: госпітальні ВЛК; гарнізонні ВЛК; ЛЛК; ВЛК Десантно-штурмових військ; ІНФОРМАЦІЯ_5 ; ВЛК Сухопутних військ Збройних Сил України; ВЛК Сил спеціальних операцій Збройних Сил України; ВЛК інших закладів охорони здоров`я комунальної або державної форми власності.
Відповідно до підпункту 2.5.2 пункту 2.5 глави 2 розділу I Положення № 402 позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК призначаються у складі голови, заступника голови (може призначатись один з членів комісії), членів комісії (не менше ніж три лікарі) і секретаря з числа фахівців з медичною освітою. До складу ВЛК можуть призначатися лікарі інших спеціальностей.
Штатні і позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК (ЛЛК) з питань військово-лікарської та лікарсько-льотної експертизи підпорядковуються вищим штатним ВЛК (підпункту 2.5.4 пункту 2.5 глави 2 розділу I Положення № 402).
Згідно з пунктами 1.1, 1.2 глави 1 розділу ІІ Положення №402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров`я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров`я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов`язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону (далі - інші військові формування), у мирний час та під час дії особливого періоду. При встановленні діагнозу насамперед враховуються результати фізикального обстеження та спеціальних досліджень. Якщо дані попередньої медичної документації не співпадають з результатами актуального обстеження, проводиться спільний огляд (консиліум) за участі провідних (головних) медичних фахівців, під час якого може прийматись рішення про неврахування контраверсійних результатів попередніх досліджень (документів, виписок, заключень тощо) та госпіталізацій при винесенні експертного рішення.
Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності, зокрема, до військової служби призовників, військовозобов`язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).
Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров`я (далі - ТДВ) (додаток 3).
Розклад хвороб розроблений відповідно до вимог Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров`я 10-го перегляду (далі - МКХ-10).
Відповідно до пунктів 3.1, 3.2, 3.4, 3.5 глави 3 розділу ІІ Положення №402 медичний огляд військовозобов`язаних проводиться за рішенням керівників ТЦК та СП, командирів військових частин, начальників центрів рекрутингу Збройних Сил України на підставі направлення, яке формується відповідно до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560, ВЛК при ТЦК та СП за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров`я комунальної або державної форми власності, які мають договір із НСЗУ на пакет медичних послуг, включений до програми державних гарантій медичного обслуговування населення на відповідний рік щодо медичного огляду осіб, який організовується ТЦК та СП, лікарями, які входять до складу ВЛК при ТЦК та СП. При цьому особам віком до 45 років видається направлення з метою визначення їх придатності до служби у Десантно-штурмових військах, підрозділах спеціального призначення, на підводних човнах, надводних кораблях, у морській піхоті.
Контроль за направленням та проходженням військовозобов`язаними медичного огляду ВЛК покладається на керівника відповідного ТЦК та СП.
ВЛК при ТЦК та СП заводить на кожного військовозобов`язаного картку обстеження та медичного огляду (додаток 13) у паперовій формі за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров`я комунальної або державної форми власності. Картка обстеження та медичного огляду скріплюється печаткою закладу охорони здоров`я (установи), в якому ця ВЛК проводить медичні огляди.
Кожний військовозобов`язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, офтальмологом, оториноларингологом, стоматологом, дерматологом, а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей. Ступінь придатності військовозобов`язаних до військової служби за станом здоров`я кожним лікарем визначається індивідуально. Висновки про придатність або непридатність військовозобов`язаних до військової служби, подані ними скарги та об`єктивні дані, виявлені у процесі медичного огляду, а також встановлений діагноз вносяться кожним лікарем до картки обстеження та медичного огляду та до інших документів, що засвідчується особистим підписом лікаря та скріплюється його особистою печаткою, із зазначенням дати проведення медичного огляду. До інформації про діагноз та результати медичних втручань (застосування методів діагностики, профілактики або лікування, пов`язаних із впливом на організм людини), які вносяться до картки обстеження та медичного огляду, додається відповідний код до кожного діагнозу та результату медичних втручань за класифікацією, визначеною НК 025 та НК 026, затвердженими наказом Міністерства економіки України від 04 серпня 2021 року № 360 «Про затвердження та скасування національних класифікаторів.
Під час дії правового режиму воєнного стану кожний військовозобов`язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, офтальмологом, оториноларингологом, а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей.
Під час огляду військовозобов`язаних їм проводиться загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, серологічний аналіз крові на: антитіла до вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ), поверхневий антиген до вірусу гепатиту «В» (HbsAg), загальні антитіла до вірусу гепатиту «С» (anti-HCV), реакція мікропреципітації з кардіоліпіновим антигеном або загальні антитіла до блідої трепонеми (RW); визначається група крові та резус-належність, проводяться рентгенологічне обстеження органів грудної клітки, ЕКГ. Особам старшим 40 років обов`язково проводиться вимір внутрішньоочного тиску, дослідження крові на цукор. Інші дослідження проводяться за показаннями.
Направлення для проведення вказаних лабораторних та інструментальних досліджень здійснюється лікарями із закладів охорони здоров`я комунальної або державної форми власності, які залучаються для проведення медичного огляду військовозобов`язаних.
Лікарі, які включаються до складу ВЛК із закладів охорони здоров`я комунальної або державної форми власності, під час проведення медичного огляду ознайомлюються з медичними записами в ЕСОЗ та з іншими медичними документами, які надає військовозобов`язаний, що характеризують його стан здоров`я, а також вносять до ЕСОЗ відповідні медичні записи на підставі отриманої інформації.
До початку проведення медичного огляду ТЦК та СП отримує дані від органів соціального забезпечення щодо осіб з інвалідністю.
Військовозобов`язаний під час проведення медичного огляду зобов`язаний надати членам ВЛК ТЦК та СП медичну карту амбулаторного хворого за формою № 025/о, затвердженою наказом МОЗ України від 14 лютого 2012 року № 110 «Про затвердження форм первинної облікової документації та Інструкцій щодо їх заповнення, що використовуються у закладах охорони здоров`я незалежно від форми власності та підпорядкування», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 квітня 2012 року за № 661/20974 (далі - форма № 025/о), виписки з медичної документації щодо перенесених захворювань, отриманих травм, поранень тощо, якщо така інформація відсутня в ЕСОЗ.
Зазначені документи, а також особові справи офіцерського, сержантського, старшинського і рядового складу запасу ТЦК та СП до початку огляду подає для вивчення у ВЛК.
У позовній заяві та відповідях на відзиви представник позивача, зокрема, вказує, що медичний огляд під час проведення ВЛК проведено формально, не здійснено додатковий медичний огляд та не зроблено лабораторні дослідження. Проте, якими лікарями на його думку мав бути проведений додатковий медичний огляд позивача, та які саме лабораторні дослідження мали здійснити медичні працівники, проте не здійснили під час медичного огляду, позов та відповіді на відзив не містять.
Обґрунтовуючи протиправність висновку ВЛК у оскаржуваній постанові, позивач також вказує, що при проведенні ВКЛ не враховані наявні у нього захворювання.
Суд зазначає, що в межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідженні медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі.
Згідно з частиною 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Верховний Суд у постанові від 12 червня 2020 року у справі №810/5009/18 зазначив, що до повноважень суду не належить надання оцінки діагнозу на предмет того, чи підпадає він під дію статей розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби.
Розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку. Однак суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку, оскільки суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підставності висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права.
Отже, суд не може самостійно на власний розсуд надавати оцінку діагнозам позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності для проходження військової служби, оскільки це не входить до повноважень суду, а означені питання є дискреційними повноваженнями військово- лікарської комісії.
Суд також враховує, що пункт 3.3 глави 3 розділу I Положення № 402 встановлює, скарги на дії (бездіяльність) чи постанови позаштатних ВЛК подаються до штатних ВЛК згідно з адміністративно-територіальними зонами відповідальності, наведеними у додатку 2 до наказу Міністерства оборони України від 16 листопада 2016 року № 608 «Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров`я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення».
Штатні ВЛК перевіряють відповідність прийнятих позаштатними ВЛК постанов встановленому діагнозу та вимогам цього Положення, на підставі доданих до звернення оригіналів медичних документів або належним чином завірених їх копій.
Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови ВЛК районних (міських) ТЦК та СП подаються за підпорядкованістю до ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_6 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , обласних ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим. У разі незгоди громадянина з рішенням ВЛК при районному (міському) ТЦК та СП на підставі його заяви громадянин направляється для проходження ВЛК при обласному (Київському та Севастопольському міських) ТЦК та СП.
Дії (бездіяльність), рішення, постанови, прийняті ВЛК обласних (Київського міського, ІНФОРМАЦІЯ_7 , ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, оскаржуються в штатних ВЛК або у судовому порядку.
Суд зауважує, що Положення № 402 не передбачає право особи, що проходила медичний огляд, оскаржувати дії (бездіяльність) чи постанови ВЛК районних (міських) ТЦК та СП у судовому порядку.
Згідно із нормами Положення № 402, у разі незгоди з рішенням ВЛК при районному (міському) ТЦК та СП, громадянин має право звернутися з заявою та його направляють для проходження ВЛК при обласному (Київському та Севастопольському міських) ТЦК та СП.
У свою чергу, ВЛК ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, областей, міста Києва мають право переглядати постанови ВЛК районного (міського) ТЦК та СП (підпункт 2.8.3 пункту 2.8 глави 2 розділу I Положення № 402).
Оскарженню у судовому порядку, за приписами п. 3.3 глави 3 розділу І Положення №402 підлягають дії (бездіяльність), рішення, постанови, прийняті ВЛК обласних (Київського міського, ІНФОРМАЦІЯ_7 , ТЦК та СП Автономної Республіки Крим.
Беручи до уваги ті обставини, що перевірка рішень ВЛК районного (міського) ТЦК та СП на предмет того, чи дотримані всі умови та критерії, передбачені Положенням № 402 при проведенні медичного огляду військовозобов`язаного, належить до функцій ВЛК обласних (Київського міського, ІНФОРМАЦІЯ_7 , ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, а остаточного рішення, яке підлягає судовому оскарженню, ВЛК обласних (Київського міського, ІНФОРМАЦІЯ_7 , ТЦК та СП Автономної Республіки Крим не приймала, суд дійшов висновку, що позивачем не використаний порядок визначений Положенням № 402 процедури оскарження результатів медичного огляду, в даному випадку оскарження до ІНФОРМАЦІЯ_8 .
Підстав вважати, що таке рішення ВЛК є протиправним чи за суттю, чи за процедурою його прийняття, під час судового розгляду не встановлено.
Відтак, враховуючи те, що під час розгляду справи позивачем не доведено допущених з боку відповідачів порушень вимог чинного законодавства, які б стосувались саме процедури проведення медичного огляду та оформлення його результатів, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову в частині визазнання протиправною та скасування рішення (довідки ВЛК) №2025-1106-1356-5290-3 від 06 листопада 2025 року.
З приводу вимог позивача про визнання визнати протиправною бездіяльність 20 Регіональної військово-лікарської комісії щодо неналежного розгляду скарги ОСОБА_1 від 08 грудня 2025 року на постанову військово-лікарської комісії, оформленої довідкою № №2025-1106-1356-5290-3 від 06 листопада 2025 року та зобов`язання відповідача 2 розглянути скаргу ОСОБА_1 від 08 грудня 2025 року на вказану постанову, суд зазначає наступне.
Згідно позову та доданих до нього документів позивач 08 грудня 2025 року та 06 січня 2026 року засобами поштового зв`язку направлялв на адресу до 20 регіональної ВЛК скарги, які повернуті позивачу без вручення адресату з незалежних від позивача причин.
Оскільки 20 Регіональною ВЛК скарги позивача від 08 грудня 2025 року та 06 січня 2026 року не одержувались, то відповідно і рішення за результатами їх розгляду не приймались.
Вказане спростовує доводи предстаника позивача щодо допущення відповідачем 2 протиправної бездіяльносі в частині неналежного розгляду скарги ОСОБА_2 від 08 грудня 2025 року на оскражуване рішення №2025-1106-1356-5290-3 від 06 листопада 2025 року, оскільки скарга відповідачем -2 не розглянута через її неодержання. Тому відсутні підстави для задоволення позовоу в даній частині позову.
Окрім того, як зазначалось вище, з урахуванням Положення № 402, у разі непогдження позивача із висновками позаштатної ВЛК щодо придатності позивача до несення військової служби, якою в даному випадку прийнято оскражуване в даній справі рішення, позивач мав звернутись в першу чергу із скаргою до ІНФОРМАЦІЯ_9 , а не відповідача 2. Проте доказів такого звернення позивача до ІНФОРМАЦІЯ_10 матеріали справи не містять.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Відповідно до положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
На підставі викладеного, керуючись статтями 139, 241-246, 255, 262 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 , 20 регіональної військово-лікарської комісії, Комунального некомерційного підприємства «Міська лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги» Запорізької міської Ради при визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії, - відмовити повністю.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 11 червня 2026 року.
Суддя Д.В. Татаринов