Єдиний державний реєстр судових рішень
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 червня 2026 року м. Житомир справа № 240/5625/26
категорія 113050000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Лавренчук О.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України, ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними рішень, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , у якому просить:
- визнати протиправними та скасувати рішення Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 , оформлене довідкою №2025-1219-1129-2610-3 від 19.12.2025, якою ОСОБА_1 визнано придатним до військової служби, та рішення Центральної військово - лікарської комісії Збройних Сил України від 14.01.2026 598/4/1161;
- зобов`язати Центральну військово-лікарську комісію Збройних Сил України направити ОСОБА_1 на повторний огляд військово-лікарською комісією для прийняття рішення щодо визначення ступеня придатності до військової служби та прийняти нову постанову ВЛК відповідно до вимог "Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України" про визнання ОСОБА_2 непридатним до військової служби або придатним до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв`язку, оперативного забезпечення, охорони.
В обґрунтування позову вказує, що 14.12.2025 пройшов медичний огляд на ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 , а згідно довідки ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 №2025-1214-1916-5159-7 від 14.12.2025 було встановлено діагноз: вроджена вада розвитку вуха, мікропія правового вуха. Хронічна двобічна приглуховатість-правобіч глибокого ступеню, лівобіч тяжкого, (рекомендовано дообстеження АДГ до 19.12.2025). Явка на ВЛК за місцем перебування на військовому обліку. На підставі статті 37 графи II Розкладу хвороб графи 3 ТДВ ОСОБА_1 визнано тимчасово непридатним до військової служби до 19.12.2025. ОСОБА_1 у позові вказує, що 19.12.2025 пройшов медичний огляд на ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 . Згідно довідки ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 №2025-1219-1129-2610-3 від 19.12.2025 йому було встановлено діагноз: гіпертензивний синдром. Хронічна двобічна нейросенсорна приглухуватість: AD - повна глухота, AS - легке порушення слуху. Множинний ускладнений карієс. На підставі статті 39в, 3бв, 49в графи II Розкладу хвороб графи 3 ТДВ ОСОБА_1 визнано придатним до військової служби. Позивач вважає, що рішення військово - лікарської комісії прийнято з порушенням Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, не відображає реальний стан здоров`я та придатності до військової служби ОСОБА_1 , а також невірно визначено причинний зв`язок захворювання з огляду на що підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови (довідки ВЛК, свідоцтва про хворобу) При цьому, на переконання позивача, лист Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України не може вважатись обгрунтованим та мотивованим, оскільки з його змісту не вбачається проведення повного і всебічного аналізу наданої позивачем медичної документації з урахуванням конкретних статей Розкладу хвороб та вимог Положення №402. Просить позов задовольнити.
Суддя своєю ухвалою від 20.02.2026 прийняла позовну заяву до розгляду та відкрила спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.
Відзив ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшов до суду 26.02.2026 (вх. від 03.03.2026). Заперечуючи позовні вимоги відповідач вказує, що питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача та його придатності, обмеженої придатності або непридатності до військової служби за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями ВЛК, а тому суд не вправі перебирати на себе повноваження цього органу. Відповідач вважає, що надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступень придатності до військової служби, виходить за межі судового розгляду. Згідно довідки Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_4 від 19.12.2025 №2025-1219-1129-2610-3 ОСОБА_1 визнаний придатним до військової служби. У відзиві зазначається, що позивачем була подана скарга на вказану постанову ВЛК до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України. ЦВЛК ЗС України було опрацьовано скаргу позивача та встановлено, що постанова Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_4 від 19.12.2025 №2025-1219-1129-2610-3 стосовно позивача на момент проведення медичного огляду прийнята вірно, відповідно до вимог Положення №402, підстави для перегляду та скасування даної постанови ВЛК відсутні. Відповідач вважає, що рішення про придатність позивача до військової служби повністю узгоджується з діючими нормами Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затверджене наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року № 402. Просить відмовити у задоволенні позову.
Представник позивача до суду 27.04.2026 (вх. від 28.04.2026) надіслав додаткові пояснення у яких зазначає, що: ЦВЛК при розгляді заяви/скарги на рішення ВЛК свій висновок повинна оформлювати не листом, а вмотивованою постановою з викладенням всіх обставин та аргументів. Відсутність належним чином оформленої постанови ЦВЛК про перегляд постанови ВЛК свідчить про те, що орган не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен ухвалити за законом. Отже, у спірному випадку має місце протиправна бездіяльність суб`єкта владних повноважень. Саме постанова ЦВЛК є актом індивідуальної дії, який в подальшому заявник може оскаржити у відповідності до п.2.3.5. Положення 402 та є підставою для перегляду її в судовому порядку. Таким чином, приходимо до висновку, що скарга позивача розглянута відповідачем не у відповідності по приписів Положення №402, що дає підстави для задоволення позовних вимог у цій частині та з метою ефективного захист прав позивача необхідно зобов`язати ЦВЛК розглянути скаргу позивача на висновок військово-лікарської комісії та прийняти відповідну постанову.
Представник позивача у своїх поясненнях зазначає також, що у медичній картці відсутні: дані із психоневрологічних, протитуберкульозних, шкірно-венеричних диспансерів, наркологічних закладів. Також, під час медичного огляду не було проведено аналізу крові на ВІЛ, антиген до вірусу гепатиту В (НBs Ag), антитіла до вірусу гепатиту С (antiHCV), не визначено реакцію мікропреципітації з кардіоліпіновим антигеном (RV), не проведене рентгенологічного обстеження органів грудної клітки, не зроблено профілактичні щеплення у відповідності з календарем профілактичних щеплень, а також електрокардіографічне дослідження. На переконання позивача, допущені військово-лікарською комісію порушення встановленої Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402 (далі Положення №402) процедури проходження військово-лікарської комісії, є підставою для повторного обстеження його здоров`я ЦВЛК ЗС України. Просить позов задовольнити.
Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними статтями 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, позовну заяву та відзив, повно і всебічно з`ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, судом встановлено наступне.
Військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_4 19.12.2025 було проведено медичний огляд ОСОБА_1 , за результатом якого прийнято рішення у формі довідки №2025-1219-1129-2610-3 у якій вказано: діагноз та постанова ВЛК про причинний зв`язок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва) Опис діагнозу: Гіпертензивний синдром. Хронічна двобічна нейросенсорна приглуховатість: АD - повна глухота, AS - легке порушення слуху. Множинний ускладнений карієс. На підставі статей 39в, 36в, 49в графи ІІ розкладу хвороб. Придатний до військової служби (а.с. 25-26).
Адвокатом в інтересах ОСОБА_1 було подано до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України скаргу на постанову ВЛК від 19.12.2025.
Центральна військово-лікарська комісія Збройних Сил України, про результати розгляду скарги листом №598/4/1161 від 14.01.2026 повідомила наступне:
"Аналіз медичної документації свідчить, що всі результати обстежень на момент огляду враховано при прийнятті постанови ВЛК і зазначені у довідці ВЛК.
Статті та пункти статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (додаток 1 до Положення) застосовано вірно.
Наявність інших захворювань, не зазначених у довідці ВЛК, не підтверджено обґрунтованою медичною документацією.
В той же час, на розгляд комісії не надано копій медичних документів, які підтверджують наявність захворювань обґрунтованих спеціальними методами досліджень, що відповідно до вимог Положення зумовлюють зміну ступеню придатності до військової служби
За даними статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, при проведенні медичного огляду особам, які пройшли медичний огляд за графами II, III, ВЛК приймається постанова Придатний до військової служби .
Разом з тим повідомляємо, що згідно із пунктом 3.8 глави 3 розділу ІІ Положення, постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про ступінь придатності військовозобов`язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період та/або під час дії правового режиму воєнного стану дійсна протягом одного року з дня закінчення медичного огляду.
З огляду на зазначене, постанова ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 від 19.12.2025 № 2025-1219-1129-2610-3 про придатність до військової служби, виходячи з результатів досліджень та встановленого діагнозу лікарями - спеціалістами стосовно військовозобов`язаного ОСОБА_1 прийнято вірно, вважаємо прийнято аргументовано.
Отже, ЦВЛК ЗС України встановлено, що постанова ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 від 19.12.2025 № 2025-1219-1129-2610-3, стосовно військовозобов`язаного ОСОБА_1 на момент проведення медичного огляду прийнято вірно, відповідно до вимог Положення, підстави для перегляду та скасування вказаної постанови ВЛК на теперішній час відсутні" (а.с. 45).
Звертаючись до суду з позовом, позивач вважає рішення оформлене довідкою №2025-1219-1129-2610-3 від 19.12.2025 протиправним та таким, що порушує його права та інтереси.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також засади проходження в Україні військової служби передбачені Законом України "Про військовий обов`язок і військову службу" від 25.03.1992 №232-XII (далі - Закон №2232-ХІІ).
Відповідно до частин першої-третьої статті 1 Закону №2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України.
Військовий обов`язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Військовий обов`язок включає підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов`язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Частиною дев`ятою статті 1 Закону №2232 встановлено, що щодо військового обов`язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов`язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний та воєнний час.
Згідно з абз. 1 частини десятої статті 1 Закону №2232-ХІІ громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України чи проходять службу у військовому резерві, зобов`язані, зокрема, проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії районного (міського) військового комісаріату.
Частиною другою статті 2 Закону №2232-ХІІ визначено, що проходження військової служби здійснюється: громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом; іноземцями та особами без громадянства - у добровільному порядку (за контрактом) на посадах, що підлягають заміщенню військовослужбовцями рядового, сержантського і старшинського складу Збройних Сил України.
Відповідно до частини дванадцятої статті 12 Закону №2232-ХІІ військовозобов`язані, які, зокрема, призначені для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями під час проведення мобілізації проходять обов`язковий медичний огляд.
Порядок проходження медичного огляду затверджується Міністерством оборони України та центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями.
Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402 затверджене Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення №402).
Відповідно до пункту 1.1 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров`я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов`язаних, установлює причинний зв`язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Пунктом 2.1 розділу І Положення №402 передбачено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.
Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов`язкові до виконання.
Відповідно до пункту 2.2 розділу І Положення №402 штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом.
До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону; ВЛК евакуаційного пункту; ВЛК пересувної госпітальної бази.
Згідно із положеннями підпункту 2.5.1 пункту 2.5 розділу І Положення №402 до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать: госпітальні ВЛК; гарнізонні ВЛК; ЛЛК; ВЛК Десантно-штурмових військ; ВЛК ТЦК та СП; ВЛК розвідувального органу Міністерства оборони України; ВЛК Сил спеціальних операцій Збройних Сил України; ВЛК інших закладів охорони здоров`я комунальної або державної форми власності.
ЦВЛК має право розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК Збройних Сил України (абз. 15 п.п. 2.3.4 п. 2.3 розділу I Положення №402).
Відповідно до п. 2.4.4 п. 2.4 розділу І Положення №402 на ВЛК регіону покладаються обов`язки, зокрема, з організації військово-лікарської експертизи, керівництва підпорядкованими ВЛК, контролю за їхньою роботою та надання їм методичної і практичної допомоги в зоні відповідальності; розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи.
ВЛК регіону має право приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати, відміняти або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. Постанову про придатність до військової служби осіб, звільнених з військової служби, на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України має право приймати або переглядати тільки ЦВЛК (абз. 5 п.п. 2.4.5 п. 2.4 розділу I Положення №402)
Постанова ВЛК регіонів може бути оскаржена у ЦВЛК або у судовому порядку (п. 2.4.10. розділу І Положення №402).
Відповідно до підпунктів 2.8.1, 2.8.2, 2.8.3 п.2.8 розділу І Положення №402 ВЛК ТЦК та СП створюється при районному (міському) ТЦК та СП.
Для керівництва і контролю за діяльністю цих комісій при ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя створюються відповідно Кримська республіканська, обласні, Київська міська та Севастопольська міська ВЛК.
Роз`яснення ВЛК регіону та ЦВЛК з питань військово-лікарської експертизи є обов`язковими для виконання ВЛК ТЦК та СП.
ВЛК ТЦК та СП має право приймати постанови відповідно до цього Положення.
ВЛК ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, областей, міста Києва мають право переглядати постанови ВЛК районного (міського) ТЦК та СП, крім постанов, які згідно з цим Положенням підлягають розгляду, контролю та затвердженню ЦВЛК, ВЛК регіону.
У порядку контролю на ВЛК ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, області, міста Києва покладається огляд (переогляд) осіб відповідно до пункту 1.2 глави 1 розділу I, пункту 1.4 глави 1 розділу II цього Положення. У воєнний час перевірка свідоцтв про хворобу з постановами про непридатність до військової служби проводиться за наданими на розгляд з ТЦК та СП медичними документами, а за медичними показаннями - шляхом проведення контрольного медичного огляду перед направленням на затвердження в штатні ВЛК. (п.п. 2.8.5 п.2.8 розділу І Положення №402).
Разом з тим, згідно із п.п.3.3. та 3.4 глави 3 розділу І Положення №402 скарги на дії (бездіяльність) чи постанови позаштатних ВЛК подаються до штатних ВЛК згідно з адміністративно-територіальними зонами відповідальності, наведеними у додатку 2 до наказу Міністерства оборони України від 16 листопада 2016 року №608 "Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров`я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення".
Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови ВЛК районних (міських) ТЦК та СП подаються за підпорядкованістю до ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_6 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , обласних ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим. У разі незгоди громадянина з рішенням ВЛК при районному (міському) ТЦК та СП на підставі його заяви громадянин направляється для проходження ВЛК при обласному (Київському та Севастопольському міських) ТЦК та СП.
Дії (бездіяльність), рішення, постанови, прийняті ВЛК обласних (Київського міського, ІНФОРМАЦІЯ_7 , ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, оскаржуються в штатних ВЛК або у судовому порядку.
Дії (бездіяльність), рішення, прийняті за результатами розгляду звернень ВЛК регіону, оскаржуються в ЦВЛК.
У разі визнання штатною ВЛК заяви чи скарги щодо перегляду (скасування) постанови ВЛК обґрунтованою, ВЛК штатної ВЛК переглядає оскаржувану постанову ВЛК або приймає рішення про направлення на повторний (контрольний) медичний огляд.
Аналіз наведених вище норм права дає підстави стверджувати, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються штатні та позаштатні військово-лікарські комісії, які проводять медичний огляд осіб, передбачених пунктом 1.1 розділу І Положення №402, зокрема з метою визначення ступеня придатності до військової служби, за результатами якого приймають постанови, що оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання ВЛК. До позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать, крім інших, ВЛК ТЦК та СП.
Положення №402 не передбачає право особи, що проходила медичний огляд, оскаржувати постанови позаштатних ВЛК у судовому порядку. Разом з тим, у разі непогодження із постановами позаштатних ВЛК особа має право звернутися до ВЛК вищого рівня зі скаргою на дії чи рішення ВЛК. Водночас ВЛК регіону мають право скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК та направляти військових на контрольний медичний огляд, а також за їх рішенням може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд. Оскарженню у судовому порядку підлягають тільки постанови ВЛК регіонів та постанови ЦВЛК.
З матеріалів справи вбачається, що 19.12.2025 ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 здійснено медичний огляд позивача, за результатами якого прийнято постанову у формі довідки №2025-1219-1129-2610-3, яким позивача визнано придатним до військової служби.
При цьому, перевірка рішень позаштатних ВЛК (якою в цьому випадку є ВЛК ТЦК) на предмет того, чи дотримані всі умови та критерії, передбачені Положенням №402 при проведенні медичного огляду особи, належить до функцій ВЛК регіону чи ЦВЛК.
Суд також враховує висновки постанови Верховного Суду від 13.06.2018 у справі №806/526/16 про те, що в межах адміністративного судочинства суд не наділений повноваженнями оцінювати професійні дії лікарів - членів ВЛК, зокрема щодо застосування методів огляду, аналізу медичної документації, встановлення діагнозів та визначення їх відповідності статтям Розкладу хвороб, оскільки такі питання потребують спеціальних медичних знань. Розглядаючи спори щодо оскарження рішень ВЛК, суд уповноважений перевіряти законність таких рішень виключно в частині дотримання процедури їх прийняття. Водночас суд не може надавати власну оцінку обґрунтованості висновків ВЛК, оскільки судові органи не є спеціалізованими установами у сфері медицини, а тому питання медичної оцінки виходять за межі судового контролю при застосуванні норм матеріального права. Визначення наявності чи відсутності підстав для проведення додаткових обстежень, встановлення діагнозу, а також вирішення питання щодо придатності або непридатності особи до військової служби за результатами медичного огляду належить до дискреційних повноважень ВЛК. У зв`язку з цим суд не вправі підміняти собою відповідний орган та перебирати на себе його компетенцію.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 12.06.2020 у справі №810/5009/18.
Ураховуючи, що перевірка рішень позаштатних ВЛК (якою в цьому випадку є ВЛК ТЦК) на предмет того, чи дотримані всі умови та критерії, передбачені Положенням №402 при проведенні медичного огляду особи, належить до функцій ВЛК регіону чи ЦВЛК, а остаточного рішення, яке підлягає судовому оскарженню, з приводу придатності позивача до військової служби ВЛК регіону чи ЦВЛК не приймали, суд дійшов висновку про недотримання позивачем вимог Положення №402 щодо процедури оскарження результатів медичного огляду, що є підставою для відмови у задоволенні позову в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_8 від 19.12.2025 №2025-1219-1129-2610-3.
При цьому, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів, викладених у листі Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України від 14.11.2025 №598/4/1161, такий розгляд скарги представника позивача від 26.12.2025 на рішення ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_8 від 19.12.2025 №2025-1219-1129-2610-3, не може бути визнано належним чином обґрунтованим та мотивованим, оскільки з його змісту не вбачається проведення повного і всебічного аналізу наданої позивачем медичної документації з урахуванням конкретних статей Розкладу хвороб та вимог Положення №402. У відповіді не наведено, які саме медичні документи були досліджені, які діагнози співвіднесені з якими нормами Розкладу, та яким чином це вплинуло на висновок про ступінь придатності.
Відповідач фактично обмежився загальною вказівкою про те, що наявності захворювань, які відповідно до вимог Положення зумовлюють непридатність до військової служби, не вбачається, що свідчить про неналежний розгляд скарги.
У зв`язку із чим суд звертає увагу позивача та його представника, що саме ВЛК регіону мають право скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК та направляти військових на контрольний медичний огляд, а також за їх рішенням може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд. Оскарженню у судовому порядку підлягають тільки постанови ВЛК регіонів та постанови ЦВЛК.
При цьому, завдання правосуддя полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше порушується принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади не допускає надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішень.
Виходячи зі змісту положень КАС України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.
З огляду на встановлені обставини, що підтверджуються належними доказами, суд дійшов висновку, що належним способом захисту порушених прав позивача є зобов`язання Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України повторно розглянути скаргу представника в інтересах ОСОБА_1 від 26.12.2025, з урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
При зверненні до суду з адміністративним позовом позивачем сплачений судовий збір у розмірі 2662,40 грн, тобто за дві позовні вимоги немайнового характеру.
У зв`язку із частковим задоволенням позовних вимог, суд дійшов висновку, що судові витрати, понесені позивачем, належать відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України у розмірі 1331,20 грн.
Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 242-246, 255, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Частково задовольнити позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України (вул. Госпітальна, 16, м. Київ, 01133, ЄДРПОУ: 08356179), ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання протиправними рішень, зобов`язання вчинити дії.
Визнати протиправною бездіяльність Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України щодо нездійснення у встановленому законом порядку розгляду скарги, поданої в інтересах ОСОБА_1 на рішення ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_1 від 19.12.2025 №2025-1219-1129-2610-3.
Зобов`язати Центральну військово-лікарську комісію Збройних Сил України повторно розглянути скаргу від 26.12.2025, подану в інтересах ОСОБА_1 , з урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України на користь ОСОБА_1 документально підтверджені судові витрати у сумі 1331 (одна тисяча триста тридцять одну) гривню 20 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Лавренчук
10.06.26