Ухвала суду № 137311309, 11.06.2026, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.06.2026
Номер справи
240/14319/24
Номер документу
137311309
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про зміну способу і порядку виконання судового рішенням

11 червня 2026 року м. Житомир справа №240/14319/24

категорія 112010201

Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Черняхович І.Е., розглянувши в порядку письмового провадження заяву про зміну способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

У провадженні Житомирського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа №240/14319/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії.

За наслідками розгляду вказаної справи судом прийнято рішення від 16.12.2024, яким позов ОСОБА_1 задоволено частково:

- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні з 01 грудня 2019 року перерахунку його пенсії на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області" від 01.04.2024 №33/26/119-51 про розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського станом на листопад 2019 року.

- зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести з 01 грудня 2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області" від 01.04.2024 №33/26/119-51, з урахуванням всіх зазначених у ній основних і додаткових видів грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського станом на листопад 2019 року, та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням раніше виплачених сум;

- стягнуто на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1211,20 грн (тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок).

До суду надійшла заява ОСОБА_1 про зміну способу та порядку виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 16.12.2024 у справі №240/14319/24.

На обґрунтування поданої заяви позивач зазначив, що на виконання рішення суду у справі №240/14319/24 йому була нарахована доплата до пенсії за період з 01.12.2019 по день проведення перерахунку в сумі 295117,51 гривень. Однак, вказана доплата йому досі не виплачена. При цьому, у листі-відповіді на його заяву Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило, що виплата нарахованої на виконання рішення суду доплати буде проводитись у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821. Вказане, на переконання позивача, свідчить про наявність визначених у ч. 3 ст. 378 КАС України підстав для зміни способу і порядку виконання рішення суду у справі №240/14319/24.

Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надало до суду довідку про суму, що була нарахована ОСОБА_1 на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 16.12.2024 у справі №240/14319/24.

Керуючись приписами частини третьої статті 194, частини дев`ятої статті 205, частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС України), суд вважає за можливе провести розгляд заяви у порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали адміністративної справи та подану заяву, суд встановив наступне.

Суб`єктами, на яких поширюється обов`язковість судових рішень являються всі органи державної влади і органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, посадові чи службові особи та громадяни.

Згідно частини 1 статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, за її межами.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 16.12.2024 у справі №240/14319/24 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести з 01 грудня 2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області" від 01.04.2024 №33/26/119-51, з урахуванням всіх зазначених у ній основних і додаткових видів грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського станом на листопад 2019 року, та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.

Звертаючись до суду із заявою про зміну способу та порядку виконання вказаного рішення ОСОБА_1 зазначає, що розмір доплати до пенсії, нарахованої, але не виплаченої йому на виконання цього рішення, становить 295117,51 гривень.

Однак, наданою Головним управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідкою підтверджується, що на виконання вказаного рішення суду від 16.12.2024 у справі №240/14319/24 ОСОБА_1 за період з 01.12.2019 по 31.01.2025 була нарахована доплата до пенсії в розмірі 295117,51 грн. В подальшому, на виконання Порядку №821 позивачу була виплачена частина цієї заборгованості в розмірі 966,05 грн. Відтак, станом на момент розгляду судом даної заяви розмір нарахованої, але не виплаченої ОСОБА_1 заборгованості за вказаним рішенням суду становить 294151,46 грн.

Вказані кошти в розмірі 294151,46 грн на даний час позивачу не виплачені через відсутність відповідного бюджетного фінансування, про що зазначає Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Відповідно до частини 3 статті 33 Закону України "Про виконавче провадження" від 02 червня 2016 року №1404-VIII за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.

Порядок та підстави зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення в адміністративному судочинстві врегульовані статтею 378 КАС України.

Положеннями абзацу першого частини першої статті 378 КАС України встановлено, що за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Частиною третьою статті 378 КАС України, в редакції до 19.12.2024, було передбачено, що підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Водночас, 19 грудня 2024 року положення частини третьої статті 378 КАС України на підставі Закону України від 21 листопада 2024 року №4094-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень" (далі - Закон №4094-IX) були доповнені абзацом другим такого змісту: "Невиконання суб`єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб`єкта владних повноважень відповідних виплат".

Вказана норма встановлює самостійну та достатню підставу для зміни способу виконання після двомісячного строку невиконання рішення про пенсійні виплати.

Згідно із пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №4094-ІХ справи у судах першої, апеляційної та касаційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цим Законом, розглядаються з урахуванням особливостей, що діють після набрання чинності цим Законом.

Як зазначено у пояснювальні записці до проекту Закону №4094-ІХ він був ухвалений як елемент виконання Україною зобов`язань у межах групи справ Іванов (№40450/04)/Бурмич (№46852/13) і Національної стратегії розв`язання проблеми невиконання судових рішень, схвалену розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2020 року №1218-р.

Метою внесення змін до процесуального закону є забезпечення реального виконання судових рішень, а не формальне підтвердження обов`язку суб`єкта владних повноважень.

Зміни до частини третьої статті 378 КАС України, внесені Законом №4094-ІХ, запроваджують автоматичний наслідок у вигляді можливості зміни способу виконання після двох місяців невиконання рішення.

Таким чином, прийняттям Закону №4094-ІХ Верховна Рада України змінила концепцію статті 378 КАС України, запровадивши самостійну підставу для зміни судом способу виконання судового рішення.

Крім того, Верховна Рада України цим законодавчим актом усунула необхідність для позивача звертатися з новим позовом для стягнення вже нарахованих, але невиплачених сум, визнавши це непропорційним і таким, що підриває ефективність судового захисту.

Виходячи з мети цих змін, судове втручання у спосіб виконання не є переглядом суті рішення, а становить механізм забезпечення реального і своєчасного виконання судового рішення, що відповідає вимогам статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та статті 129-1 Конституції України.

При цьому, поняття "спосіб" і "порядок" виконання судового рішення мають спеціальне значення, яке реалізується у виконавчому провадженні. Вони означають визначену рішенням суду послідовність і зміст вчинення дій, спрямованих на виконання рішення суду.

Спосіб виконання судового рішення - це спосіб реалізації та здійснення способу судового захисту порушених прав.

Під встановленням способу виконання рішення суду необхідно розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у раніше встановлений спосіб.

Водночас слід зауважити, що процесуальна можливість встановити чи змінити спосіб або порядок виконання судового рішення не передбачає зміну судового рішення по суті, обрання нового способу захисту порушеного права, а полягає лише у вирішенні питання про вжиття нових заходів для належного виконання рішення та захисту порушеного права у визначений раніше спосіб.

Відповідно до ч. 2 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.

Обов`язковість судових рішень безпосередньо гарантується статтею 124 Конституції України.

Таким чином, застосування процесуального механізму, передбаченого абзацом другим частини третьої статті 378 КАС України, про зміну способу і порядку виконання судового рішення із зобов`язання вчинити дії на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нарахованої суми є єдиним дієвим та ефективним заходом, спрямованим на реальне поновлення порушених соціальних прав громадянина, а не на формальне завершення виконавчого провадження. Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 28 жовтня 2025 року у справі №380/7706/22.

Рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 16.12.2024 у справі №240/14319/24 набрало законної сили 16.01.2025.

Матеріалами справи підтверджується, що розмір доплати, нарахованої, але не виплаченої позивачу на виконання вказаного рішення суду за період з 01.12.2019 по 31.01.2025 становить 294151,46 гривень.

Станом на момент звернення позивача до суду із даною заявою, рішення суду у справі №240/14319/24 в частині виплати зазначеної доплати залишається не виконаним, з огляду на це, суд дійшов висновку про наявність підстав для зміни способу і порядку виконання вказаного рішення.

Зважаючи на те, що відповідач/боржник, який є суб`єктом владних повноважень, протягом двох місяців з дня набрання законної сили рішенням суду у цій справі не виконав судове рішення в частині виплати нарахованої пенсії, то суд вважає за доцільне змінити спосіб і порядок виконання судового рішення шляхом стягнення з відповідача/боржника цих пенсійних виплат на користь стягувача.

Враховуючи викладене та беручи до уваги, що документально підтверджений розмір нарахованої, але невиплаченої ОСОБА_1 доплати до пенсії становить 294151,46 грн, а не 295117,51 грн, як вказує позивач, суд приходить до висновку, що заява про зміну способу та порядку виконання судового рішення у справі №240/14319/24 підлягає частковому задоволенню.

Керуючись статтями 243, 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ухвалив:

Заяву ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі №240/14319/24 - задовольнити частково.

Змінити спосіб виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 16.12.2024 у справі №240/14319/24 в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити виплату перерахованої пенсії, з урахуванням раніше виплачених коштів, встановивши новий спосіб виконання судового рішення:

"Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 суму нарахованої йому за період з 01.12.2019 по 31.01.2025 доплати до пенсії в розмірі 294151,46 грн (двісті дев`яносто чотири тисячі сто п`ятдесят одна гривня сорок шість копійок)".

Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.

Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя І.Е.Черняхович