Рішення № 137298385, 10.06.2026, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
10.06.2026
Номер справи
910/2473/26
Номер документу
137298385
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

10.06.2026Справа № 910/2473/26Господарський суд міста Києва у складі судді Ярмак О.М., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (без проведення судового засідання) господарську справу

за позовом Приватного акціонерного товариства "Акціонерна компанія "Київводоканал"

до Товариства з обмеженою відповідальністю "ПОДОЛ СЕРВІС"

про стягнення 129 323,77 грн

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Приватне акціонерне товариство "Акціонерна компанія "Київводоканал" звернулось до Господарського суду міста Києва із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ПОДОЛ СЕРВІС" з вимогою про стягнення коштів у сумі 129 323,77 грн. за Договором № 26059/5-07-Т про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення від 22 листопада 2021 року, з яких: грошові кошти за скид стічних вод із перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин - 110 005,23 грн; інфляційні втрати - 14 612,21 грн, 3% річних - 4 706,33 грн.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 09.03.2026 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін, надав строк для реалізації сторонами процесуальних прав.

09.04.2026 відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому проти позову заперечував, посилаючись на те, що позивачем порушено процедуру відбору проб стічних вод, оскільки проведена без присутності уповноваженого його представника. Також вказав на неналежне надсилання на його адресу листів-повідомлень та листів-попереджень.

15.04.2026 позивач подав суду відповідь на відзив, в якій проти викладених відповідачем у відзиві обставинах заперечував.

Відповідно до ч. 2 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України, розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.

Відповідно до частини 4 статті 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.

Враховуючи належне повідомлення сторін про розгляд справи, визначений процесуальний строк для розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, суд вбачає за можливе здійснити розгляд справи за наявними матеріалами.

Відповідно до ч. 4 ст. 240 ГПК України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва

ВСТАНОВИВ:

22.11.2021 року між позивачем (виконавцем) та відповідачем (споживачем) укладено договір про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення № 26059/5-07-Т, за умовами якого остання зобов`язалася надавати відповідачу послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення за адресами об`єктів водоспоживання, зазначеними у дислокації об`єктів водоспоживання та водовідведення (яка є невід`ємною частиною цього договору) та на підставі пред`явлених споживачем вимог до скиду стічних вод у систему централізованого водовідведення міста Києва (далі - вимоги до скиду), а вказаний споживач - здійснювати своєчасну оплату наданих йому послуг на умовах цього договору та дотримуватися порядку користування питною водою з комунальних водопроводів і приймання стічних вод, що встановлені Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затвердженими наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27 червня 2008 року № 190 (далі - Правила № 190), Правилами приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 1 грудня 2017 року № 316 (далі - Правила № 316), Правилами приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення міста Києва, затвердженими розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 12 жовтня 2011 року № 1879 (далі - Правила № 1879), а також дотримуватися норм, визначених іншими нормативними актами, що регулюють правовідносини, які виникають за цією угодою.

Даний правочин підписаний уповноваженими представниками сторін та скріплений печатками цих суб`єктів господарювання.

За умовами пунктів 1.5. та 3.3.13. договору відповідач зобов`язався забезпечувати наявність та своєчасне подовження вимог до скиду згідно з вимогами чинного законодавства, а також забезпечувати скид стічних вод з дотриманням допустимих концентрацій забруднюючих речовин.

Пунктами 3.3.7. та 3.3.9. даного правочину визначено, що відповідач зобов`язаний: забезпечувати своєчасний та безперешкодний доступ представникам Компанії (при наявності посвідчень), у тому числі для взяття з каналізаційних колодязів контрольних проб на перевірку допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах, що приймаються до міської системи водовідведення; сплачувати додаткову плату за скид стічних вод, у разі відсутності вимог до скиду в розмірі, визначеному чинним законодавством.

Згідно з пунктом 4.12. договору в разі порушення відповідачем пунктів 1.1. та 1.4. цього правочину, останній сплачує Компанії плату за скид стічних вод без чинних вимог до скиду, яка нараховується у п`ятикратному розмірі тарифу за водовідведення, відповідно до вимог чинного законодавства.

Пунктом 5.2. договору передбачено, що у випадку зміни діючого законодавства України, яке регулює відносини у сфері водопостачання та водовідведення, а також прийняття органами місцевого самоврядування чи виконавчої влади нормативних актів, якими регулюються відносини з надання послуг за цим договором, прийняття рішень щодо змін порядку розрахунків між суб`єктами господарювання, нове законодавство та новий порядок поширюється на умови цього договору без узгодження його сторонами та внесення додаткових змін.

Цей договір набуває чинності з моменту його підписання сторонами і діє по 14 вересня 2024 року. Дію цього договору може бути подовжено за згодою сторін на узгоджений ними строк шляхом укладання додаткової угоди до договору. В іншому випадку по закінченню терміну дії договору Компанія має право припинити надання послуг до повного виконання споживачем взятих на себе зобов`язань за цим правочином та врегулювання договірних відносин з Компанією (пункт 7.1. договору).

Додатком № 1 до договору сторони зафіксували дислокацію об`єкта водоспоживання та водовідведення споживача: 04080, місто Київ, вулиця Кирилівська, 69.

Як вбачається з матеріалів справи та не спростовано відповідачем, 20.05.2024 та 04.09.2024 відповідач здійснював скид стічних вод без отримання умов на їх скид, внаслідок чого позивачем на підставі розрахунків департаменту екологічного нагляду Компанії №№ 15/ДК-3/93-05-2024 від 20.05.2024, 15/ДК-3/93-09-2024 від 04.09.2024 нараховано відповідачу плату в загальному розмірі 110 005,23 грн (копії вказаних розрахунків міститься в матеріалах справи).

Доводи відповідача з приводу того, що позивачем порушено процедуру відбору проб стічних вод, оскільки проведена без присутності уповноваженого його представника є безпідставними, оскільки як вбачається з журналах-актах відбору проб стічних вод відбір здійснювався в присутності представника відповідача.

Крім того, відповідно до п. 6.2.15 Правил № 1879 відбір проб для забезпечення контролю за скиданням стічних вод Абонента здійснюється Контролюючими службами незалежно та без відповідного попередження Абонента.

Листами-повідомленнями від 24.05.2024 № 15/9768-Т, від 10.09.2024 № 15/9953-Т відповідача було повідомлено про результати хімічних аналізів стічних вод, які ним скидалися у систему міської каналізації. У казаних листах-повідомленнях заявлено вимогу сплатити 110 005,23 грн за скид стічних вод без відповідних умов разом.

Належні докази направлення відповідачу засобами поштового зв`язку вказаних документів, зокрема, списки рекомендованих відправлень, поштових чеків про відправлення рекомендованих листів №№ R068051380464, 0600960311440, 0600975701708, R068051382289 наявні в матеріалах справи.

Тому, посилання відповідача на неналежне надсилання на його адресу листів-повідомлень та листів-попереджень є безпідставними.

Однак, вказані вимоги були залишені відповідачем без відповіді та задоволення, спірна сума заборгованості Товариством оплачена не була.

Відповідно до статті 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини. Цивільні права та обов`язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.

З матеріалів справи вбачається, що у сторін склалися правовідносини в сфері надання послуг з водопостачання та водовідведення, а спір у даній справі стосується скиду відповідачем до міської каналізації стічних вод без отримання умов на такий скид у Компанії.

Порядок користування системами централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення населених пунктів України визначається Правилами № 190, які є обов`язковими для всіх споживачів, що отримують послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, та суб`єктів господарювання, що провадять господарську діяльність у сфері централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення та мають у власності, господарському віданні або оперативному управлінні об`єкти, системи централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення, і з якими суб`єктом господарювання укладено договір на отримання послуг з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення, замовників послуг з централізованого водопостачання та водовідведення.

Згідно з пунктом 5 розділу ІІ цих Правил (у редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) приймання стічних вод від споживачів до системи централізованого водовідведення здійснюється відповідно до Правил № 316, а також місцевих правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення населеного пункту, які затверджуються органом місцевого самоврядування в установленому порядку.

З метою запобігання порушенням у роботі мереж і споруд каналізації, підвищення ефективності роботи і безпеки їх експлуатації, забезпечення охорони навколишнього природного середовища від забруднення скидами стічних вод, розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 12 жовтня 2011 року № 1879 затверджені Правила № 1879.

Відповідно до пункту 1.2 Правил № 1879 (у редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) останні поширюються на організації, установи, підприємства усіх форм власності та фізичних осіб - підприємців, що скидають всі види стічних вод у міську систему каналізації (крім балансоутримувачів житлового фонду та об`єктів соціально-культурного призначення, які не скидають стічні води технологічного та/або непобутового походження, або у яких немає орендарів чи інших суб`єктів, що скидають стічні води технологічного та/або непобутового походження).

Пунктом 1.5 Правил № 1879 передбачено, що останні встановлюють вимоги до абонентів, які скидають стічні води до міської каналізації, регламентують взаємні права та обов`язки абонентів і водоканалу, порядок визначення величини плати за скидання стічних вод у міську каналізацію, порядок контролю за виконанням цих Правил, відповідальність та засоби впливу за їх порушення.

Стічні води можуть бути прийняті у міську каналізацію, якщо мережі та споруди абонента побудовані відповідно до проекту, розробленого згідно з виданими водоканалом технічними умовами, прийняті в експлуатацію згідно з вимогами Державних будівельних норм, абонентом одержані умови на скид та укладений договір на послуги водопостачання та водовідведення (пункт 1.7 Правил № 1879).

Згідно з пунктом 2.4, підпунктом 3.3.1 пункту 3.3. Правил № 1879 абонент зобов`язаний отримувати у водоканалі умови на скид.

Доказів на підтвердження того, що відповідач отримав відповідні умови на скид стічних вод згідно з положеннями договору та Правил приймання стічних вод абонентів у систему каналізації міста Києва, чинних у спірний період, суду не надано.

Відповідно до пунктів 7.10 та 8.6 Правил № 1879 абонент не має право скидати стічні води без одержання умов на скид. За скидання стічних вод без умов на такий скид (або після закінчення терміну його дії) абонент сплачує штраф в п`ятикратному розмірі тарифу на послугу з водовідведення за весь період його відсутності.

В абзаці 3 пункту 8.6 Правил № 1879 передбачено, що при порушенні цих Правил водоканал має право розглядати весь обсяг стічних вод (за розрахунковий період) як такий, що перевищує договірний, і плата за його скидання встановлюється в п`ятикратному розмірі тарифу за водовідведення у разі відсутності в абонента умов на скид чи закінчення строку їх дії.

Згідно з пунктом 6.2.18 Правил № 1879 абонент зобов`язаний оплатити наданий водоканалом рахунок у 10-денний строк з моменту його отримання.

Статтею 526 ЦК України встановлено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

За частиною 1 статті 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Згідно з частиною 1 статті 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Зважаючи на встановлені обставини та вимоги наведених Правил, приймаючи до уваги, той факт, що відповідачем не надано належних та допустимих доказів отримання ним умов на скид стічних вод від позивача у спірний період, а також документів, які свідчать про погашення спірної заборгованості перед позивачем, суд дійшов висновку про законність та обґрунтованість вимоги позивача про стягнення з відповідача заборгованості в розмірі 110 005,23 грн за скид стічних вод без отримання умов на їх скид за вказаний період.

Також за прострочення виконання грошового зобов`язання позивачем нараховано до стягнення з відповідача 4 706,33 грн. 3% річних та 14 612,21 грн. інфляційних втрат.

Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Передбачене законом право кредитора вимагати сплати боргу з урахуванням індексу інфляції та процентів річних в порядку ст. 625 Цивільного кодексу України є способами захисту його майнового права та інтересу, суть яких полягає у відшкодуванні матеріальних втрат від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.

Здійснивши перевірку заявлених до стягнення позивачем 4 706,33 грн. 3% річних та 14 612,21 грн. інфляційних втрат, судом задовольняються вказані вимоги в межах поданого розрахунку, оскільки вказані розрахунки є вірними.

Відповідно до статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Статтею 86 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 129 ГПК України, витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.

Враховуючи вкладене та керуючись ст.ст. 86, 123, 129, 233, 236-240, 250-252 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ПОДОЛ СЕРВІС" (04080, місто Київ, вулиця Кирилівська, будинок 69, ідентифікаційний код 40880547) на користь Приватного акціонерного товариства "Акціонерна компанія "Київводоканал" (01015, місто Київ, вулиця Лейпцизька, будинок 1а, код 03327664) 110 005 (сто десять тисяч п`ять) грн. 23 коп. плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин, 4 706 (чотири тисячі сімсот шість) грн. 33 коп. 3% річних, 14 612 (чотирнадцять тисяч шістсот дванадцять) грн. 21 коп. інфляційних втрат, 2 662 (дві тисячі шістсот шістдесят дві) грн. 40 коп. судового збору.

3. Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили відповідно до статті 241 ГПК України та може бути оскаржене до апеляційної інстанції в строки та порядку передбаченому розділом ІV ГПК України.

Суддя О.М.Ярмак