Постанова № 137296477, 09.06.2026, Хорольський районний суд Полтавської області

Дата ухвалення
09.06.2026
Номер справи
548/1362/26
Номер документу
137296477
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 548/1362/26

П О С Т А Н О В А Провадження №3/548/339/26

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

/повний текст/

09 червня 2026 року м. Хорол

Хорольський районний суд Полтавської області у складі: головуючого судді Коновод О.В. з участю: секретаря судового засідання Матвієнко О.А., прокурора Безцінного О.В., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні залі суду в м. Хорол матеріали, які надійшли з Полтавського управління ДВБ Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, уродженця та мешканця: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_1 , виданий Хорольським РВ УМВС України в Полтавській області, РНОКПП: НОМЕР_2 , пенсіонера

за вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,

встановив:

03.06.2026 до Хорольського районного суду Полтавської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення пов`язане з корупцією №17-2026 від 28.05.2026за ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 .

Так, згідно протоколу №17-2026 від 28.05.2026 про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, ОСОБА_1 , колишній командир відділення 20 державної пожежно-рятувальної частини (м. Хорол) 3 державного пожежно-рятувального загону (м. Лубни) ГУ ДСНС України в Полтавській області, відповідно до підпункту «д» пункту 1 ч. 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», Закону України N? 3384-IX «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», у порушення вимог ч. 1 ст. 45 вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого терміну декларування (до 31.03.2024), а саме лише 28.04.2025 о 13 годині 02 хвилини подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме «щорічна» з позначкою «я припинив (ла) виконувати функції держави або місцевого самоврядування (після звільнення)» за 2023 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов?язане з корупцією, передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП.

У судовому засіданні ОСОБА_1 , після роз`яснення йому прав та обов`язків, передбачених ст.63 Конституції України та ст.268 КУпАП, вину у вчиненні вказаного адміністративного визнав.

Прокурор вказав, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, просить накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у мінімальному розмірі.

Заслухавши думку прокурора та пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

За приписами ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням не інакше як на підставах та у порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до вимог ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні

правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності законом.

Відповідно до вимог ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинене правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують чи обтяжують відповідальність, чи заподіяно матеріальну шкоду, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, речовими доказами тощо.

Згідно зі ст.252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Диспозиція ч.1 ст.172-6 КУпАП передбачає відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Судом встановлено, що відповідно до наказу ГУ ДСНС України в Полтавській області від 31.01.2014 № 20 прапорщик (майстер-сержант) служби цивільного захисту ОСОБА_1 призначений на посаду командира відділення 20 державної пожежно-рятувальної частини (м. Хорол) 3 державного пожежно-рятувального загону (м. Лубни) ГУ ДСНС України у Полтавській області.

Присягу працівника органів внутрішніх справ України ОСОБА_1 прийняв у 1992 році, про що свідчить його особистий підпис.

Відповідно до пункту 6 Положення «Про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2013 року N? 5936, особи начальницького складу є особами, уповноваженими на виконання функцій держави, на яких поширюються дія вимог та обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції».

Отже, відповідно до підпункту «д» пункту 1 ч. 1 статті З Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 відноситься до осіб начальницького складу органів та підрозділів цивільного захисту та є суб?єктом відповідальності за вчинення правопорушення пов?язаного з корупцією.

Суб?єкти декларування - особи, зазначені у п. 1, п.п. «а», «в» - «г» пункту 2, ч.1 ст. 3 цього Закону, інші особи, які зобов?язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Згідно примітки до ст. 172-6 КУпАП, суб?єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов?язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до витягу із наказу ГУ ДСНС України у Полтавській області від 02.05.2023 N? 207 старшого прапорщика (мастер-сержант) служби цивільного захисту ОСОБА_1 , командира відділення 20 державної пожежно-рятувальної частини (м. Хорол) 3 державного пожежно-рятувального загону (м. Лубни) ГУ ДСНС України в Полтавській області, з 04.05.2023 року звільнено зі служби цивільного захисту.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи звільненим 04.05.2023 з посади старшого прапорщика (майстра-сержанта) служби цивільного захисту, командира відділення 20 державної пожежно-рятувальної частини (м. Хорол) 3 державного пожежно-рятувального загону (м. Лубни) ГУ ДСНС України в Полтавській області, зобов?язаний був подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме: а саме «щорічна» з позначкою «я припинив (ла) виконувати функції держави або місцевого самоврядування (після звільнення)» за 2023 рік, не пізніше 31 березня 2024 року.

Однак, відповідно до інформації з публічної частини офіційного вебсайту Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_1 , подав в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр), декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме: «щорічна» з позначкою «я припинив (ла) виконувати функції держави або місцевого самоврядування (після звільнення)» за 2023рік, (https://public.nazk.gov.ua/documents/002011da-8966- 4ec9-9c1c-046504b031eb), 28.04.2025 о 13 годині 02 хвилин, тобто несвоєчасно.

Водночас, згідно листа Управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій Національного агентства з питань запобігання корупції N? 47-05/17511-26 від 19.03.2026, встановлено факт несвоєчасного подання декларації ОСОБА_1 .

Відповідно до списку декларацій, оприлюднених в Реєстрі, ОСОБА_1 неодноразово подавав «щорічні» декларації, а саме за 2016-2022 роки, тобто останньому достовірно відомі зобов?язання та обмеження, встановлені Законом України «Про запобігання корупції», типи декларацій, правила користування Реєстром та електронним цифровим підписом.

Відповідно до листа - попередження від 05.05.2016 ОСОБА_1 попереджено про недопущення корупційних та пов?язаних з корупцією правопорушень, передбачених Законом України від 14.10.2014 N? 1700-VII «Про запобігання корупції».

Відповідно до листа - попередження від 03.02.2017 ОСОБА_1 ознайомлено з вимогами ст. 45 Закону України " Про запобігання корупції" та наслідками несвоєчасного подання декларацій передбачених ст. 172-6 КУпАП.

Також, при звільнені зі служби 04.05.2023 ОСОБА_1 ознайомився з пам?яткою при звільненні зі служби цивільного захисту (роботи) осіб начальницького складу та державних службовців ДСНС України, що засвідчив підписом.

Отже, ОСОБА_1 є суб`єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов`язані із корупцією, у тому числі за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України " Про запобігання корупції", особи, які припинили діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а», «в»-«г» пункту 2 частини 1 статті 3, зобов?язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Відповідно до абзацу 1 ч.2 ст.45 Закону особи зазначені у пункті 1, підпункті «ґ» пункту 2, частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Пунктом 5 частини 1 статті 12 Закону, передбачено, що Національне агентство з питань запобігання корупції з метою виконання покладених на нього повноважень має приймати з питань, що належать до його компетенції, обов`язкові для виконання нормативно-правові акти.

Відповідно до Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом голови НАЗК від 23.07.2021 №449/21, декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини - другої статті 45 Закону не пізніше тридцяти календарних днів з дня припинення діяльності.

Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб`єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності.

Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону, крім декларації кандидата на посаду.

Згідно Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», було введено воєнний стан на усій території України, строк дії якого неодноразово продовжувався.

Відповідно до Роз`яснення НАЗК №4 від 07.03.2022 щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю в умовах воєнного стану (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента, проведення перевірок), декларація при звільненні, якщо звільнення відбулось під час дії воєнного стану, подається у період з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення чи скасування воєнного стану, до 00 годин 00 хвилин відповідного числа третього місяця від такого дня. Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб`єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності, яка передбачає обов`язок подання декларації, перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності. Під раніше доданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру, крім декларації кандидата на посаду (абз.2 п.п.2 п.2 розд. II Порядку № 449/21).

12.10.2023 набрав чинності Закон України №3384-ІХ, «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», відповідно до якого відновлено електронне декларування та відкритий доступ (з урахуванням безпекових заходів) до реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно даних публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припиняє діяльність, за період не охоплений раніше поданими деклараціями, 28.04.2025 о 13 год.02 хв., тобто несвоєчасно.

Зазначені обставини підтверджуються дослідженими в судовому засіданні матеріалами справи, зокрема:

- протоколом №17-2026 від 28.05.2026 про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією;

- роздруківкою з сайту Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування; повідомленням НАЗК від 03.04.2024;

- копіями витягів з наказів ГУ ДСНС України в Полтавській області від 31.01.2014 № 20, згідно якого прапорщик (майстер-сержант) служби цивільного захисту ОСОБА_1 призначений на посаду командира відділення 20 державної пожежно-рятувальної частини (м. Хорол) 3 державного пожежно-рятувального загону (м. Лубни) ГУ ДСНС України у Полтавській області; ГУ ДСНС України у Полтавській області від 02.05.2023 N? 207, згідно якого старшого прапорщика (мастер-сержант) служби цивільного захисту ОСОБА_1 , командира відділення 20 державної пожежно-рятувальної частини (м. Хорол) 3 державного пожежно-рятувального загону (м. Лубни) ГУ ДСНС України в Полтавській області, з 04.05.2023 року звільнено зі служби цивільного захисту;

- листом - попередженням від 05.05.2016, згідно якого ОСОБА_1 попереджено про недопущення корупційних та пов?язаних з корупцією правопорушень, передбачених Законом України від 14.10.2014 N? 1700-VII «Про запобігання корупції»;

- листом - попередження від 03.02.2017, згідно якого ОСОБА_1 ознайомлено з вимогами ст. 45 Закону України " Про запобігання корупції" та наслідками несвоєчасного подання декларацій передбачених ст. 172-6 КУпАП.

Окрім того, відповідно до письмових пояснень ОСОБА_1 , долучених до протоколу про адміністративне правопорушення, останній підтвердив факт несвоєчасного подання декларації після звільнення. Разом з тим, жодних доказів на підтвердження поважності причин пропуску встановленого законом строку подання декларації останнім надано не було. Матеріали справи не містять будь-яких обставин, які б свідчили про наявність об`єктивних перешкод для своєчасного подання декларації особи, яка припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за період не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні).

Вказані докази отримані з дотриманням встановленого законом порядку та передбаченими способами. У судді відсутні будь-які сумніви у їх достовірності та істинності.

Дослідивши адміністративні матеріали та подані суду докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування,а саме «щорічна» з позначкою «я припинив (ла) виконувати функції держави або місцевого самоврядування (після звільнення)» за 2023 рік.

Відповідно до вимог діючого адміністративного законодавства, а саме ст.ст. 9, 33, 245, 252 КУпАП, особа може бути притягнута до адміністративної відповідальності лише за наявності в її діях складу адміністративного правопорушення, який має бути встановлений судом тільки після всебічної та повної оцінки всіх доказів по справі.

Суд неупереджено, всебічно та повно оцінивши всі докази по справі дійшов висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП України, є повністю доведеною.

Відповідно до вимог ст.23 КУпАП, адміністративні стягнення є мірою відповідальності і застосовуються з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчинення нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.

Згідно ст.34 КУпАП обставиною, що пом`якшує відповідальність ОСОБА_1 за адміністративні правопорушення є щире розкаяння.

Відповідно до ст.35 КУпАП обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 за адміністративне правопорушення судом не встановлено.

Підстав, що виключають адміністративну відповідальність згідно зі ст. 17 КУпАП України, у справі не встановлено.

При вирішенні питання про можливість накладення стягнення, суд виходить з того, що відповідно до частини четвертої статті 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов`язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Розгляд справи та накладення стягнення в даній справі проводиться в межах строків, визначених ст. 38 КУпАП.

За таких обставин, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу, яка вперше притягується до адміністративної відповідальності, його майновий стан, ступінь його вини, обставини, що пом`якшують відповідальність, висновок прокурора про застосування покарання в мінімальному розмірі, суд вважає за необхідне накласти на правопорушника адміністративне стягнення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, у виді штрафу в мінімальному розмірі, оскільки в даному випадку застосування адміністративного стягнення у виді штрафу буде достатньою та необхідною мірою відповідальності для виховання особи, що вчинила дане адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також забезпечить запобігання вчинення нових правопорушень та повністю відповідатиме меті його застосування.

Згідно ст. 40-1 КУпАП судовий збір по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.. 33, 40-1,172-6 ч.1, 283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

постановив:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн.

Адміністративне стягнення у виді штрафу підлягає сплаті на рахунок: (Отримувач Хорольська міська ТГ ГУК у Полт.обл/тг м.Хорол /21081100, розрахунковий рахунок UA388999980313020106000016702, Код ЄДРПОУ37959255,банк отримувача Казначейство України (ЕАП).

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь державного бюджету України судовий збір у розмірі 665,60 грн., на рахунок: Отримувач коштів ГУК у м. Києві /м. Київ/ 22030106Код отримувача (код за ЄДРПОУ)37993783 Банк отримувача Казначейство України (ЕАП) Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001Код класифікації доходів бюджету 22030106.

Штраф в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн., має бути сплачений ОСОБА_1 не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Копія платіжного документу подається до суду.

У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У разі примусового виконання цієї постанови із ОСОБА_1 підлягає стягненню подвійний розмір штрафу, що становить 1 700 грн.

Постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено прокурором у випадках, передбачених частиною 5 статті 7 цього Кодексу, особою, щодо якої її винесено, а також потерпілим.

Апеляційну скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом 10 днів з дня винесення постанови.

Апеляційна скарга подається до Полтавського апеляційного суду через Хорольський районний суд Полтавської області.

Суддя: Коновод О. В.