Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 699/586/26
Номер провадження 2-а/699/18/26
УХВАЛА
про залишення позову без руху
10.06.2026 м. Корсунь-Шевченківський
Суддя Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області Літвінова Г.М., ознайомившись з адміністративним позовом ОСОБА_1 до Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області (Відділення поліції № 1), за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача Корсунь-Шевченківський районний відділ державної виконавчої служби Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ),
про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення,
УСТАНОВИВ:
До Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області 09.04.2026 надійшла вказана позовна заява.
Предметом позову є скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення від 01.04.2025 серія ГБВ № 796485 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 183 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 просить на час розгляду справи зупинити відкрите стосовно нього державним виконавцем Корсунь-Шевченківського районного відділу державної виконавчої служби Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Наріжною А. виконавче провадження № 80667782 від 03.04.2026.
Згідно з вимогами ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу, а також чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Перевіривши матеріали адміністративного позову суд дійшов висновку, що позов подано без додержання вимог, визначених ст. 160 КАС України, виходячи з такого.
Відповідно до положень п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України у позовній заяві, крім іншого, зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв`язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
Водночас, у позовній заяві відомості про відповідача зазначено таким чином: Черкаське районне управління поліції ГУНП в Черкаській області (Відділення поліції № 1), код ЄДРПОУ 40108667, юридична адреса вул. Смілянська, 57, м. Черкаси.
Проте указана адреса та код відповідають юридичній особі Головному управлінню Національної поліції в Черкаській області.
Черкаське районне управління поліції ГУНП в Черкаській області, а також його Відділення поліції № 1, не мають статусу юридичної особи.
Назва вказаної у позові третьої особи також не відповідає інформації з ЄДРЮО за кодом 35039471, оскільки актуальна назва такої юридичної особи Корсунь-Шевченківський відділ державної виконавчої служби у Черкаському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ).
Крім того, перевіривши матеріали справи, встановлено, що позов про оскарження постанови від 01.04.2025 подано 09.04.2026.
Відповідно до змісту позову ОСОБА_1 зазначає, що отримав оскаржувану постанову 03.04.2026 у відділі ДВС.
Разом з тим, відповідно до положень ч. 2 ст. 286 КАС України, позовну заяву щодо оскарження рішень суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).
Тобто десятиденний строк оскарження рішень суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності, який рахується з дня вручення такого рішення (постанови), стосується рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.
Водночас, у цьому випадку оскаржується постанова про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, що посягає на громадський порядок і громадську безпеку. Тому десятиденний строк подачі цього позову рахується з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), тобто з 01.04.2025. Однак позивач поновити пропущений строк не просить.
Згідно із частинами 1, 2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Разом з тим, згідно із ч. 6 ст. 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Положеннями частин 1-2 ст. 123 КАС України встановлено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду із заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк, або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
З огляду на викладене суд дійшов висновку, що вказану позовну заяву необхідно залишити без руху, а позивачу надати строк для виправлення вищеописаних недоліків позовної заяви шляхом подання нової редакції позовної заяви, з необхідністю зазначення:
- інформації про відповідача та третю особу відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України, у тому числі визначитися із особою відповідача по справі;
- підстав поновлення пропущеного строку для подачі позову.
У разі невиконання вищеописаних вимог та не усунення недоліків позовної заяви у встановлений строк, позовна заява підлягає поверненню відповідно до ч. 5 ст.169 та ч. 2 ст. 123 КАС України.
Недоліки позовної заяви мають бути усунуті з виконанням вимог ч. 1 ст. 161 КАС України.
Суд наголошує, що залишення позовної заяви без руху не є обмеженням права позивача на доступ до правосуддя з огляду на усталену практику Європейського суду з прав людини. Встановлюючи конкретні вимоги до змісту та форми позовної заяви, до документів, які мають бути до неї додані, КАС України при цьому покладає обов`язок на суд перевірити виконання позивачем цих вимог та підстав прийняття заяви на стадії вирішення питання про відкриття провадження по справі.
Щодо вимоги зупинити відкрите стосовно позивача виконавче провадження суддя зазначає таке.
Згідно з положеннями п. 1 ч. 1 ст. 151 КАС України позов може бути забезпечено зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Таким чином указана вимога за своєю суттю є проханням про забезпечення позову.
Вимоги до змісту і форми заяви про забезпечення позову установлені ст. 152 КАС України, згідно з якою заява про забезпечення позову подається в письмовій формі і повинна містити:
1) найменування суду;
2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта (для фізичних осіб - громадян України), номери засобів зв`язку, адресу електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;
3) предмет позову та обґрунтування необхідності забезпечення позову;
4) захід забезпечення позову, який належить застосувати, з обґрунтуванням його необхідності;
5) інші відомості, потрібні для забезпечення позову.
Якщо заява про забезпечення позову подається до відкриття провадження у справі, в такій заяві додатково зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) інших осіб, які можуть отримати статус учасника справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, а також відомі заявнику реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта (для фізичних осіб - громадян України), номери засобів зв`язку, адреса електронної пошти.
У заяві можуть бути зазначені кілька заходів забезпечення позову, що мають бути вжиті судом, із обґрунтуванням доцільності вжиття кожного з цих заходів.
До заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.
Таким чином, заява про забезпечення позову, у тому числі до відкриття провадження у справі, подається окремим документом. Однак така заява у матеріалах справи відсутня.
При цьому, відсутнє обґрунтування необхідності забезпечення позову, зокрема вказаного позивачем заходу забезпечення позову.
Крім того, не додано документ, що підтверджує сплату судового збору за подачу заяви про забезпечення позову у встановлених порядку і розмірі.
Відповідно до ч. 7 ст. 154 КАС України суд, встановивши, що заяву про забезпечення позову подано без додержання вимог статті 152 цього Кодексу або подано особою, яка відповідно до частини шостої статті 18 цього Кодексу зобов`язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його, повертає її заявнику без розгляду, про що постановляє ухвалу.
Проте у цьому випадку заяву про забезпечення не було подано. З огляду на викладене суд роз`яснює позивачу порядок подачі та вимоги до такої заяви і додатків до неї.
Керуючись ст.ст. 123, 150-154, 160, 161, 169, 248, 256, 294-295 КАС України, суддя
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області (Відділення поліції № 1), за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача Корсунь-Шевченківський районний відділ державної виконавчої служби Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення викладених в ухвалі недоліків, який не може перевищувати 10 (десяти) днів з дня вручення ухвали про залишення позову без руху.
Недоліки позовної заяви мають бути усунуті з виконанням вимог ч. 1 ст. 161 КАС України.
Роз`яснити позивачу, що якщо недоліки позовної заяви будуть усунуті у строк, установлений судом, то позов вважатиметься поданим у день первинного його подання. Вимоги до змісту і форми заяви про забезпечення позову установлені ст. 152 КАС України.
У разі не усунення вищевказаних недоліків у строк, встановлений судом, позовна заява буде вважатись неподаною і повернута позивачеві.
Ухвала апеляційному оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
СуддяЛітвінова Г. М.