Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
адреса юридична: вул. Капітана Володимира Кісельова, 1, м. Полтава, 36000, адреса для листування: вул. Капітана Володимира Кісельова, 1, м. Полтава, 36607, тел. (0532) 61 04 21, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua, https://pl.arbitr.gov.ua/sud5018/
Код ЄДРПОУ 03500004
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28.05.2026 Справа № 917/2401/25
Господарський суд Полтавської області у складі судді Дмитра Сіроша, за участю секретаря судового засідання Людмили Бойченко, розглянув у порядку загального позовного провадження справу за позовом
Окружної прокуратури Полтавської області, код ЄДРПОУ/Умовний код: 0291006026, Полтавська область, м. Полтава, вул. Антона Грицая 1, 36000 в інтересах
Новоселівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, пров. Підлісний, 6, с. Новоселівка, Полтавський район, Полтавська область, 38702, ЄДРПОУ 21046791
до Дачно-будівельного кооперативу «КРУТИЙ БЕРЕГ», вул. Кругла, 1, с. Терентіївка, Полтавський район, Полтавська область, 38702, ЄДРПОУ 34921894
про стягнення суми основного боргу, розірвання договору оренди землі та повернення земельної ділянки.
За участю представників сторін:
від прокуратури: Ольга Деряга;
від позивача: Наталія Базавлук;
від відповідача: Сергій Кушнаренко.
Обставини справи: Окружна прокуратура Полтавської області звернулася з позовом в інтересах Новоселівської сільської ради Полтавського району Полтавської області до Дачно-будівельного кооперативу «КРУТИЙ БЕРЕГ» (вул. Кругла, 1, село Терентіївка, Полтавський район, Полтавська область, 38702, код ЄДРПОУ 21046791), в якому просить:
- стягнути заборгованість з орендної плати за користування земельною ділянкою комунальної власності з кадастровим номером: 5324084000:00:002:0084 за період зі 01.01.2025 по 01.11.2025 в сумі 342 301,40 грн;
- розірвати договір оренди землі від 29.12.2007 з кадастровим номер 5324084000:00:002:0084 площею 9,3756 га, укладений між Полтавською районної державною адміністрацією (надалі орендодавець Новоселівська сільська рада Полтавського району Полтавської області) (пров. Підлісний, 6, с. Новоселівка, Полтавський район, Полтавська область, 38702, код ЄДРПОУ 21046791) та Дачно-будівельним кооперативом «КРУТИЙ БЕРЕГ» (вул. Кругла, 1, село Терентіївка, Полтавський район, Полтавська область, 38702, код ЄДРПОУ 34921894), який зареєстрований у Полтавському кущовому реєстраційному офісі Полтавської регіональної філії ДП «Центр ДЗК при Держкомземі України» 29.12.2007 за № 040754600004 та зареєстрований у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Державному реєстрі Іпотек, Єдиному реєстрі заборон відчуження об`єктів нерухомого майна 13.03.2020, номер запису про інше речове право № 33073759;
- зобов`язати Дачно-будівельний кооператив «КРУТИЙ БЕРЕГ» (вул. Кругла, 1, село Терентіївка, Полтавський район, Полтавська область, 38702, код ЄДРПОУ 34921894) повернути Новоселівській сільській раді Полтавського району Полтавської області (пров. Підлісний, 6, с. Новоселівка, Полтавський район, Полтавська область, 38702, код ЄДРПОУ 21046791) земельну ділянку з кадастровим номером 5324084000:00:002:0084 площею 9,3759 га, розташовану на території Новоселівської сільської ради Полтавського району Полтавської області.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, прокурор зазначає, що після затвердження нової нормативної грошової оцінки (НГО) земельної ділянки та введення її в дію з 01.01.2025, відповідач продовжує сплачувати орендну плату в розмірі, обчисленому за старою оцінкою, що призвело до виникнення заборгованості. Також прокурор вказує, що систематична несплата орендної плати у повному обсязі є підставою для розірвання договору оренди та повернення земельної ділянки.
13.02.2026 від відповідача надійшов відзив на позов (вх. № 1931), в якому проти позову заперечує, посилаючись на те, що розмір орендної плати за умовами пунктів 9, 10 договору оренди має обраховуватись з урахуванням індексу інфляції, а нарахування боргу позивачем за орендну плату за спірний період із застосуванням зміненої нормативної грошової оцінки земель є безпідставним, оскільки між сторонами не укладено додаткову угоду до договору оренди щодо перерахунку орендної плати з урахуванням коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки землі.
Зміна нормативної грошової оцінки внаслідок індексації є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати шляхом внесення відповідних змін до договорів оренди землі його учасниками. Зазначене не тягне автоматичної зміни умов договорів щодо розміру орендної плати. Стверджує, що згідно з умовами договору оренди землі від 29.12.2007 відповідач зобов`язаний сплачувати орендну плату в розмірі 15195,60 грн на рік, та належним чином виконував взяті на себе зобов`язання з моменту підписання цього договору, а стосовно сплати орендної плати в розмірі, зазначеному позивачем в позовній заяві, у відповідача не виникало зобов`язання з її оплати. Стосовно початку будівництва дачних будинків, зазначає, що в договорі оренди землі від 29.12.2007 відсутній обов`язковий строк початку будівництва дачних будинків, тому відповідач не порушував умов договору.
17.02.2026 від позивача надійшла відповідь на відзив (вх. № 2129), в якій заперечує проти доводів відповідача, вважає їх безпідставними, необґрунтованими та такими, що суперечать вимогам законодавства, зазначає про достатність підстав для стягнення з Дачно-будівельного кооперативу «КРУТИЙ БЕРЕГ» на користь Новоселівської сільської ради Полтавського району Полтавської області заборгованості з орендної плати за користування земельною ділянкою комунальної власності з кадастровим номером: 5324084000:00:002:0084 за період зі 01.01.2025 по 01.11.2025 в сумі 342 301,40 грн, розірвання договору оренди землі від 29.12.2007 та повернення земельної ділянки з кадастровим номером 5324084000:00:002:0084 Новоселівській сільській раді Полтавського району Полтавської області.
Ухвалою Господарського суду Полтавської області від 19.01.2026 суд залишив позовну заяву без руху на підставі частини 1 статті 174 Господарського процесуального кодексу України, встановив спосіб усунення недоліків позовної заяви та строк усунення недоліків позовної заяви - 10 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Прокурор, у встановлений судом строк, усунув недоліки позовної заяви.
Ухвалою Господарського суду Полтавської області від 17.03.2026 суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі № 917/2401/25; постановив справу розглядати у порядку загального позовного провадження та призначив підготовче засідання у справі на 15 год 50 хв 17.03.2026.
20.02.2026 від відповідача надійшло клопотання про зупинення розгляду справи (вх. № 2329).
Ухвалою Господарського суду Полтавської області від 17.03.2026 суд відмовив в задоволенні клопотання відповідача про зупинення розгляду справи (вх. № 2329 від 20.02.2026), закрив підготовче провадження у справі № 917/2401/25 та призначив справу до судового розгляду по суті в засіданні суду на 10 год 00 хв 15.04.2026.
Розгляд справи по суті, призначений на 10 год 00 хв 15.04.2026 не відбувся у зв`язку з оголошенням повітряної тривоги.
Ухвалою Господарського суду Полтавської області від 15.04.2026 суд призначив розгляд справи по суті на 15.04.2026 09 год 05 хв.
Після закінчення розгляду справи в судовому засіданні, відповідно до частини 1 статті 240 Господарського процесуального кодексу України оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Суд розглянув матеріали справи та
УСТАНОВИВ:
На підставі розпоряджень голови Полтавської обласної державної адміністрації від 21.12.2007 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки» та від 28.12.2007 № 952 «Про укладення договору оренди земельної ділянки», Полтавською районною державною адміністрацією та ДБК «КРУТИЙ БЕРЕГ» укладено договір оренди землі від 29.12.2007, згідно з яким передано в строкове платне користування земельну ділянку землі рекреаційного призначення, яка знаходиться за межами населених пунктів на території Новоселівської сільської ради Полтавського району Полтавської області площею 9,38 га з кадастровим номером 5324084000:00:002:0084.
Відповідно до пункту 5 договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 303 912,00 грн, в цінах 2007 року.
Договір укладено терміном на 20 років (пункт 8 договору).
Згідно з пунктом 10 договору, орендна плата вноситься у такі строки: щомісячно у розмірі 1/12 частини річної орендної плати на розрахунковий рахунок Новоселівської сільської ради протягом 30 календарних днів наступного за останнім днем звітного (податкового ) місяця.
Відповідно до пункту 28 договору (права орендодавця) позивач має право вимагати від ДБК «КРУТИЙ БЕРЕГ», у тому числі своєчасного внесення орендної плати.
Згідно з пунктом 31 договору (обов`язки орендаря) ДБК «КРУТИЙ БЕРЕГ» зобов`язаний, зокрема, своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату.
Рішенням 34 сесії 8 скликання Новоселівської сільської ради Полтавського району Полтавської області від 13.02.2023 «Про проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки», вирішено провести нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 9,3759 га з кадастровим номером 5324084000:00:002:0084.
У подальшому, рішенням 36 сесії 8 скликання Новоселівської сільської ради Полтавського району Полтавської області від 18.04.2024 № 2027 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки» затверджено технічну документацію із нормативної грошової оцінки земельної ділянки земель рекреаційного призначення площею 9,3756 га із кадастровим номером 5324084000:00:002:0084 для індивідуального дачного будівництва, яка розташована за межами населених пунктів на території Новоселівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, яка перебуває у користуванні на умовах оренди в ДБК «КРУТИЙ БЕРЕГ» на підставі договору оренди землі від 29.12.2007, укладеного Полтавською районною державною адміністрацією та ДБК «КРУТИЙ БЕРЕГ», зареєстрованого у Полтавському кущовому реєстраційному офісі Полтавської регіональної філії ДП «Центр ДЗК при Держкомземі України» 29.12.2007 за №040754600004.
Зазначеним рішенням введено в дію нормативну грошову оцінку земельної ділянки з 01.01.2025, яка становить 8 272 560,44 грн (без врахування коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель за 2024 рік), та оприлюднено в день його прийняття на офіційному сайті Новоселівської сільської ради Полтавського району Полтавської області.
Отже, на підставі рішення сесії від 18.04.2024 № 2027, з урахуванням норм пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України, сплата орендної плати в рамках виконання договорів оренди земельних ділянок мала бути приведена у відповідність до затвердженої нормативної грошової оцінки.
Рішенням 39 (позачергової) сесії 8 скликання Новоселівської сільської ради Полтавського району Полтавської області від 13.08.2024 №2187 «Про внесення змін до умов договору оренди землі» вирішено внести зміни до договору оренди землі, укладеного між Полтавською районною державною адміністрацією та ДБК «КРУТИЙ БЕРЕГ» 29.12.2007, а саме до пунктів 5, 9, 10, 11, 12, 13, виклавши їх у новій редакції, до пункту 20, доповнивши його абзацом 3, а також до пунктів 28 та 29, замінивши «Полтавська районна державна адміністрація» на «Новоселівська сільська рада Полтавського району Полтавської області».
Відповідно до пункту 9 договору орендна плата вноситься у грошовій формі в розмірі, визначеному відповідним договором відсотковою ставкою від нормативної грошової оцінки землі (5 % від нормативної грошової оцінки землі).
Разом з тим, зміни до договору оренди землі від 29.12.2007 у зв`язку із введенням в дію нової нормативної грошової оцінки земель для земельної ділянки рекреаційного призначення із 01.01.2025 та наявності затвердженої технічної документації із нової нормативної грошової оцінки землі, у зв`язку з відмовою ДБК «КРУТИЙ БЕРЕГ», не внесено.
Отже, орендна плата до місцевого бюджету не надходила, чим порушено умови договору оренди землі, а відтак до бюджету Новоселівської сільської територіальної громади станом на 31.01.2025 не надійшли кошти у сумі 34 124,12 грн.
Зазначене, підтверджується Ревізією окремих питань фінансово-господарської діяльності виконавчого комітету Новоселівської сільської ради Полтавського району Полтавської області за період з 01.01.2021 по 31.01.2025, проведеною Управлінням Північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області, відповідно до пункту 3.8.1 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Північно-східного офісу Держаудитслужби на І квартал 2025 року (далі-Ревізія).
Так, Ревізією встановлено, що у зв`язку зі зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки земель рекреаційного призначення площею 9,3756 га із кадастровим номером 5324084000:00:002:0084 для індивідуального дачного будівництва, яка розташована за межами населених пунктів на території Новоселівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, бюджетом Новоселівської сільської територіальної громади в період з 01.01.2025 по 31.01.2025 недоотримано коштів від оренди даної земельної ділянки в сумі 34 124,12 грн внаслідок неповної сплати орендної плати користувачем земельної ділянки.
Разом з тим, Новоселівська сільська рада Полтавського району Полтавської області листом від 28.08.2024 за №02.7.1-29/1143-1 та Претензією від 28.03.2025 за № 02.7.1-29/374 повідомила ДБК «КРУТИЙ БЕРЕГ» про проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки земель рекреаційного призначення площею 9,3756 га за кадастровим номером 5324084000:00:002:0084 для індивідуального дачного будівництва, яка розташована за межами населених пунктів на території Новоселівської сільської ради Полтавського району, про внесення змін до договору оренди землі від 29.12.2007, зареєстрованого у Полтавському кущовому реєстраційному офісі Полтавської регіональної філії ДП «Центр ДЗК при Держкомземі України» 29.12.2007 за № 040754600004, та про сплату заборгованості.
У відповідь на Претензію від 28.03.2025 № 02.7.1-29/374 ДБК «КРУТИЙ БЕРЕГ» 10.03.2025 №1/04 повідомлено сільську раду про відмову в її задоволенні.
У подальшому, Новоселівською сільською радою Полтавського району Полтавської області 08.05.2025 за № 02.7.1-29/601 повторно направлено на адресу ДБК «КРУТИЙ БЕРЕГ» Претензію із вимогою сплатити 34 124,13 грн до місцевого бюджету, проте відповідь не отримано.
Крім того, відповідно до Витягу № НВ-9976593762025 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок станом на 03.09.2025 нормативна грошова оцінка земельної ділянки рекреаційного призначення площею 9,3759 га із кадастровим номером 5324084000:00:002:0084 для індивідуального дачного будівництва, станом на 2025 рік становить 9 262 655,90 грн.
Полтавська окружна прокуратура встановила, що у Реєстрі будівельної діяльності, розміщеному у вільному доступі на офіційному порталі Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва (https://e-construction.gov.ua), який містить відомості про документи, що дають право на виконання будівельних робіт та засвідчують прийняття об`єктів до експлуатації, та вебпорталах «Публічна кадастрова карта України» та «Google Планета Земля», відсутня інформація щодо об`єктів будівництва на земельній ділянці з кадастровим номером 5324084000:00:002:0084, замовниками яких є ДБК «КРУТИЙ БЕРЕГ» або інші юридичні/фізичні особи.
Разом з цим зі змісту пункту 8 та розділу «Умови використання земельної ділянки» договору вбачається, що строк його дії на 20 років обумовлений будівництвом цих будинків, використання ділянки у відповідності до проєкту забудови з дотриманням вимог чинного законодавства, державних будівельних та інших норм і правил, тобто наявністю об`єктів нерухомого майна на спірній земельній ділянці з кадастровим номером 5324084000:00:002:0084, прийнятих в експлуатацію.
Інформація про документи, що дають право на виконання будівельних робіт та засвідчують прийняття об`єктів до експлуатації міститься у відкритому доступі в реєстрі будівельної діяльності, розміщеному на порталі Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва («e-construction.gov.ua»).
Проте вивченням інформації з відкритого офіційного вебпорталу Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва («e-construction.gov.ua»), встановлено відсутність інформації щодо наявності дозвільних документів на будівництво (повідомлення про початок виконання будівельних робіт, декларація про готовність об`єкта до експлуатації тощо), замовником якого є ДБК «КРУТИЙ БЕРЕГ» або інші юридичні/фізичні особи на вказаній земельній ділянці з кадастровим номером 5324084000:00:002:0084.
Відповідно до договору цільове призначення земельної ділянки - землі рекреаційного призначення, які передано для будівництва дачних будинків.
Згідно з пунктом 31 договору орендар зобов`язаний приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, зареєстрованим в установленому законом порядку; своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату; використовувати земельну ділянку за цільовим призначенням, дотримуватись при цьому вимог земельного, екологічного та санітарно-епідеміологічного законодавства України, державних та місцевих стандартів, норм і правил щодо використання землі; у належному стані повернути орендодавцю земельну ділянку після закінчення строків дії договору.
Пунктом 38 договору визначено, що дія договору припиняється шляхом його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.
Отже, укладаючи договір оренди спірної земельної ділянки, орендодавець розраховував, що ДБК «КРУТИЙ БЕРЕГ» буде використовувати земельну ділянку для будівництва дачних будинків, яке до теперішнього часу відповідачем не розпочато.
Крім того, ДБК «КРУТИЙ БЕРЕГ» за 17 (сімнадцять) років будівництва дачних будинків на земельній ділянці з кадастровим номером 5324084000:00:002:0084 не здійснено, що свідчить, як вважає прокурор, про наявність істотних порушень умов договору зі сторони відповідача, та є підставою для розірвання спірного договору оренди землі.
Разом з тим, ДБК «КРУТИЙ БЕРЕГ» за період з 01.01.2025 по 18.11.2025 згідно з договором оренди землі від 29.12.2007 за нормативної грошової оцінки земельної ділянки 303 912,00 грн станом на 2007 рік, без врахування оновленої нормативної грошової оцінки земельної ділянки, сплачувало 4 364,26 грн щомісяця протягом 2025 року (останній платіж за жовтень 2025 року - 13.11.2025).
Отже, відповідач всього сплатив орендну плату за 2025 рік у розмірі 43 642,60 грн, а необхідно було внести до бюджету сільської ради орендну плату в розмірі 385 943 грн 9958 коп, у наступному порядку:
за січень 2025 року - 38 594 грн 39958 коп;
За лютий 2025 року - 38 594 грн 39958 коп;
за березень 2025 року -38 594 грн 39958 коп;
за квітень 2025 року -38 594 грн 39958 коп;
за травень 2025 року - 38 594 грн 39958 коп;
за червень 2025 року - 38 594 грн 39958 коп;
за липень 2025 року - 38 594 грн 39958 коп.
за серпень 2025 року - 38 594 грн 39958 коп.
за вересень 2025 року - 38 594 грн 39958 коп.
за жовтень 2025 року - 38 594 грн 39958 коп.
За розрахунком позивача, станом на 18.11.2025 сума заборгованості відповідача складає 342 301,40 грн (385 943 грн 9958 коп 43 642 грн 60 коп = 342 301 грн 40 коп).
Отже, в порушення пункту 10 договору Орендарем упродовж 2025 року орендна плата за користування земельною ділянкою не вносилася в повному обсязі, що свідчить про систематичну несплату орендної плати за договором оренди землі.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням правових підстав позову, суд виходив з наступного.
Відповідно до частини 1 статті 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
За змістом частини 9 статті 93 Земельного кодексу України відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються законом.
Згідно зі статтею 2 Закону України «Про оренду землі» відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
У пункті 3 частини 1 статті 3 Цивільного кодексу України закріплено, що серед загальних засад цивільного законодавства є, зокрема, свобода договору.
Частинами 1, 3 статті 626 Цивільного кодексу України передбачено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов`язками наділені обидві сторони договору.
У статті 627 Цивільного кодексу України закріплено принцип свободи договору та визначено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Частиною 1 статті 628 Цивільного кодексу України визначено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до частини 1 статті 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Згідно з частинами 1-3 статті 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.
Відповідно до статті 638 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, обов`язкового для сторін (сторони) договору, має відповідати цьому акту. Особливості укладення договору на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування встановлюються актами цивільного законодавства (частина 1 та 2 статті 648 Цивільного кодексу України).
Відповідно до частин 1-3 статті 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Згідно з частиною 1 статті 652 Цивільного кодексу України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов`язання.
Згідно зі статтею 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до статті 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Статтею 2 Закону України «Про оренду землі» визначено, що відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Відповідно до статті 792 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов`язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату.
Згідно зі статтею 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
За змістом статтею 15 Закону України «Про оренду землі» істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Відповідно до частин 1-2 статті 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.
Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Частиною 3 статті 22 Закону України «Про оренду землі» визначено, що розрахунки щодо орендної плати за земельні ділянки, що перебувають у державній і комунальній власності, здійснюються виключно у грошовій формі.
Отже, договір оренди землі є цивільно-правовим договором оренди (найму), що регулюється Цивільним кодексом України, іншими нормативними актами. Особливості правового регулювання відносин з оренди землі обумовлюються, зокрема, формою власності на земельні ділянки, що орендуються.
Норми, що регулюють розмір, форму та порядок внесення орендної плати за землі державної та комунальної власності, характеризуються більшим ступенем імперативності регулювання порівняно із землями приватної власності.
Відповідно до статті 206 Земельного кодексу України та статті 270 Податкового кодексу України використання землі в Україні є платним, а земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні, є об`єктом оподаткування.
Підпунктом 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України передбачено, що плата за землю - обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Згідно з пунктом 271.1.1 статті 271 Податкового кодексу України базою оподаткування платою за землю є нормативна грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.
Отже, для визначення розміру орендної плати за землі державної та комунальної власності базою для обрахунку є нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Порядок проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок встановлено Законом України «Про оцінку земель».
Відповідно до частини 5 статті 5 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Статтею 13 Закону України «Про оцінку земель» встановлено випадки обов`язкового проведення грошової оцінки земельних ділянок.
Відповідно до абзацу 3 частини 1 статті 13 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі, зокрема, визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Згідно з частиною 1 статті 15 Закону України «Про оцінку земель» підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
За змістом статті 18 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України «Про землеустрій».
Порядок затвердження технічної документації з оцінки земель визначений статтею 23 Закону України «Про оцінку земель».
Частинами 1, 3 та 4 цієї статті передбачено, що технічна документація з бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Протягом місяця з дня надходження технічної документації з бонітування ґрунтів, нормативної грошової оцінки відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації.
Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру. Рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України.
Пунктом 271.2 статті 271 Податкового кодексу України встановлено, що рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Положеннями пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.
Із системного аналізу приписів Закону України «Про оренду землі», Закону України «Про оцінку земель», Податкового кодексу України слідує висновок, що зміна нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності призводить до зміни розміру орендної плати. Зазначене відповідає положенням частини 2 статті 632 Цивільного кодексу України, відповідно до якої зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що орендується, затверджує орган місцевого самоврядування відповідним рішенням. В органу місцевого самоврядування відсутній обов`язок узгоджувати таке рішення з орендарем земельної ділянки.
Натомість в орендаря земельної ділянки державної або комунальної власності з моменту введення в дію нормативної грошової оцінки земельної ділянки виникає обов`язок сплачувати орендну плату відповідно до зміненої нормативної грошової оцінки.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 09.11.2021 у справі № 635/4233/19 виснувала, що нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати. При цьому зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати незалежно від домовленості сторін у договорі оренди землі про можливість такої зміни.
У постанові від 05.06.2024 у справі 914/2848/22 Велика Палата Верховного Суду дійшла до висновку, що з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України нового розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності автоматично змінюються і права та обов`язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати, якщо він визначений у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки.
Нормативне регулювання визначення розміру орендної плати за оренду земельних ділянок державної або комунальної власності відбувається за імперативно встановленою формулою множення нормативної грошової оцінки на коефіцієнт, який погоджується сторонами в договорі, але у законодавчо встановлених межах.
Орендодавець у випадку зміни розміру орендної плати у зв`язку зі зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної чи комунальної власності вправі вимагати від орендаря сплати орендної плати у зміненому розмірі, в тому числі і шляхом звернення до суду з позовом про стягнення спірної суми.
Належному способу захисту орендодавця у такому випадку відповідає позовна вимога про стягнення орендної плати, не сплаченої орендарем. Водночас несплачена орендна плата підлягає стягненню за весь період прострочення з моменту початку застосування, відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України, рішення ради щодо зміни розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності.
Як установив суд, ДБК «КРУТИЙ БЕРЕГ» за період з 01.01.2025 по 18.11.2025 згідно з договором оренди землі від 29.12.2007 за нормативної грошової оцінки земельної ділянки 303 912,00 грн станом на 2007 рік, без врахування оновленої нормативної грошової оцінки земельної ділянки, сплачувало 4 364,26 грн щомісяця у 2025 році (останній платіж за жовтень 2025 року - 13.11.2025).
Всього відповідач сплатив орендну плату за 2025 рік у розмірі 43 642,60 грн, а необхідно було 385 943 грн 9958 коп.
Отже, станом на 18.11.2025 сума заборгованості відповідача складає 342 301,40 грн (385 943 грн 9958 коп 43 642 грн 60 коп = 342 301 грн 40 коп).
Факт прострочення відповідачем виконання своїх зобов`язань зі сплати орендних платежів підтверджується матеріалами справи та відповідачем не спростовується.
Доводи відповідача стосовного того, що договір не було змінено в частині розміру орендної плати, а тому він продовжує виконувати зобов`язання відповідно до умов укладеного договору оренди, суд відхиляє, оскільки у постанові від 05.06.2024 у справі № 914/2848/22 Велика Палата Верховного Суду підтвердила, що з моменту початку застосування нового розміру НГО автоматично змінюються права та обов`язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати, якщо він визначений у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки.
Отже, доводи відповідача про необхідність попереднього внесення змін до договору для сплати орендної плати в новому розмірі є безпідставними.
З огляду на викладене, вимога позивача про стягнення з відповідача 342 301,40 грн заборгованості з орендної плати за період з 01.01.2025 по 18.11.2025 є правомірною, обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Стосовно вимоги про розірвання договору оренди землі та повернення земельної ділянки, слід зазначити таке.
Відповідно до частин 1, 2 статті 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам, іноземцям і особам без громадянства, міжнародним об`єднанням і організаціям, а також іноземним державам.
Згідно зі статтею 792 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов`язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату.
Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Статтею 1 Закону України «Про оренду землі» визначено, що оренда землі це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Положеннями статті 15 Закону України «Про оренду землі» визначено, що істотними умовами договору оренди землі є:
- об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки);
- строк дії договору оренди;
- орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Згідно з частинами 1, 2 статті 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Відповідно до абзацу 5 частини 1 статті 24 Закону України «Про оренду землі» орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати за земельну ділянку.
Згідно з абзацом 7 частини 2 статті 25 Закону України «Про оренду землі» орендар земельної ділянки зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендну плату за земельну ділянку, а в разі оренди земельної ділянки в комплексі з розташованим на ній водним об`єктом - також і орендну плату за водний об`єкт.
Статтею 36 Податкового кодексу України зазначено, що податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи, який виникає у платника за кожним податком і збором.
Податковий обов`язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов`язків платника податків, крім випадків, передбачених законом. Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов`язку несе платник податків.
Виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк (пункт 38.1 статті 38 Податкового кодексу України).
Власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою (пункт 287.1 статті 287 Податкового кодексу України).
Відповідно до пункту 287.3 статті 287 Податкового кодексу України, орендна плата вноситься орендарем щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Згідно з пунктом 10 договору орендна плата вноситься щомісячно у розмірі 1/12 частини річної орендної плати на розрахунковий рахунок в місцевий бюджет Новоселівської сільської ради Полтавського району Полтавської області протягом 30 календарних днів наступного за останнім днем звітного (податкового) місяця.
Пунктом 31 договору передбачено, що Орендар зобов`язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату.
Разом з цим, ДБК «КРУТИЙ БЕРЕГ», починаючи з січня 2025 року, орендну плату за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 5324084000:00:002:0084 не сплачує в повному обсязі, у зв`язку з чим Новоселівська сільська рада Полтавського району Полтавської області недоотримала доходи у вигляді орендної плати за землю за 2025 рік.
Крім того, листами від 10.03.2025 № 1/04 та № 2/04 ДБК «КРУТИЙ БЕРЕГ» повідомило про небажання сплачувати орендну плату в повному обсязі за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 5324084000:00:002:0084.
Главою 58 Цивільного кодексу України встановлені загальні правила регулювання договору найму (оренди).
Так, згідно з частиною 1 статті 782 Цивільного кодексу України наймодавець має право відмовитися від договору найму і вимагати повернення речі, якщо наймач не вносить плату за користування річчю протягом трьох місяців підряд.
Систематична несплата орендної плати, як наслідок, є підставою для припинення права користування земельною ділянкою за приписами пункту «д» частини 1 статті 141 Земельного кодексу України.
Пунктом 36 договору визначено, що за невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору.
Відповідно до пункту 33 договору дія договору припиняється шляхом його розірвання, зокрема, за рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також інших підстав, зазначених законом.
Згідно з частиною 1 статті 32 Закону України «Про оренду землі» на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Відповідно до частини 3 статті 31 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.
Відповідно до пункту «д» частини 1 статті 141 Земельного кодексу України систематична несплата земельного податку або орендної плати є підставою припинення права користування земельною ділянкою.
Відносини, пов`язані з орендою землі, здійснюються на договірних засадах.
За своєю правовою природою договір оренди землі є консенсуальною, двосторонньою та відплатною угодою, при укладенні якої орендодавець зобов`язується передати орендареві земельну ділянку у строкове володіння та користування, а орендар, у свою чергу, зобов`язується використовувати земельну ділянку за цільовим призначенням для особистої мети та вносити орендодавцеві плату за землю (орендну плату).
Домовленості сторін щодо орендної плати, її розміру, індексації, способу розрахунків, строків, порядку її внесення та перегляду, відповідальності за її несплату, віднесені до істотних умов договору оренди землі. Водночас порядок обчислення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів визначаються законом.
Систематичні (послідовно неодноразові) несплата або неповна сплата орендарем орендної плати є підставою для розірвання договору оренди землі. Також невиплата орендної плати тягне за собою стягнення з орендаря на користь орендодавця відповідної заборгованості з цієї плати за землю.
У разі розірвання договору оренди землі орендар зобов`язаний повернути орендодавцю земельну ділянку.
Як зазначив Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду у постанові від 20.06.2019 (справа №383/708/16-ц) сам факт систематичного порушення договору оренди земельної ділянки щодо внесення орендної плати є вичерпною підставою для розірвання такого договору.
Крім того, Верховний Суд у постанові від 20.12.2022 у справі № 914/1688/21 зазначив, що систематична (два і більше разів) несплата орендної плати, визначеної умовами укладеного між сторонами правочину, в тому числі сплата орендної плати не у повному обсязі (часткове виконання зобов`язання), є підставою для розірвання такого договору. При цьому сам факт систематичного порушення договору оренди земельної ділянки щодо сплати орендної плати є підставою для розірвання такого договору, незважаючи на те, чи виплачена заборгованість в подальшому, оскільки згідно зі статтею 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Аналогічні правові висновки викладено у постанові Верховного Суду у складі об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 06.03.2019 у справі № 183/262/17, постановах Верховного Суду від 07.10.2020 у справі № 313/780/19, від 31.07.2020 у справі № 479/1073/18, від 23.03.2021 у справі № 922/2754/19, від 23.11.2022 у справі № 130/1039/20.
За правовим висновком Великої Палати Верховного Суду від 20.11.2024 у справі № 918/391/23 для того щоб констатувати наявність підстав для припинення права користування земельною ділянкою згідно з пунктом «д» частини 1 статті 141 Земельного кодексу України, суд має встановити такі обставини як «систематичність» та «несплату», зокрема, орендної плати.
Велика Палата Верховного Суду звертає увагу на те, що під систематичністю під час вирішення приватноправових спорів розуміються два та більше випадки несплати орендної плати, визначеної умовами укладеного сторонами договору. Натомість разове порушення такої умови договору не вважається систематичним і не може бути підставою для його розірвання. Судова практика у розумінні поняття «систематичність» у подібних правовідносинах є усталеною (постанови Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 06.03.2019 у справі № 183/262/17, від 01.04.2020 у справі № 277/1186/18-ц, від 29.07.2020 у справі № 277/526/18, від 20.08.2020 у справі № 616/292/17, від 08.05.2024 у справі № 629/2698/23; Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 24.11.2021 у справі № 922/367/21, від 04.07.2023 у справі № 906/649/22, від 20.02.2024 у справі № 917/586/23, від 02.04.2024 у справі № 922/1165/23 та інші).
Якщо має місце сплата орендної плати в меншому розмірі, аніж визначено умовами договору оренди землі, тобто орендар допустив часткову несплату (недоплату) орендної плати, застосовується правило частини 2 статті 651 Цивільного кодексу України у разі істотності порушення договору іншою стороною. Якщо суд дійде висновку, що орендар істотно порушив умови договору та внаслідок часткової недоплати орендної плати орендодавець значною мірою був позбавлений того, на що розраховував, то договір має бути розірваний на підставі частини 2 статті 651 Цивільного кодексу України. Той факт, що на момент розгляду справи орендар погасив заборгованість за орендною платою, не впливає на право орендодавця вимагати розірвання договору як на підставі частини 2 статті 651 Цивільного кодексу України, так і на підставі пункту «д» частини 1 статті 141 Земельного кодексу України.
З наведених підстав Велика Палата Верховного Суду погодилася з доводами касаційної скарги про те, що сам лише факт систематичного порушення договорів оренди землі у виді повної несплати орендної плати за 2019 та 2022 роки є підставою для розірвання таких договорів, не зважаючи на те, чи надалі була повністю сплачена зазначена заборгованість, у цій справі після звернення до суду з позовом про розірвання згаданих договорів.
Отже, у цьому випадку, несплата орендарем орендної плати понад 2 місяці, дозволяє стверджувати про істотне порушення умов договору оренди земельної ділянки, крім того за наявності пасивної поведінки відповідача до належного виконання умов договору та вимог законодавства.
Аналогічне судження щодо невиконання у повному обсязі істотних умов договору оренди землі та застосування наслідків таких порушень зазначено у Постанові Верховного Суду у справі №903/775/23 від 30.04.2024.
Порушення договору на предмет істотності суд оцінює винятково за обставинами, що склалися у сторони, яка вимагає зміни чи розірвання договору.
У кожному конкретному випадку істотність порушення договору потрібно оцінювати з урахуванням усіх обставин справи, що мають значення. Поняття такої істотності закон визначає за допомогою іншої оціночної категорії - «значної міри позбавлення сторони того, на що вона розраховувала під час укладення договору». Тобто, критерієм істотного порушення договору закон визначив розмір завданих цим порушенням втрат, який не дозволяє потерпілій стороні отримати те, на що вона очікувала, укладаючи договір. Йдеться не лише про грошовий вираз зазначених втрат, зокрема й збитків, але й про випадки, коли потерпіла сторона не зможе використати результати договору. Співвідношення завданих порушенням договору втрат із тим, що могла очікувати від його виконання ця сторона, має вирішальне значення для оцінки істотності такого порушення.
Велика Палата Верховного Суду в постанові від 05.06.2024 у справі № 914/2848/22 виснувала, що з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України нового розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності автоматично змінюються і права та обов`язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати, якщо він визначений у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки.
Відтак, з 01.01.2025 у орендаря ДБК «КРУТИЙ БЕРЕГ» виник обов`язок сплачувати орендну плати за земельну ділянку комунальної форми власності з урахуванням оновленої НГО, згідно з договором оренди від 29.12.2007. Про вказаний факт Новоселівська сільська рада неодноразово повідомляла орендаря шляхом направлення на його адресу повідомлень та претензій. Водночас, ДБК «КРУТИЙ БЕРЕГ» обов`язку із сплати орендної плати в повному обсязі не виконує впродовж десяти місяців, чим порушує істотні умови договору оренди землі та позбавляє Новоселівську сільську раду очікуваного доходу, на який остання розраховує.
Відповідно до частини 1 статті 785 Цивільного кодексу України у разі припинення договору найму наймач зобов`язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.
Згідно з пунктом 20 договору після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.
Розірвання договорів та повернення у власність територіальної громади земельних ділянок у випадку встановлення протиправної поведінки самого орендаря здійснюється на підставі закону та укладеного з ним договору, переслідує легітимну мету контролю за використанням майна відповідно до суспільних інтересів у тому, щоб така передача в оренду землі сприяла досягненню максимального економічного ефекту від оренди об`єктів комунальної власності, оскільки ненадходження до бюджету плати за оренду землі створює перешкоди для утворення та використання фінансових ресурсів, потрібних для забезпечення функцій та повноважень органів місцевого самоврядування.
Також, задоволення позовних вимог не порушуватиме принцип пропорційності втручання у право на мирне володіння майном, оскільки таке втручання є прогнозованим наслідком недобросовісних дій самого орендаря, який свідомо допустив систематичне неналежне виконання договірних зобов`язань у повному обсязі (постанова Великої Палати Верховного Суду № 918/391/23 від 20.11.2024).
З огляду на те, що відповідач протягом 2025 року допускав неповну сплату орендної плати, чим істотно порушив умови договору, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в частині розірвання договору оренди землі від 29.12.2007 та повернення земельної ділянки з кадастровим номером 5324084000:00:002:0084 Новоселівській сільській раді Полтавського району Полтавської області.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись статтями 129, 232 - 233, 237 - 238 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Дачно-будівельного кооперативу «КРУТИЙ БЕРЕГ» (вул. Кругла, 1, с. Терентіївка, Полтавський район, Полтавська область, 38702, ЄДРПОУ 34921894) на користь Новоселівської сільської ради Полтавського району Полтавської області (пров. Підлісний, 6, с. Новоселівка, Полтавський район, Полтавська область, 38702, код ЄДРПОУ 21046791) заборгованість з орендної плати за користування земельною ділянкою комунальної власності з кадастровим номером 5324084000:00:002:0084 за період з 01.01.2025 по 01.11.2025 у розмірі 342 301,40 грн.
Розірвати договір оренди землі від 29.12.2007 з кадастровим номером 5324084000:00:002:0084 площею 9,3756 га, укладений між Полтавською районною державною адміністрацією (надалі орендодавець Новоселівська сільська рада Полтавського району Полтавської області) (пров. Підлісний, 6, с. Новоселівка, Полтавський район, Полтавська область, 38702, код ЄДРПОУ 21046791)) та Дачно-будівельним кооперативом «КРУТИЙ БЕРЕГ» (вул. Кругла, 1, село Терентіївка, Полтавський район, Полтавська область, 38702, код ЄДРПОУ 34921894), який зареєстрований у Полтавському кущовому реєстраційному офісі Полтавської регіональної філії ДП «Центр ДЗК при Держкомземі України» 29.12.2007 за № 040754600004 та зареєстрований у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Державному реєстрі Іпотек, Єдиному реєстрі заборон відчуження об`єктів нерухомого майна 13.03.2020, номер запису про інше речове право № 33073759.
Зобов`язати Дачно-будівельний кооператив «КРУТИЙ БЕРЕГ» (вул. Кругла, 1, село Терентіївка, Полтавський район, Полтавська область, 38702, код ЄДРПОУ 34921894) повернути Новоселівській сільській раді Полтавського району Полтавської області (пров. Підлісний, 6, с. Новоселівка, Полтавський район, Полтавська область, 38702, код ЄДРПОУ 21046791) земельну ділянку з кадастровим номером 5324084000:00:002:0084 площею 9,3759 га, розташовану на території Новоселівської сільської ради Полтавського району Полтавської області.
Стягнути з Дачно-будівельного кооперативу «КРУТИЙ БЕРЕГ» (вул. Кругла, 1, с. Терентіївка, Полтавський район, Полтавська область, 38702, ЄДРПОУ 34921894) на користь Полтавської обласної прокуратури (36000, м. Полтава, вул. 1100 річчя Полтави, 7, р/р № UA118201720343130001000006160, банк ДКСУ м. Київ, код ЄДРПОУ 02910060, код класифікації видатків бюджету - 2800) 8 952,42 грн судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Східного апеляційного господарського суду.
Повне рішення складено 08.06.2026.
Суддя Дмитро СІРОШ