Рішення № 137266146, 10.06.2026, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.06.2026
Номер справи
420/37734/25
Номер документу
137266146
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 420/37734/25

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 червня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Попова В.Ф., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Державної установи Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров`я України про визнання протиправним та скасування рішення,

встановив:

Позивач звернувся з позовною заявою до Державної установи Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров`я України, в якій просить визнати протиправним та скасувати рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Державної установи Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров`я України від 18.07.2025 року №ЦО 10600/1, яким скасовано групу інвалідності.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що з 2018 року йому було встановлено ІІ гр. Інвалідності, яку неодноразово продовжували та довідкою МСЕК від 01.12.2023 року серії 12 ААГ №495209 було встановлено II групу інвалідності безстроково. На початку жовтня 2025 року отримав відповідь від ГУ ПФУ в Одеській області та копію Витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи від 18.07.2025 №ЦО 10600/1, яким скасовано групу інвалідності. Оскільки ніхто не опитував та не досліджував стан здоров`я, не викликав, то рішення Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров`я України» є протиправними. Просить задовольнити позовні вимоги.

Державна установа «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров`я України» відзив на позовну заяву не надали, але направили до суду документи, що стосуються заявлених позовних вимог.

Судом встановлені такі обставини по справі.

Відповідно до Акту огляду МСЕК від 16.07.2018 року серії 12ААА №722876 ОСОБА_1 була встановлена інвалідність II групи з 16.07.2018 року по 31.07.2019 року.

Надалі інвалідність продовжували на підставі довідки МСЕК від 17.07.2019 року серії 12ААБ №242877, довідки МСЕК від 22.07.2020 року серії 12ААБ №729238, довідки МСЕК від 05.08.2022 серії 12ААВ №510284. Довідкою МСЕК від 01.12.2023 року серії 12 ААГ №495209 позивачу було встановлено II групу інвалідності, безстроково.

Рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров`я України» від 18.07.2025 року №ЦО 10600/1, команда, вивчивши надану експертну документацію дійшла висновку, що ІІ група інвалідності, загальне захворювання, безтерміново, встановлена необґрунтовано. При оцінюванні функціонального стану ОСОБА_1 мають місце помірні патологічні зміни з боку травної, серцево-судинної системи, які обмежують його функціонування в помірному ступені та дають підстави для встановлення ІІІ групи інвалідності, загальне захворювання, на 1 рік з 01.12.203 до 01.12.2024, дата чергового переогляду 01.12.2024 року.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач звернув до суду з цим позовом.

Розглядаючи справу по суті, суд не надає оцінку викладеному в оскаржуваному рішенні висновку експертної команди ДУ УКРДЕРЖНДІМСПІ МОЗ УКРАЇНИ щодо діагнозу позивача та перевіряє законність спірного рішення лише в межах дотримання процедури його прийняття.

Спірні правовідносини врегульовані такими приписами діючого законодавства.

Рішенням РНБО від 22.10.2024 року, а саме підпунктом «б» пункту 2 вирішено Кабінету Міністрів України забезпечити утворення Міністерством охорони здоров`я України разом з Державним бюро розслідування, Службою безпеки України, Національною поліцією України, обласними, Київською міською військовими адміністраціями у тижневий строк робочих груп із перевірки рішень медикосоціальних експертних комісій щодо встановлення інвалідності посадовим особам відповідних державних органів.

На виконання Рішення РНБО від 22.10.2024 року Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанови від 25 жовтня 2024 р. № 1207 та 08 листопада 2024 р. № 1276, якими було внесені зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2009 р. № 1317 «Питання медико-соціальної експертизи».

Наказом МОЗ України від 26.10.2024 року за № 1809 Про покладання прав та обов`язків Центральної медико-соціальної експертної комісії МОЗ покладені права та обов`язки Центральної медико-соціальної експертної комісії МОЗ на Відповідача - Державну установу Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров`я України з дати підписання цього наказу.

Цим наказом МОЗ України від 26.10.2024 року за № 1809 було також затверджено Положення про Центральну медико-соціальну експертну комісію МОЗ України (надалі Положення).

15.11.2024 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи №1338 (далі Постанова №1338), пунктом 3 якої передбачено, що повноваження, права і обов`язки МСЕК щодо проведення медико-соціальної експертизи, а також повноваження, права і обов`язки Центральної МСЕК МОЗ припиняються 31 грудня 2024 року, затверджені Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи (далі Положення), Порядок проведення оцінювання повсякденного функціонування особи (далі Порядок).

Пунктом 5 Постанови №1338 визначено, що медико-експертні справи, скарги та документи, які пов`язані з виконанням повноважень Центральної МСЕК МОЗ, передаються підприємству, установі або організації, що належать до сфери управління Міністерства охорони здоров`я, на які покладені права і обов`язки Центру оцінювання функціонального стану особи відповідно до Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи та відповідного наказу Міністерства охорони здоров`я.

Передача медико-експертних справ, скарг та документів, визначених у цьому пункті, здійснюється у строки, за умови та з дотриманням вимог, встановлених пунктом 4 цієї постанови. У процесі передачі медико-експертних справ та скарг відображається їх черговість для подальшого розгляду з урахуванням попередньої реєстрації.

Перевірка обґрунтованості рішень медико-соціальних експертних комісій, прийнятих до моменту припинення їх повноважень, прав і обов`язків, проводиться Центром оцінювання функціонального стану особи в порядку, встановленому для перевірки обґрунтованості рішень експертних команд відповідно до Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою. (пункту 3 Постанови)

03.12.2024 МОЗ України прийнято наказ №2022 Про покладання прав та обов`язків Центру оцінювання функціонального стану особи, яким покладено права та обов`язки Центру оцінювання функціонального стану особи на ДУ УКРДЕРЖНДІМСПІ МОЗ УКРАЇНИ.

Пунктом 2 вказаного наказу затверджено Положення про Центр оцінювання функціонального стану особи (далі Положення).

Підпунктом 2 пункту 8 Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи було встановлено, що Центр оцінювання функціонального стану особи: проводить перевірку обґрунтованості рішень, прийнятих під час оцінювання та/або прийнятих медико-соціальними експертними комісіями: на виконання ухвали слідчого судді або рішення, ухвали суду стосовно зазначеної в ухвалі слідчого судді або рішення, ухвалі суду особи, за запитом робочої групи із забезпечення моніторингу в сфері оцінювання, утвореної керівником обласної, Київської міської державної адміністрації (військової адміністрації), або за результатами моніторингу наявних в електронній системі щодо оцінювання повсякденного функціонування особи даних.

Аналогічні норми передбачені й пунктом 51 Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, згідно з яким, Центр оцінювання функціонального стану особи проводить перевірку обґрунтованості рішень, прийнятих під час оцінювання та/або прийнятих медико-соціальними експертними комісіями:

на виконання постанови слідчого, прокурора, ухвали слідчого судді стосовно особи, зазначеної у постанові слідчого, прокурора або ухвалі слідчого судді;

за запитом робочої групи із забезпечення здійснення моніторингу у сфері оцінювання повсякденного функціонування особи, утвореної керівником обласної, Київської міської держадміністрації (військової адміністрації) (далі - робоча група з моніторингу);

за результатами моніторингу оцінювання, здійснення якого забезпечується Центром оцінювання функціонального стану особи.

Відповідно до абзаців 11, 12, 13 пункту 51 Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого Постановою КМУ №1338, якщо за результатами перевірки прийнято рішення про необхідність проведення повторного оцінювання, про це повідомляється особі, повторне оцінювання якої повинно бути проведено, рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) та на адресу її електронної пошти (за наявності), а також відображається в електронній системі для лікаря, який направив, обґрунтованість рішення за яким перевіряється. Оцінювання проводиться на підставі медичних документів, сформованих за результатами повного медичного обстеження та проведених необхідних досліджень на базі державної установи Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров`я України або Науково-дослідного інституту реабілітації осіб з інвалідністю навчально-наукового лікувального комплексу Вінницького національного медичного університету імені М.І. Пирогова. За результатами перевірки обґрунтованості рішень та оцінювання Центр оцінювання функціонального стану особи приймає рішення щодо скасування, підтвердження або формування нового рішення.

Відповідно до п. 57 Положення рішення експертних команд щодо результатів оцінювання можуть бути оскаржені особами, яким було проведено таке оцінювання (їх уповноваженими представниками), в порядку адміністративного оскарження згідно з вимогами цього Порядку та/або до адміністративного суду.

Особи, інвалідність яким встановлена без зазначення строку проведення повторного огляду, проходять оцінювання повсякденного функціонування за власним бажанням (за зверненням опікуна у разі позбавлення особи з інвалідністю дієздатності) або за рішенням суду (абз.10 п.3 Постанови №1338).

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2024 року № 1338 «Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» рішення медико-соціальних експертних комісій не мають абсолютного чи остаточного характеру, а підлягають перегляду у випадках, коли виникають обґрунтовані сумніви щодо їх законності, об`єктивності або відповідності фактичним обставинам справи. Постановою Кабінету Міністрів передбачено можливість перегляду висновків МСЕК не лише з ініціативи самої особи, але й у разі надходження відповідних запитів/постанов від державних органів, наділених контрольними або правоохоронними функціями.

Позивач стверджує, що він до відповідача з метою оцінювання його повсякденного функціонування не звертався і рішення суду стосовно такого проведення відсутнє, а тому відсутні підстави перегляду раніше встановленої інвалідності.

Суд в ухвалі про відкриття провадження по справі від 12.11.2025 року витребовував у відповідача належним чином засвідчені матеріали на підставі яких прийнято оскаржуване рішення та запропонував надати відзив на позовну заяву.

Жодних заперечень щодо заявлених позовних вимог, відзиву, відповідачі суду не надали та залишили позовні вимоги без спростування.

Не надано до суду документів, що слугували підставою для ініціювання перевірки обґрунтованості рішення щодо встановлення позивачу групи інвалідності та прийняття оскаржуваного рішення, а лише надали протокол засіданні комісії, рішення експертної команди, лист про витребування документів з Департаменту охорони здоров`я Одеської ОДА в якому відсутні будь-які обгрунтування витребування документів щодо позивача та підстав перегляду висновку МСЕК.

Зазначене свідчить про порушення процедури проведення перевірки обґрунтованості висновку МСЕК щодо встановлення ІІ групи інвалідності позивачу, оскільки відсутні постанови слідчого, рішення суду, ухвала слідчого судді, запит робочої групи з моніторингу, та результатами моніторингу оцінювання, здійснення якого забезпечується Центром оцінювання функціонального стану особи на підставі яких мало бути проведене дослідження документів та прийняте оскаржуване рішення.

Частиною 4 ст.159 КАС України встановлено, що подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

З урахуванням доводів позову, тієї обставини, що наданий строк для відзиву сплинув, та станом на час розгляду справ відзиви на позов до суду не надійшли, згідно автоматизованої системи діловодства суду по справі не зареєстровано будь-яких клопотань, заяв відповідачів, суд кваліфікує неподання відповідачами суб`єктами владних повноважень відзиву на позов без поважних причин як визнання позову.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Центру оцінювання ДУ УКРДЕРЖНДІМСПІ МОЗ УКРАЇНИ від 18.07.2025 року №ЦО 10600/1 за результатами перевірки обґрунтованості рішення МСЕК від 01.12.2023 року серії 12 ААГ №495209 яким позивачу було встановлено II групу інвалідності безстроково є протиправним та підлягає скасуванню.

Згідно з ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Відповідач не надав суду належні та допустимі докази, не виклав правові обґрунтування правомірності прийнятого рішення, яке на думку суду не відповідає вимогам зазначеним у ч. 2 ст. 2 КАС України.

Судовий збір підлягає стягненню на користь позивача.

Керуючись статтями 2, 3, 6, 7, 8, 9, 12, 241-246 КАС України, суд,

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров`я України» від 18.07.2025 року №ЦО 10600/1.

Стягнути з Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров`я України» ЄДРПОУ 03191673 на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) судові витрати (судовий збір) в розмірі 992 (дев`ятсот дев`яносто дві) грн. 40 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Попов В.Ф.