Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32
______ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10.02.11 Справа № 1/1/2011
За позовом прокурора м. Луганська в інтересах держави в особі п о з и в а ч і в :
Виконавчого комітету Луганської міської ради
Луганської міської ради
до суб'єкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_1, м. Луганськ
про стягнення 5631 грн. 81 коп.
С у д д я Зюбанова Н.М.
П р е д с т а в н и к и:
від позивачів-Бабкіна Н.В., дов. від 24.11.10 № И01-03-30/5457/0/2-10; И01-03-30/5456/0/2-10;
від відповідача не прибув;
Суть спору: про стягнення заборгованості з орендної плати за землю у сумі 2920 грн. 04 коп. боргу та 2711 грн. 77 коп. пені /з урахуванням спільної заяви прокурора та позивача про зменшення позовних вимог/ .
Відповідач відзив на позовну заяву не надав, в судові засідання двічі не прибув, проте про дату та час їх проведення був повідомлений належним чином, у звязку з чим справа розглядається в порядку ст. 75 ГПК України за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, додатково надані документи та вислухавши представника позивачів, суд дійшов до наступного.
Так, ст. 121 Конституції України передбачено, що на органи прокуратури України покладається представництво інтересів громадян або держави в судах у випадках, визначених законом.
Відповідно до ст. 20 Закону України „Про прокуратуру” прокурор або його заступник при виявленні порушень закону має право звертатись до суду з заявами про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб.
Статтею 36-1 Закону України „Про прокуратуру” визначено, що підставою представництва прокурором в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчинюються у відносинах між ними або з державою.
Підставою звернення прокурора з даною позовною заявою до суду в інтересах держави в особі Луганської міської ради є порушення відповідачем встановленого державою порядку користування земельною ділянкою, наданою на правах оренди.
Як вбачається з матеріалів справи, 10.08.99 виконавчим комітетом Луганської міської ради було прийняте рішення № 199/8 "Про припинення Луганському закритому акціонерному товариству "Дісана" права постійного користування земельною ділянкою та надання у тимчасове довгострокове користування на умовах оренди терміном на 49 років земельної ділянки підприємцю ОСОБА_1 під розміщення будівлі магазину по вул. Сєрова, 226-а"
На підставі даного рішення 11.01.00 між виконавчим комітетом Луганської міської ради /1-им позивачем/ та підприємцем ОСОБА_1 /відповідачем/ був укладений договір оренди земельної ділянки № 3139, за яким відповідач одержав в строкове платне володіння та користування земельну ділянку під розміщення будівлі магазину площею 0,0717 га, строком на 49 років.
Відповідно до п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), обєкти незавершеного будівництва та законсервовані обєкти, здійснюють відповідні селищні, міські ради, а за межами населених пунктів відповідні органи виконавчої влади.
Виконавчі органи Луганської міської ради, на підставі ст. 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні”, стягують плату за землю, яка в повному обсязі надходить до місцевого бюджету. Несвоєчасне надходження таких платежів призводить до невиконання доходної частини бюджету і, внаслідок цього, - неналежного фінансування закладів освіти, охорони здоровя та інших соціальних програм міста, чим завдається істотна шкода державним інтересам.
Згідно до ст. 24 розділу "Права та обовязки орендодавців та орендарів, захист їх прав” Закону України „Про оренду землі” орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
Відповідно до ст. 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобовязані своєчасно сплачувати орендну плату.
Відповідно ст. 2 Закону України „Про плату за землю”, який діяв у спірний період, використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
За правилами статей 5, 15 Закону України „Про плату за землю” обєктом плати за землю є земельна ділянка, яка перебуває у власності або у користуванні, у тому числі на умовах оренди, а субєктом плати за землю (платником) є власник землі і землекористувач.
Статтею 14 Закону України „Про систему оподаткування” передбачено, що плата (податок) за землю належить до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкові платежі).
Але зобовязання за договором відповідачем не виконувались, внаслідок чого виникла заборгованість за 2009- 2010 роки в сумі 4915 грн. 04 коп., тому прокурор звернувся до суду.
Станом на час розгляду справи заборгованість складає 2920 грн. 04 коп., виходячи із заяви про зменшення позовних вимог.
У відповідності до умов п. 2.1 договору оренди земельної ділянки річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку з коефіцієнтом 2,5 та вноситься орендарем до 15 числа поточного року.
Ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, згідно ст.. 7 Закону України "Про плату за землю", встановлюється у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки. Тому розмір орендної плати, яку відповідач має сплачувати за договором оренди, залежить від грошової оцінки земельної ділянки.
В матеріалах справи містяться дані для розрахунку орендної плати на 2010 рік, згідно яких діє розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки 3026522,25 грн./га.
Річна орендна плата складає: 3026522,25 х 1% х 0,0717 га х 2,5 = 5425,04 грн.
Згідно п. 6.4 договору оренди земельної ділянки орендар повинен сплатити за несвоєчасне внесення орендної плати на строк не більше ніж на 30 днів штраф у розмірі 5% від суми річної орендної плати, а за кожні подальші 30 днів прострочення, розмір штрафу збільшується на 10% від суми річної орендної плати.
Тому за розрахунком позивача та відповідно умов договору штраф, який підлягає до стягнення, за спірний період складає 2711 грн. 77 коп.
За таких обставин позов підлягає задоволенню повністю у зазначених вище сумах.
Судові витрати покладаються на відповідача у відповідності до ст. 49 ГПК України та підлягають до стягнення на користь державного бюджету України, оскільки прокурор звільнений від їх сплати у встановленому законом порядку.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 44, 49, 75, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
в и р і ш и в:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з суб'єкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_1, АДРЕСА_1, ідент. номер НОМЕР_1 :
- на користь Луганської міської ради, м. Луганськ, вул. Коцюбинського, б.14, код 04052040 - 2920 грн. 04 коп. боргу з орендної плати за землю, 2711 грн. 77 коп. пені, видати наказ позивачу;
- в доход державного бюджету України на п/рахунок 31118095700006, МФО 804013, ОКПО 24046582, одержувач УДК у м.Луганську ГУ ДКУ у Луганській області, банк ГУДКУ в Луганській області, код бюджетної класифікації 22090200 - державне мито в сумі 56 грн. 32 коп.; на п/рахунок 31211259700006, банк ГУДКУ в Луганській області, одержувач УДК у м. Луганську, МФО 804013, ОКПО 24046582, код бюджетної класифікації 22050000, символ звітності банку 259 витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236 грн. 00 коп., видати наказ Державній податковій інспекції у Жовтневому районі м. Луганська.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Дата підписання повного рішення 14.02.11.
Суддя Н.М.Зюбанова
Помічник судді Г.А.Кравцова