Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 750/3023/26
Провадження № 2/737/246/26
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
10 червня 2026 року с-ще Куликівка
Куликівський районний суд Чернігівської області
суддяЛібстер А. С. секретар судового засідання Скляр А.О. розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження справу750/3023/26за позовомДепартаменту соціальної політики Чернігівської міської радидоОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштівучасники справи та представники: представник позивачане з`явиласьвідповідач не з`явилась
ВСТАНОВИВ:
Представник Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення суми надміру виплаченої державної соціальної допомоги в розмірі 8220 гривень та судовий збір в розмірі 3 028 гривень. В обґрунтування позову зазначено, що 21.11.2022 ОСОБА_1 звернулась до Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради з письмовою заявою про призначення допомоги при народженні дитини. Відповідачці призначено і виплачено одноразову виплату у сумі 10 320 грн та 860 грн щомісячно. Додатковою перевіркою встановлено, що 01.11.2022 відповідачкою також подана заява в електронній формі через підсистему «Е-послуга» на отримання допомоги при народженні дитини, за якою була призначена і виплачувалася допомога Управлінням соціального захисту населення Чернігівської районної державної адміністрації Чернігівської області. При цьому про наявність електронного звернення відповідачка не повідомила позивача. Подвійна виплата допомоги відповідачці була зупинена. Просить стягнути із ОСОБА_1 надміру виплачені кошти в розмірі 8220 гривень та сплачений судовий збір.
20.03.2026 ухвалою Чернігівського районного суду Чернігівської області цивільну справу за позовною заявою Департаменту соціальної політики до ОСОБА_1 про стягнення суми надміру виплаченої державної соціальної допомоги було передано за підсудністю до Куликівського районного суду Чернігівської області.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 15.04.2026, головуючим суддею в справі обрано Лібстера А.С.
Ухвалою судді Куликівського районного суду Чернігівської області від 16.04.2026, позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи без участі представника, позовну заяву підтримує у повному обсязі та просить її задовольнити, проти ухвалення заочного рішення не заперечує.
Відповідачка у судові засідання 11.05.2026 та 10.06.2026 не з`явилась. За місцем реєстрації відмовилась отримати судовий виклик.
На підставі ст.ст. 280, 281 ЦПК України судом вирішено провести заочний розгляд справи та ухвалити заочне рішення.
У відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, розглядаючи позов в межах заявлених вимог, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Так, на обліку в Департаменту соціальної політики Чернігівської міської радизнаходиться особова справа по призначенню допомоги при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.8).
21.11.2022 ОСОБА_1 звернулась до Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради з письмовою заявою про призначення допомоги при народженні дитини, в якій ОСОБА_1 письмово попереджалась про відмову в призначенні допомоги або припиненні виплати призначеної соціальної допомоги та/або повернення надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан (а.с. 11).
На підставі заяви від 21.11.2022 відповідачці призначено і виплачено одноразову виплату у сумі 10 320 грн та 860 грн щомісячно (а.с.9).
10.02.2023, відповідно до листа ДП «Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України» ДП «ІОЦ Мінсоцполітики України» отримані дані про подвійні особові рахунки та нарахування допомоги, та відповідно, і виплату допомоги при народженні дитини, у тому числі ОСОБА_1 (а.с.10-11).
08.05.2023 № 08-18/260 листом Управління соціального захисту населення Чернігівської районної державної адміністрації Чернігівської області, повідомлено що 08.11.2022 відповідачкою ОСОБА_1 подана заява в електронній формі через підсистему «Е-послуга» на отримання допомоги при народженні дитини, за якою була призначена і виплачувалась допомога ОСОБА_1 (а.с.14).
21.04.2023 рішенням Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради № 978 виплата допомоги позивачем відповідачці була зупинена та підрахована переплата (а.с.12).
Згідно з розрахунком головного спеціаліста Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради, переплата за період з 01.11.2022 по 28.02.2023, а саме обсяг надміру виплачених відповідачці ОСОБА_1 коштів, по причині отримання подвійних виплат, склала 12880 грн (а.с. 13).
10.05.2023 Департаментом соціальної політики Чернігівської міської радивідповідачці було скеровано повідомлення № 18 з пропозицією добровільно повернути надміру виплачені кошти або укласти угоду про погашення суми переплат (а.с.15).
18.08.2023 між Департаментом соціальної політики Чернігівської міської ради та ОСОБА_1 укладено угоду № 15 про погашення надміру перерахованих коштів, відповідно до якої ОСОБА_1 зобов`язується сплачувати 12880 гривень частинами щомісяця протягом 24-х місяців, за серпень 2023 575 гривень, за період з вересня 2023 по липень 2025 535 гривень (а.с.16).
Умови призначення і виплати державної допомоги при народженні дитини визначені Порядком призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 (надалі-Порядок № 1751).
Згідно з абзацом 7 пункту 13 Порядку № 1751 (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) допомога при народженні першої та кожної наступної дитини, яка народилася після 30 червня 2014 року, надається у розмірі 41280 гривень. Виплата допомоги здійснюється одноразово у сумі 10320 гривень, решта суми допомоги виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами.
На момент виникнення спірних правовідносин призначення і виплата допомоги сім`ям з дітьми здійснювалась структурними підрозділами з питань соціального захисту населення за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання (перебування) особи, яка звертається за призначенням допомоги, а витрати на виплату державної соціальної допомоги покриваються за рахунок коштів державного бюджету (пункт 2 Порядку №1751).
Перелік документів, які подаються для призначення допомоги при народженні дитини передбачено підпункту 1 пунктом 11 Порядку №1751 (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин), згідно якого для призначення допомоги при народженні дитини за умови пред`явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, подається, серед іншого, заява одного з батьків (опікуна), з яким постійно проживає дитина, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики;
Заява, зазначена у підпункті 1 цього пункту, може бути подана в електронній формі (з використанням засобів телекомунікаційних систем, через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики або інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, зокрема з використанням кваліфікованого електронного підпису) структурному підрозділу з питань соціального захисту населення. В такому разі факт народження дитини на території України підтверджується за інформацією з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, отриманою шляхом електронної взаємодії у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінюстом. У разі надходження надісланої з використанням засобів телекомунікаційних систем заяви без кваліфікованого електронного підпису громадянина орган соціального захисту населення повідомляє заявнику, що допомога при народженні дитини призначається лише після підписання у місячний строк зазначеної заяви. У разі непідписання заяви у зазначений строк подається нова заява.
Пунктом 12 Порядку №1751 (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини.
Пунктом 5 Порядку здійснення верифікації та моніторингу державних виплат, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 №136 (далі Порядок №136) передбачено здійснення верифікації державних виплат в інформаційно-аналітичній платформі шляхом застосування комплексу заходів із збору, проведення аналізу та порівняння параметрів інформації, отриманої від суб`єктів надання інформації, за кожним реципієнтом з подальшим визначенням відповідності інформації визначеним законодавством вимогам, що впливають на визначення права на отримання та розмір державних виплат, а також виявлення невідповідності даних в автоматизованих інформаційних системах, реєстрах, базах даних. Згідно з пунктом 6 Порядку №136 за результатами поточної та ретроспективної верифікації Мінфін щомісяця до 25 числа надає органам, що здійснюють державні виплати, рекомендації щодо:1) проведення додаткової перевірки інформації, що містить невідповідності;2) усунення невідповідностей даних у автоматизованих інформаційних системах, реєстрах, базах даних, володільцем, розпорядником та/або адміністратором яких є орган, що здійснює державні виплати.
Відповідно до пункту 9 Порядку №136 за результатами опрацювання наданих Мінфіном рекомендацій орган, що здійснює державні виплати, приймає рішення щодо:1) призначення (перерахунку) державної виплати; 2) припинення нарахування та/або здійснення державної виплати; 3) поновлення нарахування та/або здійснення державної виплати; 4) усунення невідповідностей даних у автоматизованих інформаційних системах, реєстрах, базах даних, володільцем, розпорядником та/або адміністратором яких є орган, що здійснює державні виплати.
Згідно з пунктом 10 Порядку №1751 (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) допомога при народженні дитини надається одному з батьків дитини, опікуну, які постійно проживають разом з дитиною, з метою створення належних умов для її повноцінного утримання та виховання.
Пунктом 49 Порядку №1751 (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органам соціального захисту населення про зміну всіх обставин, які впливають на виплату такої допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо). Якщо отримувачам державної допомоги сім`ям з дітьми, якими подано документи із свідомо неправдивими відомостями, не подано відомостей про зміни у складі сім`ї, приховуються обставини, які впливають на призначення і виплату допомоги, було надміру виплачена суми допомоги, органи соціального захисту населення: визначають обсяг коштів, які підлягають поверненню, з місяця призначення державної допомоги сім`ям з дітьми та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють отримувачу державної допомоги сім`ям з дітьми про обсяг коштів, які підлягають поверненню, та строки їх повернення. Суми коштів, які підлягають поверненню, повертаються: отримувачем державної допомоги сім`ям з дітьми самостійно; за згодою отримувача державної допомоги сім`ям з дітьми у повному обсязі за рахунок її наступних виплат; за рішенням органу соціального захисту населення за рахунок сум наступних виплат державної допомоги сім`ям з дітьми у розмірі, який не перевищує 20 відсотків щомісячної суми призначеної допомоги. У разі неможливості добровільного повернення або утримання коштів, які підлягають поверненню, такі кошти стягуються в судовому порядку.
Відповідно до ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберігала його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовується незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Відповідно до ст. 1213 ЦК України, набувач зобов`язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі. У разі неможливості повернути в натурі потерпілому безпідставно набуте майно відшкодовується його вартість, яка визначається на момент розгляду судом справи про повернення майна.
Виключення, визначеніст.1215 ЦК України, на правовідносини, що виникли між сторонами у справі, не застосовуються, оскільки переплата у виплаті державної грошової допомоги виникла саме внаслідок недобросовісності з боку відповідача (набувача майна).
За приписами ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана майну юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Зі змісту вище вказаних норм права вбачається, що обов`язковими умовами утримання надміру виплачених сум допомоги є наявність зловживань з боку отримувача такої допомоги. Отже, повернення надміру сплачених сум допомоги передбачає стягнення зазначених сум лише у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась з вини одержувача допомоги.
Відповідно до ч.1 ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено, що про наявність електронного звернення від 01.11.2022 через підсистему «Е-послуга» на отримання допомоги при народженні дитини, за якою ОСОБА_1 була призначена допомога Управлінням соціального захисту населення Чернігівської районної державної адміністрації Чернігівської області, відповідачка 21.11.2022 не повідомила позивача - Департамент соціальної політики Чернігівської міської ради, а з огляду на незначний проміжок часу між зверненнями, проведеною позивачем при призначенні допомоги перевіркою, наявність «двійників» самостійно не була виявлена, і таким чином відповідачка фактично приховала відповідну інформацію, внаслідок чого їй було надмір виплачена сума грошових коштів у період з 01.11.2022 по 28.02.2023 у встановленому судом розмірі - 12880 гривень.
Відповідачкою ОСОБА_1 , відповідно до укладеної угоди № 15 від 18.08.2023 добровільно сплачено позивачу у рахунок надмірно виплачених коштів 4125 гривень (а.с.17-21), остання оплата надійшла 26.01.2025 у розмірі 535 гривень, (а.с.24) на загальну суму 4660 гривень, що ніким не оспорюється та також свідчить про визнання відповідачкою заборгованості. Станом на дату звернення до суду та розгляду справи в суді, належна до повернення сума заборгованості становить (12880-4660) 8220 гривень, та відповідачкою повернута не була.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що позов є обґрунтованим, оскільки встановлено, що допомога яка надавалась ОСОБА_1 виплачена неправомірно, що призвело до виплати бюджетних коштів саме з вини відповідачки. Дані обставини справи підтверджуються матеріалами справи, які у суду не викликають сумніву. Відповідачка не надала суду жодних доказів на спростування вимог позивача, а тому позов необхідно задовольнити.
Відповідно до ч. 2 ст.141 ЦПК України у разі задоволення позову судові витрати підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.
Відповідно до платіжної інструкції № 183 від 09.03.2026 позивачем сплачений судовий збір в розмірі 3 028 гривень (а.с.1), який підлягає стягненню з відповідачки на користь позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 81, 141, 279, 258, 259, 263-265, 280-282, ЦПК України, ст. 1166, 1212, 1213, 1215 ЦК України,
В И Р ІШ И В:
Позовну заяву Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради задовольнити.
Стягнути із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради (адреса місцезнаходження: вул. Івана Мазепи, буд. 19, м. Чернігів, 14017, код ЄДРПОУ 43649464)надміру виплачені кошти у розмірі 8220 грн.
Стягнути із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради (адреса місцезнаходження: вул. Івана Мазепи, буд. 19, м. Чернігів, 14017, код ЄДРПОУ 43649464)судовий збір у розмірі 3028 грн.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами за результатами апеляційного розгляду.
Рішення може бути оскаржено до Чернігівського апеляційного суду через Куликівський районний суд Чернігівської області шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Суддя А. С. Лібстер