Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 346/1531/26
Провадження № 2/346/1947/26
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 червня 2026 р.м. Коломия
Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області у складі: головуючого судді Сольського В.В., за участю секретаря судових засідань Пігуляк В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області до ОСОБА_1 про стягнення зайво виплаченої пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
І. Короткий зміст позовних вимог.
25.03.2026 року представник позивача звернулася до Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області із позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення зайво виплаченої пенсії.
В обґрунтування вимог представник позивача зазначила, що в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області виникла переплата пенсії по пенсійні справі ОСОБА_1 № НОМЕР_1 в сумі 160 359,12 гривень, за період з 01.04.2023 по 31.07.2025 року.
На обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області ОСОБА_1 перебував як одержувач пенсії по інвалідності другої групи відповідно до Закону України "Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування", з 24.12.2014 року.
17 липня 2025 року Головним управлінням внесено зміни до електронної пенсійної справи ОСОБА_1 відповідно до витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи від 29.05.2025 N? ЦО 12253, виданого «Українським державним науково-дослідним інститутом медико-соціальних проблем інвалідності МОЗ України» (центр оцінювання функціонального стану особи), що надійшов до територіальних органів Пенсійного фонду України у зв?язку із скасуванням йому групи інвалідності з 14 березня 2023 року.
21 липня 2025 року ОСОБА_1 надсилалось Повідомлення № 0900-0401-8/36756 щодо факту виникнення переплати пенсії в сумі 160 359,12 грн за період з 01.04.2023 по 31.07.2025 року.
Головним управлінням 26.09.2025 за N? 0900-0801-8/48020 ОСОБА_1 надсилалась претензія на суму 160 359,12 грн для відшкодування переплати зайво виплаченої пенсії за період з 01.04.2023 по 31.07.2025 року.
Однак, станом на березень 2026 року по особовому рахунку № НОМЕР_1 ОСОБА_1 обліковується переплата пенсії на суму 160 359,12 гривень.
Оскільки, пенсію по інвалідності за період з 01.04.2023 по 31.07.2025 ОСОБА_1 отримав безпідставно, то згідно чинного законодавства особа, яка її отримала, зобов`язана повернути зазначені кошти Пенсійного фонду в сумі 160 359,12 гривень.
Тому представник позивача просить стягнути безпідставно отриману суму пенсії з відповідача.
ІІ.Стислий виклад позиції учасників справи.
08.06.2026 року Представник позивача просив позовну заяву розглядати без його участі, позовні вимоги задовольнити.
Відповідач та його представник в судове засідання не з`явилися, були належним чином повідомлені про дату та час розгляду справи.
ІІІ. Відомості про рух справи. Процесуальні дії у справі.
Ухвалою Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 31.03.2026 провадження у справі відкрито та призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження.
05.05.2026 року від представника відповідача ОСОБА_2 надійшов відзив на позовну заяву. Зазначила, що вимоги позивача є необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню виходячи з наступного. ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду в Івано-Франківській області, як одержувач пенсії по інвалідності другої групи з 24.12.2014 року.
17 липня 2025 року Головним управлінням внесено зміни до електронної пенсійної справи ОСОБА_1 . Зміни до пенсійної справи внесено на підставі Витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, що надсилається до територіальних органів Пенсійного фонду України від 29.05.2025.
Не погоджуючись з рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, ОСОБА_1 звернувся до Івано-Франківського окружного адміністративного суд з позовом до Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності» Міністерства охорони здоровя України, за участю третьої особи Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності» Міністерства охорони здоровя України від 29.05.2025 №ЦО 12253, яким скасовано групу інвалідності ОСОБА_1 .
Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду позов задоволено повністю.
ІV. Фактичні обставини справи.
ОСОБА_1 перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області як одержувач пенсії по інвалідності другої групи відповідно до Закону України "Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування", з 24.12.2014 року.
Згідно копії виписки з акта огляду медико-соціальною експертною комісією №756530 від 24.03.2023, ОСОБА_1 призначена друга група інвалідності без переогляду.
Згідно витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи від 29.12.2025 року, ОСОБА_1 група інвалідності не встановлено з 14.03.2023 року, номер ЦО 12253.
Судом встановлено, що відповідно до розрахунку переплати по пенсійній справі №926210193959 ОСОБА_1 за період з 01.04.2023 по 31.07.2025 року становить 160 359,12 грн.
26.09.2025 року ОСОБА_1 направлено претензію щодо відшкодування матеріальної шкоди по зайво виплаченій пенсії на суму 160 359,12 грн.
Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04.02.2026 року адміністративний позов ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування рішення Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності» Міністерства охорони здоров`я України від 29.05.2025 №ЦО 12253 задоволено повністю.
Визнано протиправним та скасовано рішення Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності» Міністерства охорони здоров`я України від 29.05.2025 №ЦО 12253.
Рішення суду набрало законної сили 09.03.2026 року. Інформації про оскарження рішення судом не здобуто.
Позивач - Головне управління Пенсійного фонду україни в Івано-Франківській області, був учасником вказаної адміністративної справи та йому було відомо про винесене Івано-Франківським окружним адміністративним судом рішення у справі.
V. Мотиви з яких виходить суд та норми права.
В силу вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов?язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно до ст. 1 Закону України "Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування" пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній систем загальнообов?язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім?ї у випадках, визначених цим Законом.
Згідно ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов?язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов?язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні (ч. 1ст. 4 Закону № 1058).
Пенсії по інвалідності призначаються в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату здоров?я, внаслідок: а) трудового каліцтва або професійного захворювання; б)загального захворювання (втому числі каліцтва, не пов?язаного з роботою, інвалідності з дитинства). Пенсії по інвалідності призначаються незалежно від того, коли настала інвалідність: у період роботи, до влаштування на роботу чи після припинення роботи (ст. 23 Закону України "Про пенсійне забезпечення").
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058 затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1.
У розділі ІІ Порядку № 22-1 встановлено перелік документів, необхідних для призначення пенсії. Згідно із п. 2.2. до заяви про призначання пенсії по інвалідності додаються документи, перелічені в підпунктах 1-4 пункту 2.1 цього розділу, тобто документ, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків; документи про стаж; індивідуальні відомості про застраховану особу, додані органом, що призначає пенсію; відомості про місце проживання особи.
Орган, що призначає пенсію, додає до заяви одержану ним від МСЕК виписку з акта огляду МСЕК.
Особа, відповідно до ч. ст. 1212 ЦК України, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно.
Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Зобов`язання з безпідставного набуття (придбання) майна виникають за наявності трьох умов: 1) має місце набуття або збереження майна; 2) вказане набуття або збереження майна здійснено за рахунок іншої особи; 3) має місце відсутність правової підстави для набуття або збереження майна за рахунок іншої особи (відсутність положень закону, адміністративного акта, правочину або інших підстав, передбачених ст. 11 ЦК України).
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Тлумачення цієї норми свідчить, що законодавцем передбачені два винятки із цього правила: по-перше, якщо виплата відповідних грошових сум є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила таку виплату; по-друге, у разі наявності недобросовісності з боку набувача виплати.
Вказаний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду України від 02.07.2014 року у справі № 6-91цс14 та у постанові Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 06.02.2019 року у справі № 545/163/17 (провадження № 61-33727сво18).
Механізм повернення коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, та списання територіальними органами Пенсійного фонду України сум переплат пенсій, що є безнадійними до списання визначений Порядком повернення сум пенсії, виплачених надміру, та списання сум переплат пенсі, що є безнадійними до стягнення затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 6-4 від 21 березня 2003 року, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України від 15 травня 2003 року № 374/7695 (із змінами, внесеними згідно з Постановою Пенсійного фонду № 25-3 від 25.11.2014).
Зі змісту п. З цієї Постанови вбачається, що для відрахування виплаченої надміру суми пенсії можливе тільки за двох умов: зловживання з боку пенсіонера та подання страхувальником недостовірних даних. Даний перелік є вичерпаний і розширеному тлумаченню не підлягає.
З 1 січня 2025 року експертиза щодо встановлення інвалідності відповідно до законодавства для повнолітніх осіб проводиться експертними командами з оцінювання повсякденного функціонування особи, сформованими відповідно до Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2024 року № 1338 «Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» (далі Постанова № 1338). Вказаною постановою затверджені: Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи; Порядок проведення оцінювання повсякденного функціонування особи; Критерії направлення на проведення оцінювання повсякденного функціонування особи; Порядок функціонування електронної системи щодо оцінювання повсякденного функціонування особи; Критерії встановлення інвалідності.
Відповідно до пункту 3 Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи експертні команди формуються з метою організації та проведення оцінювання повсякденного функціонування особи (далі оцінювання) відповідно до Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи та критеріїв направлення на проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затверджених Постановою № 1338.
Пунктом 6 Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи передбачено, що оцінювання проводиться: Центром оцінювання функціонального стану особи (далі ЦОФСО); експертними командами, сформованими на базі закладів охорони здоров`я.
Згідно з п. 7 Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи права та обов`язки ЦОФСО за рішенням МОЗ покладаються на підприємство, установу або організацію, що належить до сфери управління МОЗ, та має ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики.
Пунктом 10 Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи визначено, що рішення про встановлення інвалідності, прийняті до набрання чинності цієї постанови переглядаються ЦОФСО з дотриманням вимог, встановлених цим Порядком.
Наказом Міністерства охорони здоров`я України від 03 грудня 2024 року № 2022 права та обов`язки ЦОФСО покладено на державну установу «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров`я України». Зазначеним наказом затверджено Положення про Центр оцінювання функціонального стану особи.
Відповідно до ст. 35 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" державною установою «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров`я України» передано інформацію про скасування рішень медико-соціальних експертних комісій за результатами перевірки обґрунтованості рішень експертними командами ЦОФСО, в тому числі відносно ОСОБА_1 .
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04 лютого 2026 року у справі № 300/6942/25, яке набрало законної сили 09 березня 2026 року, рішення Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності» Міністерства охорони здоров`я України від 29.05.2025 №ЦО 12253, яке стало підставою для перерахунку ОСОБА_1 пенсії по інвалідності, визнано протиправним та скасовано.
З огляду на це, відсутні підстави вважати отримані відповідачем пенсійні виплати по інвалідності ІІ групи незаконними чи такими, що отримані ним внаслідок зловживання чи подання недостовірних даних.
Суд відхиляє доводи позовної заяви про те, що відповідач набув вказане майно без достатньої на те правової підстави, оскільки зазначені доводи не підтверджені належними доказами та матеріалами справи.
Таким чином, у задоволенні позову слід відмовити.
VІІ. Судові витрати.
Враховуючи положення статті 141 ЦПК України та висновки суду про відмову в задоволенні позовних вимог у повному обсязі, судові витрати понесені стороною позивача розподілу не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст.1212, 1215 ЦК України, ст.12, 13, 19, 81, 82, 89, 141, 211, 258-259, 263-265 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні позовних вимог Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області до ОСОБА_1 про стягнення зайво виплаченої пенсії відмовити.
Згідно ст.273 ЦПК України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Івано-Франківського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування учасників справи:
Позивач: Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, вул. С.Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018, ЄДРПОУ: 20551088;
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , житель: АДРЕСА_1 .
Суддя: Сольський В. В.