Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про передачу адміністративної справи до іншого адміністративного суду
08 червня 2026 рокусправа № 380/9282/26
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Сподарик Н.І., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві про визнання протиправною відмову та зобов`язання вчинити дії,
в с т а н о в и л а:
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16; код ЄДРПОУ 42098368) з вимогами:
- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у м.Києві ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з 01 квітня 2019 року згідно довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №17/3063/с від 01.04.2026 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у м.Києві перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із обов`язковим урахуванням розмірів щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та додаткових видів грошового забезпечення, передбачених у новій довідці за №17/3063/с від 01.04.2026 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019.
Ухвалою суду від 14.05.2026 позовну заяву залишено без руху, надано позивачу термін для усунення недоліків позовної заяви, вказаних в мотивувальній частині ухвали десять днів з дня отримання копії ухвали у такий спосіб: скерувати до Львівського окружного адміністративного суду заяву про усунення недоліків позовної заяви до якої надати:
- інформацію про зареєстроване місце проживання (перебування) станом на день звернення до суду, тобто станом на 10.05.2026;
- докази призначення пенсії за Законом № 2262-ХІІ Головним управлінням Пенсійного фонду України у м. Києві (протокол, розпорядження про призначення пенсії тощо) та докази перебування на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у м. Києві.
01.06.2026 за вх.№46387 від представника позивача надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви, долучено акт про фактичне місце проживання від 26.05.2026 та довідку про доходи №8558 8155 8250 2905 від 27.05.2026.
Оцінюючи акт про фактичне місце проживання від 26.05.2026 з точки зору доказу підтвердження територіальної підсудності даної справи Львівському окружному адміністративному суду, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» від 16.04.2017 №1973-VIII, місце перебування - житло або спеціалізована соціальна установа для бездомних осіб, інший надавач соціальних послуг з проживанням, у якому особа, яка отримала довідку про звернення за захистом в Україні, проживає строком менше шести місяців на рік або отримує соціальні послуги. Місце проживання - житло з присвоєною у встановленому законом порядку адресою, в якому особа проживає, а також апартаменти (крім апартаментів у готелях), кімнати та інші придатні для проживання об`єкти нерухомого майна, заклад для бездомних осіб, інший надавач соціальних послуг з проживанням, стаціонарна соціально-медична установа та інші заклади соціальної підтримки (догляду), в яких особа отримує соціальні послуги.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2022 року №265 затверджено Порядок декларування та реєстрації місця проживання (перебування) (далі - Порядок).
Цей Порядок визначає механізм здійснення декларування/реєстрації місця проживання (перебування), зміни місця проживання, зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), скасування декларування/реєстрації місця проживання (перебування), а також встановлює форми необхідних для цього документів.
П. 3 Порядку передбачено, що декларування/реєстрація місця проживання (перебування), зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), зміна місця проживання (перебування), скасування декларування/реєстрації місця проживання (перебування) особи здійснюється органом реєстрації, на території територіальної громади, на яку поширюються повноваження відповідної ради.
Особа може задекларувати/зареєструвати своє місце проживання (перебування) лише за однією адресою. У разі коли особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює декларування/реєстрацію місця проживання (перебування) за однією з таких адрес за власним вибором. За адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції (п. 4 Порядку).
Згідно п. 5 Порядку громадянин України, який проживає на території України, а також іноземець чи особа без громадянства, які на законних підставах постійно або тимчасово проживають на території України, зобов`язані протягом 30 календарних днів після зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання та прибуття до нового місця проживання (перебування) задекларувати/зареєструвати його.
У разі коли особа, місце проживання якої задекларовано/зареєстровано, декларує або реєструє нове місце проживання з одночасним зняттям з попереднього місця проживання (перебування), заява про зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання не подається. При цьому внесення змін до реєстру територіальної громади за попереднім місцем проживання здійснюється на підставі повідомлення органу реєстрації про зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) особи із зазначенням дати зняття з місця проживання.
Отже, провівши правовий аналіз норм КАС України, що визначають правила визначення територіальної підсудності адміністративних спорів крізь призму законодавчих норм, які регулюють порядок реєстрації місця проживання чи місця перебування особи, суд дійшов висновку що місцем проживання особи, в розумінні ст. 25 КАС України, є не будь-яке житло, в якому особа проживає, як зазначає позивач, а виключно таке, що зареєстроване у встановленому законодавством порядку, тобто уповноваженим на те органом реєстрації з внесення відомостей до Єдиного державного демографічного реєстру.
Більше того, згідно з нормами Порядку реєстрація місця проживання здійснюється тільки за однією адресою. У разі якщо особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює реєстрацію місця проживання за однією з цих адрес за власним вибором. За адресою зареєстрованого місця проживання з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції.
Виданий ЛКП «Господар» акт про фактичне місце проживання від 26.05.2026, не є належними у розумінні норм КАС України доказом підтвердження зареєстрованого місця проживання позивача в м. Львів, а тому такі не можуть враховуватися при визначенні територіальної підсудності даної адміністративної справи.
Жодних належних доказів, в розумінні КАС України, на підтвердження територіальної підсудності даної адміністративної справи Львівському окружному адміністративному суду позивач не надав.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що дана справа не підсудна Львівському окружному адміністративному суду, а її розгляд має здійснюватися окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на місце реєстрації позивача - Київському окружному адміністративного суду.
Статтею 29 КАС України встановлено, що суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Питання про передачу адміністративної справи розглядається судом, зокрема, у порядку письмового провадження. Питання про передачу адміністративної справи суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.
За правилами ч.8 ст. 29 КАС України, передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне передати адміністративну справу №380/9282/26 до Київського окружного адміністративного суду.
Керуючись ст. ст. 25, 29, 248, 293-295, КАС України, суд
у х в а л и в:
Адміністративну справу №380/9282/26 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві про визнання протиправною відмову та зобов`язання вчинити дії - передати на розгляд до Київського окружного адміністративного суду (01133, місто Київ, Бульвар Лесі Українки, буд. 26, ЄДРПОУ 35919304).
Копію ухвали надіслати (вручити) позивачеві.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції в порядку передбаченому ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України та у строки визначені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки визначені ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Сподарик Наталія Іванівна