Єдиний державний реєстр судових рішень
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
09 червня 2026 р. Справа № 120/7599/25
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Жданкіної Наталії Володимирівни, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробнича компанія "Автострада"" до Центрального міжрегіонального управління Державної податкової служби по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
в с т а н о в и в :
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробнича компанія "Автострада"" (далі - ТОВ "ВК "Автострада", позивач) до Центрального міжрегіонального управління Державної податкової служби по роботі з великими платниками податків (далі - ЦМУ ДПС по роботі з ВПП, відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що за наслідками проведеної камеральної перевірки ТОВ "ВК "Автострада" податковим органом встановлено порушення позивачем термінів реєстрації 20 розрахунків коригування до податкових накладних, про що складено акт від 24.01.2025 № 209/Ж5/31-00-04-22/43079409, а в подальшому застосовано штрафні санкції та винесено податкове повідомлення-рішення від 20.02.2025 за №298/Ж10/31-00-04-02-04-27 на суму 116253,09 грн.
Не погоджуючись з застосованими податковим органом штрафними санкціями за затримку реєстрації РК та винесеним податковим повідомленням-рішенням, товариство звернулось до суду з цим позовом.
Ухвалою від 06.06.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, вирішено її розгляд здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в порядку визначеному статтею 262 КАС України. Витребувано в позивача додаткові докази. Встановлено учасникам справи строки для подання заяв по суті справи.
У встановлений судом строк на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача заперечив щодо задоволення заявлених позовних вимог. Зокрема представник відповідача зазначив, що за результатами камеральної перевірки встановлено порушення ТОВ "ВК "Автострада" граничних строків реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування в ЄРПН за період з 07.06.2022 по 09.05.2024, що є підставою для застосування штрафних санкцій відповідно до п. 120-1.1 ст. 120-1 та п. 90 підрозд. 2 розд. ХХ ПК України.
Також, відповідач посилався на те, що камеральна перевірка проведена в межах повноважень та у спосіб, передбачений ПК України, а обов`язок своєчасної реєстрації податкових накладних прямо встановлений п. 201.10 ст. 201 ПК України. Доказом належного подання та реєстрації податкових накладних є квитанція контролюючого органу із зафіксованими датою та часом отримання документа.
Зазначив, що норми п. 89 та п. 90 підрозд. 2 розд. ХХ ПК України застосовуються лише до податкових накладних/розрахунків коригування, складених починаючи з 16.01.2023, а щодо документів, складених раніше, штрафні санкції визначаються за загальними правилами п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України.
Крім того, відповідач вказав, що заперечення позивача на акт перевірки фактично надійшли до контролюючого органу лише 26.02.2025, тобто після прийняття спірного податкового повідомлення-рішення 20.02.2025, у зв`язку з чим були відсутні підстави для їх врахування під час прийняття оскаржуваного рішення.
Інших заяв по суті справи до суду не надходило.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
В січні 2025 року ЦМУ ДПС по роботі з ВПП, в порядку ст. 76 ПК України, проведено камеральну перевірку щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних ТОВ "ВК "Автострада", за результатами якої складено акт перевірки від 24.01.2025 № 209/Ж5/31-00-04-02-04-22/43079409 (далі також Акт перевірки).
Актом перевірки встановлено, що ТОВ "ВК "Автострада" порушено вимоги п. 201.10 ст. 201, п. 89 підрозд. 2 розділу ХХ Податкового кодексу України (далі також ПК України), а саме порушено граничний термін реєстрації в ЄРПН податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних за період з 07.06.2022 по 09.05.2024.
20.02.2025 ЦМУ ДПС по роботі з ВПП винесено податкове повідомлення-рішення №298/Ж10/31-00-04-02-04-27, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 116 253,09 грн. за порушення граничного строку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких податкових накладних в ЄРПН.
Зокрема відповідно до розрахунку штрафу за порушення термінів реєстрації ПН/РК в ЄРПН застосовано такі штрафні санкції в загальній сумі 116253,09 грн, а саме:
- РК № 31 від 07.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 (1 день затримки), 10% штрафу від суми ПДВ - 25000 грн, що становить 2500 грн;
- РК № 23 від 11.07.2023, дата реєстрації 11.01.2024 (159 днів затримки), 15% штрафу від суми ПДВ - 3333,33 грн, що становить 500 грн;
- РК № 894 від 13.07.2023, дата реєстрації 28.02.2024 (207 днів затримки), 15% штрафу від суми ПДВ - 707901,21 грн, що становить 106185,18 грн;
- РК № 32 від 09.08.2023, дата реєстрації 12.01.2024 (129 днів затримки), 15% штрафу від суми ПДВ - 2287,20 грн, що становить 343,08 грн;
- РК № 3 від 01.09.2023, дата реєстрації 09.10.2023 (4 дні затримки), 5% штрафу від суми ПДВ - 60 грн, що становить 1,20 грн;
- РК № 1 від 13.09.2023, дата реєстрації 19.10.2023 (14 днів затримки), 2% штрафу від суми ПДВ - 32,87 грн, що становить 0,66 грн.;
- РК № 65165/24 від 17.11.2023, дата реєстрації 19.12.2023 (1 день затримки), 2% штрафу від суми ПДВ - 100 грн, що становить 2,00 грн.;
- РК № 34002 від 06.12.2023, дата реєстрації 17.01.2024 (12 днів затримки), 2% штрафу від суми ПДВ - 8333,33 грн, що становить 166,67 грн.;
- РК № 7 від 11.03.2024, дата реєстрації 01.04.2024 (4 дні затримки), 2% штрафу від суми ПДВ - 3766,75 грн, що становить 75,34 грн.;
- РК № від 13.03.2024, дата реєстрації 04.04.2024 (5 днів затримки), 2% штрафу від суми ПДВ - 26219,16 грн, що становить 524,38 грн.;
- РК № 2 від 13.03.2024, дата реєстрації 04.04.2024 (5 днів затримки), 2% штрафу від суми ПДВ - 12341 грн, що становить 246,82 грн.;
- РК № 117 від 20.03.2024, дата реєстрації 17.04.2024 (11 днів затримки), 2% штрафу від суми ПДВ - 4166,67 грн, що становить 83,33 грн.;
- РК № 2 від 20.03.2024, дата реєстрації 09.04.2024 (3 дні затримки), 2% штрафу від суми ПДВ - 937,12 грн, що становить 18,74 грн.;
- РК № 73 від 21.03.2024, дата реєстрації 09.04.2024 (2 днів затримки), 2% штрафу від суми ПДВ - 941,29 грн, що становить 18,83 грн.;
- РК № 7141 від 26.03.2024, дата реєстрації 16.04.2024 (4 днів затримки), 2% штрафу від суми ПДВ - 1266,60 грн, що становить 25,33 грн.;
- РК № 9870 від 26.03.2024, дата реєстрації 18.04.2024 (6 днів затримки), 2% штрафу від суми ПДВ - 29,40 грн, що становить 0,59 грн.;
- РК № 1189 від 31.03.2024, дата реєстрації 18.04.2024 (1 день затримки), 2% штрафу від суми ПДВ - 265834,80 грн, що становить 5316,70 грн.;
- РК № 103 від 16.04.2024, дата реєстрації 09.05.2024 (6 днів затримки), 2% штрафу від суми ПДВ - 2336,27 грн, що становить 46,73 грн.;
- РК № 1 від 16.04.2024, дата реєстрації 09.05.2024 (6 днів затримки), 2% штрафу від суми ПДВ - 8801,20 грн, що становить 176,02 грн.;
- РК № 104 від 16.04.2024, дата реєстрації 09.05.2024 (6 днів затримки), 2% штрафу від суми ПДВ - 1074,61 грн, що становить 21,49 грн.
Не погодившись із прийнятим рішенням позивач оскаржив таке у адміністративному порядку.
Рішенням ДПС України від 30.04.2025 № 12214/6/99-00-06-01-06, податкове повідомлення-рішення від 20.02.2025 №298/Ж10/31-00-04-02-04-27 залишено без змін, а скаргу платника - без задоволення.
Не погоджуючись із прийнятим відповідачем податковим повідомленням-рішенням від 20.02.2025 №298/Ж10/31-00-04-02-04-27, вважаючи його протиправним та таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Визначаючись щодо заявлених вимог, суд керується та виходить з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулює (Податковий кодекс України (далі - ПК України), який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
ПК України визначено функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу.
Відповідно до п. 61.1 ст. 61 ПК України податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Пунктом 192.1 ст. 192 ПК України визначено, що, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов`язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку, підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, зокрема, отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.
Строки реєстрації розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача, визначені п. 201.10 ст. 201, п. 89 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" ПК України.
Так відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПК України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків, зокрема, для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
Відповідно до п. 89 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" ПК України тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків, зокрема, для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
З викладеного вбачається, що строк для реєстрації отримувачем розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, відліковується від моменту отримання такого розрахунку коригування від постачальника товарів/послуг, а не від моменту складання такого розрахунку коригування.
Таким чином, положеннями статті 192 ПК встановлено, що розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка видана їх отримувачу-платнику податку, підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу. При цьому отримувач має можливість зареєструвати такий розрахунок коригування за умови виконання постачальником свого обов`язку із своєчасного надіслання складеного ним розрахунку-коригування на зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг отримувачу.
В даному випадку, дослідивши додані до матеріалів позовної заяви копії квитанцій про отримання ПН/РК від контрагентів, протоколи руху документа/звіту та пов`язаних з ним повідомлень/квитанцій (а.с. 20-57) з наведеною в Акті перевірки інформацією про дату реєстрації відповідних РК, судом встановлено, що їх реєстрація позивачем була здійснена в межах строку встановленого положеннями п. 89 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" ПК України, а саме:
- РК № 31 від 07.06.2022 отримано позивачем 28.06.2022, зареєстровано 01.07.2022;
- РК № 23 від 11.07.2023 отримано позивачем 10.01.2024, зареєстровано 11.01.2024;
- РК № 894 від 13.07.2023 отримано позивачем 26.02.2024, зареєстровано 28.02.2024;
- РК № 32 від 09.08.2023 отримано позивачем 12.01.2024, зареєстровано 12.01.2024;
- РК № 3 від 01.09.2023 отримано позивачем 05.10.2023, зареєстровано 09.10.2023;
- РК № 1 від 13.09.2023 отримано позивачем 18.10.2023, зареєстровано 19.10.2023;
- РК № 65165/24 від 17.11.2023 отримано позивачем 19.12.2023, зареєстровано 19.12.2023;
- РК № 34002 від 06.12.2023 отримано позивачем 17.01.2024, зареєстровано 17.01.2024;
- РК № 7 від 11.03.2024 отримано позивачем 01.04.2024, зареєстровано 01.04.2024;
- РК № 1 від 13.03.2024 отримано позивачем 04.04.2024, зареєстровано 04.04.2024;
- РК № 2 від 13.03.2024 отримано позивачем 04.04.2024, зареєстровано 04.04.2024;
- РК № 117 від 20.03.2024 отримано позивачем 17.04.2024, зареєстровано 17.04.2024;
- РК № 2 від 20.03.2024 отримано позивачем 08.04.2024, зареєстровано 09.04.2024;
- РК № 73 від 21.03.2024 отримано позивачем 04.04.2024, зареєстровано 09.04.2024;
- РК № 7141 від 26.03.2024 отримано позивачем 16.04.2024, зареєстровано 16.04.2024;
- РК № 9870 від 26.03.2024 отримано позивачем 18.04.2024, зареєстровано 18.04.2024;
- РК № 1189 від 31.03.2024 отримано позивачем 18.04.2024, зареєстровано 18.04.2024;
- РК № 103 від 16.04.2024 отримано позивачем 09.05.2024, зареєстровано 09.05.2024;
- РК № 1 від 16.04.2024 отримано позивачем 09.05.2024, зареєстровано 09.05.2024;
- РК № 104 від 16.04.2024 отримано позивачем 09.05.2024, зареєстровано 09.05.2024.
Таким чином, висновки акту перевірки щодо порушення ТОВ "ВК "Автострада" строків реєстрації розрахунків коригування кількісних і вартісних показників РК № 31 від 07.06.2022, РК № 23 від 11.07.2023, РК № 894 від 13.07.2023, РК № 32 від 09.08.2023, РК № 3 від 01.09.2023, РК № 1 від 13.09.2023, РК № 65165/24 від 17.11.2023, РК № 34002 від 06.12.2023, РК № 7 від 11.03.2024, РК № 1 від 13.03.2024, РК № 2 від 13.03.2024, РК № 117 від 20.03.2024, РК № 2 від 20.03.2024, РК № 73 від 21.03.2024, РК № 7141 від 26.03.2024, РК № 9870 від 26.03.2024, РК № 1189 від 31.03.2024, РК № 103 від 16.04.2024, РК № 1 від 16.04.2024, РК № 104 від 16.04.2024, за що застосовано штрафні санкції в загальному розмірі 116253,09 грн. є неправомірними.
Також суд критично оцінює наведені у відзиві на позовну заяву доводи представника відповідача, як на підставу для визнання правомірним спірного ППР, щодо відсутності в контролюючому органі заперечень посадових осіб ТОВ "ВК "Автострада" до акту перевірки станом на 20.02.2025, адже положеннями п. 89 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" ПК України чітко визначено особливості обчислення строків реєстрації розрахунків коригування на період дії воєнного стану, а тому саме на контролюючий орган покладено обов`язок правильного встановлення фактичних обставин та надання належної правової оцінки датам отримання платником податку відповідних розрахунків коригування.
При цьому, сам по собі факт неподання або несвоєчасного подання заперечень до акта перевірки не звільняє контролюючий орган від обов`язку діяти виключно на підставі та у спосіб, передбачені законом, а також не може бути самостійною підставою для застосування штрафних санкцій за відсутності встановленого складу податкового правопорушення.
Суд звертає увагу, що відповідальність, передбачена ст. 120-1 ПК України, настає виключно у разі порушення платником податку граничного строку реєстрації податкової накладної або розрахунку коригування. Водночас у спірних правовідносинах контролюючим органом не враховано, що перебіг строку для реєстрації розрахунків коригування на зменшення суми компенсації розпочинається саме з моменту їх отримання покупцем, а не з дати складання постачальником.
Отже, враховуючи встановлені судом обставини щодо своєчасної реєстрації позивачем усіх зазначених в акті перевірки розрахунків коригування після їх фактичного отримання від контрагентів, суд доходить висновку про відсутність у діях ТОВ "ВК "Автострада" порушення вимог п. 201.10 ст. 201 та п. 89 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" ПК України, а відтак і підстав для застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення покладається на відповідача.
Однак відповідачем, всупереч наведеним вимогам процесуального закону, не доведено правомірності прийняття податкового повідомлення-рішення від 20.02.2025 №298/Ж10/31-00-04-02-04-27, натомість матеріалами справи підтверджується своєчасність реєстрації позивачем спірних розрахунків коригування.
За таких обставин суд дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення ЦМУ ДПС по роботі з ВПП від 20.02.2025 №298/Ж10/31-00-04-02-04-27 є протиправним та підлягає скасуванню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з положень ст. 139 КАС України, відповідно до яких при задоволенні позову судові витрати, понесені стороною, яка не є суб`єктом владних повноважень, підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -
в и р і ш и в :
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення від 20.02.2025 за №298/Ж10/31-00-04-02-04-27, яким до Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробнича компанія "Автострада"" застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 116 253,09 грн. за порушення граничного строку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких податкових накладних в ЄРПН.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробнича компанія "Автострада"" судовий збір в розмірі 3028,00 грн (три тисячі двадцять вісім гривень 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Центрального міжрегіонального управління Державної податкової служби по роботі з великими платниками податків.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Інформація про учасників справи:
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "Виробнича компанія "Автострада"" (вул. Праведників світу, 4-А, каб. 311, м. Вінниця, 21036, код ЄДРПОУ 43079409)
Відповідач: Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків (вул. Кошиця, 3, м. Київ, 02068, код ЄДРПОУ ВП 44082145)
Суддя Жданкіна Наталія Володимирівна