Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Запорізької області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02.02.11 Справа № 20/107д/10
Суддя Гандюкова Л.П.
За позовом Управління державної служби охорони при ГУМВС України в Запорізькій області (69002, м. Запоріжжя, вул. Запорізька, 15)
до Комунального підприємства “Комунсервіс” Гуляйпільської міської ради Запорізької області (70200, Запорізька область, м. Гуляйполе, вул. 111 Інтернаціоналу, 62)
про зобов’язання укласти договір на послуги охорони об’єктів, що підлягають обов’язковій охороні
Суддя Гандюкова Л.П.
Представники сторін:
Від позивача –Гостіщева І.В.(дов. № 19/1-1-1759/Рб від 16.08.2010 р.);
Від відповідача –Гузєєва О.І. (довіреність №337 від 02.08.2010р.);
СУТНІСТЬ СПОРУ:
Заявлений позов про зобов’язання відповідача укласти договір на послуги охорони об’єктів, що підлягають обов’язковій охороні.
Ухвалою господарського суду від 06.12.2010 р. позовна заява прийнята до розгляду, порушено провадження у справі № 20/107д/10, судове засідання призначено на 23.12.2010р. Ухвалою суду від 23.12.2010р. на підставі ст.77 ГПК України розгляд справи відкладено на 25.01.2010р. У судовому засіданні оголошено перерву до 02.02.2011р.
02.02.2011р. справу розглянуто, оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
За клопотанням представника відповідача, починаючи з судового засідання 25.01.2011р., здійснювалася фіксація судового процесу технічними засобами програмно-апаратного комплексу “Оберіг”.
Позивач підтримав позовні вимоги, викладені у позовній заяві, які мотивовано наступним. Згідно з ст.ст.1, 7 Закону України “Про міліцію”, міліція є державним озброєним органом, до структури якої входить Державна служба охорони, що виконує охоронні функції. Відповідно до п.3 Положення про Державну службу охорони при Міністерстві внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.08.1993р. №615, одним із основних завдань Державної служби охорони є здійснення за договорами заходів щодо охорони особливо важливих об’єктів згідно з переліком, який затверджується Кабінетом Міністрів України. До переліку таких об’єктів в тому числі відносяться об’єкти водопостачання населених пунктів з резервуарами питної води. Для забезпечення належного рівня захисту та охорони об’єктів від можливих терористичних посягань та у відповідності до діючих нормативних документів, УДСО при ГУМВС України в Запорізькій області листом від 20.09.2010р. за вих.№140 надіслало КП “Комун сервіс” Гуляйпільської міської ради пропозицію укласти договір на охорону та проект договору з додатками. Відповідач направив відповідь від 28.09.2010р. за №451 про неможливість укласти договір у зв’язку з важким фінансовим становищем на підприємстві. 11.11.2010р. позивач знову направив пропозицію (вих.№161) та проект договору з невід’ємними додатками. Відповіді не надійшло. На підставі Закону України “Про міліцію”, Постанови КМУ від 10.08.1993р. №615, ст.4 Закону України “Про підприємництво”, наказу МВС України від 01.12.2009р. №505, ст.ст.179, 187 ГК України просить позов задовольнити.
Відповідач позов не визнав з наступних підстав. За загальним правилом під час укладення господарських договорів діє принцип диспозитивності, який передбачає перш за все свободу волевиявлення сторін, вибору контрагента та визначення умов договору, з урахуванням вимог актів законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ст.ст.6, 627 ЦК України). Законодавством не передбачено, що під укладенням договору на підставі закону розуміється імперативне застереження про це в законі (що охоплює і підзаконні нормативно-правові акти). Відсутність такого застереження зумовлює відмову в задоволенні позовних вимог про зобов’язання укласти договір з огляду на приписи ст.19 Конституції України, відповідно до якої ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законом. Обумовленість в законі має бути виписана в імперативній формі з прямою вказівкою на обов’язок відповідної сторони укласти договір. Отже, посилання позивача в обґрунтування своїх вимог на постанову Кабінету Міністрів України від 10.08.1993р. №615 не є достатньою підставою для зобов’язання укласти договір. Відповідно до ст.ст.179, 187 ГК України не є достатньою підставою для спонукання до такого укладення загальне посилання в законі на договірну форму регулювання тих чи інших правовідносин. Додатково відповідач зазначив, що у штатному розписі КО “Комунсервіс” є одиниця охоронця об’єкта водопостачання. Крім того, комунальне підприємство є збитковим та не має змоги фінансувати витрати на охоронні послуги, що пропонуються позивачем на договірних засадах. Просить у задоволенні позову відмовити.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, суд
ВСТАНОВИВ:
Постановою Кабінету Міністрів України від 10.08.1993р.№615 “Про заходи щодо вдосконалення охорони об'єктів державної та інших форм власності” з метою вдосконалення охорони об’єктів державної та інших форм власності на базі підрозділів охорони при органах внутрішніх справ утворено Державну службу охорони при Міністерстві внутрішніх справ, затверджено відповідне Положення про Державну службу охорони при Міністерстві внутрішніх справ (далі –Положення), перелік об'єктів, що підлягають обов'язковій охороні підрозділами Державної служби охорони при Міністерстві внутрішніх справ за договорами, і перелік об'єктів підвищеної небезпеки підприємств, які мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави, що підлягають обов'язковій охороні підрозділами Державної служби охорони при Міністерстві внутрішніх справ за договорами.
Відповідно до пункту 1 Положення Державна служба охорони є підпорядкованою Міністру внутрішніх справ єдиною централізованою системою, очолюваною Департаментом Державної служби охорони при Міністерстві внутрішніх справ, яка складається з управлінь, відділів Державної служби охорони при Головних управліннях МВС в Автономній республіці Крим, м.Києві та Київській області, управліннях МВС в областях та м.Севастополі та підпорядкованих їм підрозділів охорони: міських районних, міжрайонних відділів, відділень, підрозділів воєнізованої охорони та охоронних підрозділів (цивільна охорона).
Державна служба охорони створена для здійснення заходів щодо охорони нерухомих об'єктів та іншого майна, в тому числі вантажів, тимчасового зберігання валютних цінностей, забезпечення особистої безпеки громадян, а також технічного захисту інформації на договірних засадах в порядку, встановленому законодавством.
Матеріали справи свідчать, що 20.09.2010р. Оріхівським міжрайонним відділом ДСО УДСО при ГУМВС України в Запорізькій області було вручено КП “Комунсервіс” лист №140 з пропозицією розглянути та в подальшому підписати договір з додатками (додаток№1 –дислокація, №2 –розрахунок; №3 –протокол узгодження договірної ціни; №4 –вимоги до технічного стану об’єктів; №5 –розрахунок вартості 1-ї години охорони) охорони об’єкту –резервуарів питної води, що включені до Переліку, що підлягають обов’язковій охороні, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 10.08.1993р.№615.
У відповідь на дану пропозицію, відповідач в листі №451 від 28.09.2010р. зазначив, що КП “Комунсервіс” перебуває у скрутному фінансовому становищі і не має джерел покриття витрат для оплати вартості охоронних послуг, тому запропонував розглянути питання укладення договору після вирішення питання щодо виділення коштів на проведення фінансування даних робіт.
Позивач повторно звернувся до відповідача (вих.№161 від 11.11.2010р.) з листом аналогічного до вищевказаного змісту разом з проектом договору для підписання. Про одержання КП “Комунсервіс” цього листа свідчить відбиток вхідного штемпеля )вх.№139 від 12.11.2010р.). Відповіді на цей КП “Комунсервіс” не направило.
Проаналізувавши норми чинного законодавства, вислухавши пояснення представників сторін, оцінивши докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню на наступних підставах.
Відповідно до ст.187 Господарського кодексу України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов’язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.
Відповідно до ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ст.14 Цивільного кодексу України цивільні обов’язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства. Особа не може бути примушена до дій, вчинення яких не є обов’язковим для неї.
За приписами ст.ст.11, 509 Цивільного кодексу України зобов’язання виникають, зокрема, в силу закону, договору. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов’язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.
У пункті 3 Положення зазначено, що одним з основних завдань Державної служби охорони є здійснення за договорами заходів щодо охорони особливо важливих об’єктів згідно з переліком, який затверджується Кабінетом Міністрів України в порядку, встановленому законодавством.
Статтею 117 Конституції України визначено, що Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов’язковими до виконання.
Згідно з Переліком, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 10.08.1993р. №615, до об’єктів, що підлягають обов’язковій охороні підрозділами Державної служби охорони при Міністерстві внутрішніх справ за договорами, відносяться, зокрема, об’єкти водопостачання населених пунктів з резервуарами питної води.
Із змісту ст.14 Закону України “Про питну воду та питне водопостачання” слідує, що мережі, споруди, устаткування централізованого питного водопостачання населених пунктів є особливо важливими об'єктами життєзабезпечення.
Відповідно до ст.5 Закону України “Про питну воду та питне водопостачання” об'єктами правового регулювання у сфері питної води та питного водопостачання є зокрема, суспільні відносини з питань: охорони джерел і систем питного водопостачання та пов'язаних з ними природних комплексів.
Статтями 6,7 цього Закону встановлено, що державна політика у сфері питної води та питного водопостачання будується на принципах: запобіжного характеру заходів щодо охорони джерел і систем питного водопостачання. Держава гарантує захист прав споживачів у сфері питної води та питного водопостачання шляхом: охорони джерел і систем питного водопостачання, відновлення запасів питної води.
Відповідно до прикінцевих положень Закону України “Про ліцензування певних видів господарської діяльності” (№1775-III) від 1 червня 2000 року було внесено зміни до ст.4 Закону України “Про підприємництво” №698-XII від 7 лютого 1991 року. Закон України “Про підприємництво” втратив чинність з 01.01.2004р., крім статті 4, на підставі Господарського кодексу України від 16.01.2003р. У подальшому до статті 4 Закону вносилися зміни.
Згідно з частиною 2 статті 4 вказаного Закону №698-XII, в редакції чинній на час розгляду справи (із змінами, внесеними згідно із Законами №2340-IV від 13.01.2005, №2984-IV від 18.10.2005), діяльність, пов'язана з охороною окремих особливо важливих об'єктів права державної власності, перелік яких визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку, може здійснюватися тільки державними підприємствами та організаціями.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 01.12.2009 №505, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 25 грудня 2009р. за №14/2468-ЕП, затверджено Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з надання послуг, пов'язаних з охороною державної та іншої власності, надання послуг з охорони громадян. У пункті 4.4. цих умов встановлено що діяльність, пов'язана з охороною окремих особливо важливих об'єктів, перелік яких визначається в установленому чинним законодавством порядку, може здійснюватися тільки юридичними особами державної форми власності.
Вирішуючи спір по суті, суд враховує наступне.
Статтею 184 ГК України передбачено укладення господарських договорів на основі примірних і типових договорів з дотриманням умов, передбачених статтями 179,181 цього Кодексу.
Відповідно до ч.ч.3, 7 ст.179 Господарського кодексу України укладання господарського договору є обов’язковим для сторін, якщо, зокрема, існує пряма вказівка закону щодо обов’язковості укладення договору для певних категорій суб’єктів господарювання, чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування. Господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.
Загальний порядок укладання господарських договорів передбачений ст.181 Господарського кодексу України. Згідно з приписами цієї статті проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках. Сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму у двадцятиденний строк після одержання договору. За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.
Згідно з ст.180 Господарського кодексу України зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов’язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов’язкові умови договору відповідно до законодавства. При укладенні господарського договору сторони зобов’язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.
Частиною 4 статті 179 ГК України встановлено, що при укладенні господарських договорів сторони можуть визначити зміст договору на основі:
- вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечать законодавству;
- примірного договору, рекомендованого органом управління суб’єктам господарювання для використання при укладенні ними договорів, коли сторони мають право за взаємною згодою змінювати окремі умови, передбачені примірним договором, або доповнювати його зміст;
- типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови.
Наказом Департаменту Державної Служби охорони при МВС України №215 від 16.08.2006р., відповідно до ч.3 пункту 4 Положення про Державну службу охорони при МВС України, затвердженого постановою КМУ від 10.08.1993р. №615, було затверджено примірні договори на охорону об’єктів.
Згідно з п.21 Положення відносини підрозділів Державної служби охорони з юридичними особами та громадянами у зв’язку з надання послуг з охорони та безпеки, відповідальність, права та обов’язки сторін визначаються договорами. Договір на охорону укладається відповідно до примірних договорів. Ціна на послуги з охорони об’єктів, що підлягають обов’язковій охороні підрозділами Державної служби охорони, визначаються на підставі відповідної методики, що затверджується Мінекономіки та МВС за погодженням з Антимонопольним комітетом.
Як слідує із запропонованого позивачем тексту проекту договору, ціна послуг охорони розрахована відповідно до Методики визначення розмірів цін на послуги з охорони об’єктів, що підлягають обов’язковій охороні, затвердженої наказом МВС України та Міністерства економіки України від 02.03.2001 №171/51 і зазначено у Розрахунку та Протоколі узгодження договірної ціни (додатки №№2,3 до договору). Вартість охоронних послуг на кожний окремий місяць визначається у Дислокації та Розрахунку (Додатки №№1,2), відповідно до кількості годин надання послуг в кожному окремому місяці та їх вартості. Згідно з цими додатками вартість за одну годину охорони одним працівником цивільної охорони (з урахуванням ПДВ) складає 20 грн. 79 коп.
Укладення господарських договорів за рішенням суду регулюється ст.187 Господарського кодексу України, відповідно до якої судом розглядаються спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов’язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом.
Як встановлено судом, позивач дотримав визначений у статтях 179-188 ГК України порядок укладення господарських договорів, двічі направляв відповідачу для підписання проект договору відповідно до затвердженої примірної форми з усіма необхідними додатками, в яких визначено усі необхідні істотні умови. Відповідач від підписання договору ухилився, посилаюсь на відсутність коштів для оплати охоронних послуг, заперечень щодо окремих умов договору відповідач не висловив.
Із змісту вищенаведених нормативно-правових актів слідує, що укладення договору на охорону об’єктів водопостачання, до яких входять резервуари питної води, є обов’язковим на підставі закону. При вирішенні спору про зобов’язання укласти договір судом досліджено, що проект договору відповідає вимогам чинного законодавства, в договорі наявні усі істотні умови, а саме: предмет договору в розділі 1 та Дислокації (додаток №1), ціну (розділ 3, Додатки №№2,3,5), строк дії договору (пункт 10.1.). Посилання відповідача на відсутність коштів та наявності у штаті підприємства свого охоронця не може бути обґрунтованою підставою для ухилення від укладення договору охорони об’єктів, що підлягають обов’язковій охороні згідно з законом.
Відповідно до ст.84 Господарського процесуального кодексу України, у спорах про спонукання до укладення договору в рішенні необхідно зазначати умови, на яких сторони зобов'язані укласти договір, з посиланням на поданий позивачем проект договору.
Згідно з ч.3 ст.184 Господарського кодексу України укладення господарських договорів на основі примірних і типових договорів повинно здійснюватися з додержанням умов, передбачених статтею 179 цього Кодексу, не інакше як шляхом викладення договору у вигляді єдиного документа, оформленого згідно з вимогами статті 181 цього Кодексу та відповідно до правил, встановлених нормативно-правовими актами щодо застосування примірного або типового договору.
Враховуючи викладене, позовні вимоги про зобов’язання відповідача укласти договір на послуги охорони об’єктів, що підлягають обов’язковій охороні з додатками в редакції, запропонованій позивачем, є обґрунтованими, відповідають вимогам чинного законодавства України та підлягають задоволенню. Заперечення відповідача, викладені у відзиві, спростовуються вищенаведеним.
Відповідно до ч.2 ст.187 ГК України день набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням не визначено інше.
Згідно з ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 49, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Спонукати Комунальне підприємства “Комунсервіс” Гуляйпільської міської ради Запорізької області (70200, Запорізька область, м. Гуляйполе, вул. 111 Інтернаціоналу, 62, код ЄДРПОУ 35235989) укласти з Управлінням державної служби охорони при ГУМВС України в Запорізькій області (69002, м.Запоріжжя, вул.Запорізька, буд.15, код ЄДРПОУ 08596891) договір на послуги охорони об’єктів, що підлягають обов’язковій охороні, згідно з запропонованим проектом з додатками: №1 “Дислокація”, №2 “Розрахунок”, №3 “Протокол узгодження договірної ціни за здійснення заходів охорони”, №4 “Вимоги до технічного стану об’єктів”; №5 “Розрахунок вартості 1-ї години охорони об’єктів працівником цивільної охорони УДСО при ГУМВС України в Запорізькій області” наступного змісту:
ДОГОВІР
на послуги охорони об'єктів, що підлягають обов'язковій охороні
місто Запоріжжя
Управління Державної служби охорони при ГУМВС України в Запорізькій області, назване у подальшому “Охорона”, в особі начальника Оріхівського МВДСО Мадяра Сергія Володимировича, який діє на підставі Положення та довіреності, з одного боку,
і Комунальне підприємство “Комун сервіс” Гуляйпільської міської ради Запорізької області, назване у подальшому "Замовник", в особі директора Савицького Олександра Анатолійовича, з іншого боку, разом - Сторони, уклали цей договір (далі - Договір) про наступне:
1. ПРЕДМЕТ ДОГОВОРУ
1.1 “Замовник” передає належні йому об'єкти (відокремлене приміщення (будівлі), земельні ділянки, тощо), що перераховані у Дислокації (додаток №1 до Договору), на яких зберігається його майно, а “Охорона” зобов’язується здійснювати заходи, спрямовані на забезпечення схоронності цілісності “Об'єкту” від противоправних посягань, припинення несанкціонованого доступу сторонніх осіб до "Об'єкту". За цим Договором „Охорона" не приймає майно „Замовника" на зберігання і не вступає у володіння ним.
1.1. Обов'язковою умовою на час укладення та дії Договору є наявність у “Замовника” повноважень на його володіння (користування) "Об'єктом" (у формі права власності, права на повне господарське відання, оперативне управління, оренда, доручення тощо), відомості про що надаються "Охороні" в завіреній "Замовником" письмовій формі.
1.2. Система охорони "Об'єкта" та розташування постів визначається "Охороною" і узгоджується із "Замовником" за підсумками обстеження "Об'єкта", про що Сторонами складається акт обстеження "Об'єкта", який є невід'ємною частиною Договору.
1.4. Вид фізичної охорони "Об'єкта" (міліцейська або/та цивільна) обирається "Охороною" за погодженням із "Замовником", виходячи із принципу економічності та надійності охоронних послуг та функцій охорони.
2. ПРАВИЛА МАЙНОВОЇ БЕЗПЕКИ
2.1. Правила майнової безпеки "Об'єкта" визначаються цим розділом Договору.
2.2. Вимоги "Охорони" про необхідність додержання встановленого режиму охорони, утриманню технічних засобів охорони (у разі їх наявності), є обов'язковими для розгляду та виконання "Замовником".
2.3. "Замовник" своєчасно вживає заходи по ремонту телефонного зв'язку та мережі електроживлення "Об'єкта", де яких підключені технічні засоби охоронного призначення (у випадку їх наявності).
2.4. "Замовник" зобов'язаний письмово сповіщати "Охорону" не пізніше як за 10 діб про проведення капітального ремонту приміщень або переобладнанню "Об'єкта", зміну на ньому режиму, профілю робіт, а також про проведення будь-яких заходів, які вимагають зміцнення технічної укріпленості "Об'єкта" або зміни системи охорони або дислокації постів "Охорони" на "Об'єкті".
2.5. "Замовник" негайно повідомляє постових "Охорони" про випадки виявлення порушень цілісності приміщень (дверей, вікон, замків, стін та інше), що включені до Дислокації "Об'єкта", несправності технічних засобів охоронного призначення і не залишає "Об'єкт" до усунення несправностей або передачі "Об'єкта" під охорону у встановленому порядку.
2.6. "Замовником" визначається відповідальна особа з числа його працівників, що мешкають в районі розташування "Об'єкта". Список цих працівників, із зазначенням їх адрес і телефонів, підписаний і завірений печаткою "Замовника", надається "Охороні" під час підписання цього Договору. При заміні відповідальної особи, зміні її адреси та телефонів, "Замовник" своєчасно письмово повідомляє про це "Охорону".
2.7. Прийманню (здаванню) під охорону підлягають тільки приміщення, включені до Дислокації "Об'єкта".
"Об'єкт" або його відокремлені приміщення, включені до Дислокації, що мають порушення стану технічної укріпленості, зіпсовані замки, запірні пристосування, сигналізацію, на час до усунення цих порушень під охорону не приймаються, про що представниками Сторін складається двосторонній акт і відповідальність за збереження матеріальних цінностей, які зберігаються на такому "Об'єкті" "Охорона" не несе.
2.8. "Охорона "Об'єкта" здійснюється у дні і години, вказані у Дислокації. У випадку встановлення "Замовником" на "Об'єкті" пропускного та внутріоб'єктового режимів, вони погоджуються з "Охороною". Сторони спільно розробляють інструкцію про порядок здійснення контролю за дотриманням на "Об'єкті" пропускного та внутріоб'єктового режимів постовими "Охорони".
3. СУМА ДОГОВОРУ ТА УМОВИ РОЗРАХУНКУ
3.1. Ціна послуг охорони за цим Договором розраховується відповідно до Методики визначення розмірів цін на послуги з охорони об'єктів, що підлягають обов'язковій охороні, затвердженої Наказом МВС України та Міністерства економіки України від 02.03.2001 № 171/51 і зазначається у Розрахунку та Протоколі узгодження договірної ціни (додатки №№ 2, 3 до Договору).
3.2. Вартість охоронних послуг по Договору на кожний окремий місяць визначається у Дислокації та Розрахунку (додатки №№ 1, 2 до Договору), відповідно до кількості годин надання цих послуг в кожному окремому місяці та їх вартості.
3.3. У разі зміни норм витрат «Охорони», у тому числі при проведенні державної індексації доходів населення, інфляції, збільшення мінімальної заробітної плати, цін на товари і послуги, а також інших заходів, що викликають зміну суми витрат на утримання «Охорони», договірна ціна та вартість охоронних послуг по Договору змінюється Сторонами шляхом підписання Розрахунку та Протоколу узгодження договірної ціни (додатки №№ 2, 3 до Договору) за новими тарифами. Зміна ціни на послуги "Охорони" набуває чинності з дня підписання нових додатків №№ 2, 3 до Договору.
3.4. Відмова "Замовника" щодо підписання нових додатків №№ 2, 3 до Договору протягом 20 днів з дати їх надання "Охороною", є достатньою підставою для "Охорони" щодо звернення до суду за вирішенням даного питання. До офіційної відмови «Замовника»щодо внесення змін до Договору, прирівнюється і ненадання письмової відповіді "Замовником" протягом 20 днів від дати одержання відповідного письмового звернення.
3.5. Оплата за послуги "Охорони" здійснюється "Замовником" щомісячно на умовах попередньої оплати шляхом перерахування грошових коштів на банківський рахунок "Охорони" не пізніше 15 числа кожного місяця за поточний місяць.
3.6. Датою оплати вважається дата зарахування коштів "Замовника" на банківський рахунок "Охорони".
3.7. "Замовник" своєчасно надсилає до "Охорони" свого уповноваженого представника для отримання рахунків на оплату, актів виконаних робіт та інших необхідних йому фінансових документів. Будь-яке недотримання "Замовником" своїх зобов'язань за цим Договором, не є підставою для зміни ним розміру та строків оплати.
3.8. "Охорона" має статус платника податку на прибуток на загальних умовах, визначених Законом України "Про оподаткування прибутку підприємств".
4. ОБОВ'ЯЗКИ СТОРІН
4.1.ОБОВ'ЯЗКИ "ОХОРОНИ":
4.1.1. Виставляти пост (пости) охорони у кількості та у час, визначений у Дислокації (додаток 1 до Договору), починаючи з часу виставлення охорони на "Об'єкт" згідно з актом (додаток 4 до Договору).
4.1.2. Забезпечити, у межах наданих повноважень, охорону "Об'єкта" від розкрадання, пошкодження чи знищення "Об'єкта", здійснення контролю за запровадженими "Замовником" на "Об'єкті" пропускним та внутриоб'єктовим режимів (у випадку їх встановлення), здійснення заходів оперативного реагування на безпосередні правопорушення на "Об'єкті", порушення режиму роботи "Об'єкта".
4.1.3. Забезпечувати дотримання встановлених правил пожежної безпеки на постах силами постових "Охорони" під час несення ними служби, а у випадку виявлення на "Об'єкті" пожежі або спрацювання охоронно-пожежної сигналізації - негайно повідомити про це пожежну частину, вжити можливих заходів по ліквідації пожежі.
4.1.4. Приймати під охорону приміщення, вказані у Дислокації.
4.1.5. При виявленні персоналом "Охорони" ознак проникнення сторонніх осіб на "Об'єкт":
- вжити заходів по їх затриманню;
- сповістити про цю подію "Замовника" та в чергову частину органу внутрішніх справ;
- забезпечити недоторканність місця вчинення протиправних дій проти майна "Замовника" на "Об'єкті" до прибуття співробітників територіального органу внутрішніх справ.
4.2. ОБОВ'ЯЗКИ "ЗАМОВНИКА":
4.2.1. Виконувати передбачені Договором правила майнової безпеки і своєчасно в повному обсязі щомісячно сплачувати "Охороні" встановлену плату.
4.2.2. Знайомити постових "Охорони" з існуючими на "Об'єкті" правилами з охорони праці, які стосуються здійснення "Охороною" своїх функцій.
4.2.3. Створювати умови для виконання "Охороною" своїх функцій, у тому числі надавати за рахунок "Замовника" можливість користування постовими "Охорони" службовими приміщеннями, обладнанням, інвентарем, засобами зв'язку, комунальними послугами (водопостачання, освітлення, опалення, прибирання та ремонт приміщень тощо) на Об'єкті для належного виконання покладених на них охоронних функцій.
4.2.4. Забезпечувати постових "Охорони" місцями обігріву та захисту від непогоди (з оснащенням місць обігріву опалювальними приладами тільки промислового виробництва).
4.2.5. Забезпечити в неробочий час телефон (між)міської мережі у місці, доступному працівникам "Охорони".
4.2.6. При застосуванні в охороні "Об'єкта" службових собак "Охорони", обладнати і утримувати в належному стані приміщення для них.
4.2.7. Забезпечити вільний доступ уповноважених на те працівників "Охорони" до встановлених на "Об'єкті" технічних засобів охоронного призначення (у разі їх наявності).
4.2.8. У разі виявлення ознак крадіжки, знищення чи пошкодження майна на "Об'єкті", організувати роботу комісії у складі з уповноважених представників "Замовника" та "Охорони" для проведення з дозволу старшого оперативно-слідчої групи органу внутрішніх справ обстеження "Об'єкта" та інвентаризації майна.
4.2.9. Своєчасно залучати уповноважених представників "Охорони" до роботи комісії по зняттю залишків та визначення суми збитку, заподіяного майну "Замовника" в наслідок неналежного виконання "Охороною" своїх зобов'язань за Договором.
4.2.10. Негайно (протягом 3-х годин з моменту виявлення) письмово повідомляти "Охорону" про всі недоліки та порушення служби на "Об'єкті" постовими "Охорони" для прийняття необхідних заходів.
4.2.11.Здавати під охорону опечатані (опломбовані) приміщення, вказані у Дислокації.
5. ПРАВА СТОРІН
5.1. Права "Охорони":
5.1.1.У відповідності до визначених законодавством повноважень фіксувати та документувати події, які можуть мати юридичні наслідки для визначення умов та обсягів відповідальності сторін за цим Договором.
5.1.2. Вимагати від "Замовника" відшкодування дебіторської заборгованості по Договору та завданих його невиконанням збитків.
5.1.3. У випадку ненадходження оплати за надані послуги у встановлений Договором строк, звернутися до суду за відновленням своїх порушених прав.
5.1.4. Розірвати у судовому порядку договір з письмовим повідомленням про це "Замовника" у випадку:
5.1.4.1. відмови "Замовника" від підвищення ціни та підписання нових додатків №№ 2,3 до договору;
5.1.4.2. порушення "Замовником" правил майнової безпеки, визначених цим Договором;
5.1.4.3. у разі не погашення заборгованості;
5.1.4.4. у разі виникнення майнових спорів щодо «Об'єкту».
5.2. Права "Замовника"
5.2.1. Вимагати від "Охорони" належного виконання її працівниками службових обов'язків по охороні "Об'єкта".
5.2.2. Самостійно призначити уповноважених осіб для участі в комісії по обстеженню "Об'єкта".
5.2.3. У випадку зміни Законодавства, яке діяло на момент укладення Договору, та припинення необхідності в користуванні послугами "Охорони", розірвати Договір шляхом звернення до суду з письмовим повідомлення про це "Охорони" не менше ніж за два місяці.
6. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ "ОХОРОНИ"
6.1. "Охорона" відшкодовує "Замовнику" збитки у розмірі прямої дійсної шкоди, які нанесені "Замовнику" внаслідок неналежного виконання "Охороною" взятих на себе зобов'язань за цим Договором.
6.2. Факти крадіжки, грабежу, розбою, знищення або пошкодження майна "Замовника" сторонніми особами, які проникли на "Об'єкт", що охороняється, а також розмір збитків та вина "Охорони" в допущеному, встановлюється у відповідності до чинного законодавства України.
6.3. Претензії по відшкодуванню майнових збитків подаються "Замовником" і розглядаються "Охороною" згідно з діючим законодавством.
6.4. Відшкодування "Замовнику" збитків, допущених з вини "Охорони", здійснюються за згодою Сторін з письмовим поданням "Замовника" до "Охорони" або за відповідним рішенням суду.
6.5. У разі повернення "Замовнику" викраденого майна, його вартість вилучається із загальної суми спричинених "Замовнику" збитків, а раніше сплачена "Охороною" сума за це майно повертається "Охороні" "Замовником" протягом 5 (п'яти) банківських днів.
7. УМОВИ ЗВІЛЬНЕННЯ «ОХОРОНИ»ВІД ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ
7.1. "Охорона" звільняється від відповідальності за заподіяні "Замовнику" збитки при відсутності своєї вини в їх спричиненні.
"Охорона" не несе майнової відповідальності за збереження майна на "Об'єкті" у випадку порушення "Замовником" визначених цим Договором правил майнової безпеки, а також якщо органами дізнання, слідства або судом буде встановлено, що вони допущені з вини "Замовника" або його працівників;
7.2. "Охорона" не несе відповідальності, якщо збитки "Замовнику" на "Об'єкті" нанесені за умов:
7.2.1. Стихійного лиха;
7.2.2. Недотримання "Замовником" Правил протипожежної безпеки на "Об'єкті";
7.2.3. Екологічних катастроф;
7.2.4. Аварій побутових комунікацій на "Об'єкті", а також правомірного здійснення спеціальними службами, у зв'язку з цим, невідкладних ремонтних чи аварійно-рятувальних робіт;
7.2.5. Виходу з ладу телефонних ліній та комунікацій енергопостачання, до яких підключена сигналізація з вини "Замовника" або з його відома;
7.2.6. Здійснення працівниками уповноважених правоохоронних органів та інших уповноважених осіб відповідно до чинного законодавства оперативно-слідчих дій щодо "Об'єкта" та майна, що на ньому зберігається;
7.2.7. Спричинення збитків "Замовнику" в наслідок дій працівників "Охорони" в умовах необхідної оборони та крайньої необхідності;
7.2.8. Доведення в установленому порядку факту розголошення працівниками "Замовника" стороннім особам відомостей щодо охорони "Об'єкта", оснащення його системами технічних засобів охоронного призначення, зв'язку і контролю, кодів та порядку зняття "Об'єкта" з-під охорони тощо, що сприяло спричиненню цих збитків;
7.2.9.Виникнення на "Об'єкті" масових заворушень та групових порушень громадського порядку;
7.2.10. Якщо особа, яка протиправно проникла на "Об'єкт" і нанесла майнову шкоду "Замовнику", затримана безпосередньо на «Об'єкті»або під час її переслідування під час втечі з "Об'єкта" та її вина в спричиненні збитків доведена в установленому порядку;
7.3. "Охорона" звільняється від відповідальності за збитки, розмір яких визначено "Замовником" самостійно, без повідомлення "Охорони" про порушення цілісності "Об'єкта" та/або без участі уповноважених представників "Охорони", при відсутності письмового повідомлення останнього про час зняття залишків майна та визначення розмірів збитків.
8. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ "ЗАМОВНИКА"
8.1. У випадку несвоєчасної (неповної) оплати послуг по Договору, "Замовник" сплачує "Охороні" пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ (що діяла в період, за який нараховується пеня) від суми простроченої плати за кожний день прострочення платежів у межах трирічного строку позовної давності.
9. ОСОБЛИВІ УМОВИ ДОГОВОРУ
9.1. "Охорона" має право тимчасово не надавати охоронні послуги по цьому Договору з письмовим повідомленням про це "Замовника":
9.1.1 У разі невиконання "Замовником" своїх зобов'язань за цим Договором;
9.1.2 Виявлення факту відсутності у "Замовника" на час укладення Договору або втрати під час його виконання повноважень на володіння "Об'єктом" (у формі права власності, права на повне господарське відання, оперативного управління, оренди, лізингу, доручення тощо), або виникнення спірних питань щодо цих прав з третіми особами.
9.1.3. Якщо "Замовник" не виконує умови Договору у частині своєчасної оплати за послуги "Охорони".
9.1.4. Якщо "Замовник" не згоден оплачувати послуги "Охорони" у зв'язку з підвищенням тарифів.
9.1.5. У разі невиконання "Замовником" Правил майнової безпеки, встановлених цим Договором та актами технічного обстеження "Об'єкта", у тому числі не усунення "Замовником" виявлених Сторонами недоліків, які виникли після укладення Договору. 9.2. У випадку відсутності своєчасних (протягом однієї доби) письмових повідомлень "Замовника" до "Охорони" щодо неякісного виконання працівниками останнього своїх обов'язків по цьому Договору, послуги по цьому Договору вважаються наданими "Охороною" "Замовнику" належним чином та у повному обсязі.
9.3. Жодна із Сторін не має права без згоди іншої Сторони передавати права і обов'язки, обумовлені цим Договором, третім особам.
10. ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ.
10.1. Цей Договір укладається Сторонами строком на 1 рік. Якщо за два місяці до закінчення строку дії Договору жодна із сторін не повідомить іншу сторону про припинення дії Договору, дії Договору вважається продовженою за згодою обох Сторін на кожний наступний рік.
10.2. Дострокове розірвання договору може бути здійснено за згодою Сторін шляхом підписання додаткової угоди про розірвання даного договору або за рішенням суду.
10.3. Усі повідомлення, направлені Сторонами одна одній у зв'язку з укладанням, зміною або розірванням цього Договору повинні бути здійснені у письмовій формі і мають вважатися поданими належним чином, якщо вони направлені рекомендованим листом або доставлені і вручені особисто за вказаними адресами Сторін.
10.4. Усі правовідносини, що виникають або можуть виникнути між Сторонами у зв'язку з цим Договором регулюються виключно чинним законодавством України.
10.5. Договір з додатками, які є його невід'ємною частиною, складається у двох примірниках, що мають однакову юридичну силу, з яких один примірник знаходиться у "Охорони", а другий - у "Замовника". Невід'ємною частиною цього Договору є також всі додаткові угоди до нього за умови, якщо вони складені у письмовій формі і підписані Сторонами.
ЮРИДИЧНІ АДРЕСИ ТА БАНКІВСЬКІ РЕКВІЗИТИ СТОРІН
"ОХОРОНА": УДСО при ГУМВС України в Запорізькій області.
р/р № 26001130504127, МФО № 373254 в філія Запорізька АТ "БРОКБІЗНЕСБАНК",
код ЄДРПОУ № 08596891; ІПН № 085968908245, св-во платника ПДВ №№ 100150345,
адреса: 69002, м. Запоріжжя, вул. Запорізька, 15
Підрозділ УДСО: Оріхівське МВДСО УДСО при ГУМВС України в Запорізькій області; Запорізька область, м. Оріхів, вул. Ленінградських курсантів, 24; тел. 4-41-36; 4-36-92
"ЗАМОВНИК": Комунальне підприємство “Комунсервіс” Гуляйпільської міської ради Запорізької області
р/р МФО в банку
код ЄДРПОУ 35235989, ІПН ,
св-во платника ПДВ № ,
адреса: 70200, Запорізька область, м. Гуляйполе, вул. 111 Інтернаціоналу, 62,
ПІДПИСИ ПРЕДСТАВНИКІВ СТОРІН:
ВІД «ОХОРОНИ" ВІД "ЗАМОВНИКА"
___
М.п . М.п.
Смотри додаток
Вважати договір укладеним з дати набрання чинності рішенням суду.
Стягнути з Комунального підприємства “Комунсервіс” Гуляйпільської міської ради Запорізької області (70200, Запорізька область, м. Гуляйполе, вул. 111 Інтернаціоналу, 62, код ЄДРПОУ 35235989, р/р260083011565 у філії ЗОУ ВАТ “Ощадбанк” в м.Запоріжжі, МФО 313957) на користь Управління державної служби охорони при ГУМВС України в Запорізькій області (69002, м.Запоріжжя, вул.Запорізька, буд.15, код ЄДРПОУ 08596891, р/р№26002130504126 у ЗФ АТ “Брокбізнесбанк”, МФО 373254) суму 85грн. витрат на державне мито, 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Видати наказ.
Суддя Л.П. Гандюкова
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання. Рішення підписано у повному обсязі 07.02.2011р.