Ухвала суду № 137210792, 14.04.2026, Печерський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
14.04.2026
Номер справи
757/20424/26-к
Номер документу
137210792
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/20424/26-к

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 квітня 2026 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання сторони кримінального провадження № 12026000000000418 від 26.03.2026 - прокурора відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Спеціалізовної екологічної прокуратури Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 про арешт майна, -

В С Т А Н О В И В :

До провадження слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 надійшло клопотання сторони кримінального провадження № 12026000000000418 від 26.03.2026 - прокурора відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Спеціалізовної екологічної прокуратури Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 про арешт майна.

Згідно з нормою ч. 4 ст. 107 КПК України, фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів не здійснювалась.

Прокурор в судове засідання не з`явився, проте подав письмову заяву про розгляд клопотання за його відсутності, в якій клопотання з викладених у ньому підстав підтримав, просив задовольнити. Розгляд клопотання просив здійснювати без виклику власника майна.

Зважаючи на позицію прокурора, на підставі ч. 2 ст. 172 КПК України слідчий суддя визнав за можливе проводити розгляд клопотання без повідомлення власника майна, з метою забезпечення арешту майна.

Вивчивши матеріали клопотання та долучені до нього документи, слідчий суддя приходить до наступного висновку.

З матеріалів клопотання вбачається, що Головним слідчим управлінням Національної поліції України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № № 12026000000000418 від 26.03.2026 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.

Прокурор в обґрунтування клопотання зазначає наступне.

В ході досудового розслідування встановлено, що службові особи Леськівської та Сагунівської сільських рад Черкаської області, діючи за попередньою змовою групою осіб, зловживаючи своїм службовим становищем, всупереч інтересам служби, з метою одержання неправомірної вигоди для себе та інших осіб, умисно, без законних на те підстав змінили форму власності земельної ділянки з кадастровим номером 7124985500:03:001:0008, площею 658,017 га, яка розташована на території Сагунівської сільської ради Черкаської області та земельні ділянки з кадастровими номерами 7124984500:01:001:0005, площею 1161,4027 га та 7124988500:01:001:0001, площею 719,5231 га, які розташовані на території Леськівської сільської ради, з державної власності на комунальну, з метою заволодіння вказаними ділянками та гідротехнічними спорудами, які знаходяться на них, що спричинило тяжкі наслідки.

Крім того встановлено, що відповідно до рішення виконавчого комітету Черкаської обласної ради від 11.06.1976 № 334, у землекористувачів вилучено земельні ділянки для їх відведення Черкаському обласному виробничому рибкомбінату під будівництво лиманного господарства.

Розпорядженням Ради Міністрів УРСР 11.04.1977 за № 212-р прийнято пропозицію Черкаського облвиконкому і передано в постійне користування Черкаському обласному виробничому рибкомбінату під будівництво лиманного господарства 2633 га земель державного запасу (мілководдя Кременчуцького водосховища). На підставі вказаного, Черкаському обласному державному виробничому сільськогосподарсько-рибоводному підприємству «Черкасирибгосп» Черкаською районною радою народних депутатів на підставі розпоряджень голови Черкаської райдержадміністрації від 24.02.1998 № 70, від 14.04.1998 № 136, був виданий, зокрема, державний акт ЧР 17-113 від 29.09.1998, яким посвідчувалося право постійного користування для рибогосподарських потреб земельними ділянками з кадастровими номерами 7124985500:03:001:0008 площею 658,017 га на території Сагунівської сільської ради Черкаської області, 7124984500:01:001:0005 площею 1161,4027 га та 7124988500:01:001:0001 площею 719,5231 га на території Леськівської сільської ради.

Згідно зі ст. 12 Закону України «Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі» від 10.07.1996 № 290/96-ВР Фонд державного майна України видав наказ від 04.11.1998 № 53-АТ «Про створення ВАТ «Черкасирибгосп», згідно з яким Черкаське обласне виробниче сільськогосподарсько-риооводне підприємство перетворено у сільськогосподарсько-рибоводне відкрите акціонерне товариство «Черкасирибгоси». За актом прийому-передачі від 04.11.1998 Фонд державного майна України передав ВАТ «Черкасирибгосп» у власність нерухоме майно.

У процесі створення ВАТ «Черкасирибгосп» до його статутного фонду не увійшли, але залишились на балансі, об`єкти права державної власності. Таким чином, згідно зі спільним наказом Міністерства аграрної політики України та Фонду державного майна України від 06.05.2003 № 126/752 «Про передачу гідротехнічних споруд», зі змінами та доповненнями, внесеним наказом від 01.10.2003 № 1742/356, до сфери управління Міністерства аграрної політики України передано гідротехнічні споруди, включаючи ставкові рибоводні споруди та пов`язані з ними робочі машини і обладнання, інше майно, яке на момент приватизації не увійшло до статутних фондів господарських товариств, створених у процесі приватизації на базі підприємств рибного господарства, зокрема, яке не увійшло до статутного фонду СР ВАТ «Черкасирибгосп». Цим же наказом було передбачено, що визначене у додатку до цього наказу майно буде передано на баланс ДП «Укрриба».

01.09.2003 року гідротехнічні споруди, які не увійшли до статутного фонду СР ВАТ «Черкасирибгосп» передані за актом приймання-передачі ДП «Укрриба».

Наказом Державного департаменту рибного господарства Міністерства аграрної політики України від 05.09.2003 № 260 затверджено акт приймання - передачі гідротехнічних споруд, які не увійшли до статутного фонду СР ВАТ «Черкасирибгосп», на баланс ДП «Укрриба», та закріплено зазначене в акті майно за ДП «Укрриба» на праві повного господарського відання.

01 грудня 2010 року між ДП «Укрриба» та СР ВАТ «Черкасирибгосп» укладено договір за № 29/10 зберігання з правом користування майна (гідротехнічних споруд), які обліковуються на балансі ДП «Укрриба». Тогож дня ДП «Укрриба» і товариство підписали акт приймання-передачі державного майна згідно договору від 01.12.2010 № 29/10.

Рішенням загальних зборів акціонерів СР ВАТ «Черкасирибгосп» від 25.03.2011 затверджена нова редакція Статуту товариства у зв`язку із зміною найменування на публічне акціонерне товариство «Черкасирибгосп», а рішенням позачергових зборів акціонерів ПАТ «Черкасирибгосп» від 21.11.2016 затверджена нова редакція Статуту товариства у зв`язку зі зміною найменування на приватне акціонерне товариство «Черкасирибгосп».

09.06.2016, приватний нотаріус КМНО ОСОБА_4 , на підставі зазначеного Державного акта на право постійного користування землею зареєстроване речове право у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно щодо земельних ділянок: 7124985500:03:001:0008, 7124984500:01:001:0005, 7124988500:01:001:0001 за ПрАТ «Черкасирибгосп».

В подальшому, наглядовою радою ПрАТ «Черкасирибгосп» з порушенням статутних повноважень прийнято рішення, оформлене Протоколом № 2 від 01.03.2019 про скасування державної реєстрації іншого речового права.

Відповідно до ст. 142 ЗК України добровільна відмова від права постійного користування земельною ділянкою здійснюється виключно за нотаріально засвідченою заявою землекористувача до власника земельної ділянки.

Однак, Черкаська обласна державна адміністрація відповідного рішення не приймала.

Приватний нотаріус КМНО ОСОБА_4 припинив право постійного користування земельними ділянками виключно на підставі листа ДП «Укрриба» та незаконного протоколу наглядової ради.

Пізніше передані на баланс ДП «Укрриба» гідротехнічні споруди, які не увійшли до статутного фонду ПрАТ «Черкасирибгосп», стали предметом договору від 15.02.2019 № 1933 оренди індивідуально визначеного нерухомого майна, що належить до державної власності, укладеного між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Черкаській області та

ПрАТ «Черкасирибгосп».

Згідно з наказом Державного агентства меліорації та рибного господарства України від 13.09.2023 № 338 «Про приймання-передачу державного майна до Державного підприємства «АЙФІШ» та наказу ДП «Укрриба» від 27.09.2023 № 46-ОД балансоутримувачем державного майна, а саме, гідротехнічних споруд рибогосподарської технічної водойми є Державне підприємство «АЙФІШ».

30.10.2019 державним реєстратором Управління з питань державної реєстрації міської ради ОСОБА_5 внесено відомості до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно щодо реєстрації права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 7124984500:01:001:0005 за Черкаською обласною державною адміністрацією на підставі відомостей з ДЗК та Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» від 06.09.2019.

В подальшому, 23.09.2021, без законних на те підстав, державним реєстратором виконавчого комітету Леськівської сільської ради Черкаського району Черкаської області ОСОБА_6 за заявою голови Леськівської сільської ради ОСОБА_7 зареєстровано перехід права власності на земельні ділянки 7124984500:01:001:0005 та 7124988500:01:001:0001 до Леськівської сільської ради.

16.10.2021 державним реєстратором виконавчого комітету Леськівської сільської ради Черкаського району Черкаської області ОСОБА_6 вчинено аналогічні дії та зареєстровано перехід права власності на земельну ділянку 7124985500:03:001:0008 до Сагунівської сільської ради (код ЄДРПОУ 26324415).

В подальшому, 06.10.2022 Леськівською сільською радою прийнято рішення №23-8/VIII про надання дозволу виконавчому комітету Леськівської сільської ради надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки із земель водного фонду з кадастровим номером 7124984500:01:001:0005 на 5 земельних ділянок, для подальшої передачі в оренду.

В результаті поділу земельної ділянки з кадастровим номером 7124984500:01:001:0005 утворилось 5 земельних ділянок з наступними кадастровими номерами: 7124984500:01:001:0141, 7124984500:01:001:0142, 7124984500:01:001:0143, 7124984500:01:001:0144, 7124984500:01:001:0145, які на праві власності належать Леськівській сільській раді (код ЄДРПОУ 33456597).

12.09.2023 відповідні відомості щодо поділу земельної ділянки 7124984500:01:001:0005 державним реєстратором виконавчого комітету Леськівської сільської ради Черкаського району Черкаської області ОСОБА_8 внесено до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

В подальшому на підставі рішень Леськівської сільської ради відбувся поділ земельних ділянок 7124984500:01:001:0142, 7124984500:01:001:0144, 7124984500:01:001:0145. В результаті чого утворились нові земельні ділянки, які в подальшому також зазнали змін шляхом об`єднання та розподілу.

В результаті злочинних дій, на теперішній час сформовано земельні ділянок з кадастровими номерами 7124984500:01:001:0141, 7124984500:01:001:0143, 7124984500:01:001:0152, 7124984500:01:001:0153, 7124984500:01:001:0156, 7124984500:01:001:0157 7124984500:01:001:0158, 7124984500:01:001:0159, 7124984500:01:001:0160, 7124984500:01:001:0161, 7124984500:01:001:0162, які на праві власності належать Леськівській сільській раді (код ЄДРПОУ 33456597).

В подальшому між Леськівською сільською радою в особі голови ОСОБА_7 та ФОП ОСОБА_9 укладено договір оренди земельної ділянки 7124984500:01:001:0143 в комплексі з розташованими на ній водними об`єктами.

Таким чином, службові особи Леськівської сільської ради Черкаської області протиправного заволоділи земельною ділянкою з кадастровим номером 7124984500:01:001:0005, яка перебувала у державній власності та розпорядженні Черкаської обласної державної адміністрації, на якій знаходиться об`єкт водного фонду з гідротехнічними спорудами для рибогосподарських потреб, що перебувають у державній власності та з метою приховування слідів злочину по заволодінню державним майном та уникнення можливості повернення відповідного майна у державну власність, вчинено незаконні дії щодо поділу вищевказаної земельної ділянки з кадастровим номером в результаті чого було утворено земельні ділянки з кадастровими номерами 7124984500:01:001:0141, 7124984500:01:001:0143, 7124984500:01:001:0152, 7124984500:01:001:0153, 7124984500:01:001:0156, 7124984500:01:001:0157, 7124984500:01:001:0158, 7124984500:01:001:0159, 7124984500:01:001:0160, 7124984500:01:001:0161, 7124984500:01:001:0162.

Земельні ділянки з кадастровими номерами 7124984500:01:001:0141, 7124984500:01:001:0143, 7124984500:01:001:0152, 7124984500:01:001:0153, 7124984500:01:001:0156, 7124984500:01:001:0157, 7124984500:01:001:0158, 7124984500:01:001:0159, 7124984500:01:001:0160, 7124984500:01:001:0161, 7124984500:01:001:0162, 7124985500:03:001:0008, 7124988500:01:001:0001, визнані речовим доказом у кримінальному провадженні, так як вони, відповідно до ст. 98 КПК України, зберегли на собі його сліди кримінального правопорушення та містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту та обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі є об`єктами кримінально протиправних дій.

Статтею 170 КПК України, передбачено, що арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.

Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення збереження речових доказів.

Згідно з ч. 3 ст. 170 КПК України у випадку, передбаченому п. 1 ч. 2 ст. 170 КПК України, арешт накладається на майно будь-якої фізичної особи або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначених у ст. 98 КПК України.

У відповідності до ч. 3 ст. 170 КПК України, є достатні підстави вважати, що зазначене майно, відповідають критеріям, зазначеним у ст. 98 КПК України.

Статтею 98 КПК України, визначено, що речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.

Згідно з ч. 10 ст. 170 КПК України арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна.

Згідно ч. 11 ст. 170 КПК України заборона або обмеження користування, розпорядження майном можуть бути застосовані лише у разі, коли існують обставини, які підтверджують, що їх незастосування призведе до приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі майна.

Одночасно при розгляді клопотання, поданого в порядку ст. 172 КПК України, слідчий суддя не вирішує питання належності та допустимості доказів, отриманих в ході досудового розслідування, оскільки оцінка допустимості доказів має бути вирішена відповідно до вимог ст. 89 КК України під час ухвалення судового рішення при судовому розгляді кримінального провадження.

Прокурором в клопотанні наведені доводи, які свідчать про необхідність накладення арешту на вказане майно, для ефективного розслідування, та збереження вищезазначеного майна у первинному вигляді, недопущення здійснення відносно нього будь-якої діяльності як б загрожувала їх знищенню, пошкодженню або перетворенню до кінця досудового розслідування.

Зокрема, матеріали провадження свідчать, що на даному етапі кримінального провадження потреби досудового розслідування виправдовують таке втручання у права та інтереси власника майна з метою запобігання їх зникнення, що може перешкодити кримінальному провадженню, а слідчий суддя, в свою чергу, не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд при розгляді кримінального провадження по суті, тобто не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, а лише зобов`язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування щодо неї заходів забезпечення кримінального провадження, одним із яких і є накладення арешту на майно.

При цьому, доказів негативних наслідків від застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження слідчим суддею не встановлено.

Враховуючи викладене, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання прокурора про накладення арешту на майно підлягає задоволенню з метою забезпечення цілей кримінального провадження, а саме: збереження речових доказів.

Крім того, слідчий суддя вважає, що в даному випадку таке обмеження права власності є розумним та співмірним завданням кримінального провадження.

Відтак, клопотання підлягає задоволенню.

На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 170-173, 309, 372 КПК України слідчий суддя, -

У Х В А Л И В :

Клопотання прокурора - задовольнити.

Накласти арешт на земельні ділянки з кадастровими номерами 7124984500:01:001:0141, 7124984500:01:001:0143, 7124984500:01:001:0152, 7124984500:01:001:0153, 7124984500:01:001:0156, 7124984500:01:001:0157 7124984500:01:001:0158, 7124984500:01:001:0159, 7124984500:01:001:0160, 7124984500:01:001:0161, 7124984500:01:001:0162, 7124988500:01:001:0001, які на праві власності належать Леськівській сільській раді (код ЄДРПОУ 33456597) та земельну ділянку з кадастровим номером 7124985500:03:001:0008, яка на праві власності належить Сагунівській сільській раді (код ЄДРПОУ 26324415) із забороною відчуження, розпорядження та користування вказаними земельними ділянками, а також забороною вчиняти будь-які реєстраційні дії щодо вказаних об`єктів, з метою збереження речових доказів у кримінальному провадженні № 12026000000000418 від 26.03.2026.

Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню.

Зобов`язати слідчого/прокурора у кримінальному провадженні передати ухвалу особі, на майно якої, накладено арешт.

Підозрюваний, його захисник, інший власник або володілець майна, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково.

Ухвала про накладення арешту може бути оскаржена безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом 5 днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_1