Рішення № 137210359, 08.06.2026, Господарський суд Запорізької області

Дата ухвалення
08.06.2026
Номер справи
908/852/26
Номер документу
137210359
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

номер провадження справи 6/42/26

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08.06.2026 Справа № 908/852/26

м.Запоріжжя Запорізької області

Господарський суд Запорізької області у складі судді Федько Олександри Анатоліївни, розглянув у спрощеному позовному провадженні без виклику представників сторін справу 908/852/26

за позовом: Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206)

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕЛЕКТРОПРОМСЕРВІС» (69051, м. Запоріжжя, вул. Вишнева, буд. 42)

про стягнення грошових коштів.

Процесуальні дії по справі.

06.04.2026 до Господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява вх. №1032/08-07/26 (документ сформований в системі Електронний суд 03.04.2026) Запорізької міської ради до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕЛЕКТРОПРОМСЕРВІС» про стягнення доходу, отриманого від безпідставно набутого майна в розмірі 187 323,71 грн.

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу від 06.04.2026, здійснено автоматизований розподіл судової справи між суддями, присвоєно єдиний унікальний номер судової справи 908/852/26 та визначено до розгляду судді Федько О.А.

07.04.2026 до суду від Запорізької міської ради надійшла заява про забезпечення позову (вх. №7652/08-08/26, сформована в підсистемі Електронний суд 07.04.2026), якою позивач просить суд вжити заходи забезпечення позову шляхом накладення арешту на нерухоме майно, яке належить Товариству з обмеженою відповідальністю «ЕЛЕКТРОПРОМСЕРВІС» (код ЄДРПОУ 31139946, місцезнаходження: 69051, м. Запоріжжя, вул. Вишнева, буд. 42), а саме: склад літ.Г, площею 104,4 кв.м, що знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, пров. Кам`яний, буд. 8, в межах суми заявлених позовних вимог 187 323,71 грн.

Ухвалою суду від 09.04.2026 у задоволенні заяви Запорізької міської ради (вх. №7652/08-08/26 від 07.04.2026) про забезпечення позову відмовлено.

Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 13.04.2026 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/852/26, присвоєно справі номер провадження 6/42/26, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами. Розгляд справи по суті розпочати через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі № 908/852/26. Запропоновано відповідачу протягом 15 днів з дня отримання даної ухвали надати суду відзив на позовну заяву разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача або визнання позовних вимог, якщо такі докази не надані позивачем.

Зазначену ухвалу відповідно до вимог ст. 122 ГПК України офіційно оприлюднено в Єдиному державному реєстрі судових рішень. Її копію відповідно до ч. 5 ст. 242 ГПК України направлено позивачу Запорізькій міській раді в електронному вигляді до його електронного кабінету в підсистемі «Електронний Суд» ЄСІКС.

Ухвала суду від 13.04.2026 про відкриття провадження у справі у зв`язку з відсутністю зареєстрованого електронного кабінету у відповідача була направлена останньому на адресу його місцезнаходження відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (69051, м. Запоріжжя, вул. Вишнева, буд. 42) та отримана ним 17.04.2026, про що свідчить рекомендоване поштове відправлення R068083923557.

За таких обставин відповідач повідомлений належним чином про відкриття провадження у даній справі.

Згідно з частинами 2, 3 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Отже, 13.05.2026 сплив тридцятиденний строк, наданий сторонам на вчинення процесуальних дій, а тому суд вважає за можливе розглянути вказану справу по суті.

Згідно зі ст. 248 ГПК України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Суд визнав надані документи достатніми для всебічного та об`єктивного розгляду спору.

Ураховуючи приписи ч. 4ст. 240 ГПК України, у зв`язку з розглядом справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує повне рішення без його проголошення 08.06.2026.

Оскільки розгляд справи здійснювався без виклику представників сторін, фіксування судового процесу за допомогою технічних засобів відповідно до ч. 3 ст. 222 ГПК України не проводилось.

Виклад позицій учасників судового процесу, заяви, клопотання.

В якості підстави для звернення з позовом позивач зазначив, що ТОВ «ЕЛЕКТРОПРОМСЕРВІС» на підставі договорів купівлі-продажу від 14.07.2006 та від 26.07.2006 є власником нерухомого майна, а саме сараю літ. Х загальною площею 11,5 кв.м., будівлі гаражу літ Б-2 загальною площею 675,5 кв.м., складу літ.Г загальною площею 104,4 кв.м., що знаходяться за адресою: м. Запоріжжя, провулок Кам`яний, будинок 8. Такі об`єкти нерухомості розташовані на земельній ділянці площею 0,2102 га, кадастровий номер 2310100000:05:009:0309, яка належить Запорізькій міській раді на праві комунальної власності та яка перебувала у користуванні Відповідача на підставі Договору оренди землі, укладеного у 2007 році, строк якого закінчився у 2017 році.

У Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстрі прав власності на нерухоме майно відомості про державну реєстрацію права оренди ТОВ «ЕЛЕКТРОПРОМСЕРВІС» (або іншої особи) земельної ділянки загальною 0,2102 га, кадастровий номер 2310100000:05:009:0309, за адресою: м. Запоріжжя, провулок Кам`яний, буд. 8 не зареєстровані.

Відповідно до Листа Головного управління Державної податкової служби у Запорізькій області №2217/5/08-01-04-10 від 11.02.2026, ТОВ «ЕЛЕКТРОПРОМСЕРВІС» за земельну ділянку з кадастровим номером 2310100000:05:009:0309 в період з 01.01.2021 по 31.12.2025 орендна плата нараховувалась та сплачувалась не в повному обсязі.

З урахуванням наведеного, позивач зазначає про безоплатне та безпідставне використання Відповідачем земельної ділянки комунальної форми власності в період з 01.01.2021 по 31.12.2025.

Відповідно до витягу № НВ-2300025162026 із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 30.01.2026, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000: 05:009:0309, становить 3476581,88 грн.

На підставі вказаного витягу Запорізькою міською радою складено розрахунок розміру недоотриманих доходів за фактичне користування Відповідачем вказаною земельною ділянкою без оформлення правовстановлюючого документа, що посвідчує право оренди (користування) за період з 01.01.2021 по 31.12.2025. Так, за розрахунком позивача, з урахуванням часткової оплати, здійсненої відповідачем за користування земельною ділянкою, розмір недоотриманих доходів складає 187 323,71 грн, які просить стягнути з відповідача на користь Запорізької міської ради.

Відповідач не скористався наданим йому законом правом на подання відзиву на позов.

Згідно ч. 9 ст. 165 ГПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Ураховуючи ненадання відповідачем відзиву на позов, суд дійшов висновку, що наявних у справі матеріалів достатньо для розгляду справи по суті.

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.

За договором купівлі-продажу від 14.07.2006, зареєстрованим в реєстрі за №4077, Товариство з обмеженою відповідальністю «ЕЛЕКТРОПРОМСЕРВІС» придбало нерухоме майно сарай літ. Х, загальною площею 11,5 кв.м. яке розташоване за адресою: м. Запоріжжя, провулок Кам`яний, будинок 8.

За договором купівлі-проваджу від 26.07.2006, зареєстрованим в реєстрі за №725, Товариство з обмеженою відповідальністю «ЕЛЕКТРОПРОМСЕРВІС» придбало нерухоме майно: будівлю гаража літ Б-2, інвентарний номер 00528, загальною площею 675,5 кв.м., склад літ. Г, інвентарний номер 00264, загальною площею 104,4 кв.м., яке розташоване за адресою: м. Запоріжжя, провулок Кам`яний, будинок 8.

Право власності відповідача на таке нерухоме майно зареєстровано 04.10.2017, номер відомостей про речове право: 22724583 та 22723997, що підтверджується Інформацією з державного реєстру речових прав на нерухоме майно (інформаційна довідка від 19.03.2026).

Нерухоме майно, належне відповідачеві, розташоване на земельній ділянці комунальної власності з кадастровим номером 2310100000:05:009:0309, площею 0,2102 га.

Власником такої земельної ділянки є Територіальна громада міста Запоріжжя в особі Запорізької міської ради.

20.11.2007 між Запорізькою міською радою (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «ЕЛЕКТРОПРОМСЕРВІС» (орендар) укладено договір оренди землі, за умовами якого орендодавець, відповідно до рішення тринадцятої сесії п`ятого скликання Запорізької міської ради №49/167 від 27.06.2007 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, для розміщення виробничого майданчику (склад, гараж), яке знаходиться: м. Запоріжжя, пров. Кам`яний, 8.

За умовами п. 2 договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,2102 га. Договір укладено на десять років (п. 8 договору).

Згідно з Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, станом на 19.03.2026 відсутні записи про зареєстроване право оренди земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:05:009:0309.

30.06.2015 Запорізькою міською радою прийнято рішення № 7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя».

28.11.2018 Запорізькою міською ради прийнято рішення № 26 «Про встановлення розміру орендної плати за землю». Відповідно до п. 15 Додатку до такого рішення річний розмір орендної плати за використання інших земельних ділянок м. Запоріжжя, не змінився та встановлений у 3% від її нормативної грошової оцінки.

Згідно з Витягом від 30.01.2026 № НВ-2300025162026 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000: 05:009:0309 складає 3 476 581,88 грн.

Листом від 13.01.2025 №6-28-0.22-18/71-25 Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру на виконання статті 289 Податкового кодексу України повідомила про значення коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 1996 - 2024 роки. Так, значення коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2021 1,1, 2022 1,15, 2023 1,051, 2024 1,12.

Департамент фінансової та бюджетної політики у листі від 03.02.2026 №06.1-14/235 повідомив, що за період з 01.01.2021 по 31.01.2025 ТОВ «ЕЛЕКТРОПРОМСЕРВІС» за кодом класифікації доходів бюджету 18010600 «Орендна плата з юридичних осіб» до бюджету Запорізької міської територіальної громади в цілому сплачено: в 2021 році 41 190,16 грн; в 2022 році 44 966,02 грн, в 2023 році 29 828,37 грн, в 2024 році 36 936,50 грн, в 2025 році 60 786,39 грн.

Відповідно до інформації, наданої Головним управлінням Державної податкової служби у Запорізькій області (лист №2217/5/08-01-04-10 від 11.02.2026) та податкових декларацій з плати за землю, ТОВ «ЕЛЕКТРОПРОМСЕРВІС» за земельну ділянку з кадастровим номером 2310100000:05:009:0309 з 01.01.2021 по 31.12.2025 сплатило такі суми орендної плати: за 2021 р. 41 190,16 грн; за 2022 р. 44 966,02 грн, за 2023 р. 29 828,37 грн, за 2024 р. 36 936,50 грн, за 2025 р. 60 786,39 грн.

За розрахунком Запорізької міської ради недоотриманий дохід за фактичне користування ТОВ «ЕЛЕКТРОПРОМСЕРВІС» земельною ділянкою площею 0,2102 га, кадастровий номер 2310100000:05:009:0309, за адресою: м. Запоріжжя, пров. Кам`яний, 8, без оформлення правовстановлюючого документу, що посвідчує право оренди (користування) за період з 01.01.2021 по 31.12.2025, складає:

- за період з 01.01.2021 по 31.12.2021 64854,29 грн;

- за період з 01.01.2022 по 31.12.2022 71339,72 грн;

- за період з 01.01.2023 по 31.12.2023 82040,67 грн;

- за період з 01.01.2024 по 31.12.2024 86224,75 грн;

- за період з 01.01.2025 по 31.12.2025 96571,72 грн.

Ураховуючи часткову оплату відповідачем грошових коштів за користування земельною ділянкою кадастровий номер 2310100000:05:009:0309 в загальній сумі 213 707,44 грн, за розрахунком позивача, до стягнення з відповідача підлягає сума 187 232,71 грн (35785,33 грн + 49288,25 грн + 52212,30 грн + 26373,70 грн + 23664,13 грн).

З метою досудового врегулювання спору на адресу відповідача 03.02.2026 була направлена вимога №01/02-11/0169 від 02.02.2026 про сплату суми безпідставно збереженої плати за землю (орендної плати), розмір якої становить 187 325,51 грн, за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 2310100000:05:009:0309 з 01.01.2021 по 31.12.2025.

Відповідач у відповіді на вимогу вих. №11/01 від 11.03.2026 зазначив, що строк договору оренди землі від 20.11.2007 сплив 20.11.2017, а отже після цієї дати Товариство не користується земельною ділянкою. Фактично з 20.11.2017 Товариство користується частиною земельної ділянки к.н. 2310100000:05:009:0309 за адресою м. Запоріжжя, провулок Кам`яний, 8 в розмірі 0,050338 га, тобто тією, яка знаходиться під об`єктами нерухомості. Просив здійснити перерахунок суми безпідставно збереженої плати за землю за вказаний період з урахуванням розміру земельної ділянки (0,050338 га) та здійснених часткових оплат. Також просив надати копії витягів із технічної документації з НГО за період 2021 2025, які використовувались для розрахунку суми заборгованості.

Доказів перерахування грошової суми, заявленої до стягнення, матеріали справи не містять.

Норми права, застосовані судом, оцінка доказів, аргументів, наведених учасниками справи, та висновки щодо порушення, не визнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом яких мало місце звернення до суду.

Статтею 13 Конституції України визначено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Відповідно до ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на землю.

Статтею 83 Земельного кодексу України визначено, що землі, які належать на праві власності територіальним громадам, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до Закону.

Земельна ділянка з кадастровим номером 2310100000:05:009:0309 належить до комунальної власності, власником земельної ділянки є територіальна громада міста Запоріжжя в особі Запорізької міської ради.

Відповідно до частин 1,4 ст. 79-1 ЗК України, формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.

За даними Державного земельного кадастру земельна ділянка з кадастровим номером 2310100000:05:009:0309 загальною площею 0,2102 га, знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, провулок Кам`яний, буд. 8, цільове призначення: 11.02 Для розміщення та експлуатації основних, підсобний і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, включаючи об`єкти оброблення відходів, зокрема із енергогенеруючим блоком, категорія земель: землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення.

Державний земельний кадастр не містить відомостей про дату формування земельної діялнки з кадастровим номером 2310100000:05:009:0309. Втім суд ураховує, що за договором оренди землі від 20.11.2007 року така земельна ділянка була передана у користування відповідачеві, відтак станом на 01.01.2021 вже була сформована як об`єкт цивільних прав.

Приписами статті 116 ЗК України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

За змістом статей 122, 123, 124 ЗК України селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу шляхом укладення договору оренду земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Відповідно до статті 3 Закону України «Про оренду землі» об`єктами оренди є земельні ділянки, що перебувають у власності громадян, юридичних осіб, комунальній або державній власності.

Як установлено судом, відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, 04.10.2017 за Товариством з обмеженою відповідальністю «ЕЛЕКТРОПРОМСЕРВІС» зареєстровано право власності на нерухоме майно: будівлю гаражу літ Б-2, склад літ Г, сарай літ Х, яке розташоване за адресою: м. Запоріжжя, провулок Кам`яний, будинок 8 на земельній ділянці з кадастровим номером 2310100000:05:009:0309.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 120 ЗК України (в редакції станом на 28.09.2017) у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об`єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.

Якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об`єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.

Частиною 2 ст. 125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

До моменту оформлення власником об`єкта нерухомого майна права на земельну ділянку, на якій розташований цей об`єкт, ураховуючи принцип єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованої на ній будівлі або споруди, особа яка придбала такий об`єкт стає фактичним користувачем тієї земельної ділянки, на якій такий об`єкт нерухомого майна розташований, а відносини з фактичного користування земельною ділянкою без оформлення прав на цю ділянку (без укладення договору оренди тощо) та недоотримання її власником доходів у виді орендної плати є за своїм змістом кондикційними (постанова Верховного Суду у складі судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду від 05.08.2022 у справі № 922/2060/20).

З матеріалів справи судом установлено, що у спірний період (з 01.01.2021 по 31.12.2025) між відповідачем та Запорізькою міською радою договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:05:009:0309 не був укладений.

Згідно з ч. 1 ст. 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Положення глави 83 Цивільного кодексу України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 1214 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе без достатньої правової підстави, зобов`язана відшкодувати всі доходи, які вона одержала або могла одержати від цього майна з часу, коли ця особа дізналася або могла дізнатися про володіння цим майном без достатньої правової підстави.

Кондикційні зобов`язання виникають за наявності одночасно таких умов: набуття чи збереження майна однією особою (набувачем) за рахунок іншої (потерпілого); набуття чи збереження майна відбулося за відсутності правової підстави або підстава, на якій майно набувалося, згодом відпала. При цьому, під набуттям майна в даних правовідносинах слід розуміти збільшення вартості власного майна набувача; приєднання до нього нових цінностей, внаслідок чого потерпілий несе додаткові витрати або втрачає належне йому майно, тобто збереження майна однією особою відбувається за рахунок іншої.

Під відсутністю правової підстави розуміється такий перехід майна однієї особи до іншої, який або не ґрунтується на прямій вказівці закону, або суперечить меті правовідношення і його юридичному змісту. Тобто, відсутність правової підстави означає, що набувач збагатився за рахунок потерпілого поза підставою, передбаченою законом, іншими правовими актами чи правочином. Разом з цим, обов`язок набувача повернути безпідставно набуте (збережене) майно потерпілому не належить до заходів відповідальності, оскільки боржник при цьому не несе жодних майнових затрат, він зобов`язується повернути тільки майно, яке безпідставно утримував (зберігав).

З огляду на викладене, фактичний користувач земельної ділянки, що без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов`язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі ч. 1 ст. 1212 Цивільного кодексу України.

Відтак, у період з 01.01.2021 по 31.12.2025 земельна ділянка з кадастровим номером 2310100000:05:009:0309 площею 0,2102 га за адресою: Запорізька область, м. Запоріжжя, провулок Кам`яний, буд. 8 перебувала у користуванні відповідача у зв`язку з розташуванням на цій земельній ділянці об`єктів нерухомого майна, що належать відповідачу на праві приватної власності.

Ураховуючи вищевикладені обставини, суд погоджується з доводами позивача, що ТОВ «ЕЛЕКТРОПРОМСЕРВІС», не сплачуючи орендну плату за користування земельною ділянкою у вказаний період за відсутності укладеного договору, збільшило вартість власного майна, а Запорізькою міською радою втрачено належне їй майно (кошти від орендної плати), на отримання яких позивач цілком підставно очікував.

Таким чином, використання спірної земельної ділянки відповідачем без належного правового оформлення у спірний період позбавило Запорізьку міську раду, як власника землі, права отримувати від цієї ділянки дохід у розмірі орендної плати.

Статтею 206 ЗК України встановлено, що використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

В силу статті 143 Конституції України, статті 12 Податкового кодексу України, частини першої статті 69 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Запорізька міська рада наділена повноваженнями самостійно встановлювати місцеві податки та збори у порядку, визначеному Податковим кодексом України, чим забезпечується реалізація принципу правової, організаційної та матеріально-фінансової самостійності місцевого самоврядування, під яким розуміється право територіальної громади самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Статтею 284 Податкового кодексу України передбачено, що органи місцевого самоврядування уповноважені встановлювати ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території.

До місцевих податків, зокрема належить податок на майно, до складу якого входить плата за землю - обов`язковий платіж, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (ст. 10, пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України).

Згідно з положеннями ст. 21 Закону України «Про оренду землі» та підпункту 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов`язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою, а його розмір визначається на підставі законодавчих актів.

ТОВ «ЕЛЕКТРОПРОМСЕРВІС» не є власником або постійним землекористувачем земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:05:009:0309, а тому не є суб`єктом плати за землю у формі земельного податку (підпункт 14.1.72 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України). При цьому єдина можлива форма здійснення плати за землю для нього, як землекористувача, є орендна плата.

Рішенням Запорізької міської ради № 6 від 30.06.2015 (дата оприлюднення 30.06.2015) встановлено податок на майно (в частині плати за землю). В пункті 4 зазначеного рішення вирішено встановити розмір орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки) (додаток 3).

В додатку № 3 цього рішення наведені розміри орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки). Зокрема, зазначено, що для інших земельних ділянок міста Запоріжжя розмір орендної плати у відсотках від їх нормативної грошової оцінки становить три відсотки.

30.06.2015 рішенням Запорізької міської ради № 7 було затверджено нормативну грошову оцінку земель м. Запоріжжя, яку введено в дію з 01.01.2016 року. В пункті 3 рішення зазначено, що базова вартість одного квадратного метра земель міста Запоріжжя станом на 01.01.2013 року становить 239,50 грн., та з урахуванням коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель за 2014 рік 299,14 грн. В пункті 7 цього рішення зазначено про введення в дію нормативну грошову оцінку земель міста з 01.01.2016 року.

З наведеного вбачається, що Запорізька міська рада в межах наділених повноважень, у відповідності до законодавства України, затвердила та встановила податок та збори на користування землями міста Запоріжжя.

За умовами підпунктів 288.5.1, 288.5.2 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

28.11.2018 Запорізька міська рада прийняла рішення №26 «Про встановлення розміру орендної плати за землю», яким було внесено зміни до рішення Запорізької міської ради №6. Зазначеним рішенням Запорізькою міською радою було встановлено розміри орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки). Відповідно до додатку до вказаного рішення, річний розмір орендної плати за земельну ділянку з кадастровим номером 2310100000:05:009:0309 не змінився та становить 3 відсотки від нормативної грошової оцінки. З прийняттям рішення Запорізької міської ради №103 від 04.12.2024 «Про внесення змін до рішення від 28.11.2018 №26 «Про встановлення розміру орендної плати за землю», річний розмір орендної плати за користування іншими земельними ділянками м. Запоріжжя не змінився та так само становить 3% від їх нормативної грошової оцінки.

За даними витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок №НВ-2300025162026, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:05:009:0309 становить 3 476 581,88 грн.

За правовим висновком, викладеним у постанові об`єднаної палати Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 14.02.2022 у справі №646/4738/19, витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки є належним та допустимим доказом, який підтверджує дані про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки - це роздруковані за допомогою програмного забезпечення актуальні дані про земельну ділянку, які є у Державному земельному кадастрі та технічній документації з нормативної грошової оцінки земель станом на певну дату. Витяг з нормативної грошової оцінки земельної ділянки може бути доказом проведення такої оцінки та визначати дані про таку оцінку як на момент його видачі, так за попередній період за умови, що нормативно-грошова оцінка земельної ділянки була сталою та не зазнала змін у цей період (постанова Великої Палати Верховного Суду від 09.11.2021 у справі №905/1680/20 (п. 7.19), постанова Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 05.08.2022 у справі №922/2060/20, постанова Верховного Суду від 09.02.2022 у справі № 910/8770/19, постанова Верховного Суду від 14.09.2022 у справі № 904/4933/15, постанова Верховного Суду від 01.03.2023 у справі № 751/1543/19).

Наданий до позовної заяви Витяг №НВ-2300025162026 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 30.01.2026 відповідає додатку 17 Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок, затвердженій Постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.2021 №1147.

Відтак, оскільки нормативна грошова оцінка земельних ділянок міста Запоріжжя є сталою та не зазнала змін у період з 01.01.2021 по 31.12.2025, суд вважає, що використання Позивачем витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 30.01.2026 та ділення розміру такої оцінки на відповідні щорічні коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за попередній 2025 рік (і послідовного ділення отриманої нормативної грошової оцінки на такі коефіцієнти за 2024, 2023, 2022, 2021 роки) при здійсненні розрахунку заборгованості є правомірним та відповідає вищевказаним висновками Великої Палати Верховного Суду, зокрема від 09.11.2021 у справі №905/1680/20.

З урахуванням вищенаведених обставин, на підставі рішень Запорізької міської ради від 30.06.2015 № 7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», від 28.11.2018 № 26 «Про встановлення розміру орендної плати за землю» здійснено розрахунок недоотриманих доходів за фактичне користування ТОВ «ЕЛЕКТРОПРОМСЕРВІС» земельною ділянкою з кадастровим номером 2310100000:05:009:0309, площею 0,2102 га, яка розташована за адресою: Запорізька область, м. Запоріжжя, провулок Кам`яний, 8, без оформлення правовстановлюючого документу, що посвідчує право оренди (користування), за період з 01.01.2021 по 31.12.2025.

Згідно з указаним розрахунком загальний розмір недоотриманих доходів за фактичне користування земельною ділянкою без оформлення правовстановлюючого документа, що посвідчує право оренди (користування) за період з 01.01.2021 по 31.12.2025 з урахуванням часткової оплати складає 187 323,71 грн.

Як убачається зі вказаного розрахунку, нормативна грошова оцінка земельної ділянки за 2021 - 2025 р.р. була визначена позивачем з урахуванням коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель, які оприлюднені на офіційному сайті Державної податкової служби України (лист Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру) та враховані суми, що були сплачені відповідачем самостійно.

Перевіривши наданий позивачем розрахунок та проаналізувавши фактичні обставини справи і письмові докази, наявні в матеріалах справи, суд вважає наданий розрахунок обґрунтованим.

Визначаючи розмір недооотриманих позивачем доходів за користування відповідачем земельною ділянкою у 2022 році, судом ураховані висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 25.02.2025 у справі № 908/929/24 щодо звільнення орендарів земельних ділянок від сплати орендної плати за період з 01.03.2022 по 31.12.2022 лише у разі наявності правових підстав для володіння чи користування земельними ділянками, що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України.

У даній справі господарським судом установлено, що ТОВ «ЕЛЕКТРОПРОМСЕРВІС» не сплачуючи орендну плату за користування земельною ділянкою за період з 01.01.2021 по 31.12.2025 за відсутності укладеного договору оренди, фактично збільшило свої доходи, а Запорізька міська рада втратила грошові кошти у вигляді орендної плати, а тому безпідставно збережені кошти підлягають стягненню з відповідача.

Відтак, оскільки відповідач користувався земельною ділянкою кадастровий номер 2310100000:05:009:0309 за відсутності правових підстав для володіння чи користування нею, відповідач не підпадає під правове регулювання підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України.

Приписами ст. ст. 76, 77 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Згідно із ст. ст. 78, 79 ГПК України, достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.

Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Відповідач заявлені позовні вимоги належними та допустимими доказами не спростував, доказів перерахування на користь позивача доходу, набутого за період з 01.01.2021 по 31.12.2025 у вигляді несплаченої орендної плати в сумі 187 323,71 грн суду не надав, відтак позовні вимоги про стягнення з відповідача вказаної суми є обґрунтованими, підтверджуються наявними в матеріалах справи доказами.

Ураховуючи встановлені обставини у даній справі, предмет та визначені позивачем підстави позову, принципи диспозитивності, змагальності та рівності сторін перед законом і судом, суд дійшов висновку про задоволення позову в повному обсязі.

Щодо розподілу судових витрат.

Згідно з п. 12 ч. 3 ст. 2 ГПК України до основних засад (принципів) господарського судочинства, віднесено, зокрема, відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення.

За результатами вирішення спору судові витрати зі сплати судового збору за подання позовної заяви у справі покладаються на відповідача відповідно до ст. 129 ГПК України.

У зв`язку з відмовою судом у задоволенні заяви Запорізької міської ради про забезпечення позову, судовий збір, сплачений при поданні цієї заяви, покладається на позивача.

Керуючись ст.ст. 129, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕЛЕКТРОПРОМСЕРВІС» (69051, м. Запоріжжя, вул. Вишнева, буд. 42; ідентифікаційний код юридичної особи 31139946) на користь Запорізької міської ради (ідентифікаційний код юридичної особи 04053915, місцезнаходження: 69105, м. Запоріжжя пр. Соборний, буд. 206) дохід, отриманий від безпідставно набутого майна за період з 01.01.2021 по 31.12.2025 в розмірі 187 323,71 грн (сто вісімдесят сім тисяч триста двадцять три гривні 71 коп.).

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕЛЕКТРОПРОМСЕРВІС» (69051, м. Запоріжжя, вул. Вишнева, буд. 42; ідентифікаційний код юридичної особи 31139946) на користь Запорізької міської ради (ідентифікаційний код юридичної особи 04053915, місцезнаходження: 69105, м. Запоріжжя пр. Соборний, буд. 206) судовий збір за подання позову в розмірі 2662,40 грн (дві тисячі шістсот шістдесят дві гривні 40 коп.).

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Центрального апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено згідно з вимогами ст. 238 ГПК України та підписано 08.06.2026.

Рішення розміщується в Єдиному державному реєстрі судових рішень за вебадресою у мережі Інтернет за посиланням: http://reyestr.court.gov.ua.

Суддя Федько О.А.