Єдиний державний реєстр судових рішень
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 червня 2026 р. м. Чернівці Справа № 600/88/25-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брезіної Т.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом Товариствa з обмеженою відповідальністю "МАКС КЛІН СІТІ" до Виконавчого комітету Новоселицької міської ради про визнання незаконним та скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Описова частина
Короткий виклад позиції позивача та заперечень відповідача
В поданому до суду адміністративному позові, з урахуванням уточнених позовних вимог, позивач просить суд винести рішення, яким:
- визнати незаконним та скасувати рішення Виконавчого комітету Новоселицької міської ради №376 від 06.11.2024 року;
- зобов`язати Виконавчий комітет Новоселицької міської ради визначити TOB МАКС КЛІН СІТІ виконавцем послуг на здійснення операцій зі збирання та перевезення побутових відходів на території Новоселицької міської територіальної громади (м.Новоселиця, с.Маршинці, с. Строїнці) для населення, підприємств, установ, організацій та інших суб`єктів господарювання.
В обґрунтуванні позовних вимог позивач зазначає, що відповідачем проведено конкурс з визначення суб`єктів господарювання на здійснення операцій із збирання та перевезення побутових відходів на території Новоселицької міської територіальної громади (м.Новоселиця, с.Маршинці, с.Строїнці), відповідно до якого було допущено подані конкурсні пропозиції від ТОВ «Укрвторресурси-Буковина» та ТОВ «МАКС КЛІН СІТІ» та визначено що вони відповідають кваліфікаційним вимогам та визнано переможцем конкурсу ТОВ «Укрвторресурси-Буковина», у зв`язку з тим що ними запропонований нижчий тариф. Однак, у зв`язку із тим, що переможець конкурсу не підписав у встановлений строк договір про збирання та перевезення побутових відходів, відповідачем прийнято оскаржуване рішення про відміну конкурсу та початком підготовки до нового конкурсу. Позивач не погоджується з оскаржуваним рішенням та вважає, що відповідач повинен був визначити TOB МАКС КЛІН СІТІ виконавцем послуг на здійснення операцій зі збирання та перевезення побутових відходів на території Новоселицької міської територіальної громади (м.Новоселиця, с.Маршинці, с. Строїнці) для населення, підприємств, установ, організацій та інших суб`єктів господарювання.
Відповідач заперечував проти задоволення позову та у відзиві зазначив, що за результатами проведеного конкурсу з визначення суб`єктів господарювання на здійснення операцій із збирання та перевезення побутових відходів на території Новоселицької міської територіальної громади (м.Новоселиця, с.Маршинці, с.Строїнці) переможцем було визначено ТОВ «Укрвторресурси-Буковина». Однак, відповідач зазначає, що переможець конкурсу протягом 15 робочих днів після затвердження рішення про визначення переможця конкурсу не виявив бажання та не підписав з Організатором конкурсу (виконавчий комітет Новоселицької міської ради) договір на здійснення операцій із збирання та перевезення побутових відходів, що суперечить вимогам діючого законодавства України. Також, відповідач зазначає про наявність підстав для проведення нового конкурсу, у зв`язку із виникнення потреби підготувати нових тарифів на збирання та перевезення побутових відходів, які б відповідали сьогоденню, а також включення ще одного населеного пункту на збирання та перевезення побутових відходів - село Зелений Гай, який входить до Новоселицької міської територіальної громади.
Рух справи у суді
Ухвалою суду від 13.01.2025 року адміністративний позов залишено без руху. 20.01.2025 року позивачем виправлено недоліки адміністративного позову, шляхом подання уточнень до позовної заяви, у зв`язку із цим, судом відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників адміністративної справи.
Фактичні обставини справи, встановлені судом
Матеріали справи містять протокол засідання конкурсної комісії з проведення конкурсу з визначення суб`єктів господарювання із збирання та перевезення побутових відходів на території Новоселицької міської територіальної громади (м.Новоселиця, с.Маршинці, с.Строїнці) від 03.10.2024 р., в якому визначено переможцем конкурсу з визначення суб`єкта господарювання на здійснення операцій зі збирання та перевезення побутових відходів на території Новоселицької міської територіальної громади (м.Новоселиця, с.Маршинці, с.Строїнці) Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрвторресурси- Буковина». (а.с. 13-18).
09.10.2024 р. рішенням виконавчого комітету Новоселицької міської ради Чернівецького району Чернівецької області прийнято рішення №336 про затвердження рішення конкурсної комісії з проведення конкурсу з визначення суб`єктів господарювання на здійснення операцій зі збирання та перевезення побутових відходів на території Новоселицької міської територіальної громади (м.Новоселиця, с.Маршинці, с.Строїнці) від 03.10.2024 р. (а.с. 6).
Матеріали справи містять протокол засідання конкурсної комісії з проведення конкурсу з визначення суб`єктів господарювання із збирання та перевезення побутових відходів на території Новоселицької міської територіальної громади (м.Новоселиця, с.Маршинці, с.Строїнці) від 31.10.2024 р., в якому рекомендовано прийняти рішення про проведення нового конкурсу з визначення суб`єктів господарювання на здійснення операцій зі збирання та перевезення побутових відходів на території Новоселицької міської територіальної громади (м.Новоселиця, с.Маршинці, с.Строїнці). (а.с. 7-8).
06.11.2024 р. рішенням виконавчого комітету Новоселицької міської ради Чернівецького району Чернівецької області прийнято рішення №376, яким затверджено рішення конкурсної комісії із визначення суб`єктів господарювання на здійснення операцій із збирання та перевезення побутових відходів на території Новоселицької міської територіальної громади (м.Новоселиця, с.Маршинці, с. Строїнці) від 31.10.2024 р. Відмінено конкурс з визначення суб`єктів господарювання на здійснення операцій із збирання та перевезення побутових відходів на території Новоселицької міської територіальної громади (м.Новоселиця, с.Маршинці, с.Строїнці) оголошений 15.01.2024 року, у зв`язку з невиконанням переможцем конкурсу ТОВ «УКРВТОРРЕСУРСИ-БУКОВИНА» п.34 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення конкурсу на здійснення операцій із збирання та перевезення побутових відходів». Розпочато процедуру підготовки суб`єктів господарювання на здійснення операцій із збирання та перевезення побутових відходів на території Новоселицької міської територіальної громади (м. Новоселиця, с.Маршинці, с.Строїнці, с.Зелений Гай). (а.с. 5).
27.11.2024 р. позивач надіслав до відповідача листа щодо визнання Товариствa з обмеженою відповідальністю "МАКС КЛІН СІТІ" переможцем конкурсу на здійснення операцій із збирання та перевезення побутових відходів на території Новоселицької міської територіальної громади (м.Новоселиця, с.Маршинці, с.Строїнці) для населення, підприємств, установ, організацій та інших суб`єктів господарювання. На вказаний лист відповідач повідомив, що рішенням виконавчого комітету Новоселицької міської ради від 31.10.2024 р. №376 відмінено конкурс з визначення суб`єктів господарювання на здійснення операцій із збирання та перевезення побутових відходів на території Новоселицької міської територіальної громади (м.Новоселиця, с.Маршинці, с. Строїнці), оголошений 15.01.2024 року. (а.с. 19, 39).
Мотивувальна частина
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Суд зазначає, що відповідно пп. 23 п. «а» ч. 1 ст. 30 Закону України від 21.05.1997 № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження, зокрема, визначення у встановленому порядку суб`єктів господарювання, які здійснюють збирання, перевезення, відновлення та видалення побутових відходів.
Відповідно до ч. 1 ст. 30 Закону України «Про управління відходами» від 20 червня 2022 року № 2320-IX (далі Закон №2320-IX) органи місцевого самоврядування забезпечують управління побутовими відходами згідно з правилами благоустрою населеного пункту, регіональними та місцевими планами управління відходами та забезпечують кожному утворювачу побутових відходів надання послуги з управління побутовими відходами.
Згідно з частинами 1 3 ст. 33 Закону №2320-IX послуга з управління побутовими відходами є комунальною послугою і надається відповідно до законодавства про житлово-комунальні послуги та правил, встановлених Кабінетом Міністрів України, з урахуванням регіональних та місцевих планів управління відходами та правил благоустрою населеного пункту.
До складу послуги з управління побутовими відходами входять операції із збирання, перевезення, відновлення та видалення побутових відходів.
Суб`єкти господарювання, які здійснюють збирання та перевезення побутових відходів, визначаються органами місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Виконавчий орган місцевої ради на конкурсних засадах може визначити декількох суб`єктів господарювання, які здійснюють господарську діяльність із збирання та перевезення побутових відходів, на території територіальної громади за територіальним принципом та/або за видами побутових відходів (змішані, великогабаритні, ремонтні, небезпечні).
Порядок проведення конкурсу на здійснення операцій із збирання та перевезення побутових відходів затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2023 р. № 918 (далі Порядок №918).
Відповідно до п. 9 Порядку №918 підставами для проведення конкурсу є: необхідність визначення вперше суб`єкта господарювання, що здійснює операції із збирання та перевезення побутових відходів за територіальним принципом та/або за видами побутових відходів; необхідність повторного проведення конкурсу як такого, що не відбувся; закінчення через три місяці строку дії договору на здійснення операцій із збирання та перевезення побутових відходів; розірвання договору або припинення дії договору на здійснення операцій із збирання та перевезення побутових відходів відповідно до законодавства; ліквідація суб`єкта господарювання, що здійснює операції із збирання та перевезення побутових відходів, або застосування до такого суб`єкта господарювання судової процедури банкрута.
Згідно з п. 17 Порядку №918 для участі у конкурсі учасники подають заяву, яка повинна містити таку інформацію: номер та назву об`єкта конкурсу; найменування юридичної особи або прізвище, власне ім`я, по батькові (за наявності) фізичної особи - підприємця; ідентифікаційний код юридичної особи згідно з ЄДРПОУ або реєстраційний номер облікової картки платника податків для фізичних осіб - підприємців (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті, зазначаються серія та номер паспорта); місцезнаходження суб`єкта господарювання, контактний номер телефону, адресу електронної пошти. До заяви додається конкурсна пропозиція, яка включає: перелік документів, передбачений конкурсною документацією; запропоновані учасниками конкурсу тарифи на збирання та перевезення побутових відходів, розраховані відповідно до затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку.
Відповідно до п. 26 та п. 27 Порядку №918 за результатами розгляду конкурсних пропозицій конкурсна комісія відхиляє конкурсні пропозиції з однієї з таких причин: конкурсну пропозицію подано не в повному обсязі, що передбачений конкурсною документацією; учасник конкурсу не відповідає кваліфікаційним вимогам, передбаченим конкурсною документацією; учасник конкурсу припиняється в результаті ліквідації або його було припинено, або визнано у встановленому порядку банкрутом; встановлення факту подання недостовірної інформації, яка впливає на прийняття рішення. У рішенні про відхилення конкурсних пропозицій зазначається перелік учасників, конкурсні пропозиції яких були відхилені, та обґрунтування причин відхилення, і протягом п`яти робочих днів затверджується організатором конкурсу.
У разі прийняття конкурсною комісією рішення про відхилення конкурсних пропозицій всіх учасників конкурсу конкурс оголошується повторно протягом місяця.
Згідно з п. 28 Порядку №918 конкурс визнається таким, що не відбувся, у разі: неподання конкурсних пропозицій; відхилення всіх конкурсних пропозицій з підстав, передбачених абзацами другим - четвертим пункту 26 цього Порядку.
У рішенні про визнання конкурсу таким, що не відбувся, зазначаються причини, передбачені абзацами другим або третім цього пункту.
Протягом 10 робочих днів організатор конкурсу оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті оголошення про дату, час та місце проведення повторного конкурсу та розміщує конкурсну документацію згідно з пунктом 10 цього Порядку.
Відповідно до п. 29 Порядку №918 переможцем (переможцями) конкурсу визначається його учасник або декілька учасників, що відповідає (відповідають) кваліфікаційним вимогам, за результатами розгляду конкурсних пропозицій.
Згідно положень п. 31 Порядку №918 рішення конкурсної комісії приймаються більшістю голосів її членів, які беруть участь у засіданні та мають право голосу. У разі рівного розподілу голосів остаточне рішення приймає головуючий на засіданні.
Рішення конкурсної комісії оформлюються протоколом, який підписується головуючим, членами конкурсної комісії та її секретарем, і подається на затвердження організатору конкурсу.
Відповідно до п. 33 Порядку №918 у рішенні про визначення переможця (переможців) конкурсу зазначається строк, протягом якого переможець (переможці) має (мають) право здійснювати операції із збирання та перевезення побутових відходів і який становить п`ять років з дати укладення договору на здійснення операцій із збирання та перевезення побутових відходів.
У разі коли в конкурсі взяв участь тільки один учасник і конкурсною комісією прийнято рішення щодо визначення його переможцем конкурсу або у випадку прийняття конкурсною комісією рішення про відхилення конкурсних пропозицій всіх учасників конкурсу, крім одного, строк, на який він визначається переможцем конкурсу на певній території територіальної громади, повинен становити 12 місяців, після чого організатором конкурсу проводиться новий конкурс.
Згідно з п. 34 Порядку №918 організатором конкурсу протягом 15 робочих днів після затвердження рішення про визначення переможця (переможців) конкурсу встановлюються запропоновані у його (їх) конкурсній пропозиції тарифи на збирання та перевезення побутових відходів та укладається договір на здійснення операцій із збирання та перевезення побутових відходів з: переможцем конкурсу згідно з примірним договором, наведеним у додатку 3; переможцем конкурсу та адміністратором послуги (у разі його визначення) згідно з примірним договором, наведеним у додатку 4. Коригування тарифів на збирання та перевезення побутових відходів, встановлених за результатами конкурсу, здійснюється не раніше трьох місяців з дати встановлення.
На підставі матеріалів справи встановлено, що Виконавчим комітетом Новоселицької міської ради проведено конкурс з визначення суб`єктів господарювання із збирання та перевезення побутових відходів на території Новоселицької міської територіальної громади (м.Новоселиця, с.Маршинці, с.Строїнці). До вказаного конкурсу допущено конкурсні пропозиції від ТОВ «Укрвторресурси-Буковина» та ТОВ «МАКС КЛІН СІТІ».
09.10.2024 р. рішенням виконавчого комітету Новоселицької міської ради Чернівецького району Чернівецької області прийнято рішення №336 затверджено рішення конкурсної комісії з проведення конкурсу з визначення суб`єктів господарювання на здійснення операцій зі збирання та перевезення побутових відходів на території Новоселицької міської територіальної громади (м.Новоселиця, с.Маршинці, с.Строїнці) від 03.10.2024 р., яким визначено переможцем конкурсу з визначення суб`єкта господарювання на здійснення операцій зі збирання та перевезення побутових відходів на території Новоселицької міської територіальної громади (м.Новоселиця, с.Маршинці, с.Строїнці) Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрвторресурси- Буковина».
Однак, у зв`язку з невиконанням переможцем конкурсу ТОВ «УКРВТОРРЕСУРСИ-БУКОВИНА» п.34 Порядку №918 відповідачем прийнято рішення від 06.11.2024 р. № 376 про відміну конкурсу з визначення суб`єктів господарювання на здійснення операцій із збирання та перевезення побутових відходів на території Новоселицької міської територіальної громади (м.Новоселиця, с.Маршинці, с.Строїнці), оголошеного 15.01.2024 року. Розпочато процедуру підготовки суб`єктів господарювання на здійснення операцій із збирання та перевезення побутових відходів на території Новоселицької міської територіальної громади (м. Новоселиця, с.Маршинці, с.Строїнці, с.Зелений Гай).
Аналіз вказаних норм права, що регулюють спірні правовідносини та надані суду докази дають підстави вважати, що проведення конкурсу з визначення суб`єктів господарювання на здійснення операцій зі збирання та перевезення побутових відходів передбачає декілька стадій його проведення. При цьому, відхилення конкурсних пропозицій здійснюється до фактичного початку конкурсу та виключно у чітко визначених Порядком №918 випадках. У спірних правовідносинах було допущено конкурсні пропозиції від ТОВ «Укрвторресурси-Буковина» та ТОВ «МАКС КЛІН СІТІ», підстав для їх відхилення не виявлено. Водночас, суд наголошує, що даний конкурс фактично відбувся, оскільки за його результатами було визначено переможця - Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрвторресурси- Буковина». При цьому, відмова (бездіяльність) переможця конкурсу від укладення у встановлений строк договору про збирання та перевезення побутових відходів не створює умови для повернення конкурсу до його попереднього етапу. Суд встановив, що норми Закону №2320-IX та Порядку №918 не визначають автоматичне набуття статусу переможця конкурсу іншими учасниками конкурсу у випадках не укладення у встановлений строк договору про збирання та перевезення побутових відходів з первинним переможцем. Більше того, суд вважає, що повернення відповідачем до попереднього етапу конкурсу порушувало б принцип правової визначеності у спірних правовідносинах, оскільки підстав для відхилення конкурсних пропозицій як ТОВ «Укрвторресурси-Буковина» так і ТОВ «МАКС КЛІН СІТІ» у відповідача не було. Також вважливим є й те, що п. 26 Порядку №918 не передбачає відхилення пропозиції учасника конкурсу з підстав відсутності у нього наміру укладати договір про збирання та перевезення побутових відходів в майбутньому чи ухилення від укладення договору після оголошення переможця конкурсу. Суд вважає, що у даному випадку проведений конкурс вважається реалізований, не дивлячись на відсутність позитивного результату (укладеного договору з переможцем) за наслідками його проведення. З вказаних підстав доводи позивача щодо обов`язку відповідача визначити TOB МАКС КЛІН СІТІ новим переможцем конкурсу та виконавцем послуг на здійснення операцій зі збирання та перевезення побутових відходів є помилковими, оскільки переможець проведеного конкурсу був визначений інший суб`єкт господарювання, а не укладення з ним відповідного договору жодним чином не створює для позивача нових обставин для можливості набуття статусу переможця в межах цих правовідносин та уже завершеного конкурсу.
Крім того, суд звертає увагу, що оскаржуваним наказом відповідача розпочато процедуру підготовки конкурсу на здійснення послуг із збирання та перевезення побутових відходів на території Новоселицької міської територіальної громади (м. Новоселиця, с. Маршинці, с. Строїнці, с. Зелений Гай). Водночас позивач жодним чином не обґрунтував та не надав належних і допустимих доказів на підтвердження протиправності оскаржуваного рішення в цій частині. Оцінюючи доцільність та правомірність прийняття спірного акта, суд з`ясував, що порівняно з умовами попереднього конкурсу та зважаючи на тривалість процедури його проведення, наразі суттєво змінилися фактичні обставини та вимоги до організації відповідної діяльності. Зокрема, виникла об`єктивна потреба у формуванні нових, економічно обґрунтованих тарифів на збирання та перевезення побутових відходів, які б відповідали актуальним ринковим умовам. Окрім цього, межі обслуговування та послуг із збирання та перевезення побутових відходів було розширено через включення до складу Новоселицької міської територіальної громади ще одного населеного пункту села Зелений Гай. Суд наголошує, що призначення нового конкурсу не обмежує позивача у праві взяти у ньому участь на загальних підставах у передбаченому законом порядку.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про відсутність порушень прав, свобод чи охоронюваних законом інтересів позивача у спірних правовідносинах, оскільки Виконавчий комітет Новоселицької міської ради при прийнятті рішення № 376 від 06.11.2024 року діяв правомірно, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, а тому відсутні правові підстави для скасування вказаного рішення.
Висновки за результатами розгляду справи
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч.1 та ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За результати розгляду справи суд дійшов висновку про правомірність у спірних правовідносинах дій відповідача та оскаржуваного рішення, а тому у задоволенні позову слід відмовити.
Судові витрати
Відповідно до ч.2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки відповідач не поніс відповідні витрати з розглядом справи, суд не вирішує питання про їх стягнення.
Керуючись статтями 9, 14, 77, 78, 90, 139, 143, 241 - 246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України ,-
В И Р І Ш И В:
1. У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.
Найменування сторін:
позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "МАКС КЛІН СІТІ" (вул. Шолом-Алейхема, 17, м. Чернівці, 58008, ЄДРПОУ 44813977);
відповідач: Виконавчий комітет Новоселицької міської ради (вул. Каштанова, 7,м. Новоселиця, Чернівецька обл., Чернівецький р-н, 60300, ЄДРПОУ 04062050).
Суддя Т.М. Брезіна