Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОРОДИЩЕНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
справа № 691/1395/25
провадження № 2/691/370/26
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 червня 2026 року м. Городище
Городищенський районний суд Черкаської області у складі: головуючого - судді Подороги Л.В., при секретарі Гергель М.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Городищенського районного суду, цивільну справу за позовом заступника керівника Смілянської окружної прокуратури, в інтересах держави в особі: Хмельницької обласної ради, Національної служби здоров`я України, Городищенської міської ради, до ОСОБА_1 , за участі третіх осіб (на стороні позивача), які не заявляють самостійних вимог: Комунального некомерційного підприємства «Хмельницька обласна лікарня» Хмельницької обласної ради, Комунального некомерційного підприємства «Городищенське медичне об`єднання» Городищенської міської ради Черкаської області, про відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого від злочину,
в с т а н о в и в :
Заступник керівника Смілянської окружної прокуратури, в інтересах держави в особі: Хмельницької обласної ради, Національної служби здоров`я України, Городищенської міської ради, звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з ОСОБА_1 на користь:
- Національної служби здоров`я України кошти в сумі 49358,05 грн. на відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого ОСОБА_2 від кримінального правопорушення, які перерахувати в дохід державного бюджету України;
- Хмельницької обласної ради кошти в сумі 3855,86 грн. на відшкодування витрат на комунальні послуги за період стаціонарного лікування потерпілого від кримінального правопорушення, які перерахувати в дохід обласного бюджету;
- Городищенської міської ради Черкаської області кошти в сумі 399,03 грн. на відшкодування витрат на комунальні послуги за період стаціонарного лікування потерпілого від кримінального правопорушення, які перерахувати в дохід міського бюджету.
Обґрунтовуючи заявлені вимоги позивач зазначає, що за вироком суду ОСОБА_1 обвинувачується в тому, що він 11.11.2024 близько 19 год. 40 хв., керуючи автомобілем Opel Zafira, реєстраційний номер НОМЕР_1 , в порушення вимог пп. 2.36); 12.1; 12.4 ПДР України, на автодорозі Н-01 сполученням «Київ- Знам`янка» в межах населеного пункту с. Орловець Черкаського району Черкаської області, від м. Городище до м. Сміла Черкаського району, на 178 км. автодороги Н01 (поворот на с. Цвіткове Черкаського району Черкаської області), був не уважний, не стежив за дорожньою обстановкою, та відповідно не реагував на її зміну, рухаючись зі швидкістю рухався із швидкістю 70 км/год, що значно перевищувало допустиму швидкість руху транспортних засобів у межах населеного пункту, не вжив заходів для зменшення швидкості, аж до зупинки керованого ним транспортного засобу, на вказаній ділянці автодороги, не вибрав в установлених межах безпечну швидкість руху, щоб мати змогу постійно контролювати рух транспортного засобу та безпечно керувати ним, не впорався з керуванням транспортним засобом, внаслідок чого допустив наїзд на припаркований на узбіччі вантажний автомобіль DAF-105 реєстраційний номер НОМЕР_2 , з напівпричепом «КРОН», реєстраційний номер НОМЕР_3 , та пішохода ОСОБА_2 , який в цей момент оглядав вищевказаний автомобіль та знаходився біля задньої лівої частини вказаного напівпричепу. Внаслідок ДТП пішохід ОСОБА_2 , відповідно до висновку судово-медичної експертизи № 02-01/138, отримав тілесні ушкодження, а саме: травма грудної клітки з попаданням повітря в ліву плевральну порожнину зі стисненням легені (напружений пневмоторакс); відкриті переломи плюсневих кісток та п`яткової кістки лівої стопи; рана обличчя; рана лівої сідниці. Вказані ушкодження виникли від дії тупих предметів, могли виникнути в час та за обставин, вказаних в постанові про призначення експертизи та відносяться: травма грудної клітки з попаданням повітря в ліву плевральну порожнину зі стисненням легені (напружений пневмоторакс) до категорії тяжких тілесних ушкоджень як такі, що небезпечні для життя; відкриті переломи плюсневих кісток та п`яткової кістки лівої стопи до категорії тілесних ушкоджень середньої тяжкості, що спричинили тривалий розлад здоров`я; рана обличчя, рана лівої сідниці до категорії легких тілесних ушкоджень, що спричинили короткочасний розлад здоров`я.
Допущені водієм вантажного автомобіля Opel Zafira ОСОБА_1 , порушення ПДР знаходяться в причинному зв`язку з виникненням даної ДТП та настанням її наслідків у вигляді спричинення потерпілому ОСОБА_2 тяжких тілесних ушкоджень.
За даними Єдиного державного реєстру судових рішень, вирок суду набрав законної сили 24.09.2025.
Відповідно до інформації КНП «Городищенське медичне об`єднання» Городищенської міської ради ОСОБА_2 перебував на стаціонарному лікуванні у хірургічному відділенні з 11.11.2024 по 15.11.2024, що становить 4 л/дні. Вартість його перебування на стаціонарному лікуванні становить 3744,28 грн., з них: кошти НСЗУ - 3345,25 грн., кошти місцевого бюджету - 375,53 грн., власні кошти - 23,50 грн.
Відповідно до інформації КНП «Хмельницька обласна лікарня» Хмельницької обласної ради, ОСОБА_2 перебував на стаціонарному лікуванні в опіковому відділенні з 15.11.2024 до 06.12.2024, що становить 21 л/день. Вартість його перебування на стаціонарному лікуванні у лікарні становить 49868,66 грн., з них: кошти НСЗУ - 46012,80 грн., кошти обласного бюджету - 3855,86 грн.
Відповідно до листів Городищенської міської ради та КНП «Городищенське медичне об`єднання», Хмельницької обласної ради та КНП «Хмельницька обласна лікарня», НСЗУ заходи спрямовані на стягнення вказаних вище витрат не вживалися, у зв`язку з чим, позов пред`являється прокурором.
У судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримала в повному обсязі.
Відповідач ОСОБА_1 не заперечував щодо задоволення позовних вимог та відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого ОСОБА_2 , внаслідок вчиненого кримінального правопорушення.
Представники Національної служби здоров`я України, Городищенської міської ради, КНП «Хмельницька обласна лікарня», КНП «Городищенське медичне об`єднання» на розгляд справи не з`явилися, подавши заяви про розгляд справи без їх участі, не заперечували щодо задоволення позовних вимог.
Врахувавши доводи сторін, дослідивши матеріалами справи суд приходить до наступного.
Вироком Городищенського районного суду Черкаської області від 25.08.2025 у справі № 691/227/25, ОСОБА_1 визнаний винним та засуджений за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 286 КК України з призначенням покарання у вигляді 3 років позбавлення волі без позбавлення права керування транспортними засобами, з однорічним іспитовим строком. За вказаним вироком ОСОБА_1 визнано винним у тому, що він 11.11.2024 близько 19 год. 40 хв., керуючи автомобілем Opel Zafira, реєстраційний номер НОМЕР_1 , в порушення вимог пп. 2.36); 12.1; 12.4 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306 зі змінами та доповненнями, рухаючись по автодорозі Н-01 сполученням «Київ-Знам`янка» в межах населеного пункту с. Орловець Черкаського району Черкаської області, від м. Городище до м. Сміла Черкаського району, а саме на 178 км. автодороги Н01 (поворот на с. Цвіткове Черкаського району Черкаської області), був не уважний, не стежив за дорожньою обстановкою та, відповідно, не реагував на її зміну, рухаючись зі швидкістю 70 км/год., що значно перевищувало допустиму швидкість руху транспортних засобів у межах населеного пункту, не вжив заходів для зменшення швидкості, аж до зупинки керованого ним транспортного засобу, на вказаній ділянці автодороги, не вибрав в установлених межах безпечну швидкість руху, щоб мати змогу постійно контролювати рух транспортного засобу та безпечно керувати ним, не впорався з керуванням транспортним засобом, внаслідок чого допустив наїзд на припаркований на узбіччі вантажний автомобіль DAF-105 реєстраційний номер НОМЕР_2 , з напівпричепом «КРОН», реєстраційний номер НОМЕР_3 , та пішохода ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який в цей момент оглядав вказаний автомобіль та знаходився біля задньої лівої частини напівпричепу.
Внаслідок дорожньо-транспортної пригоди пішохід ОСОБА_2 відповідно до висновку судово-медичної експертизи № 02-01/138, отримав тілесні ушкодження, а саме: травма грудної клітки з попаданням повітря в ліву плевральну порожнину зі стисненням легені (напружений пневмоторакс); відкриті переломи плюсневих кісток та п`яткової кістки лівої стопи; рана обличчя; рана лівої сідниці.
Вказані ушкодження виникли від дії тупих предметів, могли виникнути в час та за обставин, вказаних в постанові про призначення експертизи та відносяться: травма грудної клітки з попаданням повітря в ліву плевральну порожнину зі стисненням легені (напружений пневмоторакс) до категорії тяжких тілесних ушкоджень як такі, що небезпечні для життя; відкриті переломи плюсневих кісток та п`яткової кістки лівої стопи до категорії тілесних ушкоджень середньої тяжкості, що спричинили тривалий розлад здоров`я; рана обличчя, рана лівої сідниці до категорії легких тілесних ушкоджень, що спричинили короткочасний розлад здоров`я.
Допущені водієм вантажного автомобіля Opel Zafira, реєстраційний номер НОМЕР_1 , ОСОБА_1 порушення правил безпеки дорожнього руху, а саме вимог пункту пп. 2.3б); 12.1; 12.4 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306, відповідно до висновку експерта № СТ/052Е-25 від 18.02.2025 знаходяться в причинному зв`язку з виникненням даної дорожньо-транспортної пригоди та настанням її наслідків у вигляді спричинення потерпілому ОСОБА_2 тяжких тілесних ушкоджень.
Вирок суду набрав законної сили 24.09.2025.
За повідомленням КНП «Городищенське медичне об`єднання» Городищенської міської ради від 05.09.2025 № 01-03-06/1163, ОСОБА_2 перебував на стаціонарному лікуванні у хірургічному відділенні 4 ліжко-дні, з 11.11.2024 до 15.11.2024. Вартість його перебування на стаціонарному лікуванні у лікарні становить 3744,28 грн., з них: кошти НСЗУ - 3345,25 грн., кошти місцевого бюджету - 375,53 грн., власні кошти -23,50 грн. Заходи спрямовані на стягнення вказаних витрат не вживалися.
За повідомленням КНП «Хмельницька обласна лікарня» Хмельницької обласної ради від 11.09.2025 № 01-07/2831, ОСОБА_2 перебував на стаціонарному лікуванні в опіковому відділенні КНП «Хмельницька обласна лікарня» Хмельницької обласної ради 21 ліжко-день з 15.11.2024 до 06.12.2024. Вартість його перебування на стаціонарному лікуванні у лікарні становить 49868,66 грн., з них: кошти НСЗУ - 46012,80 грн., кошти обласного бюджету - 3855,86 грн. Заходи спрямовані на стягнення вказаних витрат не вживалися.
Відповідно до ч. 1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Частинами 1, 3 ст. 1206 ЦК України передбачено, що особа, яка вчинила кримінальне правопорушення, зобов`язана відшкодувати витрати закладові охорони здоров`я на лікування потерпілого від цього кримінального правопорушення, крім випадку завдання шкоди при перевищенні меж необхідної оборони або у стані сильного душевного хвилювання, що виникло раптово внаслідок насильства або тяжкої образи з боку потерпілого. Якщо лікування проводилося закладом охорони здоров`я, що є у державній власності, у власності Автономної Республіки Крим або територіальної громади, спільній власності територіальних громад, кошти на відшкодування витрат на лікування зараховуються до відповідного бюджету, за рахунок якого таке лікування фінансувалося. Якщо лікування проводилося закладом охорони здоров`я, який за відповідні надані медичні послуги отримує кошти згідно з договором про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, такі кошти зараховуються до Державного бюджету України.
Згідно ч. 2 ст. 1191 ЦК України держава, Автономна Республіка Крим, територіальні громади, юридичні особи мають право зворотної вимоги до фізичної особи, винної у вчиненні кримінального правопорушення, у розмірі коштів, витрачених на лікування особи, яка потерпіла від цього кримінального правопорушення.
Відповідно роз`яснень, викладених у п. 3 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 07.07.1995 №11 «Про відшкодування витрат на стаціонарне лікування особи, яка потерпіла від злочину, та судових витрат» питання про відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого вирішується згідно з Порядком обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров`я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнених з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 545 від 16.07.1993.
Термін і обґрунтованість перебування потерпілого від злочину на стаціонарному лікуванні визначається на підставі даних лікувального закладу, де він перебуває на лікуванні. До справи має бути приєднана довідка-розрахунок бухгалтерії цього закладу із записом про вартість одного ліжко-дня та загальну суму фактичних витрат на лікування потерпілого. Витрачені на стаціонарне лікування кошти підлягають відшкодуванню у повному обсязі та зараховуються до відповідного державного бюджету залежно від джерел фінансування закладу охорони здоров`я або на рахунок юридичної особи, якій належить останній.
Крім того, у п. 6 вказаної Постанови Пленуму Верховного Суду України, зазначено, що відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого від злочину можливе лише тоді, коли є причинний зв`язок між злочинними діями чи бездіяльністю винної особи та перебуванням потерпілого на такому лікуванні.
У п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 545 від 16.07.1993 «Про порядок обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров`я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнених з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання» передбачено, що сума коштів, яка підлягає відшкодуванню, визначається закладом охорони здоров`я, в якому перебував на лікуванні потерпілий, виходячи з кількості ліжко-днів, проведених ним в стаціонарі та вартості витрат на його лікування в день. Кількість ліжко-днів визначається на підставі медичної картки стаціонарного хворого або інших документів, які підтверджують дати госпіталізації та виписки хворого із стаціонару лікувального закладу. Визначення суми витрат на лікування потерпілого за один ліжко-день провадиться виходячи з фактичної кількості ліжко-днів і загальної суми фактичних витрат за місяць (в якому проводилось лікування) на утримання лікувального закладу, за винятком витрат на капітальні вкладення, капітальний ремонт і придбання інвентарю та обладнання.
Згідно п. 4 зазначеного Порядку стягнені в установленому порядку кошти залежно від джерела фінансування закладу охорони здоров`я, в якому перебував на стаціонарному лікуванні потерпілий, зараховуються до відповідного бюджету або на користь юридичної особи (відомства), якій належить заклад охорони здоров`я.
Відповідно до ст. 18 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров`я», фінансове забезпечення охорони здоров`я може здійснюватися за рахунок коштів Державного бюджету України та місцевих бюджетів, коштів юридичних та фізичних осіб, а також з інших джерел, не заборонених законом. Кошти Державного бюджету України та місцевих бюджетів, призначені на охорону здоров`я, використовуються, зокрема, для забезпечення медичної та реабілітаційної допомоги населенню, фінансування державних цільових і місцевих програм охорони здоров`я та фундаментальних наукових досліджень у цій сфері. Фінансове забезпечення державних та комунальних закладів охорони здоров`я - бюджетних установ здійснюється відповідно до бюджетного законодавства.
Відповідно до Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення», Положення про Національну службу здоров`я України, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2017 № 1101 (далі - Положення), Національна служба здоров`я України (НСЗУ) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра охорони здоров`я, який реалізує державну політику у сфері державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення.
НСЗУ відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: укладає, змінює та припиняє договори про медичне обслуговування населення; здійснює заходи, що забезпечують цільове та ефективне використання коштів за програмою медичних гарантій; здійснює оплату згідно з тарифом за надані пацієнтам медичні послуги (включаючи медичні вироби) та лікарські засоби за договорами про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» програма державних гарантій медичного обслуговування населення (програма медичних гарантій) - програма, що визначає перелік та обсяг медичних (включаючи медичні вироби) та лікарських засобів, повну оплату надання яких пацієнтам держава гарантує за рахунок коштів Державного бюджету України згідно з тарифом, для профілактики, діагностики, лікування та реабілітації у зв`язку з хворобами, травмами, отруєннями і патологічними станами, а також у зв`язку з вагітністю та пологами.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» Держава гарантує повну оплату згідно з тарифом за рахунок коштів Державного бюджету України надання громадянам необхідних їм медичних послуг та лікарських засобів, що передбачені програмою медичних гарантій.
Пунктом 5 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» однією з основних функцій НСЗУ, як Уповноваженого органу передбачено укладання договорів про медичне обслуговування населення.
Постановою КМУ від 24.12.2019 № 1086 затверджено «Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті на реалізацію програми державних гарантій медичного обслуговування населення», який визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою «Реалізація програми державних гарантій медичного обслуговування населення».
Відповідно до п. 3 Порядку, розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Національна служба здоров`я України.
Згідно п. 2 ч. 4 ст. 20 Бюджетного кодексу України, відповідальний виконавець бюджетних програм у процесі їх виконання забезпечує цільове та ефективне використання бюджетних коштів протягом усього строку реалізації відповідних бюджетних програм у межах визначених бюджетних призначень.
Із матеріалів справи вбачається, що лікування потерпілого ОСОБА_2 здійснювалося у КНП «Хмельницька обласна лікарня» та КНП «Городищенське медичне об`єднання».
За повідомленням Національної служби здоров`я України, 09.02.2024 між ними та КНП «Городищенське медичне об`єднання» та у 2024 році між НСЗУ та КНП «Хмельницька обласна лікарня» було укладено договори про обслуговування населення за програмою медичних гарантій.
Таким чином, надання медичної допомоги потерпілому ОСОБА_2 здійснювалося за договором про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, за кошти Державного бюджету, контроль за використанням яких здійснює - Національна служба здоров`я України, та за рахунок коштів закладів охорони здоров`я, в яких перебував на стаціонарному лікуванні потерпілий - КНП «Городищенське медичне об`єднання» НСЗУ та КНП «Хмельницька обласна лікарня», розпорядником яких є юридичні особи, яким належать указані заклади охорони здоров`я.
Згідно розрахунків витрат на лікування, вартість медичного обслуговування потерпілого ОСОБА_2 здійснено в тому числі за рахунок коштів Державного бюджету: у КНП «Хмельницька обласна лікарня», розмір яких становить 46012,80 грн.; у КНП «Городищенське медичне об`єднання», виділених НСЗУ становить 3345,25 грн. Загальний розмір таких витрат складає - 49358,05 грн.
Указана сума коштів на відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого ОСОБА_2 від кримінального правопорушення підлягає стягненню з відповідача до Державного бюджету України.
Також розпорядником коштів, витрачених на стаціонарне лікування потерпілого ОСОБА_2 у КНП «Хмельницька обласна лікарня» в сумі 3855,56 грн. є Хмельницька обласна рада, на користь якої слід стягнути вказану суму.
Крім того, розпорядником грошових коштів, витрачених на стаціонарне лікування потерпілого ОСОБА_2 у КНП «Городищенське медичне об`єднання» у сумі 375,53 грн. є Городищенська міська рада, на користь якої слід стягнути вказану суму.
Також вбачається, що КНП «Городищенське медичне об`єднання» було затрачено 23,50 грн. власних коштів, однак прокурор безпідставно включив указану суму коштів до витрат Городищенського місцевого бюджету, а тому в цій частині позову слід відмовити.
Позовних вимог про стягнення з відповідача 23,50 грн. на користь КНП «Городищенське медичне об`єднання» прокурор не заявляв.
Судові витрати у відповідності до ст. 141 ЦПК України, слід стягнути з ОСОБА_3 на користь держави пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст. 5, 6, 12, 13, 14, 81, 141, 258, 259, 263, 265, 273 ЦПК України, суд
в и р і ш и в :
Позов задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_4 до Державного бюджету України кошти у сумі 49358 (сорок дев`ять тисяч триста п`ятдесят вісім) грн. 05 коп. у рахунок відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого від кримінального правопорушення ОСОБА_2 , які перерахувати за реквізитами: рахунок UA978999980313080115000026011, ГУК у м. Києві/Шевченківський р-н/24060300, код отримувача (ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_4 до Хмельницького обласного бюджету кошти в сумі 3855 (три тисячі вісімсот п`ятдесят п`ять) грн. 86 коп. у рахунок відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого від кримінального правопорушення ОСОБА_2 , які перерахувати за реквізитами: рахунок UA678999980314020544000022001, ГУК у Хмел.обл. мтг/24060300, ЄДРПОУ 37971775, банк одержувача: Казначейство України (ел.адм.подат.). Призначення платежу: Відшкодування витрат за комунальні послуги за період перебування потерпілого ОСОБА_2 в КНП «ХОЛ» Хмельницької обласної ради.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_4 , до Городищенського місцевого бюджету Черкаської області кошти в сумі 375 (триста сімдесят п`ять) грн. 53 коп. у рахунок відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого від кримінального правопорушення ОСОБА_2 , які перерахувати за реквізитами: ГУК у Черкаській області/тг м.Городище/24060300, МФО 899998, банк отримувача: казначейство України, код отримувача ЄДРПОУ 37930566, рахунок: UA 698999980314070544000023733.
В іншій частині позову відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_4 , на користь держави судовий збір у сумі 3326 (три тисячі триста двадцять шість) грн. 54 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Черкаського апеляційного суду протягом 30 днів, з дня його проголошення.
Суддя Л. В. Подорога