Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 12152/09/1570
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 лютого 2011 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бутенко А.В.,
за участю секретаря - Рачкова О.І.,
за участю сторін:
представник позивача - Целух М.А. (по довіреності)
представник відповідача - не зявився
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія АСК" до Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси про визнання неправомірним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій.
В С Т А Н О В И В:
З позовом до суду звернулось товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія АСК" до Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси про визнання неправомірним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій №0001572340 від 17.06.2009 року
В судовому засіданні 10.02.2011 року представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, обґрунтувавши їх тим, що штрафні санкції згідно з п.2 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»за нефіскалізацію гральних автоматів застосовані відповідачем неправомірно, оскільки чинним законодавством не встановлений обовязок субєкта господарювання фіскалізовувати та використовувати лише фіскалізовані гральні автомати, крім того до теперішнього часу не розроблені запамятовучі пристрої (фіскальної памяті) для оснащення автоматів з продажу товарів (послуг), які вже діють, що виключає можливість застосування фіскалізованих гральних автоматів. Також представник позивача зазначив, що позивачем виконані вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 року № 121 «Про терміни переведення субєктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій»щодо переведення субєктів господарювання на облік розрахункових операцій із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій, які займаються діяльністю з використанням гральних автоматів до 31.12.2006 року, оскільки в залі гральних автоматів, який перевірявся, знаходився належним чином зареєстрований, опломбований та переведений у фіскальний режим роботи спеціалізований РРО, внесений до Державного реєстру, що забезпечує фіскалізацію обігу готівки з дотриманням вимог діючого законодавства.
Представник Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси у судові засіданні 24.12.2010 року та 10.02.2011 року не зявився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце слухання справи (а.с.241,243), а тому на підставі ст. 128 КАС України справа слухалась за його відсутності.
У судових засіданнях раніше, представник відповідача проти позову заперечував, посилаючись на обставини, викладені у письмових запереченнях та просив у задоволенні позову відмовити повністю. Так, відповідач зазначив, що у ТОВ «Компанія АСК», крім встановленого законодавством обовязку фіскалізувати гральні автомати, була і фактична можливість його виконання, у звязку із чим спірне рішення прийнято обґрунтовано, а підстави для його скасування відсутні.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив наступне.
Відповідач на підставі ст.1 Закону України «Про державну податкову службу»є місцевим підрозділом центрального органу державної виконавчої влади та згідно із ст.ст. 7,10,11 цього ж Закону здійснює повноваження щодо встановлення порушень податкового законодавства, нарахування стягнення заборгованості з податків та зборів, штрафних санкцій, а тому справи за позовами щодо правомірності рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень відповідно до п.1 ч.2 ст.17, ст.50 КАС України віднесені до юрисдикції адміністративних судів та повинні розглядатись за правилами адміністративного судочинства.
«Компанія АСК»у вигляді ТОВ зареєстрована як юридична особа, одним із видів діяльності якої є діяльність з організації азартних ігор, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію (а.с.43), довідкою АА № 087684 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (а.с. 44).
На право організації діяльності з проведення азартних ігор (діяльність з організації та проведення азартних ігор на гральних автоматах) позивачу надана ліцензія Серія АВ № 082988 (а.с.45).
«Компанія АСК» у вигляді ТОВ знаходиться на обліку як платник податків в Державній податковій інспекції у Малиновському районі м. Одеси, що підтверджено відповідною довідкою (а.с.46).
Судом встановлено, що 19 травня 2009 року посадовими особами Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя була здійснена перевірка господарської діяльності залу гральних автоматів, який знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Запорізька, 12б, за результатами якої складено акт перевірки за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій за реєстраційним № 0084/08/26/23/26531290 (а.с.11-14).
Перевіркою встановлено порушення позивачем п.1 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», що виразилося у знаходженні в залі гральних автоматів 16 незареєстрованих в органах ДПС, неопломбованих у встановленому порядку та не переведених у фіскальний режим роботи реєстраторів розрахункових операцій (гральних автоматів), через які проводились розрахункові операції з надання послуг у сфері грального бізнесу, і які на момент перевірки перебували у робочому стані.
На підставі вищевказаного акту перевірки ДПІ у Малиновському районі м. Одеси винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0001572340 від 17.06.2009 року на суму 5440,00 гривень (а.с.10). Штрафні санкції розраховані у відповідності до п.2 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Судом також встановлено, що позивач звертався до Міністерства економіки України із запитом № 143 від 31.07.2008 року (а.с.51) з питань розроблення та затвердження технічних вимог до гральних автоматів з продажу товарів (послуг) згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 року № 121, на який отримана загальна відповідь щодо технічних вимог (а.с.54-55). Позивач звертався із запитом від 15.07.2008 року (а.с.56) до виробника ТОВ «Експотрейд»з наступних питань: чи є РРО спеціальної компютерно - касової системи «Фіскал»(надалі «Фіскал») належним технічним приладом, який функціонує без допомоги інших технічних приладів, чи здійснювалось тестування «Фіскалу»на гральному обладнанні та які умови укладення договору на впровадження «Фіскалу»в гральні автомати, а також умови і процедура встановлення в гральні автомати. Н запит була отримана відповідь, що відповіді на порушені питання можуть бути отримані під час презентації системи «Фіскал», час якої необхідно додатково узгодити. Тому позивачем був надісланий повторний запит від 30.07.2008 року (а.с.59-61), на який відповідь не була отримана.
Оцінюючи оскаржене рішення суб`єкта владних повноважень, суд виходить з приписів ч.3 ст.2 КАС України та доходить до висновку про неправомірність прийнятого податкового повідомлення-рішення в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій до товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія АСК»у розмірі 5100 (пять тисяч сто) гривень 00 коп.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з п.1 ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до приписів ч.2 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» №509-ХІІ від 04.12.1990 року ( із змінами та доповненнями ), зазначено, що органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановленому законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.
Статтями 15 та 16 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" №265/95-ВР від 06.07.1995 року (далі Закон №265/95-ВР від 06.07.1995 року) визначено, що контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок. Контролюючі органи мають право відповідно до законодавства здійснювати планові або позапланові перевірки осіб, які підпадають під дію Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Статтею 1 Закону України №265/95-ВР від 06.07.1995 року визначено, що реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - СПД або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами), які здійснюють операції з розрахунків у готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти. Встановлення норм щодо застосування або незастосування реєстраторів розрахункових операцій в інших законах не допускається.
Відповідно до ст.2 Закону України №265/95-ВР від 06.07.1995 року, автомат з продажу товарів (послуг) - це реєстратор розрахункових операцій, який в автоматичному режимі здійснює видачу (надання) за готівкові кошти або із застосуванням платіжних карток, жетонів тощо, товарів (послуг) і забезпечує відповідний облік їх кількості та вартості. Відповідно до Ліцензійних умов провадження організації діяльності з проведення азартних ігор, затверджених Наказом Держкомітету України з питань регуляторної політики та підприємства і Міністерством фінансів України №40/374 від 18.04.2006 року, поняття грального автомату визначено як механічного, електричного, електронного обладнання або пристрою, що використовується для проведення азартних ігор, результат яких визначається без участі працівника ліцензіата програмою роботи цього обладнання (пристрою) з використанням генератора випадкових чисел, який міститься всередині корпусу такого обладнання (пристрою), і сума виграшу нараховується обладнанням (пристроєм) автоматично.
Згідно з ст. 11 Закону України №265/95-ВР від 06.07.1995 року, терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій встановлюються Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики, Державної податкової адміністрації України та Національного банку України. 07.02.2001 року Кабінетом Міністрів України прийнята постанова №121 „Про терміни переведення СПД на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій", в якій передбачене переведення на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій до 31.12.2006 року при використанні саме гральних автоматів.
Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів від 07 лютого 2001 року № 121 «Про переведення субєктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій», на Міністерство промислової політики було покладено обовязок забезпечити організацію розроблення автоматів з продажу товарів (послуг), які відповідатимуть необхідним вимогам, а також запамятовуючих пристроїв (фіскальної памяті) для оснащення автоматів, що вже діють.
Так, Міністерству економіки України доручено забезпечити до 01.07.2001 року розроблення технічних вимог до автоматів з продажу товарів (послуг), а Міністерству промислової політики до 01.02.2003 року організацію розроблення автоматів з продажу товарів (послуг), які відповідають зазначеним вимогам, а також запам'ятовуючих пристроїв (фіскальної пам'яті) для оснащення автоматів, що вже діють. Пунктом 1 ч.2 додатка до Постанови №121 встановлено, що до 31 грудня 2006 року всі гральні автомати повинні бути переведені в режим застосування РРО.
Однак, судом встановлено, що Міністерством промислової політики не було організовано розроблення автоматів з продажу товарів (послуг) з відповідними технічними вимогами щодо автоматів грального бізнесу, а також запам'ятовуючих пристроїв (фіскальної пам'яті) для оснащення автоматів, що вже діють.
Рішенням Голови Державної комісії з питань впровадження електронних систем і засобів контролю та управління товарним і грошовим обігом при Кабінеті Міністрів України №5 від 22.06.2004року затверджені лише Технічні вимоги до спеціалізованих реєстраторів розрахункових операцій для казино та залів гральних автоматів, які встановлюють перелік додаткових вимог щодо реалізації фіскальних функцій спеціалізованими реєстраторами розрахункових операцій електронними контрольно-касовими апаратами, що застосовуються для обліку та реєстрації з купівлі - продажу фішок (жетонів, кредитів) в гральних закладах.
Разом з тим, опрацювання зазначеного технічного рішення було завершено прийняттям наказу Державної податкової адміністрації України від 01 липня 2008 року № 430 «Про затвердження Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій у новій редакції»та наказу Державної податкової адміністрації України від 10 вересня 2008 року №581, якими до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій було включено компютерно-касову систему «Фіскал», яка призначена для фіскалізації гральних автоматів.
Зазначене підтверджується Листом виробника ТОВ «Експотрейд»№ 180 від 18.03.2010 року (а.с.97-98), де вказано, що відповідно до положення про державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій, затвердженого Постановою КМУ від 29.08.2002 року №1315 ( у редакції постанови КМУ від 22.12.2006 року №1773) СККЕС «Фіскал»пройшла державну сертифікацію ( з отримання сертифікату відповідності державної системи сертифікації Укр СЕПРО) і повний цикл перевірок, які підтвердили її відповідність установленим вимогам. Оскільки в цій системі застосовується технологія криптографічного захисту інформації та електронного цифрового підпису вказана СККЕС «Фіскал»пройшла експертизу в Державній службі спеціального звязку та захисту інформації України і отримала експертний висновок про її відповідність чинним нормативним актам у сфері криптографічного захисту інформації. Наказом ДПА України №430 від 01.07.2008 року СККЕС «Фіскал»включено до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій на підставі документів, передбачених пунктом 6 Положення про зазначений Державний реєстр. Впровадження СККЕС на ряді підприємств грального бізнесу, що здійснювалось відповідно до постанови КМУ №121 від 07.02.2001 року, підтвердило ефективність роботи СККЕС «Фіскал», як технічного засобу фіскального контролю, і можливість її роботи з усіма типами гральних автоматів, які експлуатувалися зазначеними підприємствами.
Відповідно до ст. 12 Закону України №265/95-ВР від 06.07.1995 року, на території України у сферах, визначених цим Законом, дозволяється реалізовувати та застосовувати лише ті реєстратори розрахункових операцій вітчизняного та іноземного виробництва, які включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій та конструкція і програмне забезпечення яких відповідає конструкторсько технологічній та програмній документації виробника.
До Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій у новій редакції, затвердженого Наказом ДПА України №7 від 21.01.2009 року включені декілька моделей електронних контрольно-касових апаратів, сфера застосування яких зазначена казино; зали гральних автоматів; торгівля та послуги гральних закладів. Наказом ДПА № 430 від 01.07.2008 року до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій включений також РРО моделі „ФІСКАЛ", який віднесений до комп'ютерно касової системи та вказана сфера його застосування, зокрема казино; зали гральних автоматів; торгівля та послуги гральних закладів, також - фіскалізація гральних автоматів.
Проаналізувавши положення чинного законодавства, суд вважає, що дії ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя щодо проведення перевірки та складання акту перевірки є правомірними, оскільки відповідач діяв у межах своїх повноважень, передбачених ст. 11-2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», а видача фіскального чека на суму 50 грн. під час придбання перевіряючими жетонів (а.с.15) підтверджує здійснення розрахункової операції та надання послуг на одному нефіскалізованому гральному автоматі, що є порушенням ст. 11 Закону України №265/95-ВР від 06.07.1995 року та Постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 року №121.
Статтею 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06 липня 1995 року №265/95 ( далі по тексту Закон №265/95) встановлено відповідальність субєктів господарювання за недотримання порядку використання РРО.
Відповідно до ст.3 Закону №265/95 від 06.07.1995 року, субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі ( із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів, тощо ) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобовязані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані, у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій.
Таким чином, Державна податкова інспекція у Малиновському районі м. Одеси правомірно застосувала штрафні санкції щодо здійснення позивачем розрахункових операцій на одному гральному автоматі із застосуванням незареєстрованого, неопломбованого реєстратора розрахункових операцій.
Стосовно ж інших гральних автоматів, у кількості 15 одиниць, які знаходились у той час в залі гральних автоматів, то суд зазначає про відсутність встановленого факту проведення розрахункових операцій та надання послуг цими автоматами, а тому застосування штрафних санкцій відповідачем є вірним лише щодо одного грального автомата та дорівнює 340 грн.
Положеннями ч.2 ст.71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог "Компанія АСК" у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю.
Також, на підставі положень ст.162 КАС України суд вважає за необхідне винести постанову, яка б гарантувала дотримання та захист прав, свобод, інтересів особи, яка звернулась за судовим захистом.
На підставі викладеного, керуючись ст. 94, 158-163 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю " Компанія АСК" до Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси №0001572340 від 17.06.2009 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій до товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія АСК»у розмірі 5100 (пять тисяч сто) гривень 00 коп.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Судові витрати розподілити у відповідності до вимог ст.94 КАС України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складений та підписаний 11.02.2011 року
Суддя Бутенко А.В.
Визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси №0001572340 від 17.06.2009 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій до товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія АСК»у розмірі 5100 (пять тисяч сто) гривень 00 коп.
в іншій частині - відмовити
11 лютого 2011 року