Ухвала суду № 137162644, 05.06.2026, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.06.2026
Номер справи
460/3429/24
Номер документу
137162644
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

за результатами розгляду заяви про зобов`язання суб`єкта владних повноважень

подати звіт про виконання судового рішення

05 червня 2026 р. Р і в н е№460/3429/24

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Т.О. Комшелюк розглянувши в порядку письмового провадження заяву про зобов`язання подати звіт про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом

ОСОБА_1 доРівненського обласного центру медико-соціальної експертизи ; про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду,

В С Т А Н О В И В:

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 16 грудня 2024 року у справі №460/3429/24, що набрало законної сили, зобов`язано Рівненський обласний центр медико-соціальної експертизи повторно провести огляд ОСОБА_1 на предмет визнання її особою з інвалідністю та ступеня втрати працездатності.

25.02.2026 до суду надійшла письмова заява про зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення. Заява мотивована тим, що рішення суду не виконане.

Ухвалою суду від 26.02.2026 заяву ОСОБА_1 про зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення в адміністративній справі № 460/3429/24, залишено без задоволення.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28.04.2026 ухвалу Рівненського окружного адміністративного суду від 26.02.2026р. за результатами розгляду заяви про зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення в адміністративній справі № 460/3429/24 - скасовано та направлено справу до суду першої інстанції для продовження розгляду.

Ухвалою суду від 19.05.2026 зобов`язано Рівненський обласний центр медико-соціальної експертизи подати звіт про виконання судового рішення в адміністративній справі № 460/3429/24 протягом 60 календарних днів, з дня отримання суб`єктом владних повноважень цієї ухвали.

20.05.2026 до суду надійшла інформація (заява-повідомлення) від колишнього члена ліквідаційної комісії Рівненський обласний центр медико-соціальної експертизи в якій останній повідомляє, що відповідач у справі № 460/3429/24 - Рівненський обласний центр медико-соціальної експертизи офіційно припинений як юридична особа внаслідок ліквідації (без правонаступництва), що стверджується записом про державну реєстрацію припинення, внесеного до ЄДР 30.12.2025. Окрім цього стверджує, що рішення суду виконане в повному обсязі оскільки 26.12.2024 позивачу повторно проведено медичний огляд. Більше того, 21.04.2025 відділом ДВС у м. Рівному було закрито виконавче провадження з примусового виконання цього рішення суду на підставі п.9 ч. 1 ст. 39 Закону України «Про виконавче провадження» у зв`язку із фактичним виконанням в повному обсязі рішення суду згідно з виконавчим документом. Наголошує на тому, що наразі предмет судового контролю повністю вичерпаний, оскільки після подання першого звіту виконавчі дії було завершено офіційно. Просить врахувати дану інформацію та закрити провадження у справі у зв`язку із припиненням юридичної особи, якав була стороною у справі або скасувати (визнати такою, що не підлягає виконанню) ухвалу суду від 19.05.2026 про зобов`язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення.

Ухвалою суду від 01.06.2026 зобов`язано Департамент цивільного захисту та охорони здоров`я населення Рівненської обласної державної адміністрації надати Рівненському окружному адміністративному суду протягом 10 днів інформацію щодо публічного правонаступника - Рівненського обласного центру медико-соціальної експертизи, ліквідованого 30.12.2025.

03.06.2026 від Департаменту цивільного захисту та охорони здоров`я населення Рівненської обласної державної адміністрації надійшла витребувана судом інформація у формі заяви, за змістом якої останній повідомляє, що пунктом 3 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування медико-соціальної експертизи та впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» та пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2024 р. № 1338 «Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» встановлено, що повноваження, права і обов`язки медикосоціальних експертних комісій щодо проведення медико-соціальної експертизи, а також повноваження, права і обов`язки Центральної медико-соціальної експертної комісії Міністерства охорони здоров`я України припиняються 31 грудня 2024 року.

Рішенням Рівненської обласної ради від 20.12.2024 року № 1026 «Про ліквідацію Рівненського обласного центру медико-соціальної експертизи» вирішено припинити юридичну особу Рівненський обласний центр медико-соціальної експертизи, шляхом ліквідації (пункт 1) та доручено Рівненській обласній державній адміністрації Рівненській обласній військовій адміністрації утворити ліквідаційну комісію Рівненського обласного центру медико-соціальної експертизи (пункт 2).

Ліквідаційна комісія утворена розпорядженням голови Рівненської обласної державної адміністрації начальника Рівненської обласної військової адміністрації від 27.01.2025 року № 53 «Про утворення ліквідаційної комісії Рівненського обласного центру медико-соціальної експертизи».

На виконання пункту 7 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування медико-соціальної експертизи та впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» та пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2024 р. № 1338 «Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи», розпорядженням голови Рівненської обласної державної адміністрації начальника Рівненської обласної військової адміністрації від 28.11.2024 року № 673 «Про затвердження Переліку закладів охорони здоров`я Рівненської області, в яких організовується проведення оцінювання повсякденного функціонування особи», затверджено Перелік закладів охорони здоров`я Рівненської області, в яких організовується проведення оцінювання повсякденного функціонування особи (далі - Перелік).

До 10 січня 2025 року структурні підрозділи Рівненського обласного центру медико-соціальної експертизи передали закладам охорони здоров`я, визначеним у Переліку, всі наявні медико-експертні справи, за якими розгляд був проведений до 31 грудня 2024 року.

Відповідно до вимог статті 69-1 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров`я», Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування медико-соціальної експертизи та впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2024 р. № 1338 «Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи», з 01 січня 2025 року оцінювання повсякденного функціонування (експертиза щодо встановлення інвалідності відповідно до законодавства для повнолітніх осіб) проводиться експертними командами, що формуються в кластерних та надкластерних закладах охорони здоров`я.

Враховуючи вищенаведене, публічним правонаступником Рівненського обласного центру медико-соціальної експертизи є заклади охорони здоров`я, визначені у Переліку, яким передані медико-експертні справи.

До такої інформації заявником наданий Перелік закладів охорони здоров`я Рівненської області, в яких організовується проведення оцінювання повсякденного функціонування особи.

Враховуючи юридичну та фактичну обґрунтованість отриманої судом інформації в її сукупності, суд зазначає наступне.

За правилами статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб`єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення. У заяві зазначається ідентифікатор для повного доступу до інформації про виконавче провадження (за наявності). Якщо судове рішення набрало законної сили, то відсутність матеріалів судової справи у зв`язку з їх витребуванням судом апеляційної або касаційної інстанції не перешкоджає розгляду заяви, крім випадку зупинення виконання судового рішення судом касаційної інстанції або зупинення виконавчого провадження. Відсутність виконавчого провадження з примусового виконання судового рішення не перешкоджає розгляду заяви.

В силу вимог статті 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає заяву про зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду. За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Як наведено вище по тексту, рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 16.12.2024, зобов`язано Рівненський обласний центр медико-соціальної експертизи повторно провести огляд ОСОБА_1 на предмет визнання її особою з інвалідністю та ступеня втрати працездатності. Стягнуто на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Рівненський обласний центр медико-соціальної експертизи судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1211,20 грн.

Рішення суду набрало законної сили 16.01.2025.

27.01.2025 позивачу видані виконавчі листи № 1, № 2.

Ухвалою суду від 26.02.2026, заяву ОСОБА_1 про зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення в адміністративній справі № 460/3429/24, залишено без задоволення.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28.004.2026 ухвалу Рівненського окружного адміністративного суду від 26.02.2026р. за результатами розгляду заяви про зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення в адміністративній справі № 460/3429/24 - скасовано та направлено справу до суду першої інстанції для продовження розгляду.

Ухвалою суду від 19.05.2026 зобов`язано Рівненський обласний центр медико-соціальної експертизи подати звіт про виконання судового рішення в адміністративній справі № 460/3429/24 протягом 60 календарних днів, з дня отримання суб`єктом владних повноважень цієї ухвали.

В ході здійснення контролю за виконанням рішення суду у цій справі судом встановлено, що постановою старшого державного виконавця Відділу державної виконавчої служби у місті Рівному Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Гупало Анастасією Ігорівною від 21.04.2025 у ВП № 77835251 на підставі п.9 ч. 1 ст. 36, ст. 40 Закону України «Про виконавче провадження» (фактичне виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом), закінчено виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа № 460/3429/24 від 27.01.2025 щодо зобов`язання Рівненський обласний центр медико-соціальної експертизи повторно провести огляд ОСОБА_1 на предмет визнання її особою з інвалідністю та ступеня втрати працездатності.

Отже виконавче провадження ВП № 77835251 закінчено у зв`язку із фактичним виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.

Також, як встановлено судом, відповідач у справі № 460/3429/24 - Рівненський обласний центр медико-соціальної експертизи, 30.12.2025 за номером запису 1011161110011002912 офіційно припинений як юридична особа в результаті ліквідації, що стверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Судом, в межах своєї компетенції, дотримуючись принципу офіційного з`ясування всіх обставин у справі щодо встановлення правонаступника у даній справі, 01.06.2026 винесено ухвалу, якою зобов`язано Департамент цивільного захисту та охорони здоров`я населення Рівненської обласної державної адміністрації надати Рівненському окружному адміністративному суду протягом 10 днів інформацію щодо публічного правонаступника - Рівненського обласного центру медико-соціальної експертизи, ліквідованого 30.12.2025.

Така інформація надійшла до суду 03.06.2026 і до неї долучений Перелік закладів охорони здоров`я Рівненської області, в яких організовується проведення оцінювання повсякденного функціонування особи.

Так, відповідно до ст. 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.

Дана норма права дає підстави для висновку про те, що суд може з власної ініціативи допустити на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником.

Однак, заміна відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником у порядку ст. 52 КАС України допускається судом першої інстанції лише до моменту прийняття ним рішення суду за результатами розгляду справи по суті. Це пов`язано із тим, що з моменту вступу правонаступника у судовий процес, він користується правами та несе обов`язки особи, яку він замінив.

Разом з тим, за змістом ч. 1, 4 ст. 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.

Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.

За наведеною нормою права, із заявою про заміну сторони виконавчого провадження її правонаступником чи заміни боржника або стягувача у виконавчому листі може звернутися лише або державний виконавець, або заінтересована особа.

Тобто суд позбавлений процесуальної можливості, у даному випадку, з власної ініціативи здійснити заміну сторони виконавчого провадження її правонаступником чи заміни боржника або стягувача у виконавчому листі.

Як зазначає Верховний Суд у постанові від 22.03.2021 у справі № 200/6387/20-а, враховуючи положення статті 52 КАС України, суд першої інстанції може допустити заміну сторони у справі її правонаступником до закінчення судового розгляду. Це пов`язано із тим, що з моменту вступу правонаступника у судовий процес, він користується правами та несе обов`язки особи, яку він замінив. З моменту закінчення судового розгляду справи вирішення питання процесуального правонаступництва знаходиться поза межами повноважень суду першої інстанції, однак, таке питання може бути вирішено під час апеляційного і касаційного провадження.

Одночасно Верховний Суд вказав і на те, що на стадії примусового виконання судового рішення заміна сторони виконавчого провадження її правонаступником здійснюється при зверненні до суду, що розглянув справу, державного виконавця або заінтересованої особи в порядку, передбаченому статтею 379 КАС України. Натомість, після набрання судовим рішенням законної сили процесуальне законодавство не передбачає заміни сторони у справі в порядку статті 52 КАС України, оскільки інакше це призведе до зміни судового рішення, що є недопустимим.

Аналогічні висновки сформовані Верховним Судом в ухвалі від 19.01.2022 у справі № 440/6771/20, постанові від 08.12.2022 у справі № 440/4060/18.

Суд нагадує, що на виконання Постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28.04.2026, ухвалою суду від 19.05.2026 зобов`язано Рівненський обласний центр медико-соціальної експертизи подати звіт про виконання судового рішення в адміністративній справі № 460/3429/24 протягом 60 календарних днів, з дня отримання суб`єктом владних повноважень цієї ухвали.

Разом з тим, з огляду на встановлені судом обставини щодо ліквідації відповідача у справі, а також закінчення виконавчого провадження ВП № 77835251 у зв`язку із фактичним виконанням в повному обсязі рішення суду згідно з виконавчим документом, які підтверджені відповідними доказами, суд доходить висновку про те, що ухвала суду від 19.05.2025 про встановлення судового контролю у адміністративній справі № 460/3429/24 не буде виконана і звіт не буде поданий, позаяк юридична особа, яка має його подати, припинена у встановленому законом порядку. При цьому, матеріали справи не місять будь-яких заяв чи клопотань від державного виконавця, або заінтересованої особи про заміну сторони виконавчого провадження її правонаступником чи заміни боржника або стягувача у виконавчому листі.

Суд враховує, що нормами Кодексу адміністративного судочинства України не встановлено правових підстав для закриття провадження у справі про встановлення судового контролю (якщо йти по аналогії закону), оскільки відповідач у справі все ж має публічного правонаступника, чи залишення ухвали суду про встановлення судового контролю без виконання. А також не врегульовано питання припинення провадження щодо встановленого судового контролю, позаяк за змістом частини другої статті 382-1 КАС України за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, а відповідно до частини першої статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту.

На підставі наведених правових норм та за сукупністю встановлених обставин, суд дійшов висновку про відсутність підстав для встановлення такої форми судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі, як покладення на суб`єкта владних повноважень обов`язку подати звіт про виконання судового рішення.

Керуючись ст.ст. 248, 294, 295, 382, 382-1, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

У Х В А Л И В:

Заяву ОСОБА_1 про зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення в адміністративній справі № 460/3429/24, залишити без задоволення.

Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст ухвали складений 05 червня 2026 року

Суддя Т.О. Комшелюк