Рішення № 137162314, 04.06.2026, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.06.2026
Номер справи
420/284/26
Номер документу
137162314
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 420/284/26

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 червня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Хлімоненкової М.В., розглянувши в порядку письмового провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України в Одеській області, у якому позивач просить суд:

1. Визнати протиправними дії Управління СБУ України в Одеській області щодо відмови надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області розрахунок вислуги років ОСОБА_1 для перерахунку пенсії в розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення, у відповідності до вимог статтей 43 і 63, згідно ст. 13, 26 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

2. Зобов`язати Управління СБУ України в Одеській області надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області розрахунок вислуги років ОСОБА_1 для перерахунку пенсії в розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення, у відповідності до вимог статтей 43 і 63, згідно ст. 13, 26 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" починаючи з 23.12.2025 року.

Обґрунтовуючи свої вимоги позивач вказує, що в липні 2002 року він проходив Військово-медичну комісію ВМС УСБУ в Одеській області в результаті якої винесено Постанову № 244 від 22 липня 2002 року про непридатності до військової служби в мирний час, обмежено придатним 2 ступеня у військовий час. Надалі наказами СБУ його було відправлено не у відставку, що надавало додаткових 5% пенсійного забезпечення, а в запас військової служби СБУ.

Позивач зазначає, що при звільненні його у відставку згідно наказу УСБУ від 15.11.12 № 194/ДСК, порушуючи ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області не надано розрахунок вислуги років, що надавало додаткових 5% пенсійного забезпечення.

Позивач вважає, що має законне право на додаткових 3% грошового забезпечення за кожний рік вислуги понад 20 років.

Ухвалою суду від 19.01.2026 року відкрито спрощене позовне провадження у справі. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Відповідачем було подано відзив на позов, в якому він просить відмовити в задоволенні позову та зазначає, що з тесту позову, та доданих до позову додатків неможливо встановити, яку саме дію відповідача позивач розцінює, які відмову, яку він у цій справі оскаржує.

Також відповідач вказує, на підставі наказу СБУ від 22.10.2002 № 1541-ос позивача було звільнено з військової служби в запас Управління СБУ в Одеській області відповідно до абзацу «а» частини 1 ст. 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» (в редакції яка діяла на дату звільнення). 15 листопада 2012 року наказом УСБУ в Одеській області від 15.11.2012 № 194/ДСК позивача було виключено з обліку офіцерів запасу у відставку у зв`язку із досягненням ґраничного віку перебування в запасі на підставі п.п. 4 п. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» (в редакції яка діяла на дату звільнення).

Відтак, за наявною в Управлінні інформацією наказом СБУ від 22.10.2002 № 1541-ос позивача було звільнено з військової служби за станом здоров`я в запас СБУ з виключенням зі списків особового складу Управління наказом УСБУ в Одеській області від 24.10.2002 № 134-ос з 01.11.2002, а не у відставку, що в розумінні зазначеної вище правової норми не передбачає нарахування додаткових 5 процентів при призначенні пенсії за вислугу років. Та обставина, що з досягненням граничного віку перебування в запасі 15 листопада 2012 року позивача було виключено з обліку офіцерів запасу у відставку, не свідчить про те, що підстава для звільнення позивача змінилася і виникло у позивача право на отримання до пенсії додаткових 5% про які вказано у пункті «а» статті 13 Закону-2262. Чинне законодавство не передбачає, що у разі виключення з обліку офіцерів запасу у відставку розрахунок вислуги років для призначення пенсії підлягає зміні, заміні, виготовленню нового.

Відповідач зазначає, що позивач після зазначеного звільнення з військової служби повторно на військову службу в Управління за мобілізацією не призивався та не проходив, і як наслідок, зміни у його вислузі років не відбулися та підстави його звільнення не змінювалися. Крім того право на вихід на пенсію ним реалізовано у листопаді 2002 року, тому згідно Порядку №3-1 у позивача не виникло право на повторне звернення через Управління до пенсійного органу із повторною заявою про призначення пенсії, а у Управління відповідно не виник обов`язок для підготовки позивачу нового розрахунку вислуги років для призначення пенсії.

Також, відповідач вважає, що позивачем пропущено строк звернення до адміністративного суду.

Позивач надав до суду відповідь на відзив, у якому підтвердив раніше надані обгрунтування позовних вимог та просив позов задовольнити у повному обсязі.

Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.

Позивач ОСОБА_1 , є пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (надалі Закон №2262-ХІІ).

Як зазначає позивач та визнає відповідач наказом СБУ від 22.10.2002 позивача було звільнено з військової служби у запас Служби безпеки Україниі.

Відповідно до листа Начальника САЗ Управління СБ України в Одеській області №65.12.0.1/1/65.12-386 від 16.04.2025 повідомлено, що в секторі архівного забезпечення Управління зберігається архівна особова справа колишнього співробітника органів держбезпеки підполковника ОСОБА_1 за архівним № 14404.

В архівній особовій справі № 14404 підшита виписка з наказу начальника Управління Служби безпеки України в Одеській області від 24 жовтня 2002 року № 134-ос про виключення із списків особового складу, в якій зазначено, що підполковник ОСОБА_1 звільнений з військової служби наказом Голови Служби безпеки України від 22 жовтня 2002 року № 1541-ос за ст. 67 п. б (за станом здоров`я) Положення про проходження військової служби за контрактом та кадрової військової служби в Службі безпеки України у запас Служби безпеки України з правом носіння військової форми одягу, з урахуванням часу на передачу справ, з 1 листопада 2002 року. На військовий облік направлений в Управління Служби безпеки України в Одеській області. Вислуга років на пенсію на 1 листопада 2002 року складала: календарна 25 років 02 місяця 24 дні, пільгова немає, всього 25 років 02 місяця 24 дні.

З 15 листопада 2012 року підполковник ОСОБА_1 виключений з обліку офіцерів запасу (за віком) УСБУ в Одеській області (наказ начальника УСБУ в Одеській області від 15.11.2012 № 194дск).

Також, в архівній особовій справі № 14404 підшите подання до звільнення підполковника ОСОБА_1 з кадрової військової служби у запас СБ України від 07.10.2002 № 14/2384, з яким він був ознайомлений під особистий підпис 21 вересня 2002 року, та розрахунок вислуги років підполковника ОСОБА_1 на пенсію, складений станом на 1 вересня 2002 року, з яким він був ознайомлений під особистий підпис 21 вересня 2002 року.

Позивач звернувся до Управління СБУ в Одеській області із заявою від 31.12.2025, у якій серед іншого просив надати довідку про розрахунок вислуги років.

У відповідь листом №65.1/65.23-512 від 15.01.2026 Управління СБУ в Одеській області зазначило, що звернення може бути розглянуто Управлінням по сутті лише за умови надходження офіційної інформації Головного Управління пенсійного фонду України в Одеській області про перебування заявника на дату звернення на обліку як пенсіонера Служби безпеки України та одержання пенсії відповідно до Закону №2262-ХІІ, а також розрахунку пенсії із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення із автоматизованої системи Розрахунку пенсій Пенсійного фонду України.

Позивач повторно звернувся до Управління СБУ в Одеській області із заявою від 28.01.2026, у якій просив підготувати, надіслати до Головного управління ПФУ в Одеській області та на його електронну адресу довідку про розрахунок вислуги років.

До заяви позивач надав довідку ГУ ПФУ в Одеській області №1500-0203-8/11459 від 22.01.2026, відповідно до якої ОСОБА_2 перебуває на обліку ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років з 02.11.2002 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а також надав розрахунок його пенсії за вислугу років, згідно якого основний розмір пенсії складає 65% грошового забезпечення.

За результатом опрацювання звернення позивача від 28.01.2026 Управління СБУ в Одеській області у листі №65.1/65.23-2367 від 27.02.2026 зазначило, що наказом СБУ від 22.10.2002 № 1541-ос підполковника ОСОБА_1 було звільнено з військової служби за статтею 67 пунктом «б» (за станом здоров`я) Положення про проходження військової служби військовослужбовцями СБУ в запас СБУ, а не у відставку. З 15.11.2012 підполковник запасу ОСОБА_1 був у встановленому законом порядку виключений з обліку офіцерів запасу Управління СБУ в Одеській області (за віком) у зв`язку із досягненням ним граничного віку перебування в запасі СБУ. Також зазначено, що розрахунок вислуги років для призначення пенсії складається виключно у встановлених нормативно-правовими актами випадках при звільненні військовослужбовця з військової служби. Одночасно складання такого документу як довідка про розрахунок вислуги років взагалі не передбачено.

Не погодившись із діями відповідача у спірних правовідносинах, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи відповідають вони встановленим ч. 2 ст. 2 КАС України вимогам.

Згідно з ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державному бюро розслідувань, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII (надалі - Закон № 2262-ХІІ).

Відповідно до ст.12 Закону № 2262-ХІІ в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу, право на пенсію за вислугу років мають: а) особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають на день звільнення зі служби вислугу 20 років і більше.

Статтею 13 Закону № 2262-ХІІ визначено розміри пенсії.

Так, відповідно до п. «а» ч.1 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ собам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Як встановлено судом, наказом Голови Служби безпеки України від 22 жовтня 2002 року № 1541-ос підполковник ОСОБА_1 був звільнений з військової служби за ст. 67 п. б (за станом здоров`я) Положення про проходження військової служби за контрактом та кадрової військової служби в Службі безпеки України у запас Служби безпеки України.

Відповідно до п. 65 Положення про проходження військової служби за контрактом та кадрової військової служби в Службі безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 7 листопада 2001 року №1053/2001, звільнення військовослужбовців з військової служби здійснюється:

а) у запас Служби безпеки України - осіб офіцерського складу, якщо вони не досягли граничного віку перебування у запасі і за станом здоров`я придатні до військової служби в мирний або воєнний час;

б) у запас Збройних Сил України: прапорщиків (мічманів), осіб рядового, сержантського і старшинського складу, якщо вони не досягли граничного віку перебування у запасі і за станом здоров`я придатні до військової служби в мирний або воєнний час; осіб офіцерського складу, якщо вони не досягли граничного віку перебування в запасі і за станом здоров`я придатні до військової служби в мирний або воєнний час, у разі недоцільності використання їх у запасі Служби безпеки України або на їх прохання;

в) у відставку, якщо вони досягли граничного віку перебування у запасі або визнані військово-лікарськими комісіями непридатними за станом здоров`я до військової служби з виключенням з військового обліку.

Згідно п. б ст. 67 вказаного Положення №1053/2001, особи офіцерського складу, які проходять кадрову військову службу, звільняються з військової служби: б) за станом здоров`я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність або обмежену придатність до військової служби.

Надалі, з 15 листопада 2012 року ОСОБА_1 було виключений з обліку офіцерів запасу (за віком) УСБУ в Одеській області (наказ начальника УСБУ в Одеській області від 15.11.2012 № 194дск).

За приписами пунктів 75 - 77 Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 27 грудня 2007 року № 1262/2007 (в редакції чинній на час виключення з обліку офіцерів запасу (за віком) УСБУ в Одеській області), запас Служби безпеки України складається з громадян України, які вислужили встановлені строки служби і звільнені зі служби у Службі безпеки України, придатні за станом здоров`я до проходження військової служби в мирний або воєнний час і не досягли граничного віку перебування в запасі.

Військовозобов`язані запасу Служби безпеки України перебувають на військовому обліку в Центральному управлінні та регіональних органах Служби безпеки України.

Військовозобов`язані перебувають у запасі Служби безпеки України до досягнення граничного віку, встановленого Законом України "Про військовий обов`язок і військову службу". Граничний вік перебування в запасі другого розряду є граничним віком перебування в запасі Служби безпеки України.

Згідно п. 86 Положення № 1262/2007 виключенню з військового обліку Служби безпеки України підлягають військовозобов`язані запасу, які, зокрема, досягли граничного віку перебування в запасі.

Судом встановлено, що при призначенні пенсії позивачу за вислугу років у 2002 році його розмір пенсії був визначений у розмірі 65 % грошового забезпечення, виходячи із підстав звільнення (за станом здоров`я у запас СБУ) та враховуючи вислугу років, що станом на 1 листопада 2002 року складала 25 років 02 місяця 24 дні.

Обгрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на те, що його було звільнено у відставку наказом УСБУ в Одеській області від 15.11.2012 № 194дск та при цьому не було надано розрахунку вислуги років, що надавало додаткових 5% пенсійного забезпечення.

Перш за все суд зауважує, що в ході розгляду справи позивачем не доведено та судом не встановлено обставини звільнення позивача у відставку наказом УСБУ в Одеській області від 15.11.2012 № 194дск, як зазначає позивач.

Також зі змісту позову вбачається, що позивач не погоджується зі змістами наказів Голови СБУ від 22 жовтня 2002 року № 1541-ос про звільнений з військової служби та від 15.11.2012 № 194дск про виключений з обліку офіцерів запасу (за віком) в частині підстав звільнення, вважаючи, що підлягав звільненню у відставку.

Втім із матеріалів справи та доводів позивача не вбачається оскарження позивачем вказаних наказів.

Метою звернення позивача до суду із позовом про зобов`язання Управління СБУ України в Одеській області надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області розрахунок вислуги років, є наступне проведення перерахунку його пенсії в розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення, у відповідності до вимог статтей 43 і 63, згідно ст. 13, 26 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Втім суд зауважує, що Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України 30 січня 2007 року № 3-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 02 березня 2023 року № 10-1).

Відповідно до п2. Розділу І Порядку № 3-1, заява про призначення пенсії за вислугу років, по інвалідності подається військовослужбовцем, звільненим зі служби, та особою, яка має право на пенсію згідно із Законом або відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку (заява про призначення/перерахунок пенсії), до органу, що призначає пенсію, через уповноважений орган (структурний підрозділ), який здійснює підготовку документів, необхідних для призначення пенсій Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, Міністерства юстиції України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Служби судової охорони, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Національної гвардії України, Національної поліції України, Національного антикорупційного бюро України, Бюро економічної безпеки України, Управління державної охорони України (далі - уповноважений орган (структурний підрозділ)), за останнім місцем служби.

Документи, які необхідні для призначення та перерахунку пенсії визначені розділом ІІ Порядку № 3-1.

Так, відповідно до п.2 Порядку № 3-1 до заяви про призначення пенсії за вислугу років, по інвалідності додаються такі документи:

1) подання про призначення пенсії, підготовлене уповноваженим органом (структурним підрозділом) (додаток 7 до цього Порядку);

2) витяги з наказів про звільнення та (або) виключення зі списків особового складу (за винятком осіб, окремі періоди проходження служби яких не підлягають розголошенню) або їх копії;

3) розрахунок вислуги років для призначення пенсії / виписка з розрахунку вислуги років для призначення пенсії або їх копії (за винятком осіб, окремі періоди проходження служби яких не підлягають розголошенню);

4) грошовий атестат та довідка про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (додаток 8 до цього Порядку);

5) військово-медичні документи про стан здоров`я звільненої особи (за винятком осіб, які не проходили військово-лікарську комісію);

6) документи про страховий стаж особи, які передбачені підпунктом 2 пункту 2.1 розділу ІІ Порядку№ 3-1 подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07 липня 2014 року № 13-1) (далі - Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування») (для призначення пенсії згідно з пунктом «б» статті 12 Закону);

7) документи, що підтверджують право на встановлення особі надбавок, підвищень та інших доплат (за наявності), які передбачені пунктом 4 цього розділу;

8) заява в довільній формі про відсутність громадянства держави-окупанта (для призначення пенсій громадянам України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримали громадянства Російської Федерації та не одержують пенсії від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації).

Згідно п.1 розділу ІІІ Порядку№ 3-1 уповноважений орган (структурний підрозділ) у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і подання про призначення пенсії і направляє до органу, що призначає пенсії.

Відтак, наведеним положенням визначено порядок звернення до уповноваженого органу з метою призначення/перерахунку пенсії, та перелік документів, необхідний для здійснення такого призначення/перерахунку.

Звертаючись до суду із позовом позивач обгрунтовує своє право на перерахунок пенсії, шляхом збільшення основного розміру пенсії з 65% до 70% грошового забезпечення та вважає, що його порушені права підлягають відновленню та захисту шляхом зобов`язання Управління СБУ України в Одеській області надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області розрахунок вислуги років.

При цьому позивач зазначає що збільшення основного розміру пенсії пов`язане саме із підставою його звільнення у відставку, що передбачає першопочаткове визначення основного розміру пенсії - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення та наступне збільшення основного розміру пенсії за кожний рік вислуги понад 20 років на 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Втім суд зауважує, що з огляду на положення Порядку№ 3-1 отримання розрахунку вислуги років (на збільшення якої позивач не посилається) без подання витягів з наказів про звільнення із зазначенням підстав такого звільнення, саме по собі не призведе до перерахунку його пенсії та збільшення основного розміру пенсії на 5% .

Відтак, на думку суду, позивачем обрано неефективний та неналежний спосіб захисту прав.

Таким чином, враховуючи усе вище зазначене, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити.

Судові витрати не розподіляються.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідач: Управління Служби безпеки України в Одеській області, код ЄДРПОУ 20001645, адреса: вул. Єврейська, 43, м. Одеса, 65045.

Суддя Марина ХЛІМОНЕНКОВА