Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 420/8282/26
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 червня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Радчука А.А., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «НЕФТЬ ТРЕЙД» (вул. Чорноморського Козацтва, буд. 72, кв. 3, м. Одеса, 65003, код ЄДРПОУ 44205297) до Головного управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 44069166), про визнання протиправними та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «НЕФТЬ ТРЕЙД» до Головного управління ДПС в Одеській області, в якому позивач просить:
визнати протиправними та скасувати Рішення Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ: 44069166) № 128/15-32-09-04-03 від 17 лютого 2026 року про відмову ТОВАРИСТВУ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ НЕФТЬ ТРЕЙД (код ЄДРПОУ: 44205297) у видачі ліцензії на право роздрібної торгівля пальним;
зобов`язати Головне управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ: 44069166) видати ТОВАРИСТВУ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ НЕФТЬ-ТРЕЙД (код ЄДРПОУ: 44205297) ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним за адресою: Одеська область, Березівський район, м. Березівка, вул. Пристанційна, буд. 17а.
Обгрутовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що 02 лютого 2026 року ТОВ НЕФТЬ-ТРЕЙД звернулося до Головного управління ДПС в Одеській області із Заявою на отримання ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі пальним. Проте, за результатом розгляду поданого Позивачем пакету документів, 17 лютого 2026 року контролюючим органом, Головним управлінням ДПС в Одеській області, було прийнято Рішення про відмову у видачі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №128/15-32-09-04-03, відповідно до якого, посилаючись на вимоги пп. 5 п. 1 ст. 45 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального». Підставою для відмови визначено надання не в повному обсязі документів: сертифікату про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта нерухомого майна; технічний паспорт та/або інвентаризаційна справа, та/або довідки про технічні характеристики об`єкта нерухомого майна.
Позивач вищезазначене рішення контролюючого органу вважає незаконним та необґрунтованим, з огляду на те, що під час розгляду заяви та прийняття рішення про відмову Відповідачем не було встановлено обов`язковості подання заявником вказаних вище документів, передбачених ст. 45 Закону № 3817-ІХ, враховуючи відсутність у нього об`єктів нерухомого майна. Зокрема, у позові пояснено, що АЗС (до складу якої входять: операторська, модуль №1 заправки бензином, модуль №2 заправки бензином, модуль №3 заправки дизельним паливом), розміщена на ділянці за адресою: Одеська область, Березівський район, м. Березівка, вул. Пристанційна, будинок 17a, є тимчасовими, розбірними об`єктами, не мають ознак капітальності та можуть бути перенесені без втрати ними своєї вартості за умови переміщення її на аналогічно підготовлене покриття, що відповідно позбавляє необхідності в отриманні акту вводу в експлуатацію об`єкта, акту готовності об`єкта до експлуатації або сертифікату про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта, та будь-яких інших документів, які притаманні об`єктам нерухомого майна, у тому числі: технічного паспорту, інвентаризаційна справа, тощо.
Таким чином, згідно з доводами позивача, розміщення паливно-заправних пунктів, установка та монтаж (зборка) яких проводилась без здійснення будівельних робіт і без улаштування фундаменту, не потребують документів, що дають право на їх виконання, а після закінчення робіт по їх установці та монтажу (зборці) не підлягають прийняттю в експлуатацію в розумінні Закону України Про регулювання містобудівної діяльності. Відтак, посилання відповідача на необхідність подання у такому випадку сертифікату про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта нерухомого майна та технічного паспорту та/або інвентаризаційної справи, та/або довідки про технічні характеристики об`єкта нерухомого майна позивач вважає безпідставним, а прийняте рішення про відмову у видачі ліцензії на право роздрібної торгівля пальним необґрунтованим та протиправним.
Ухвалою суду 30.03.2026 року позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачу десятиденний строк з дня отримання цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви
03.04.2026 року від представника позивача надійшла заява про усунення недоліків разом з додатками, яким недоліки позовної заяви було усунуто шляхом надання до суду документів, що підтверджують сплату судового збору у розмірі 2662,40 грн.
Ухвалою суду від 07.04.2026 року прийнято до розгляду позовну заяву, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
20.04.2026 року до суду надійшов відзив на адміністративний позов, відповідно до якого відповідач позов не визнає, з доводами позивача не погоджується та просить відмовити у задоволенні позовних вимог з огляду на таке.
Відповідач стверджує, що Головне управління ДПС в Одеській області не має підстав для видачі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним в зв`язку з відсутністю в поданих документах акту вводу в експлуатацію об`єкта або акту готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікату про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інших документів, що підтверджують прийняття об`єкта в експлуатацію відповідно до законодавства. З відзиву слідує, що відповідач приймає доводи позову щодо відсутності обов`язку подання таких документів відносно цілісного заводського виробу стаціонарного АЗС, проте вважає, що у випадку позивача він не звільнений від обов`язку подання усього пакету документів, визначеного п.п. 1, 2 п. 5 ст. 43 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального».
23.04.2026 року до суду надійшла відповідь на відзив, відповідно до якої позивач наполягає на задоволенні позовних вимог з підстав заявлених у позовній заяві. Не погоджуючись з доводами відзиву на позовну заяву, звертає увагу, що Відповідачем повністю ігнорується той факт, що встановлення АЗС, які виконані як цілісний заводський виріб і для їх встановлення не передбачено будь-яких будівельних робіт, зокрема, улаштування фундаменту, не є будівництвом, а тому при розміщенні такої АЗС не виникає обов`язку щодо прийняття в експлуатацію об`єкта будівництва, а також те, що такий об`єкт не є нерухомим майном.
Отже, зазначаючи про те, що Головне управління ДПС в Одеській області у своєму відзиві не спростувало наведених Позивачем обставин, не надало жодного доказу чи аргументу, який би підтверджував протилежне, та фактично проігнорувало об`єктивну специфіку встановлених фактичних обставин цієї справи, позивач просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Інші заяви, клопотання та додаткові докази до суду не надходили.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, судом встановлено наступне.
Відповідно до Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань позивач -товариство з обмеженою відповідальністю «Нефть-Трейд» (далі ТОВ «Нефть-Трейд»), код ЄДРПОУ 44205297, зареєстроване як юридична особа 26.02.2025 року, номер запису 1005567770006078229. Основний вид економічної діяльності за КВЕД: 47.30 роздрібна торгівля пальним.
02 лютого 2026 року ТОВ «Нефть-Трейд» звернулося до Головного управління ДПС в Одеській області із заявою на отримання ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі пальним за місцем роздрібної торгівлі пальним за адресою: вул. Пристанційна, 17a, м. Березівка, Березівського району, Одеської області, 673000.
До вказаної заяви Позивачем було додано наступні документи:
1. Заява щодо ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним;
2. Платіжна інструкція від 2 лютого 2026;
3. Заява про об`єкт оподаткування, форма №20-ОПП;
4.Квитанція №2, про об`єкт оподаткування, форма №20-ОПП:
5. Реєстраційне посвідчення, форма №3-РРО;
6.Виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб;
7. Рішення одноособового учасника №21/02/25;
8. Копія договору оренди землі №2, від 01 жовтня 2022р.;
9. Копія технічного паспорта резервуару РГС-10, IHB №1;
10. Копія технічного паспорта резервуару РГС-20, IHB №2;
11. Копія паспорта резервуару №00880, Д 252045-2ПС;
12. Копія технічного паспорта колонки паливороздавальні для рідкого палива Шельф 100-50-1-1-1, ТУ У 33.2-30838462-001-2002, ПАСПОРТ ФОРМУЛЯР Ш. 02.00.000 ФО, №13608, дата липень 2020р.;
13. Копія технічного паспорта колонки паливороздавальні для рідкого палива Шельф 100-50-1-1-1, ТУ У 33.2-30838462-001-2002, ПАСПОРТ ФОРМУЛЯР Ш. 02.00.000 ФО, №13674, дата серпень 2020р.;
14. Копія технічного паспорта колонки паливороздавальні для рідкого палива Шельф 100-50-1-1-1, ТУ У 33.2-30838462-001-2002, ПАСПОРТ ФОРМУЛЯР Ш. 02.00.000 ФО, №13776, дата вересень 2020р.;
15. Копія дозволу Державної Служби України з питань праці, №ДЗ-205/ПД/1-23 від 19.01.2023, діє з 19.01.2023р. по 18.01.2028р.;
16. Копія дозволу Державної Служби України з питань праці, №ДЗ-206/ПД/1-23 від 19.01.2023, діє з 19.01.2023р. по 18.01.2028р.;
17. Висновок експерта № 85/25 від 23.01.2026 р., що підготовлений у зв`язку з проведенням будівельно-технічного експертного дослідження судовим експертом Рапачем К.В.
За результатом розгляду заяви позивача на отримання ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі пальним 17 лютого 2026 року Головним управлінням ДПС в Одеській області прийнято Рішення про відмову у видачі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №128/15-32-09-04-03.
Підставою відмови у видачі ліцензії визначено пп. 5 п. 1 ст. 45 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», а саме у рішенні зазначено:
«ТОВ НЕФТЬ-ТРЕЙД (код за ЄДРПОУ 44205297) не в повному обсязі подані документи разом із заявою про отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним за адресою: Одеська область, Березівський район, м. Березівка, вул. Пристанційна, буд. 17а, а саме:
сертифікат про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта нерухомого майна, що підтверджує прийняття закінченого будівництвом об`єкта нерухомого майна в експлуатацію, щодо всіх об`єктів нерухомого майна, розташованих у місці виробництва пального, оптової торгівлі пальним за наявності місць оптової торгівлі пальним, роздрібної торгівлі пальним, зберігання пального, необхідних для здійснення такої діяльності, для об`єктів нерухомого майна, введених в експлуатацію у встановленому законодавством порядку з 1 травня 2011 року;
технічний паспорт та/або інвентаризаційна справа, та/або довідки про технічні характеристики об`єкта нерухомого майна, що підтверджують функціональне призначення об`єкта нерухомого майна, що видані бюро технічної інвентаризації або фізичною особою підприємцем, або юридичною особою, у складі якої працюють один або більше виконавців окремих видів робіт (послуг), пов`язаних із створенням об`єктів архітектури, що пройшли професійну атестацію та отримали кваліфікаційний сертифікат на право виконання робіт з технічної інвентаризації об`єктів нерухомого майна відповідно до Закону України «Про архітектурну діяльність», - для об`єктів нерухомого майна, введених експлуатацію у встановленому законодавством порядку до 30 квітня 2011 року включно, розташованих у місці виробництва пального, оптової торгівлі пальним за наявності місць оптової торгівлі пальним, роздрібної торгівлі пальним, зберігання пального, необхідних для здійснення такої діяльності.»
Вважаючи протиправним рішення контролюючого органу про відмову у видачі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 1 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» (далі за текстом - Закон № 481/95-ВР) роздрібна торгівля пальним - діяльність із придбання або отримання та подальшої реалізації або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик з місць роздрібної торгівлі пальним через паливороздавальні колонки, газороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки, а також реалізація скрапленого вуглеводневого газу в балонах для побутових потреб населення та інших споживачів, а також заправлення з бункерувальника у водному просторі морських та річкових суден
За приписами статті 29 Закону № 481/95-ВР роздрібна торгівля пальним здійснюється суб`єктом господарювання за наявності ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним.
Суб`єкти господарювання отримують ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на кожне місце роздрібної торгівлі пальним.
Забороняється роздрібна торгівля пальним, крім реалізації пального у споживчій тарі об`ємом до 5 літрів включно, в інших місцях, ніж автозаправні станції/автогазозаправні станції/автогазозаправні пункти/бункерувальники газонаповнювальних станцій/газонаповнювальних пунктів/проміжні склади балонів із скрапленим вуглеводневим газом/спеціалізовані магазини з продажу газу, крім роздрібної торгівлі скрапленим вуглеводневим газом у балонах для побутових потреб населення та інших споживачів із спеціалізованих транспортних засобів для перевезення балонів із скрапленим вуглеводневим газом.
Згідно з ч. 6 ст. 35 Закону № 481/95-ВР заява про отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним подається заявником до органу ліцензування - територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, за місцем роздрібної торгівлі пальним.
Заява про отримання ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, про внесення змін до відомостей, що містяться в Єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального, про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, що подається в паперовій формі, підписується заявником та скріплюється печаткою (за наявності). На заяву, що подається в електронній формі, накладаються кваліфікований електронний підпис та кваліфікована електронна печатка (за наявності) заявника.
Копії документів, подані у паперовій формі разом із заявою про отримання ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, про внесення змін до відомостей, що містяться в Єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального, завіряються підписом посадової особи заявника та скріплюються печаткою (за наявності).
Відповідальність за достовірність відомостей, зазначених у заявах про отримання ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, про внесення змін до відомостей, що містяться в Єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального, про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності та документах, поданих разом із заявою, несе заявник.
Вимагати представлення або подання інших документів чи відомостей, ніж передбачені цією статтею, забороняється.
Відповідно до ч. 5 ст 43 Закону № 481/95-ВР до заяви про отримання ліцензії на право виробництва, оптової торгівлі, роздрібної торгівлі пальним, на право зберігання пального додатково додаються копії:
1) документів, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою із зазначенням кадастрового номера земельної ділянки (у разі відсутності кадастрового номера земельної ділянки у зазначених документах надається витяг з Державного земельного кадастру про таку земельну ділянку), на якій розташовано об`єкт виробництва пального, оптової торгівлі пальним за наявності місць оптової торгівлі пальним, роздрібної торгівлі пальним, зберігання пального (крім зберігання пального виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки), чинних на дату подання заяви та/або на дату введення такого об`єкта в експлуатацію (зазначені документи не подаються у разі розміщення об`єкта нерухомого майна на території порту, за умови подання документів, що підтверджують право користування портовою інфраструктурою).
Для бункерувальника подаються копії документів, що засвідчують право його власника або користувача на розміщення такого бункерувальника в акваторії водойми згідно із законодавством України (договір оренди/суборенди причальної стінки чи стоянки в порту або інші документи, що засвідчують право власника або користувача бункерувальника на розміщення бункерувальника в акваторії водойми);
2) сертифіката про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта нерухомого майна, що підтверджує прийняття закінченого будівництвом об`єкта нерухомого майна в експлуатацію, щодо всіх об`єктів нерухомого майна, розташованих у місці виробництва пального, оптової торгівлі пальним за наявності місць оптової торгівлі пальним, роздрібної торгівлі пальним, зберігання пального, необхідних для здійснення такої діяльності, - для об`єктів нерухомого майна, введених в експлуатацію у встановленому законодавством порядку з 1 травня 2011 року;
технічного паспорта та/або інвентаризаційної справи, та/або довідки про технічні характеристики об`єкта нерухомого майна, що підтверджують функціональне призначення об`єкта нерухомого майна, що видані бюро технічної інвентаризації або фізичною особою - підприємцем, або юридичною особою, у складі якої працюють один або більше виконавців окремих видів робіт (послуг), пов`язаних із створенням об`єктів архітектури, що пройшли професійну атестацію та отримали кваліфікаційний сертифікат на право виконання робіт з технічної інвентаризації об`єктів нерухомого майна відповідно до Закону України "Про архітектурну діяльність", - для об`єктів нерухомого майна, введених в експлуатацію у встановленому законодавством порядку до 30 квітня 2011 року включно, розташованих у місці виробництва пального, оптової торгівлі пальним за наявності місць оптової торгівлі пальним, роздрібної торгівлі пальним, зберігання пального, необхідних для здійснення такої діяльності.
Підтвердженням введення в експлуатацію об`єктів нерухомого майна, призначених для приймання, зберігання та роздрібної торгівлі пальним, право приватної власності на які виникло у порядку, визначеному законами України "Про приватизацію державного майна" та "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)", є реєстрація права власності у порядку, визначеному Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
У разі якщо документи, зазначені у пунктах 1 і 2 цієї частини, видані (оформлені) іншій особі, ніж заявник, заявник додатково подає документи, що підтверджують його право на використання відповідного об`єкта нерухомого майна;
3) свідоцтва про право власності та/або користування на судно, свідоцтва про придатність судна до плавання або класифікаційного свідоцтва на судно, або акта огляду судна, що видані у встановленому законом порядку, - для бункерувальника;
4) технологічного регламенту, що містить інформацію про всі об`єкти та технологічне обладнання у місці виробництва, необхідні для забезпечення здійснення виробництва та зберігання пального, - для ліцензії на право виробництва пального;
5) технічних умов на виробництво пального визначеної якості, що має відповідати вимогам технічних регламентів та національним стандартам з якості пального, - для ліцензії на право виробництва пального;
6) дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки або декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці;
7) документа, що підтверджує акредитацію випробувальної лабораторії з визначення показників якості пального, виданого уповноваженим органом, або договору з акредитованою відповідно до законодавства лабораторією (у разі відсутності власної акредитованої лабораторії) - для ліцензії на право виробництва пального;
8) документа/документів, що засвідчують право власності або право користування спеціалізованими транспортними засобами для перевезення балонів із скрапленим вуглеводневим газом, з яких здійснюватиметься роздрібна торгівля скрапленим вуглеводневим газом у балонах для побутових потреб населення та інших споживачів, - для ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним (скрапленим вуглеводневим газом у балонах для побутових потреб населення та інших споживачів) із спеціалізованих транспортних засобів для перевезення балонів із скрапленим вуглеводневим газом.
Частиною 7 цієї ж статті визначено, що орган ліцензування зобов`язаний прийняти рішення про надання або про відмову в наданні ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності у такі строки:
1) не пізніше 20 робочих днів з дня одержання від заявника заяви про отримання ліцензії на право виробництва спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв (крім малих виробництв дистилятів, малих виробництв виноробної продукції, малих виробництв пива), тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального, на право вирощування тютюну, на право ферментації тютюнової сировини, на право оптової торгівлі пальним за наявності місць оптової торгівлі, роздрібної торгівлі пальним, зберігання пального;
2) не пізніше 10 робочих днів з дня одержання від заявника заяви про отримання ліцензії на право виробництва алкогольних напоїв (для малих виробництв дистилятів, малих виробництв виноробної продукції, малих виробництв пива), на право оптової або роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, на право оптової торгівлі пальним за відсутності місць оптової торгівлі пальним, на право зберігання пального виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки.
У статті 45 Закону № 481/95-ВР наведено підстави, за яких орган ліцензування приймає рішення про відмову у наданні ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності.
Так, згідно з пунктом 5 ч.1 ст. 45 Закону № 481/95-ВР підставою відмови у наданні ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності є неподання або подання не в повному обсязі разом із заявою про отримання ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності копій документів, визначених цим Законом;
Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону № 481/95-ВР рішення про відмову у наданні ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, прийняте територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, може бути оскаржено в адміністративному порядку, передбаченому Податковим кодексом України, або в судовому порядку.
Зі змісту наведених правових норм вбачається, що для здійснення господарської діяльності, зокрема, з роздрібної торгівлі пальним, суб`єкт господарювання має отримати ліцензію на здійснення такої діяльності. Вичерпний перелік документів, що подається разом із заявою про отримання ліцензії, визначений статтею 43 Закону України Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального.
Як встановлено судом, рішення про відмову ТОВ «Нефть-Трейд» у видачі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №128/15-32-09-04-03 від 17.02.2026 року прийнято на підставі п. 5 ч.1 ст. 45 Закону № 481/95-ВР у зв`язку з ненаданням позивачем до органу ліцензування, яким є ГУ ДПС В Одеській області, разом із заявою:
сертифіката про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта нерухомого майна, що підтверджує прийняття закінченого будівництвом об`єкта нерухомого майна в експлуатацію, щодо всіх об`єктів нерухомого майна, розташованих у місці виробництва пального, оптової торгівлі пальним за наявності місць оптової торгівлі пальним, роздрібної торгівлі пальним, зберігання пального, необхідних для здійснення такої діяльності;
технічного паспорта та/або інвентаризаційної справи, та/або довідки про технічні характеристики об`єкта нерухомого майна, що підтверджують функціональне призначення об`єкта нерухомого майна, що видані бюро технічної інвентаризації або фізичною особою - підприємцем, або юридичною особою, у складі якої працюють один або більше виконавців окремих видів робіт (послуг), пов`язаних із створенням об`єктів архітектури, що пройшли професійну атестацію та отримали кваліфікаційний сертифікат на право виконання робіт з технічної інвентаризації об`єктів нерухомого майна відповідно до Закону України "Про архітектурну діяльність".
Вважаючи протиправною відмову у видачі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, позивач стверджує, що АЗС, розміщена на ділянці за адресою: Одеська область, Березівський район, м. Березівка, вул. Пристанційна, будинок 17a, на яку позивач має намір отримати ліцензію, є тимчасовими, розбірними об`єктами, не мають ознак капітальності та можуть бути перенесені без втрати ними своєї вартості за умови переміщення її на аналогічно підготовлене покриття, що позбавляє необхідності в отриманні акту вводу в експлуатацію об`єкта, акту готовності об`єкта до експлуатації або сертифікату про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта, та будь-яких інших документів, які притаманні об`єктам нерухомого майна, у тому числі: технічного паспорту, інвентаризаційна справа, тощо. Тобто АЗС за адресою: Одеська область, Березівський район, м. Березівка, вул. Пристанційна, будинок 17a, не є об`єктом нерухомого майна.
Відповідач же стверджує, що позивач не звільнений від обов`язку надання таких документів.
Надаючи оцінку наведеним аргументам сторін, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону № 3817-ІХ:
ліцензія право суб`єкта господарювання на провадження відповідного виду (кількох видів) господарської діяльності (п. 40);
місце роздрібної торгівлі пальним об`єкт нерухомого майна або єдиний (цілісний) майновий комплекс, на території якого розташоване технологічне обладнання, призначене для приймання, зберігання та роздрібної торгівлі пальним, який належить суб`єкту господарювання на праві власності або користування; нафтоналивний несамохідний морський/річковий бункерувальник (далі - бункерувальник); спеціалізований транспортний засіб для перевезення балонів із скрапленим вуглеводневим газом, з якого здійснюється роздрібна торгівля скрапленим вуглеводневим газом у балонах для побутових потреб населення та інших споживачів. Місце роздрібної торгівлі пальним вважається місцем зберігання пального, якщо зберігання пального здійснюється за таким місцем роздрібної торгівлі пальним (п. 52);
надання ліцензії надання суб`єкту господарювання права на провадження певного виду (кількох видів) господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, шляхом прийняття органом ліцензування рішення про надання ліцензії на прав провадження певного виду (кількох видів) господарської діяльності та внесення органом ліцензування відомостей про надану ліцензію до Єдиного реєстру ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, або Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального, а в передбачених цим Законом випадках - також шляхом набуття такого права автоматично (п. 53);
роздрібна торгівля пальним діяльність із придбання або отримання та подальшої реалізації або відпуску пального із зміною або без зміни його фізикохімічних характеристик з місць роздрібної торгівлі пальним через паливо роздавальні колонки, газороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки, а також реалізація скрапленого вуглеводневого газу в балонах для побутових потреб населення та інших споживачів, а також заправлення з бункерувальника у водному просторі морських та річкових суден (п.77).
Із аналізу цих визначень слідує, що об`єктом ліцензування при здійсненні роздрібної торгівлі пальним може бути не тільки споруда, тобто об`єкт нерухомого майна або об`єкт завершеного будівництва, але й обладнання, що використовуються для роздрібної торгівлі на праві власності або користування, а також ємності, що використовуються для роздрібної торгівлі на праві власності або користування. Крім того, з наведеного вбачається, що місцем роздрібної торгівлі може бути не тільки об`єкт нерухомого майна, а і майновий комплекс, на території якого розташоване технологічне обладнання, призначене для приймання, зберігання та роздрібної торгівлі пальним, який належить суб`єкту господарювання на праві власності або користування.
Відповідно до пункту 3 Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1442 від 20 грудня 1997 року (далі - Правила) роздрібна торгівля нафтопродуктами здійснюється за наявності у суб`єкта господарювання відповідних документів дозвільного характеру та ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним.
Торгівля нафтопродуктами, призначеними для відпуску споживачам, здійснюється через мережу автозаправних станцій, автогазозаправних станцій та автогазозаправних пунктів.
Термін "автозаправна станція" вживається у значенні, наведеному в ДБН Б.2.2-12:2019 "Планування і забудова територій";
Відповідно до п. 3.2. ДБН Б.2.2.-12:2019 Планування і забудова територій, автозаправна станція (АЗС) - це комплекс будинків, споруд, технологічного обладнання, призначений для приймання, зберігання моторного палива та заправлення ним автотранспорту (мототранспорту).
При тому, у ДБН (п. 10.8.14) наявна таблиця 10.9 під назвою Класифікація АЗС за їх категорією, де визначено 4 типи АЗС за їх технологічним рішенням, а саме залежно від розміщення резервуара відносно ПРК, це традиційна АЗС ; блочна АЗС ; модульна АЗС , контейнерна АЗС .
Модульна автозаправна станція автозаправна станція з наземним розташуванням резервуарів для зберігання палива, технологічне обладнання якої призначене для заправлення автотранспорту тільки рідким моторним паливом (бензином, дизельним паливом); характеризується розосередженим розташуванням ПРК та резервуара зберігання палива (п. 3.38 ДБН Б.2.2-12:2019 Планування та забудова територій).
Згідно з Договором оренди землі № 2 від 01.10.2022 р. у користуванні ТОВ НЕФТЬ-ТРЕЙД перебуває земельна ділянка за кадастровим номером 5121210100:02:006:0008 загальною площею 300 кв.м., яка розташована за адресою: 673000, вул. Пристанційна, 17a, м. Березівка, Березівського району, Одеської області.
На вказаній території за адресою: Одеська область, Березівський район, м. Березівка, вул. Пристанційна, буд. 17а, розміщуються модулі, що входять до складу АЗС (далі по тексту - АЗС), а саме: операторська; модуль № 1 заправки бензином; модуль № 2 заправки бензином; модуль № 3 заправки дизельним паливом.
Судом встановлено, що ТОВ «НЕФТЬ-ТРЕЙД» звернулося за проведенням експертного дослідження модульної АЗС з питанням «Чи являються об`єкти, що входять до складу АЗС за адресою 67300, м. Березівка. Березівський р-н, Одеська обл., вул. Пристанційна 17а, а саме: операторська модуль №1 заправки бензином, модуль №2 заправки бензином, модуль №3 заправки дизельним паливом - капітальними або тимчасовими спорудами, та чи можливе перенесення перелічених об`єктів, без втрати ними своєї вартості?».
Відповідно до висновку Судового експерта Рапача К.В. №85/25 від 23.01.2026 року за результатом проведення будівельно-технічного дослідження об`єктів модульних автозаправних станцій об`єкти, що входять до складу АЗС за адресою м. Березівка, Березівський р-н, Одеська обл., вул. Пристанційна 17а, а саме: операторська, модуль №1 заправки бензином, модуль №2 заправки бензином, модуль №3 заправки дизельним паливом є Тимчасовими, розбірними, не мають ознак капітальності та можуть бути перенесені без втрати ними своєї вартості за умови переміщення її на аналогічно підготовлене покриття.
Так у Висновку №85/25 від 23.01.2026 року встановлено, що Модуль № l, 2 заправки бензином, являє собою комплексну споруду, що складається з ємності для зберігання палива, встановленій в модульній будівлі та заправної колонки, які з`єднані між собою трубопроводом. Споруда з ємністю для зберігання бензину, розташована на території об`єкта за адресою: м. Березівка, Березівський р-н, Одеська обл, вул. Пристанційна 17а. Ємність для зберігання бензину це резервуар заводського виготовлення, відповідність його технічних характеристик нормативним вимогам засвідчено, наданим на дослідження, технічним паспортом резервуара. Під`єднання трубопроводу до ємності та заправної колонки виконане фланцевим та муфтовим розбірним з`єднаннями.
Модуль № 3 заправки дизельним паливом, являє собою комплексну споруду, що складається з ємності для зберігання палива, встановленій в каркасній споруді, та заправної колонки, які з`єднані між собою трубопроводом. Споруда з ємністю для зберігання палива, розташована розташована на території об`єкта за адресою м. Березівка. Березівський р-н. Одеська обл., вул. Пристанційна 17а. Каркас споруди, під ємність для зберігання дизельного палива, виконаний з металевого прокату. Споруда не має фундаменту та встановлена безпосередньо на вирівняну грунтову основу. Ємність для палива встановлена на металевий каркас споруди. Ємність для зберігання дизельного палива це резервуар заводського виготовлення, відповідність його технічних характеристик нормативним вимогам засвідчено, наданим на дослідження, паспортом резервуару. Під`єднання трубопроводу до ємності та заправної колонки виконане фланцевим та муфтовим розбірним з`єднаннями.
Приміщення операторської розміщені в модульній будівлі. Споруда не має фундаменту. Огороджувальні конструкції виконані з сендвіч-панель, стеля має термоізоляцію 150 мм, ізоляція підлоги 100 мм. Підлога виконана з алюмінієвого профілю. Перегородки влаштовані з ОСБ плит по дерев`яному каркасу. Покрівля виконана з профільованих листів по дерев`яному каркасу. Двері зовнішні металеві, внутрішні дерев`яні. Вікна металопластикові.
У висновку Судового експерта Рапача К.В. №85/25 від 23.01.2026 року наведені законодавчі норми у галузі будівництва, відповідно до яких модульна автозаправна станція, яка є заводським виробом і відповідно до технічних умов та технічною документацією, що погоджена і затверджена в установленому порядку - не відноситься до об`єктів будівництва у розумінні містобудівного законодавства, а є лише заводським виробом, у зв`язку з чим не потребує дозволу чи погодження від Державної архітектурно-будівельної інспекції України.
З наведеного слідує, що об`єкт АЗС, що належить Позивачу за адресою: Одеська область, Березівський район, м. Березівка, вул. Пристанційна, буд. 17а, не є об`єктом нерухомості.
Суд зазначає, що з наданих документів відповідач мав достатньо інформації, щоб переконатись, що модульна автозаправна станція не є об`єктом нерухомості, оскільки нерухомим майном (нерухомістю) є земельна ділянка без покращення або земельна ділянка з покращенням, які з нею нерозривно пов`язані, будівлі, споруди, їх частини, а також інше майно, що згідно з законодавством належить до нерухомого майна. Модульна автозаправна станція є рухомим майном, тобто матеріальним об`єктом, який може бути переміщеним без заподіяння йому шкоди, а тому до заяв про видачу ліцензії правомірно надані документи, що засвідчують право користування земельною ділянкою, а також документи, що підтверджують право користування цими речами у позивача.
Як слідує зі статті 43 Закону № 481/95-ВР до заяви про отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним необхідно додати сертифікат про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта нерухомого майна та технічний паспорт та/або інвентаризаційна справа, та/або довідка про технічні характеристики об`єкта нерухомого майна лише у разі якщо такий об`єкт є об`єктом нерухомого майна, введений в експлуатацію у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до правового висновку Верховного Суду, викладеного у постанові від 9 серпня 2022 року у справі №580/2513/21, для отримання ліцензії на роздрібну торгівлю пальним суб`єкт господарювання зобов`язаний подати до ліцензійного органу акт вводу в експлуатацію об`єкта, акт готовності об`єкта до експлуатації або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта щодо виконаного цілісним заводським виробом стаціонарного АЗС, проте такий обов`язок не виникає, якщо АЗС розміщено як цілісний заводський виріб і для його установлення не передбачено будь-яких будівельних робіт, зокрема, улаштування фундаменту.
Аналогічний правовий висновок також зроблено Верховним Судом у постанові від 23.08.2023 року у справі № 640/27953/21, правовідносини в якій є подібними до правовідносин між сторонами у даній справі.
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 19 лютого 2026 року у справі № 320/10079/24 навів наступні висновки:
«оскільки при улаштуванні АЗС не здійснювалося будь-яких будівельних робіт, обладнання розміщено на бетонному майданчику, без улаштування фундаменту, а інша споруда (кабіна оператора), являє собою тимчасову споруду, розміщену без фундаменту, то розміщення таких АЗС не потребує документів, що дають право на їх будівництво, тому вони не підлягають прийняттю в експлуатацію в розумінні Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Аналогічний правовий висновок зроблено Верховним Судом у постанові від 16.10.2025 року у справі № 600/1745/24-а, правовідносини в якій є подібними до правовідносин між сторонами у даній справі.
Колегія суддів КАС Верховного Суду у постанові від 28 липня 2025 року по справі №120/12029/23 дійшла висновку про те, що враховуючи характеристики модулів паливозаправних, а саме, що вони виготовлені у заводських умовах відповідно до вимог технічних умов і технічної документації, погодженої і затвердженої у встановленому законом порядку, встановлюється з наземним розташуванням єдиним виробом, без проведення будівельних робіт, свідчить про відсутність обов`язку забезпечити прийняття в експлуатацію зазначеного об`єкта.
Верховний Суд у постановах від 09.08.2022 у справі № 580/2513/21, від 28.01.2025 у справі № 140/1784/22, від 24.09.2025 у справі № 380/24322/24, від 16.10.2025 у справі № 600/1745/24-а зазначив, що для отримання ліцензії на роздрібну торгівлю пальним суб`єкт господарювання зобов`язаний подати до ліцензійного органу акт вводу в експлуатацію об`єкта, акт готовності об`єкта до експлуатації або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта щодо виконаної цілісним заводським виробом стаціонарної автозаправної станції, проте такий обов`язок не виникає, якщо автозаправну станцію розміщено на бетонному майданчику як цілісний заводський виріб і для його установлення не передбачено будь-яких будівельних робіт, зокрема, улаштування фундаменту.
Наведені вище правові висновки Верховного Суду підлягають застосуванню до спірних правовідносин згідно приписів ч.5 ст.242 КАС України.
Враховуючи наведене вище, розміщення паливно-заправних пунктів, установка та монтаж (зборка) яких проводилась без здійснення будівельних робіт і без улаштування фундаменту, не потребують документів, що дають право на їх виконання, а після закінчення робіт по їх установці та монтажу (зборці) не підлягають прийняттю в експлуатацію в розумінні Закону України Про регулювання містобудівної діяльності.
Проаналізувавши обставини справи та вищенаведені норми законодавства, суд дійшов висновку, що рішення ГУ ДПС в Одеській області № 128/15-32-09-04-03 від 17 лютого 2026 року, яким позивачу відмовлено у видачі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним за адресою: Одеська область, Березівський район, м. Березівка, вул. Пристанційна, будинок 17a, є протиправним та підлягає скасуванню.
Інші аргументи та доводи сторін висновків суду по суті спірних правовідносин не спростовують.
Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
В пункті 42 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Бендерський проти України» від 15 листопада 2007 року, заява № 22750/02, зазначено, що відповідно до практики, яка відображає принцип належного здійснення правосуддя, судові рішення мають у достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються. Межі такого обов`язку можуть різнитися залежно від природи рішення та мають оцінюватися в світлі обставин кожної справи.
Згідно статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
Згідно зі ст. 249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що адміністративний позов слід задовольнити.
Відповідно до положень ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав Відповідачем у справі, або якщо Відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
У зв`язку з задоволенням даного адміністративного позову, відповідно до положень ч.1 ст. 139 КАС України, суд дійшов висновку про стягнення з відповідача на користь позивача судових витрат зі сплати судового збору в розмірі 2662,00 грн., де 2662,00 грн ставка судового збору за звернення до суду з даним позовом.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 9, 72, 77, 90, 139, 205, 229, 242-246, 255, 293, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «НЕФТЬ ТРЕЙД» (вул. Чорноморського Козацтва, буд. 72, кв. 3, м. Одеса, 65003, код ЄДРПОУ 44205297) до Головного управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 44069166), про визнання протиправними та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати Рішення Головного управління ДПС в Одеській області № 128/15-32-09-04-03 від 17 лютого 2026 року про відмову товариству з обмеженою відповідальністю «НЕФТЬ ТРЕЙД» у видачі ліцензії на право роздрібної торгівля пальним;
Зобов`язати Головне управління ДПС в Одеській області видати товариству з обмеженою відповідальністю «НЕФТЬ ТРЕЙД» ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним за адресою: Одеська область, Березівський район, м. Березівка, вул. Пристанційна, буд. 17а.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ ВП 44069166) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «НЕФТЬ ТРЕЙД» (вул. Чорноморського Козацтва, буд. 72, кв. 3, м. Одеса, 65003, код ЄДРПОУ 44205297) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2662,00 (дві тисячі шістсот шістдесят дві) грн.
Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Рішення може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст. ст. 293, 295 КАС України.
Суддя А.А. Радчук