Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 січня 2011 р. справа № 2а-28965/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Череповського Є.В.
при секретаріПригода О.В.
за участю:
представника позивача Веремєва Т.В.
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Донецьку адміністративну справу за позовом Амвросіївського районного центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_2 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю у розмірі 4 361,36 гривень,
В С Т А Н О В И В:
Амвросіївський районний центр зайнятості робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю у розмірі 4 361,36 гривень.
В обґрунтування позову зазначив, що 31.05.2010 року відповідач зареєструвався в Амвросіївському міському центрі зайнятості. 07.06.2010 року відповідачу було надано статус безробітного та призначено виплату допомоги по безробіттю тривалістю 360 календарних днів.
02.11.2010 року відповідач був знятий з обліку у звязку з виявленням факту неподання недостовірних даних, що мали місце під час одержання допомоги по безробіттю.
За період з 07.06.2010 року по 12.10.2010 року відповідач отримав допомогу по безробіттю в сумі 4 361,36 гривень.
Добровільно сплатити суму незаконно отриманої допомоги по безробіттю ОСОБА_2 відмовився.
На підставі викладеного позивач просив стягнути з відповідача незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 4 361,36 гривень.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити їх в повному обсязі.
Відповідач у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог в повному обсязі. Надав до суду письмові заперечення, в яких вказав, що не отримував і не отримує ніякої винагороди (грошової, натуральної чи будь-якої іншої), жодного джерела доходів, крім виплат по безробіттю, з 07.06.2010 року і по теперішній час, він не мав і не має, під категорію зайнятого населення він не підпадає. Отже, він є безробітним і потребує грошової державної підтримки на своє існування.
Заслухавши пояснення та представника позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Так, судом встановлено, що відповідач з особистою заявою від 31.05.2010 року звернувся до Амвросіївського районного центру зайнятості з метою працевлаштування. Наказом Амвросіївського районного центру зайнятості від 07.06.2010 року № НТ 100607 відповідачу надано статус безробітного та призначена допомога.
Під час реєстрації в центрі зайнятості ОСОБА_2 був ознайомлений з памяткою безробітного, а також відвідав інформаційний семінар, на якому був ознайомлений з правами та обовязками безробітного, зокрема про те, що повинен повідомити спеціаліста центру зайнятості про будь-які зміни своїх даних і своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати забезпечення та надання соціальних послуг.
18.10.2010 року Амвросіївським РЦЗ отримано газету «Луч-інформ» від 16.10.2010 року, в якій статтю «Спортзал отремонтировали общини усилиями» підписано директором клубу боксу «Ринг» ОСОБА_2
02.11.2010 року Амвросіївським РЦЗ на підставі п. 5 ст. 12 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття» та Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 року № 60/62, було проведено розслідування страхового випадку та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення ОСОБА_2, та складено акт № 217 від 02.11.2010 року.
Розслідуванням встановлено, що ОСОБА_2 дійсно працює виконавчим директором клубу боксу «Ринг» з дня заснування і по теперішній час. Трудова книжка належним чином оформлена не була (записи про прийом та звільнення відсутні).
Як вбачається з п. 4 п.п. 4.9 Статуту клубу боксу «Ринг», виконавчий директор здійснює оперативне керівництво клубом, має право першого підпису на фінансово-господарських документах.
Отже, ОСОБА_2, при зверненні до центру зайнятості не повідомив спеціаліста центру зайнятості про обставини, що впливають на умови надання йому соціальних послуг, а саме про факт роботи, чим порушив вимоги п. 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття».
Наказом Амвросіївського районного центру зайнятості від 02.11.2010 року № НТ 101102 припинено виплату відповідачу допомоги по безробіттю. Наказом Амвросіївського районного центру зайнятості від 02.11.2010 року відповідач був знятий з обліку.
За період знаходження на обліку в центрі зайнятості в якості безробітного за період з 07.06.2010 року по 12.10.2010 року відповідачу була нарахована та сплачена допомога по безробіттю в сумі 4 361,36 гривень.
Листом Амвросіївського РЦЗ від 03.11.2010 року № 06-11/3845 ОСОБА_2 було повідомлено про необхідність повернення протягом 15-ти календарних днів з дня отримання коштів у сумі 4361,36 гривень.
Відповідач відмовився добровільно сплатити суму незаконно отриманої допомоги по безробіттю.
У відповідності до статті 14 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування страхові фонди є органами, які здійснюють керівництво та управління окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, провадять роботу по збору акумуляції страхових внесків, контролюють використання коштів, забезпечують фінансування виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та здійснюють інші функції, згідно з затвердженими статутами.
Управління страховими Фондами здійснюються Правлінням фонду. Виконавча дирекція страхового Фонду є виконавчим органом правління Фонду, який забезпечує виконання рішень правління. Робочими органами виконавчої дирекції є її відділення.
Отже, у відповідних правовідносинах виконавчі дирекції Фонду соціального страхування, їх робочі органи виступають як суб'єкти владних повноважень у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Амвросіївський районний центр зайнятості у відповідності до ст. 12 3акону України N1533 від 02.03.2000р. "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" є робочим органом виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, на якого п. 2 ст. 12 вищезгаданого Закону та Положенням покладені всі повноважні функції і центр зайнятості у даному випадку виступає як суб'єкт владних повноважень у відповідності до норм діючого законодавства.
Згідно ст.1 Закону України «Про зайнятість населення» №803-ХІІ від 01.03.1991р., зайнятість це діяльність громадян, повязана із задоволенням особистих та суспільних потреб і така, що приносить доход у грошовій або іншій формі. Громадяни України вільно обирають види діяльності, які не заборонені законодавством, у тому числі і не повязані з виконанням оплачуваної роботи. До зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців.
Відповідно до ст.2 зазначеного Закону, безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Абзацем 2 п. 2 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу і безробітних, затвердженого постановою КМУ від 14.02.2007р. №219 із змінами, затвердженими постановою КМ України від 16.07.2008р. №640 передбачено, що зайняті громадяни, які бажають змінити професію або місце роботи, влаштуватися на роботу за сумісництвом чи у вільний від навчання час і звернулися до державної служби зайнятості, підлягають обліку. Під час прийому таких громадян працівник центру зайнятості проводить консультацію, про що робить відповідний запис у картці.
Відповідно до п.п. 2, 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» № 1533-111 від 02.03.2000р., застраховані особи, зареєстровані у встановленому порядку як безробітні, зобовязані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обовязків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Враховуючи викладене, відповідач не мав права на отримання статусу безробітного та на виплату йому допомоги по безробіттю у вищевказаний період, а тому суд вважає необхідним стягнути з відповідача незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 4 361,36 гривень.
Відповідно до ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалено на користь сторони субєкта владних повноважень, судовий збір з відповідача, який не є субєктом владних повноважень, не стягується.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8-11, 17-20, 69-72, 88, 158-163, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Амвросіївського районного центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_2 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю у розмірі 4 361,36 гривень, задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_2 (87300, Донецька область, м. Амвросіївка, АДРЕСА_1) на користь Амвросіївського районного центру зайнятості (87302, Донецька область, м. Амвросіївка, вул. матвієнко, 26) незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 4 361,36 гривень на р/р 37177001004273 в УДК м. Донецьк, МФО 834016, ЄДРПОУ 24819489.
Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті та проголошена у судовому засіданні 25 січня 2011 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Череповський Є.В.