Постанова № 13715265, 31.01.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.01.2011
Номер справи
2а/0570/562/2011
Номер документу
13715265
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 січня 2011 р. справа № 2а/0570/562/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 16.24

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Чучко В.М.

при секретаріРясненко А.В.

Донецькій окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чучко В.М. при секретарі Рясненко А.В., за участю представників: позивача Холмянського Д.Я. (довіреність від 18.01.2011 року № 814/10/10-013-4), відповідача не зявився, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Ясинуватської обєднаної державної податкової інспекції до Малого підприємства « Електра» про стягнення податкової заборгованості,

В С Т А Н О В И В:

Ясинуватська обєднана державна податкова інспекція Донецькій області (надалі Ясинуватська ОДПІ, позивач) звернулася до суду із позовом про стягнення податкової заборгованості з Малого підприємства « Електра» (далі МП «Електра», відповідач).

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач станом на 01.12.2010 року має податкову заборгованість у загальному розмірі 670,00 гривень (шістсот сімдесят грн. 70 коп.), яка склалася з нарахованих штрафних санкцій за несвоєчасне подання податкової звітності податку на прибуток та комунального податку на підставі актів про результати невиїзних документальних перевірок своєчасності подання податкової звітності та нарахованих штрафних санкцій, а тому заявник просить стягнути наведену суму у судовому порядку.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити позов у повному обсязі.

Відповідач до судового засідання не з'явився; про дату, час та місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином.

Відповідно до ст. 128 КАС України, суд визнав можливим розглянути справу за відсутності відповідача, та на підставі наявних в ній доказів.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Мале підприємство «Електра» є юридичною особою, зареєстроване виконавчим комітетом Ясинуватської міської ради 28.10.1992 року за № 420, ідентифікаційний код - 22022845. Підприємство перебуває на обліку як платник податків у Ясинуватської ОДПІ з 30.12.1992 року за № 81, що підтверджується Довідкою про взяття на облік платника податків за формою 4-ОПП від 31.01.2011 року №31.

Як вбачається з матеріалів справи, заборгованість склалась на підставі нарахованих штрафних санкцій за несвоєчасне подання відповідачем податкової звітності з податку на прибуток та комунального податку, про що складені Акти про результати невиїзних документальних перевірок своєчасності подання податкової звітності та нарахованих штрафних санкцій:

- за результатами акту від 09.06.2010 року № 247/15-013/22022545 відповідачу нараховані: штрафна (фінансова) санкція у розмірі 170,00 грн. за неподання (станом на 09.06.2010 року) податкової декларації з податку на прибуток за І квартал 2010 року та штрафна (фінансова) санкція у розмірі 170,00 грн. за неподання (станом на 09.06.2010 року) податкової декларації з комунального податку за І квартал 2010 року. На підставі наведеного акту перевірки Ясинуватською ОДПІ винесені: податкове повідомлення-рішення від 10.06.2010 року № 0001751500/0 на суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 170,00 гривень за платежем з податку на прибуток приватних підприємств (код платежу 3011021028) та податкове повідомлення-рішення від 10.06.2010 року № 0001761500/0 на суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 170,00 гривень за платежем з комунального податку (код платежу 5316010200).

- за результатами акту від 16.08.2010 року № 309/15-013/22022545 відповідачу нараховані: штрафна (фінансова) санкція у розмірі 170,00 грн. за неподання (станом на 16.08.2010 року) податкової декларації з податку на прибуток за І півріччя 2010 року та штрафна (фінансова) санкція у розмірі 170,00 грн. за неподання (станом на 16.08.2010 року) податкової декларації з комунального податку за 2 квартал 2010 року. На підставі наведеного акту перевірки Ясинуватською ОДПІ винесені: податкове повідомлення-рішення від 16.08.2010 року № 0002241500/0 на суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 170,00 гривень за платежем з комунального податку комунального податку (код платежу 5316010200) та податкове повідомлення-рішення від 16.08.2010 року № 0002251500/0 на суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 170,00 гривень за платежем з податку на прибуток приватних підприємств (код платежу 3011021028).

Відповідно з Розрахунку податкової заборгованості у МП «Електра» станом на 25.06.2010 року рахується переплата з податку на прибуток у розмірі 10,00 гривень.

Таким чином, загальна сума нарахованих позивачем штрафних санкцій за порушення податкового законодавства відповідачем становить всього 670,00 грн. (170,00 грн. + 170,00 грн. + 170,00 грн. + 170,00 грн. - 10,00 грн. /переплата/).

Ясинуватською ОДПІ на адресу МП «Електра» направлені податкові повідомлення-рішення (від 10.06.2010 року № 0001751500/0, від 10.06.2010 року № 0001761500/0, від 16.08.2010 року № 0002241500/0 та від 16.08.2010 року № 0002251500/0), які повернулися поштовим відділенням з відміткою «за зазначеною адресою відсутня така організація».

У звязку з несплатою узгодженої суми податкового зобовязання, Ясинуватською ОДПІ на адресу МП «Електра» рекомендованим листом направлені перша та друга податкові вимоги (від 30.06.2010 року № 1/54 та від 06.08.2010 року № 2/71, відповідно), які повернулися поштовим відділенням з відміткою «за зазначеною адресою відсутня така організація».

При цьому в матеріалах справи відсутні докази оскарження відповідачем наведених вище податкових повідомлень-рішень та податкових вимог у апеляційному або судовому порядку, таким чином наведені податкові зобовязання є узгодженими.

Приймаючи до уваги неможливістю вручення наведених вище рішень позивача відповідачу, першим складені акти: від 07.07.2010 року та від 17.09.2010 року до якого зазначені податкові вимоги розміщені на дошці податкових оголошень, що також підтверджене представником позивача у ході судового засідання.

З урахуванням наведеного, керуючись нормами п.п. 6.2.4 п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (чинний на момент виникнення спірних правовідносин, надалі за текстом судом використуватимуться відповідні нормативно-правові акти в редакції, станом на час виникнення спірних правовідносин), на підставі якої розміщені на дошці податкових оголошень рішення вважаються такими, що вручені платнику податків, суд вважає підтвердженим факт вручення відповідачу наведених вище рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

За статтею 4 Закону України «Про систему оподаткування» (чинний на момент виникнення податкового боргу, надалі за текстом судом використуватимуться відповідні нормативно-правові акти в редакції, станом на час виникнення спірних правовідносин) платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні й фізичні особи, на яких згідно із законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі). Частиною 3 статті 9 цього Закону встановлено, що обов'язок юридичної особи щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) припиняється зі сплатою податку, збору (обов'язкового платежу) або його скасуванням або списанням податкової заборгованості відповідно до Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

Згідно із частиною 1 статті 20 Закону України «Про систему оподаткування» контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється державними податковими органами в межах повноважень, визначених законами. Право податкових органів на звернення до суду з позовом про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами передбачене пунктом 11 статті 10 Закону України «Про державну податкову службу».

Таким чином, позивач Ясинуватська ОДПІ є субєктом владних повноважень, та здійснює в даних правовідносинах надані їй Законом України «Про державну податкову службу в Україні» повноваження.

Приписами статті 11 Закону України «Про систему оподаткування» встановлено, що відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) і додержання законів про оподаткування несуть платники податків і зборів (обов'язкових платежів) відповідно до законів України. Фінансові санкції за наслідками документальних перевірок та ревізій, які здійснюються органами державної податкової служби України та іншими уповноваженими державними органами, застосовуються у розмірах, передбачених законодавчими актами, чинними на день завершення таких перевірок або ревізій.

Підпунктом 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків в установлені строки, визначається сумою податкового боргу платника податків.

Податковий борг - це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання (пункт 1.3 статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»).

З огляду на наведене, оскільки податкове зобов'язання відповідача не було сплачене в установлені строки, таке зобов'язання є податковим боргом.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач має податковий борг за несвоєчасне подання податкової звітності в результаті чого позивачем нараховані штрафні (фінансові) санкції: за неподання податкових декларацій з податку на прибуток - в сумі 330,00 гривень та неподання податкових декларацій з комунального податку - в сумі 340,00 гривень, які виникли у зв'язку з несплатою узгодженого податкового зобов'язання.

Наведені розрахунки відповідають положенням законодавства, фактичним обставинам справи та відповідачем не спростовані.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно зі статтею 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Беручи до уваги те, що сума податкового боргу МП «Електра» у встановлені законодавством строки не сплачена, наявність вказаної заборгованості підтверджується розрахунками, наданими Ясинуватською ОДПІ та підтверджені матеріалами справи і поясненнями представника позивача, доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, суд дійшов висновку що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст. ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158 - 163 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позов Ясинуватської обєднаної державної податкової інспекції до Малого підприємства «Електра» про стягнення податкової заборгованості задовольнити повністю.

Стягнути з Малого підприємства «Електра» (ідентифікаційний код 22022545; 86000, Донецька область, м. Ясинувата, вул. Лермонтова, буд.20) на користь Державного бюджету штрафні (фінансові) санкції за неподання податкових декларацій з податку на прибуток - в сумі 330,00 гривень

Стягнути з Малого підприємства «Електра» (ідентифікаційний код 22022545; 86000, Донецька область, м. Ясинувата, вул. Лермонтова, буд.20) на користь Державного бюджету неподання податкових декларацій з комунального податку - в сумі 340,00 гривень.

Вступну та резолютивну частини постанови виготовлено у нарадчій кімнаті і проголошено в присутності представників сторін 31.01.2011 року. Повний текст постанови буде виготовлений 04.02.2011 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги.

В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, з подачею копій апеляційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Суддя Чучко В.М.