Постанова № 13715260, 31.01.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.01.2011
Номер справи
2а/0570/555/2011
Номер документу
13715260
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 січня 2011 р. справа № 2а/0570/555/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 16.50

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Чучко В.М.

при секретаріРясненко А.В.

Донецькій окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чучко В.М. при секретарі Рясненко А.В., за участю представників: позивача Холмянського Д.Я. (довіреність від 18.01.2011 року № 814/10/10-013-4), відповідача Музгіна В.І. (наказ на продовження повноважень на посаді директора від 22.05.2011 року № 44), розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Ясинуватської обєднаної державної податкової інспекції до Дочірнього підприємства Спеціалізованого будівельно-монтажного поїзду по водопостачанню № 12 Відкритого акціонерного товариства транспортного будівництва «Трест Південтранстехмонтаж» про стягнення податкової заборгованості,

В С Т А Н О В И В:

Ясинуватська обєднана державна податкова інспекція Донецькій області (надалі Ясинуватська ОДПІ, позивач) звернулася до суду із позовом про стягнення податкової заборгованості з Дочірнього підприємства Спеціалізованого будівельно-монтажного поїзду по водопостачанню № 12 Відкритого акціонерного товариства транспортного будівництва «Трест Південтранстехмонтаж» (далі ДП Спеціалізованого БМП по водпостачанню №12, відповідач).

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач станом на 21.12.2010 року має податкову заборгованість у загальному розмірі 7854,70 гривень (сім тисяч вісімсот пятдесят чотири грн.. 70 коп.), яка виникла у звязку з несплатою відповідачем податкового боргу з земельного податку у розмірі 4550,05 гривень (чотири тисячі пятсот пятдесят грн. 05 коп.) та податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів у розмірі 3304,65 гривень (три тисячі триста чотири грн.. 65 коп.). Приймаючи до уваги факт несплати ДП Спеціалізованого БМП по водпостачанню №12 суми заборгованості у порушення вимог Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», заявник просить стягнути наведену суму у судовому порядку.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити позов у повному обсязі..

Відповідачем позовні вимоги визнані повністю, у судовому засіданні директором ДП «Спеціалізованого БМП по водопостачанню № 12 Музгіним В.І. надана письмова заява про визнання податкового боргу в сумі 7854,70 грн.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Дочірнє підприємство Спеціалізованого будівельно-монтажного поїзду по водопостачанню № 12 Відкритого акціонерного товариства транспортного будівництва «Трест Південтранстехмонтаж» є юридичною особою, зареєстроване виконавчим комітетом Донецької міської ради 11 червня 2008 року, включено до ЄДРПОУ ідентифікаційний код 30544569. Відповідно до Повідомлення про включення платника податків до категорії платників окремих податків, ДП Спеціалізованого БМП по водпостачанню №12 знаходиться на обліку у Ясинуватської ОДПІ як платник окремих податків, що підтверджується Довідкою за формою 16-ОПП.

Як вбачається з матеріалів справи, заборгованість склалась на підставі поданих відповідачем декларацій та розрахунків.

Відповідно до розрахунку, наданих Ясинуватською ОДПІ, з 30.06.2010 року та станом на 21.12.2010 року відповідач має наступну заборгованість:

- по земельному податку складає на загальну суму 4550,05 грн.: по декларації № 1985 від 01.02.2010 р. 30.07.2010 р. нараховано 780,66 грн.; по декларації № 1985 від 01.02.2010 р. 30.08.2010 р. нараховано 780,66 грн.; по декларації № 1985 від 01.02.2010 р. 30.09.2010 р. нараховано 780,66 грн.; по декларації № 1985 від 01.02.2010 р. 30.10.2010 р. нараховано 780,66 грн.; по декларації № 1985 від 01.02.2010 р. 30.11.2010 р. нараховано 780,66 грн.

- по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів складає на загальну суму 3304,65 грн.: по декларації № 2674 від 22.02.2010 р. 14.07.2010 р. нараховано 1249,65 грн.; по декларації № 2674 від 22.02.2010 р. 14.10.2010 р. нараховано 2055,00 грн.

У звязку з несплатою узгодженої суми податкового зобовязання, Ясинуватською ОДПІ на адресу ДП Спеціалізованого БМП по водопостачанню №12 рекомендованим листом направлені перша та друга податкові вимоги (від 06.07.2010 року № 1/56 та від 19.08.2010 року № 2/73, відповідно), які отримані останнім.

З урахуванням наведеного, керуючись нормами п.п. 6.2.4 п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (чинний на момент виникнення спірних правовідносин, надалі за текстом судом використуватимуться відповідні нормативно-правові акти в редакції, станом на час виникнення спірних правовідносин), на підставі якої розміщені на дошці податкових оголошень рішення вважаються такими, що вручені платнику податків, суд вважає підтвердженим факт вручення відповідачу наведених вище рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

За статтею 4 Закону України «Про систему оподаткування» (чинний на момент виникнення податкового боргу, надалі за текстом судом використуватимуться відповідні нормативно-правові акти в редакції, станом на час виникнення спірних правовідносин) платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні й фізичні особи, на яких згідно із законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі). Частиною 3 статті 9 цього Закону встановлено, що обов'язок юридичної особи щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) припиняється зі сплатою податку, збору (обов'язкового платежу) або його скасуванням або списанням податкової заборгованості відповідно до Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

Згідно із частиною 1 статті 20 Закону України «Про систему оподаткування» контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється державними податковими органами в межах повноважень, визначених законами. Право податкових органів на звернення до суду з позовом про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами передбачене пунктом 11 статті 10 Закону України «Про державну податкову службу».

Таким чином, позивач Ясинуватська ОДПІ є субєктом владних повноважень, та здійснює в даних правовідносинах надані їй Законом України «Про державну податкову службу в Україні» повноваження.

У відповідності до ст. 2 Закону України «Про плату за землю» використання землі в Україні є платним; плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати; власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок.

Об'єктом плати за землю є земельна ділянка, яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, а суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, землекористувач, у тому числі орендар (ст. 5 цього ж Закону).

Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про плату за землю» податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Згідно з ч. 3 ст. 3 Закону України від 11.12.91 р. № 1963-XII «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується юридичними та фізичними особами за місцем реєстрації таких транспортних засобів та зараховується до місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України.

Відповідно до статті 5 цього Закону податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується юридичними особами щоквартально рівними частинами до 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом.

Приписами статті 6 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів обчислюється юридичними особами на підставі звітних даних про кількість транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів станом на 1 січня поточного року. Обчислення податку з власників наземних транспортних засобів провадиться виходячи з об'єму циліндрів або потужності двигуна кожного виду і марки транспортних засобів, а податку з власників водних транспортних засобів - виходячи з довжини транспортного засобу за ставками, зазначеними у статті 3 цього Закону.

Юридичні особи на основі бухгалтерського звіту (балансу) у строки, визначені законом для річного звітного періоду, подають відповідному органу державної податкової служби за місцем реєстрації транспортних засобів розрахунок суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на поточний рік за формою, затвердженою центральним податковим органом України.

Приписами статті 11 Закону України «Про систему оподаткування» встановлено, що відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) і додержання законів про оподаткування несуть платники податків і зборів (обов'язкових платежів) відповідно до законів України. Фінансові санкції за наслідками документальних перевірок та ревізій, які здійснюються органами державної податкової служби України та іншими уповноваженими державними органами, застосовуються у розмірах, передбачених законодавчими актами, чинними на день завершення таких перевірок або ревізій.

Підпунктом 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків в установлені строки, визначається сумою податкового боргу платника податків.

Податковий борг - це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання (пункт 1.3 статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»).

З огляду на наведене, оскільки податкове зобов'язання відповідача не було сплачене в установлені строки, таке зобов'язання є податковим боргом.

Наявність у відповідача вказаної заборгованості підтверджується податковими розрахунками земельного податку та розрахунком суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що самостійно надані ДП Спеціалізованого БМП по водпостачанню №12 до Ясинуватської ОДПІ, витягом з облікової картки платника ДП Спеціалізованого БМП по водпостачанню №12, розрахунком суми позову, наданим Ясинуватською ОДПІ.

Наведені розрахунки відповідають положенням законодавства, фактичним обставинам справи та відповідачем не спростовані.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно зі статтею 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Відповідно до приписів статті 136 Кодексу адміністративного судочинства України (КАСУ) відповідач може визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи. Судове рішення у звязку з визнанням адміністративного позову чи примиренням сторін ухвалюється за правилами, встановленими статтями 112, 113 цього Кодексу.

Частиною 3 статті 112 встановлено, що у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.

Беручи до уваги до уваги те, що суму земельного податку у розмірі 4550,05 гривень та податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів у розмірі 3304,65 гривень відповідач визнав в повному обсязі, про що надав суду письмову заяву, яка є в матеріалах справи, підстав для неприйняття такої заяви у суду відсутня, але, станом на день розгляду цього спору наведена вище сума боргу відповідачем не сплачена, суд дійшов висновку що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст. ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158 - 163 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позов Ясинуватської обєднаної державної податкової інспекції до Дочірнього підприємства Спеціалізованого будівельно-монтажного поїзду по водопостачанню № 12 Відкритого акціонерного товариства транспортного будівництва «Трест Південтранстехмонтаж» про стягнення податкової заборгованості задовольнити повністю.

Стягнути з Дочірнього підприємства Спеціалізованого будівельно-монтажного поїзду по водопостачанню № 12 Відкритого акціонерного товариства транспортного будівництва «Трест Південтранстехмонтаж» (ідентифікаційний код 30544569; 86000, Донецька область, м. Ясинувата, мікрорайон № 3, буд.13,14) на користь Державного бюджету заборгованість зі сплати земельного податку в сумі 4550,05 грн.

Стягнути з Дочірнього підприємства Спеціалізованого будівельно-монтажного поїзду по водопостачанню № 12 Відкритого акціонерного товариства транспортного будівництва «Трест Південтранстехмонтаж» (ідентифікаційний код 30544569; 86000, Донецька область, м. Ясинувата, мікрорайон № 3, буд.13,14) на користь Державного бюджету заборгованість зі сплати податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в сумі 3304,65 грн.

Вступну та резолютивну частини постанови виготовлено у нарадчій кімнаті і проголошено в присутності представників сторін 31.01.2011 року. Повний текст постанови буде виготовлений 04.02.2011 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги.

В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, з подачею копій апеляційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Суддя Чучко В.М.