Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 331/243/26
Провадження № 2/331/1456/2026
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 березня 2026 року м. Запоріжжя
Олександрівський районний суд м. Запоріжжя у складі:
головуючого - судді Світлицької В.М.,
за участю секретаря Солов`ян О.С.,
розглянувши в загальному позовному провадженні у відкритому судовому засіданні в приміщенні Олександрівського районного суду м. Запоріжжя цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , яка діє в своїх інтересах та в інтересах малолітньої ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Районної адміністрації Запорізької міської ради по Олександрівському району про визнання права на приватизацію та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивачі ОСОБА_1 , яка діє в своїх інтересах та в інтересах малолітньої ОСОБА_2 , ОСОБА_3 звернулися до Олександрівського районного суду м. Запоріжжя з позовом до Районної адміністрації Запорізької міської ради по Олександрівському району про визнання права на приватизацію та зобов`язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позову зазначено, що ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 з 21.03.2017 року по теперішній час зареєстровані та мають постійне місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 . Так, 18.02.2025 року виконавчим комітетом ЗМР ОСОБА_1 видано ордер № 9 серії «М» на житлове приміщення на сім`ю з 3 чоловік на прав на зайняття житлового приміщення площею 29,0 кв.м., яке складається з 2 кімнат у квартирі 49,37 кв.м. за адресою АДРЕСА_1 . Ордер виданий на підставі рішення виконавчого комітету ЗМР № 96/20 від 11.02.2025 року, склад сім`ї: ОСОБА_3 , ОСОБА_2 . Відповідно до листа Департаменту з управління житлово-комунальних господарством ЗМР № Л-0803 від 13.05.2025 р., відповідно до Реєстру (обліку) житлового фонду комунальної власності м. Запоріжжя квартира АДРЕСА_2 обліковується як не приватизована, перебуває у власності Запорізької міської територіальної громади. З ОСОБА_1 , як з наймачем, 09.06.2025 року КП «Запоріжремсервіс» ЗМР укладено договір найму житлового приміщення за № 615. По особовому рахунку № НОМЕР_1 за адресою: АДРЕСА_1 : відповідальний власник (квартиронаймач) ОСОБА_1 , кількість зареєстрованих осіб 3. Іншого житла у власності ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , не мають. У липні 2025 року ОСОБА_1 звернулася до районної адміністрації ЗМР по Олександрівського району з заявою про приватизацію нею, ОСОБА_1 та членами її сім`ї: чоловіком ОСОБА_3 та малолітньою донькою ОСОБА_2 квартири за адресою: АДРЕСА_1 . Листом РА ЗМР по Олександрівському району від 25.07.2025 р. за № Л-397-О-626 за результатом розгляду заяви ОСОБА_1 , повідомлено, що не надані наступні документи: довідки про реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 в періоди з 01.01.1993 по 25.11.2008, з 15.06.2011 по 21.03.2023; ОСОБА_3 в період з 01.01.1993 по 21.03.2023; ОСОБА_2 в період з 24.10.2017 по 21.03.2023; а також документ, що підтверджує невикористання житлового чека для приватизації державного житлового фонду: ОСОБА_1 в періоди з 01.01.1993 по 25.11.2008, з 15.06.2011 по 21.03.2023; ОСОБА_3 в період з 01.01.1993 по 21.03.2023; ОСОБА_2 в період з 24.10.2017 по 21.03.2023. Отже, фактично позивачам було відмовлено у задоволенні заяви про приватизацію квартири та повернуто подані документи, посилаючись на надання неповного пакету документів. Відсутність довідок про реєстрацію позивачів в певні періоди часу, а також відсутність документів, що підтверджує невикористання позивачами житлових чеків для приватизації державного житлового фонду в ці самі періоди, позбавляє позивачів реалізувати своє право на приватизацію вищезазначеної квартири, через що права позивачів на приватизацію житла порушені і вони підлягають судовому захисту. Посилаючись на зазначені обставини, просили суд визнати за ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 право на приватизацію квартири АДРЕСА_2 та зобов`язати Районну адміністрацію ЗМР по Олександрівському району здійснити приватизацію за відсутності довідок про реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 в періоди з 01.01.1993 по 25.11.2008, з 15.06.2011 по 21.03.2023 року, ОСОБА_2 в період з 24.10.2017 по 21.03.2023 року, ОСОБА_3 в період з 01.01.1993 по 21.03.2023 року, та за відсутності документів, що підтверджують невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду ОСОБА_1 в періоди з 01.01.1993 по 25.11.2008, з 15.06.2011 по 21.03.2023 року, ОСОБА_2 в період з 24.10.2017 по 21.03.2023 року, ОСОБА_3 в період з 01.01.1993 по 21.03.2023 року.
Ухвалою Олександрівського районного суду м. Запоріжжя від 19.01.2026 року відкрито провадження у справі, ухвалено розгляд справи проводити в загальному позовному провадженні та призначено підготовче судове засідання.
17.02.2026 року представником відповідача подано відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що за результатами розгляду органом приватизації - районною адміністрацією ЗМР по Олександрівському району звернення ОСОБА_1 з питання приватизації нею та членами її сім`ї квартири за адресою: АДРЕСА_1 , встановлено, що у наданих до заяви документах відсутні документи, визначені Положенням від 16.12.2009 № 396, а саме: довідка про реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 в періоди з 01.01.1993 по 25.11.2008, з 15.06.2011 по 21.03.2023 року, ОСОБА_3 в період з 01.01.1993 по 21.03.2023 року, ОСОБА_2 в період з 24.10.2017 по 21.03.2023 року; документ, що підтверджує невикористання житлового чека для приватизації державного житлового фонду ОСОБА_1 в періоди з 01.01.1993 по 25.11.2008, з 15.06.2011 по 21.03.2023 року, ОСОБА_3 в період з 01.01.1993 по 21.03.2023 року, ОСОБА_2 в період з 24.10.2017 по 21.03.2023 року. Районна адміністрація, як орган приватизації, не мала законних підстав розглянути позитивно заяву ОСОБА_1 , у зв`язку з відсутністю саме у заявниці документів, визначених Положенням від 16.12.2009 № 396 та передати (оформити) майно, що є власністю територіальної громади м. Запоріжжя, та за передачу (оформлення) якого РА ЗМР, як орган приватизації несе відповідальність. Враховуючи конкретні обставини, при яких виник даний спір, районна адміністрація зауважує, що дана ситуація виникла не з вини органу приватизації, а у зв`язку з ненаданням безпосередньо позивачами відповідних документів для здійснення приватизації житлового приміщення.
Ухвалою Олександрівського районного суду м. Запоріжжя від 18.02.2025 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Позивачі в судове засідання не з`явилися, надали суду заяву розгляд справи без їх участі, позовні вимоги підтримують в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні просила ухвалити рішення на розсуд суду на підставі доказів, наявних в матеріалах справи.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши думку представника відповідача, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
У відповідності до вимог ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно ст. 81, 83 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Сторони та інші учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду.
На підставі ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Судом встановлено, що 18.06.2016 року між ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , було зареєстровано шлюб, що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_2 від 18.06.2016 року. Прізвище дружини змінено на ОСОБА_5 .
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 від 26.10.2017 року, батьками ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є ОСОБА_3 та ОСОБА_1 .
18.02.2025 року ОСОБА_1 , 1989 р.н., було видано ордер № 9 на житлове приміщення серії «М», відповідно до якого на сім`ю з 3 чоловік надано право на заняття житлового приміщення, яке складається з 2 кімнат у квартирі за адресою: АДРЕСА_1 (площею 29,0/49,37 кв.м.). Склад сім`ї чоловік ОСОБА_3 , 1988 р.н., дочка ОСОБА_2 , 2017 р.н. Ордер виданий на підставі рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради № 96/20 від 1102.2025 року.
Відповідно до Витягу з реєстру територіальної громади № 2025/018450866 від 09.12.2025 року, за відомостями Державної міграційної служби на підставі відомостей, отриманих від Запорізької територіальної громади, місце проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 з 21.03.2023 року.
Згідно із Витягом з реєстру територіальної громади № 2025/018450796 від 09.12.2025 року, за відомостями Державної міграційної служби на підставі відомостей, отриманих від Запорізької територіальної громади, місце проживання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 з 21.03.2023 року.
Відповідно до Витягу з реєстру територіальної громади № 2025/018450883 від 09.12.2025 року, за відомостями Державної міграційної служби на підставі відомостей, отриманих від Запорізької територіальної громади, місце проживання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 з 21.03.2023 року.
15.04.2025 року на замовлення Територіальної громада м. Запоріжжя в особі Запорізької міської ради виготовлено технічний паспорт на квартиру за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер у Реєстрі будівельної діяльності: ТІ01:2618-1852-0063-3717.
Згідно відповіді Департаменту з управління житлово-комунальним господарством Запорізької міської ради № Л-0803 від 13.05.2025 р., на звернення ОСОБА_6 повідомлено, що відповідно до Реєстру (обліку) житлового фонду комунальної власності м. Запоріжжя квартира АДРЕСА_2 обліковується як не приватизована, перебуває у власності Запорізької міської територіальної громади.
09.06.2025 р. між КП «Запоріжремсервіс» ЗМР та ОСОБА_1 було укладено договір найму № 615 житлового приміщення, відповідно до умов якого наймодавець на підставі ордеру на житлове приміщення № 9 «М» від 18.02.2025 р., що дає право на поселення, передає у безстрокове користування житлове приміщення, розташоване за адресою: АДРЕСА_1 наймачу ОСОБА_1 та членам її родини ОСОБА_3 , ОСОБА_2 . Житлове приміщення, розташоване за адресою: АДРЕСА_1 складається з 2 кімнат житловою/загальною площею 29,0/49,37 кв.м.
Відповідно до інформаційної довідки ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» від 02.07.2025 року № 960946, квартира за адресою: АДРЕСА_1 неприватизована, належить до комунальної власності територіальної громади м. Запоріжжя, кількість зареєстрованих осіб 3 (три), відповідальний власник (квартиронаймач) ОСОБА_1 .
Згідно із листом районної адміністрації Запорізької міської ради по Олександрівському району від 25.07.2025 року № Т-397-О-626, за результатом розгляду заяви ОСОБА_1 з питання приватизації квартири за адресою: АДРЕСА_1 , було відмовлено в її задоволенні, посилаючись на надання неповного пакету документів, передбаченого Положенням про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян, затвердженого наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 16.12.2009 року № 396, а саме: довідки про реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 в періоди з 01.01.1993 по 25.11.2008, з 15.06.2011 по 21.03.2023 року, ОСОБА_3 в період з 01.01.1993 по 21.03.2023 року, ОСОБА_2 в період з 24.10.2017 по 21.03.2023 року; документа, що підтверджує невикористання житлового чека для приватизації державного житлового фонду ОСОБА_1 в періоди з 01.01.1993 по 25.11.2008, з 15.06.2011 по 21.03.2023 року, ОСОБА_3 в період з 01.01.1993 по 21.03.2023 року, ОСОБА_2 в період з 24.10.2017 по 21.03.2023 року.
Стаття 47 Конституції України гарантує кожному право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону. Ніхто не може бути примусово позбавлений житла інакше як на підставі закону за рішенням суду.
Правові основи приватизації житла, що знаходиться в державній власності, визначені у Законі України «Про приватизацію державного житлового фонду».
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», приватизація державного житлового фонду (далі - приватизація) - це відчуження квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках, призначених для проживання сімей та одиноких осіб, кімнат у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, та належних до них господарських споруд і приміщень (підвалів, сараїв і т.ін.) державного житлового фонду на користь громадян України. Державний житловий фонд - це житловий фонд місцевих Рад народних депутатів та житловий фонд, який знаходиться у повному господарському віданні чи оперативному управлінні державних підприємств, організацій, установ. Особливості приватизації житлових приміщень у гуртожитках визначаються законом.
Згідно зі ч. 1, ч. 2 ст. 2 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» до об`єктів приватизації належать квартири багатоквартирних будинків, одноквартирні будинки, житлові приміщення у гуртожитках (житлові кімнати, житлові блоки (секції), кімнати у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів (далі - квартири (будинки), які використовуються громадянами на умовах найму. Не підлягають приватизації: квартири-музеї; квартири (будинки), розташовані на територіях закритих військових поселень, підприємств, установ та організацій,- природних та біосферних заповідників, національних парків, ботанічних садів, дендрологічних, зоологічних, регіональних ландшафтних парків, парків-пам`яток садово-паркового мистецтва, історико-культурних заповідників, музеїв; кімнати в гуртожитках; квартири (будинки), які перебувають в аварійному стані (в яких неможливо забезпечити безпечне проживання людей); квартири (кімнати, будинки), віднесені у встановленому порядку до числа службових, а також квартири (будинки), розташовані в зоні безумовного (обов`язкового) відселення, забрудненій внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.
Відповідно до статті 3 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» приватизація здійснюється шляхом: безоплатної передачі громадянам квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках з розрахунку санітарної норми 21 квадратний метр загальної площі на наймача і кожного члена його сім`ї та додатково 10 квадратних метрів на сім`ю; продажу надлишків загальної площі квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках громадянам України, що мешкають в них або перебувають в черзі потребуючих поліпшення житлових умов.
Згідно із ч. 5 ст. 5 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» кожен громадянин України має право приватизувати займане ним житло безоплатно в межах номінальної вартості житлового чеку або з частковою доплатою один раз.
Відповідно до ч. 4 ст. 5 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» право на приватизацію квартир (будинків) державного житлового фонду з використанням житлових чеків одержують громадяни України, які постійно проживають в цих квартирах (будинках).
Згідно із ч. 3 ст. 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», передача квартир (будинків) у власність громадян здійснюється на підставі рішень відповідних органів приватизації, що приймаються не пізніше місяця з дня одержання заяви громадянина. Передача житлових приміщень у гуртожитках у власність мешканців гуртожитків здійснюється відповідно до закону.
Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян, затверджене Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України 16.12.2009 № 396 (далі - Положення), визначає порядок передачі квартир багатоквартирних будинків, одноквартирних будинків (далі - квартири (будинки)), жилих приміщень у гуртожитках, кімнат у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, які використовуються громадянами на умовах найму, у власність громадян.
Відповідно пункту 17 Положення громадянин, який виявив бажання приватизувати займану ним і членами його сім`ї на умовах найму квартиру (будинок), жиле приміщення в гуртожитку, кімнату в комунальній квартирі, звертається в орган приватизації, де одержує бланк заяви та необхідну консультацію.
Пунктом 18 Положення визначено, що громадянин подає до органів приватизації такі документи: заява на приватизацію квартири (будинку), жилого приміщення у гуртожитку, кімнати у комунальній квартирі; копії документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, громадянина, який подає заяву, та всіх членів його сім`ї (для осіб, які не досягли 14 років, копії свідоцтв про народження), які проживають разом з ним; копії довідок про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податку громадянина, який подає заяву, та всіх членів його сім`ї, які проживають разом з ним (крім випадків, коли через свої релігійні переконання особи відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті); копії документів, виданих органами державної реєстрації актів цивільного стану або судом, що підтверджують родинні відносини між членами сім`ї (свідоцтва про народження, свідоцтва про шлюб, свідоцтва про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, тощо); довідки про реєстрацію місця проживання громадянина, який подає заяву, та всіх членів його сім`ї, зареєстрованих у квартирі (будинку), жилому приміщенні в гуртожитку, кімнаті у комунальній квартирі; технічний паспорт на квартиру (кімнату, жилий блок, секцію) у житловому будинку (гуртожитку), а на одноквартирний будинок - технічний паспорт на садибний (індивідуальний) житловий будинок; копія ордера на жиле приміщення або ордера на жилу площу в гуртожитку; документ, що підтверджує невикористання ним та членами його сім`ї житлових чеків для приватизації державного житлового фонду; копія документа, що підтверджує право на пільгові умови приватизації відповідно до законодавства (за наявності); заява-згода тимчасово відсутніх членів сім`ї наймача на приватизацію квартири (будинку), жилого приміщення у гуртожитку, кімнати у комунальній квартирі.
Відповідно до п. 20 Положення документом, що підтверджує невикористання громадянином житлових чеків для приватизації державного житлового фонду, є довідка(и), видана(і) органом приватизації за попереднім(и) місцем(ями) проживання (після 1992 року), щодо невикористання права на приватизацію державного житлового фонду (крім території проведення антитерористичної операції та тимчасово окупованої території).
Відповідно до ч. 11 ст. 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» спори, що виникають при приватизації квартир (будинків) та житлових приміщень у гуртожитках державного житлового фонду, вирішуються судом.
З матеріалів справи вбачається, що відповідно до довідки ТВБВ №10007/0357 Філії Запорізького обласного управління АТ «Державний ощадний банк України» №107.357-23/293 від 10.08.2023 року, виданої ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ), ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ), списки на приватизацію житла за адресою: АДРЕСА_1 в банк не надходили.
Згідно із записом № 3 Будинкової книги для прописки громадян, проживаючих за адресою: АДРЕСА_3 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживала разом із своїми батьками за вказаною адресою, дата реєстрації 11.05.2006 року.
Відповідно до інформації Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого № Л-284 від 28.04.2025 р. ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , під час навчання в університеті, проживала та була зареєстрована в гуртожитку АДРЕСА_4 , у період з 25.11.2008 р. по 15.06.2011 р. У приватизації житла під час навчання в університеті участі не брала.
Згідно із довідкою Костянтинівської сільської військової адміністрації Мелітопольського району Запорізької області № 751/03-08/2025 від 06.11.2025 року, повідомлено, що територія Костянтинівської сільської територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області з 25.02.2022 перебуває в тимчасовій окупації. Книги по господарського обліку Костянтинівської сільської територіальної громади залишилися на тимчасово окупованій території. Згідно відомостей РТГ: ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , дійсно була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 в період з 22.06.2011 року по 06.12.2021 року.
Відповідно до запису № 3 Будинкової книги для прописки громадян, проживаючих за адресою: АДРЕСА_3 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживав разом із своїми батьками за вказаною адресою, дата реєстрації 15.02.2005 року.
Згідно із довідкою Костянтинівської сільської військової адміністрації Мелітопольського району Запорізької області № 752/03-08/2025 від 06.11.2025 року, повідомлено, що територія Костянтинівської сільської територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області з 25.02.2022 перебуває в тимчасовій окупації. Книги по господарського обліку Костянтинівської сільської територіальної громади залишилися на тимчасово окупованій території. Згідно відомостей РТГ: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , дійсно був зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 в період з 15.02.2005 року по 06.12.2021 року.
Відповідно до довідки від 23.07.2022 № 2303-7501151597 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, виданої УПСЗН ЗМР, зазначено фактичне місце проживання/перебування ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_5 .
Згідно із довідкою про реєстрацію місця проживання, виданою Вознесенською сільською радою Запорізької області № 3642 від 23.11.2017 р., місце проживання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстроване за адресою: АДРЕСА_6 з 23.11.2017 р. і по теперішній час.
Відповідно до довідки Костянтинівської сільської військової адміністрації Мелітопольського району Запорізької області № 753/03-08/2025 від 06.11.2025 року, повідомлено, що територія Костянтинівської сільської територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області з 25.02.2022 перебуває в тимчасовій окупації. Книги по господарського обліку Костянтинівської сільської територіальної громади залишилися на тимчасово окупованій території. Згідно відомостей РТГ: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , за адресою: АДРЕСА_3 не зареєстрована.
Згідно із листами Костянтинівської сільської військової адміністрації Мелітопольського району Запорізької області № 775/03-08/2025, № 776/03-08/2025 від 17.11.2025 року, повідомлено, що Книги по господарського обліку Костянтинівської сільської територіальної громади та вся напрацьована документація, залишились на тимчасово окупованій території. Відомості про використання, або не використання ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 права на приватизацію державного житлового фонду відсутні.
Слід зазначити, що відсутність довідки про реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 в періоди з 01.01.1993 по 25.11.2008, з 15.06.2011 по 21.03.2023 року, ОСОБА_3 в період з 01.01.1993 по 21.03.2023 року, ОСОБА_2 в період з 24.10.2017 по 21.03.2023 року, а також документа, що підтверджує невикористання житлового чека для приватизації державного житлового фонду ОСОБА_1 в періоди з 01.01.1993 по 25.11.2008, з 15.06.2011 по 21.03.2023 року, ОСОБА_3 в період з 01.01.1993 по 21.03.2023 року, ОСОБА_2 в період з 24.10.2017 по 21.03.2023 року не є підставою для висновку, що позивачі не мають права на приватизацію спірного житла.
Відповідно до ч. 1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутись до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Відповідно до ч. 2 ст. 5 ЦПК України у випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулась до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи, може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.
Водночас, у своїй постанові від 06 листопада 2023 року у справі № 296/8558/21 Верховний Суд у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду зазначив, що визнання відповідного суб`єктивного права (права на приватизацію) та зобов`язання вчинити дії щодо розгляду заяви про оформлення передачі квартири у приватну власність у контексті цієї справи є належним та ефективним способом захисту порушених прав наймача житлового приміщення.
Подібні висновки неодноразово викладені й в постановах Верховного Суду, зокрема від 05 березня 2025 року у справі №335/578/23 та інших.
Враховуючи вищевикладене, оцінюючи належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.
Керуючись ст. 12, 13, 76-82, 89, 258, 259, 263-265, 268, 354 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 , яка діє в своїх інтересах та в інтересах малолітньої ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Районної адміністрації Запорізької міської ради по Олександрівському району про визнання права на приватизацію та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_4 ), ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_5 ), ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_6 ) право на приватизацію квартири АДРЕСА_2 та зобов`язати Районну адміністрацію Запорізької міської ради по Олександрівському району (ЄДРПОУ 37573707) здійснити приватизацію за відсутності довідок про реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 в періоди з 01.01.1993 по 25.11.2008, з 15.06.2011 по 21.03.2023 року, ОСОБА_2 в період з 24.10.2017 по 21.03.2023 року, ОСОБА_3 в період з 01.01.1993 по 21.03.2023 року, та за відсутності документів, що підтверджують невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду ОСОБА_1 в періоди з 01.01.1993 по 25.11.2008, з 15.06.2011 по 21.03.2023 року, ОСОБА_2 в період з 24.10.2017 по 21.03.2023 року, ОСОБА_3 в період з 01.01.1993 по 21.03.2023 року, на підставі Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду».
Рішення суду може бути оскаржене до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.М. Світлицька