ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"31" січня 2011 р.
Справа № 6/137
Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Кабакової В.Г., розглянув у відкритому судовому засіданні матеріали справи № 6/137
за позовом: Кіровоградського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави, уповноваженим органом якої виступає Державна екологічна інспекція в Кіровоградській області, м. Кіровоград, вул. Дзержинського, 84/37,
до відповідача: товариства з обмеженою відповідальністю "Гарт", Кіровоградська область, Маловисківський район, с. Березівка, вул. Ватутіна,
про стягнення 14667,12 грн.
Представники сторін:
від прокуратури - участі не брали;
від позивача - Куца Владилена Володимирівна, довіреність № 04-8/1197 від 30.06.09 ;
від відповідача - участі не брали;
Кіровоградським міжрайонним природоохоронним прокурором подано до господарського суду Кіровоградської області позовну заяву в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області про стягнення з сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Гарт" на користь Березівської сільської ради шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу в сумі 14 667,12 грн.
Кіровоградський міжрайонний природоохоронний прокурор направив суду клопотання від 21.01.2011 № 2-85вих-11, за змістом якого повідомив суд про підтримання ним позовних вимог у повному обсязі та просив суд слухати справу без його участі.
Представник Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області в судовому засіданні 31.01.2011 підтримав заявлений прокурором позов в повному обсязі, про що зазначив у своїх письмових поясненнях № 04-4/168 від 27.01.2011.
Відповідач участі уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, відзив на позов та інших витребуваних документів до суду не подав, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення судового засідання, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення № 0718 від 05.01.2011, яке міститься в матеріалах справи (а.с. 34).
Стаття 22 Господарського процесуального кодексу України зобов'язує сторін добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами. Оскільки явка в судове засідання представників сторін - це право, а не обов'язок, справа може розглядатись без їх участі, якщо нез'явлення цих представників не перешкоджає вирішенню спору.
Згідно статті 75 Господарського процесуального кодексу України якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.
З урахуванням наведеного, враховуючи належне повідомлення відповідача про дату, час і місце проведення судового засідання, господарський суд вважає можливим розглянути справу № 6/137 в судовому засіданні 31.01.2011 за відсутності представника відповідача та за наявними у справі документами.
В судовому засіданні 31.01.2011 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Згідно довідки головного управління статистики у Кіровоградській області від 12.01.2010 № 14-192, правильною назвою відповідача є - товариство з обмеженою відповідальністю "Гарт", код 30898935.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні в них та досліджені в судовому засіданні докази, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до статті 16 Конституції України забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України є обов'язком держави.
Згідно статті 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і не використовувані в народному господарстві в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.
Згідно з вимогами частини першої статті 13, частини першої статті 14 Конституції України земля, її надра, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України є об'єктами права власності українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування.
Водним кодексом України передбачено, що всі води (водні об'єкти) на території України є національним надбанням народу України, однією з природних основ екологічного розвитку і соціального добробуту.
Згідно статті 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і не використовувані в народному господарстві в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.
Пунктом "б" частини 1 статті 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачена компетенція спеціально уповноважених органів державного управління в галузі охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів щодо державного контролю за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, а також за додержанням норм екологічної безпеки.
Підпунктом 1 пункту 4 Положення про Державну екологічну інспекцію в Кіровоградській області, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.02.2007 № 55 передбачено, що до функцій інспекції належить здійснення державного контролю за додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища. Відповідно до статті 34 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" завдання контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища полягають у забезпеченні додержання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища всіма державними органами, підприємствами, установами та організаціями, незалежно від форм власності і підпорядкування, а також громадянами.
Державною екологічною інспекцією в Кіровоградський області 16.06.2010 проведено перевірку дотримання товариством з обмеженою відповідальністю "Гарт" природоохоронного законодавства на вимогу Маловисківської прокурори. За результатами перевірки складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 16.06.2010.
Процедуру проведення перевірок з питань здійснення державного контролю у сфері охорони навколишнього природного середовища та оформлення їх результатів регламентує Порядок організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 464 від 10.09.2008, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за № 18/16034.
Відповідно до пункту 4.13 зазначеного Порядку за результатами проведеної перевірки, в тому числі спільної з іншими органами державного нагляду (контролю), державним інспектором складається акт перевірки вимог природоохоронного законодавства (додаток 3 Порядку)
Акт перевірки - службовий двосторонній документ, який стверджує факт проведених дій та їх результатів, і є носієм доказової інформації про виявлені недоліки за результатами державного контролю, який здійснюється посадовими особами державної екологічної інспекції відповідно до Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища".
У акті перевірки від 16.06.2010 зафіксовано факт використання (забору) підземної води за допомогою гідротехнічної споруди - артезіанської свердловини без дозволу на спеціальне водокористування.
Так, з 01.01.2008 по 15.06.2010 відповідачем здійснювалось спеціальне водокористування з однієї артезіанської свердловини без відповідного дозволу. Кількість забраної води вираховується по показникам насосу, що качав воду із свердловини. Загальний об'єм забору підземних вод становить 3300 тис. куб. м, відповідно до наданої відповідачем довідки № 26 від 21.06.2010 (а.с. 20).
Акт підписаний представниками сторін без жодних зауважень чи заперечень.
Розмір збитків обчислюється уповноваженими особами, що здійснюють державний контроль за додержанням вимог природоохоронного законодавства, на основі акта перевірки та інших матеріалів, що підтверджують факт самовільного водокористування. Основою розрахунків розміру збитків від самовільного використання водних ресурсів без дозволу є об'єм води, що використана без дозволу на спеціальне водокористування, зазначений у довідці, що надана товариством з обмеженою відповідальністю "Гарт".
Наказом Мінприроди України від 18.05.1995 № 37 була затверджена Методика розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 10.06.1995, згідно якої проведено розрахунок розміру завданих товариством з обмеженою відповідальністю "Гарт" збитків, за самовільне водокористування у період з 01.01.2008 по 24.08.2009, які становлять 668,12 грн.
Наказом Державного комітету України по водному господарству від 20.07.2009 № 389 була затверджена Методика розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 14.08.2009, згідно якої проведено розрахунок розміру завданих товариством з обмеженою відповідальністю "Гарт" збитків, за самовільне водокористування у період з 25.08.2009 року по 15.06.2010 року, які становлять 15 354,00 грн.
Загальний розмір збитків завданих товариством з обмеженою відповідальністю "Гарт" самовільним водокористуванням за період з 01.01.2008 року по 15.06.2010 року складає 16 022,12 грн, що зазначено у розрахунку, який надано позивачем до матеріалів справі (а.с. 21-22).
Зазначені Методики є обов'язковою для використання органами Держводгоспу України, які здійснюють контроль за раціональним використанням, охороною вод та відтворенням водних ресурсів, у порядку, встановленому законодавством України, і може застосовуватися спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, його органами на місцях та іншими державними органами відповідно до законодавства.
На підставі акта перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 16.06.2010 складено протокол про адміністративне правопорушення здійснене директором ТОВ "Гарт" Тютюн Т.П. та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 136,00 грн від 16.06.2010 № 011027. Відповідно до квитанції від 21.06.2010, копія якої знаходиться в матеріалах справи (а.с. 19) адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 136,00 грн сплачено Тютюн Т.П.
На адресу відповідача Державною екологічної інспекцією в Кіровоградській області було направлено претензію від 14.07.2010 № 07-8/1295 про відшкодування зазначених збитків (а.с. 23-24). Відповідно до листа від 22.07.2010 (а.с. 26) відповідач вимоги про відшкодування збитків на суму 16022,12 грн визнав та відповідно до копії платіжного доручення № 87 від 13.09.2010 року сплатив 1335,00 грн.
Доказів остаточного відшкодування завданих самовільним водокористуванням збитків за період з 01.01.2008 по 15.06.2010 на суму 14687,12 грн товариством з обмеженою відповідальністю "Гарт" суду не надано.
Згідно статті 48 Водного кодексу України спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, воно здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових та інших державних і громадських потреб.
За приписами пункту 9 статті 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.
Нормами статті 49 Водного кодексу України встановлено, що спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу. Видача дозволу на спеціальне водокористування здійснюється за клопотанням водокористувача з обґрунтуванням потреб у воді, погодженого з державними органами. Порядок погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування затверджується Кабінетом Міністрів України.
Згідно положень статті 50 Водного кодексу України строки спеціального водокористування встановлюються органами, які видали дозвіл на спеціальне водокористування. Спеціальне водокористування може бути короткостроковим (до трьох років) або довгостроковим (від трьох до двадцяти п'яти років). У разі необхідності строк спеціального водокористування може бути продовжено на період, що не перевищує відповідно короткострокового або довгострокового водокористування. Продовження строків спеціального водокористування за клопотанням заінтересованих водокористувачів здійснюється державними органами, що видали дозвіл на спеціальне водокористування.
Статтею 38 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачено, що в порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності, а у випадках, передбачених законодавством України, - на пільгових умовах.
Відповідно до статті 110 Водного кодексу України порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Водокористувачі звільняються від відповідальності за порушення водного законодавства, якщо вони виникли внаслідок дії непереборних сил природи чи воєнних дій. Відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні, зокрема, у недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування.
Згідно норм статті 111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України. Притягнення винних у порушенні водного законодавства до відповідальності не звільняє їх від обов'язку відшкодування збитків, завданих ними внаслідок порушення водного законодавства.
Згідно приписів статті 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.
Відповідно до статті 69 Закону шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
З огляду на вищезазначені норми законодавства та встановлені обставини справи, враховуючи, що відповідач є водокористувачем, який здійснив спеціальне водокористування без дозволу з 01.01.2008 по 15.06.2010, самовільно забравши 3300 куб.м. прісної підземної води, господарський суд дійшов висновку про наявність вини відповідача в заподіяній шкоді, яка виникла внаслідок порушення ним законодавства про охорону навколишнього природного середовища, причинно-наслідковому зв'язку між діями відповідача і заподіяною шкодою, та наявністю підстав для задоволення позову повністю і стягнення з відповідача 14 667,12 грн, в межах заявлених позовних вимог.
Відповідно до статті 47 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна порушенням природоохоронного законодавства підлягає стягненню та зарахуванню до місцевих фондів охорони навколишнього природного середовища.
Згідно статті 49 Господарського процесуального кодексу України державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача повністю та стягуються в доход державного бюджету.
На підставі вищевикладеного керуючись ст.ст. 49, 82-84, 85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Гарт" (26222, Кіровоградська область, Маловисківський район, с. Березівка, код ЄДРПОУ 30898935, р/р суду не відомі) на користь держави в особі Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області (25022, м. Кіровоград, вул. Дзержинського, 84/37, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 34894892) в дохід Березівської сільської ради на р/р 33114331700248 в ГУДКУ в Кіровоградській області, МФО 823016, код одержувача 24146702, код бюджетної класифікації 24062100 - шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу в сумі 14667,12 грн.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Гарт" (26222, Кіровоградська область, Маловисківський район, с. Березівка, код ЄДРПОУ 30898935, р/р суду не відомі) в доход Державного бюджету України (отримувач коштів - УДК у м. Кіровограді, банк отримувача - ГУДКУ у Кіровоградській області, МФО 823016, р/р 31115095700002, код 24145329) державне мито в сумі 146,67 грн.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Гарт" (26222, Кіровоградська область, Маловисківський район, с. Березівка, код ЄДРПОУ 30898935, р/р суду не відомі) в доход Державного бюджету на рахунок УДК у м. Кіровограді, банк отримувача: ГУДКУ у Кіровоградській області, рахунок 31214264700002 в ГУДКУ у Кіровоградській області, МФО 823016, ідентифікаційний код 24145329, код бюджетної класифікації 22050003 "Оплата витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах" - 236,00 грн витрат на оплату послуг по інформаційно-технічному забезпеченню судового процесу.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його підписання до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.
Суддя В.Г.Кабакова
Повний текст рішення складено 04.02.2011 року.