Рішення № 137110901, 04.06.2026, Господарський суд Чернігівської області

Дата ухвалення
04.06.2026
Номер справи
927/101/25(927/263/26)
Номер документу
137110901
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

РІШЕННЯ

Іменем України

04 червня 2026 року м. Чернігівсправа № 927/101/25(927/263/26)

Господарський суд Чернігівської області у складі судді Моцьора В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження господарську справу

за позовом: Заступника керівника Миргородської окружної прокуратури Полтавської області Політун Ірини Григорівни, код ЄДРПОУ: 02910060, вул. Усика Якова, 9, м. Миргород, Полтавська область, 37600, murgorodska_mr@pol.gp.gov.ua, в інтересах держави

в особі позивача: Шишацької територіальної громади в особі Шишацької селищної ради, код ЄДРПОУ 21048749, вул. Соборності, 2, смт Шишаки, Полтавська область, 38000

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Сапфір-Агротех"

про розірвання договорів оренди землі та повернення земельних ділянок

у межах справи №927/101/25

за заявою кредитора: Приватного підприємства АДЛЄР, код ЄДРПОУ 35954742,

юридична адреса: вул. Заболотного Академіка, 150А, м. Київ, 03860;

поштова адреса: вул. Авіаторів, буд. 9, м. Житомир, 10007

боржник: Товариство з обмеженою відповідальністю "Сапфір-Агротех", код ЄДРПОУ 40254521, вул. Дружби, буд. 18, с. Хоробичі, Гророднянський район, Чернігівська область, 15122

про відкриття провадження у справі про банкрутство

учасники справи:

розпорядник майна - арбітражний керуючий Косякевич С.О.

кредитор 1: Приватне підприємство АДЛЄР

кредитор 2: Фермерського господарства Сапфір М.М.

кредитор 3: Головне управління ДПС у Полтавській області

кредитор 4: Головне управління ДПС у Чернігівській області

без повідомлення (виклику) учасників справи

24.03.2026 до Господарського суду Чернігівської області надійшла позовна заява Заступника керівника Миргородської окружної прокуратури Полтавської області Політун Ірини Григорівни в інтересах держави в особі позивача: Шишацької територіальної громади в особі Шишацької селищної ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Сапфір-Агротех", у якій просить суд:

- розірвати договір оренди землі, укладений 14.08.2019 між Шишацькою селищною радою (код ЄДРПОУ: 21048749, вул. Соборності, 2, с. Шишаки, Полтавська область, 38000) та ТОВ «САПФІР-АГРОТЕХ» (код ЄДРПОУ40254521, Чернігівська область Городнянський район, с. Хоробичі, вулиця Дружби,18, 15122) на земельну ділянку кадастровий номер 5325782700:00:002:0149 площею 1,5631 га право оренди за якою зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 20.08.2019 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1432983053257, номер запису про інше речове право 32965721);

- розірвати договір оренди землі, укладений 14.08.2019 між Шишацькою селищною радою (код ЄДРПОУ: 21048749, вул. Соборності, 2, с. Шишаки, Полтавська область, 38000) та ТОВ «САПФІР-АГРОТЕХ» (код ЄДРПОУ40254521, Чернігівська область Городнянський район, с. Хоробичі, вулиця Дружби,18, 15122) на земельну ділянку кадастровий номер 5325782700:00:003:0436 площею 60,9489 га право оренди за якою зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 20.08.2019 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1813633853257, номер запису про інше речове право 32963844);

- розірвати договір оренди землі, укладений 14.08.2019 між Шишацькою селищною радою (код ЄДРПОУ: 21048749, вул. Соборності, 2, с. Шишаки, Полтавська область, 38000) та ТОВ «САПФІР-АГРОТЕХ» (код ЄДРПОУ40254521, Чернігівська область Городнянський район, с. Хоробичі, вулиця Дружби,18, 15122) на земельну ділянку кадастровий номер 5325780500:00:012:0087 площею 18,6186 га право оренди за якою зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 20.08.2019 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1640657753257, номер запису про інше речове право 32962947);

- розірвати договір оренди землі, укладений 14.08.2019 між Шишацькою селищною радою (код ЄДРПОУ: 21048749, вул. Соборності, 2, с. Шишаки, Полтавська область, 38000) та ТОВ «САПФІР-АГРОТЕХ» (код ЄДРПОУ40254521, Чернігівська область Городнянський район, с. Хоробичі, вулиця Дружби,18, 15122) на земельну ділянку кадастровий номер 5325780500:00:012:0086 площею 38,9987 га право оренди за якою зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 20.08.2019 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1640561653257, номер запису про інше речове право 32964759);

- зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю «САПФІР-АГРОТЕХ» (код ЄДРПОУ40254521, Чернігівська область Городнянський район, с. Хоробичі, вулиця Дружби,18, 15122) повернути Шишацькій селищній раді Миргородського району Полтавської області (код ЄДРПОУ: 21048749, вул. Соборності, 2, с. Шишаки, Полтавська область, 38000) земельну ділянку кадастровий номер 5325782700:00:002:0149 загальною площею 1,5631 га;

- зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю «САПФІР-АГРОТЕХ» (код ЄДРПОУ40254521, Чернігівська область Городнянський район, с. Хоробичі, вулиця Дружби,18, 15122) повернути Шишацькій селищній раді Миргородського району Полтавської області (код ЄДРПОУ: 21048749, вул. Соборності, 2, с. Шишаки, Полтавська область, 38000) земельну ділянку кадастровий номер 5325782700:00:003:0436 загальною площею 60,9489 га;

- зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю «САПФІР-АГРОТЕХ» (код ЄДРПОУ40254521, Чернігівська область Городнянський район, с. Хоробичі, вулиця Дружби,18, 15122) повернути Шишацькій селищній раді Миргородського району Полтавської області (код ЄДРПОУ: 21048749, вул. Соборності, 2, с. Шишаки, Полтавська область, 38000) земельну ділянку кадастровий номер 5325780500:00:012:0087 загальною площею 18,6186 га;

- зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю «САПФІР-АГРОТЕХ» (код ЄДРПОУ40254521, Чернігівська область Городнянський район, с. Хоробичі, вулиця Дружби,18, 15122) повернути Шишацькій селищній раді Миргородського району Полтавської області (код ЄДРПОУ: 21048749, вул. Соборності, 2, с. Шишаки, Полтавська область, 38000) земельну ділянку кадастровий номер 5325780500:00:012:0086 площею 38,9987 га.

В обґрунтування позову посилається на нелажне виконання відповідачем зобов`язань зі сплати орендної плати за користування земельними ділянками за договорами оренди землі від 14.08.2019.

Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 26.03.2026 прийнято позовну заяву до розгляду в межах справи №927/101/25 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю «Сапфр-Агротех» та відкрито провадження у справі №927/101/25(927/263/26); постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження; встановлено учасникам справи процесуальні строки для подання заяв по суті справи.

Вказана вище ухвала суду від 26.03.2026 доставлена до електронного кабінету прокуратури, позивача та відповідача - 26.03.2026, що підтверджується довідками Господарського суду Чернігівської області про доставку електронного листа.

10.04.2026, у встановлений судом строк, від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, який прийнято судом до розгляду.

13.04.2026, у встановлений судом строк, від прокуратури надійшла відповідь на відзив, яка прийнята судом до розгляду.

Відповідно до ч. 5, 7 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву.

На адресу суду від учасників справи не надходило належно оформленого клопотання про розгляд справи у судовому засіданні, з повідомленням сторін, відповідно до ст. 252 ГПК України.

Згідно з ч.1,8 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України, розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі. При розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Згідно зі ст.248 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України у разі, зокрема, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

При розгляді справи судом враховано, що в силу вимог ч.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов`язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку.

Застосовуючи згідно зі ст. 3 Господарського процесуального кодексу України, ст.17 Закону України Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини при розгляді справи частину 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суд зазначає, що право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку кореспондується обов`язок добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (пункт 35 рішення Європейського суду з прав людини у справі Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії (Alimentaria Sanders S.A. v. Spain) від 07.07.1989).

Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, у першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч.1 ст. 6 даної Конвенції (§ 66, 69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі Смірнова проти України).

Згідно з ст. 26 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства в умовах воєнного стану забороняється.

При цьому, згідно Рекомендацій прийнятих Радою суддів України щодо роботи судів в умовах воєнного стану, при визначенні умов роботи суду у воєнний час, рекомендовано керуватися реальною поточною обстановкою, що склалася в регіоні. У випадку загрози життю, здоров`ю та безпеці відвідувачів суду, працівників апарату суду, суддів оперативно приймати рішення про тимчасове зупинення здійснення судочинства певним судом до усунення обставин, які зумовили припинення розгляду справ. По можливості відкладати розгляд справ (за винятком невідкладних судових розглядів) та знімати їх з розгляду, зважати на те, що велика кількість учасників судових процесів не завжди мають змогу подати заяву про відкладення розгляду справи через задіяння до функціонування критичної інфраструктури, вступ до лав Збройних сил України, територіальної оборони, добровольчих воєнних формувань та інших форм протидії збройної агресії проти України, або не можуть прибути в суд у зв`язку з небезпекою для життя. Справи, які не є невідкладними, розглядати лише за наявності письмової згоди на це усіх учасників судового провадження. Виважено підходити до встановлення різного роду строків, по можливості продовжувати їх щонайменше до закінчення воєнного стану.

У зв`язку із введенням в Україні воєнного стану, враховуючи поточну загострену обстановку, систематичні обстріли Чернігівської області військами РФ, суд при прийнятті рішення був вимушений вийти за межі строку, встановленого статтею 248 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши подані документи і матеріали, дослідивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, господарський суд встановив наступне.

Відповідно до ст. 7 Кодексу України з процедур банкрутства, спори, стороною в яких є боржник, розглядаються господарським судом за правилами, передбаченими Господарським процесуальним кодексом України, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею.

Господарський суд, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство, в межах цієї справи вирішує всі майнові спори, стороною в яких є боржник; спори з позовними вимогами до боржника та щодо його майна; спори про визнання недійсними результатів аукціону; спори про визнання недійсними будь-яких правочинів, укладених боржником; спори про повернення (витребування) майна боржника або відшкодування його вартості відповідно; спори про стягнення заробітної плати; спори про поновлення на роботі посадових та службових осіб боржника; спори щодо інших вимог до боржника.

Склад учасників розгляду спору визначається відповідно до Господарського процесуального кодексу України.

Господарський суд розглядає спори, стороною в яких є боржник, за правилами, визначеними Господарським процесуальним кодексом України. За результатами розгляду спору суд ухвалює рішення.

У провадженні Господарського суду Чернігівської області перебуває справа про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Сапфір-Агротех".

Ухвалою суду від 26.02.2025 відкрито провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Сапфір-Агротех".

26.02.2025 на офіційному вебпорталі судової влади України оприлюднено повідомлення про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність №75387.

Постановою суду від 02.09.2025 визнано банкрутом ТОВ "Сапфір-Агротех", відкрито ліквідаційну процедуру строком на дванадцять місяців, ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Косякевича С.О., зобов`язано ліквідатора здійснити ліквідаційну процедуру відповідно до вимог Кодексу України з процедур банкрутства.

02.09.2025 на офіційному вебпорталі судової влади України оприлюднено повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури №77003.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що спір у даній справі підлягає розгляду в порядку господарського судочинства в межах справи про банкрутство відповідно до положень ГПК України з урахуванням особливостей, передбачених КУзПБ.

Щодо суті самого спору суд зазначає таке.

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно на даний час, власником земельних ділянок з кадастровими номерами: 5325780500:00:012:0086, 5325780500:00:012:0087, 5325782700:00:002:0149, 5325782700:00:003:0436 є Територіальна громада в особі Шишацької селищної ради.

14.08.2019 між Шишацькою селищною радою (код ЄДРПОУ 21048749) (далі - Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «САПФІР-АГРОТЕХ» (код ЄДРПОУ40254521) (далі Орендар) укладено договір оренди землі за № б/н, а саме: земельної ділянки загальною площею 1,5631 га з кадастровим номером 5325782700:00:002:0149, який зареєстровано в реєстрі 20.08.2019 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1432983053257, номер запису про інше речове право 32965721) (надалі Договір 1).

Відповідно до п. 1 Договору Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, з кадастровим номером 5325782700:00:002:0149, яка розташована за межами населених пунктів на території Шишацької селищної ради Шишацького (на даний час Миргородського) району Полтавської області.

Зідно з п. 2 Договору 1 в оренду передаються земельні ділянки загальною площею 1,5631 га, в тому числі 1,5631 га рілля.

Згідно з п. 8 Договору 1 договір укладено на термін 7 (сім) років.

14.08.2019 між Шишацькою селищною радою (код ЄДРПОУ 21048749) (далі - Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «САПФІР-АГРОТЕХ» (код ЄДРПОУ40254521) (далі Орендар) укладено договір оренди землі за № б/н, а саме: земельної ділянки загальною площею 60,9489 га з кадастровим номером 5325782700:00:003:0436, зареєстровано в реєстрі 20.08.2019 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1813633853257, номер запису про інше речове право 32963844) (надалі Договір 2).

Відповідно до п. 1 Договору 2 Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, з кадастровим номером 5325782700:00:003:0436, яка розташована за межами населених пунктів на території Шишацької селищної ради Шишацького (на даний час Миргородського) району Полтавської області.

Згідно з п. 2 Договору 2 в оренду передаються земельні ділянки загальною площею 60,9489 га, в тому числі 60,9489 га під господарськими та іншими сільськогосподарськими будівлями і дворами, яри, пасовища.

Згідно з п. 8 Договору 2, договір укладено на термін 7 (сім) років.

14.08.2019 між Шишацькою селищною радою (код ЄДРПОУ 21048749) (далі - Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «САПФІР- АГРОТЕХ» (код ЄДРПОУ40254521) (далі Орендар) укладено договір оренди землі за № б/н, а саме: земельної ділянки загальною площею 18,6186 га з кадастровим номером 5325780500:00:012:0087, зареєстровано в реєстрі 20.08.2019 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1640657753257, номер запису про інше речове право 32962947) (надалі Договір 3).

Відповідно до п. 1 Договору 3 Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, з кадастровим номером 5325780500:00:012:0087, яка розташована за межами населених пунктів на території Шишацької селищної ради Шишацького (на даний час Миргородського) району Полтавської області.

Згідно з п. 2 Договору 3 в оренду передаються земельні ділянки загальною площею 18,6186 га, в тому числі 18,6186 га пасовища.

Згідно з п. 8 Договору 3, договір укладено на термін 7 (сім) років.

14.08.2019 між Шишацькою селищною радою (код ЄДРПОУ 21048749) (далі - Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «САПФІР-АГРОТЕХ» (код ЄДРПОУ40254521) (далі Орендар) укладено договір оренди землі за № б/н, а саме: земельної ділянки загальною площею 18,6186 га з кадастровим номером 5325780500:00:012:0086, зареєстровано в реєстрі 20.08.2019 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1640561653257, номер запису про інше речове право 32964759) (надалі Договір 4).

Відповідно до п. 1 Договору 4 Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, з кадастровим номером 5325780500:00:012:0086, яка розташована за межами населених пунктів на території Шишацької селищної ради Шишацького (на даний час Миргородського) району Полтавської області.

Згідно з п. 2 Договору 4 в оренду передаються земельні ділянки загальною площею 38,9987 га, в тому числі 38,9987 га пасовища.

Згідно з п. 8 Договору 4, договір укладено на термін 7 (сім) років.

Отже, строк дії вказаних вище договорів спливає 14.08.2026.

Згідно п. 9 Договорів орендна плата за перший рік (12 місяців) користування земельною ділянкою, яка визначена за результатами земельних торгів, вноситься Орендарем протягом трьох банківських днів з дня укладення цього договору у грошовій формі у розмірі 8,60% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Орендна плата за наступні роки вноситься Орендарем щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця у розмірі 1/12 частини річної орендної плати, на розрахунковий рахунок Шишацької селищної ради Шишацького (на даний час Миргородського) району Полтавської області, призначення платежу: «Орендна плата з юридичних осіб», код платежу: 18010600 ( п. 10 Договорів).

Відповідно до п.11 Договорів обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється Орендарем самостійно з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного законодавством. У разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки розмір орендної плати розраховується з урахуванням відповідних змін та ставки річної орендної плати у розмірі 8,60 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Відповідно до п. 12 Договорів, передача продукції в рахунок орендної плати не предбачається.

Згідно з п.18. Договорів після припинення дії Договору Орендар повертає Орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому у порівнянні з тим, у якому він одержав їх в оренду та забезпечує звільнення земельної ділянки на момент закінчення дії договору.

Пунктом 28 Договорів встановлено обов`язок Орендаря сплачувати орендну плату та за власний рахунок протягом шести місяців з дати підписання договору розробити агрохімічний паспорт поля, земельної ділянки;

Згідно з пунктами 33 - 34 Договорів, його дія припиняється шляхом його розірвання, зокрема, за рішенням суду на вимогу однієї зі сторін та внаслідок невиконнання другою стороною обов`язків, передбачених законом та умовами Договору.

Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору (п.36 Договорів).

Відповідно до п. 39 Договорів Договір набирає чинності з моменту його підписання Сторонами.

Як зазначив прокурор у позові, станом на 13.02.2026 ТОВ «САПФІР-АГРОТЕХ» не зверталося до Шишацької селищної ради щодо передачі земель у суборенду, в свою чергу селищна рада не бажає передавати земельні ділянки з кадастровими номерами: 5325782700:00:002:0149, 5325782700:00:003:0436, 5325780500:00:012:0087, 5325780500:00:012:0086 в суборенду.

Згідно з інформацією Шишацької селищної ради від 29.12.2025 та 09.01.2026 встановлено, що земельні ділянки з кадастровими номерами: 5325780500:00:012:0086, 5325780500:00:012:0087, 5325782700:00:002:0149, 5325782700:00:003:0436 ТОВ «САПФІР-АГРОТЕХ» не використовувалися з 2019 року, агротехнічний паспорт не розроблявся та до Шишацької селищної ради не передавався. Крім того упродовж 2023-2025 років ТОВ «САПФІР-АГРОТЕХ» не сплачується орендна плата за договорами, внаслідок чого виникла заборгованість у розмірі 195 565,20 грн, а саме:

у 2023 році - 5048,48 за місяць та відповідно 60 581,76 грн. за рік;

у 2024 році 5 305,95 за місяць та відповідно 63 671,40 грн. за рік;

у 2025 році 5 942,67 за місяць та відповідно 71 312,04 за рік.

Систематична несплата відповідачем орендної плати за землю за Договорами за період з 2023 по 2025 роки та наявність заборгованості у розмірі 195 565,20 грн. стали підставами для звернення прокурора з цим позовом до суду про розірвання договорів оренди та зобов`язання повернути земельні ділянки.

Відповідач у відзиві на позовну заяву позовні вимоги не визнав, в обгрунтування заперечень посилається, зокрема, на те, що:

- з моменту відкриття ліквідаційної процедури правовідносини зі сплати орендної плати фактично переходять у площину конкурсних вимог, а не поточних платежів, які можуть виконуватися поза процедурою банкрутства;

- покладення на банкрута обов`язкку здійснювати оплату орендної плати поза межами ліквідаційної процедури фактично означало б ігнорування спеціального правового режиму банкрутства та створювало б прецедент вибіркового задоволення вимог кредиторів;

- розірвання договорів, які формують активи боржника, суперечить цілям процедури банкрутства, оскільки призводить до зменшення ліквідаційної маси та порушення інтересів кредиторів.

Прокурор у відповіді на відзив спростовував доводи відповідача, зокрема, зазначав, що ТОВ «Сапфір-Агротех» не сплачувало орендну плату та не виконувіало свої обов`язки Орендаря ще до відкриття провадження у справі про банкрутство; безгосподарне використання (не використання) землі призводить до забур`янення та погіршення якості землі; не розірвання договорів оренди та не повернення земельних ділянок комунальної форми власності порушує законні інтереси її власника Шишацької селищної ради.

Проаналізувавши фактичні обставини справи, оцінивши представлені докази, суд вважає правомірним звернення прокурора з даним позовом в інтересах держави в особі визначеного ним позивача, при цьому суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог.

Щодо представництва прокурора.

Відповідно до ст. 131-1 Конституції України, в Україні діє прокуратура, яка здійснює, серед іншого, представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.

Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Прокурором було встановлено, що до часу звернення з даним позовом до суду органами уповноваженими здійснювати функції держави у спірних правовідносинах не вжито дієвих заходів для стягнення боргу та розірвання договорів оренди землі. Вищевказані обставини стали підставою для звернення прокурора із даним позовом до суду, згідно зі ст.23 Закону України «Про прокуратуру».

Відповідно до рішення Конституційного суду України від 08.04.1999р. №З-рп/99, прокурори та їх заступники подають до господарського суду позови, саме в інтересах держави, а не в інтересах підприємств, установ і організацій, незалежно від їх підпорядкування і форм власності.

Прокурор або його заступник самостійно визначає і обґрунтовує в позовній заяві, в чому полягає порушення інтересів держави чи в чому існує загроза інтересам держави, і чи заява є підставою для порушення справи в господарському суді.

Під поняттям «орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах», потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.

Відповідно до норм п.24 Прикінцевих та Перехідних положень Земельного кодексу України, які набули чинності з 27.05.2021, землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель визначених указаним пунктом.

Земельні ділянки, що вважаються комунальною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст відповідно до цього пункту і право державної власності на які зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, переходять у комунальну власність з моменту державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки. Інші земельні ділянки та землі, не сформовані у земельні ділянки, переходять у комунальну власність з дня набрання чинності цим пунктом.

З дня набрання чинності цим пунктом до державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки державної власності, що передаються у комунальну власність територіальних громад, органи виконавчої влади, що здійснювали розпорядження такими земельними ділянками, не мають права здійснювати розпорядження ними.

Земельні ділянки, надані у користування відповідачу за спірними Договорами, розташовані за межами населенних пунктів на території Шишацької селищної ради Шишацького району Полтавської області та відносяться до земель комунальної власності.

Право комунальної власності на вказані земельні ділянки зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до оскаржуваних договорів, орендодавцем спірних земельних ділянок є Шишацька селищна рада.

Статтею 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та ст. 12 Земельного кодексу України передбачені повноваження сільських, селищних та міських рад у сфері регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища, у тому числі розпорядження землями територіальних громад, надання земельних ділянок у користування і власність із земель комунальної власності.

Поняття «орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах» означає орган, на який державою покладено обов`язок щодо здійснення конкретної діяльності у відповідних правовідносинах, спрямованої на захист інтересів держави. Таким органом відповідно до ст.ст. 6, 114, 116 Конституції України може виступати орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.

Згідно з ч. 2 ст. 5 Конституції України носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Згідно з ч. 2 ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Відповідно до статті 16 Закону України «Про місцеве самоврядування» матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є, зокрема, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об`єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

В контексті правовідносин у даній справі, інтереси держави полягають не тільки у захисті прав державних органів влади чи тих, які відносяться до їх компетенції, а також захист прав та свобод місцевого самоврядування, яке не носить загальнодержавного характеру, але направлене на виконання функцій держави на конкретній території та реалізуються у визначеному законом порядку та способі, який відноситься до їх відання. Органи місцевого самоврядування є рівними за статусом носіями державної влади, як і державні органи.

Статтями 13, 14 Конституції України визначається, що земля та інші природні ресурси є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Відповідно до п.п. «в», «є» ч. 1 ст. 12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; передача земельних ділянок комунальної власності у власність відповідно до цього Кодексу; здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства.

Згідно зі ст. 189 ЗК України самоврядний контроль за використанням та охороною земель здійснюється сільськими, селищними, міськими, районними та обласними радами.

Також статтею 181 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що орган місцевого самоврядування може бути позивачем та відповідачем у судах загальної юрисдикції, зокрема, звертатися до суду, якщо це необхідно для реалізації його повноважень і забезпечення виконання функцій місцевого самоврядування.

Підпунктом 1 п. «б» ч. 1 ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів.

Згідно з ст. 4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» одним з принципів здійснення місцевого самоврядування в Україні є судовий захист прав місцевого самоврядування.

Тобто, Шишацька селищна рада є власником спірних земельних ділянок в силу закону, тобто є тим органом, який уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Миргородською окружною прокуратурою Полтавської області було надіслано до Шишацької селищної ради запит №54-109вих26 від 06.01.2026 надати в строк до 09.01.2026 інформацію про вжиті та заплановані заходи з метою стягнення заборгованості, розірвання договорів оренди та повернення земельних ділянок з кадастровими номерами: 5325780500:00:012:0086, 5325780500:00:012:0087, 5325782700:00:002:0149, 5325782700:00:003:0436

Відповідно до відповіді селищної ради від 09.01.2026 №01.1-23/38, селищна рада повідомила, що не зверталась до суду з позовом до ТОВ «Сапфір-Агротех» про стягнення заборгованості з орендної плати, розірвання договорів оренди та повернення земельних ділянок. Також просила Миргородську окружну прокуратуру Полтавської області вжити заходи прокурорського реагування шляхом звернення до суду з відповідним позовом.

Викладене свідчить, що Шишацька селищна рада, як компетентний орган на здійснення представництва в суді законних інтересів держави, які порушуються, захист цих інтересів не здійснює, що є достатнім аргументом для підтвердження підстав представництва інтересів держави у даному випадку Миргородською окружною прокуратурою Полтавської області.

У постанові від 15.10.2019 у справі №903/129/18 Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, відповідно до якого сам факт не звернення до суду ради з позовом, який би відповідав вимогам процесуального законодавства та відповідно мав змогу захистити інтереси територіальної громади, свідчить про те, що зазначений орган місцевого самоврядування неналежно виконує свої повноваження, у зв`язку із чим у прокурора виникають обґрунтовані підстави для захисту інтересів значної кількості громадян - членів територіальної громади та звернення до суду з таким позовом, що відповідає нормам національного законодавства та практиці Європейського суду з прав людини. Дотримання належного економічного регулювання земельних правовідносин, забезпечення надходжень платежів з орендної плати до місцевих бюджетів у законодавчо визначених розмірах шляхом їх вірного правового (в тому числі договірного) врегулювання безпосередньо належить до інтересів держави.

Згідно з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі №912/2385/18, прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого ст.23 Закону України «Про прокуратуру», і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження судом підстав для представництва.

Оскільки право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб`єктів, кожне порушення закону та несплата орендної плати за використання об`єкту комунальної власності є порушенням державних інтересів.

З огляду на наведене, у даному випадку, прокурор правомірно звернувся з позовом на захист прав та інтересів держави.

Щодо позовної вимоги про розірвання договорів оренди землі, суд зазначає наступне.

Статтею 509 ЦК України визначено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому - одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію або утриматись від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Згідно зі ст.1 Закону України «Про оренду землі», оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про оренду землі», відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, ЦК України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (ст.13 Закону України «Про оренду землі»).

Орендна плата за землю, як визначено ст.21 Закону України «Про оренду землі», це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Згідно з п. 14.1.136 Податкового кодексу України, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов`язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Згідно з п.286.2 ст.286 Податкового кодексу України, платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму плати за землю щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов`язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності, як платника плати за землю) разом з нею подається витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, а надалі такий витяг подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Згідно з ч.1ст.96 ЗК України, землекористувачі зобов`язані, зокрема, своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.

Якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін) (ч.1ст.530 ЦК України).

Відповідно дост.193 ГК України та ст.526 ЦК України, зобов`язання мають виконуватись належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Одностороння відмова від виконання зобов`язання і одностороння зміна умов договору не допускається (ст.525 ЦК України).

Статтею 629 ЦК України встановлено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Невиконання зобов`язання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання) ст. 610 ЦК України визначає, як порушення зобов`язання.

Прокурор довів суду факт невиконання відповідачем своїх зобов`язань за спірними Договорами щодо внесення орендної плати та наявність заборгованості в сумі 195 565,20 грн.

Суд враховує, що відповідач доводів позивача не спростував та доказів сплати заборгованості з орендної плати за землю за договором за період з 2023 по 2025 роки в сумі 195 565,20 грн до суду не надав.

Згідно зі ст.651 ЦК України, розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Відповідно до п.34 Договорів, дія договору припиняється шляхом його розірвання за:

- взаємною згодою сторін;

- рішенням суду на вимогу однієї із сторін внаслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором;

- з інших підстав, визначених законом.

За ч.1 ст.32 Закону України «Про оренду землі», на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

Статтею 15 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що істотною умовою договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальність за її несплату.

Відповідно до абз.7 ч.2 ст.25 Закону України «Про оренду землі», орендар земельної ділянки зобов`язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендну плату за земельну ділянку.

За п. «д» ч.1 ст.141 Земельного Кодексу України, підставою припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата земельного податку або орендної плати.

Аналіз вищевказаних норм права дає можливість зробити висновок, що підставою для розірвання договору оренди землі є саме систематична несплата орендної плати (два та більше випадки).

При цьому, систематична несплата орендної плати, визначеної договором, тобто, як невиконання, так і неналежне виконання умов договору, є підставою для розірвання такого договору, оскільки згідно зі статтею 526 Цивільного кодексу України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Тобто систематична (два і більше разів) несплата орендної плати, визначеної умовами укладеного між сторонами правочину, в тому числі сплата орендної плати не у повному обсязі (часткове виконання зобов`язання), є підставою для розірвання такого договору.

Подібні правові висновки викладено в постанові Верховного Суду від 02.05.2018 у справі №925/549/17, від 06.03.2019 у справі №183/262/17, від 31.07.2020 у справі №479/1073/18, від 07.10.2020 у справі №313/780/19, від 10.02.2021 у справі №923/1001/19.

У постанові від 23.03.2021 у справі № 922/2754/19, Верховний Суд також зазначив, що сам факт систематичного порушення договору оренди земельної ділянки щодо сплати орендної плати є підставою для розірвання такого договору, незважаючи на те, чи виплачена заборгованість в подальшому (після звернення з позовом про розірвання договору).

Верховний Суд у постанові від 10.11.2021 у справі №175/642/19 зазначив, що тлумачення пункту «д» частини першої статті 141 Земельного кодексу України, частини другої статті 651 Цивільного кодексу України свідчить, що несплата орендної плати охоплює випадки, як невиплати орендної плати у цілому, так і її виплата у розмірі меншому, ніж визначеному договором (без урахування індексації, індексу інфляції, тощо). Такий правовий висновок викладено також у постанові Верховного Суду від 20.11.2019 у справі № 549/178/17.

У Постанові Верховного Суду у складі Касаційного Господарського суду від 11.08.2021 у справі №923/840/20 суд зазначив, що «...вирішуючи спір про розірвання договору земельних ділянок та зобов`язання повернути земельні ділянки, суди мали достеменно встановити обставини, як щодо наявності/відсутності факту порушення відповідачем умов договорів оренди землі у виді систематичного невнесення орендної плати (у тому числі дослідити питання щодо існування заборгованості з орендної плати, її розмір, період, за який вона виникла/упродовж якого не сплачувалась), так і щодо наявності/відсутності критерію істотності цього порушення договорів у розумінні частини другої статті 651 ЦК України».

Суд встановив, що відповідач систематично у період з 2023 по 2025 роки порушує, взяті на себе за спірними Договорами зобов`язання щодо внесення орендної плати за землю, та таке порушення є істотним, оскільки позбавляє позивача надходження коштів з орендної плати до бюджету Шишацької селищної ради.

Отже, істотне порушення такої умови спірних Договорів, як своєчасна та у повному обсязі сплата орендної плати за землю, є достатньою правовою підставою для дострокового розірвання вказаниз Договорів в судовому порядку.

Зважаючи на викладені вище норми чинного законодавства та систематичні порушення відповідачем, взятих на себе за цими Договорами зобов`язань щодо сплати орендної плати за землю, суд вважає, що позовні вимоги в частині розірвання договорів оренди землі від 14.08.2019, укладених між Шишацькою селищною радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Сапфір-Агротех», є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Стосовно позовної вимоги про зобов`язання Товариства з обмеженою відповідальністю «Сапфір-Агротех» повернути Шишацькій селищній раді спірні земельні ділянки, суд враховує наступне.

Відповідно до ч.1 ст.34 Закону України «Про оренду землі», у разі припинення або розірвання договору оренди землі, орендар зобов`язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця.

За змістом п.18 Договорів, після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду та забезпечує звільнення земельної ділянки на момент закінчення дії договору.

З аналізу правових норм слідує, що вимога про повернення земельної ділянки є похідною від вимоги про розірвання договору оренди землі.

Так, правовим наслідком розірвання договору оренди землі є обов`язок орендаря повернути земельну ділянку.

Отже, з урахуванням наведеного вище, з метою забезпечення відновлення прав та законних інтересів позивача, як розпорядника земельних ділянок, господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині зобов`язання відповідача повернути спірні земельні ділянки підлягають задоволенню.

Згідно з вимогами статті 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

За приписами статті 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Обов`язком суду при розгляді справи є дотримання вимог щодо всебічності, повноти й об`єктивності з`ясування обставин справи та оцінки доказів. Усебічність та повнота розгляду передбачає з`ясування всіх юридично значущих обставин та наданих доказів з усіма притаманними їм властивостями, якостями та ознаками, їх зв`язками, відносинами і залежностями. Таке з`ясування запобігає однобічності та забезпечує, як наслідок, постановлення законного й обґрунтованого рішення.

З`ясування відповідних обставин має здійснюватися із застосуванням критеріїв оцінки доказів, передбачених статтею 86 ГПК України щодо відсутності у жодного доказу заздалегідь встановленої сили та оцінки кожного доказу окремо та їх сукупності в цілому.

Зазначені вище норми процесуального закону спрямовані на реалізацію статті 13 ГПК України. Згідно з положеннями цієї статті судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Реалізація принципу змагальності сторін в процесі та доведення перед судом обґрунтованості своїх вимог є конституційною гарантією, передбаченою у статті 129 Конституції України.

Відповідно до ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Надточий проти України" від 15.05.2008 зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом. Змагальність означає таку побудову судового процесу, яка дозволяє всім особам - учасникам певної справи відстоювати свої права та законні інтереси, свою позицію у справі. Принцип змагальності є процесуальною гарантією всебічного, повного та об`єктивного з`ясування судом обставин справи, ухвалення законного, обґрунтованого і справедливого рішення у справі.

Тобто, обов`язок доказування та подання доказів відповідно до статті 74 ГПК України розподіляється між сторонами виходячи з того, хто посилається на певні юридичні факти, які обґрунтовують його вимоги та заперечення.

Натомість суд констатує, що всупереч вимог статей 13, 74 ГПК України жодних належних, допустимих та вірогідних доказів на спростування правових та фактичних підстав для задоволення позову відповідачем суду не надано.

Заперечення відповідача були прийняті судом до уваги, але не спростовують висновків суду.

З огляду на зазначене, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.

Щодо розподілу судових витрат.

Згідно з п.5 ч.1 ст. 237 ГПК України при ухваленні рішення суд вирішує питання, зокрема, про розподіл між сторонами судових витрат.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається: у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін.

За подання даної позовної заяви прокуратурою сплачено 21 299,20грн судового збору згідно з платіжною інструкцією №590 від 18.03.2026.

З огляду на задоволення позовних вимог, судовий збір у сумі 21 299,20 грн покладається на відповідача.

Суд звертає увагу, що витрати по сплаті судового збору підлягають стягненню на користь особи, яка його сплачувала, в даному випадку - Полтавської обласної прокуратури.

Керуючись ст.129, 232-233, 236-238, 240-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1.Позов задовольнити повністю.

2. Розірвати договір оренди землі, укладений 14.08.2019 між Шишацькою селищною радою (код ЄДРПОУ: 21048749, вул. Соборності, 2, с. Шишаки, Полтавська область, 38000) та ТОВ «САПФІР-АГРОТЕХ» (код ЄДРПОУ40254521, Чернігівська область Городнянський район, с. Хоробичі, вулиця Дружби,18, 15122) на земельну ділянку кадастровий номер 5325782700:00:002:0149 площею 1,5631 га право оренди за якою зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 20.08.2019 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1432983053257, номер запису про інше речове право 32965721).

3. Розірвати договір оренди землі, укладений 14.08.2019 між Шишацькою селищною радою (код ЄДРПОУ: 21048749, вул. Соборності, 2, с. Шишаки, Полтавська область, 38000) та ТОВ «САПФІР-АГРОТЕХ» (код ЄДРПОУ40254521, Чернігівська область Городнянський район, с. Хоробичі, вулиця Дружби,18, 15122) на земельну ділянку кадастровий номер 5325782700:00:003:0436 площею 60,9489 га право оренди за якою зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 20.08.2019 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1813633853257, номер запису про інше речове право 32963844).

4. Розірвати договір оренди землі, укладений 14.08.2019 між Шишацькою селищною радою (код ЄДРПОУ: 21048749, вул. Соборності, 2, с. Шишаки, Полтавська область, 38000) та ТОВ «САПФІР-АГРОТЕХ» (код ЄДРПОУ40254521, Чернігівська область Городнянський район, с. Хоробичі, вулиця Дружби,18, 15122) на земельну ділянку кадастровий номер 5325780500:00:012:0087 площею 18,6186 га право оренди за якою зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 20.08.2019 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1640657753257, номер запису про інше речове право 32962947).

5. Розірвати договір оренди землі, укладений 14.08.2019 між Шишацькою селищною радою (код ЄДРПОУ: 21048749, вул. Соборності, 2, с. Шишаки, Полтавська область, 38000) та ТОВ «САПФІР-АГРОТЕХ» (код ЄДРПОУ40254521, Чернігівська область Городнянський район, с. Хоробичі, вулиця Дружби,18, 15122) на земельну ділянку кадастровий номер 5325780500:00:012:0086 площею 38,9987 га право оренди за якою зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 20.08.2019 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1640561653257, номер запису про інше речове право 32964759).

6. Зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю «САПФІР-АГРОТЕХ» (код ЄДРПОУ40254521, Чернігівська область Городнянський район, с. Хоробичі, вулиця Дружби,18, 15122) повернути Шишацькій селищній раді Миргородського району Полтавської області (код ЄДРПОУ: 21048749, вул. Соборності, 2, с. Шишаки, Полтавська область, 38000) земельну ділянку кадастровий номер 5325782700:00:002:0149 загальною площею 1,5631 га.

7. Зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю «САПФІР-АГРОТЕХ» (код ЄДРПОУ40254521, Чернігівська область Городнянський район, с. Хоробичі, вулиця Дружби,18, 15122) повернути Шишацькій селищній раді Миргородського району Полтавської області (код ЄДРПОУ: 21048749, вул. Соборності, 2, с. Шишаки, Полтавська область, 38000) земельну ділянку кадастровий номер 5325782700:00:003:0436 загальною площею 60,9489 га.

8. Зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю «САПФІР-АГРОТЕХ» (код ЄДРПОУ40254521, Чернігівська область Городнянський район, с. Хоробичі, вулиця Дружби,18, 15122) повернути Шишацькій селищній раді Миргородського району Полтавської області (код ЄДРПОУ: 21048749, вул. Соборності, 2, с. Шишаки, Полтавська область, 38000) земельну ділянку кадастровий номер 5325780500:00:012:0087 загальною площею 18,6186 га.

9. Зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю «САПФІР-АГРОТЕХ» (код ЄДРПОУ40254521, Чернігівська область Городнянський район, с. Хоробичі, вулиця Дружби,18, 15122) повернути Шишацькій селищній раді Миргородського району Полтавської області (код ЄДРПОУ: 21048749, вул. Соборності, 2, с. Шишаки, Полтавська область, 38000) земельну ділянку кадастровий номер 5325780500:00:012:0086 площею 38,9987 га.

10. Стягнути з Товариство з обмеженою відповідальністю "Сапфір-Агротех" (код ЄДРПОУ 40254521, вул. Дружби, буд. 18, с. Хоробичі, Гророднянський район, Чернігівська область, 15122) на користь Полтавської обласної прокуратури (м. Полтава. Вул. 1100-річчя Полтави, 7, р/р UA11820172034313000100010106160, банк ДКСУ м. Київ, МФО 820172, код ЄДРПОУ 02910060) судовий збір у сумі 21 299,20 грн.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили у строки, встановлені ст.241 Господарського процесуального кодексу України.

Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду, у строки, визначені ст. 256 Господарського процесуального кодексу України.

Повідомити учасників справи про можливість одержання інформації по справі у Єдиному державному реєстрі судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/.

Суддя В.В. Моцьор