Єдиний державний реєстр судових рішень
Провадження № 3/933/475/26
Справа № 933/659/26
П О С Т А Н О В А
Іменем України
03 червня 2026 року селище Олександрівка
Суддя Олександрівського районного суду Донецької області Попович І.А., розглянувши матеріали справ, які надійшли від начальника ВнП № 1 Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності
- ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
- ст. 63 Конституції України, ст. 268 КУпАП роз`яснено під час складання протоколу,
- зач. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
В С Т А Н О В И В:
04.05.2026 року суддею Олександрівського районного суду Донецької області Попович І.А. отримано протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, розгляд справи призначено на 18.05.2026 року.
Постановою судді від 18 травня 2026 року розгляд справи відкладено через відсутність належного сповіщення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності на 03.06.2026 року.
Про час і місце судового розгляду судом був повідомлений керівник Краматорської окружної прокуратури з метою забезпечення участі прокурора при розгляді справи про адміністративне правопорушення.
Прокурор у судове засідання не з`явився, причини неявки суду не повідомив.
Суддею залучено до участі у судовому розгляді поліцейського ВнП № 1 Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області.
Працівник поліції у судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи без його участі.
Оскільки КУпАП не передбачає обов`язкової участі в судовому засіданні прокурора та поліцейського, який склав протокол, суддя вважає за можливе проведення судового засідання без їх участі.
ОСОБА_1 належним чином повідомлений про день та час розгляду справи усудове засідання не з`явився, причини неявки суду не повідомив, заяви про відкладення розгляду справи не надав.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 268 КУпАП, при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 130 КУпАП, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не є обов`язковою.
Справу може бути розглянуто без участі особи, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Європейський суд з прав людини в рішенні від 07.07.1989 року у справі «Юніон Аліментаріа проти Іспанії» зазначив, що заявник зобов`язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватись від використання прийомів, які пов`язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.
На підставі викладеного, суддя дійшов до висновку про можливість розглянути справи без участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Розглянувши справу про адміністративне правопорушення, суддя встановив наступне.
30.04.2026 р. о 20:30 год. Донецька область Краматорський район с Надія по вул. Центральна,17, водій ОСОБА_1 керував т/з Foton lovol, без н/з, з явними ознаками алкогольного сп`яніння: запах алкоголю з порожнини рота, від продуття газоаналізатора DRAGER 6810 на місці зупинки транспортного засобу водій ОСОБА_1 відмовився на відеозапис, від проходження медичного огляду у мед. закладі на факт вживання спиртних напоїв у встановленому законом порядку водій ОСОБА_1 також відмовився на відеозапис нагрудна боді камера Б/Н. Водій від керування відсторонений, чим порушив п.2.5 ПДР України.
За вимогами ч. ч. 1, 2 ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи.
Суддею у судовому засіданні досліджено протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР № 653912 від 30.04.2026 року, та додані до нього матеріали:
- протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР № 653912 від 30.04.2026 року, містить відомості про те, що 30.04.2026 р. о 20:30 год. Донецька область Краматорський район с Надія по вул. Центральна,17, водій ОСОБА_1 керував т/з Foton lovol, без н/з, з явними ознаками алкогольного сп`яніння: харакретний запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння обличчя та очей, від продуття газоаналізатора DRAGER 6810 на місці зупинки транспортного засобу водій ОСОБА_1 відмовився на відеозапис, від проходження медичного огляду у мед. закладі на факт вживання спиртних напоїв у встановленому законом порядку водій ОСОБА_1 також відмовився на відеозапис нагрудна боді камера Б/Н. Водій від керування відсторонений, чим порушив п.2.5 ПДР України, за що передбачена відповідальність за ч.1 ст.130 КУпАП.
У протоколі свідків не зазначено.
Протокол містить відомості про роз`яснення ОСОБА_1 ст. 63 Конституції України, ст. 268 КУпАП та повідомлення про розгляд справи в Олександрівському районному суді.
У протоколі міститься інформація про те, що посвідчення водія не вилучалось, та тимчасовий дозвіл на право керування транспортним засобом не видавався.
У графі "Пояснення особи, що притягається до адміністративної відповідальності" зазначено: "відмовився".
Протокол підписано особою, що притягається до адміністративної відповідальності, та працівником поліції (а.с.4).
Транспортний засіб належить ОСОБА_2 (а.с.6).
30.04.2026 року ОСОБА_1 виписано направлення до Краматорської ЛІЛ. В направленні зазначені ознаки алкогольного сп`яніння: харакретний запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння обличчя та очей (а.с.7).
Електронний рапорт помічнника чергового ВнП №1 Краматорського РУП щодо виявлення у водія ОСОБА_1 при керуванні т/з ознак алкогольного сп`яніння 30.04.2026 року у с. Надія (а.с.8)
З довідки відділення поліції № 1 Краматорського РУП ГУ НП в Донецькій області вбачається, що ОСОБА_1 посвідчення водія на право керування транспортними засобами не отримував та протягом року не притягався до адміністративної відповідальності за ст. 130 КУпАП (а.с.9).
Відеозапис, долучений до протоколів складається з 3 файлів (а.с.10):
- файл «0000000_00000020260430202809_0003» містить відомості про темну пору доби, поліцейські їдуть позаду т/з, подають звуковий сигнал зупинки, водій не зупиняється, повертає ліворуч та продовжує рух. Поліцейські порівнялися з ним, та рухаючись паралельно вимагають зупинися. Водій зупиняється, йому повідомляють, що зупинили за відсутність працюючих габаритів, попереджають про відео зйомку. Просять водія назватися, на що він зазначає, що зараз паспорт винесе та прямує до будинку. Підійшли з поліцейським до будинку, водій виніс пакет з документами, прямують до службового автомобіля. Поліцейський зазначає, що від водія чути запах алкоголю з ротової порожнини, та запитує у ОСОБА_1 чи вживав він спиртні напої. Водій зізнається, що випив вина. Поліцейський: Так як є ознаки сп`яніння, пропоную продути газоаналізатор 6810 на місці зупинки т/з. Водій при цьому: Давайте, давайте пишіть. Поліцейський пропонує пройти огляд у лікарні або продути газоаналізатор, на що водій: Давайте дихну. Поліцейський з камерою прямує до свого авто, темно. Де в цей час знаходиться водій та інший поліцейський не видно. Кличуть поліцейського з камерою, чути як водій каже: Давайте я підпишу і все. Поліцейський: Я вам ще раз пропоную, ось прилад Драгер (показує на капот авто), Ви згодні пройти огляд на стан сп`яніння?, водій: Ні, давайте я підпишу і все. Поліцейський: Я розумію це як відмову від вас, вірно?, на що водій: Вірно. Поліцейський повідомляє, що за відмову від проходження огляду передбачена адмінвідповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП та буде складено протокол. Повідомляють, що розгляд справи відбудеться в Олександрівському районному суді Донецької області. Роз`яснено права. Повідомляють, що буде складено адмінпостанову та адмінпротокол. Спочатку складатимуть за ст.126, потім ст.130 КУпАП;
- файл "0000000_00000020260430204310_0004" містить відомості щодо складання адміністративних матеріалів;
- файл «0000000_00000020260430205810_0005» містить відомості про те, що триває процедура складання матеріалів, водій підписує документи.
Вищезазначені докази жодних сумнівів щодо їх достовірності та допустимості не викликають.
При вирішенні питання, щодо наявності в діях ОСОБА_1 ознак адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, суддя враховує наступне.
Згідно з положеннями ч.ч. 2-6 ст. 266 КУпАП огляд особи, яка керувала транспортним засобом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов`язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди водія на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами, огляд проводиться в закладах охорони здоров`я.
Відповідно до загальних положень ПДР України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306, правила, відповідно до Закону України «Про дорожній рух», встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України. Учасники дорожнього руху зобов`язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими. Кожний учасник дорожнього руху має право розраховувати на те, що й інші учасники виконують ці Правила. Дії або бездіяльність учасників дорожнього руху та інших осіб не повинні створювати небезпеку чи перешкоду для руху, загрожувати життю або здоров`ю громадян, завдавати матеріальних збитків.
Згідно ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
У рішенні по справі «О`Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29 червня 2007 року, Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов`язки у правовому полі.
Відповідно до п. 2.5 Правил дорожнього руху водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Частиною 1 ст. 130 КУпАП передбачена відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Суддя, оцінивши дослідженні в судовому засіданні докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю дійшов до висновку, що вина ОСОБА_1 поза розумним сумнівом повністю доведена у вчиненні ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, як відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп`яніння.
Суддею враховується, що об`єктивною стороною правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП є керування транспортним засобом у стані сп`яніння (наркотичного чи алкогольного). Тобто доказова база має бути спрямована саме на доведення одночасно двох обставин: керування транспортним засобом і перебування у стані сп`яніння (наркотичного чи алкогольного), або відмова від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння.
Факт керування ОСОБА_1 транспортним засобом підтверджено доданим до протоколу відеозапису.
Факт відмови ОСОБА_1 від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп`яніння, підтверджено відеозаписом дослідженим в судовому засіданні, де зафіксовано, як ОСОБА_1 відмовився проходити огляд на стан сп`яніння на місці зупинки за допомогою Драгеру, та у медичному закладі.
Відповідно до статті 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчинення нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до Постанови ККС ВС від 4 вересня 2023 року у справі № 702/301/20 (провадження № 51-944кмо23), у разі, коли особа вчинила кримінальне правопорушення в сфері дорожнього руху, передбачене нормами Кримінального кодексу України, суд має право застосувати до такої особи додаткове покарання у вигляді позбавлення права керувати ТЗ, навіть якщо вона до цього не мала такого права.
У вищезазначеній постанові Верховний Суд окремо підкреслив, що особи, які керують ТЗ без достатніх теоретичних і практичних знань та без посвідчення водія, створюють підвищену суспільну небезпечність, а тому запобігальна мета додаткового покарання у вигляді позбавлення права керувати ТС в такому разі набуває особливого значення.
Таким чином, наразі позбавити особу права керування ТЗ в судовому порядку можливо навіть у разі відсутності у неї такого права, незалежно від характеру вчиненого нею правопорушення: кримінального чи адміністративного.
Статтею 40-1 КУпАП, передбачено, що судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Відповідно до Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року № 3674-VI у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з правопорушника підлягає стягненню судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу, що складає грошову суму 665,60 грн.
Враховуючи дані про особу порушника - ОСОБА_1 , відомості про місце роботи відсутні, та керуючись ст. ст. 33, 34, 130, 251, 252, 284 КУпАП суддя, -
П О С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватим у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить грошову суму 17000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок за наступними реквізитами: Отримувач - Донецьке ГУК/Дон.обл./21081300, код отримувача (ЄДРПОУ) - 37967785, банк отримувача (ГУДКСУ) - Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) - 899998, номер рахунку - UA198999980313090149000005001, код класифікації доходів бюджету 21081300, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 665,60 грн. за наступними реквізитами: - ГУК у м.Києві/м. Київ/22030106, код отримувача (ЄДРПОУ) - 37993783, банк отримувача (ГУДКСУ) - Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) - 899998, номер рахунку - UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106.
Відповідно до ст. 307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через 15 днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або внесення на неї подання прокурором такої постанови - не пізніш як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги або подання без задоволення.
Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України.
Відповідно до ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Термін звернення до виконання три місяці.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Дніпровського апеляційного суду через Олександрівський районний суд Донецької області.
Суддя Олександрівського
районного суду Попович І.А.