Рішення № 137075008, 03.06.2026, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.06.2026
Номер справи
280/10914/25
Номер документу
137075008
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

03 червня 2026 року Справа № 280/10914/25 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі судді Бойченко Ю.П., розглянувши за правилами спрощеного, в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛКМ ПЛЮС» (69083, м. Запоріжжя, вул. Складська, 8; код ЄДРПОУ 39415116)

до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, просп. Соборний, 166; код ЄДРПОУ 44118663)

про скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

10.12.2025 до Запорізького окружного адміністративного суду через підсистему «Електронний суд» надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛКМ ПЛЮС» (далі позивач) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі відповідач), в якій позивач (з урахуванням уточнених позовних вимог) просить суд:

скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Запорізькій області від 02.12.2025 № 100337 про відповідність платника податків Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛКМ ПЛЮС» (код ЄДРПОУ 39415116) критеріям ризиковості платника податків.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що контролюючий орган протиправно дійшов висновку про відповідність ТОВ «ЛКМ ПЛЮС» п. 8 Критеріїв ризиковості платника податків. Вказує, що оскаржуване рішення не відповідає загальним вимогам, які висуваються до актів індивідуальної дії, а саме є необґрунтованим та невмотивованим. Зазначає, що відповідачем не враховано пояснення позивача, надані ним після отримання рішення про відповідність критеріям ризиковості від 07.04.2025 № 36334. При цьому, у порівнянні із рішенням від 07.04.2025 № 36334, рішення від 02.12.2025 № 100337 доповнено новою інформацією, за якою встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості. Просить задовольнити позов.

Ухвалою суду від 11.12.2025 позовну заяву залишено без руху та встановлено строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 10 днів від дня одержання копії ухвали суду про залишення позовної заяви без руху. Позивачем недоліки позову усунуто.

Ухвалою суду від 17.12.2025 відкрито провадження в адміністративній № 280/10914/25 та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Відповідач позов не визнав, надав відзив (вх. від 29.12.2025 № 65626), в якому посилається на те, що 07.04.2025 рішенням Комісії ГУ ДПС у Запорізькій області ТОВ «ЛКМ ПЛЮС» включено до реєстру ризикових підприємств. Підставою прийняття рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку ТОВ «ЛКМ ПЛЮС» є: 05 постачання товарів платнику(ам) податку, який(і) здійснює(ють) постачання товарів, відмінних від придбаних (крім постачання виробнику таких товарів). Інформація за якою встановлена відповідність платника податку критеріям ризиковості: Тип операції: постачання за період з 12.12.2024 по 07.04.2025 за кодом 3208 з платником податку, задіяним в ризиковій операції під податковим номером 40106539. ТОВ «ЛКМ ПЛЮС» надано повідомлення від 25.11.2025 № 1 про подання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку та копій відповідних документів. Відповідно до протоколу засідання Комісії ГУ ДПС у Запорізькій області від 02.12.2025 № 132, за результатом розгляду наданих 25.11.2025 платником податків інформації, копій документів, що свідчать про невідповідність платника податків критеріям ризиковості платника податку, та наявної податкової інформації у контролюючих органах, членами Комісії винесено пропозицію щодо відповідності ТОВ «ЛКМ ПЛЮС» п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість, затверджених Постановою № 1165, відповідно до п. 5, п. 12, п. 13 довідника кодів податкової інформації, яка є підставою для прийняття рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, затвердженого наказом ДПС України від 05.03.2025 № 195 (продаж: ТОВ «ІСТ ПРО» (40106539) УКТЗ 3208 емаль, ТОВ «ЛІДЕР ГРУП ІНЕРНЕШНЛ» (41305435) УКТЗ 3208 емаль, придбання: ТОВ «ЛІДЕР ГРУП ІНЕРНЕШНЛ» (41305435) - УКТЗ 3208 емаль, ПрАТ «АТП АВТОБУДМОНТАЖ» (24908520) ДКПП 68.20 оренда офісного, складського приміщення, 49.41 автопослуги). Враховуючі наведене, 02.12.2025 рішенням Комісії ГУ ДПС у Запорізькій області ТОВ «ЛКМ ПЛЮС» включено до реєстру ризикових підприємств. Підставою прийняття рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку ТОВ «ЛКМ ПЛЮС» є: 05 постачання товарів платнику(ам) податку, який(і) здійснює(ють) постачання товарів, відмінних від придбаних (крім постачання виробнику таких товарів); 12 постачання товарів/послуг платнику(ам) податку, щодо якого щодо якого(их) прийнято рішення про відповідність критерiям ризиковостi платника податку, якщо дата подання податкової накладної / розрахунку коригування для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних за операцією з постачання припадає на період після дати прийняття щодо покупця рішення про вiдповiднiсть такого покупця критеріям ризиковостi платника податку; 13 придбання товарів / послуг у платника(iв) податку, щодо якого(их) прийнято рішення про вiдповiднiсть критерiям ризиковостi платника податку, якщо дата подання податкової накладної / розрахунку коригування для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних за операцією з придбання припадає на період після дати прийняття щодо постачальника рішення про вiдповiднiсть такого постачальника критеріям ризиковостi платника податку. Підставою віднесення позивача до підприємств, що відповідають п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку, стало ненадання платником податку копій документів, які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку, а саме: договорів з додатками, рахунків-фактур, видаткових накладних, товарно-транспортної документації, довіреностей, інформації про стан розрахунків з проведеними операціями, документів щодо оприбуткування та списання товарів (оформлених належним чином), інвентарних описів в розрізі місць зберігання, рух товарів в балансі підприємства (ОСВ 281 у розрізі номенклатури у кількісному та вартісному вимірах), договору з додатками до нього, накладної, довiреності, актів керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції, первинних документів щодо транспортування, рахунків-фактур/інвойсів, розрахункового документу, банківської виписки з особових рахунків. Звертає увагу, що пакет поданих документів та пояснень не містив основних первинних документів щодо обставин господарських операцій з ознаками ризиковості з контрагентами, зазначеними у рішенні. Отже, позивач не спростував у повному обсязі інформацію, вказану у первинному рішенні від 07.04.2025 № 36334 та надав до розгляду неповний пакет документів, що не відображає взаємовідносин з контрагентами за весь період здійснення операцій, що стало підставою для складання оновленого рішення від 02.12.2025 № 100337, що оскаржується. За таких обставин вважає оскаржуване рішення правомірним та просить відмовити у задоволенні позову.

19.01.2026 представником позивача подано відповідь на відзив (вх. № 2935), в якій він заперечує проти доводів податкової.

Позивачем пред`явлено вимогу, яка згідно пункту 10 частини шостої статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) належить до справ незначної складності та підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

Частиною п`ятою статті 262 КАС України встановлено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Враховуючи приписи ч. 5 ст. 262 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Товариство з обмеженою відповідальністю «ЛКМ ПЛЮС» (код ЄДРПОУ 39415116) зареєстровано в якості юридичної особи. Основним видом економічної діяльності підприємства є неспеціалізована оптова торгівля (код КВЕД 46.90).

07.04.2025 рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку № 36334 Товариство з обмеженою відповідальністю «ЛКМ ПЛЮС» включено до переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Відповідно до рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 07.04.2025 № 36334 встановлено відповідність позивача п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість додатку 1 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (надалі - Критерії ризиковості платника податку). При цьому, вказано інформацію, за якою встановлена відповідність платника податку критеріям ризиковості: тип операції: постачання; період здійснення господарської операції: з 12.12.2024 по 07.04.2025; код згідно з УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова: 3208; податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операцій: 40106539.

Позивач 25.11.2025 надав повідомлення № 1 про подання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку разом із поясненнями та копіями документів (47 документів), що не заперечується учасниками справи.

02.02.2025 Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку № 100337, відповідно до якого, з урахуванням отриманих від платника податку інформації та копій відповідних документів, Товариство з обмеженою відповідальністю «ЛКМ ПЛЮС» визнано таким, що відповідає критеріям ризиковості платника податку, підстава: п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку, із зазначенням кодів податкової інформації, яка є підставою для прийняття рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку: 05 постачання товарів платнику(ам) податку, який(і) здійснює(ють) постачання товарів, відмінних від придбаних (крім постачання виробнику таких товарів); 12 постачання товарів/послуг платнику(ам) податку, щодо якого щодо якого(их) прийнято рішення про відповідність критерiям ризиковостi платника податку, якщо дата подання податкової накладної / розрахунку коригування для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних за операцією з постачання припадає на період після дати прийняття щодо покупця рішення про вiдповiднiсть такого покупця критеріям ризиковостi платника податку; 13 придбання товарів / послуг у платника(iв) податку, щодо якого(их) прийнято рішення про вiдповiднiсть критерiям ризиковостi платника податку, якщо дата подання податкової накладної / розрахунку коригування для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних за операцією з придбання припадає на період після дати прийняття щодо постачальника рішення про вiдповiднiсть такого постачальника критеріям ризиковостi платника податку.

Крім того зазначено, що позивачем не надано копій документів, які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку: договорів з додатками, рахунків-фактур, видаткових накладних, товарно-транспортної документації, довіреностей, інформації про стан розрахунків з проведеними операціями, документів щодо оприбуткування та списання товарів (оформлених належним чином), інвентарних описів в розрізі місць зберігання, рух товарів в балансі підприємства (ОСВ 281 у розрізі номенклатури у кількісному та вартісному вимірах), договору з додатками до нього, накладної, довiреності, актів керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції, первинних документів щодо транспортування, рахунків-фактур/інвойсів, розрахункового документу, банківської виписки з особових рахунків.

Також, вказано інформацію, за якою встановлена відповідність платника податку критеріям ризиковості:

тип операції: постачання; період здійснення господарської операції: з 12.12.2024 по 02.12.2025; код згідно з УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова: 3208; податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операцій: 40106539; дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку: 07.04.2025;

тип операції: постачання; період здійснення господарської операції: з 16.04.2025 по 02.12.2025; код згідно з УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова: 3208; податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операцій: 41305435; дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку: 07.04.2025;

тип операції: придбання; період здійснення господарської операції: з 14.04.2025 по 02.12.2025; код згідно з УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова: 3208; податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операцій: 41305435; дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку: 07.04.2025;

тип операції: придбання; період здійснення господарської операції: з 15.04.2025 по 02.12.2025; код згідно з Державним класифікатором продукції та послуг операції, визначеної як ризикова: 68.20; податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операцій: 24908520; дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку: 07.04.2025;

тип операції: придбання; період здійснення господарської операції: з 15.04.2025 по 02.12.2025; код згідно з Державним класифікатором продукції та послуг операції, визначеної як ризикова: 49.41; податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операцій: 24908520; дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку: 07.04.2025.

Незгода з рішенням від 02.12.2025 № 100337 зумовила звернення ТОВ «ЛКМ ПЛЮС» до суду з даною позовною заявою.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд керується наступними мотивами.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України; у чинній на момент виникнення спірних правовідносин редакції).

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України (тут та надалі в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з пунктом 201.10 статті 201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов`язки їх членів визначені Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (далі Порядок № 1165; у чинній на момент виникнення спірних правовідносин редакції).

Згідно з пунктом 3 Порядку № 1165, податкові накладні/розрахунки коригування (крім податкових накладних/розрахунків коригування, складених відповідно до пункту 97 підрозділу 2 розділу ХХ Перехідні положення Кодексу, у яких відображено операцію, до якої застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19-2 Закону України Про зовнішньоекономічну діяльність, розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, складеної на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості хоча б одного з товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку, за винятком розрахунку коригування, визначеного підпунктом 7 цього пункту), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності таким ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (далі - ознаки безумовної реєстрації).

За правилами пункту 5 Порядку № 1165, платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Відповідно до положень пункту 6 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, який склав та/або подав податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (крім розрахунку коригування, складеного відповідно до вимог підпунктів б і в підпункту 97.4 пункту 97 підрозділу 2 розділу ХХ Перехідні положення Кодексу).

Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.

У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Платник податку отримує через електронний кабінет рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку, надіслане ДПС в електронній формі за допомогою електронних комунікацій з урахуванням вимог Законів України Про електронні документи та електронний документообіг, Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги, у день прийняття такого рішення (додаток 4).

У рішенні зазначається підстава та інформація, за якою встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі відповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку згідно з пунктом 8 додатка 1 у відповідних полях рішення зазначаються детальна інформація, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, тип операції (придбання/постачання), період здійснення господарської операції, код згідно з УКТЗЕД/Державним класифікатором/умовним кодом товару, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

У рішенні про відповідність платника податку вимогам пункту 8 додатка 1 комісія регіонального рівня зазначає наявну інформацію, що свідчить про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, виявлену під час моніторингу господарських операцій, відображених у податкових накладних/розрахунках коригування, поданих для реєстрації в Реєстрі, у тому числі податкових накладних/розрахунках коригування, реєстрацію яких зупинено.

При цьому не може бути підставою для розгляду питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку згідно з пунктом 8 додатка 1 операція, відображена у податковій накладній/розрахунку коригування, дата реєстрації якої/якого у Реєстрі припадає на період, що перевищує 180 днів до дати прийняття рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку.

У разі отримання рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку платник податку має право подати на розгляд комісії регіонального рівня інформацію та копії відповідних документів, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі технічними засобами електронних комунікацій з урахуванням вимог Законів України Про електронні документи та електронний документообіг, Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.

Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення.

За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття (додаток 4).

Якщо за результатами розгляду інформації та копій документів, що свідчать про невідповідність платника податку вимогам пункту 8 додатка 1, комісією регіонального рівня прийнято рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, в такому рішенні зазначається:

актуальна інформація щодо податкової інформації, що стала підставою для розгляду питання про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, та ризикових операцій, відображених у попередньому рішенні про відповідність критеріям ризиковості платника податку. До такої інформації не застосовуються вимоги абзацу дев`ятого цього пункту;

інформація щодо операцій, відображених у податковій накладній/розрахунку коригування, дата подання для реєстрації в Реєстрі яких не раніше 180 днів до дати прийняття попереднього рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку. До такої інформації не застосовуються вимоги абзацу дев`ятого цього пункту.

У разі прийняття комісією регіонального рівня рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку за результатами розгляду інформації та копій документів, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, попереднє рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку втрачає чинність.

У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом одинадцятим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття (додаток 4).

У рішенні про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (додаток 4) за результатами розгляду інформації та копій документів, надісланих відповідно до абзацу восьмого цього пункту, комісія регіонального рівня у відповідних полях рішення зазначає детальну інформацію, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, зазначає/обирає з переліку документ/документи, не наданий/не надані платником податку, який може/які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку.

Виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Якщо комісією регіонального рівня протягом семи робочих днів, що настають за датою надходження зазначеної інформації та документів, не прийнято відповідного рішення, платник податку виключається з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

У разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня за основним місцем обліку платника податку виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

У разі виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, на підставі рішення комісії регіонального рівня або рішення суду автоматично виключаються з переліку ризикових його контрагенти за умови, що:

виключною підставою для включення такого контрагента до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості на підставі пункту 8 додатка 1, було здійснення операції з таким платником податку;

відсутні інші підстави та інформація, за якою встановлено відповідність контрагента критеріям ризиковості платника податку.

Рішення про відповідність/невідповідність критеріям ризиковості платника податку набирає чинності у день засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

Комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.

Додатком 4 до Порядку № 1165 затверджено форму рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку.

З аналізу наведених норм вбачається, що законодавцем установлена певна послідовність прийняття рішення про відповідність платника податку на додану вартість Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість.

Так, рішенню Комісії щодо відповідності платника податку Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість має передувати складання та направлення таким платником податкової накладної/розрахунку коригування, за наслідками чого здійснюється моніторинг платника податку, податкової накладної/розрахунку коригування.

При цьому, встановленню наявності у контролюючих органах податкової інформації, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, яка стала відома контролюючому органу у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, має передувати моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування, поданої для реєстрації.

Отже, питання відповідності підприємства Критеріям ризиковості платника ПДВ має розглядатись Комісією регіонального рівня за наслідками подання товариством для реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування та моніторингу платника податку і податкової накладної/розрахунку коригування, що направлена для реєстрації. При цьому моніторинг проводиться в автоматизованому порядку.

Наведені висновки відповідають висновкам Верховного Суду, викладеним у постанові від 23.06.2022 у справі № 640/6130/20.

При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. (ч. 5 ст. 242 КАС України).

Разом із тим, відповідачем не надано суду доказів подання товариством на реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування, внаслідок перевірки якої/якого встановлено відповідність позивача критеріям ризиковості платника податків.

При цьому, матеріалами справи, а саме витягами з протоколів Комісії ГУ ДПС у Запорізькій області від 07.04.2025 № 42, від 02.12.2025 № 132 підтверджується, що комісією регіонального рівня прийнято рішення про відповідність ТОВ «ЛКМ ПЛЮС» Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість не за наслідками подання товариством податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації, що має передувати моніторингу платника податку, моніторингу такої накладної/розрахунку коригування. Фактично, таке рішення прийнято у зв`язку із наявністю у відповідача податкової інформації, яка стала відома контролюючому органу у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій.

Водночас, право Комісії регіонального рівня щодо розгляду питання про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість Критеріям ризиковості платника податку самостійно ініціювати процедуру розгляду вказаного питання лише з підстав наявності податкової інформації, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, яка стала відома контролюючому органу у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, Порядком № 1165 не передбачено.

Як вбачається з оскаржуваного рішення, його прийнято з підстав відповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку, а саме пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.

Додатком № 1 до Порядку № 1165 визначені Критерії ризиковості платника податку на додану вартість, пункт 8 яких передбачає такий критерій, як наявність у контролюючих органів податкової інформації, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Згідно з додатком 4 Порядку № 1165, у рішенні про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку обов`язково зазначається підстава його прийняття, зокрема, відповідний пункт критеріїв ризиковості платника податку та інформація, за якою встановлена відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

В оскаржуваному рішенні поле «Інформація, за якою встановлена відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку» заповнене та зазначено:

тип операції: постачання; період здійснення господарської операції: з 12.12.2024 по 02.12.2025; код згідно з УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова: 3208; податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операцій: 40106539; дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку: 07.04.2025;

тип операції: постачання; період здійснення господарської операції: з 16.04.2025 по 02.12.2025; код згідно з УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова: 3208; податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операцій: 41305435; дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку: 07.04.2025;

тип операції: придбання; період здійснення господарської операції: з 14.04.2025 по 02.12.2025; код згідно з УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова: 3208; податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операцій: 41305435; дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку: 07.04.2025;

тип операції: придбання; період здійснення господарської операції: з 15.04.2025 по 02.12.2025; код згідно з Державним класифікатором продукції та послуг операції, визначеної як ризикова: 68.20; податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операцій: 24908520; дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку: 07.04.2025;

тип операції: придбання; період здійснення господарської операції: з 15.04.2025 по 02.12.2025; код згідно з Державним класифікатором продукції та послуг операції, визначеної як ризикова: 49.41; податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операцій: 24908520; дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку: 07.04.2025.

Суд зазначає, що загальними вимогами, які висуваються до акту індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.

В той же час, у спірному рішенні не ідентифіковано конкретні ризикові операції та/або податкові накладні/розрахунки коригування платника, в яких зафіксовані такі операції, не наведено конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів прийняття такого рішення. Так, у рішенні міститься лише загальна вказівка на здійснення операцій у певні періоди з певними контрагентами. При цьому, будь-яких належних та достовірних доказів того, що позивач був учасником ризикових господарських операцій, суду не надано.

Отже, оспорюване рішення не містить обґрунтувань підстав та причин віднесення позивача до ризикових платників податків відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості платників податку.

Верховний Суд у постанові від 19.11.2021 у справі № 140/17441/20 зазначив, що при вирішенні спорів такої категорії суди, з огляду на правове регулювання і характер цих відносин, мають досліджувати і надавати оцінку змісту оскаржуваного рішення, змісту протоколу засідання комісій та наданих податковим органом документів, порядку прийняття рішення та повноваженням комісії контролюючого органу.

Проте, у наданих до суду витягах з протоколів Комісії ГУ ДПС у Запорізькій області від 07.04.2025 № 42, від 02.12.2025 № 132 містяться лише загальні посилання на продаж контрагентам товарів або придбання товарів (послуг), а саме: «продаж товару ТОВ «ІСТ ПРО» (40106539) УКТЗЕД 3208 (витяг протоколу від 07.04.2025 № 42), «продаж: ТОВ «ІСТ ПРО» (40106539) УКТЗ 3208 емаль, ТОВ «ЛІДЕР ГРУП ІНЕРНЕШНЛ» (41305435) УКТЗ 3208 емаль, придбання: ТОВ «ЛІДЕР ГРУП ІНЕРНЕШНЛ» (41305435) - УКТЗ 3208 емаль, ПрАТ «АТП АВТОБУДМОНТАЖ» (24908520) ДКПП 68.20 оренда офісного, складського приміщення, 49.41 автопослуги). Натомість, які це конкретно операції, встановити неможливо, як і не можливо встановити підстави віднесення позивача до переліку ризикових підприємств.

Також, вказуючи коди податкової інформації (05, 12, 13), які є підставою для прийняття рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, не надано належних та допустимих доказів, які б досліджувалися на засіданні комісії та підтверджували відповідність ТОВ «ЛКМ ПЛЮС» цим кодам.

Крім того, отримавши рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 07.04.2025 № 36334, позивач разом із повідомленням від 25.11.2025 № 1 надав відповідачу пакет документів, що стосуються взаємовідносин із ТОВ «ІСТ ПРО» (40106539), оскільки у рішенні від 07.04.2025 № 36334 відповідач послався лише на цього контрагента. Однак, у рішенні від 02.12.2025 № 100337 контролюючий орган зазначає про операції з іншими контрагентами, за інший період, пізніше попереднього рішення від 07.04.2025 № 36334 (починаючи з 14.04.2025), що не був відображений у цьому рішенні. Натомість, згідно пункту 6 Порядку № 1165, у такому рішенні зазначається: актуальна інформація щодо податкової інформації, що стала підставою для розгляду питання про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, та ризикових операцій, відображених у попередньому рішенні про відповідність критеріям ризиковості платника податку. До такої інформації не застосовуються вимоги абзацу дев`ятого цього пункту; інформація щодо операцій, відображених у податковій накладній/розрахунку коригування, дата подання для реєстрації в Реєстрі яких не раніше 180 днів до дати прийняття попереднього рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку. До такої інформації не застосовуються вимоги абзацу дев`ятого цього пункту.

Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено, що існують підстави для застосування до позивача пункту 8 Критеріїв ризиковості платників податку з відповідними наслідками у вигляді внесення до переліку ризикових суб`єктів господарювання, у зв`язку з чим рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 02.12.2025 № 100337 є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною першою статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Частиною другою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Отже, виходячи зі змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛКМ ПЛЮС».

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 139, 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛКМ ПЛЮС» задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Запорізькій області від 02.12.2025 № 100337 про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку.

3. Судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2 422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) гривні 40 копійок присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛКМ ПЛЮС» (69083, м. Запоріжжя, вул. Складська, 8; код ЄДРПОУ 39415116) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, просп. Соборний, 166; код ЄДРПОУ ВП: 44118663).

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення складено та підписано 03.06.2026.

Суддя Ю.П. Бойченко