Рішення № 137074315, 02.06.2026, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.06.2026
Номер справи
160/7304/26
Номер документу
137074315
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 червня 2026 року Справа № 160/7304/26 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Юркова Е.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "АТП ОЙЛ 2020" до Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) про визнання протиправним та скасування рішень,-

УСТАНОВИВ:

25 березня 2026 року через систему «Електронний суд» до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов Товариства з обмеженою відповідальністю "АТП ОЙЛ 2020" до Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) з вимогами:

- визнати протиправними та скасувати рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів щодо усунення формальної невідповідності, тимчасової заборони надання продукції на ринку, приведення продукції у відповідність до встановлених вимог, від 10 березня 2026 року, прийнятих Державною екологічною інспекцією Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) відносно ТОВ «АТП ОЙЛ 2020», а саме №8-РН, №9-РН, №10-РН, №11-РН, №12-РН.

В обґрунтування позову позивач посилається на протиправність рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів щодо усунення формальної невідповідності, тимчасової заборони надання продукції на ринку, приведення продукції у відповідність до встановлених вимог, від 10.03.2026 року, прийнятих Державною екологічною інспекцією Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) відносно ТОВ «АТП ОЙЛ 2020», а саме №8-РН, №9-РН, №10-РН, №11-РН, №12-РН.

Позов не відповідав вимогам ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв`язку з чим ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.03.2026 року був залишений без руху. На виконання вимог ухвали позивач 31.03.2026 року надав відповідну заяву та виправив вказані недоліки у встановлений судом строк.

Ухвалою суду від 02.04.2026 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідачем 14.04.2026 подано до суду відзив на позовну заяву, в якому просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю. В обґрунтування відзиву зазначено, що за результатами перевірки Позивача був складений акт перевірки характеристик продукції від 10.03.2026 № 02/16 та були складені рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 10.03.2026 р. № 8-РН, № 9-РН, № 10-РН, №11-РН, № 12-РН. В кожному прийнятому Рішенні чітко сформульовано, що потрібно зробити суб`єкту господарювання для виконання Рішень. В цілому, Позивач не навів належних доказів та аргументів щодо підстав для скасування оскаржуваних постанов.

04.05.2026 на адресу суду від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій підтримано позицію, викладену в позовній заяві, та зазначено, що доводи, викладені в відзиві на позовну заяву не є підставою для відмови в задоволені позову.

16.06.2025 від відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив, в яких підтримано позицію, викладену у відзиві на позов та зазначено про відсутність підстав для задоволення позову.

Справа розглянута в межах строку розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, встановленого статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України - в межах шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що на виконання наказу Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) (далі Інспекція) від 04.03.2026 № 85-ТП та відповідно до направлення на проведення перевірки від 04.03.2026 № 4 13-16, з 05.03.2026 по 10.03.2026 було проведено планову перевірку характеристик продукції (бензин автомобільний, паливо дизельне) за місцем розповсюдження: АЗС, вул. Шевченка,79-А, с. Соколівське, Кропивницький район, Кіровоградська область, ТОВ «АТП ОЙЛ 2020».

За результатами перевірки був складений акт перевірки характеристик продукції від 10.03.2026 № 02/16/26, яким встановлено порушення, а саме:

1) пункти 7, 8, 10, 11, 12 Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 2013 року №927 (далі по тексту Технічний регламент), ст. 8,ч.7 ст. 23 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», ст.9 Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції» а саме: документи, що дають можливість ідентифікувати паливо як автомобільний бензин Pro А-95-Євро5-Е0 та підтвердити його відповідність вимогам Технічного регламенту не надані;

2) пункти 7, 8, 10, 11, 13 Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 2013 року №927 (далі по тексту Технічний регламент), ст. 8,ч.7 ст. 23 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», ст.9 Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції» а саме: документи, що дають можливість ідентифікувати паливо як автомобільний бензин Pro ДП-З-Євро5-В0 та підтвердити його відповідність вимогам Технічного регламенту не надані;

3) пункти 7, 10, 11, 13 Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 2013 року №927 (далі по тексту Технічний регламент), ст. 8 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», ст.9 Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції» а саме: в розрахунковому документі чеку, та на паливо-розодільчому обладнанні зазначено/нанесено позначення Euro ДП-З-Євро5-В0, що суперечить позначенню палива вимогам Технічного регламенту та наданим паспортам якості, деклараціям про відповідність;

4) пункти 7, 10, 11, 12 Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 2013 року №927 (далі по тексту Технічний регламент), ст. 8 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», ст.9 Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції» а саме: в розрахунковому документі чеку, та на паливо-розодільчому обладнанні зазначено/нанесено позначення Euro А-95-Євро5-Е0, що суперечить позначенню палива вимогам Технічного регламенту та наданим паспортам якості, деклараціям про відповідність;

5) пункти 7, 10, 11, 12 Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 2013 року №927 (далі по тексту Технічний регламент), ст. 8 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», ст.9 Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції» а саме: в розрахунковому документі чеку зазначено бензин автомобільний Евро А-98-Євро5-Е0, на паливо-розподільчому обладнанні зазначено/ нанесено позначення Plus А-98-Євро5-Е0, на стелі зазначено позначення 98 Plus що суперечить позначенню палива вимогам Технічного регламенту та наданим паспортам якості, деклараціям про відповідність.

За результатами проведеної перевірки складено п`ять рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів (далі Рішення) та вручені особисто 10.03.2026 р. начальнику АЗС Смірнову Р.А. із зазначенням дій, що має виконати ТОВ «АТП ОЙЛ 2020», а саме:

1. Рішення № 8-РН: обмежувальний (корегувальний) захід продукції на ринку шляхом усунення формальної невідповідності взаємодії з суб`єктами господарювання у ланцюгу постачання відповідної продукції або в інший спосіб, що не суперечить законодавству із встановленими вимогами Технічного регламенту. Надати документи (декларацію про відповідність, паспорт якості) на автомобільний бензин Pro А-95-Євро5-Е0, який розповсюджується на АЗС згідно вимогам Технічного регламенту.

2. Рішення № 9-РН: обмежувальний (корегувальний) захід продукції на ринку шляхом усунення формальної невідповідності взаємодії з суб`єктами господарювання у ланцюгу постачання відповідної продукції або в інший спосіб, що не суперечить законодавству із встановленими вимогами Технічного регламенту. Надати документи (декларацію про відповідність, паспорт якості) на автомобільний бензин Pro ДП-З-Євро5-В0, який розповсюджується на АЗС згідно вимогам Технічного регламенту. Надати підтверджуючі документи (х-звіти, z-звіти, тощо пощоденно) щодо дотримання тимчасової заборони на період дії даного рішення.

3. Рішення № 10-РН: обмежувальний (корегувальний) захід продукції на ринку шляхом приведення продукції у відповідність із встановленими вимогами Технічного регламенту. Вжити заходів щодо приведення продукції у відповідність із встановленими вимогами шляхом взаємодії з суб`єктами господарювання у ланцюгу постачання відповідної продукції або в інший спосіб, що не суперечить законодавству. Привести у відповідність позначення в розрахункових документах, на паливо-розподільчому обладнанні автомобільного бензину А-95 Євро5-Е0, який розповсюджується на АЗС згідно вимогам Технічного регламенту.

4. Рішення № 11-РН: обмежувальний (корегувальний) захід продукції на ринку шляхом приведення продукції у відповідність із встановленими вимогами Технічного регламенту. Вжити заходів щодо приведення продукції у відповідність із встановленими вимогами шляхом взаємодії з суб`єктами господарювання у ланцюгу постачання відповідної продукції або в інший спосіб, що не суперечить законодавству. Привести у відповідність позначення в розрахункових документах, на паливо-розподільчому обладнанні палива дизельного ДП-З-Євро5-В0, яке розповсюджується на АЗС згідно вимогам Технічного регламенту.

5. Рішення № 12-РН: обмежувальний (корегувальний) захід продукції на ринку шляхом приведення продукції у відповідність із встановленими вимогами Технічного регламенту. Вжити заходів щодо приведення продукції у відповідність із встановленими вимогами шляхом взаємодії з суб`єктами господарювання у ланцюгу постачання відповідної продукції або в інший спосіб, що не суперечить законодавству. Привести у відповідність позначення в розрахункових документах, на паливо-розподільчому обладнанні автомобільного бензину А-98 Євро5-Е0, який розповсюджується на АЗС згідно вимогам Технічного регламенту.

16.03.2026 р. Позивач звернувся до Відповідача з Клопотанням за вих. №15 про надання роз`яснень щодо порядку виконання Рішень.

На вказане клопотання Відповідачем було надано роз`яснення від 19.03.2026 року за вих.№4-1386-16, в якому зазначено що має виконати ТОВ «АТП ОЙЛ 2020», а саме:

1. Рішення № 8-РН від 10.03.2026 р. щодо продукції автомобільний бензин Pro А-95 Євро5-Е0 з терміном виконання до 25.03.2026 р. Усунути формальну невідповідність з дотриманням тимчасової заборони надання продукції на ринку, а саме: шляхом усунення формальної невідповідності взаємодії з суб`єктами господарювання у ланцюгу постачання відповідної продукції або в інший спосіб, що не суперечить законодавству із встановленими вимогами Технічного регламенту. Надати документи (декларацію про відповідність, паспорт якості) на автомобільний бензин Pro А-95-Євро5-Е0, який розповсюджується на АЗС згідно вимогам Технічного регламенту. Надати підтверджуючі документи (х-звіти, z-звіти, тощо по щоденно) щодо дотримання тимчасової заборони на період дії даного рішення.

2. Рішення № 9-РН від 10.03.2026 р. щодо продукції паливо дизельне Pro ДП-З-Євро5-В0 з терміном виконання до 25.03.2026 р. Усунути формальну невідповідність з дотриманням тимчасової заборони надання продукції на ринку, а саме: шляхом усунення формальної невідповідності взаємодії з суб`єктами господарювання у ланцюгу постачання відповідної продукції або в інший спосіб, що не суперечить законодавству із встановленими вимогами Технічного регламенту. Надати документи (декларацію про відповідність, паспорт якості) на автомобільний бензин Pro ДП-З-Євро5-В0, який розповсюджується на АЗС згідно вимогам Технічного регламенту. Надати підтверджуючі документи (х-звіти, z-звіти, тощо пощоденно) щодо дотримання тимчасової заборони на період дії даного рішення.

3. Рішення № 10-РН від 10.03.2026 р. щодо продукції автомобільний бензин А-95-Євро5-Е0 з терміном виконання до 25.03.2026 р. Привести продукцію у відповідність до встановлених вимог, а саме: шляхом приведення продукції у відповідність із встановленими вимогами Технічного регламенту. Вжити заходів щодо приведення продукції у відповідність із встановленими вимогами шляхом взаємодії з суб`єктами господарювання у ланцюгу постачання відповідної продукції або в інший спосіб, що не суперечить законодавству. Привести у відповідність позначення в розрахункових документах, на паливо-розподільчому обладнанні автомобільного бензину А-95-Євро5-Е0, який розповсюджується на АЗС згідно вимогам Технічного регламенту.

4. Рішення № 11-РН від 10.03.2026 р. щодо продукції паливо дизельне ДП-З-Євро5-В0 з терміном виконання до 25.03.2026 р. Привести продукцію у відповідність до встановлених вимог, а саме: шляхом приведення продукції у відповідність із встановленими вимогами Технічного регламенту. Вжити заходів щодо приведення продукції у відповідність із встановленими вимогами шляхом взаємодії з суб`єктами господарювання у ланцюгу постачання відповідної продукції або в інший спосіб, що не суперечить законодавству. Привести у відповідність позначення в розрахункових документах, на паливо розподільчому обладнанні палива дизельного ДП-З-Євро5-В0, яке розповсюджується на АЗС згідно вимогам Технічного регламенту.

5. Рішення № 12-РН від 10.03.2026 р. щодо продукції автомобільний бензин А-98-Євро5-Е0 з терміном виконання до 25.03.2026 р. Привести продукцію у відповідність до встановлених вимог, а саме: шляхом приведення продукції у відповідність із встановленими вимогами Технічного регламенту. Вжити заходів щодо приведення продукції у відповідність із встановленими вимогами шляхом взаємодії з суб`єктами господарювання у ланцюгу постачання відповідної продукції або в інший спосіб, що не суперечить законодавству. Привести у відповідність позначення в розрахункових документах, на паливо-розподільчому обладнанні автомобільного бензину А-98-Євро5-Е0, який розповсюджується на АЗС згідно вимогам Технічного регламенту.

Вважаючи такі рішення відповідача протиправними, позивач звернувся за захистом порушених прав до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Правові та організаційні засади здійснення державного ринкового нагляду і контролю нехарчової продукції визначено Законом України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» (Закон №2735-VI).

За змістом абзацу третього статті 1 вказаного Закону державний ринковий нагляд (далі - ринковий нагляд) - діяльність органів ринкового нагляду з метою забезпечення відповідності продукції встановленим вимогам, а також забезпечення відсутності загроз суспільним інтересам.

У статті 1 Закону №2735-VI визначено, що орган державного ринкового нагляду - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного ринкового нагляду у межах сфери своєї відповідальності, що визначається відповідно до цього Закону (далі - орган ринкового нагляду). У разі якщо орган ринкового нагляду здійснює визначені цим Законом та Законом України Про загальну безпечність нехарчової продукції повноваження також через свої територіальні органи, термін орган ринкового нагляду позначає також його територіальні органи.

Стаття 4 Закону №2735-VI визначає, що метою здійснення ринкового нагляду є вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів з відповідним інформуванням про це громадськості щодо продукції, яка при її використанні за призначенням або за обґрунтовано передбачуваних умов при належному встановленні та технічному обслуговуванні становить загрозу суспільним інтересам чи яка в інший спосіб не відповідає встановленим вимогам.

Як встановлено частиною першою статті 10 Закону №2735-VI, ринковий нагляд здійснюється органами ринкового нагляду в межах сфер їх відповідальності.

Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 №1069 затверджено Перелік видів продукції, щодо яких органи державного ринкового нагляду здійснюють державний ринковий нагляд, зокрема Держекоінспекція відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.2013 №927 Про затвердження Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив здійснює державний ринковий нагляд за автомобільними бензинами, дизельним, судновим та котельним паливом.

Згідно з частиною першою статті 22 Закону №2735-VI заходами ринкового нагляду є: 1) перевірки характеристик продукції, у тому числі відбір зразків продукції та їх експертиза (випробування); 2) обмежувальні (корегувальні) заходи, що включають: а) обмеження надання продукції на ринку; б) заборону надання продукції на ринку; в) вилучення продукції з обігу; г) відкликання продукції; 3) контроль стану виконання рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів; 4) попередження органами ринкового нагляду споживачів (користувачів) про виявлену цими органами небезпеку, що становить продукція.

Органи ринкового нагляду проводять планові та позапланові перевірки характеристик продукції. Планові перевірки характеристик продукції проводяться у розповсюджувачів цієї продукції, а позапланові - у розповсюджувачів та виробників такої продукції.

Як було зазначено, на виконання наказу Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) від 04.03.2026 № 85-ТП та відповідно до направлення на проведення перевірки від 04.03.2026 № 4 13-16, з 05.03.2026 по 10.03.2026 було проведено планову перевірку характеристик продукції (бензин автомобільний, паливо дизельне) за місцем розповсюдження: АЗС, вул. Шевченка,79-А, с. Соколівське, Кропивницький район, Кіровоградська область, ТОВ «АТП ОЙЛ 2020».

За результатами перевірки був складений акт перевірки характеристик продукції від 10.03.2026 № 02/16/26, яким встановлено порушення, а саме:

1) пункти 7, 8, 10, 11, 12 Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 2013 року №927 (далі по тексту Технічний регламент), ст. 8,ч.7 ст. 23 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», ст.9 Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції» а саме: документи, що дають можливість ідентифікувати паливо як автомобільний бензин Pro А-95-Євро5-Е0 та підтвердити його відповідність вимогам Технічного регламенту не надані;

2) пункти 7, 8, 10, 11, 13 Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 2013 року №927 (далі по тексту Технічний регламент), ст. 8,ч.7 ст. 23 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», ст.9 Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції» а саме: документи, що дають можливість ідентифікувати паливо як автомобільний бензин Pro ДП-З-Євро5-В0 та підтвердити його відповідність вимогам Технічного регламенту не надані;

3) пункти 7, 10, 11, 13 Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 2013 року №927 (далі по тексту Технічний регламент), ст. 8 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», ст.9 Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції» а саме: в розрахунковому документі чеку, та на паливо-розодільчому обладнанні зазначено/нанесено позначення Euro ДП-З-Євро5-В0, що суперечить позначенню палива вимогам Технічного регламенту та наданим паспортам якості, деклараціям про відповідність;

4) пункти 7, 10, 11, 12 Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 2013 року №927 (далі по тексту Технічний регламент), ст. 8 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», ст.9 Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції» а саме: в розрахунковому документі чеку, та на паливо-розодільчому обладнанні зазначено/нанесено позначення Euro А-95-Євро5-Е0, що суперечить позначенню палива вимогам Технічного регламенту та наданим паспортам якості, деклараціям про відповідність;

5) пункти 7, 10, 11, 12 Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 2013 року №927 (далі по тексту Технічний регламент), ст. 8 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», ст.9 Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції» а саме: в розрахунковому документі чеку зазначено бензин автомобільний Евро А-98-Євро5-Е0, на паливо-розподільчому обладнанні зазначено/ нанесено позначення Plus А-98-Євро5-Е0, на стелі зазначено позначення 98 Plus що суперечить позначенню палива вимогам Технічного регламенту та наданим паспортам якості, деклараціям про відповідність.

Отже, актом перевірки характеристик продукції від 09.05.2025 №19/25 зафіксовано порушення Технічного регламенту №927, який встановлює вимоги до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив (далі - палива), що виробляються, вводяться в обіг та реалізуються на території України, з метою захисту життя та здоров`я людини, тварин, рослин, національної безпеки, охорони навколишнього середовища та природних ресурсів.

Пунктами 5, 7 Технічного регламенту №927 передбачено, що дозволяється виготовлення, введення в обіг і обіг палив, які відповідають вимогам цього Технічного регламенту. Під час роздрібного постачання (реалізації) палива позначення палив повинне бути розміщено у місцях, доступних для споживача (на паливо-розподільчому обладнанні), а також відображено в розрахункових документах. На вимогу споживача (покупця) продавець повинен надати копію документа про якість (паспорт якості) палива та копію декларації про відповідність.

Як встановлено пунктом 8 Технічного регламенту №927, кожна партія палива, що вводиться в обіг або перебуває в обігу, повинна мати документ про якість (паспорт якості) палива. Документ про якість (паспорт якості) палива - документ, що містить дані для ідентифікації та фактичні значення показників якості нафтопродуктів, отримані в результаті лабораторних випробувань, а також інформацію про їх відповідність вимогам нормативних документів (пункт 3 Технічного регламенту №927).

Також пунктом 9 Технічного регламенту №927 визначено, що документ про якість (паспорт якості) палива повинен містити: дату видачі і номер документа; назву, марку палива; товарний знак підприємства-виробника, його назву та адресу; назву та адресу постачальника (за наявності); дату виготовлення палива; дату відбирання проби та дату проведення випробування; нормативні значення та фактичні результати випробувань, які підтверджують відповідність марки палива вимогам цього Технічного регламенту; відомості щодо декларації про відповідність; посилання на нормативні документи на методи випробування згідно з нормативним документом на паливо; номер партії (резервуара); дані про вид та кількість добавок (присадок); підпис начальника відділу технічного контролювання або керівника лабораторії, яка виконує функції відділу, або уповноваженої особи, завірений печаткою.

Зідно п. 10 Технічного регламенту №927, вимоги щодо позначення автомобільного бензину і дизельного палива наведені у додатку 1 до цього Технічного регламенту.

Згідно п. 11 Технічного регламенту №927, якість палив повинна відповідати вимогам цього Технічного регламенту.

Відповідно до п. 12 Технічного регламенту №927, за екологічними показниками встановлено такі екологічні класи автомобільних бензинів: Євро3, Євро4, Євро5.

Автомобільні бензини повинні відповідати вимогам, наведеним у додатку 2 цього Технічного регламенту.

Забороняється використання в автомобільних бензинах екологічних класів Євро3, Євро4 та Євро5 добавок (присадок), що мають у своєму складі хоча б один з таких компонентів: фосфор, сполуки свинцю та заліза, ароматичні аміни (монометиланіліни, моноетиланіліни тощо).

Також забороняється з 1 січня 2017 р. використання в автомобільних бензинах екологічного класу Євро5 добавок (присадок) з концентрацією марганцю більше ніж 6 міліграмів на один куб. дециметр.

Автомобільні бензини можуть містити барвники та речовини-маркери.

Можливе додавання до автомобільних бензинів добавок (присадок), біоетанолу, етил-трет-бутилового етеру, які не погіршують експлуатаційних показників палива, не впливають негативно на екологічні, енергетичні та економічні показники двигунів, що підтверджено результатами випробувань, та допущені до застосування в установленому порядку.

Забороняється обіг та введення в обіг етилованого автомобільного бензину.

Згідно з пунктом 19 Технічного регламенту №927 за результатами проведення оцінки відповідності виробник або уповноважений представник складає декларацію про відповідність за формою згідно з додатком 6 до цього Технічного регламенту.

Пунктом 20 Технічного регламенту № 927 обумовлено, що перед введенням в обіг та під час надання палива на ринку на документ про якість (паспорт якості) виробником повинен бути нанесений знак відповідності технічним регламентам, який підтверджує відповідність палива вимогам цього Технічного регламенту, так, щоб забезпечувалася його видимість, розбірливість та незмивність. У разі проведення оцінки відповідності призначеним органом з оцінки відповідності до знака відповідності додається його ідентифікаційний номер.

Окрім того, відповідно до п.24 Технічного регламенту №927 правила та методи випробувань, у тому числі відбирання проб, необхідних для виконання вимог цього Технічного регламенту, та проведення оцінки відповідності, встановлюються національними стандартами, перелік яких затверджується і оприлюднюється відповідно до законодавства, а в разі їх відсутності (до прийняття національних стандартів) - нормативними документами.

З наведених вище нормативно-правових актів слідує, що кожна партія палива, що вводиться в обіг або перебуває в обігу, повинна мати документ про якість (паспорт якості) палива, супроводжуватися декларацією про відповідність продукції Технічному регламенту №927.

Частиною сьомою статті 23 Закону №2735-VI визначено перелік документів, що підлягають перевірці, якими є: 1) декларація про відповідність; 2) супровідна документація, що додається до відповідної продукції (включаючи інструкцію щодо користування продукцією); 3) загальний опис продукції, а також повний склад технічної документації на відповідну продукцію, передбачений технічним регламентом; 4) документи щодо системи якості чи системи управління якістю; 5) висновки експертиз та протоколи випробувань зразків відповідної продукції, відібраних (узятих) у межах здійснення ринкового нагляду і контролю продукції; 6) документи, що дають змогу відстежити походження відповідної продукції та її подальший обіг (товарно-супровідна документація або договори). Орган ринкового нагляду має право вимагати надання таких документів лише в обсязі, що необхідний для встановлення ланцюга постачання продукції; 7) документи і матеріали щодо стану виконання суб`єктом господарювання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, у тому числі в межах моніторингу дій суб`єктів господарювання, що вживаються ними для вилучення відповідної продукції з обігу та/або її відкликання; 8) повідомлення та інша інформація, надана суб`єктами господарювання, митними органами, органами з оцінки відповідності згідно з положеннями цього Закону та Закону України Про загальну безпечність нехарчової продукції.

Отже, органи ринкового нагляду мають право витребовувати та перевіряти у розповсюджувачів цієї продукції документи, визначені у частині сьомій статті 23 Закону №2735-VI.

Відповідно до частин першої, третьої статті 29 Закону №2735-VI у разі якщо органом ринкового нагляду встановлено, що продукція не відповідає встановленим вимогам (крім випадків, передбачених статтею 28 цього Закону, та формальної невідповідності), орган ринкового нагляду невідкладно вимагає від відповідного суб`єкта господарювання вжити протягом визначеного строку заходів щодо приведення такої продукції у відповідність із встановленими вимогами.

Орган ринкового нагляду невідкладно вимагає від відповідного суб`єкта господарювання вжити протягом визначеного строку заходів щодо усунення формальної невідповідності, якщо цей орган встановить будь-яку таку невідповідність: знак відповідності технічним регламентам було нанесено з порушенням вимог, визначених у відповідному технічному регламенті; не було нанесено знак відповідності технічним регламентам, якщо його нанесення передбачено відповідним технічним регламентом; не було складено декларацію про відповідність або декларація про відповідність (її копія чи спрощена декларація про відповідність) не супроводжує продукцію, якщо це передбачено відповідним технічним регламентом; декларацію про відповідність було складено з порушенням вимог; органу ринкового нагляду не надано доступу до технічної документації або вона є неповною; вчинено інші порушення встановлених вимог, визначені у відповідному технічному регламенті як формальна невідповідність.

Перелік порушень встановлених вимог, які вважаються формальною невідповідністю, уточнюється у відповідних технічних регламентах.

Згідно зі статтею 30 Закону №2735-VI обмеження надання продукції на ринку здійснюються шляхом: 1) приведення продукції у відповідність із встановленими вимогами (згідно з частинами першою і четвертою статті 29 цього Закону); 2) усунення формальної невідповідності (згідно з частиною третьою статті 29 цього Закону); 3) тимчасової заборони надання продукції на ринку.

Статтею 33 Закону №2735-VI визначено порядок прийняття рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, а саме, що обмежувальні (корегувальні) заходи запроваджуються відповідними рішеннями органів ринкового нагляду.

Рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів можуть бути прийняті за результатами проведених органами ринкового нагляду перевірок характеристик продукції у тому числі перевірок, що проводяться на підставі повідомлень митних органів про призупинення митного оформлення продукції.

Згідно ст. 36 Закону №2735-VI рішення, приписи, дії чи бездіяльність органів ринкового нагляду або їх посадових осіб можуть бути оскаржені до суду відповідно до чинного законодавства України.

З матеріалів справи вбачається, що 10.03.2026 відповідачем винесені рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів № 8-РН, № 9-РН, № 10-РН, №11-РН, № 12-РН, якими зобов`язано ТОВ «АТП ОЙЛ 2020» для усунення формальної невідповідності вжити заходів щодо приведення документів у відповідність до встановлених вимог у спосіб, що не суперечить законодавству, в термін до 25.03.2026 р.

Спосіб виконання кожного Рішення визначає сам суб`єкт господарювання, що визначено ст. 30 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», а саме приведення продукції у відповідність із встановленими вимогами здійснюється за місцем проживання (місцезнаходженням) споживачів (користувачів) або за місцезнаходженням розповсюджувачів, виробників (імпортерів) чи підприємств, що здійснюють технічне обслуговування та ремонт продукції, а також в інших місцях, у яких можливо здійснити таке приведення. Суб`єкти господарювання в ланцюгу постачання відповідної продукції зобов`язані співпрацювати між собою з метою приведення продукції у відповідність із встановленими вимогами та здійснюється за рахунок суб`єкта господарювання, внаслідок дій чи бездіяльності якого продукція стала такою, що не відповідає встановленим вимогам.

Так, Технічний регламент це нормативно-правовом перевірки характерисий акт, затверджений Кабінетом Міністрів України, який має вищу юридичну силу, ніж будь який внутрішній наказ підприємства. Внутрішні накази Позивача є локальними актами, які регулюють господарську діяльність суб`єкта, проте вони не можуть скасовувати, змінювати або суперечити вимогам Технічного регламенту.

Відповідно до ст. 11 Закону України «Про технічні регламенти та оцінку відповідності», вимоги технічних регламентів є обов`язковими для виконання. У разі розбіжностей між назвою палива в наказі та вимогам Технічного регламенту, пріоритет мають норми державного законодавства.

Внутрішня класифікація палива згідно з наказом Позивача не звільняє від обов`язку дотримуватися маркування та термінології, визначених Технічним регламентом.

Оскільки закон наділяє державні органи повноваженнями контролювати дотримання саме Технічних регламентів, внутрішні накази Позивача не можуть створювати альтернативні правила маркування або найменування палива, оскільки це перешкоджає здійсненню державного нагляду.

Технічним регламентом щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив, затвердженого Постановою КМУ від 01.08.2013 №927 визначено п. 7, а саме - під час роздрібного постачання (реалізації) палива позначення палив повинне бути розміщено у місцях, доступних для споживача (на паливо-розподільчому обладнанні), а також відображено в розрахункових документах.

На вимогу споживача (користувача) розповсюджувач повинен надати копію документа про якість (паспорт якості) палива та копію декларації про відповідність.

Згідно п. 9 Технічного регламенту №927, документ про якість (паспорт якості) палива повинен містити:

дату видачі і номер документа;

назву, марку (категорію) - для суднових та котельних палив; позначення палива - для автомобільного бензину та дизельного палива;

назву та адресу підприємства виробника;

назву та адресу розповсюджувача (за наявності);

дату виготовлення палива;

дату відбирання проби та дату проведення випробування;

нормативні значення та фактичні результати випробувань, які підтверджують відповідність марки палива вимогам цього Технічного регламенту;

відомості щодо декларації про відповідність;

посилання на нормативні документи на методи випробування згідно з нормативним документом на паливо;

номер партії (резервуара);

дані про вид та кількість добавок (присадок);

підпис начальника відділу технічного контролювання або керівника лабораторії, яка виконує функції відділу, або уповноваженої особи, завірений печаткою;

гарантійний строк зберігання.

Згідно п. 10 Технічного регламенту №927, вимоги щодо позначення палива наведені у додатку 1 автомобільного бензину і дизельного до цього Технічного регламенту.

Додатком 1 до Технічного регламенту встановлені вимоги щодо позначення автомобільного бензину і дизельного палива в частині додаткових маркувань чітко зазначено: Позначення палива може включати торгову марку (товарний знак).

Приклад позначення автомобільного бензину торгової марки ХХХ з октановим числом 95 екологічного класу Євро4 з вмістом біоетанолу до 10 відсотків: бензин автомобільний ХХХ А-95-Євро4-Е10.

Отже, не можна окремо розглядати п. 7, п. 9 та п. 10 (Додаток 1) Технічного регламенту. Технічним регламентом чітко пов`язуються позначення палива в документі про якість, декларації про відповідність, на паливо-розподільчому обладнанні та в розрахункових документах визначені вимогами згідно додатку 1.

З матеріалів справи вбачається, що в оскаржуваних Рішеннях чітко визначено дії, які має виконати Позивач, а саме:

1. Рішення № 8-РН: Надати документи (декларацію про відповідність, паспорт якості) на автомобільний бензин Pro А-95-Євро5-Е0, який розповсюджується на АЗС згідно вимогам Технічного регламенту.

2. Рішення № 9-РН: Надати документи (декларацію про відповідність, паспорт якості) на автомобільний бензин Pro ДП-З-Євро5-В0, який розповсюджується на АЗС згідно вимогам Технічного регламенту. Надати підтверджуючі документи (х-звіти, z-звіти, тощо пощоденно) щодо дотримання тимчасової заборони на період дії даного рішення.

3. Привести у відповідність позначення в розрахункових документах, на паливо-розподільчому обладнанні автомобільного бензину А-95 Євро5-Е0, який розповсюджується на АЗС згідно вимогам Технічного регламенту.

4. Рішення № 11-РН: Привести у відповідність позначення в розрахункових документах, на паливо-розподільчому обладнанні палива дизельного ДП-З-Євро5-В0, яке розповсюджується на АЗС згідно вимогам Технічного регламенту.

5. Рішення № 12-РН: Привести у відповідність позначення в розрахункових документах, на паливо-розподільчому обладнанні автомобільного бензину А-98 Євро5-Е0, який розповсюджується на АЗС згідно вимогам Технічного регламенту.

Натомість відповідач обумовлених вимог рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів № 8-РН, № 9-РН, № 10-РН, №11-РН, № 12-РН від 10.03.2026 органу контролю не виконав.

Враховуючи те, що оскаржувані рішення винесені за результатами проведеної перевірки та які в повній мірі відображають дії, які має виконати Позивач, суд приходить до висновку, що такі рішення є правомірними.

Частиною першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

В даній справі відповідач обґрунтував та довів правомірність і підставність прийняття обмежувальних (корегувальних) заходів № 8-РН, № 9-РН, № 10-РН, №11-РН, № 12-РН від 10.03.2026, а позивачем не наведено достатніх та допустимих доказів протиправності таких рішень.

Отже, з урахуванням вищенаведеного, суд дійшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "АТП ОЙЛ 2020".

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

У свою чергу, суд перевіряє, зокрема, чи діяв відповідач обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У зв`язку з відмовою у задоволенні позову судові витрати відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподілу не підлягають.

Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 139, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "АТП ОЙЛ 2020" (вул. Луценка, буд.12, м.Черкаси, Черкаська обл., 18008, ІК в ЄДРПОУ 43501731) до Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) (вул. Героїв АТО, буд.92, м. Кривий Ріг, Криворізький р-н, Дніпропетровська обл., 50103, ІК в ЄДРПОУ 43877118) про визнання протиправними та скасування рішень - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складений 02 червня 2026 року.

Суддя Е.О. Юрков