Рішення № 137073791, 02.06.2026, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.06.2026
Номер справи
140/16744/25
Номер документу
137073791
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 червня 2026 року ЛуцькСправа № 140/16744/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Ксензюка А.Я.,

розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження

адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини

НОМЕР_1 , Адміністрації державної прикордонної служби України, Військової частини НОМЕР_2 про

визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі позивач, ОСОБА_1 ) звернувся з позовом до Військової частини НОМЕР_1 (далі відповідач 1), Адміністрації державної прикордонної служби України (далі відповідач 2), Військової частини НОМЕР_2 (далі відповідач 3), в якому просить:

- визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 ( НОМЕР_3 прикордонний загін) щодо нарахування та виплати підйомної допомоги виплаченої у квітні 2016 року та підйомної допомоги виплаченої у травні 2016 року без урахування щомісячної додаткової грошової винагороди встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 № 889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Міністерства надзвичайних ситуацій» (далі Постанова №889);

- зобов`язання Військової частини НОМЕР_1 ( НОМЕР_3 прикордонний загін) здійснити перерахунок та виплату підйомної допомоги виплаченої у квітні 2016 року та підйомної допомоги виплаченої у травні 2016 року з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, встановленої Постановою Кабінету №889, ураховуючи раніше виплачені суми;

- визнати протиправними дії Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо нарахування та виплати грошової допомоги на оздоровлення виплаченої у вересні 2016 року та грошової допомоги на оздоровлення виплаченої у травні 2017 року без урахування щомісячної додаткової грошової винагороди встановленої Постановою №889;

- зобов`язання Адміністрації Державної прикордонної служби України здійснити перерахунок та виплату грошової допомоги на оздоровлення виплаченої у вересні 2016 року та грошової допомоги на оздоровлення виплаченої у травні 2017 року з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, встановленої Постановою №889, ураховуючи раніше виплачені суми;

- визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) щодо нарахування та виплати підйомної допомоги виплаченої у вересні 2017 року без урахування щомісячної додаткової грошової винагороди встановленої Постановою №889;

- зобов`язання Військову частини НОМЕР_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) здійснити перерахунок та виплату підйомної допомоги виплаченої у вересні 2017 року з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, встановленої Постановою №889, ураховуючи раніше виплачені суми.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідно до інформації відображеній в архівних відомостях особистих карток грошового забезпечення за 2015-2021 роки, ОСОБА_1 під час проходження військової служби перебував не грошовому забезпеченні у період: з травня 2015 року по березень 2016 року включно - в ІНФОРМАЦІЯ_2 ; З квітня 2016 року по серпень 2016 року включно - у військовій частині НОМЕР_1 ( НОМЕР_3 прикордонному загоні)); з вересня 2016 року по серпень 2017 року включно та з лютого 2019 по грудень 2019 року включно - в ІНФОРМАЦІЯ_3 ; з вересня 2017 року по лютий 2019 включно - у військовій частині НОМЕР_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ); з січня 2020 року по 23.07.2021 включно - у військовій частині НОМЕР_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 ).

Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, 18.05.2021 внесено запис про припинення юридичної особи - ІНФОРМАЦІЯ_3 , правонаступником якого є Адміністрація Державної прикордонної служби України а тому саме на неї мають бути покладені обов?язки щодо відновлення порушених прав позивача за час проходження військової служби з вересня 2016 року по серпень 2017 року включно.

Згідно із витягом з наказу начальника НОМЕР_5 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 23.07.2021 №422-OС ОСОБА_1 виключено із списків особового складу та всіх видів забезпечення з 23.07.2021.

Позивач вважає, що під час проходження військової служби з порушенням норм законодавства здійснювалось нарахування та виплату йому грошового забезпечення.

Так, з огляду на архівну відомість особистої картки грошового забезпечення за 2016 рік, під час проходження військової служби у військовій частині НОМЕР_1 ( НОМЕР_3 прикордонному загоні), позивачу проводились нарахування та виплати, розрахунковою величиною яких є розмір місячного грошового забезпечення, зокрема, у квітні 2016 року - підйомна допомога у розмірі 7 494,75 грн та у травні 2016 року- підйомна допомога у розмірі 7 494,75 грн без включення до розрахунку місячного грошового забезпечення щомісячної додаткової грошової винагороди нарахованої за ці місяці у розмірі 4 496,85 грн та 4 496,85 грн, виплату якої було встановлено Постановою №889 і така виплачувалась із січня 2016 року по лютий 2018 року щомісячно.

З огляду на архівні відомості особистої картки грошового забезпечення за 2016 2017 роки, під час проходження військової служби у Адміністрації Державної прикордонної служби України, позивачу проводились нарахування та виплати, розрахунковою величиною яких є розмір місячного грошового забезпечення, зокрема, у вересні 2016 року - грошова допомога на оздоровлення у розмірі 7 603,88 грн та у травні 2017 року - грошова допомога на оздоровлення у розмірі 7 716,37 грн без включення до розрахунку місячного грошового забезпечення щомісячної додаткової грошової винагороди нарахованої за ці місяці у розмірі 2 943,44 грн та 4 629,83 грн, виплату якої було встановлено Постановою №889 і така виплачувалась із січня 2016 року по лютий 2018 року щомісячно.

З огляду на архівні відомості особистої картки грошового забезпечення за 201 під час проходження військової служби у військовій частині НОМЕР_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ), позивачу проводилося нарахування та виплати, розрахунковою величиною яких є розмір місячного грошового забезпечення, зокрема, у вересні 2017 року - підйомна допомога у розмірі 8 047,45 грн без включення до розрахунку місячного грошового забезпечення щомісячної додаткової грошової винагороди нарахованої за цей місяць у розмірі 1 566,74 грн, виплату якої було встановлено Постановою №889 і така виплачувалась із січня 2016 року по лютий 2018 року щомісячно.

На думку позивача, дії відповідачів щодо не включення розрахунку місячного грошового забезпечення щомісячної додаткової грошової винагороди при нарахуванні та виплаті підйомної допомоги та грошової допомоги на оздоровлення є протиправними та порушують його майнові права на виплату грошового забезпечення у законодавчо визначеному розмірі. грошової допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення.

Отже, у квітні 2016 року розмір місячного грошового забезпечення позивача з урахуванням винагороди становив 20 528,85 грн, а виплату підйомної допомоги у квітні 2016 року здійснено у розмірі 7 494,75 грн, у травні 2016 року розмір місячного грошового забезпечення позивача з урахуванням винагороди становив 22 811,35 грн, а виплату підйомної допомоги у травні 2016 року здійснено у розмірі 7 494,75 грн. У вересні 2016 року розмір місячного грошового забезпечення позивача з урахуванням винагороди становив 18 000,23 грн, а виплату грошової допомоги на оздоровлення у вересні 2016 року здійснено у розмірі 7 603,88 грн, у травні 2017 року розмір місячного грошового забезпечення позивача з урахуванням винагороди становив 20 077,75 грн, а виплату грошової допомоги на оздоровлення у травні 2017 року здійснено у розмірі 7 716,37 грн, у вересні 2017 року розмір місячного грошового забезпечення позивача з урахуванням винагороди становив 17 697,19 грн, а виплату підйомної допомоги у вересні 2017 року здійснено у розмірі 8 047,45 грн, тобто без включення до розміру місячного грошового забезпечення, як розрахункової величини для виплати грошової допомоги на оздоровлення та підйомної допомоги винагороди, що порушило майнові права позивача на отримання грошової допомоги на оздоровлення та підйомної допомоги у розмірі місячного грошового забезпечення, гарантовані пунктом 1 статті 10-1 та пунктом 3 статті 9-1 Закону №2011-ХII.

З наведених підстав позивач просить позов задовольнити.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 05.01.2026 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно до частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (а.с.36-37).

У відзиві на позовну заяву представник Адміністрація державної прикордонної служби України проти позову заперечив, мотивуючи це тим, що грошова винагорода, яка передбачена Постановою №889, не входить до структури і складу місячного грошового забезпечення військовослужбовців, з якого розраховується допомога для оздоровлення.

Відповідно до п. 3.7. розділу 2 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затверджена наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 20.05.2008 №425 (далі Інструкція №425) військовослужбовцям один раз на рік надається допомога для оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення. Розмір допомоги для оздоровлення визначається, виходячи 3 посадових окладів, окладів за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою згідно із законодавством на день підписання наказу про надання цієї допомоги (3.7.4) (на час виникнення правовідносин).

Таким чином, в Інструкції №425 чітко визначений порядок, з якого має бути обрахована допомога на оздоровлення, зокрема пунктом 3.7 визначено, що розмір допомоги на оздоровлення визначається, виходячи з посадових окладів, окладів за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород).

Допомога на оздоровлення є одноразовою виплатою та виплачується тільки один раз на рік, а отже щомісячна додаткова грошова винагорода не включається до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення такої допомоги.

Щомісячна додаткова грошова винагорода виплачується як доповнення до суми грошового забезпечення. Виплата цієї винагороди ставиться в залежність від порядку й умов, що нормативно встановлені розпорядником коштів, відповідно до яких, зокрема, щомісячна її виплата можлива, коли військовослужбовець перебуває на військовій службі, і водночас вона не включається до складу грошового забезпечення, з якого нараховується одноразова грошова допомога при звільненні, оскільки на це прямо вказує пункт 8 Інструкції.

В Інструкції №425 відсутнє посилання на щомісячну додаткову грошову винагороду виплату якої було встановлено Постановою№889 як на складову місячного грошового забезпечення.

Представника відповідача 2 зазначає, що додаткова винагорода, передбачена постановою №889 не є ні підвищенням посадового окладу, ні надбавкою, ні доплатою, ні премією, а тому в позовні вимоги ОСОБА_1 про перерахунок та виплату грошової допомоги на оздоровлення, виплаченої у 2016-2017 роках з урахуванням у складі місячного грошового забезпечення щомісячної додаткової грошової винагороди не підлягають задоволенню в повному обсязі (а.с.42-43).

Представник Військової частини НОМЕР_2 у відзиві на позовну заяву проти позовної заяви також заперечив в повному обсязі та повідомив, що наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 від 22.08.2017 №292-ОС позивача було зараховано до списку особового складу ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 від 05.02.2019 №53-OC позивача було виключено зі списків особового складу частини та знято зі всіх видів забезпечення.

У відповідності до особистої картки заробітної плати №3276 за 2017 рік під час проходження військової служби у військовій частині НОМЕР_2 , позивачу проводились нарахування та виплата грошової допомоги на підйомну допомогу, зокрема у вересні 2017 року у сумі 8047,45 грн., у листопаді 2017 року у сумі 8047,45 грн.

У відповідності до особистої картки заробітної плати №3276 за 2017 рік та під час проходження військової служби у військовій частині НОМЕР_2 , позивачу проводились нарахування та виплата додаткової грошової винагороди, зокрема у вересні 2017 року у сумі 1566,74 грн., у жовтні 2017 року у сумі 4849,80 грн., у листопаді 2017 року у сумі 4899,57 грн., у грудні 2017 року у сумі 4899,57 грн.

Представник відповідача 3 зазначає, що враховуючи положення постанови №889 у системному зв?язку із нормами статей 9, 10-1 і 15 Закону №2011-XII та правилами Інструкції 45 дають підстави стверджувати що винагорода встановлена Постановою №889, не входить до структури і складу грошового забезпечення військовослужбовців, з якого нараховується й виплачується підйомна допомога.

Ця винагорода має окремий, особливий і разовий вираз виплати, позаяк виплачується тільки тим категоріям військовослужбовців, перелік яких наведений у постанові Nє889, і тоді, коли у фонді грошового забезпечення наявні (передбачені) кошти для її виплати; вона (винагорода) виплачується як доповнення до суми грошового забезпечення.

Виплата цієї винагороди ставиться в залежність від порядку й умов, які нормативно встановлені розпорядником коштів, відповідно до яких, щомісячна і виплата можлива, коли військовослужбовець перебуває на військові службі, і водночас вона не включається до складу грошової допомоги оздоровлення.

Подібний підхід регулювання встановлений і щодо розміру винагороди відповідно до якого до складу грошового забезпечення, з якого обраховується виплачується винагорода, не введені всі його складові.

З огляду на вказане представник відповідача 3 вважає, що позивачу в належному розмірі здійснено нарахування та виплату підйомної допомоги у вересні 2017 року у відповідності до чинного законодавства України. Просить в задоволені позову відмовити (а.с.52-56).

Представник Військової частини НОМЕР_1 у відзиві на позовну заяву з вимогами викладеними в адміністративному позові не погодився та в обґрунтування такої позиція вказав, що виплата винагороди обраховується від місячного грошового забезпечення, тобто вона не входить до складу місячного грошового забезпечення.

Ця винагорода має окремий, особливий і разовий вираз виплати, позаяк виплачується тільки тим категоріям військовослужбовцям, перелік яких наведений у цій постанові, і тоді, коли у фонді грошового забезпечення наявні (передбачені) кошти для її виплати; вона (винагорода) виплачується як доповнення до суми грошового забезпечення.

Виплата цієї винагороди ставиться в залежність від порядку й умов, що нормативно встановлені розпорядником коштів, відповідно до яких, зокрема, щомісячна її виплата можлива, коли військовослужбовець перебуває на військовій службі, і водночас вона не включається до складу одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби.

Враховуючи викладене, системний аналіз положень статей 9, 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Постанови №889, Інструкції про розміри і порядок виплати додаткової грошової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ №73 від 02.02.2016, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України раїни 11.02.2016 за №217/28347, дає підстави стверджувати, що винагорода не входить до структури і складу місячного грошового забезпечення військовослужбовців.

З огляду на вищезазначене представник відповідача 1 вважає, що позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльність суб??єкта владних повноважень щодо перерахунку та виплати підйомної допомоги за січень та березень 2017 рік, грошової допомоги на оздоровлення за грудень 2017 рік та щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої Постановою №889 за період з листопада 2016 по лютий 2018 року включно з урахуванням у складі місячного грошового забезпечення індексації грошового забезпечення - не підлягають задоволенню. Просить в задоволенні позову відмовити (а.с.64-67).

Інших заяв по суті справи до суду не надходило.

Відповідно до пункту 20 частини першої статті 4, частини другої, пункту 10 частини шостої статті 12, частин першої - третьої статті 257, частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) дану справу, як справу незначної складності, розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 у період з травня 2015 року по березень 2016 року включно проходи військкому службу в ІНФОРМАЦІЯ_2 ; з квітня 2016 року по серпень 2016 року включно - у ІНФОРМАЦІЯ_6 ; з вересня 2016 року по серпень 2017 року включно та з лютого 2019 по грудень 2019 року включно - в ІНФОРМАЦІЯ_3 ; з вересня 2017 року по лютий 2019 включно - у ІНФОРМАЦІЯ_7 ; з січня 2020 року по 23.07.2021 включно - у військовій частині НОМЕР_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 )., в період з що підтверджується витягом з послужного (а.с.18-19).

Відповідно до витягу з наказу начальника НОМЕР_5 прикордонного загону державної прикордонної служби України від 23.07.2021 №422 оc «Про особовий склад» підполковника ОСОБА_1 , начальника оперативного відділу штабу, звільненого з військової служби в запас наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_8 від 30.06.2021 №257-OC за підпунктом «б» (за станом здоров?я - на висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби в мирний час або обмежену придатність у воєнний час, за винятком випадків, визначених положенням про проходженням громадянами України військової служби) пункту 2 частини 5 статті 26 Закону України «Про військовий обов?язок і військову службу» виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення (а.с.17).

Як вбачається з особистих карток грошового забезпечення за 2016-2017 роки позивачу було виплачено підйомну допомога в квітні 2016 року у розмірі 7 494,75 грн та у травні 2016 року у розмірі 7 494,75 грн, грошову допомогу на оздоровлення у вересні 2016 року у розмірі 7 603,88 грн та у травні 2017 року у розмірі 7 716,37 грн, підйомну допомогу у вересні 2017 року у розмірі 8 047,45 грн (а.с.22-26).

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо нарахування та виплати підйомної допомоги виплаченої та грошової допомоги на оздоровлення без урахування щомісячної додаткової грошової винагороди встановленої Постановою № 889, позивач звернувся до суду з цим позовом.

При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.

За приписами частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII) соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.

Згідно з абзацу 1 частини першої статті 9 Закону № 2011-XII держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Частина друга статті 9 Закону № 2011-XII передбачає, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності. Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України. Порядок і розміри грошового забезпечення військовослужбовців, відряджених до державних органів, підприємств, установ, організацій, а також державних та комунальних навчальних закладів для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки із залишенням на військовій службі, визначаються Кабінетом Міністрів України (частина четверта статті 9 Закону № 2011-XII).

Відповідно до частини третьої статті 9-1 Закону №2011-XII, при переїзді військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом, а також тих, хто перебуває на кадровій військовій службі та військовій службі за призовом осіб офіцерського складу, на нове місце військової служби в інший населений пункт, у зв`язку з призначенням на військову посаду, зарахуванням до військового навчального закладу, термін навчання в якому становить не менше шести місяців, або у зв`язку з передислокацією військової частини їм виплачується підйомна допомога в розмірі місячного грошового забезпечення на військовослужбовця і 50 відсотків місячного грошового забезпечення на кожного члена сім`ї військовослужбовця, який переїжджає з ним на нове місце військової служби.

Згідно з пунктом 1 статті 10-1 Закону № 2011-XII військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, надаються щорічні основні відпустки із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням грошової допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення.

Відповідно до частини третьої статті 15 Закону № 2011-XII військовослужбовцям виплачуються, зокрема, грошова допомога на оздоровлення в порядку і розмірах, що визначаються законодавством України.

Інструкція про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затверджена наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 20.05.2008 № 425

Згідно з пунктом 3.7.1. Інструкції №425, військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) у разі вибуття в щорічну основну відпустку виплачується грошова допомога для оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення.

Відповідно до пункту 3.7.4. Інструкції № 425, розмір допомоги визначається, виходячи з розміру місячного грошового забезпечення, на яке військовослужбовець має право згідно із законодавством України на день вибуття в щорічну основну відпустку.

Умови та порядок виплати військовослужбовцям Державної прикордонної служби України підйомної допомоги передбачено Інструкцією про умови та порядок виплати підйомної допомоги військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затвердженою Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 19.08.2016 № 848 (далі - інструкція № 848).

Пунктами 1 і 2 інструкції № 848 визначено, що військовослужбовцям, які проходять військову службу за контрактом або перебувають на кадровій військовій службі та військовій службі за призовом осіб офіцерського складу (далі - військовослужбовці), що переїхали на нове місце військової служби в інший населений пункт у зв`язку з призначенням на військову посаду, зарахуванням до військового навчального закладу, строк навчання в якому становить не менше шести місяців, або у зв`язку з передислокацією органу (підрозділу) Державної прикордонної служби України (далі - орган (підрозділ) Держприкордонслужби), виплачується підйомна допомога в розмірі місячного грошового забезпечення. Залежно від посади, на яку призначено військовослужбовця або яку він займав до дня прибуття органу (підрозділу) Держприкордонслужби до нового пункту постійної дислокації, розмір підйомної допомоги визначається, виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія). До підйомної допомоги не включаються винагорода за бойове чергування, щомісячна додаткова грошова винагорода і морське грошове забезпечення.

Згідно Інструкції про розміри і порядок виплати щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справи від 02.02.2016 № 73, яка зареєстрована у Міністерстві юстиції України 11.02.2016 за № 217/28347 (надалі Інструкція № 73) визначено порядок та умови виплати особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом (далі - військовослужбовці) та займають посади в Державній прикордонній службі України, регіональних управліннях Державної прикордонної служби України, в загонах морської охорони, органах охорони державного кордону (прикордонних загонах, окремих контрольно-пропускних пунктах, авіаційних частинах), в розвідувальному органі Державної прикордонної служби України, навчальних закладах, науково-дослідних установах, підрозділах спеціального призначення та органах забезпечення Державної прикордонної служби України щомісячної додаткової грошової винагороди.

Відповідно до пункту 2 Інструкції №73 виплата щомісячної додаткової грошової винагороди здійснюється в таких розмірах й таким військовослужбовцям:

1) до 100 відсотків місячного грошового забезпечення:

військовослужбовцям, які займають посади в загонах морської охорони та їх структурних підрозділах;

військовослужбовцям, які займають посади льотного складу в авіаційних частинах Державної прикордонної служби України;

2) військовослужбовцям (крім зазначених у підпункті 1 цього пункту) - до 60 відсотків місячного грошового забезпечення.

Розміри винагороди для органів Державної прикордонної служби України з урахуванням виконання покладених завдань, особливостей умов проходження служби військовослужбовцями встановлюються наказами Адміністрації Державної прикордонної служби України в межах видатків на грошове забезпечення, передбачених для Державної прикордонної служби України у Державному бюджеті України на відповідний рік.

Суд звертає увагу, що частини четверта статті 9 Закону № 2011-XII, Міністру оборони України надано повноваження лише визначати порядок виплати грошового забезпечення, тоді як право визначення розміру одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби та види виплат військовослужбовцям, які включаються до складу місячного грошового забезпечення законом не віднесено до його компетенції та може бути змінений лише законодавцем.

Тобто, при визначенні розміру грошового забезпечення застосуванню підлягає Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", а не підзаконні акти, які звужують поняття грошового забезпечення та суперечать вимогам вказаного Закону.

Застосовуючи Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 20.05.2008 № 425 та Інструкцію №73 як спеціальний нормативно-правовий акт, що визначає структуру і склад грошового забезпечення при нарахуванні та виплаті грошової допомоги для оздоровлення та підйомної допомоги відповідачі не врахували пріоритетності законів над підзаконними актами та дискреції держави щодо визначення порядку і розміру гарантій особам, які проходять військову службу.

Вказане питання складу грошового забезпечення військовослужбовців було предметом розгляду Великої Палати Верховного Суду у справі № 522/2738/17.

У постанові від 06.02.2019 Велика Палата Верховного Суду дійшла наступних висновків: згідно з частинами другою третьою статті 9 Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових: 1) посадовий оклад; 2) оклад за військовим званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення; 4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Верховний Суд в ухвалі від 27.04.2020 № 1.380.2019.003718 зазначив таке: питання складу грошового забезпечення військовослужбовців було предметом розгляду Великої Палати Верховного Суду у справі № 522/2738/17.

Приймаючи постанову від 06.02.2019 у вказаній справі, Велика Палата Верховного Суду дійшла висновків, що до грошового забезпечення військовослужбовців, як обрахункової величини, не включаються одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць. Виходячи з процесуальних механізмів забезпечення єдності судової практики, що полягають у застосуванні спеціальної процедури відступу від висновків щодо застосування норм права, викладених у раніше постановлених рішеннях Верховного Суду, за наявності протилежних правових висновків суду касаційної інстанції слід виходити з того, що висновки, які містяться в судових рішеннях Великої Палати Верховного Суду мають перевагу над висновками колегії суддів касаційних судів у складі Верховного Суду. Відтак, правова позиція, викладена Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 06.02.2019 № 522/2738/17 у спірному випадку є пріоритетною для застосування порівняно з позицією, викладеною Верховним Судом у постановах від 01.03.2018 у справі № 761/17387/17, від 29.08.2019 у справі № 820/375/18, від 21.11.2019 у справі № 815/5547/17 та від 09.01.2020 у справі № 809/1489/16.

Враховуючи наведену вище правову позицію Великої Палати Верховного Суду по справі №522/2738/17, суд дійшов висновку про те, що до грошового забезпечення військовослужбовців, як обрахункової величини не включаються одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.

Такий принциповий підхід застосовується незалежно від виду виплат.

Отже, при визначенні розміру грошового забезпечення застосуванню підлягає саме Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", а не підзаконні акти, які звужують поняття грошового забезпечення та суперечать вимогам вказаного Закону.

Відтак, у спірному випадку, щомісячна додаткова грошова винагорода не може вважатись одноразовою та має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється допомога на оздоровлення та підйомна допомога.

Наведена правова позиція узгоджується із правовою позицією, що міститься у постанові Верховного Суду від 19.10.2020 у справі № 826/2205/17, постановою Великої Палати Верховного Суду від 10.11.2021 у справі № 825/997/17.

Особистими картками грошового забезпечення за 2016-2017 роки підтверджується, а сторонами не заперечується, що підйомну допомога в квітні 2016 року, у травні 2016 року, у вересні 2017 року та грошову допомогу на оздоровлення у вересні 2016 року, у травні 2017 року було виплачено позивачу без урахування щомісячної додаткової грошової винагороди встановленої Постановою № 889,

З урахуванням викладеного, суд доходить висновку про необхідність визнати протиправною бездіяльність відповідачів щодо здійснення нарахування та виплати позивачу підйомної допомоги та грошової допомоги на оздоровлення у вищезазначені періоди без урахування у складі місячного грошового забезпечення щомісячної додаткової грошової винагороди.

З метою ефективного поновлення порушеного права позивача слід зобов`язати відповідачів нарахувати та виплатити позивачу підйомну допомогу за квітень 2016 року, травень 2016 року, вересень 2017 року та грошову допомогу на оздоровлення за вересень 2016 року та травень 2017 року, з урахуванням у складі місячного грошового забезпечення щомісячної додаткової грошової винагороди, встановленої Постановою № 889.

Крім того, зважаючи на відсутність документально підтверджених судових витрат пов`язаних із розглядом справи, питання про їх розподіл судом не вирішується.

Керуючись статтями 243 - 246,262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , Адміністрації державної прикордонної служби України, Військової частини НОМЕР_2 про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії, задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 підйомної допомоги виплаченої у квітні 2016 року та підйомної допомоги виплаченої у травні 2016 року без урахування щомісячної додаткової грошової винагороди встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 №889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Міністерства надзвичайних ситуацій».

Зобов`язати Військову частину НОМЕР_1 здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату підйомної допомоги виплаченої у квітні 2016 року та підйомної допомоги виплаченої у травні 2016 року з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 № 889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Міністерства надзвичайних ситуацій, ураховуючи раніше виплачені суми.

Визнати протиправними дії Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 грошової допомоги на оздоровлення виплаченої у вересні 2016 року та грошової допомоги на оздоровлення виплаченої у травні 2017 року без урахування щомісячної додаткової грошової винагороди встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 №889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Міністерства надзвичайних ситуацій».

Зобов`язати Адміністрацію Державної прикордонної служби України здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату грошової допомоги на оздоровлення виплаченої у вересні 2016 року та грошової допомоги на оздоровлення виплаченої у травні 2017 року з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 №889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Міністерства надзвичайних ситуацій», ураховуючи раніше виплачені суми.

Визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_2 щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 підйомної допомоги виплаченої у вересні 2017 року без урахування щомісячної додаткової грошової винагороди встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 № 889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Міністерства надзвичайних ситуацій».

Зобов`язати Військову частини НОМЕР_2 здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату підйомної допомоги виплаченої у вересні 2017 року з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 №889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Міністерства надзвичайних ситуацій», ураховуючи раніше виплачені суми.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_6 ).

Відповідач - 1: Військова частина НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_7 );

Відповідач - 2: Адміністрація державної прикордонної служби України (01601, місто Київ, вулиця Володимирська, 26, код ЄДРПОУ 00034039);

Відповідач - 3: Військова частина НОМЕР_2 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ).

Суддя А.Я. Ксензюк