Єдиний державний реєстр судових рішень
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 червня 2026 року ЛуцькСправа № 640/26315/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Волдінера Ф.А.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Авіакомпанія Скайап» до Державної авіаційної служби України про визнання протиправною та скасування постанови,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Авіакомпанія Скайап» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Державної авіаційної служби України, в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову Державної авіаційної служби України про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації від 30.07.2020 № 000051 серії АВ.
Законом України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13.12.2022 №2825-IX (далі - Закон №2825-IX) ліквідовано Окружний адміністративний суд міста Києва.
Відповідно до п.2 Прикінцевих та перехідних Закону №2825-IX установлено, що з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя. Інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом України Про внесення зміни до пункту 2 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду щодо забезпечення розгляду адміністративних справ, але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена ч.1 ст.27, ч.3 ст.276, ст.ст.289-1, 289-4 КАС України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України.
26.02.2025 матеріали адміністративної справи №640/26315/20 надійшли до Волинського окружного адміністративного суду.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 26.02.2025 зазначену справу передано на розгляд головуючому судді Волдінеру Ф.А.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 03.03.2025 прийнято до провадження адміністративну справу, ухвалено розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що справа про правопорушення в галузі цивільної авіації розглядається в п`ятнадиятиденний строк з дня одержання уповноваженим органом з питань цивільної авіації протоколу про правопорушення в галузі цивільної авіації.
Так, в ході судового розгляду представник відповідача не надав суду жодні документальні докази, на підтвердження факту отримання протоколу від 25.03.2016 серії АА №000463 про правопорушення у галузі цивільної авіації 28.03.2016, та всупереч вимог ч. 2 ст. 71 КАС України не довів в суді дотримання Державіаслужбою України строку розгляду справа про правопорушення в галузі цивільної авіації на підставі вказаного протоколу.
Відповідач надав до суду відзив на позовну заяву, згідно змісту якого вказав, що у спірних правовідносинах діяв в межах наданих повноважень, відтак підстави для задоволення позову відсутні.
Позивач надав суду відповідь на відзив, згідно якої не погодився з аргументами відповідача та підтримав заявлені позовні вимоги.
У запереченнях на відповідь на відзив просить відмовити у задоволенні позову з аналогічних у відзиві підстав.
Дослідивши подані суду письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення з наступних мотивів та підстав.
30.07.2020 року Державною авіаційною службою України на підставі протоколу про правопорушення у галузі цивільної авіації від 15.06.2020 №003541 серії АА, винесено постанову про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації №000051 серії АВ, якою накладено штраф у розмірі 8500,00 грн, за порушення пункту 2 глави 2 розділу XVIII Авіаційних правил України «Правил повітряних перевезень та обслуговування пасажирів і багажу», затверджених наказом Державіаслужби від 26.11.2018 №1239, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 08.02.2019 за №141/33112.
ТОВ «Авіакомпанія Скайап» вважає винесену постанову №000051 протиправною та такою, що підлягає скасуванню.
При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, відповідач - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики в галузі цивільної авіації.
Відповідно до статті 101 Повітряного кодексу України, уповноважений орган з питань цивільної авіації здійснює контроль за дотриманням авіаперевізниками та іншими суб?єктами авіаційної діяльності правил повітряних перевезень пасажирів, багажу, вантажу і пошти та за їх відповідністю вимогам і правилам, установленим міжнародними договорами України та авіаційними правилами України, зокрема в частині дотримання прав пасажирів, вантажовідправників, які користуються послугами з повітряних перевезень, та вимог щодо розгляду звернень пасажирів, вантажовідправників.
У разі подання такого звернення уповноважений орган з питань цивільної авіації приймає рішення про:
1) відсутність факту порушення авіаперевізником вимог законодавства, в тому числі авіаційних правил України;
2) наявність факту порушення авіаперевізником вимог законодавства, в тому числі авіаційних правил України, із зазначенням обсягу порушення та дати, до якої порушення слід усунути.
За результатами розгляду заяви пасажира від 12.06.2020 ОСОБА_1 відповідачем зафіксовано порушення Позивачем Правил №1239 та складено протокол про правопорушення у галузі цивільної авіації від 15.06.2020 №003541 серії AA.
Відповідно до розділу V Порядку накладення і стягнення штрафів за порушення вимог законодавства на повітряному транспорті затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України від 26.12.2011 №637, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19.01.2012 за №73/20386, справи про правопорушення у галузі цивільної авіації розглядають Голова Державіаслужби України та його заступники за напрямами діяльності. Справи про правопорушення у галузі цивільної авіації розглядаються в п?ятнадцятиденний строк з дня одержання Державіаслужбою України протоколу про правопорушення.
Вищевикладене кореспондується з частиною третьою статті 129 Повітряного кодексу України, а саме - справа про правопорушення в галузі цивільної авіації розглядається в п?ятнадцятиденний строк з дня одержання уповноваженим органом з питань цивільної авіації протоколу про правопорушення в галузі цивільної авіації.
Відповідач розглянув заяву громадянки ОСОБА_2 від 12.06.2020 щодо притягнення Позивача до відповідальності та за результатами розгляду якої, держаним інспектором з авіаційного нагляду відділу організації та контролю авіаційних перевезень Відповідача Курвяковою Л.І. складено протокол про правопорушення у галузі цивільної авіації від 15.06.2020 №003541 серії AA.
Однак, всупереч наведеним вище імперативним нормам, Відповідач здійснив розгляд справи про правопорушення з протермінуванням 15 денного строку встановлений законодавством, а саме 30.07.2020, лише через 45 днів після складення протоколу про правопорушення у галузі цивільної авіації від 15.06.2020 №003541 серії AA.
Відповідно до Положення про Державну авіаційну службу України затвердженого постановою Кабінетом Міністром України від 08.10.2014 року №520, Відповідач є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури, який реалізує державну політику у сфері цивільної авіації та використання повітряного простору України та є уповноваженим органом з питань цивільної авіації.
Відповідач у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
Приписами статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та їх посадові особи, зобов?язані діяти виключно на підставі та в межах повноважень і у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Проте, Відповідач порушив норми законодавства та встановлені строки застосування адміністративних санкцій.
Так, правова позиція щодо порушення строку Відповідачем під час розгляду справи про правопорушення у галузі цивільної авіації та її правова оцінка надана судом у постанові від 20.01.2017 року по справі №826/7186/16, а саме:
«Щодо зауважень позивача в частині прострочення відповідачем строку на розгляд справи про правопорушення у галузі цивільної авіації на підставі протоколу від 25.03.2016 серії АА №000463 про правопорушення у галузі цивільної авіації суд встановив наступне.
Згідно із ч. 1 ст. 128 ПК України, справи про правопорушення у галузі цивільної авіації розглядаються уповноваженим органом з питань цивільної авіації, за результатами розгляду приймається постанова.
Згідно із ст. 129 ПК України, підставою для розгляду справи про правопорушення в галузі цивільної авіації, які зазначені в статті 127 цього Кодексу, є протокол.
Протоколи про правопорушення в галузі цивільної авіації мають право складати керівник уповноваженого органу з питань цивільної авіації та його заступники, державні інспектори та уповноважені на проведення перевірок посадові особи уповноваженого органу з питань цивільної авіації, керівники аеропортів, начальники служб авіаційної безпеки аеропортів або їх заступники.
Справа про правопорушення в галузі цивільної авіації розглядається в п`ятнадиятиденний строк з дня одержання уповноваженим органом з питань цивільної авіації протоколу про правопорушення в галузі цивільної авіації.
В ході судового розгляду представник відповідача не надав суду жодні документальні докази, на підтвердження факту отримання протоколу від 25.03.2016 серії АА №000463 про правопорушення у галузі цивільної авіації 28.03.2016, та всупереч вимог ч. 2 ст. 71 КАС України не довів в суді дотримання Державіаслужбою України строку розгляду справа про правопорушення в галузі цивільної авіації на підставі вказаного протоколу».
Статтею 242 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що рішення суду повинно грунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з?ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Відповідно до частини другої статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Положеннями статті 72 КАС України закріплено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.
Згідно із частиною першою та третьою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в розмірі 4 844,80 грн, сплачений згідно з платіжною інструкцією від 24.12.2025 №1410.
Керуючись статтями 139, 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову Державної авіаційної служби України про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації від 30.07.2020 №000051 серії АА.
Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Авіакомпанія Скайап» за рахунок бюджетних асигнувань Державної авіаційної служби України судовий збір у розмірі 2027 (дві тисячі двадцять сім) гривень 00 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Авіакомпанія Скайап» (02121, місто Київ, Харківське шосе, 201-203, літера 2А, ідентифікаційний код юридичної особи 41403314).
Відповідач: Державна авіаційна служба України (01135, місто Київ, проспект Перемоги, 14, ідентифікаційний код відокремленого підрозділу юридичної особи 37536026).
Суддя Ф.А. Волдінер